Voortgezet onderwijs haalt vernietigend uit Simonis: stop met gezamenlijke dienst Polydor komt Leidse troubadour tegemoet Overdekte recreatie in Leids motel: Holidome WETHOUDER TESSELAAR MOET HUISWERK (NOTA) OVERDOEN Actief in Even nummers Oranjestraat mogen blijven Bloemetje op Valen tijnsdag komt er beetje in Brief van bisdom aan Merenwijk-vicariaat „PROBLEEM FIRMA JESSE MOEILIJK OP TE LOSSEN" WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 LEIDEN Joost Prinsen LEIDEN - Het kort geding dat gis teren zou dienen tussen platen maatschappij Polydor en de Leidse troubadour Jan van Rheenen is niet doorgegaan. Kort voordat het geding zou plaatsvinden bij de president van de Haagse rechtbank hebben beide partijen overeenstemming bereikt over de inzet van de strijd. De titel van de lp van Joost Prin sen, "Liedjes van de koude grond" zal van alle hoezen en la bels worden verwijderd, de lp's die al in de roulatie zijn zullen worden teruggenomen. De troubadour had het geding aan gespannen omdat hij vond dat de titel van Prinsens langspeelplaat teveel leek op de plaat en het ge lijknamige programma dat hij momenteel brengt en dat "liedjes van de kouwe grond' heet. Van Rheenen vond dat Polydor op onrechtmatige wijze gebruik had gemaakt van de titel van zijn lp, die hij in eigen beheer heeft uit gegeven. De partijen hebben nog niet op alle punten overeenstemming be reikt. Zo moet de advocaat van Van Rheenen, mr. Hamer, nog met de platenmaatschappij van Prinsen gaan praten over een te gemoetkoming voor zijn cliënt Wordt men het daarover niet eens dan volgt alsnog een kort geding en wel op 2 maart. Jan van Rheenen ADVERTENTIE Fleurop voor.. 00000 wie Abraham heeft gezien. n VW geschenkbon Fleurop Interflora staat er Koninginnegracht 135, Den Haag. Een schets van de binnentuin met in het midden de scheepspijp met platforms. LEIDEN - Holiday Inn heeft plan nen om de accommodatie uit te breiden met een overdekt recrea tie-terrein. Bij het motel wil men het binnenterrein overkappen en zo naar Amerikaans voorbeeld omtoveren tot een tropische ruimte, waar een scala aan activi teiten mogelijk is. Holiday Inn wil op deze manier de aantrek kelijkheid vergroten en zo de be zetting van het motel opvoeren. De overdekte accommodatie - men spreekt over een "Holidome" - heeft een seizoenverlengende werking. De voorziening is vooral bedoeld om buiten de zomer periode ook de rest van het jaar - maar dan binnen - een aantrek kelijk klimaat te scheppen. Daarnaast denkt men bij Holiday Inn zo de bezitting in de weekend op te voeren. De "Holidome" fungeert dan als weekendrecrea tie. Als voorzieningen in de "Holi dome" wordt in eerste instantie gedacht aan massage-baden, midgetgolf en ontbijt-service voor de gasten. Verdere moge lijkheden voor een holidome zijn sauna, kleine winkeltjes, bars en binnensporten zoals shuf- fleboard. De "Holidome" in Lei den wil men geleidelijk aan uit breiden met voorzieningen. De aantrekkelijkheid van een "Ho lidome" ligt in het tropische ka rakter. De overdekte ruimte vrije Bingo-avond De L.C.R.C. 'De Wijde Vlucht organiseert op vrijdag 17 feb ruari een bingo-avond in het Honk aan de Willem de Zwij gerlaan (hoek Charlotte de BourbonhofAanvang 8 uur. Filmhuis In het kader van het thema fas cisme draait het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, morgenavond om 9 uur de Italiaanse film "Het Zomerverblijf' van de regisseur Marco Leto. De film handelt over een jonge lector die weigert de eed van trouw af te leggen voor de zwart- hemden van Mussolini. De film is geheel gebaseerd op historische documenten onder andere van Cesare Pavese. Lezing Morgenavond wordt door het dispuut "Sint Thomas van Aquino" een lezing verzorgd in het Academiegebouw van de universiteit aan het Ra penburg 73. Het onderwerp "Persoon en identiteit" zal dan nader worden belicht door Paid Schaepman. