Lof en hoofdprijs (8000)gulden voor Wiersma MM Mi Bondscoach falderon ..heult" Pern af... Yan Leeuwen in selectie van Oranjeteam Eerste wielerzege van Jan Raas „Het wordt tijd dat Ali wordt onttroond" M I WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 LIMA - Het aanvankelijke en thousiasme waarmee opneming in de selectie van de Peruaanse bondstrainer Marcos Calderon werd begroet, is bij velen aardig getemperd. Ook zullen er waar schijnlijk spelers zijn. die af' en toe ook aan een "boycot Argenti nië" denken, maar op een hele andere manier dan de Neder landse Bram en Freek dat doen. Want Marcos Calderon heeft het, onder hej motto "de beuk erin" in zijn hoofd gehaald zijn pupil len in een trainingskamp aan oefeningen te onderwerpen, waarbij het lichaamszweet de he ren in liters van de gebruinde li- chamen loopt. Volgens Calderon zijn de Peruaanse vedetten na de vele successen van de afgelopen tijd - de plaatsing voor het we- reldtoernooi - verzadigd. En dat dient tegengegaan. Peru, dat in de eindronden van het WK-toernooi in de vierde groep met Nederland. Schotland en Iran is ingedeeld, moet plaats inv. de kwartfinales veroveren. Tot meerdere eer en glorie van het vaderlandse voetbal, heeft Cal deron voor de spelers een zeer zwaar programma uitgestippeld, waarbij de gedachten al gauw uitgaan naar een term als "beulswerk" Laboratorium Na een strenge medische controle is de uit 28 spelers bestaande se- lectiegroep aan het werk gegaan. De trainingen bestaan uit zware lichaamsoefeningen en oefenin gen in het "laboratorium", met behulp van elektronische in strumenten. De lichaamsoefe ningen zijn gevarieerd: sprinten, cross-country, marathon-lopen, hardlopen met gewichten, bewe gingsoefeningen. kangoeroe- sprongen met zandzakken op het lichaam en gymnastiek-oefenin- gen ten behoeve van de lenigheid van de diverse lichaamsdelen. Wat de spelers in de twee weken, dat het trainingskamp in beslag neemt, het meest tot verbittering zal stemmen, is het feit dat de bal bij geen enkele training te pas komt. Het is als een olifant zonder slurf, een Zuidamerikaanse voetballer zonder bal op de voet: het idee dat de voetballer een ar tiest is, een jongleur met de bal "beult" Calderon er wel uit. Hij trekt zijn spelers met deze trai ning uit de watten, waarin zij zich met behulp van een adorerend publiek hebben gelegd. Het woord "siësta" is uit het woor denboek geschrapt in het kamp Dieet Tien voetballers, die tengevolge 'van een voortschrijdende cor pulentie uitstulpingen in de om geving van de buik gingen verto nen, zijn door de bondscoach op diëet gezet. Tien anderen waren op het juiste gewicht en de acht overblijvers moeten er wat pondjes bij eten. Pas na het veertiendaagse trainingskamp kunnen de voetballers eindelijk weer eens tegen een bal schoppen. Er staan vriendschappelijke wedstrijden tegen Argentijnse en Colum- biaanse ploegen en een toernee door Europa op het programma. De Peruaanse voetballers zullen er verlangend naar uitzien. r Van Leeuwen: verrassend gekoz* ZEIST - Adri van Kraay, de libero van PSV, is terug in de nationale selectie. Met Henk van Leeuwen van FC Den Haag behoort hij tot de verrassingen in de selectie van zestien spelers voor het Nederlands elftal, dat volgende week woensdag in Tel Aviv een oefenwedstrijd tegen Israël speelt. Ook kan Ernst Happel rekenen op de Anderlecht- spelers Dusbaba en Rensenbrink. Beide spelers zijn door de club vrijge geven. Daarentegen ontbreekt Johnnie Rep. De Zaankanter is door de Franse voetbalbond geschorst. Reden voor zijn club Bastia hem geen toestem ming te geven uit te komen voor het Nederlands elftal. Ook een 'verrassing' voor de oefenmeester in Belgische dienst is de ge zondheidsverklaring' van Willem van Hanegem. De kromme miste door zijn enkelblessure reeds twee competitiewedstrijden. In Zeist werd de AZ-aanvoerder gisteren volledig fit verklaard en trainde hij de hele dag vrolijk mee. De selectie bestaat uit: Jan Jongbloed (Roda JC), Piet Schrijvers (Ajax), Wim Suurbier (Schalke), Ruud Krol (Ajax), Wim Rijsbergen (Feyenoord), Hugo Hovenkamp (AZ), Jonny Dusbaba (Anderlecht), Adri van Kraay (PSV); Wim Jansen (Feyenoord), Jan Peters, Willem van Hanegem (AZ), Willy v.d. Kerkhof (PSV); René v.d. Kerkhof (PSV), Henk van Leeuwen (FC Den Haag) Tscheu la Ling (Ajax), Rob Ren senbrink (Anderlecht). LONDEN - De jacht op een vaste plaats in de selectie van het Schotse elftal voor Argentinië is begonnen. 