Noord vraagt „speelruimte Woningen vertonen hele waslijst met gebreken Na sigaretten en kroket nu ook krant uit muur Bewoners willen twee panden van gemeente Gemeente treft nog meer maat regelen bij bots- viaduct VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 LEIDEN de de k. 2 :3 k, V J. It LEIDEN - Om te voorkomen, dat er de ko mende maanden nog meer pngevallen ge beuren bij het viaduct in de Oegstgeester- weg zal met ingang van maandag een reeks nieuwe maatregelen worden getroffen. Zoals bekend is de doorgang van het viaduct tijdelijk verlaagd in verband met de voorbereidende werkzaamheden voor de komst van de Schiphollijn. Aan beide zijden van het viaduct staat op het ogenblik een stellage met een zware bint op een hoogte van 3.80 meter om de automobi listen te waarschuwen. De afgelopen drie weken zijn zeven vrachtwagens tegen die bint opgereden, waarbij grote materiele schade ontstond. Besloten is nu de binten op een hoogte van 4.00 meter te hangen. Onderaan de binten zal apparatuur bevestigd worden, die de bestuurders van alle voer tuigen die hoger zijn dan 3.80 meter nog eens nadrukkelijk met geluidssignalen waarschuwt, dat men het lage viaduct na dert. Op veel grotere afstand wordt het ver keer via borden nu al attent gemaakt op de lagere doorrij-hoogte. Het hoger hangen van de binten is vooral ge daan omdat gevreesd wordt voor gewon den, wanneer weer een autobestuurder de aanwijzingen mocht negeren. Tot dusver is bij geen van de ongelukken persoonlijk let sel te betreuren geweest. De angst daarvoor bestaat echter wel, omdat de stellages waarop de zware binten rusten al enkele malen omver gereden zijn. Zou zich op dat ogenblik een voetganger of (brom)fietser in de buurt bevonden hebben, dan zouden de gevolgen zeer ernstig geweest kunnen zijn. De dienst Gemeentewerken zal maandag ook een begin maken met het verlagen van het wegdek onder en nabij het viaduct. Dat zal gebeuren om een kleine veiligheidsmarge te creëren. Die is nodig omdat met een ho gere bint de kans niet uitgesloten is, dat een vrachtauto zover zal doorrijden, dat de be kisting van het viaduct wordt geraakt. Dat laatste wil men tot elke prijs zien te ver mijden, omdat het gevaar zou kunnen ople veren voor het personeel dat op die plaats aan het werk is, en bovendien omdat er grote schade aan het viaduct kan worden aangericht. Met de verlaging zal begonnen worden op de rijbaan in de richting Oegstgeest. Daarom zal vanaf maandagochtend het ver keer in deze richting gebruik moeten maken van een route via de Rijnsburgerweg. De afsluiting geldt ook voor voetgangers en fietsers. De werkzaamheden zullen ver moedelijk éen week in beslag nemen. Direct na voltooiing van de eerste fase zal de rijbaan in de richting van de Willem de Zwijgerlaan onder handen worden geno men. Ook na de verlaging van het wegdek blijft de wegversmalling van kracht. In het wachtlokaal van hfct station Lammenschans staan op het ogenblik vier kranten-automaten op proef. Met succes zodat ze binnenkort door definitieve - nog nieuwere types worden vervangen. LEIDEN - Bewoners van het Noorderkwartier, georgani seerd in de zg. planbegeleidingsgroep B en het buurtco- mité D, hebben aan de gemeente Leiden gevraagd de panden Bronkhorststraat 43 en 45 ter beschikking te stellen voor sociaal-culturele activiteiten. De bewoners zijn bereid zelf de panden op te knappen en er huur voor te betalen. De reden van hun verzoek is dat er op het ogenblik veel te weinig ruimte is om sociaal-culturele ac tiviteiten te ontplooien Het Dienstencentrum aan de Van Hoogendorpstraat, gelegen in het zg. actiegebied B. is bomvol en voor het actiegebied D. dat is ge legen ten westen van de Marnix- straat, is er in feite helemaal geen sociaal-culturele voorziening. Mondjesmaat maken de bewo ners van dit onlangs als stadsver