Europees hof: Iers visserij- besluit onjuist Minister Kroisinga somber over de defensie-finaneiën ART GALLERY 1900 FNV VERONTRUST OVER WOONBELEID OPENINGSTENTOONSTELLING Nederlandse vissers in het gelijk gesteld Kort en Goed Nog weinig licht in zaak van baby-lijkje VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 LUXEMBURG (Reuter/ANP) - Het Europese hof van jus titie in Luxemburg heeft gisteren bepaald, dat de maat regelen die Ierland vorig jaar heeft afgekondigd ter be scherming van zijn visserij, moeten vervallen omdat zij discriminerend zijn en daarom in strijd met de voor schriften van de Europese Gemeenschap. Voorts besliste het hof dat de dis- N. Parlevliet jr. Oud papier is niets meer waard DEN HAAG/HAARLEM (ANP) - Het inzamelen van oud papier door scholen en verenigingen kan voorlopig beter worden ge staakt. Door het grote aanbod is de handel niet meer in staat een wezenlijke vergoeding te betalen aan inle- veraars van oud papier. De Nederlandse Vereniging van Groothandelaren in Papieraf- vallen in Den Haag en de Vereni ging van Nederlandse Papierfab rikanten in Haarlem raden daarom aan het inzamelen van oud papier achterwege te laten. In de oud papier-handel wordt drif tig gesaneerd. Onder de zesdui zend werknemers in de branche in ons land zyn al ontslagen ge vallen. In heel Europa gaat het trouwens niet best. In Duitsland kan alleen oud papier worden ingeleverd als daar een vergoeding bij wordt gegeven. Een aantal jaren geleden werd in ons land nog een fikse prijs - met een uitschieter naar de twintig cent per kilo - betaald voor oud papier. Jaren lag het gemiddelde op zeven cent. trictsrechtbank in het Zuidierse Cork niet de tien Nederlandse treilerschippers kan veroordelen, die vorig jaar april naar deze ha ven werden opgebracht op be schuldiging van het overtreden van de genoemde Ierse maatre gelen. De Katwijker N. Parlevliet jr, voor zitter van de Redersvereniging voor de Nederlandse zeevisserij, toonde zich verheugd met de uit spraak van het Europese hof. Hij verwach} dat de rechter in Cork nu niet anders zal kunnen dan de tien schippers, die vorig jaar april werden opgebracht, vrijspreken en de waarborgsom teruggeven. De reders moesten indertijd on geveer 1.100.000 gulden betalen om hun schippers en treilers voorlopig vrij te krijgen. Onrechtmatig Nu gebleken is dat de Ierse rege ring onrechtmatig heeft gehan deld zullen de Nederlandse re ders overwegen een schadeclaim in te dienen in Dublin. Parlevliet rekende voor dat de vijf dagen, die de tien treilers gedwongen in Cork hebben doorgebracht, de eigenaars een schade van onge veer een miljoen gulden hebben berokkend. "Er kon immers niet gevist worden en de bemannin gen moesten worden doorbe taald". Of zij de Ierse regering zullen aanspreken, daarover la ten de reders zich adviseren door hun advocaat in Cork. Naast het directe belang, dat de Nederlandse visserij heeft bij de uitspraak van het Europese hof, is er ook een indirect belang. Parlevliet wees erop dat nu heel duidelijk is vastgesteld dat lidsta ten van de Europese Gemeen schap niet eigenmachtig vijftig-mijls-visserijzones mogen instellen. Ook Engeland heeft daar regelmatig mee gedreigd. De uitspraak van de Europese rechters wil overigens niet zeg gen, dat de Nederlanders nu weer naar hartelust in de Ierse wateren mogen gaan vissen. Zij hebben zich te houden aan de vangstbe perkingen, zoals vastgesteld door de Europese Gemeenschap. Omstreden De omstreden Ierse maatregelen die begin 1977 werden afgekon digd, hielden een verbod in op het vissen met schepen van meer dan 33 meter lang en met een vermogen van meer dan 1.100 pk binnen een zone van 50 tot 100 mijl voor de Ierse kust. Ierland beschikt vrijwel niet over sche pen met een lengte van meer dan 33 meter. De Europese Commissie - het "da gelijks bestuur" van de EG - had bij het hof in Luxemburg een klacht ingediend over de Ierse maatregelen. In juli van het vorig jaar gelastte het hof Ierland de bewuste maatregelen