Hans v. Helden: lochword weer ïoen, Koopmans is titel al kwijt Tilbirg biedt 1,4 miljoen om tweekamp teen Karpov en Koitsjnoi te organiseren -H033SI Spinks vóór 1 juli tegen Ken Norton ,Ik ben het slachtoffer van een Italiaans spelletje" Manager Talboo: „Een bijzonder kind, dat is-ie" VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 PAGINA 15 MEXICO CITY - De nieuwbakken wereldkampioen in het zwaargewicht, de Amerikaanse bokser Leon Spinks, heeft tot 1 juli de tijd zijn titel tegen landgenoot Ken Norton te verdedi gen. Dit heeft een woordvoerder van de World Boxing Council WBC) in Mexico City meegedeeld. Norton gold na de zege op 5 november van het vorig jaar op zijn landgenoot Jimmy Young als uitdager nummer één van oud wereldkampioen Muham- med Ah. Ali zou,mits hij van Spinks won,voor dit gevechteen bedrag van 12 miljoen dollar (30 miljoen gulden) ontvangen. Norton en Spinks moeten voor 17 maart het contract afsluiten. Als men het voor die datum niet eens wordt over de plaats en de gages, zal de WBC op 7 april het gevecht toewijzen aan de meest biedende organisator ROTTERDAM - Rudi Koopmans is een halve dag als Europees bokskampioen bij de halfzwaargewichten door het leven ge gaan. Gisteren in de loop van de middag wijzigde voorzitter Le Clerq van de Euro pese Boksunie na overleg met de secreta ris-generaal Piero Pini de uitslag van het titelgevecht, dat woensdagavond in het sportpaleis Ahoy werd gehouden, van een overwinning voor Koopmans in een on beslist. Aldo Traversaro blijft daardoor Europees kampioen. De twee EBU-vcrtegenwoordigers, die in Parijs bijeen kwamen, hebben de telfout hersteld, die de Spaanse scheidsrechter Fernando Perotti op zijn scorekaart had gemaakt. De Spanjaard had de partij met 146-145 punten aan Koopmans gegeven. Hij bleek zich echter één punt in het voor deel van Koopmans te hebben verteld. De twee andere juryleden, de Engelsman James Brimmel en de Fransman Berlier hadden respectievelijk een overwinning voor Koopmans en een onbeslist. Omdat de scorekaart van Perotti nu ook een on beslist aangeeft is de partij als zodanig geëindigd. Rudi Koopmans was uiteraard teleurge steld. "Het is vervelend. Maar het is hier nog niet mee afgelopen. Willi Zeiler laat het er niet bij zitten. Hij heeft zijn ad vocaat Hans-Joachim Rust al in de arm genomen en die zal de zaak wanneer er mogelijkheden toe bestaan zeker voor ae rechtbank brengen". Koopmans is er van overtuigd dat de Ita liaanse secretaris-generaal van de EBU, Piero Pini, die de scorekaarten direct na afloop voor akkoord parafeerde en toen de uitslag bekend liet maken, in Parijs uit sluitend gepleit heeft voor Traversaro. "Ik ben het slachtoffer geworden van een Ita liaans spelletje. Dit kost mij een hoop geld. Kort na afloop van de partij tegen Traversaro heb ik al een contract gete kend om de titel op 10 of 17 april in het sportpaleis Ahoy vrijwillig tegen de Westduitser Leo Kakolewicz te verdedi gen. Dat gaat natuurlij k nu ook niet door". Rudi Koopmans gelooft niet dat zijn rech terhand is gebroken. "Vandaag ga ik naar het ziekenhuis hier in Leeuwarden voor een foto. Ik heb al eens meer een paar middenhandsbeentjes gebroken. Maar toen had ik veel meer pijn dan nu. Ik houd het op een zware kneuzing". Koopmans gaat volgende week veertien da gen op vakantie naarTenerife, waarna hij vervolgens nog eens twee weken rust houdt. "Half april boks ik weer en dan zal ik laten zien dat ik echt de beste halfz- waargewicht van Europa ben". De Nederlandse boksbond is ook niet van plan zich zo maar bij de beslissing van de heren Le Clerq en Pini neerteleggen. "Wij kunnen nu nog niets doen, ornaat wij nog niets van de EBU gehoord hebben", aldus voorzitter Hans Hofman. "De Westduitse bond heeft ook al gezegd te protesteren" Hofland meent gegrond een protest te kunnen aantekenen op basis van art. 19 paragraaf 1 van het EBU-reglement (En gelse versie) waarin staat dat een over winning op punten nooit kan worden aangevochten. Hofland vindt het verder een vreemde zaak dat Le Clerq en P, vooral de laatste kan als partij worden beschouwd omdat er een landgenoot van hem bij betrokken is, gis teren samen een beslissing