Wet op terreurbestrijding door de Bondsdag Haldeman: Nixon zeer onzeker en wraakzuchtig De schrik van uw leven. 2r Swapo wil verder overleg Rhodesië werkt nu aan vorming overgangsregering a Rosenthal olifant in Schmidts porseleinkast Shell helpt,deel 5 Nederlanders in Keniaas toestel Shell helpt VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 BUITENLAND BONN (UPI) - De socialistische af gevaardigde Philip Rosenthal eigenaar van de gelijknamige porseleinfabrieken heeft er giste ren ongewild voor gezorgd dal de Westduitse regering Schmidt haar anti-terreurwel slechts met de kleinst mogelijke meerderheid van één stem door de Bondsdag kreeg De parlementaire meerderheid van de SPD-FDP coalitie bedraagt nominaal 10 stemmen. Een kleine minderheid linkse SPD-ers was echter van mening dat de anti terreurwetgeving een aanslag be tekende op de democratische vrijheden van de Westduitse bur gerij. Met enkele uitgekiende amendementen op het oorspron kelijke wetsontwerp had Schmidt die groep dissidenten verkleind tot vier man. Toen bij de stemming over die amendementen nogmaals dè neu zen werden geteld, bleek het in derdaad bij vier tegenstemmen in de SPD te zullen blijvenSchmidt en iedereen met hem was er dus van overtuigd dat het wetsont werp in zijn geheel zou worden aanvaard met een marge van twee stemmen. Gerustgesteld leunde de bondskanselier na de vaak felle debatten in zijn zetel achterover. Hij was ineens ont spannen genoeg om een vliegtuigje te vouwen en dat naar een vrouwelijke afgevaardigde te laten zeilen. Maar toen de waarnemend kamer voorzitter Hermann Schmitt- Vockenhausen de uitslag - 245 vóór, 244 legen - afkondigde, be trok het gezicht van de bonds kanselier. Waar kwam ineens die vijfde dissident vandaan? Journalisten die hun verhaaltje al klaar hadden moesten de in leidende alinea pijlsnel her schrijven. Zou een SPD-er op het Dat bleek niet hel geval. Met een rood hoofd moest Blumenlhal, als linkse industrieel een parade paardje van de SPD, bekennen dat hij een blunder had begaan. Toen de kamervoorzitter zijn naam afriep, had hij niet zijn ei gen stembriefje gepakt, maar het al gebruikte exemplaar van par tijgenoot Peter Maenning. Aan gezien die al had gestemd werd zijn fin feite dus Rosenthals) "tweede stem" ongeldig ver klaard. Dat was te eigenaardiger daar Maenning uit West-Berlijn komt. De afgevaardigden uit West-Be rlijn hebben stembriefjes met scherpe hoeken, terwijl die van de andere Bondsdagleden afge ronde hoeken hebben. Maenning zei schertsend niet te begrijpen hoe Rosenthal, die over de vorm geving van "zijn" eet- en drink gerei gaat, zich kon vergissen in een dergelijke vormkwestie. Maenning kreeg de lachers op zijn hand, maar of Schmidt mee- lachte mag worden betwijfeld - een tweede fout van dal kaliber zou hem een parlementaire ne derlaag en mogelijk de rege ringsmacht hebben gekost. BONN (DPA) - De Westduitse Bondsdag heeft gisteren na een debat van achteneenhalf uur met geringe meerderheid de terreurbestrij- dingswet van de SPD-FDP-coalitie goedge keurd. Vóór stemden 245 afgevaardigden en te gen 244. grond van de terreur had gegra- De CDU-CSU-oppositie stemde te gen omdat zij het wetsontwerp "ontoereikend en onaf' vond. Ook vier socialisten stemden te gen omdat zij vonden dat het wetsontwerp raakt aan de vrij heid van het individu. Overigens mag Bondskanselier Helmut Schmidt zich nog niet als overwinnaar op de CDU-CSU be schouwen, want de Bondsraad, waar de oppositie over een meer derheid beschikt, behandelt het wetsontwerp op 17 maart. Wijst de Bondsraad het ontwerp af, dan moet het opnieuw \n behandeling komen. De terreurbestrijdingswet voorziet in onder andere de volgende maatregelen: glaswand tussen verdediger en cliënt op processen tegen ter roristen, uitsluiting van strafpleiters van processen tegen terroristen, wanneer feitelijk vaststaat dat een misdadige band met de ar restant bestaat, doorzoeken van alle flats van een gebouw waarin zich naar alle waarschijnlijkheid iemand op houdt die als terrorist gezocht wordt, controle van personen wanneer naar terroristen gezocht wordt en detentie gedurende maximaal twaalf uur, ook van