Herboren Leiderdorps politiek café nog weinig opzienbarend Dwang Rijkswaterstaat onaanvaardbaar eidse agenda Zoeterwoude: straks „kale" koninginnedag Leidse werkgroep laakt plannen voor bredere Rijksweg 4 BESTUUR TREEDT AF Verrassende kopman CDA-Zoeterwoude MODEZAAK Val op ijsbaan USBAAN WEER OPEN Gemeentekantoor niet naar de Hofcampweg Subsidieplan (f 70.000) voor Blauw Zwart LEIDERDORP - Een traditie werd in ere hersteld: het politieke café in WIK's bar te Leiderdorp. Het was er gisteravond nog niet zo erg druk als in voorgaande jaren het geval was, maar de meeste poli tieke partijen waren in elk geval aanwezig. VVD' ers, D'66-ers PvdA' ers en één CDA' er nestelden zich, kleur bij kleur, rond de bar om de sprekers, leden van de Provinciale Staten, aan te horen. "De milieuproblematiekwas het thema waarR.Cleton(VVD)enC. van Kuylen (PPR hun publiek mee probeerden te boeien. Dat laatste lukte niet zo erg. Er werd weliswaar aandachtig ge luisterd, maar beide sprekers, Cleton en Van Kuyen, bleven zorgvuldig om de hete brei heendraaien. Geen opzienbarende uitspraken, of het moest de mate van invloed zijn die Van Kuyen aan het pro vinciale bestuur wilde toebede len. Op een opmerking van wet houder Drenth over de grote mate van detaillering bij het ontwerp- streekplan Zuid-Holland West antwoordde Van Kuyen dat het een illusie zou zijn dat een streekplan voldoende flexibiliteit aan de gemeente laat. Het gaat mij ook te ver om te stellen dat de gemeenten zo veel mogelijk vrij heid gelaten moet worden". Cleton was het hier niet mee eens. "De provincie behoort alleen hoofdlijnen aan te geven, maar kennelijk kunnen ontwerpers van een streekplan het niet nalaten hun hobby daarop uit te leven" Op de hoopvolle vraag van Drenth of dit standpunt van Cle ton ertoe zou leiden dat deze het streekplan af zou wijzen ant woordde de VVD-er echter nogal terughoudend. "Je zit nu eenmaal in een bepaald schuitje. Gezien alle voorbereidingen is het streekplan niet gemakkelijk op de tocht te zetten" "V VRIJDAG 17 FEBRUARI 19ïii ARTSEN De problematiek rond Rijksweg 4 bracht aan het eind van de avond nog even wat leven in de brouwerij. Cleton schipperde we derom tussen alle obstakels door met de dooddoener "dat nu een maal offers gebracht moeten worden", waarbij hij in het mid den liet - "ik ben niet zo op de hoogte van de Leiderdorpse si tuatie" - wat dat voor Leiderdorp zou moeten inhouden. Feller was Van Kuyen: "Op een ge geven moment kan het gewoon niet meer. Dat je de vrijheid van vervoer niet wil aantasten bete kent niet dat heel Nederland geasfalteerd moet worden. Er moet iets gedaan worden aan de rotonde bij Leidschendam, maar een gemeente als Leiderdorp heeft geen verbreding van de rijksweg nodig, maar een aansluiting op de spoorlijn". Het was de eer steen Politiek café in Leiderdorp, de eerste keer van dit seizoen. Van links naar rechts: statenlid R. Cleton, tevens enige opmerking die het wethouder Tichler, WD-voorzitter en voorzitterh van deze avond J. van der Meulen, wethouder Drenth en C. publiek een open doekje ontlokte. van Kuyen. Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wyk 1 (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderk- wartier en Groenoord): J. Rijnders, Ge rard Brandtstraat 29, tel. 760947; Wijk 2 (Kooi en Merenwyk): R. van Leeuwen, van 10-18 uur Zijldonk 38, tel. 146210, na 18 uur Hooigracht 48 a tel. 140734; Wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk, zuid-binnenstad): A. van Luyk, Was- straat 2a, telefoon 122522; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): H. J. Klaassen, Witte Singel 69, telefoon 123089. Leiderdorp - De weekenddienst van za terdag 8 uur tot