„Molen is nu net een auto zonder stuur" Wassenaar werkt al vier jaar met radar„primeur Onderzoek naar groei brasem Hazerswoudse gemeentebodemolenaar Rademaker Pop-agenda CELSTRAF GEEIST TEGEN JONGE INBREKERS RIJNSBURG FOTO-KARRETJE LANGS DE AUTOWEG VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 LEIDEN/REGIO' PAGINA 23 LANGERAAR - Duizend tot vijftienhonderd brasems zullen uit de Noordpias in Langeraar worden gevist en worden overgebracht met tankwagens naar een water bij de Van Ewijcksluit in Noord-Holland. Het overhe velen van de vis houdt ver band met een onderzoek naar de groei van de brasem in di verse wateren waarvan de Noordpias er één is. Nog deze maand, als de vorst wat min der wordt en er geen ijs meer op het water ligt, zullen de vissen met netten worden ge vangen. De brasemstand in de Lan- geraarse plas zal hiervan geen Teveel vis in Noordpias? enkel nadeel ondervinden, zo heeft het ministerie van land bouw en visserij, dat het on derzoek doet, laten weten. De brasems zullen inwendig met een verfstip worden gemerkt. De Langeraarse plas is bij het onderzoek betrokken omdat de brasem die hierin rondz wemt aan de kleine kant is. Het vermoeden leeft dat er te veel van deze vissoort in de plas zit waardoor er te weinig voedsel voor alle brasems is. Het gevolg is dat de brasem "krimpt", zoals de visser zegt. De vis degenereert en groeit niet of nauwelijks. het laatste zelfstandige wa terschap in Zuid-Holland, heeft alle medewerking aan het project toegezegd. Het be stuur probeert vissers aan te sporen eens wat meer activi teiten op de plas te ont plooien. Kraan, de beroepsvisser die de brasems boven water gaat. halen. "Het klinkt misschien gek, maar hoe meer vissen er worden gevangen, hoe beter de vis groeit en hoe hongeri ger hij is. Met andere woor den: als je een dobbertje uit gooit heb je veel meer kans dat ze bijten dan nu het geval Dirk Kraan hoopt dat de zaak werkelijk goed wordt aange pakt. "Als dit inderdaad ge beurt", zegt hij, "dan kunnen we binnen enkele jaren de re sultaten al zien. Ik denk bin nen twee jaar. De grootste brasem die nu in de plas rondzwemt is niet groter dan dertig centimeter. Maar voor zo n oppervlakte moeten ze gemakkelijk eens zo groot kunnen zijn", beweert de be roepsvisser uit Oude Wete ring. Kraan heeft een soortgelijk on derzoek ook meegemaakt in de Rottemeren en Hillegerbe- rgse plas bij Rotterdam. "Het resultaat loog er niet om. Bin nen een paar jaar waren de brasems stukken groter". Rijnsaterwoude: sluiten van huizenmarkt verrassing RIJNSATERWOUDE - Het sluiten van de "huizenmarkt" is voor de gemeente Rijnsaterwoude als een volledige verrassing geko men. Dit bleek gisteravond tij dens de gemeenteraadsvergade ring waarin burgemeester Van der Kroft zei deze informatie te hebben gelezen in een krant. Het onderwerp kwam aan de orde toen er werd geïnformeerd naar de toewijzing van de achtentwin tig praktisch afgebouwde wo ningen. Vóór maart, zo liet het gemeentebestuur weten, zal hierover worden beslist. De bur gemeester noemde het van be- lany, dat huizen, die door ver schuivingen vrij komen, weer zo veel mogelijk ter beschikking komen van de eigen inwoners. ALPHEN AAN DEN RIJN - Pop liefhebbers staan dit weekend in Alphen voor een moeilijke keus. In Midas treedt de bekende pop- formatie Livin' Blues op, terwijl in Madonna de ook al zeef be- HAZERSWOUDE - "Natuurlijk gaat dit aan m'n hart. Ik