niet ver dachte personen, wanneer zij zich niet desgevraagd kunnen le gitimeren. Bondskanselier Schmidt heeft in de loop van het debat de opposi tie verweten dat zij er alleen maar op uit is geweest het kabinet ten val te brengen, hoewel zij zelf niet de kracht heeft een nieuwe rege ring te vormen. Oppositieleider Helmut Kohl had, Schmidt aangesproken als "waarnemend Bondskanselier" en had hem verweten dat hij het publiek niet bij het debat over de terreur had betrokken en even min naar de geestelijke achter- Waar beide partijen het tijdens het debat over eens waren was dat aan de rechtsstaat niet getornd mocht worden. Zich vooral richtende tot de vier "deserteurs" in het socialistische kamp, heeft minister van justitie Vogel gezegd dat de Bondsrepu bliek ook na aanneming van de nieuwe wet "een der meest vrije staten ter wereld" blijft. Bondskanselier Helmut Schmidt (tweede van voor zijn stoel als afgevaardigde om deel te nemt Het Westduitse parlement besloot aisteren met i links) heeft even zijn plaats achter de regeringstafel verwisseld n aan de stemming over zijn eigen anti-terroristen maatregelen, •en krappe meerderheid tot aamiemina van de wet. Over toekomst van Namibië CAIRO (AFP/UPI) - Egypte heeft gisteren twee Keniase pas sagiersvliegtuigen aan de ketting gelegd op het vliegveld van Cairo en de in totaal 22 bemanningsleden gearresteerd. De maatregel is een vergelding voor het feit dat Kenia woensdag een Egyptische vrachtvliegtuig, dat met wapens op weg was naar Somalië, tot landen dwong. Onder de in totaal 161 passagiers van de twee Keniase vliegtui gen zijn twee Nederlanders en een Israëliër. De passagiers werd overigens geen strobreed in de weg gelegd en gistermiddag verlieten al 47 van hem met een toestel van Air France Cairo om met vertraging hun reis naar Londen voort te zetten. Egypte heeft gisteravond tevens laten weten dat het er met Kenia in heeft toegestemd de vliegtuigen uit te wisselen. De twee Keniase vliegtuigen op het vliegveld van Cairo zullen mogen vertrekken zodra het Egyptische vliegtuig dat door Nairobi wordt vastgehouden, het Keniase luchtruim heeft verlaten, aldus het ministerie van buitenlandse zaken in Cairo. NEW YORK (ÜPI/Reuter)-Swapo. de bevrijdingsbeweging voor het wederrechtelijk door Zuid- Afrika bestuurde Namibië, blijft bereid om via de Verenigde Na ties verder te onderhandelen met Pretoria over de onafhankelijk heid van het vroegere mandaat gebied. Swapo-voorzitter Sam Nujoma zei dit gisteren bij zijn vertrek uit New York naar Ne derland. Nujoma zei gisteren dat hij in het gesprek - lopend via de vijf Wes terse leden van de Veiligheids raad, omdat Zuid-Afrika niet rechtstreeks met Swapo wil pra ten - concessies heeft gedaan. De Swapo-leider legde de schuld voor de thans ontstane impasse dan ook bij Botha. Deze kon digde bij zijn vertrek aan dat Zuid-Afrika niet genegen is Na mibië over te dragen aan een 'marxistische en terroristische organisatie'. Hij bedoelde daar mee de Swapo, die in het aan An gola grenzende noorden de guerilla voert. Nujoma zei gisteren dat Swapo de deur naar verder overleg niet heeft dichtgeslagen. Hij achtte een nieuw Namibie-zitting van de Veiligheidsraad voorshands onwaarschijnlijk. De zwart-Afri- kaanse landen hadden gedreigd met een verzoek om nog straffere economische sancties tegen Zuid-Afrika, voor het geval dat de New Yorkse gespreksronde niets zou opleveren. Uit Nu- joma's mededeling mag worden afgeleid dat dit dreigement nog even een stok achter de deur zal blijven. De Westerse vijf - Amerika, Enge land, Canada. West-Duitsland en Frankrijk - bemoeien zich zo'n driekwart jaar met het vinden van een oplossing voor Namibië, een potentiële nieuwe brand haard in Afrika. Pretoria heeft, net als Ian Smith in Rhodesië, een 'interne' regeling klaarliggen. Die is bereikt met 13 blanke en niet-blanke (maar anders dan Swapo stamgebonden) organisa ties tijdens de zogeheten Turn- halle-conferentie. Swapo mocht en wilde niet meepraten op die in windhoek gehouden conferentie. NEW YORK (UPU- Als de pre sidentskandidaat Richard Nixon op pad was om zich aan de Amerikaanse kiezers te verkopen, placht