zondag 24 uur, wordt waargenomen door S. P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037, zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13.00 uur op: Merelstraat 184a, telefoon 891000. Oegstgeest - De weekenddienst wordt vanaf zaterdag 10 uur vm., waargeno men door J. B. Hugenholtz, Wilhelmi- napark 2, telefoon 155666. Voorschoten - J. H. Vrijenhoek, S. v. d. Oyelaan 38, tel. 2356 (zaterdag); A. Mei man, J. W. Frisolaan 13, tel. 2493 (zon dag). Warmond - L. J. H. Lempers, Chur- chillaan 13, Voorhout, telefoon 02522- 10140. LEIDEN/LEIDERDORP- Onaan vaardbaar noemt de Leidse werkgroep Milieubeheer de wijze waarop Rijkswa terstaat de reconstructie van de Rijksweg 4 (Den Haag-Leiden-Leider- dorp) dwingend oplegt aan de betrokken gemeenten. De door Rijkswaterstaat ge bruikte term "verbreding" noemt de werkgroep misleidend, omdat het gaat om bijna een verdrievoudiging van de verkeersruimte. De Leidse werkgroep schrijft dat in een vandaag verzonden brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat, de provincie Zuid-Holland en de raden van de be trokken gemeenten (Leiden, Leider dorp, Leidschendam, Woubrugge en Zoeterwoude). Volgens de brief zal Rijkswaterstaat eerst met een goed onderbouwde nota moeten komen, waarin zorgvuldig wordt nage gaan of de verbreding van de huidige rijksweg werkelijk nodig is. De prog noses in de nota van Rijkswaterstaat vindt de werkgroep geen basis 'voor het voorgenomen project. Los van de vraag of de weg verbreed moet worden, vindt de Leidse Werkgroep, dat er gewerkt moet worden aan verminde ring van de overlast die deze autosnel weg nu al oplevert. "Bij Leiderdorp moet de huidige weg in elk geval door een tunnel vervangen worden". Eén van de door Rijkswaterstaat voorgestelde al ternatieven (een nieuwe omleiding bij Leiderdorp) wordt volstrekt onaan vaardbaar genoemd, gezien de schade voor natuur en landschap en de land bouw en voor het woonmilieu in Leider dorp. De Leidse Werkgroep heeft becijferd wat de consequenties van de voorgestelde verbreding van de rijksweg zouden zijn. De oppervlakte van de huidige weg over een lengte van 18 kilometer is ongeveer 120 hectare. Voorde verbreding wordt in totaal 340 hectare gereserveerd. Een toename van 2,2 vierkante kilometer. Ter vergelijking wordt in de brief de op pervlakte van het Leidse gebied binnen de singels genoemd: 1,7 vierkante kilo meter. In Leiderdorp is het huidige dijklichaam waarop de weg ligt ongeveer 52 meter breed van voet tot voet. Bij de recon structie met een hoge brug over de Oude Rijn zou het nieuwe dijklichaam 86 me ter breed worden! geluidswerende voor zieningen inbegrepen.) Aan de kant van de B. G. Cortslaan zou de voet van het dijklichaam volgens de werkgroep op tien meter afstand van de bebouwing komen. Dat is 35 meter%dichter bij de bebouwing dan nu het geval is. Aan de andere zijde zou de afstand tussen ds voet van de dijk en de bebouwing niet meer dan drie meterbedragen. De werkgroep waarschuwt de gemeente Leiderdorp om de noodzakelijke onder tunnel van de Rijn niet te "kopen" door akkoord te gaan met de verdubbeling van het aantal rijstroken. "Deze onder tunnel hoort los te staan van de vraag of de capaciteit moet worden uitgebreid. Het aantal rijstroken moet slechts ver groot worden als de noodzaak daartoe overtuigend is aangetoond. Tot op hé den, aldus de werkgroep is er - behalve bij een geopende brug - geen sprake van enige filevorming van betekenis. Algemeen bezwaar tegen de verbreding plannen van Rijkswaterstaat is volgens de Leidse werkgroep de grootschalige vvijze waarop de zaak wordt opgezet: wegen van 2 maal vier rijstroken en al lerhande weefvakken om de geringste