80/ Pandbriefbiljetten 0 0/ Twee doden door bom aanslag in Jeruzalem Carter geeft vliegtuigen aan Egypte Sovjet-Unie dacht dat Kosmos boven Aleoeten zon verbranden »rr*asssKyas8s #Westland Utrecht Kabinet-Schmidt wellicht in moeilijkheden NIEUWE RICHTLIJNEN EG VOOR BELGRADO Ethiopische leider boos op Westen WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 BUITENLAND JERUZALEM (Reuter) - In het centrum van Jeruzalem zijn gisteravond twee doden en 35 gewonden gevallen, doordat er in een volle autobus een tijdbom ontplofte. De Israëlische politie schreef de aanslag toe aan Palestijnse guerrillastrij ders. Het was het ernstigste incident van deze aard sinds mei 1976, toen het exploderen van een scooter in een drukke straat in Jeruzalem aan één persoon het leven kostte terwijl 33 mensen werden gewond. Enkele uren tevoren hadden de Israëlische autoriteiten bekendgemaakt, dat zij in het bezette westelijke deel van Jordanië 20 Arabische "subver sieve" cellen onschadeliik hebben gemaakt. Foto: Helpers bij het wrak van de bus. WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Ameri kaanse president Jimmy Carter zal het Ameri kaanse Congres vragen ADDIS ABEBA (Reuter/DPA/AFP) - Het Ethiopische staatshoofd, luitenant-kolonel Mengistoe Haile Mariam, heeft gisteren verklaard, dat het "volkomen zinloos" is de diplomatieke betrekkingen met westelijke landen als de Verenigde Sta ten, West-Duitsland en En geland te handhaven als deze staten wapens blijven leveren aan de "vijanden" van Ethiopië. Volgens hem bewapent Was hington Somalië indirect, door wapens te verstrekken aan die staten welke dit land van wapens voorzien. In dit verband noemde hij Iran, Pa kistan, Saoedi-Arabië en "an dere reactionaire Arabische regimes". Zo had Ethiopië grote hoeveelheden Ameri kaanse wapens, waaronder tanks, jeeps en artillerie, buitgemaakt. Daarom was het zinloos dat de Verenigde Staten probeerden "hun bloedig komplot" te verber gen. Mengistoe zei dat Ethiopië dankbaar is voor de hulp van de Sovjet-Unie en Cuba. Hij wees er op dat de Russische militaire adviseurs in Ethiopië een zelfde rol spelen als in het verleden de Sovjet raadgevers in Somalië en de Amerikaanse militaire ad viseurs in Ethiopië. Sprekend over de binnen- en buitenlandse vijanden van zijn marxistische militaire bewind zei de Ethiopische leiden "De anti-volksrachten die van plan waren ons voor hun middagmaal te gebrui ken, hebben wij bij wijze van ontbijt genuttigd". Hij be streed dat zijn land van plan zou zijn Somalië binnen te vallen. Het huidige offensief was er slechts op gericht de Somalische troepen te ver drijven uit de Ogaden- woestijn. "De defensieve oorlog die wij voeren, gaat niet verder dan onze grens", aldus Mengista. Sinds zeven maanden geleden de strijd in de Ogaden begon, had Somalië daar 17.000 man van het geregelde leger, 250 tanks, 350 andere pant servoertuigen, 600 stukken geschut en ruim 40 militaire vliegtuigen in het veld ge bracht. Ook zouden raketbo- ten van de Somalische marine op een niet nader genoemd tijdstip gepoogd hebben de opslagplaatsen van brandstof en andere goederen in Assab aan de Rode Zee, de enige nog geheel in bedrijf zijnde Ethiopische haven, aan te vallen. Deze actie was echter, volgens de Ethiopische leider, mislukt. Het Russische persbureau Tass bevestigde gisteren dat de Sovjet-Unie Ethiopië helpt bij zijn strijd in de Ogaden. Het bureau ontkende echter dat deze hulp een inbreuk be tekent op de beginselen van de internationale ontspan ning. BONN (AFP) - De Westduitse regering van Bondskanselier Helmut Schmidt loopt deze week gevaar te struikelen over de antiterreurwetgeving. Voor de eerste keer sinds de verkiezingen van twee jaar geleden kan de coalitie-re- gering van sociaal-democraten en liberalen in de Bonds dag (het Westduitse parlement) een nederlaag lijden. Het desbetreffende wetsvoorstel is in eigen sociaal-democ ratische kring een omstreden zaak. Bepaalde afgevaardigden van de SPD hebben al laten weten dat zij van plan zijn tegen de bepalingen van het wetsontwerp te stemmen die de politie machtigen hele wo ningblokken te doorzoeken om verdachten te kunnen opsporen en ook de