Legale zenders geven geen schijn van kans esn Kerkgeld voor moskee: "geste van goede wil" Koers wegens mist gestaakt Lantrok naar NK boksen voor de ervaring en om naam te maken Ruud Dobbelaar en Joop Bakker aan kop in schaaktitelstrijd VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 PAGINA 17 Radiogemeente ds. Toornvliet nu elke dag op Mi Amigo (V;in on/e redactie geestelijk leven) De illegale zender "Mi Amigo Internationaal", die onder Spaanse vlag vaart, gaat de banden met de toespraken, gesprekken en muziek van de Radiogemeente van dominee G. Toornvliet elke dag uitzenden. Ds. Toornvliet en zijn staf heb ben dit aanbod gretig aanvaard, omdat de of ficiële zenders hun geen "schijn van kans ge ven. Het programma ziet er als volgt uit: zondagmorgen van 9.30 tot 10 uur "Het evangelie voor iedereen", zondagmiddag van 5.30 tot 6 uur "Dit is uw leven" (korte bood schappen, veel muziek), maan dagmiddag van 5.30 tot 6 uur "Levensvragen" (denkers en dichters over levensproblemen), dinsdagmiddag van 5.30 tot 6 uur "Spreekuur voor uw proble men", woensdagmiddag van 5.30 tot 6 uur "Praat bij een hippe plaat" (dwars door muziek voor de jeugd heen schiet de radiopre dikant zijn spots), donderdag middag van 5.30 tot 6 uur "Ont dek zelf uw leven" (soort bijbel cursus), vrijdagmiddag van 5.30 tot 6 uur "Hoe ouder, hoe dichter bij de jeugd" (voor ouderen en bejaarden) en zaterdagmiddag van 5.30 tot 6 uur "Ook de oude ren op weg naar het feest". Het dinsdag en vrijdagmiddagp rogramma, respectievelijk over moeilijkheden en problemen en voor ouder wordende mensen en bejaarden, wordt verzorgd door mevrouw Nini Boesman, de be kende ballonvaarster, en ds. Toornvliet. De proefuitzendingen beginnen aanstaande zondag. Rjidio "Mi Amigo" is te beluisteren op gol flengte 319 m. De reikwijdte van de zender - Spanje heeft het ver drag van Straatsburg dat zich te gen illegale zenders keert, niet ondertekend - is zeer uitgestrekt. Een deel van Noord-Frankrijk, Engeland een groot deel van Bel- gie en het grootste deel van Ne derland worden ermee bereikt. De zender zal nog sterker wor den, zo werd ds. toornvliet verze kerd. Eigen geluid Het bestuur van de stichting Ra diogemeente is "reuze blij" met de dagelijkse uitzendingen. Een bestuurslid: "De legale zen ders en omroepen moeten ons niet, ondanks het verzoek van velen van on?e luisteraars. Onze luisteraars zijn ervan overtuigd, dat we een eigen geluid laten ho ren. De blijde boodschap wordt dicht bij de mensen gebracht en 'mensen met depressies, zenuw toestanden of problemen worden verder geholpen. Het is een weg- Nini Boesman, de bekende bal lonvaarster, sa men met dominee Toornvliet op de illegale zender "Mi Amigo". wijzer voor tal van jonge mensen. Nu de omroeporganisaties geen enkele kans bieden, is het be schamend dat "Mi Amigo" elke dag onze banden wil uitzenden" Op de vraag, of het allemaal niet te veel wordt voor een zeventig ja rige dominee Toornvliet, was het antwoord: "Ipderdaad, maar hij beschikt, omdat hij altijd zijn halve uurtjes voor studie heeft gebruikt ep een Uitgebreide pas torale ervaring heeft, over een belangrijk fonds waaruit hij kan putten. Er wordt nu wel heel veel van hem gevraagd. Daar is maar een op lossing voor gebed om kracht en bezieling door de Heilige Geest. Kent u de letters NDDD? Zo be tekenen: Nil Desperandum Deo Duce. Dat is: Wij behoeven niet te wanhopen, omdat God ons leidt". Zondagavond om half acht spreekt ds. Toornvliet weer in de Mare- kerk in Leiden. Ja, we moeten en mogen moslims helpen bij het vinden of bouwen van een moskee. Door als kerk positief op zo'n ver zoek