vertraging te voorkomen. "We zitten hier midden in de Randstad, wat betekent dat er in een beperkte ruimte uiteenlo pende functies op elkaar afgestemd moeten worden", zo zegt de werkgroep, die de brief als "een eerste commentaar" op de plannen ziet. ZOETERWOUDE - Het voltallige bestuur van de Zoeter- woudse oranjevereniging, die buiten de festiviteiten op koninginnedag nog vele andere activiteiten organiseert, is woensdag tijdens de jaarvergadering afgetreden. Dit jaar zouden in elk geval al drie bestuursleden, onder wie voor zitter Winkelmolen, wegens drukke bezigheden elders aftre den. Maar het feit, dat op de jaar vergadering buiten het bestuur en de commissieleden slechts twee mensen aanwezig waren was de druppel die de emmer deed overlopen. Door middel van een stencil, dat de afgelopen week huis aan huis is verspreid, had het bestuur een laatste noodkreet geuit. "Als er nu niets gebeurt, zijn we bang dat zeer spoedig de viering van ko ninginnedag beperkt zal worden tot een vrije dag met uitgestoken vlaggen. Dat zou toch jammer zijn", zo was in dat stencil te le- Maar de Zoeterwoudse bevolking gaf geen gehoor aan de oproep. De situatie is op dit ogenblik zo", licht de heer Winkelmolen toe, "dat we het bijltje er nog niet he lemaal bij neergooien omdat Zoeterwoude meeloopt in het de- filé op koninginnedag. Maar bui ten de reeds vastgestelde activi teiten organiseren we dit jaar niets meer, om het publiek eens duidelijk met de neus op de feiten te drukken. We hebben gewoon het gevoel dat we een beetje zijn vastgelopen. Wat fris bloed, dat kan nooit kwaad. Maar als er dan op de jaarvergadering vrijwel niemand komt opdagen... Dan ga je jezelf wel afvragen waar je mee bezig bent. Het is echt een trieste zaak." ZOETERWOUDE - De gros lijstverkiezing voor het CDA Zoeterwoude kreeg gisteravond een onverwachte wending met de toevoeging van Koos van der Geest aan de kandidaten lijst. Koos van der Geest, de alom be kende warme bakker van het Wa tertje, wist niet wat hem over kwam toen hy met een en thousiaste meerderheid van stemmen.zelfs tot lijsttrekker van het CDA voor'de komende ge meenteraadsverkiezingen werd verkozen. Bakker Van der Geest was reeds verschillende malen van diverse zijden aangezocht om zich voor de raad kandidaat te stellen. Maar steeds had hij geweigerd: hij was er niet van overtuigd dat hij de hem toebedachte functie naar behóren zou kunnen vervullen. Het bakkersleven eist een enorme inzet van de man, die de De afgetreden Oranje-voorzitter Winkelman: "Publiek met de neus op de feiten drukken. dorpspolitiek zo na aan het hart ligt. Op het laatste moment, enkele uren voor de lijst definitief werd sa mengesteld, liet hij zich echter toch overhalen om zich kan didaat te stellen. En prompt werd hij bij de eerste aanbeveling door de heer Van der Ploeg op de lijst naar voren geschoven. Van der Geest werd regelrecht tot lijst trekker verkozen. Wat hem wat verbouwereerd deed opmerken: „Wat is mij in hemelsnaam over komen. Kan ik dit allemaal wel waarmaken?" De lijst waarmee het CDA aan de gemeenteraadsverkiezingen zal deelnemen ziet er verder als volgt uit: 2. A. R. B. d. Heijden, 3. A. G. En- gelkes, 4. P. de Jong, 5. C. J. A. Roessen, 6. R. L. G. Hogenelst, 7. E. H. Th. R. Plantinga-van Heerde, 8. W. D. Delfos, 9. N. J. Minekus, 10. E. J. Ploov. OEGSTGEEST - Bij de mel ding van de inbraak in de Passage in Oegstgeest in de krant van woensdag werd ge zegd dat jassen werden ont vreemd uit de modezaak "La Mode". Dit moet zijn mode zaak "Haasnoot", die zich eveneens in de Passage be vindt. Er werd voor zo'n 8000 gulden aan colbertjasjes ge stolen. Over dak van auto gelopen LEIDEN - De eigenaar