„Hartchirnrgie kinderen niet versnipperen ^5 1 Ook in Noord wijkadviesraad bejaarden Leiden heeft nu z'n eigen Carex uitlaatcenter. Carex uitlaten met 1 jaar garantie voor alle automerken! nSfi TTT De bekentenis van LudwinaJ. Unieke caravan-show Lezers schrijven Harde acties tegen zachte drugs. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 Sibon: „Te vaak door anderen beslist over wel en wee ouderen" ADVERTENTIE LEIDEN - In Noorderkwartier is gisteren door de Stichting Dienstencentrum voor Bejaar- denwerk Leiden een wijkadvies raad gevormd die mede het be leid van de stichting in de wijken moet gaan bepalen. De oudere bewoners krijgen nu zelf iets te zeggen over hun belangen in de wijken. "Er wordt veel te vaak door ande ren beslist over het wel en wee van de ouderen", aldus de heer Sibon, de stedelijk projectleider van het dienstencentrum. "Ook over zaken die hun rechtstreeks aangaan beslissen vaak anderen, waar zij moeten wonen, waarvan en hoe zij moeten leven enz. Ambtenaren, politici en hulp verleners regelen en beslissen allerlei dingen voor ouderen zon der te vragen of ze het met die beslissing wel eens zijn. Vele ouderen voelen dit als een ach teruitgezet worden, alsof je bo ven een bepaalde leeftijd niet meer meetelt. Terecht volgens ons. Oudere mensen kunnen heel goed zelf verantwoordelijkheden dragen. In de verschillende dienstencentra zijn we daarom bezig met het vormen van wij- kadviesraden, bestaande uit be zoekers, gastvrouwen en vrijwil lige medewerkers, die mede het beleid van de stichting in de wijk moeten gaan bepalen. Die zelf standigheid, het meebeslissen over eigen belangen en wensen, is een ombuiging van het beleid naar de basis toe", aldus de heer Sibon. "Vooral in zaken als huisvesting en renovatie dient de begeleiding in nauwe samenwerking te ge schieden met de betrokkenen, bureau huisvesting, woning bouwverenigingen, renovatie-in stanties en anderen. Voor de meeste mensen is de tegenwoor dige maatschappij een doolhof van regels en instanties gewor den, waarin men niet meer de weg weet te vinden. Bij renovatie is overleg, raad en advies juist erg hard nodig en kan gezamenlijk naar oplossingen gezocht wor den. Het dienstencentrum is er ook voor mensen die ziek zijn of op andere wijze in nood verkeren. Wij bezoeken de mensen als zij dat willen aan huis. Naast renovatie kunnen de mensen er ook terecht voor hulp bij ver huizing en voor aanvragen voor opnames in verzorgingstehuizen. Overigens is dit niet het enige, misschien zelfs niet het belang rijkste. Ouder worden betekent niet automatisch dat je hulp behoevend bent. Gelukkig is dat heel vaak niet het geval. Op de eerste plaats willen we er aan meewerken dat mensen die wat ouder worden zolang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wo nen. Dus in hun eigen buurt of wijk in een geschikte woning. Voor enkele voor wie die zelf standigheid met het klimmen van de jaren wat moeilijker wordt, kunnen onze vrijwilligers wat lichte hulp bieden, wat kleine karweitjes doen". In navolging van andere wijken is gisteren nu ook in Noorderk wartier, in het dienstencentrum aan de Hogendorpstraat een stap verder gezet naar het mondig worden van de ouderen in de wijk. De wijkadviesraad voor Noord bestaat voorlopig uit ne gen mensen. Tot voorzitter werd gekozen mevrouw J. M. Thorn uit de Anna van Saksenstraat 3 Vice-voorzitter is mevrouw Ba- rends uit de Anna Paulowna- straat 25 en secretaris werd de heer J. M. Verkuylen uit de Van der Duynstraat 10. "Natuurlijk moeten er veel meer mensen mee gaan doen", zegt de kersverse voorzitter mevr. Thorn "Dit is nog maar een begin. Iede reen kan meedoen. De mensen moeten zelf opkomen voor hun belangen in de wijk". 