hebben geno men zonder andere leden van de ACAB, de technische commissie van de EBU, te raadplegen. Hofman vindt het verder kwalijk dat Pini de uitslag bekend liet maken nadat hij zelf de puntenbriefjes had gecontroleerd en vervolgens pas de telfout ontdekte. WIM VAN HEMERT «y. ,y y yM vw ffe H *TB WsSÊÊm JOURE - Die middag blijkt - grote verrassing - Hans van Helden via de telefoon redelijk aanspreekbaar. Ja, hij wil best even praten over zijn tot nu toe mis lukte seizoen, de afspraak dient via zijn nieuwe, ma nager Theo Talboo ge maakt te worden. Aldus AMSTERDAM - De Konin klijke Nederlandse Schaak Bond lijkt een uit stekende zet te hebben gedaan met zijn offerte voor de organisatie van de tweekamp tussen Anatoli Karpov, de wereld kampioen en zijn uitdager Viktor Kortsjnoi. Niet al leen omdat het aangebo den bedrag van 1,4 miljoen gulden (schakers zijn ge voelig voor prijzen) hoger ligt dan welke van de zes andere aanbiedingen ook, maar zeker omdat Neder land zowel bij Karpov als Kortsjnoi een goede repu tatie heeft. Kortsjnoi immers verbleef nadat hij de Sovjet Unie had verlaten een tijd in Nederland, Karpov won vorig jaar het grote inter nationale toernooi in Tilburg en heeft toen herhaaldelijk laten blijken dat hij zich zowel daar, als in zijn verblijfplaats Oisterwijk, bijzonder op zijn gemak voelde. Minder gunstig is zonder twijfel dat Karpov in Tilburg een 'uit wedstrijd' zal moeten schaken, gegeven de banden die Kortsjnoi in en met Nederland heeft. Via-via Het aanbod van Tilburg stoelt op informaties die John Slijkhuis, de man van de public relations van de KNSB, via-via over de an dere inschrijvers had vernomen. Slijkhuis: 'Wij hoorden dat Duitsland op ongeveer een mil joen mark zou zitten en meenden daar iets boven te moeten gaan. De Philippijnen zouden volgens de geruchten twee miljoen dollar hebben aangeboden. Dat bedrag zou voor iedereen onhaalbaar zijn geweest, maar wij dachten dat de waarheid over de Aziatische of- Viktor Kortsjnoi: "Tilburg lijkt mij niet slecht" ferte ongeveer op veertig procent van 'het gerucht' getaxeerd moest worden, waardoor wij ook ongeveer op ons bedrag uitkwa- Viktor Kortsjnoi, de uitdager die voor het openen van de zeven en veloppen door FIDE-president Max Euwe naar Amsterdam was gekomen, toonde zich zonder meer content met de aanbieding. 'Schakers zijn gevoelig voor prijzen', zei hij, 'maar op dit mo ment is het mij onmogelijk al te zeggen waar ik het liefst zou spe len. De prijs (de winnaar krijgt vijf-achtste, de verliezer drie achtste) is belangrijk, maar ook de bijkomende voorwaarden tellen. Er zijn wel een paar plaat sen waar ik liever niet zou spelen, namelijk Frankrijk en de Philip pijnen. In Frankrijk heb ik het idee gekregen dat de pers partij tegen mij kiest, het klimaat op de Philippijnen lijkt mij niet ideaal. Verwacht van mij niet dat ik nu, zo kort na bekendmaking van de mogelijkheden, al definitief mijn voorkeur voor Nederland uit spreek, maarTilburglijktmij niet slecht' Nog meer De kosten van Tilburg blijven na tuurlijk niet beperkt tot de 1,4 miljoen gulden, die beschikbaar is als 'beurs' voor de beste schakers van de wereld. De twee afgevaardigden van de gemeente, de heren J. de Vlam (voorlich ting) en W. van der Wee (finan ciën) maakten duidelijk dat er voor de totale organisatiekosten zeker nog een half miljoen gulden bijkomt en dat dus de twee mil joen zal worden benaderd. De op een na grootste Brabantse stad is bereid een garantie dat bedrag te geven, maar ervan uit dat een belangrijk ge deelte zal worden gedekt door de inkomsten. John Slijkhuis bij voorbeeld liet weten dat hij na een eerste onderzoekje meende al te kunnen rekenen op een bedrag van ongeveer zes ton van spon- Tilburg denkt door de inkomsten van die kant en natuurlijk ook door de verkoop van bepaalde rechten en uit de recette dicht in de buurt te komen van de wer kelijke kostprijs voor de organi satie. 'Wij behoeven', stelde de heer De Vlam, 'er niet op te ver dienen'. De heer De Wee vond dat het zelfs geld mocht kosten. 