in te gaan, voldoen wij aan onze plichten. Aan onze burgerplicht door tolerantie en respect voor de vrijheid van godsdienst, aan onze plicht tot naastenliefde en aan onze zen dingsopdracht. Door een geste van hulpverlening houden we de deur open voor gesprekken over wat ons verbindt, zoals ons geloof in de Schepper, en over wat ons scheidt, zoals onze verschillende visies op Jezus en Mohammed. Drs. Jan Slomp (46), predikant in algemene dienst van de Gere formeerde kerken voor de voorlichting over de ontmoe ting met moslims in onze sa menleving, vindt dat bij de vraag of je als kerk moslims wel mag helpen, maar al te vaak van één punt wordt uitgegaan ten koste van de andere. Praktische mensen zeggen: het bedrijfsleven heeft hen hier heen gehaald en dus is het onze plicht deze mensen te helpen. Vreemdelingen hebben recht op huizen, onderwijs en bid- ruimten. Ook de bijbel vraagt Draktische naastenliefde. Wie het democratische ar gument hanteert, erkent het recht, van de vreemdeling om binnen door de wet aangegeven grenzen zijn eigen geloof te be lijden en te beleven. Dat recht heeft de moslim hier, maar ook de Pakistaanse christen in een islamitische staat (hij kan een Suikerkerken. De tentoon stelling van suikerkerken in het Slot te Zeist blijft zoveel mensen trekken dat de staf heeft besloten haar te verlengen tot 5 maart. Er zijn al ver over de 7000 mensen komen kijken. Voor de staf is dat wel een bijzondere ervaring. De vorige expositie, over Aziatische kunst, kreeg in zes weken 3000 bezoekers. De tentoonstelling van suikerkerken ging op 28 ja nuari open. Gering tekort. Voor algemeen kerkewerk, hulp aan gemeenten, diakonale projekten en zending heeft de Hervormde Kerk dit jaar 32,5 miljoen gulden nodig. Onge veer een derde is bestemd voor de kas "algemeen kerkewerk", 19 procent voor hulp aan gemeen ten, ook 19 procent voor diako nale projekten en 30 procent voor de zending. De inkomsten voor en uitgaven uit de kas algemeen kerkewerk wor den begroot op ongeveer IOV2 miljoen gulden, met een tekort t van f. 63.000. De Generale Finan- ciéle Raad van de Hervormde Kerk acht dit tekort verant woord. Beroepingswerk. Hervormde Kerk Beroepen te Hansweert C. J Schorer (leraar) te Kortrijk (Bel- gié), te Haulerwijk T. Robijn Kloosterhaar; aangenomen naar Zeist R. van Kooten Goedereede. Naar Utrecht J.H. Uytenbogaardt Noord-Schermer. Geref. Kerken: aangenomen de benoeming door de regio Den Haag tot predikant voor jeugd- en clubwerkbegelei ding J.J.H. Hofland aldaar, de benoeming door de regio Den Haag tot evangelisatiepredikant L. Wierenga Den Dolder. Cantatedienst. Zondagmiddag om 5 uur wordt in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg in Leiden een cantatedienst gehou den, waarin de oratoriumvereni ging "Cantate Deo" uit Zoeter- meer met solisten en met bege leiding van het Ned. Baroken- semble en Joop Brons aan het or gel de cantate "Dixit Dominus' (psalm 110) van Joh. Chr. Bach zingt. Sander Van Marion heeft de leiding van de uitvoering. Dr A.J. Lamping is de voorganger. Onmondig geloof Meer begrip. De rooms-katho- lieke theoloog prof. dr. Hans Küng van de Westduitse univer siteit in Tubingen heeft een 400 pagina's tellende documentatie geschreven over zijn conflicten met de Westduitse bisschoppen en de congregatie voor de ge loofsleer in Rome. Küng doet aan het slot een beroep op de bis schoppen om tot meer begrip te komen. Hij wil trouw zijn aan het oude geloof, maar weigert, door een herhaling van traditionele formuleringen ertoe bij te dra- en, dat is een onmondig letter lijk geloof wordt verkondigd in plaats van een volwassen chris