vergelijk die molen nu maar met een auto zonder stuur. Daar kun je ook niks mee beginnen. Met die molen is het precies hetzelfde gesteld, hij staat er, maar meer ook niet." D'r komen wel eens stikvreemde mensen bij molenaar Rademaker binnenstappen, die met een quasi interessant gezicht de loftrompet blazen over de Rhynenburcher- molen. Maar Rademaker, als hoofdberoep eerste bode bij de gemeente Hazerswoude en mo lenaar als bijbaan, helpt hen snel uit de droom. "Dat kale ding is niet mooi," gromt hij terwijl zoonlief z'n bromfietsmotor vo luit laat gieren. "Nou ja, die lui hebben er de ballen verstand van, denk ik danzegt hij en haalt z'n schouders op. Rademaker was nog maar zeven tien jaar toen hij al zelfstandig molens mocht bedienen. Het vak leerde hij van z'n vader want van kindsaf heeft de Hazerswoude bode altijd in molens gewoond. Zo weet hij zich heel vaag te her inneren, dat de Benthuizermolen in nauwelijks een uur volledig plat brandde, Rademaker was toen een jochie van vier jaar. Door Jan Westerlaken Vonk Het was hartje zomer. Een pas serende lokomotief "verloor" wat vonken en niet veel later stond de molen in lichterlaaie. "M'n vader was er op dat moment molenaar. Het heeft maar een jaar geduurd toen was hij al weer opgebouwd, heeft mijn vader me verteld." Als de plannen van de gemeente Hazerswoude worden uitge voerd, zal de Rhynenburcher- molen weer gaan functioneren als waterzuiveraar voor de woonwijk die naar hem is ge noemd. Daar moet dan wel een flinke duit voor worden uitge trokken. Rademaker dacht van rond een half miljoen gulden. Als die molen is opgeknapt, gaat hij er dan ook weer in wonen? Rademaker heeft z'n antwoord snel klaar "Nou, nee, dat is zeker niet de bedoeling. Wij blijven rustig in ons huisje er vlak naast zitten. De kamer en de slaapkamers zullen wel in orde worden gemaakt. Ik ga er in ieder geval niet in wonen. 'T Is me te klein. Wanneer het er wat groter in zou zijn, was er over te praten geweest." één ding kan ik wel vertellen: met het opknappen van de Rhynen- burchermolen hebben ze veel te lang gewacht." De molen, die in 1722 werd ge bouwd, is dus al 255 jaar oud. De as die erin ronddraait is meer dan een eeuw oud. Al twaaf jaar heeft zij geen dienst meer gedaan.... Bebouwing Andere mensen hoeven ook niet bij hem aan te kloppen. Want voor permanente bewoning zal de molen niet beschikbaar zijn. De molenaar verwacht dat zijn zoon of dochter er wel eens een nachtje in zullen doorbrengen of als er logé's komen kan de molen als nachtverblijf dienst doen. Vreemde mensen moet Radema ker er in geen geval in hebben. Hard nodig Mijmert dan dat het zo hard nodig is dat de Rhynenburchermolen wordt opgeknapt. "Ik geloof dat hij wel vijfenzestig centimeter uit het lood hangt. Neem nou de windpeluw, die is binnen een maand een paar centimeter ge zakt. Ik heb er zelf maar een balk onder gelegd om de boel niet nog verder naar beneden te laten ko men. Ik geloof dat ze nu al tien jaar over die restauratie aan het praten zijn. Laat ze nu eens een half jaartje gaan werken, dan ziet die molen er weer uit om door een ringetje te halen," haalt, Radema ker misschien iets feller uit dan zijn bedoeling was. Hoe komt het dan dat het opknap pen zo lang op zich heeft laten wachten? "Ach, hier in Hazerswoude nemen ze maar een afwachtende hou ding in. Ze hebben in dit dorp een enthousiaste molenaar, maar de mensen zelf lopen er beslist