1) LEIDEN - Nieuw opgerichte centra en binnenkort nog op te richten centra voor open hartchirurgie moeten zich niet met kinderen gaan bezighouden. Dat zou ten koste gaan van het niveau waarop kinderen met een aangeboren har tafwijking op het ogenblik worden behandeld in de kin- dercardiologische centra. Tot deze stelling kwam vanmiddag dr. J. Rohmer bij zijn ambtsaan vaarding als gewoon lector in de kindercardiologie aan de Leidse universiteit. Dr. Rohmer werkt als kiridercardioloog in het aca demisch ziekenhuis in Leiden. Dr. Rohmer vreest dat de nieuwe centra voor open hartchirurgie. die straks in veelvoud zullen worden opgericht om de hoge nood op het gebied van hart- en vaatziekten te lenigen, zich ook met de hartoperaties bij kinderen zullen gaan bezighouden. Hij vindt dat niet juist omdat de pa- tiëntenstroom van kinderen met een aangeboren hartafwijking dan over te veel centra wordt ver snipperd. Hierdoor zal uiteinde lijk geen enkel centrum meer een voldoende grote "omzet" hebben om een hoog niveau van profes sionele vaardigheid bij de be handeling van deze kinderen te waarborgen; Persoonlijk zei dr. Rohmer van mening te zijn dat kindercardio logie en kinderhartchirurgie thuishoren in de academische ziekenhuizen en dat deze spe cialismen door full-timers moe ten worden uitgeoefend. Op het ogenblik zijn er in Nederland nog enkele niet-academische zieken huizen, aldus dr. Rohmer, kan men meestal beschikken over af delingen die voor de kindercar diologie en -hartchirurgie nood zakelijk zijn, zoals (pathologi sche) anatomie-embryologie, fy siologie, chirurgie en anest hesiologie. Al deze afdelingen samen zijn meestal niet aanwezig in niet-academische ziekenhui- baseert dit o.m. op rapporten van Amerikaanse kindercardiologen en van de World Health Organisa tion. Op het ogenblik worden er in zeven academische ziekenhui zen, waaronder dat van Leiden, hartoperaties bij kinderen ver richt. Per jaar worden er in Nederland ongeveer 1500 kinderen met ccn aangeboren hartafwijking gebo ren. Daarvan komen er naar schatting 1000 in aanmerking voor één of meer operaties: 800 open-hartoperaties (met ge bruikmaking van hart-long- machine) en 400 gesloten har toperaties. Zolang het geboorte cijfer constant blijft, zullen deze aantallen eveneens constant blijven, aldus dr. Rohmer. En u kunt er binnenrijden zonder afspraak. In ongeveer een half uurtje monteren de snelle specialisten van Carex uw nieuwe uitlaat onder uw auto. Zonder arbeidsloon te berekenen. Maar wèl met 1 jaar garantie. MM LEIDEN - De gemeente Leiden en het hoogheemraadschap van Rijnland hebben een compromis bereikt over de schutting bij de nieuwbouw van Rijnland in de Breestraat. De schutting ver schuift straks - als het werk aan de marktenroute begint en in de Breestraat tweerichtingsverkeer komt - naar het trottoir. De voetgangersbrug komt dan wel te verdwijnen. Deze beslissing betekent dat voetgangers in dit deel van de Breestraat straks gedurende en kele maanden COMPROMIS OVER SCHUTTING bouwvak - half juli - als Rijnland klaar is met het opbouwen van de gevel. De voetganger krijgt dan zijn trottoir weer terug. straatkant ruimte hebben. De Deze oplossing schutting verdwijnt pas met de tussen de verlangens van de ge- ADVERTENTIE Overigens wees dr. Rohmer erop dat er in Nederland voldoende kindercardiologie centra zijn. Hij J. Walenkamp 7de bij CDA LEIDEN - Joop Walenkamp is tij dens de gisteren gehouden - be sloten vergadering van het CDA-Verband Leiden geplaatst als zevende op de lijst van kan didaten voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. Wa lenkamp is op de lijst de eerste vertegenwoordiger van de zo genaamde "rechtstreekse CDA- leden". Dat zijn leden die geen lid zijn van KVP, ARP of CHU, maar alleen van het CDA. De vergadering ging er ook mee ak koord dat mr. Driessen lijst trekker zal worden. Bestratingen organiseren via computer LEIDEN - De gemeente heeft plannen om de organisatie van de bestratingen te stroomlijnen via een computer. Het aanpakken van bestratingen is vaak een in gewikkelde zaak door de samen hang met ander werk als ver nieuwing van rioleringen en ver nieuwing van kabels en leidin gen. Straks komt daar nog de ka beltelevisie bij. Wethouder Waal (stadsontwikke ling) zette gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke or dening terloops nog vraagtekens bij het grondwerk voor de kabel televisie: "Ik hoop dat het alle maal zo gunstig loopt als we al lemaal hopen, maar we zullen er nog wel eens over moeten pra ten", waarschuwde hij de com missieleden. Op 24 september 1976 werd Ludwina Janssen op de Israëlische luchthaven Ben Goerion gearresteerd. Zij verzamelde daar gegevens voor een eventuele vliegtuigkaping, die uitgevoerd zou moeten worden door het Volksfront voor de bevrijding van Palestina. Zij werd veroordeeld tot zes jaar meente en Rijnland. De gemeente wilde de schutting helemaal weg- hebben bij het ingaan van het tweerichtingsverkeer. Rijnland stelde zonder de ruimte van het trottoir niet aan de opbouw van de gevel te kunnen werken. Ge zien de beperkte wegbreedte wordt nu de voetgangersbrug op geofferd. De overlast voor de voetgangers in de Breestraat blijft mogelijk tot korte tijd beperkt. Door vertra ging in de provinciale goedkeu ring voor het werk aan de mark tenroute, begint dit vermoedelijk pas begin mei. Aanvankelijk dacht de gemeente al volgende maand te kunnen beginnen. Het werk aan de marktenroute en daarmee de afsluiting van de Breestraat duurt in totaal twee jaar. Carex Leiden,Morsweg 66, teletoon 07176 99 64. Carex heeft nog 5 andere vestigingen in de randstad. Gronduitgifte bouwplannen LEIDEN - Wethouder Waal (stadsontwikkeling) verwacht dat in maart of april een begin kan worden gemaakt met de gronduitgifte in de nieuwbouwplannen Boekhorst en Koppelstein. Hij zei dit gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening op vragen van Beijen (PPR/D'66). Beijen kwam met zijn vraag vanuit de veronderstelling dat er- zoals hij zei - "raadsleden zijn die geloof ik meer weten dan ik". Volgens Waal is er "niets geheimzinnigs aan" de zaak. Hij verwees daarvoor ook naar re cente krantenpublikaties. Ter toelichting gaf de chef stadsontwikkeling, Logtenberg te kennen dat de planologische procedures volop in gang zijn en is de zaak besteks- klaar te maken. ADVERTENTIE tussen de Nederlandse Rode Hulp gevangenisstraf. Haar bekentenis kon en de Palestijnen en over het niet eerder worden gepubliceerd. trainingskamp van het Volksfront Nu vertelt Ludwina in in Aden, waar Hollandse Rode- Nieuwe Revu alles over de contacten Hulpleden les kregen in terrorisme. Hasj is haast zo gewoon tegenaan. Uw hasj-rokende land- als een pilsje om de hoek. Maar de genoten pikken dat niet. U wel? politie gaat er maar weer eens lekker Alpha-hulp Als reactie op het ingezonden stuk in deze krant van 14 februari van Hanneke Kallen berg namens een aantal Rooie Vrouwen Bewegingen, wil ik hier een aantal punten rechtzetten. Het blijkt namelijk dat mevrouw Kallenberg niet zo goed op de hoogte is van de gang van zaken en daardoor een aantal con clusies trekt die onjuist zijn. Doordat het Ministerie van C.R.M. een aantal bezuinigingen toe paste, kwamen er minder hulp verleningsuren beschikbaar, waardoor er dus ook minder hulp gegeven kon worden. Om tege moet te komen aan de vele vragen voor hulp en dus minder mensen in de kou te laten staan heeft de Stichting Gezinsverzorging Lei den besloten om over te gaan tot alpha hulpverlening als een aan vulling op het huidige hulpverle ningspakket en niet ter ver vanging van de bestaande hulp verlening. Door de invoering van deze vorm van hulpverlening komen namelijk meer uren ter beschikking zodat er meer ge holpen kan worden. Deze vorm van hulpverlening is ze ker geen minachting voor de ar beid van de vrouw zoals mev rouw Kallenberg schrijft. De Al pha helpster heeft namelijk zelf de keuze waar zij gaat werken en De Alpha helpster is geen tweeder angs of onderbetaalde kracht. De alpha helpster werk namelijk zelfstandig voor de cliënt en ver dient exclusief vakantietoeslag 8,85 netto per uur. Hetis inderdaad waar dat de sociale voorzieningen van een alpha helpster beduidend minder zijn. De alpha helpster is hiervan ech ter voordat zij aan het werk gaat volledig op de hoogte. Bovendien zijn