telijk geloof. Waarschuwing. Een groep van 1800 1 ooms-katholieke intel lectuelen in West-Duitsland heeft de bisschoppen van dit land ge waarschuwd voor "rechtse ten- denzen binnen de Westduitse rk kerk". Zij maken zich zorgen over de bedreiging van de de mocratische vrijheden en ont wikkelingen als gevolg van ver anderingen in het maatschappe lijks en politieke klimaat in de Bondsrepubliek. Ontwapening. De nationale Raad van Kerken in de Verenigde Staten is ingegaan op een voor stel van de protestantse kerken in Oost-Duitsland om met elkaar te praten over ontwapening. Dit ge sprek zal eind maart in ons land plaats hebben. De Oostduitse bond deed dit voorstel aan de Amerikaanse kerken vorig jaar september. Buitenlandse werknemers hebben ook recht op bidruimten. beroep doen op de grondwet). Christelijke minderheden in een moslims land zijn voor hun rechten afhankelijk van mos limse ambtenaren en invloed rijke burgers, soms ook wel van de welwillendheid van een plaatselijke moskee die er geen bezwaar tegen maakt dat er een kerk in de buurt komt. Zo zijn moslim-minderheden ook af hankelijk; als een kerk daarbij helpt, handelt ze in de geest van het christendom, waarvan de belangrijkste en centrale ge dachte is: Gods liefde voor een verloren mensheid. Bij het handhaven van gods dienstvrijheid behoort geen rol te spelen wat ik van die andere godsdienst denk. Wie in de is lam een gevaar ziet voor het christelijke geloof, moet daar voor geestelijke wapens ge bruiken, zoals het toerusten van de kerkelijke gemeente voor een ontmoeting met moslims. Het derde dat dominee Slomp in „Centraal Weekblad" noemt is de theologïsch-missionaire kant. In christelijke kring gaat men de islam serieus nemen, met name de intentie van Moham med om aan zijn volgelingen de God van de bijbel, de God van Adam, Noach, Abraham en zijn zonen, David, Johannes de Do per en Jezus te prediken. Er is bereidheid om naar elkaar te luisteren. In landen als Indonesië en Pa kistan, maar ook in Egypte werken moslims en christenen samen aan de opbouw van hun land. Er zijn gesprekken over de grote misverstanden en ver schillen tussen beide godsdien sten. Tegen die achtergrond is er, volgens ds. Slomp, niets op te gen als kerken een eenmalige gift of collecte aan. een plaatse lijke moskee-in-aanbouw overmaken. Terwille van de goede verhoudingen nu en in de toekomst en de gesprekken over wezenlijke vragen. Het is een geste van goede wil. Wereldraad op verkeerde weg Het Nederlandse „Comité Overleg Zuid-Afrika" schrijft in een open brief aan de Wereldraad van Ker ken, gepubliceerd in enkele lan delijke bladen, ernstig verontrust te zijn over het "principieel ver keerde beleid" van de raad met betrekking tot Zuid-Afrika. De brief is gericht aan de heer Bald win Sjollema, die belast is met de leiding van het bureau van het Wereldraad-program ter bestrij ding van het rascisme. Hij is ver antwoordelijk voor een brief die de bij de Wereldraad aangesloten kerken onlangs hebben gekregen en waarin de apartheispolitiek scherp wordt veroordeeld en het geweld dat bevrijdingsbewe gingen zouden gebruiken om hun doel te bereiken ter discussie wordt gesteld. Volgens het comité, waarvan de heer J. J. G. Boot, oud-bur gemeester van Hilversum, voor zitter is en de heer R. Gosker sec retaris, is het Wereldraad-beleid niet in overeenstemming met de eis van het evangelie (liefde en barmhartigheid) en herinnert de brief van Sjollema aan de metho den waarmee het nationaal-so- cialisme de jodenhaat aanwak kerde. De Wereldraad doet geen enkele poging om de werkelijke situatie in Zuid-Afrika op een eerlijke manier