nieuwingsgebied aangewezen wijkgedeelte gebruik van het centrum aan de Van Hoogen dorpstraat, maar dat heeft te weinig spankracht om alle ge wenste activiteiten onderdak te bieden.. Brief In een uitvoerige brief aan B.enW. zetten de planbegeleidingsgroep en het buurtcomité uiteen dat di verse wijkactiviteiten in de knel dreigen te komen door een ge brek aan ruimte. Zo kan de 145 leden omvattende kinderbiblio theek van de onderwijswinkel maar slecht uit de voeten in het dienstencentrum (beperkte openingstijden, sjoelbakken en een tafeltennistafel, die elke keer opzij moeten worden geschoven als de bibliotheek opengaat etc.). De openbare bibliotheek, aldus de bewoners, waarvan een filiaal "achter in de Kooi" is gevestigd, ligt te ver weg, terwijl de kinde ren om daar te komen bovendien twee drukke wegen zouden moe ten oversteken. Andere activiteiten die krap zitten, zijn bijv. een jeugdsjoelclub, de grootste in Nederland (80 deel nemers op twee avonden), het kindercircus "De Rakkertjes" (60 medewerkertjes), de zangclub voor ouderen, bejaardengymnas- tiek etc. Stadsvernieuwing Wat het gebied ten westen van de Marnixstraat betreft (actiegebied D) komt daar nog bij dat de stadsvernieuwing straks een zware wissel gaat trekken op de accommodatie. De bewoners moeten straks periodiek gaan vergaderen, er moeten voorlich tingsactiviteiten worden ont plooid, kortom de voorbereiding en begeleiding van de stadsver nieuwingsactiviteiten vragen om een flinke ruimte. Daarnaast, aldus nog steeds de be woners, is de buurt stevig aan het verjongen met het gevolg dat er ongetwijfeld diverse (jeugd)- clubs van de grond zullen komen. 'Concluderend", aldus de bewo ners, "kunnen we stellen dat een eigen ruimte noodzakelijk is voor de ontwikkeling van het kin derwerk en voor een actief buurtvernieuwingsbeleid in het westelijke deel van Noorderk wartier, waar ruim 2000 Br-onlchoraf t hand over hand toe. En eens is dat allemaal begonnen met die oersimpele. o zo kleurrijke kauwgomballe- nautomaat. Een stuivertje in het gleufje - tegenwoordig heet zoiets "onbeschadigd muntstuk" - een forse draai naar rechts (of was het links?) en je was in het bezit van ten minste een kwartier kauwge- not. Maar het is er niet bij gebleven. Na de sigaret volgde het kro- ketje, de bami-bal, het slaatje en langzamerhand begon ook de wat steriele condoomau tomaat zijn intrede te doen. Daarmee was het hek wel van de dam. Je kunt het zo gek niet bedenken of ze stoppen het wel in zo n ding aan of in de We eten steeds meer "uit de ruif', halen na sluitingstijd van de winkels nog gauw een paar nylons omdat het laatste paar ladders vertoont. En pa, die nog iets goed te maken heeft. - maar dat te laat be denkt - kan altijd nog zijn toevlucht nemen tot een fraaie in cellofaan verpakte ruiker uit de muur. Ook de krant heeft inmiddels aan het "automatisme" moe ten geloven. De uitstal rekjes met de doorzichtige geldbus- jes, waarin kranten zo gezel lig nat konden regenen, heb ben felle concurrentie gekre gen. Van dekrante-automaat. Geregelde bezoekers van het Leidse NS-station aan de Lammenschansweg hebben dit fenomeen de afgelopen maanden al kunnen bewon deren. Samen met nog een tiental an derestations in den lande had Leiden de primeur van deze krantenprocude rende kast jes. De vier automaten in de "wachtkamer" bij de halte Lammenschans waren be doeld als proef om te zien of het aansloea bij het vubliek. i land Een belangrijke factor in het geheel vormde het feit, dat t nogal wat "zwarllezers rondlopen. Doen alsof de kwartjes en dubbeltjes m het bakje verdwijnen en fluks een krant weggrissen zonder te betalen. Of soms nog erger: de krant laten waar ie is en de "spaarpot" in de zak steken. Els Visser van de afdeling "losse verkoop" van de Volkskrant (een van de kranten die het initiatief nam): "In het