niet warm voor. Jammer hoor. Maar De bebouwing komt wel erg dicht in de buurt van de molen. Kon hij daar niet tegen protesteren? „Dat is jammer", zegt Rademaker en spijt klinkt door in zijn stem. "Eerst zou er een parkje worden aangelegd met een wandelpad. Maar jaDie huizen geven straks wel windbelemmering, dat staat wel vast. Dat is niet bevor derlijk voor de molen. Dat zien ze hier niet in, hè. Daar krijgen ze nog wel pijn van in hun buik, dat kan ik je wel vertellen. Dan is het te laat. Want wat zou je dan moe ten doen? Ik weet het niet hoor. Helaas heb ik als molenaar daar niks over te zeggen, 't Spul is van de gemeente. Als ik eigenaar zou zijn, zou ik hiertegen zeker heb ben geprotesteerd. Maar ja... Rademaker haalt dan aan dat er uit de omgeving heel wat molens zijn verdwenen. Als vijfentwintigja rige knaap, hij weet het nog pre cies, kon hij, als hij op de Be nthuizermolen stond, tweeën vijftig draaiende molens in de polder zien. "Ik denk," laat hij er treurig op volgen, "dat er mu misschien acht over zijn. Alle maal in de loop der jaren verval len en afgebroken. In Hazer swoude staan er nog vijf molens. Dat waren er wel vierendertig.... Vrijwillige molenaar De vrijwillige molenaar heeft zijn intrede gedaan. Kunnen die kende groep Flavium te gast zal zijn. Livin' Blues hoeft nauwelijks na dere toelichting. De groep staat zowel in het binnen- als buiten land in hoog aanzien. De vier man sterke formatie heeft z'n muziek, hoofdzakelijk blues, vastgelegd op in totaal acht langspeelplaten. De groep bestaat uit Ted Oberg (sinds 1968), John Frederiksz, Ja cob van Heiningen en André Reijnen. Ook Flavium heeft al meerdere langspeelplaten uitgebracht. De groep laat zich vergelijken met Livin' Blues, omdat ook Flavium het voornamelijk zoekt in het blues-genre. De Apeldoomse groep bestaat uit Hans Driesten, Anne-Geert Bonder, Eric Baghus en Peter Beemsterboer. Beide concerten beginnen om 21 MolenaarIgemeeJitebode (of andersom) Radeiyiaker"Ik ga er niet i i dat vak nu zo maar uit oefenen? "Ik moetje zeggen, "valt Radema ker uit, "dat ik er niet zo wild op ben dat die mensen in hun eentje de molens bedienen. Ze hebben bijvoorbeeld geen verstand van het weer. Een echte molenaar kan je precies zeggen wat voor weer er te verwachten is. Natuurlijk, het is mooi dat de molens door hun toedoen kunnen werken. Door ondeskundigheid kan er Rademaker is altijd in de buurt te vinden als "zijn" molen dienst doet. De gemeente Hazerswoude had hem gevraagd gewoon door te werken in het raadhuis als de molen draaide, maar dit heeft hij geweigerd. Hij heeft er wel bij ge zegd. als het niet anders kon. dit te doen. De risico's waren dan wél voor de gemeente. Zelf heeft Rademaker nu zo'n zes tien of zeventien jaar niet "ge draaid". Verleert hij dit vak dan niet? 'We blijven er mee leven, weet je. Zoiets is nu eenmaal ingeboren, dat heb je. of je hebt het niet Kwijtraken doe je het in geen ge val. Kijk, als ik 's avonds naar bed ga, zeg ik, we krijgen dat dat of dat weer morgenNee hoor, geen punt. Ermee werken, dat lukt altijd." DEN HAAG - De officier van justi tie heeft voor de Haagse recht bank gevangenisstraffen van respectievelijk 10 en 12 maanden geeist tegen een 19-jarige plaat werker uit Rijnsburg en diens vriend. Tegen een 19-jarige jon geman uit Oegstgeest eiste hij een celstraf van vijftien weken, waarvan twaalf voorwaardelijk. De jongens stonden terecht omdat