déze sociale voorzieningen voor haar minder belangrijk daar zij middels haar echtgenoot voor o.m. ziekenfondswet mede-ver zekerd is. De alpha hulp betekent een uit breiding van de part-time werk gelegenheid voor de vrouw. De retributieregeling voor de hulpvragers voor alpha-hulp is gelijk aan die van de huidige hulpverlening, nl. volgens het draagkracht principe. A. v. d. Meij, Stichting Gezinsverzorging Leiden Haarlemmerstraat 133 Leiden Hoogstraat Wonend in het hartje van Leiden word ik elke zaterdag opnieuw geconfronteerd met de on houdbare situatie in de Hoog straat en de Donkersteeg, een si tuatie die het College en de Raadsleden ongetwijfeld bekend zal zijn: drommen winkelende mensen die niet meer voor of ach teruit kunnen, een menigte die stilstaat. En steeds weer lees ik in de krant, dat de gemeente zich met dit pro bleem bezig houdt. De ene oplos sing na de andere wordt voorge steld en de gemeente blijft wik ken en wegen over de te nemen beslissingen, blijft doorpraten over uiterlijke vorm, wel of niet historisch verantwoord en ga zo maar door. Het plan van ir. Latta, geruime tijd geleden met schetsje en al in deze krant verschenen wordt in de krant van vrijdag 27 jan. 1978 platgepraat door mensen die in dertijd stil van bewondering wa lk vraag me intussen af of de ge meente het gevaar van de huidige toestand onderkent. Of de ge meente de verantwoording hier voor op zich kan nemen. Over alle ongemak praat ik dan niet eens. Wat dacht de gemeente te doen, wanneer in deze vastgelopen mensenmassa iemand in elkaar zakt, mensen zouden vallen of onenigheid zou uitbreken? Hoe dacht de gemeente 'eventuele medische hulp te bieden? Ik vind onderhand, dat de ge meente de hoogste prioriteit ge ven moet aan het oplossen van deze situatie. Uiteindelijk zijn veel veranderingen historisch onjuist maar het alsmaar uitstel len en niet aandurven van zeer noodzakelijke beslissingen ge tuigt van gebrek aan realiteitszin en creativiteit. De stad zou nooit gegroeid zijn als onze voorvade ren ook zo gedacht zouden heb ben. Tenslotte zijn veranderin gen ook een teken van groei. Als een voetgangersbrug niet bij het Waaghoofd uit mag komen, dan kan de brug misschien vanaf de Stille Mare met een bocht om van Dalen heen op de Hoogstraat uitkomen zodat winkelend Lei den eindelijk verlost is van deze noodsituatie. Mijns inziens moet de gemeente op korte termijn spijkers met kop pen gaan slaan. Greetje de Wit Oude Rijn 33 Leiden. Waarheen? Hebt u ook net als ik enige dagen geleden" het televisieprogramma gezien, waarin kinderen van 15 tot 18 jaar hun zegje doen over het geestelijke en maatschappelijke léven? U zult dan ook wel de op merkingen hebben gehoord van de kinderen dat ze de godsdienst niet meer zien zitten. Zo gaat het volgens mij niet goed. Ik hoop dat ouders en oudere mensen die het christendom zijn toegedaan hun kinderen met vragen opmerk zaam maken op de schriftuur en de natuur. Van daaruit moet voorde kinderen het bewijs worden geleverd voor het bestaan van God. De mensen zijn machtig, maar boven hen staat de Almachtige. Hoe de mo derne mens zich ook wendt of keert, boven hem staat altijd de almachtige God; Hij heeft het laatste woord. Velen beweren dat deze tijd zo goed is. Dat is voor een deel waar. Maar aan de an dere kant is dat zeker onwaar Hoe meer geld de mensen heb ben, hoe minder hoop want veel zaken liggen dan binnen hand bereik. Als alles minder waard wordt en de waarde van het geld steeds kleiner wordt, dan wordt ons maatschappelijk welzijn ge zonder. Ik wil het hierbij laten en wil afslui ten met het Lutherlied: Gods woord houdt stand in eeuwig heid, en zal geen armbreed wijken, beef Satan bij die ons ge leid, zal u den vaan doen strijken, delf vrouw en kinderen het graf, neem goed en bloed ons af, het brengt u geen gewin, wij gaan ten hemel in en erven 's Konings rijken. Mevrouw Verhage, Katwijkerweg 16, Valkenburg. (Van redactiewege gewijzigd en in gekort).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11