'Elke stad geeft bedragen uit voor zijn public relations, in vele ge meenten wordt topsport gesub sidieerd. Willem II krijgt van Til burg voor het lopende seizoen 150.000 gulden. Wij realiseren ons wel degelijk dat het schaaktoer nooi ons geld zou kunnen kosten, maar wij vinden dat een bedrag van ongeveer 300.000 gulden voor de promotie van onze stad - en dat gebeurt toch zeker bij zo'n tweekamp - niet onredelijk is'. Beperking Tilburg heeft overigens een beper king bij zijn offerte gesteld, na melijk het toernooi dient op ui terlijk 1 augustus aan te vangen. Wanneer dat niet gebeurt, dan vervalt de dane offerte. Vol gens dr. Eu we zal de officiële opening van de tweekamp rond 15 juli plaats vinden, zodat aan die Tilburgse voorwaarde kan worden voldaan. geschiedt. Maar helaas, in een café in het Friese Langweer waar het fraaie meer al stevig is verstild in de winterkou, zit om acht uur 's avonds wel de ma nager maar niet onze held zelf. "Geeft niets", meent Theo talboo, "Hans komt, hij heeft hem in z'n zak zitten zogezegd, Hans doet wat Theo wil en zo hoort het als je een manager hebt, tenminste als die z'n vak verstaat en dat doet hij in tegenstelling tot die Brabander Van de Heuvel, die heeft alleen maar van Hans geprofiteerd, en daarbij, altijd was hy lam, wat koop je daar nou voor". Eigen schuld Theo loste dus "die Brabander" af. Talboo: "Ja, maar dat is die man z'n eigen schuld. Die presteerde het om in Oslo te roepen dat Hans in Larvik alleen maar achter de meiden aan was geweest. Terwijl Hans zich juist gek had getraind. Daarom mislukte het in Oslo by de EK. Hans zat vast door dat ro- tijs in Larvik. Z'n benen leken wel van beton toen. Een ver keerde masseur hè. Zo'n man van een voetbalteam. Weet die veel! Daarom heeft hij Theo, de dwars- gestreepte en gladde spieren van Hans zelf maar even in de knuis ten genomen. Hem gekneed van bil tot teen. Maar ja, hij is geen professional. Daarom zat Hans in Oslo vast. Kon ie z'n been niet over z'n andere krijgen. Hij stond langs de kant op die fatale 5 kilo meter van Hans. Toen riep ie op een gegeven moment, nou Hans dat wordt een tijd van rond de zestien minuten. En Hans maar lachen in het voorbij gaan. Ge voel voor humor hé. Maar na die 5 kilometer heeft ie toch twee uur zonder iets te zeggen op z'n bed gelegen. Kapot. En na de tien ki lometer de volgende dag was hij van het ijs gekomen en had-ie ge zegd: toch wordt ik Nederlands kampioen, Theo. Dat is mentali teit. Of niet. centje te verdienen valt, niet het geval is. Zelfs Theo (35) voelt tenslotte de argwaan rijzen, brengt het gesprek op een ander onderwerp, opent zijn diploma tenkoffertje - cijfercombinatie: het wereldrecorord op de 1500 meter - en haalt een antiek speel doosje tevoorschijn. Triomfantelijk: "Kijk dat is zijn branche. Gekocht voor 1300, reparatie ongeveer 1700, ver koop straks ongeveer vijftiendui zend gulden". Zo gaat dat in die nostalgische wereld, of althans Theo doet voor of het zo gaat. Hij verhaalt over zijn connecties met Martine, Albert, wie zijn dat toch in godsnaam, z'n secreta resse en vertegenwoordiger wel licht, maar neen, dat zijn Martine Bijl en Albert Mol en laatst zei die nog tegen Henk (Henk? Henk van der Grift wellicht) nee Henk van der Meyden laatst, zei hij nog tegen Henk, denk er om je hoeft toch echt geen reclame te maken voor mijn speeldozen op de TV en die dekselse Henk die deed het toch, triomf in de gryze ogen, z'n speeldozen zijn in. Hans van Helden KNSB-voorzitter Van Laar gaf hij er ook een, vorig jaar en laatst, met dat gedoe met Hans zei ie te gen Van Laar, je hebt je speel doos gehad, nou niet verder zeu ren. De sport heeft geen gehei men voor hem, in de wielrennerij is hij thuis als een vis in het water, waarom won Jan Raas een étappe in de Tour, omdat hij Theo de Tederheid avond te voren op de kamer var Raas de plaat "de eenzam< fietser" had afgedraaid, daarom" passen in zijn speeldozenhandel. De manager voelt dat ook aan, blijft vaag over de toekomst, zegt tenslotte dat Hans niet zo arm is Knipoog Argwaan Het valt niet te ontkennen. Maar waar blijft Hans van Helden? Tot een uur of elf die avond houdt Theo Talboo vol dat het grillige schaatsfenomeen uit z'n hand eet. Maar klaarblijkelijk dan toch alleen als Van Helden honger heeft, wat helaas