te benaderen. Al dus de open brief. LEIDEN - Zijn trainer Dik Snik vond hem nog niet goed genoeg, maar de technische commissie van het district oordeelde an ders. Vandaar dat de Leidse bokser Chris Lan trok op uitnodiging toch zal deelnemen aan de Ne derlandse bokskampioen schappen voor amateurs, die morgen, zondag en maandag in het Rot terdamse sportpaleis Ahoy worden gehouden. "En nu het zover is, heeft Snik er nog meer vertrouwen in dan ik zelf', zegt Lantrok vlak voor de titelstrijd "Als ik eerlijk ben, moet ik zeggen dat ik het niet zo zie zitten. Ik wil er wel hard voor knokken, want het is natuurlijk een vererende uitnodiging, maar ik kom toevallig wel uit in de zwaarst bezette gewichtsklasse. In eerste instantie zie ik dit toer nooi dan ook alleen als een mooie gelegenheid om ervaring op te doen." Ervaring die de Leidse zwaarwelter (de gewichtsklasse tot 71 kg) tot nu toe in die mate ontbeerde dat zijn trainer Dik Snik, van de Leidse boksclub DTS, het niet verantwoord achtte zijn pupil in te schrijven voor de nationale ti telstrijd "Snik vond dat ik vooral tijdens de laatste Zuidholland: e kampioenschappen te weinig kwaliteit had getoond" weet Lan trok. "Ik haalde daarin de halve finale, waarin ik moest uitkomen tegen Cor Ton. Een bokser die ik twee maanden daarvoor knock out had geslagen, maar die me in die halve finale op punten ver- Chris Lc ui rok sloeg. Ik liep in die partij ook zo gek te doen in de ring, dat Snik me niet voor de nationale" wilde inschrijven. Kennelijk was ik echter voor die tijd toch opge vallen, want ik weid daarna van bondswegc benaderd met die uitnodiging. Erg aardig, want nu kan ik me tenminste proberen te revancheren. Kan ik misschien wat naam maken". Dat hij het bij dat streven erg moei lijk zal krijgen, beseft Lantrok (24) terdege "Vooral nu er jon gens als Adri Magielsen, Schulte, Scheen en Ton uitkomen in mijn gewichtsklasse. Maar ik heb de laatste tijd hard getraind. Elke dag andci half uur. Vaak in de zaal van DTS. soms in de garage van mijn ouders, waar ik een bal en een zak heb staan, altijd in het bijzijn van mijn vrouw Margriet die me op fouten wijst. Ik heb ei het laatste half jaar ook veel bij geleerd Meer op mijn techniek gelet. Vroeger ging ik er in de eerste ronden altijd keihard in, nu wacht ik meer af. let ik ook meer op mijn dekking. Die was vaak zo laag dat een tegenstander alleen zijn hand maar hoefde uit te steken om me aan te raken. Ik liep vaak zelf tegen de stoten aan door mijn onbesuisdheid." De beresterke Leidenaar, vanwege een versleten knie afgekeurd als stratemaker, wil dat tijdens de Nederlandse Kampioenschap pen voorkomen met een nieuwe afwachtende tactiek, "want ik heb mijn lesje inmiddels wel ge leerd. ik ga erheem om zoveel mogelijk te bereiken. Bereik ik niets, dan is dat ook geen ramp. Van een nederlaag leer ik meer, dan van een zege." LEIDEN - De tweede ronde in de strijd om het Leids schaak kampioenschap in de kantine van Clos en Leembrugge me teen al het duel tussen favoriet Ad.v.d. Berg en de op papier gevaarlijkste outsider Theo Piket op. De met zwart spelende Piket was wat huiverig voor de grote theoretische kennis van zijn opponent, en zette zijn opening daarom d.m.v. een wat alternatieve wijze, welke het midden hield tussen een Pirc en Konings-Indier, op. V.d. Berg liet zich echter niet verrassen; langzaam maar zeker bouwde hij een over wicht tot groter voordeel uit. In het daarop volgende ko ning s-offensief kon Piket zich net op tijd herstellen toen v. Berg verzuimde een tussen- schaak te geven. Dit foutje hielp de Leiderdorper aan 2 plus-pionnen maar de stel