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. NVSH-LWV-avond De NVSH organiseert morgen avond samen met de Leidse Werkgroep Homofilie een avond over zakelijke regelin gen bij niet-huwelijkse rela ties, dus van broer en zus tot vrouw met vrouw en man met man. Er wordt een korte in leiding gehouden door een ter zake kundige jurist en daarna kan er verder worden gepraat naar aanleiding van vragen van aanwezigen. Die vragen kunnen uiteenlopen van informatie over een sluitende regeling (iets in de trant van een huwelijk) tot de vraag of je misschien beter helemaal niets kunt regelen. De avond wordt gehouden in het pand aan de Nieuwe Rijn 20a en begint om acht uur 's avonds. Jazz-zolder Op vrijdag 17 februari treedt bij jazz-zolder "Hot House'' het kwartet van de Haagse gi tarist Joop Scholten op. Hij speelde onder andere ruim anderhalf jaar met de "peri kels" van Hans Duif er naast studiowerk en optredens met pianist Cees Slinger. De ove rige leden van het kwartet zijn de vermaarde bassist Dick van der Capellen, de Amerikaanse pianist Irv Rocklin en de jonge Rot terdamse drummer John Buckmann. Hun muziek is gebaseerd op de „laat bebop" jazz. Het concert wordt ge houden in de filmzaal van het Leids Vrijetijdscentrum en begint om tien uur 's avonds. krijgt een constante warme tem peratuur en wordt met planten, vogels, watervalletjes, vijvers en fonteinen ingericht als een exoti sche binnentuin. De bestaande recreatie-mogelijk heden in het Leidse Holiday Inn zoals het zwembad, de squash- banen en de bowling worden bij de binnentuin betrokken zodat één geheel ontstaat. De nieuwe voorziening krijgt daarbij een ei gen gezicht. Men wil zoveel mogelijk in de mari tieme sfeer aankleden. De ge dachten gaan uit naar een scheepsbar, een scheepspijp met brug daarbij platforms voor een orkest, show en dansen. Verder komen er reddingsboten te lig gen en wil men er scheeps modellen neerzetten. Volgens manager Spaargaren van Holiday Inn Leiden is de "Holi dome" de eerste in Europa. Een overdekte recreatie-voorziening in tropische sfeer is een voorzie ning in veel Holiday Inn's in Amerika. "Het is de bedoeling dat de gasten, die hier straks bin nen komen niet meer weg hoe ven. Ze moeten hier alle ont spanningsmogelijkheden bij de hand hebben", zegt Spaargaren. Holiday Inn heeft voor deze plan nen de welwillende medewer king van de gemeente. Het motel heeft de laatste tijd een steeds ruimere functie, die zich niet meer beperkt tot een speciaal publiek. De bowling- en squash- banen worden door velen uit Leiden gebruikt. De motelleiding wil die mogelijkheden met de "Holidome" nog uitbreiden. Het tijdstip van realisering van de "Holidome" ligt nog niet precies vast. Men streeft ernaar eind dit jaar met het overdekken van het binnenterrein te beginnen. De "Holidome" moet dan voor het begin van het seizoen 1979 gereed zijn. De kosten van de nieuwe voorziening liggen globaal tussen een half miljoen en een miljoen gulden. De plannen voor de "Holidome" zijn de eerste van een totaal pak ket om Holiday Inn Leiden ver der uit te breiden. Het motel be staat dit jaar - men viert dit vol gende maand - precies tien jaar. Voor de nabije toekomst denkt de motelleiding aan de aanleg van een tweede complex ten nisbanen, dat in de winterperiode met een ballonhal overdekt wordt. Voor de verdere toekomst heeft men ideeën om de motel ruimte te vergroten en de verga der- en congresaccommodatie uit te breiden. LEIDEN - Vertegenwoordigers van het openbaar voort gezet onderwijs in Leiden hebben gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal vernietigend uitgehaald naar wethouder Tesselaar vanwege diens discussienota "Maakt Leiden School?". Zij kraakten de nota - zoals ze eer der al schriftelijk hadden gedaan - tot de grond toe af en eisten van de wethouder dat hij een nieuwe nota zou schrijven. In die nota zou hij dan met nieuwe uitgangs punten moeten komen en daarbij de forse dosis kritiek die over de nota is uitgestort, moeten be trekken. Tesselaar willigde deze eis in en zegde toe de uitgangspunten voor een discussie opnieuw te zullen formuleren in een deel- nota. Met deze toezegging was in feite ook de avond afgelopen, omdat het merendeel van de on geveer 120 aanwezigen niet wen ste te praten op basis van de nota "Maakt Leiden School?". De be doeling van de avond - discussië ren aan de hand van een vijftal agendapunten - ging dan ook ge heel verloren. Harde kritiek kreeg Tesselaar te verduren van het voortgezet on derwijs en met name van de Louise de Coligny Scholen gemeenschap, de Rembrandt Scholengemeenschap en het Stedelijk Gymnasium. Deze drie hadden al eerder in uitvoerige schriftelijke reacties laten weten dat de nota geen goede basis biedt voor een fundamentele dis cussie over het toekomstige on derwijs in Leiden. "Pedant" Conrector Hartjesveld van de Rembrandt Scholengemeen schap