uitsluiting mogelijk maken van advocaten op ver denking van hulp aan cliënten die beschuldigd zijn van terreur- daden. Te slap De christen-democratische opposi tie in de Bondsdag vind het wets ontwerp echter nog veel te slap en eist veel hardere maatregelen tegen de terreur. Er wordt nu on derhandeld om het wetsvoorstel zodanig te wijzigen dat het kan worden aangenomen. Voor een absolute meerderheid zijn 249 stemmen nodig. De coalitie-rege ring kan in de Bondsdag normaal rekenen op de stemmen van 253 afgevaardigden. Als vijf van hen tegenstemmen, is het wets voorstel verworpen. Bondskanselier Schmidt heeft ech ter nog een wapen achter de hand. Hij kan de vertrouwensk westie stellen om de 'rebellen' in de SPD te dwingen de gelederen te sluiten. Regeringswoordvoer der Klaus Boiling heeft echter al verklaard dat Schmidt niet zijn toevlucht zal nemen tot dit laatste middel. Leber De stemming over het wetsont werp van de regering kan ook de coalitie van sociaal-democraten en liberalen aan het wankelen brengen. Die coalitie is al zwaar op de proef gesteld door de spio- nagezaak op het ministerie van defensie en de in strijd met de wet zijnde afluisteroperaties van de militaire contraspionage buiten medeweten van de verantwoor delijk minister Leber. De liberale partij (FDP) heeft noch het ontslag van de minister van defensie noch de omvang van de regeringswijziging goedgekeurd, hoewel een stilzwijgend akkoord de coalitie-partners de vrijheid geeft over de ministerpor tefeuilles te beschikken die hun zijn toegevallen bij de vorming van de regering. In kringen rond Helmut Schmidt is inmiddels meegedeeld dat de Bondskanselier helemaal niet van plan is het ontslag van zijn regering in te dienen als het tegen de terreur gerichte wetsvoorstel mocht worden verworpen. De li berale minister van economische zaken, Otto Lambsdorff, heeft volgens 'Der Spiegel' verklaard dat de "regering verloren is" als het wetsvoorstel wordt pen. Fotojournalisten moeten soms vreemde wegen bewandelen om aan hun plaatje te komenDeze mocht gisteren in Kopenhagen over het bureau lopen om zijn werk te doen. Een paar kranten dienden als vloermatjes. De Britse minister van buitenlandse zaken David Owen krabt eens bedenkelijk achter zijn oor om-deze capriolen. Meer soldaten naar campussen JAKARTA (UPI) - Het militair ge zag op west-Java heeft gisteren gedreigd met het sturen van nog meer soldaten naar universiteits- en hogeschool campussen als de onrust onder de studenten niet eindigt. Kolonel Samallo, hoofd van de mi litaire inlichtingendienst van het militaire opperbevel voor west- Java, deelde mee dat sinds vorige week donderdag 62 personen zijn gearresteerd na het binnenruk ken van ruim tweeduizend solda ten op de campus van de techni sche school van Bandoeng. De soldaten houden het complex nog steeds bezet en beletten de studenten de toegang. Voor de poort drommen jaars samen, maar incidenten doen zich niet voor. Volgens Somallo was de bezetting van de campus in Bandoeng no dig omdat de studenten een eigen politiedienst organiseerden. Ze hadden reeds een waar schuwingsdienst ingericht met uitkijkposten, schijnwerpers en sirenes, aldus de zegsman. Samallo deelde mee dat soortge lijke maatregelen tegen andere instituten zouden worden geno men, als de onrust zou voortdu- 'Maar eerst willen wij de rectors de kans geven hun gezag te laten gelden", aldus Samallo. KOPENHAGEN (ANP) - De minis ters van buitenlandse zaker der negen EG-landen hebben giste ren in Kopenhagen overeens temming bereikt over de richt lijnen die zij hun delegaties naar de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking in Belgrado zullen geven. Zij zullen, zo bleek uit hetgeen mi nister Van dér Klaauw na afloop van de conferentie meedeelde, proberen om met instemming van de niet-gebonden landen, het ontwerp voor een slotverklaring dat deze landen hebben opge steld zodanig te veranderen dat de westelijke opvattingen er be ter in tot uitdrukking komen. Door tijdgebrek - de vergadering duurde niet veel langer dan vier uur - is het Midden-Oosten nauwelijks ter sprake gekomen. Nadat de ministers ongeveer twee uur over Belgrado hadden gesproken, en bijna