met al die korte baanwedstrijden waar best een Vertrouwelijk: "Watdenk je dat het kost, zo'n seizoen met Hans, duizenden toch zeker, maar daar maalt hij niet om, tenslotte moet je af en toe een beetje zwart geld kwijt, een vette knipoog". Maar waarom die liefde voor Van Helden, is die te vergelijken met zijn nostalgische handel in speel dozen, want tenslotte is Hans geen rijder van het eerste plan meer, heeft ie z'n successen in het verleden behaald en lijkt de weg bergafwaarts definitief te zijn in gezet? Theo is het daar niet mee eens. "Hans kan nog vlammen als de begeleiding optimaal is". Dus daarom steunt ie hem, in de hoop nog eens een wereld kampioen af te leveren. "Nee, nee het gaat om zijn vriendschap voor Van Helden, hy zal hem nooit in de steek laten". Kloeke taal, maar het zal Theo straks niet makkelijk vallen het verschijnsel Van Helden in te Onze held blijft weg, zelfs Theo moet het tenslotte toegeven. Met tederheid wordt er over hem ge sproken daar in dat stille café in Langweer, de kastelein had het zorgenkind vijf lange jaren in zijn huis, je wist nooit watje aan hem had, afspraken kwam hij nooit na, hij leende je auto, die stond een uur later total loss tegen een boom, maar denk je dat Hans even belde om het te melden, ben je gek die had andere dingen aan zijn hoofd, die dacht alleen aan schaatsen. Ook Theo lacht wat af met Hans. Laatst gingen ze bij Innsbrück het hooggebergte in, om te lun chen, er lag dik sneeuw, ze kwa men boven met de kabelbaan, Hans ging zitten en gleed zo op z'n kont duizend meter naar be neden, steeds sneller, tot ie uit zicht was. Anderhalf uur later, de lunch was al achter de rug, be reikte onze held de top weer, lo pend, dat heeft ie nodig, aldus Theo, zich afreageren af en toe. Heldendaden Z'n heldendaden worden nu'uit voerig bezongen, een lang ver vlogen tijdperk lijkt te herleven, "een bijzonder kind, dat is ie". Zo vernemen we hoe Hans nog maar zeer recent een achtervolging van de politie wist te winnen door bij de gesloten overweg, toen er geen uitweg meer leek, een 180 graden slip te maken met zyn wagen en de hermandad harmandad aldus het nakijken te geven. We horen hoe onze held nog niet zo lang geleden voor de lol acht keer ach tereen door rode stoplichten heen reed. Maar net zoals in Dik Trom is ook hier Flipsen paraat. Zo is de kans groot dat onze ver bleekte schaatsster zeer bin nenkort weer eens een halfjaartje zijn rijbewijs moet inleveren bij de plaatselijke politie. Volgende dag We bladeren door de plaatselijke avondkrant. Van Helden op de korte baan. Hij blykt die dag ge sloopt door een autochtoon die een opening van 9.9 in de benen heeft tegen Van Helden slechts 10.5. Daarbij, zegt de waard, wil len die Friezen hier niet verliezen van een Brabander. De volgende dag komt Hans van Helden, tegen het advies van zyn manager opnieuw uit op de korte baan. In het interview heeft ie helemaal nooit meer zin, zegt hij, wachtend aan de rand van de baan op zijn beurt, zoals de ver kleumde reigers verderop aan de bevroren vaarten tevergeefs wachten op langszwemmende prooien, hopend op betere tyden. Ook onze held droomt van betere tijden, hopend op een plaats in de kernploeg, maar hy keerde die kernploeg zelf hooghartig de rug toe, werd daardoor een outcast en volgens traditie neemt een kudde de afvalligen niet graag opnieuw op. Hans van Helden roert die avond in zijn huisje in een pannetje bouillon, want goed eten is be langrijk. En Theo Talboo dagd roomt, boven zijn inventarisatie, want hij vertrekt met de hele handel naar Zwitserland, de fis cus zit hem hier te zwaar op de hielen. Op zijn buro ligt een plaat, op speciaal verzoek van Hans ge kocht: If I had a hammer, van Trini Lopez, die moet, zo heeft Van Helden gesmeekt, dit week einde in Eindhoven bij de natio nale kampioenschappen ge draaid worden als hij de lange af standen aflegt, alleen dan, zegt Theo, kan Hans het halen. Voor de ex-schaatsvorst wiens troon door de dooi lijkt aangevreten, is het te hopen dat "If I had a ham mer" niet "de man met de hamer wordt", straks op die eindeloos lange tien kilometer PIM STOEL

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15