deed daar gisteravond nog eens een schepje bovenop. Hij zei dat de nota uitmunt door onzorg vuldigheid en dat dat symptoma tisch is voor "het hele gebeuren" sinds het verschijnen van de nota. Hij noemde het werkstuk "irritant, pedant, blaaskakerig en pretentieus". "Het is een produkt dat blijk geeft van incompetentie op velerlei terrein", zei hij. Ook vond hij dat de nota onhoffelijk heid en minachting uitstraalde ten opzichte van diegenen- voor wie het stuk bestemd was. Hij vroeg zich verder af hoe de wet houder wilde discussiëren aan de hand van een nota zonder daarin de kritiek, die in feite de uit gangspunten veroordeelt, te verwerken. De uitgangspunten in de huidige nota vond hij vrij blijvend. "Met deze uitgangspun ten kun je bij wijze van spreken een volledige fascistische staat oprichten", aldus Hartjesveld. Een opmerking die later niet be paald in dank werd afgenomen. C. de Zoeten, vertegenwoordiger van het gymnasium, sloot zich bij Hartjesveld aan door op te mer ken dat als de uitgangspunten in de nota niet door de betrokkenen (leerkrachten, ouders, etc.) wor den geaccepteerd, de wethouder deze moet terugnemen en op nieuw moet formuleren. Het hoogdravende taalgebruik in de nota noemde hij "een uitin gsvorm van de innerlijke intel lectuele chaos", die de nota ken merkte. Deelnota's Wethouder Tesselaar was aanvan kelijk niet van plan een nieuwe discussienota te maken. Hij vond dat er best gediscussieerd kon worden aan de hand van de nota en de schriftelijke reacties daarop. De reacties uit "het veld" zouden vervolgens worden be trokken bij het schrijven van zg. deelnota's, die de komende maanden zullen uitkomen. Zo zal er nog deze maand een deel- nota over de spreiding van scho len voor kleuter- en lager onder wijs verschijnen en later moeten er deelnota's komen over integra tie van kleuter- en lager onder wijs, selectie in het onderwijs, ouderparticipatie, voortgezet onderwijs en her- en bijscholing onderwijsgevenden. Over de nota's zal met de direct betrok kenen worden gediscussieerd en vervolgens zullen er definitieve nota's worden gemaakt met be leidsuitgangspunten. Door de eis die gisteravond uit het voortgezet onderwijs gesteld werd, dreigt deze procedure nu op z'n rninst vertraging op te lopen. Overigens kwam er aan het eind van de avond ook nog een enkel positief geluid over de nota. Een vertegenwoordiger van het lager onderwijs liet weten dat de oudercommissie en de leerkrach ten van zijn school het er wel over eens waren dat de nota inhoude lijk "belangrijk genoeg was om hem te bediscussiëren, temeer omdat het onderwijs een in houdelijk gebeuren is en geen procedurezaak". Hij zei dat er in de nota dingen staan, waarover in het onderwijs wordt nagedacht en waarmee wordt gewerkt. Dat zou voldoende zijn om een dis cussie op gang te brengen. LEIDEN - Het college van B en W heeft besloten dat woningen aan de evenzijde van de Oranjestraat mogen blijven staan. In een eer der stadium was in een door de Nationale Woningraad opgesteld rehabilitatieplan bepaald dat de woningen moesten worden afge broken om zo meer ruimte te creëren in de wijk. De leden van de raadscommissie voor Volkshuisvesting bleken echter gevoelig voor de mening van de bewoners die zelf hun wo ningen het liefst gehandhaafd za gen. B en W hebben nu aldus besloten en voorts om uitgaande van handhaving van de woningen subsidie-aanvragen weer te ho noreren. LEIDEN - Valentijnsdag was het gisteren en wie het vergeten was werd er direct al bij het openslaan van de ochtendkrant aan herinnerd. Daarin stond een paginagrote advertentie, waarin Valentijnsdag als een goede gelegenheid werd voorge steld om een auto cadeau te doen. Laten we vriendelijk blijven en het een verregaande branchevervaging te noemen. Auto's hebben tenslotte met deze feestdag net zo weinig uitstaande als sinterklaasliedjes met carnaval. Het feest is komen overwaaien uit Engeland en genoemd naar de heilige Valentinus, die in de 3e eeuw in Italië geleefd moet hebben. Omtrent zijn achtergrond is weinig met zekerheid te zeggen. In elk geval was hij priester,meer waarschijnlijk zelfs bisschop. Zeker is wel dat hij al in de 4e eeuw als martelaar werd vereerd op de dag van 14 februari. In Engeland werd deze dag aangegrepen door verliefden om elkaar liefdesverklaringen te sturen, veelal anoniem. Tegen woordig evenwel wordt de dag ook buiten