anderhalf uur over de ontwikkelingen in zuidelijk Afrika en de Hoorn van Afrika, kwam de behandeling van het agendapunt Midden- Oosten er op neer dat men de En gelse en Westduitse ministers, David Owen en Hans-Dietrich Genscher, vroeg of president Sa- dat tijdens zijn bezoeken van vo rige week nog iets bijzonders had gezegd. Geen der landen van de Europese gemeenschap, aldus minister Van der Klaauw, heeft voorge steld dat de negen een nieuwe verklaring over het Midden-Oos ten publiceren en er zijn geen af spraken gemaakt over wat afzon derlijke Westeuropese regerin gen in hun contacten met Israël naar voren zullen brengen. Noch de Israëlische nederzettingen in bezet gebied, noch het beginsel van het recht op zelfbeschikking van het Palestijnse volk, noch de volledige ontruiming van alle be zette gebieden, zijn in Kopenha gen ter sprake gekomen. De ne gen hebben hiermee gehoor ge geven aan de herhaaldelijk uitge sproken Israëlische wens, dat zij zich van openbare stellingname in het Midden-Oosten-conflict onthouden. Het reeds door de Sovjet-Unie af gewezen ontwerp der neutrale landen voor een slotyerklaring schiet op het punt vari de men senrechten tekort, aldus minister Van der Klaauw. De delegaties van de negen in Belgrado zullen, in nauw overleg met andere wes telijke landen (de NAVO-bond- genoten) en de niet-gebonden staten zelf, proberen westelijke en niet-gebonden staten op één lijn te krijgen. Het overleg in Kopenhagen heeft niet geleid tot het opstellen van een westelijke ontwerp-slot- verklaring. Er is, aldus Van der Klaauw, een algemene gedrags lijn vastgesteld en het is mogelijk dat de westelijke landen zelf nog met een ontwerp-slotverklaring zullen komen. De Franse minis ter van buitenlandse zaken, Louis de Guiringaud, heeft in Kopenhagen zijn collega's een inventaris van een tiental blad zijden van westelijke voorstellen en opvattingen voorgelegd, die in Belgrado met andere westelijke en niet-gebonden landen zal worden besproken. Het is niet de bedoeling, dat de Fransen in de Joegoslavische hoofdstad een ei gen voorstel ter tafel brengen. De negen gaan er nog steeds van uit dat er een slotverklaring zal ko men, al zal die wellicht niet alles bevatten wat wij willen. Van der Klaauw liet blijken dat de negen, ter wille van een akkoord met de niet-gebonden landen, bereid zijn enig water in hun wijn te doen en om een akkoord met Oostbloklanden te bereiken, de Sovjet-Unie willen tege moetkomen bij het lijken van haar voorsteik Europese conferenties ovi lieuhygiëne, transport en e: te beleggen. akkoord te gaan met de verkoop van 200 militaire vliegtuigen aan Israël, Egypte en Saoedi-Arabië. Dit is gisteren bekendgemaakt door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Carter zou Israël 15 toestellen van het type F-15 en 75 van het type F-16 wil len leveren. Egypte staat op de lijst voor 50 F-5's en Saoedi-Ara bië voor 60 F-15's. Israël krijgt volgens Carters voor stel aanzienlijk minder vliegtui gen dan waarom het had ge vraagd. Jeruzalem had eerder te kennen gegeven 25 F-15's en 150 F-16's te willen kopen. In Arabi sche diplomatieke kringen werd gisteren gezegd dat de aantallen in het voorstel echter meer balans zijn dan wanneer Israël had ge kregen waarom het gevraagd had. Het Congres heeft 30 dagen de tijd om het voorstel af te wijzen nadat het officieel aan hem is voorge legd. Hiervoor is het nodig dat óf het Huis van Afgevaardigden óf de Senaat met een meerderheid van stemmen neen zegt tegen het voorstel. Het is zeer waar schijnlijk dat de zogenaamde Is- raël-lobby in het Congres zich krachtig zal verzetten tegen de verkoop. Volgens zegslieden is de regering er echter van over tuigd dat het drieledige voorstel wordt goedgekeurd. •In de verklaring van gisteren zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vancé, dat de verkoop geen ver storing van het militaire even wicht in het Midden-Oosten zal veroorzaken. Voorts zal de ver koop „tegemoet komen aan de legitieme veiligheidsbehoeften van de (drie) landen en is hij in overeenstemming met het alles overheersende doel van een rechtvaardige en duurzame vrede" Verwacht wordt dat het besluit van Carter