begin liep het met die automaten allemaal niet zo geweldig. De losse verkoop op de proefsta tions liep soms zelfs terug. Maar kennelijk went het pu bliek er toch snel aan, want het gaat nu prima". Die gunstige eri-aringen hebben er toe geleid, dat het aantal krante-automaten de ko mende maanden aanzienlijk zal worden uitgebreid. Óp zo'n zeventig stations waar geen tijdschriftenkiosken staan, zullen ze worden aan gebracht. Het zijn automaten van een nieuw Amerikaans type. die gemiddeld ongeveer honderd kranten kunnen be vatten. Els Visser: "Ze komen volgende maand in Rotterdam aan en begin april zullen ze worden geplaatst. Ook Leiden-Lam menschans krijgt een nieuw type. Afhankelijk van het succes zal bekeken worden of ook op an dere plaatsen, waar wacht tijden bestaan, krante-auto maten geplaatst kunnen wor den. Daarbij wordt er ge dacht aan ziekenhuizen en parkeergarages. De Servex, een dochteron derneming van NS. die de toewijzing in handen heeft, zegt dat het uit praktische overwegingen niet mogelijk is om deze automaten ook in treinen te monteren. Gelukkig,ook de automaat heeft dus zijn beperkingen. Zo stellen de bewoners in Noord zich voor de twee panden aan de Bronkhorststraat te verbouwen. De r waar de activiteiten plaats hebben, zijn zo gesitueerd dat omwonenden geen last zullen hebben van ev geluidshinder, aldus de bewoners gisteravond. Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. een schets gemaakt aangeven hoe ze de twee panden aan de Bronkhorststraat willen verbouwen. Op het ogenblik is er wonen nog een bedrijf in de twee panden gehuisvest, maar dat zal bin- SchetS nenkort verhuizen naar het indu strieterrein De Waard. De planbegeleidingsgroep en het buurtcomité hebben inmiddels De gemeente, die de panden in eigendom heeft, zou in het kader van het programma van eisen jeugd" en "De voor het nog vast te stellen be- i zijn boek" te bezicli- stemmingsplan Noorderkwartier LEIDEN de grond waarop de twee panden staan alvast de bestemming van "OBG-terrein" kunnen geven (voor openbare voorzieningen). Barend Servet Barend Servet treedt zaterdag avond op als presentator tij dens een grote circusavond in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 in Lei den. Tijdens de avond zullen allerlei circus-attracties te zien zijn zoals: de Lakonini's, clowns, die verbonden zijn aan het LAK-theater.Ricarod Aziz, de Limbodanser en vuurvreter. Mister Mopes, een komische goochelaar, en de Berdini's, een bekende va riété-groep. De circusshow begint om acht uur 's avojids. Boeken-exposities In de lokalen van de Pestalozzi- school aan de Kernstraat in Leiden zijn vanavond tussen 7 en 9 uur de tentoonstellingen Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbe scherming seducatie (IVN) or ganiseert op zondag 19 feb ruari een natuurwandeling van ongeveer anderhalf uur door "De Horsten". Om twee uur 's middags wordt ver trokken vanaf de ingang aan de Papelaan in Wassenaar. Bij de ingang zijn dag- of jaarkaarten verkrijgbaar Creatief Het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. is zondagmid dag tussen een en zes uur geopend voor mensen die creatief bezig willen zijn. On der deskundige leiding kan men zich bezighouden met kleren maken, textiele werk vormen, boetseren, potten bakken, tekenen, schilderen, etsen, zeefdrukken, fotografie en donkere kamer-werk. Wethouder Tesselaar zei gister avond tijdens een vergadering van de gemeenteraadscommissie voor samenlevingsopbouw dat hij daar echter nog wat beducht voor is, omdat nog niet duidelijk is wat de gemeente uiteindelijk met de twee panden wil. Bovendien is het de vraag of een nieuwe sociaal-culturele voor ziening in Noord - ondanks de volledig particuliere opzet - niet 'Een hele waslijst", noemde voorzitter mr C. Woudstra van de commissie be roepschriften de reeks gebreken