hij in het holst van de nacht uit zijn ho tel weg te sluipen om stoom af te blazen in anonimiteit van 'sjofele koffietentjes'. Dit schrijft Nixons vroegere rechterhand 'Bob' Haldeman in zijn binnenkort te ver schijnen boek „The ends of power'. Het magazine'Newsweek' heeft de voorpubliekatierechten verworven en stelde uittrek sels daarvan beschikbaar aan de pers. Haldeman was stafchef van het Witte Huis, zoveel als Nixons 'kanselier'. Toen Watergate Nixon langzaam naar de lip pen begon te stijgen was Hal deman een van de topmede- werkers van wie de president zijn handen aftrok. Haldeman zit vanwege zijn betrokken heid in de Watergate-affaire een gevangenisstraf uit. Toen Nixon hem geen presiden tiële clementie verleende, be zwoer Haldeman dat hij een boekje open zou doen over zijn vroegers baas. Hij maakte zijn dreigement waar en noemt Nixon een 'ran cuneuze persoonlijkheid die zijn echte of vermeende te genstander altijd kapot wilde maken'. Over Nixons nachtelijke es capades schrijft Haldeman: „Als ik me 's ochtends, in een stadje in het middenwesten, bij zijn hotelkamer vervoegde vond ik hem vaak niet thuis. Hij was dan voor dag en dauw opgestaan en hem gesmeerd, met een nerveuze lijfwacht op zijn hielen. Wij plachten dan de stad uit te kammen om de kandidaat uiteindelijk, holo gig en bleek, aan te treffen in de een of andere sjofele kof- fietent" Volgens Haldeman was dit Nixons manier om stoom af te blazen als 'hij erg gespannen of erg vermoeid was'. En wanneer Nixon overver moeid was, schrijft Hal deman. wekte hij vaak de in druk dronken te zijn. Hij herinnert zich zijn eerste kennismaking met de latere president, op de Repu blikeinse conventie van 1956, 'toen mijn eerste indruk was dat ie gedronken had'. Echt dronken van alcohol dus heeft Haldeman Nixon nooit gezien, schrijft hij. ,Het pro bleem was dat hij geen over dosis alcohol nodig had om de controle over zichzelf te ver liezen en af te gaan". Dat kwam. zegt Haldeman. al lemaal doordat Nixon niet alleen rancuneus maar ook uitermate onzeker van zich zelf was. De president be schreef zich wel eens als 'een introvert met de baan van een extravert' en volgens Hal deman moest hij tegen zich zelf worden beschermd. Nixons elementaire onzeker heid bleek verder uit het feit dat 'hij ons nooit liet vergeten dat zijn moeder ondersteken had moeten uitboenen'. Over Nixon als de 'afmaker' van politieke tegenstanders her innert Haldeman zich een 'smoezelige, episode met be trekking tot senator Edward Kennedy. „Een van mijn be velen", zegt Haldeman, „Was om deze vooraanstaande Democraat klokjerond onder observatie te stellen teneinde hem met een van zijn liefjes in het nest te betrappen". Haldeman, een van de zogehe ten (naar de naam) 'Duitsers' in de binnenste cirkel rond Nixon is indertijd wel verwe ten dat hij de president af schermde met een 'Berlijnse Muur'. „Ik moest wel", schrijft hij. „want ik merkte al snel dot leze president tegen zichzelf moest worden be schermd. Om de haverklap gaf hij me kleinzielige, ran cuneuze opdrachten". Nixon was stroef en ongemak kelijk in omgang met men sen, zeker van aangezicht tot aangezicht. Als hij mensen op het Witte Huis ontving stond Nixon volgens Haldeman te schutteren, om de mensen vervolgens, even abrupt als besmuikt, een souvenirtje in de hand te drukken - een manchetknoop een dasspeld of iets dergelijks. Als hij dat half afgewend had gedaan, placht hij zich naar de man in kwestie te wenden en zijn vaste grap te debiteren, zonder ooit een lach los te maken: „Hier geef dit maar aan uw vrouw of aan uw sec retaresse, enfin u ziet maar" Haldeman schrijft verder dat de Sovjet-Unie in 1969 aan de Verenigde Staten heeft voor gesteld samen een preven tieve atoomoorlog tegen de Chinese Volksrepubliek te ontketenen. Haldeman schrijft dat Kissinger, inder tijd Nixons adviseur in natio nale veiligheidszaken, op 10 december 1969 had voorspeld dat de Russen China op 15 ap ril 1970 zouden aanvallen. De Amerikaanse inlichtingen dienst bezat volgens Hal deman foto's die aantoonden dat op drie kilometer van de Chinese grens aan de rivier de Oessoeri. 