op te schor ten, hangende uitspraak. In zijn beslissing tegen geen beroep mogelijk is, gaf het hof als zijn mening dat de maatregelen er op gericht waren de schepen van vele landen die reeds lange tijd in Ierse wateren vissen, buiten deze wateren te houden, terwijl de beperkende bepalingen juist niet golden voor Ierse schepen. DEN HAAG - Voor het eerst heeft e bij een kabinetsformatie betrokken i, verwerkt. d'efinitieve PvdA-Tweede-KamerlidL Ed van Thijn presenteerde gisteren pers centrum Nieuwspoort zijn boek 'Dagboek van een onderhandelaar1 Morgen komen wij daar uitgebreid op terug. In een vraaggesprek met dr.GPuchinger in het blad AR-staatkunde zegt de oud-informateur dr.G. Veringa dat deformatie van het kabinet-Den Uyl is vastgelopen op de persoon van CD A-leider Van Agt. Veringa meldt dat bij de besprekingen van de zetelverdeling eind sep tember 'plotseling het veto viel van Van Thijn-Den Uyl tegen de persoon van Van Agt gekoppeld aan de portefeuille van justitie'. Naar de mening van Veringa heeft deze opstelling elke verdere soepelheid aan de bespre kingen ontnomen'. AMSTERDAM (AP/ANP) - De Fe deratie Nederlandse Vakbewe ging (FNV) is niet tevreden over de passages in het regeerakkoord en de regeringsverklaring over volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. In een brief aan de mi nister en staatssecretaris van het betrokken departement zegt de FNV "gemengde gevoelens" te koesteren. De vakbond vindt het onder meer erg voorbarig dat de overheid zonder meer kiest voor bevorde ring van het eigen woningbezit terwijl nog enkele studies over woonlasten bezig zijn. Het ver kopen van goedkope woningen aan de huurder ervaart de FNV als negatief. Vooral voor dege nen, die nog steeds op deze markt zijn aangewezen wordt het erg moeilijk om relatief goedkoop te kunnen wonen. De vakbeweging wil verder dat de voordelen van aftrekbaarheid van onderhoudskosten óók voor de lagere inkomens gelijk blijven. Wat betreft het huur- en subsidiebeleid is de vakbewe ging van oordeel dat een even tuele ingrijpende ombuiging zeer goed onderbouwd moet worden. Het "afknijpen" van huursub sidies aan mensen die iets meer dan het minimumloon verdie nen, wijst de FNV zonder meer af. Het bouwen/verbouwen van wo ningen ten behoeve van de bij zondere groepen (alleenstaan den, gehandicapten etc) moet sterk worden bevorderd. Onderwijs De Federatie Nederlandse Vak beweging (FNV) blijft ook bij zonder verontrust over de plan nen van het huidige kabinet om op onderwijsgebied nogal wat om te buigen. Zo staat de vak beweging op het standpunt dat de middenschool er moet komen. Uitgezocht moet nog worden hoe ze er precies uit zal zien. Ook is er haast met het uitwerken van een nieuw onderwijsbestel om tot beleid en planning te kunnen overgaan. Dit heeft een delegatie van de FNV gisteren minister Pais van on derwijs en wetenschappen nog eens duidelijk gemaakt. De be windsman had daarbij over het onderwerp middenschool opge merkt niet te willen vooruitlopen op de experimenten en de beoordeling ervan. Hij heeft de FNV-delegatie meege deeld binnen één a twee jaar met zijn visie op een toekomstig on derwijsbestel te komen. ASSEN (ANP) - Omwonenden hebben zondagavond op de weg tussen het Drentse Roogat en Knijpe hulpgeroep van een vrouw gehoord. Dat is één van de weinige gegevens waarover de rijkspolitie in Assea- beschikt sinds de vondst van een baby lijkje in de Hoogeveense vaart woensdagmiddag. Het geschreeuw kwam volgens de politie uit een auto. Die heeft on geveer vijfhonderd meter ge staan van de sluis van Roogat, waar het lichaampje werd ge vonden. De pasgeboren baby was een meisje. De navelstreng was nog aanwezig en de politie vermoedt dat het kind in de auto geboren is Het had geen kleren aan. Sectie heeft uitgewezen dat de baby praktisch onthoofd is. Dat kan gebeurd zijn door een scheepsschroef of door ijs- schotsen, maar de rijkspolitie sluit een misdrijf niet uit. Debat over neutronenbom uitgesteld DEN HAAG (SP) - Minister Kruisinga van defensie verwacht niet, dat samenwerking met de omringende landen en een betere verdeling van de defensietaken tussen die landen de Neder landse schatkist veel soelaas zal bieden. Zijn voorganger, nu PvdA- Tweede-Kamerlid Stemerdink, had dit overleg met Duitsland, België en Engeland op gang gezet en drong er bij zyn opvolger tij dens de behandeüng van het be grotingshoofdstuk van defensie in de Tweede Kamer op aan dit voort te zetten. Minister Kruisinga zegde dit royaal toe, maar tekende erbij aan op finan cieel gebied geen belangrijke voordelen te verwachten. Stemerdink spoorde de minister aan zich in dit overleg niet te snel gewonnen te geven. Wapenp- roducerende landen zijn niet zo happig op doelmatige bewape ningssystemen, omdat zij daar door hun afzetmogelijkheden beperken. Kruisinga zei zich be wust te zijn van deze mogelijk heid van prijsopdrijving. De uitgaven voor onze verdediging zullen dit jaar in elk geval de ge raamde negen miljard gulden overschrijden. Met welk bedrag wilde minister Kruisinga giste ren in de Tweede Kamer niet zeg gen. Binnen het kabinet zal hier over een besluit worden geno men. In het vooijaar zal dit be kend zijn. Nota Minister Kruisinga blijft bij zyn beleid uitgaan van de defensie nota van minister Vredeling uit 1974, inclusief de NAVO-ver- plichtingen. De NAVO-eis om het defensie-budget jaarlijks met drie procent te verhogen neemt Kruisinga over, maar zei dit geld niet alleen te zullen gebruiken voor het op peil houden van onze defensie-inspanningen maar ook zal aanwenden voor het wegne men van een aantal knelpunten op materieel zowel als per soneelsgebied. Hij somde zeven urgente knelpun ten op, waaronder het tekort in matrieelexploitatie bij de land macht, het tekort aan burgerper soneel bij onze krijgsmacht, de gebrekkige munitievoorraden, het niet aanwezig zijn van extra geld om nieuwe wapensystemen te kunnen kopen. Staatssecretaris Van Eekelen ver weet op het punt van de munitie de vorige bewindslieden niet tijdig te hebben gezorgd voor aanvulling van dé voorraden. Hij zegde toe op korte termijn hier een oplossing voor aan te geven. Mogelijk zal hij hierbij besluiten minder met 'scherp' te gaan schieten en vervangende nep- munitie meer te gaan gebruiken. "Maar ook voor de motivatie van de manschappen blijft het schie ten met scherp noodzakelijk", al dus de staatssecretaris. Minister Kruisinga zei verder dat het 'niet ondenkbaar' te vinden, wanneer Nederland samen met Engeland wordt ingeschakeld bij de verdediging van de NAVO- noordflank, Noorwegen. Hij zal hier binnenkort over spreken met zijn Noorse collega. Uitgesteld week. Deze kwestie zal tijdens de behandeling van het NAVO-ge- deelte van de begroting van buitenlandse zaken aan de orde komen. Ook de motie van de PvdA, D'66 en PPR, die vraagt om een 'nee' van de regering te gen dit wapen, zal tot dan blyven liggen. Kruisinga deed nog geen uitspraak over de vraag of de Lance-raket- ten een nucleaire lading zullen krijgen. Eerst moet een NAVO- studie over de modernisering van de tactische nucleaire wapens in Europa worden afgewacht. Kruisinga ontkende dat de Lance-raket speciaal ontwikkeld zal zijn voor het vervoeren van neutronengranaten. Pas bij de behandeling van de be groting van sociale zaken zal blijken of uit de werkgelegen- heidspot de bouw van de eerste van twee nieuwe onderzeeboten zal worden gefinancieerd. Door deze boot in de Nederlandse wer ven te bouwen, zou de scheeps bouw de noodlijdende positte wat verbeteren. Minister Kruisinga zei dat de bouw van deze onderzeeër niet ten koste gaat van andere prioriteiten, die defensie zich had gesteld. Staatssecretaris Van Lent zegde de Kamer toe op niet al te lange ter mijn met een voorstel te komen over welk beleid ten aanzien van de dienstplicht zal voeren. Dat beeld heeft hij nu nog niet. Van Lent: "De regering beschikt over een wirwar van adviezen. Aan vier volwassen commissies is voor tonnen verspijkerd en de re