tenminste voor een deel zal worden uitgelegd als een middel om Israël ertoe te pressen het stichten van nieuwe neder zettingen in de bezette Arabische gebieden op te geven. De Ameri kaanse ambassadeur in Israël, Samuel Lewis, had gisteren een gesprek van 90 minuten met premier Begin over deze neder zettingen. Begin en de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, hebben eerder gewaar schuwd dat Amerikaanse wa penleveranties aan Egypte de huidige vredesinitiatieven in het Midden-Oosten nog meer zou den frustreren. Dajan herhaalde dit gisteravond in Los Angeles. Hij zei te menen dat de VS niet eerder tot de levering zouden mogen overgaan dan wanneer Israel en Egypte een vredesovereenkomst hebben ge sloten. NEW YORK-OTTAWA (UPI) - De Sovjet-Unie had er niet op gere kend dat haar kern-satelliet Kosmos-954 op 24 januari boven Canadees grondgebied zou ver gaan. Russische geleerden had den uitgerekend dat de kunst maan, met aan boord een op ver rijkt uranium "draaiende" kern reactor, boven de Aleoeten- eilanden bij Alaska in de at mosfeer zou verbranden. Deze toelichting op het Kosmos-inci- dent is gisteren in New York ge geven door de Russische ge leerde Jevgeni Federov. Federov vertelde de VN-commissie voorwetenschap en techniek, die over de zaak debatteert, dat de Sovjet-Unie Canada en de Ver enigde Staten heeft aangeboden mee te zoeken naar eventuele wrakstukken van de satelliet. Canadees-Amerikaanse ploegen hebben al diverse voor een deel sterk radioactieve wrakstukken gelokaliseerd in de Noordcana- dese toendra. Federov gaf aan dat Moskou bereid is tot het betalen van Canadese schadeclaims. De Canadese rege ring maakte gisteren bekend dat er aan het opsporingswerk tot dusver al een bedrag van onge veer vijf miljoen gulden is be steed. De definitieve rekening kan echter pas in de loop 1 voorjaar worden opgemaakt. Zodra de Russische geleerden doorkregen dat de Kosmos-954 (zeer waarschijnlijk een spio- nage-satelliet voor marine ob servatie) in moeilijkheden ver keerde, probeerden zij de eindbaan van het drie ton zware object te berekenen. Dit resul teerde, vertelde Federov in de voorspelling dat de Kosmos "bo ven de Stille Oceaan zou worden ingevangen door de aardat mosfeer, om te verbranden boven de Aleoeten". Aangezien die eilanden Amerikaans zijn werd toen meteen contact opgenomen met Washington, vertelde de Russische geleerde. Toen Canada het ongewilde doelwit bleek, aldus Federov, "stelden wij de Canadese rege ring ervan in kennis dat het één van onze satellieten betrof. Wij lieten weten dat het goed moge lijk was dat enkele wrakstukken op Canadese bodem zouden neerstorten. Wevertelden Ottawa dat er zich een kernreactor aan boord bevond en dat een deel van de wrakstukken dus radioactief kon zijn1', Moskou zou hebben voorgesteld samen te zoeken naar de wrak stukken, maar Ottawa zou dit aanbod hebben afgeslagen, wat volgens Federov ook "zijn goed recht" was. De Russische geleerden, vertelde Federov, weten nog steeds niet waardoor Kosmos-954 nu precies is verongelukt. Zij houden de mogelijkheid open dat de kunstmaan de bevelen van de aarde is gaan negeren door en na de botsing met een ander object in de ruimte. Federov zette zich af tegen de "spe culatieve" manier waarop, de Westerse nieuwsmedia het inci dent hebben verslagen. "We had den tenslotte niet met een val lende atoombom te maken", be toogde hij, "maar met iets dat slechts zeer gelokaliseerd gevaar kon opleveren". Federov brak een lans voor het ge bruik van kernenergie in de ruimte. Hij zette zich namens zijn regering af tegen het Zweedse voorstel om een ruimtelijke "kernstop" af te kondigen totdat er bevredigende veiligheid swaarborgen zijn geschapen. Fedrov vroeg zich af of de echte kernwapens niet Federov veel grotere bedreiging voor de mensheid vormen die meer recht heeft op onze aandacht"? ADVERTENTIE MMM in coupures van 1.000,- of 10.000,-. (Y, BR» g g m SB M n opklimmend van 5'/2% na twee jaar tot 8% w WVI k ammm AT MB Hypotheekbank nv WL OB #H| verzekeringen of belastingen en onze SB Bk /■ïy kantoren. Leiden, Botermarkt 28/Hoek't Gangetje, 071-132645

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9