ling bleek onduidelijk en toen v. Berg remise aanbood kon Theo Piket dit gezien zijn krappe bedenktijd niet weigeren. Vanwege deze puntendeling ontstond er voor de eerste plaats een vacature. Ruud Dobbelaar greep deze moge lijkheid met beide handen aan, omdat tegenstander Oei zijn dreigende aanval geheel zag vastlopen. Door deze zege kwam de LSG-er voorlopig alleen aan kop. want de an dere kandidaten braken hun partijen af. Wim Heemskerk lijkt te gaan verliezen van Al- phenaar M0011, terwijl Leon Konings tegen Joop Bakker een goede stelling opbouwde, maar enkele foutjes in de tijdnood-fase meedogenloos zag afgestraft. In de afgebroken stelling staat Bakker nu goed, maar hij moet oppassen dat zijn enige troef, een kwetsbare pionniet voor de bijl gaat. Bosch herstelde zich van zijn Ad v.d. Berg: remise eeraere nederlaag door Kuiper met een kwaliteitsof fer onder de voet te lopen. Leo Barendse tracht tevergeefs een truc van Jan Bakker te weerleggenterwijl Gijs Haasnoot Folkert Geertsma een pionoffer beantwoorden. a.s. zaterdag waterpolowedstrijd DE ZIJL-LGB - DZV Aanvang 19.15 uur. De uitslagen in de eerste groep le ronde- GeertsmafV.d. Wiel 1li-1k; Moon IHaasnoot V*-1/*; 2e ronde- V.d. Berg/Piket '/»- 1lt; Oei/Dobbelaar 0-1; Ko- mngslJoop Bakker afg: G.v.d. WiellPols llx-llt; BoschiKuiper 1-0; WagenaarIV,d. Poel xlt- llt; Jan Bakker /Barendse 1-0: Haasnoot/Geertsma 1-0; Heemskerk/Moon afg. Stand inclusief prognoses: 1-2 Dobbelaar en Joop Bakker 2;3-6 V.d. Berg, Piket. Haas noot en Moon IV«; 7-12 Oei, Konings, Bosch, Jan Bakker, Heemskerk en G.v.d. Wiel 1; 13-16 Wagenaar, V.d. Poel. Pols en Geertsma >/s; 17-18 Barendse en Kuiper 0. Uitslagen tweede klasseOoste- rom/V.d. Aart 0-1V. Es/Kop pers 1-0; Freeke[Verbiest 0-1; J. Beij jr./V.d. Broek 1-0: E. Revet IJ. de Jong 0-1; Groenendijk /Storms uiig; Geyer/Th.v.d. Berg '/s-1/*. De Jong. V.d. Aart en Beyjr. voe ren het klassement met 2 uit 2 Tafeltennis Prom. Ereklasse Zaterdag 18 februari a.s. Docos 1-Avanti 1 Avanti met de Europese Jeugdkam pioene Bettine Vriesekoop Aanvang 17.30 uur 5e Groenesteeg 107 toegang gratis. Aangeboden door De Tapijtschuur VOORHOUT KATWIJK HILLEGOM ANTIBES - De tweede etappe van de Ronde van de Middellandse Zee is gisteren na 50 kilometer door de wedstrijdcommissie af gelast wegens zware mist. Op het moment van het staken van de rit lag de Amerikaanse renner Boyer met een voorsprong van ruim zes minuten op kop. In het algemeen klassement is geen wijziging ge komen. VOETBAL - De tweede wedstrijd tussen Ajax en Roda JC in de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker zal op woensdag 8 maart in Amsterdam worden gespeeld. De ontmoeting werd afgelopen woensdag wegens de slech'e gesteldheid van het ter rein in "De Meer" afgekeurd. HANDBAL - Het Nederlandse dameszaalhandbalteam heeft ook de tweede interlandwed strijd tegen Polen verloren. In de Tijenraansporthal in Raalte. waar 1100 toeschouwers aanwezig wa ren. versloegen de Poolse dames de Nederlandsen met 8-11. Excelsior organiseert titelstrijd LEIDEN - De Leidse gym nastiekvereniging Excelsior or ganiseert zaterdag in de Ladder- dorpse sporthal Opdreef de Zuidhollandse kampioen schappen van het KNGV. Aan deze titelstrijd, waarop plaat sing voor de Nederlandse kam pioenschappen kan worden verdiend, zal worden deelgeno men door jongens (t/m 12 jaar), jeugdturners, juniorenturners en seniorenturners. De wed strijdonderdelen zijn brug. rin gen, rek, vrije oefening, paardvoltige en sprong. Aan vang van de wedstrijden: 10 uur, einde en prijsuitreiking 16.45

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17