zij in de afgelopen maanden enige tientallen inbraken hadden gepleegd in Rijnsburg en verre omgeving. De jongeman uit Oegstgeest had slechts deelge nomen aan een paar inbraken. Derhalve eiste de officier een ge ringere straf. Van de eis tegen de twee hoofddaders golden twee maanden als voorwaardelijk. De president van de Haagse recht bank doet uitspraak op 2 maart. WASSENAAR - De Rotterdamse politie heeft met haar onopvallende "snelheidsmeter" die vorige week werd geïntroduceerd in ons land zeker geen primeur in Neder land. Het aanhangwagentje met de gecompliceerde tech nische apparatuur wordt namelijk al vier jaar door de Wassenaarse politie gebruikt. Het Wassenaarse wagentje, dat te hard rijdende auto's registreert, was wel een primeur in ons land. Althans, zo stond het te boek bij de tentoonstelling Intertraffic in mei 1974 in de Amsterdamse RAI. Het idee voor dit "onopvallende" karretje is van de bekende uit vinder op het gebied van derge lijke registratie-apparaten, Maus Gatsonides, uit Aerden- hout, 25 jaar geleden in het nieuws als winnaar van de Ral- ley de Monte Carlo. Het alle reerste aanhangwagentje in ons land is toendertijd vervaardigd door een Wassenaars riebedrijf op aanwijzingen Gatsonides. Tegen de verwachtingen van de uitvinder in, is het wagentje niet in de belangstelling geraakt van overige politiekorpsen, in de af gelopen vier jaar. De Was senaarse politie bleef tot vorig jaar de enige afnemer. Boven dien vond men het in Wassenaar, zoals ook nu al in Rotterdam te horen valt, niet zo praktisch om het wagentje alleen te laten fo tograferen zonder direct daarop de overtreders aan te houden door langs de weg staande agen ten. Gemakkelijker "Rotterdam komt er nog wel ach ter dat dit een slechte methode is en zeker niet tijdbesparend", "Het wagentje is weliswaar erg geschikt om gewoon neer te zet ten en automatisch alle hard rijders te laten fotograferen maar waarom zou je dat doen? Terug op het bureau moet je dan betrekkelijk veel werk verrich ten om de nodige gegevens te no teren, die je vaak gemakkelijker direct langs de weg kunt verza melen. De Wassenaarse politie gaat dan ook anders dan de bedoeling van het apparaatje te werk. Zij zet- ten het wel langs de weg neer, maar plaatsen enkele poli tiemensen op zo'n 150 meter af stand van het karretje, zodat de overtreders direct aangehouden kunnen worden. De genomen radarfoto's dienen dan nog uit sluitend als bewijsmateriaal. "En voor de gevallen die even aan onze aandacht ontsnappen of automobilisten die gewoon weg te hard rijden" voegt Sint Maartensdijk er nog aan toe. Volgens de inspecteur is het be langrijkste aspect van het wa gentje zeker niet dat het zo on opvallend is: 'Als het daarom gaat kun je natuurlijk ook met personenauto's gaan werken. Veel wezenlijker is het dat de hele brok techniek, inclusief in- frarood-apparatuur voor avondmetingen, zeer eenvoudig te verplaatsen is. Daardoor heb ben wij vele duizenden automo bilisten méér kunnen pakken dan vroeger". Bij navraag blijkt ook Maus Gat sonides aan de mobiliteit van de apparatuur meer waarde te hechten dan aan het onopval lend karakter. Gatsonides wees er ook nog eens op dat Rot terdam met het aanhangwagen tje zeker geen primeur heeft. "De apparatuur van Rotterdam is wat moderner, maar de ver schillen zijn minimaal", aldus de uitvinder. geutje" waar de W

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23