van een auto die geparkeerd stond in de Mooi Japiksteeg heeft bij de politie aangifte gedaan van vernieling van het dak van zijn auto. Er is kennelijk over het dak ge lopen, de schade die daardoor ontstond bedraagt duizend gulden. Het gebeurde in de nacht van woensdag op don derdag. LEIDEN - Een 25-jarige vrouw uit Wassenaar kwam gister avond in deMenken-IJshal zo ongelukkig ten val dat ze waarschijnlijk een rechter onderbeenfractuur opliep. Ze werd voor behandeling en onderzoek door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. •WASSENAAR - Aan de Hofcamp- weg in Wassenaar zal geen ge meentelijk kantoor worden ge bouwd. Het daar beschikbare ter rein is te klein om alle gemeente lijke diensten huisvesting te bie den. Dit is de conclusie van B en W van Wassenaar over het terrein aan de Hofcampweg dat destijds in het geding gebracht werd bij de discussie over de bouwplaats van een nieuw gemeentelijk kan toor. Zoals bekend waren er aanvanke lijk plannen om het gehele ge meentelijke apparaat onder te brengen in "De Paauw" (het huidige raadhuis) en daarvoor bij het raadhuis een nieuw gebouw neer te zetten. Daartegen rezen bezwaren en in augustus 1977 be sloot de raad dat eerst een aantal andere alternatieven voor de huisvesting van het gemeentelijk apparaat zouden moeten worden uitgewerkt. Aan die alternatieven wordt nog gewerkt. Vanaf hét begin van de discussie heeft vastgestaan, dat het huidige raadhuis als bestuurscentrum niet zal worden prijsgegeven. Een tweede uitgangspunt is dat het bestuur en de beleidsafdelin gen van de.gemeentesecretarie niet gescheiden gehuisvest kun nen worden. Dat leidt tot de con clusie dat, wanneer ergens in het dorp een deel van het gemeente- LEIDERDORP - IJsliefheb- bers opgelet. De schaatsen kunnen weer worden onderge bonden: De ijsbaan aan de Mauritssingel te Leiderdorp is vanaf vandaag weer voor het publiek geopend. lijk apparaat gehuisvest moet worden, dat de technische dien sten zullen zijn. Deze dienst kan nu worden onder gebracht op een deel van het ter rein van de gemeentewerf aan de Johan de Wittstraat. Aan dit ter rein geven B en W de voorkeur boven het terrein aan de Hof campweg. Dit laatste terrein is bestemd voor bedrijven. De vraag naar gronden voor be- drijfsbebouwing overtreft verre de nog beschikbare hoeveelheid. In enkele raadscommissies is het aangaan van een transactie al ter sprake gebracht, .waarbij de ge meente enkele percelen en pan den aan de Achterweg en de Schoolstraat zal aankopen (van de firma Westgeest) en een stuk grond van 900 vierkante meter gelegen aan de Hofcampweg, zal verkopen. Op dit terreirvkan dan een nieuw bedrijfspand voor die firma worden gebouwd. Het realiseren van deze transactie is van groot belang omdat het, na het verdwijnen van het bedrijf van de Achterweg mogelijk wordt een belangrijke verbete ring tot stand te brengen in het aanzien van de dorpskom. Aan de gemeenteraad wordt maandag avond de vraag voorgelegd of de raad kan instemmen met deze uitspraak. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 17 tot 24 febr., door Apotheek Centraal Breestraat 74, Lei den, telefoon 120552. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men, uitsluitend voor spoedrecepten, van een taxi, telefoon 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tele foon 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, telefoon 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tele foon 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, telefoon 4641. Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, telefoon 02522-11463. Vrijdag WASSENAAR - Het college van B en W van Wassenaar stellen de gemeenteraad voor in de verga dering van maandagavond een subsidie van 70.000 gulden be schikbaar te stellen voor funde ringen van het' clubgebouw van de sportvereniging Blau w-Zwart. Verleden jaar juli heeft de gemeen teraad ingestemd met een plan tot herindeling van het vel- dencomplex van Blauw Zwart. Door die herindeling zou één veld meer beschikbaar komen. Maar daarvoor moet wel het huidige clubgebouw op een andere plaats worden herbouwd. De kosten daarvan worden op 400.000 gul den geraamd. B en W achten het redelijk, dat de gemeente de kos ten betaalt van het verplaatsen van de fundering voor het club huis en de kosten van de aanslui ting van het nieuwe clubgebouw op water-, gas-, telefoon-, elek- triciteits- en rioleringsnet. Bij de subsidie van 70.000 gulden willen B en W nog eens 13.710 gulden krachtens de 'Verorde ning bijdragen stichtingskosten sport- en jeugdaccommodaties' geven aan de sportvereniging. Van het bedrag van 400.000 gul den hoopt Blauw Zwart 100.000 gulden uit te sparen door zelf werkzaamheid. Een bedrag van 100.000 gulden komt uit gereser veerde gelden en er is een obliga tielening van 100.000 gulden uit geschreven. Herenstraat 45. gebouw Staalwijk, jeugdsoos Time, 19.45-23.30 uur. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be- jaardensoos Humanitas, 14-16.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Bah'i gem., 20.15 uur. Troef, Noordeinde 2a, sport, 19 uur-, disco-avond, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, middagsoos, 14.30 uur; vegetaries eethuis, 18 uur; ge- handicaptensoos; soos Mirakel, 20 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur; avond van vereni ging „Fryslan", 20 uur. W. de Zwijgerschool, W. de Zwijgerlaan 44. ruilclub, 19.30-22 uur. Pestalotzischool, Kernstraat, boeken- expositie, 19-21 uur Het Honk, W. de Zwijgerlaan, bingo avond van ver. de Wijde Vlucht, 20 uur Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, The Flying Saucers, 20 uur; kwartet J. Schol ten (stichting Jazz-zolder Hot House), 22 Rapenburg 100, ledenvergadering PPR, 20 uur. Stadhuis, cie. kabel-tv 20 uur. Leidse Schouwburg, Internationaal Folkloristisch Danstheater, 20.15 uur. Zuiderkerk, gospelevenement m.m.v. New Hope, 20 uur. Leidse Volkshuis. Apothekersdijk 33. Leids Studenten Kamerorkest, 20 uur. LAK-Theater, stichting Harlekijn To neel met „Kamerrevue", 20.15 uur. Molenlaan 3, Voorschoten, expositie van Johanna Müller-Limburg, 11-17 uur; ar- chitektenwinkel, 19-20.30 uur. Geverstraat 25, Oegstgeest, receptie t.g.v. opening galerie, 19.30 uur. Zaterdag Pieterskerk, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos, 11-15 jr., 15-17 uur. Leidse Schouwburg, Mechels Miniatuur Theater met „Zalig Hoogtij, 20.15 uur. LAK-Theater, Waste of Time met „Rico Royal", 20.15 uur. Clubhuis, Potgieterlaan, open-dag wel pen St. Leonardus-horde, vanaf 10 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, cir cus-show, 20 uur. Stadsgehoorzaal, AVRO's Toppop, 20 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koorn brugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. WASSENAAR - De Wassenaarse vereniging van aqua riumliefhebbers „Het Zeep aardje" houdt vanavond de jaar vergadering in de zaal achter de gereformeerde kerk aan de Zijl laan. Onder meer zullen de jaar verslagen worden behandeld. Van de bestuursleden zijn mev rouw G. Russchenberg en de he ren H. H. Mentink en G. Werkho ven aftredend doch herkiesbaar. De heren J. van der Holst en B. Wijsman stellen hun functie ter beschikking. In hun plaatsen worden de heren J. C. Hoogeveen en A. J. van Leusden kandidaat gesteld. De vergadering begint om 20.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2