Engeland gebruikt om blijk te geven van gevoelens van genegenheid of dank baarheidveelal door het sturen van een bloemetje. Een gebruik dat door de Fleurop. het samenwerkingsverband van bloemenhandelaren de laatste jaren in Nederland sterk is gestimuleerd. De belangstelling is jaarlijks groeiendezo blijkt uit reacties van bloemenhandelaren uit Leiden en omgeving. "Zeven jaar geleden merkte je er nog weinig van", vertelt een handelaar, "de laatste jaren wordt er duidelijk meer aan ge daan. De Fleurop stimuleert dat met affiches, advertenties en reclamespots. We doen zelf ook wat aan reclame en het is nu een dag geworden waar we rekening mee houden. De opdrachten die via Fleurop binnen komen van mensen buiten de stad bijvoorbeeld. Zeker de helft is op Valentijnsdag bedoeld als attentie.Het gaat meestal om kleine boeketjes. Een orch ideetje, of sneeuwklokjes. Er is veel vraag geweest naar een klavertje vier. Die konden we dit jaar niet leveren. Vorig jaar bleek al dat juist dit plantje op een dag als Valentijnsdag erg in trek Ook bij andere bloemenwinkels was het gisteren drukker. Overi gens blijft in de meeste gevallen bij kleine attenties en worden geen enorm grote bedragen voor die gelegenheid uitgegeven. De vraag was het grootste naar boeketjes van tegen de tien guldendus of die autohandelaar nou veel succes heeft met zijn advertentie... LEIDEN - Het bestuur van het rooms-katholieke vicariaat van de Merenwijk heeft onlangs van de vicaris-generaal van het bis dom Rotterdam een brief ont vangen, waarin van het vica- riaaisbestuur onder meer de toe zegging wordt gevraagd eraan mee ter werken dat de gezamen lijke diensten van protestanten en rooms-katholieken in de Me renwijk niet meer gehouden zul len worden. De brief is geschreven namens de bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis, van wie bekend is, dat hij van het begin af grote vi aag tekens heeft gezet achter de oecumenische opzet van de kerk in dit nieuwe stadsdeel. Nadat het bestuur van het vicariaat de brief had besproken, heeft de Algemene Kerkelijke Meren- wijkraad, waarin alle deelne mende kerken vertegenwoor digd zijn in een buitengewone vergadering, zich er over bera den, samen met de theologische begeleidingscommissie, het be stuur van de Gemeenschap van Kerken in Leiden, de drie leden van het (rk) dekenale team en de adviseur van de bisschop voor oecumenische aangelegenheden. Doel van dit beraad was een weg te vinden om dr. Simonis duide lijk te maken dat het samenleven en samen getuigen als christenen in deze wijk niet meer mogelijk is als het hart van het samen christen-zijn, de gezamenlijke vieringen, wordt weggesneden. Het vicariaatsbestuur overweegt op het ogenblik, welke beslissing genomen moet worden. Het laat zich daarbij leiden door de geest van samenwerking die in de loop van zes jaar tussen de kerken in de Merenwijk is gegroeid. In een brief aan de kerkleden schrijven de pastores Hortensius (gereformeerd), Van Leeuwen (hervormd), Meijer (rooms-ka- tholiek) en Van Well (rooms-ka- tholiek): "Wij hebben hier dit te ken van hoop gesteld en willen in het geloof in de Heilige Geest er alles aan doen om ons samen kerk-zijn te kunnen voortzetten". De kerkleden is zondag gevraagd, bisschop Simonis persoonlijk te schrijven hoe zij er zelf over den ken. Enige tijd geleden is het rk vicariaat van de Merenwijk- gemeente de bisschop van Rotterdam al tege moet gekomen door elke zater dagavond een rk viering te hou den. De diensten op zondagmor gen, om half 10 en 11 uur, zijn al tijd gemeenschappelijk. LEIDEN - "Voor de problemen van de firma Jesse die het complex aan de Vestestraat moet verlaten is moeilijk een oplossing te vinden". Dit zei de heer Floor, medewerker van de afdeling economische aangelegenheden van de gemeente gisteravond in een vergadering van de betreffende raadscommissie. Raadslid Ranner (PvdA) had hier naar gevraagd naar aanleiding van een artikel dat gisteren in deze krant stond. Volgens Floor zit het bedrijf met een grote oppervlakte tegen een lage huur. Wanneer het bedrijf vervang ende ruimte buiten de binnenstad zou krijgen moet er zeker het 10 a 15 voudige meer aan huur worden opgebracht. De eisen en wensen van Jesse zijn bovendien zodanig dat zij niet in een complex in de bin nenstad te realiseren zijn, aldus Floor.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3