gering heeft tot dusverre geen duidelijk beeld voor ogen gekre gen over de vernieuwing van dat beleid". Alimentaties wellicht los van loonpeil DEN HAAG (ANP) - Er komt op korte termijn een onderzoek naar de wenselijkheid om de wet telijke koppeling van alimenta tie-uitkeringen aan het gemid delde loonpeil te handhaven. Minister De Ruiter van Justitie heeft dat gisteren aangekondigd in antwoord op vragen van de VVD-kamerleden Joekes en Geurtsen. De WD-ers noemden het uiterst onbillijk dat de afge lopen jaren ook meer alimentatie betaald moest worden door men sen die als gevolg van het nivel- leringsbeleid van de vorige rege ring minder gingen verdienen. Er zijn, zo heeft minister De Ruiter nu meegedeeld, steekhoudende gronden om tot een nadere be zinning op het wettelijk systeem van indexering te komen. De bewindsman ontkende overi gens dat de hogere inkomens de afgelopen jaren gedaald zouden zijn, zoals Joekes en Geurtsen suggereerden. Wel is het volgens hem zo dat het reëel vrij besteed bare inkomen van hen die tot de hogere inkomens-categoriën be horen in de periode 1973-1977 minder gestegen zijn dan dat van degenen met de laagste inko- Amnesty International, de or ganisatie die de naleving van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens probeert te bewerkstelligen, voert op het ogenblik een twee maanden du rende campagne tegen schen dingen van de mensenrechten in Zuid-Afrika. In het kader van die campagne wordt morgen in Den Haag een zogenaamde 'stille mars' georganiseerd. Vertrek van de mars is om 14.30 uur vanaf het Malieveld. Verdere inlichtingen bij Amnesty International, 3e Hugo de Grootstraat 7, Am sterdam, tel. 020- 847905. De Boycot Outspan aktie (BOA) gaat een blad uitgeven, 'Abase- benzi', dat gericht is op de Ne derlandse vakbeweging. De be doeling is dat de solidariteit aan de basis tussen de zwarte Afri kaanse vakbeweging en de Ne derlandse wordt versterkt. 'Aba- sebenzi' betekent 'arbeiders' in de taal van miljoenen zwarte Afrikanen. Het blad wil informa tie geven over de ontwikkeling van de arbeidersstrijd in Zuid- Afrika en van het optreden van het Nederlandse bedrijfsleven daar. Het blad zal zes maal per jaar verschijnen, aldus BOA. BRUSSEL - Minister Van Agt reisde gisteren met zijn minister van buitenlandse zaken, Van der Klaauw naar Brussel voor een kennismakingsbezoek bij zijn Belgische collega Tindemans. Van links naar rechts: Van der Klaauw, Simonet (de Belgische minister van buitenlandse za ken), Tindemans en Van Agt. Tijdens het overleg is ook gesproken over de Benelux. Maar er is geen datum vastgelegd voor een Benelux-topcon'eren tie Bij het secretariaat-generaal van de Benelux had men de hoop dat zo'n Benelux-topconferentie om streeks het midden van dit jaar gehouden zou kunnen worden. In Brussel is bekend, dat minister Simonet, vanwege zijn Frans sprekende aanhang tegen Bene- lux-topoverleg op korte termijn gekant is (het Frans sprekende deel van België heeft nooit veel met de Benelux op gehad). De Belgische eerste minister, Leo Tindemans, zei dat tijdens het overleg gesproken was over de ontwikkeling van Europa, de eventuele uitbreiding van de Europese Gemeenschap en hoe bijvoorbeeld de economische en monetaire unie beter behandeld kan worden. Verder is. aldus Tindemans. gepraat over hoe economische wereldtopconferen ties beter voorbereid kunnen worden en hoe men daar meer de stem van de kleine landen kan la- ten horen. a.s. zaterdag 18 februari openen wij onze nieuwe zaak, Geversstraat 25 te Oegstgeest, met een nieuwe collectie schilderijen uit de romantische en Haagse school. Tevens stellen wij tentoon een collectie nieuwe lijsten, waarvan levertijd vanaf 2 dagen is. Schilderijen: in- en verkoop restauratie verdoeken schoonmaken parketteren taxatie Lijsten: ornamentlijsten staaflijsten importeur Franse lijsten restauratie oude lijsten in- en verkoop oude lijsten Inlichtingen telefoon 071-156444

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7