aan een aantal woningen aan de Tasmanstraat en de Cosijnstraat. B en w van Leiden hadden na een onderzoek van Bouw en Woning toezicht dan ook besloten dat door de eigenaresse van de pan den een flink aantal verbeterin gen zouden moeten worden ge troffen. Tegen dit besluit van B en W ging eigenaresse mevrouw drs. A. M. van Putten-Biermasz gisteren in beroep bij de commis sie beroepschriften van de ge meente Leiden. ten koste zal gaan van het nog te Een kleine twintig gebreken bouwen buurtcentrun Zevensprong" aan de Bernhard- kade. De wethouder vroeg zich met enige commissieleden af of CRM dan nog wel bereid zal zijn de nodige subsidie te verstrek ken voor dit nieuwe centrum, dat qua oppervlakte toch al boven het gemiddelde komt te liggen. Besloten werd nu dat Tesselaar één en ander eerst zal bespreken met zijn ambtgenoot Verboom en vervolgens zal proberen met een advies te komen. toonden de woningen tijdens de inspectie van bouw en woning toezicht. Variërend van wankele schuttingen en klemmende deu ren tot vochtige muren en lek kages. Dc heer Van Oost van ge meentewerken wees onder an dere op de betonbalken in een woning aan de Cosijnstraat die dienen om de muur boven een raamkozijn op te houden. Het be ton van deze balken was deels af gebrokkeld en de stalen bewape ning was verroest. "Dat is een gevaarlijke situatie", al dus de ambtenaar van gemeen tewerken, "omdat de boel dan kan verzakken. De verbetering die mevrouw inmiddels had laten aanbrengen bestond uit een plank die op de balk was geslagen waardoor het gebrek aan het oog was onttrokken". Volgens de heer Van Oost zou het ijzerwerk eerst roestvrij gemaakt moeten worden en daarna op nieuw van beton voorzien. De raadsman van mevr. Van Putten noemde het allemaal wat over dreven en wees erop dat zijn cliënte inmiddels voor 12.000 verbeteringen had laten aan brengen. Door de ambtenaar van Bouw en Woningtoezicht werden die repa raties grotendeels lapmiddelen genoemd hetgeen mevr. Van Put ten de opmerking ontlokte dat zij dan ook in de boot was genomen. "Ik kan als vrouw toch niet gaan kijken of de reparaties waartoe ik opdracht heb gegeven naar beho ren worden uitgevoerd. Dat is Meer Leids nieuws op pagina 11 mannenwerk", aldus mevr. Van Putten. De heer Hilgevoord, advocaat van de eigenaresse, vroeg in zijn be toog begrip voor de financiële positie van zyn cliënte. Hij merkte op dat het hoge kos- tenpakket in geen verhouding stond tegenover de lage huur die de bewoners betaalden. Volgens haar raadsman had mevr Van Putten geen liggende gelden en kon zij de totale kosten voor repa ratie, geraamd op zo'n 20.000 (met een huuropbrengst van 4870,- per jaar) zeker niet beta len. Mevr. Van Putten zou dan één van de woningen, die zij had geërfd van haar grootvader moe ten verkopen. De heer Hilgevoord vond dat die overweging een belangrijke rol moest spelen voor de commissie. Hij benadrukte dat zijn cliënte zich niet aan haar verantwoor delijkheden wilde onttrekken, maar het onbillijk te vinden als zij alle reparaties moest uitvoeren. i dien tasten", aldus de raadsman van mevr. Van Putten. Na intern beraad kwam de com missie met de tussenbeslissing dat mevr. Van Putten, in overleg met een deskundige en met ge meentewerken, een rapport moet maken van de punten waartegen zij bezwaar maakt. Haar raadsman kan daarop dan schrif telijk reageren. Indien nodig zal de commissie voor de betwiste punten nog een keer bijeen komen. DEALER VAN O A B0USSAC GORDIJNEN PI npp TAPIJT TLUCU GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Doorgang onder het viaduct aan de Oegstgeesterweg gestremd. Een nogal eens voorkomend verschijnsel in de afgelopen weken. Maandag wordt de zaak opnieuw afgesloten, nu voor het uitvoeren van nog meer beveilig ingswerkzaamheden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3