1.800 Sovjetrussi- sche atoomraketten stonden opgesteld. President Nixon liet zijn am bassadeur in Polen. Walter Stoessel, contact met de Chinezen opnemen om hen van het Russische voorne men op de hoogte te stellen, omdat de Verenigde Staten volledig gekant waren tegen het aanvalsplan, aldus Hal deman. Pas na deze Amerikaanse tus- senkortrst zagen de Russen van hun plan af en trokken hun raketten van de Chinese grens terug. Oud-minister Kissinger heeft dit verhaal van Haldeman gis teren echter tegengesproken. ADVERTENTIE SALISBURY (DPA/Reuter/AFP) - Na het gisteren bereikte akkoord tussen de blanke minderheidsre gering van Ian Smith en een groep zwarte leiders over de grondwettelijke aspecten van een regeling van de Rhodesischc kwestie, is men gisteren in Salis bury direct begonnen met de voorbereidingen voor de vor ming van een overgangsregering. Het schema voor de overdracht van de macht aan de zwarte meerder heid zou er als volgt uitzien: vorming van een overgangsrege ring die voor de helft uit blanken en voor de andere helft uit zwar ten bestaat. Die regering zou er al in maart kunnen zijn; een daarop volgend referendum, waarin de 80.000 blanke kiesge rechtigden zich moeten uitspre ken over de nieuwe grondwet. Men rekent erop dat de blanken met grote meerderheid "ja" tegen de nieuwe grondwet zullen zeg gen: het treffen van voorbereidingen voor de algemene verkiezingen op basis van algemeen stemrecht. Die verkiezingen zouden al op het eind van dit jaar kunnen lei den tot de vorming van een zwart meerderheidsbewind. Op grond van een nogal gecom- pliseerd kiesstelsel krijgen de blanken voor een periode van tien jaar het recht van veto in het parlement om ter bescherming van de minderheid grondwets wijzigingen te verhinderen. In het nieuwe parlement van Zim babwe (Rhodesië) dat 100 zetels telt, zullen de eerste tien jaar - twee ambtsperioden van vijfjaar elk 28 blanke afgevaardigden zit ting hebben. Na de machtsover name door de zwarten kunnen de eerste tien jaar slechts wijzi gingen in de grondwet worden aangebracht als 78 van de 100 parlementsleden zich ervoor uit spreken. Bisschop Abel Moezorewa, de leider van de Verenigde Afri kaanse Nationale Raad, zou zijn eisen met betrekking tot de par lementaire vertegenwoordiging van de blanken hebben laten vallen ruil vor voor grondwetsar tikel dat een bondgenootschap tussen de blanken en een zwarte minderheidspartij ter vorming van een regering onmogelijk maakt. Engeland heeft nog geen oordeel willen geven over het interne ak koord in Rhodesië. Minister van buitenlandse zaken Owen zei in het Lagerhuis dat "het nog te vroeg is voor een weloverwogen oordeel". Hij wees er op dat "het volk van Zimbabwe over zijn ei gen toekomst moet beslissen en dat pas op grond van vrije en eer lijke verkiezingen uitgemaakt zal worden hoe de toekomst van Zimbabwe er uit zal zien". Engeland en de V.S. willen alleen maar een regeling aanvaarden waar alle betrokken partijen mee instemmen, duus dus de guerril lastrijders die tegen Smith en de zijnen vechten en die niets willen weten van een interne regeling zoals die in Salisbury is bereikt. Zonder het fiat van Engeland kan geen enkel in Salisbury tot stand gekomen akkoord internationale erkenning krijgen. Dit komt doordat de regering Smith on wettig is en onderhevig aan in ternationale handelssancties, opgelegd door de V N. De blanke minderheidsregering van Rho desië riep in 1965 eenzijdig de on afhankelijk uit om onder dc druk uit te komen van de politici die wilen wilden Smith stappen zou doen in de richting van een zwart meerderheidsbewind. Bijna elke automobilist heeft wel 'ns een situatie meegemaakt, waarin het bijna misging. Met zo'n roekeloze inhaler bij voorbeeld, die recht op je afkomt. In Shell helpt',' deel 5 staat nu wat je in dergelijke gevallen nog kunt doen om brokken te voorkomen.Geen vrolijke lektuur, dat geven we graag toe. Maar wel erg nuttig. déél-> i r'- out rangen.' u Vraag er even naar op een Shell station, k. - - In zo'n situatie moeten alle betrokkenen snel. en in sani reageren. lm..Shellhelpt','deel5 li •est u er meer over. werking met elkaar

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9