23 spelers heeft manager Ally MacLeod uitgekozen met het oog op de oefenwedstrijd tegen Bulgarije, volgende week woensdag in Hampden Park. Van deze selectie maken, zoals verwacht, de drie duurste voetballers van Groot- Brittannië deel uit: Kenny Dalglish van Liverpool en de twee recente aankopen van Manchester United, Joe Jor dan en Gorden MacQueen. Samen vertegenwoordigen deze spelers het transferbedrag van ongeveer zes miljoen gulden. In deze selectie is slechts plaats voor zeven spelers uit de eigen Schotse competitie. De overgrote meerderheid heeft dus betrek king op ervaren krachten uit de Engelse League, met uitzonde ring van John Robertson, die als een typische ouderwetse buiten speler één van de sterren is in de grote verrassing van dit seizoen: Nottingham Forrest. Linksbui ten Robertson maakte zijn de buut in de Schotse selectie samen met doelman Jim Blyth van Co ventry die van de scouts van Ally MacLeod vooral de laatste weken lovende rapporten heeft gekre gen. Schotlands vaste keeper tot nu toe is Artick Thistle's Allen Rough, sinds jaar en dag een persoonlijke favoriet van Ally MacLeod en dus in een gunstige uitgangspositie als het gaat om de uitverkiezing in de groep die tenslotte zal afrei zen naar Argentinié. Volgens MacLeod is Rough zelf de beste keeper van Groot-Brittannië en misschien zelfs wel van Europa, maar het is duidelijk dat men daar in Engeland, waar wekelijks coryfeeën als Jennings, Shilton en Clemence onder de lat staan, hartelijk om moet lachen. De oud-doelman van Manchester United en nu twintig jaar geleden een van de overlevenden van de tragische vliegramp Harry Gregg gaat zelfs zover om te stellen dat de keuze van Rough de Schotten weieens aardig kan opbreken. Hoge ballen De Schotten, aldus Gregg, hebben de laatste jaren een chronisch ge brek aan goede doelverdedigers, "Wie ze ook opstellen, de man maakt altijd een onzekere indruk, vooral bij hoge ballen voor het doel, ook omdat hij maar zelden de moed en vooral het inzicht kan opbrengen, om tijdig van zijn lijn te komen". En volgens hem maakt Allen Rough op deze regel beslist geen uitzondering. Het blijft overigens de vraag of Ally MacLeod zich van dit soort kri tiek veel zal aantrekken. De Schotten baden nog steeds in de heerlijke schuimende voldoe ning dat zij wel en Engeland niet zich kunnen voorbereiden op de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal. Boven dien verkeert Ally MacLeod in de plezierige positie dat een groot aantal talenten als het ware staan te dringen om het grote avontuur te mogen meemaken, tot meer dere eer en glorie van Schotland in het algemeen en die van hun zelf in het bijzonder. Zelfs zal het hem nog moeite kosten om te beslissen welke talenten hij uiteindelijk thuis moet laten, want met name voor de belang rijke bezetting van het midden veld verkeert hij in een benijden swaardige positie. Eigenlijk afge schreven internationals als Burns en Gemmill zijn in het triomfantelijke Nottingham For rest zo toonaangevend, dat hij hun even haastig als gretig heeft teruggeroepen. En dit moet onge twijfeld grote onrust zaaien in de harten van de koele en berekende Don Masson, die tot voor kort als de grote strateeg van Schotland werd beschouwd en in het nieuwe Derby Country van Tommy Docherty ook weer duidelijk aan de weg timmert. Manchester United,s Lou Macari en de onstuimige Asa Hartford van Manchester City zijn overi gens ook niet te versmaden als het er om gaat de Schotse aanval op gang te houden en Ally Mac Leod weet dat hij voor hun posi tie nog verschillende andere krachten aan de selectie kan toe voegen. Bulgaren Voorlopig concentreert hij alle aandacht op het treffen met de Bulgaren, na viif weken gedwon gen ledigheid voor Gordon Mac Queen de kans om te tonen waarom hij nu voor twee en een kwart miljoen gulden de duurste voetballer van Groot-Brittannië is. Hij is de boomlange ausputzer die Leeds United eigenlijk niet wilde verkopen. Maar nadat zijn grote vriend en toeverlaat Joe Jordan tenslotte vertrokken was naar Manchester United en Gor don MacQueen in zijn eigen straf schopgebied slaande ruzie kreeg met doelman Harvey, had de blonde Schot er definitief genoeg van. Hij hield net zo lang zijn been stijf totdat niet Spurs en Coventry, maar Manchester Uni ted de zwaar opgeschroefde ver koopprijs neertelde. En dus is hij nu weer herenigd met zijn vriend Jordan. Zaterdag speelt Manchester Uni ted, dat dit seizoen eigenlijk niets meer te winnen heeft, voor de competitie tegen Leeds. In het verkoopcontract is bedongen dat McQueen dit seizoen niet meer tegen Leeds uitkomt. En als daar de hand aan wordt gehouden - en de verbitterde bestuursleden van Leeds willen niet anders - komt McQueen pas de volgende week Groot Brittannië woensdag tegen de Bulgaren. I-lij zal er dan ongetwijfeld weer even in moeten komen en dus hoopt manager MacLeod dat McQueen in het verdere verloop van de competitie bij Manchester Uni ted weer zijn oude, goede vorm te pakken krijgt. Want McQueen in vorm is inder daad een uitstekende kracht, die zich in de achterhoede steeds kundig weet op te stellen en door zijn grote snelheid tijdig mee ten aanval trekt, waarbij zijn for midabele kopstoten elke doelverdediger ontzag inboeze- De verrichtingen van niet allen McQueen maar ook zijn vriend Jordan zullen de komende we ken trouwens met extra interesse gevolgd worden. Want ofschoon hun capaciteiten in het algemeen hoog worden aangeslagen, gel den beide in jaloerse Engelse ogen toch als twee rijkelijk over schatte spelers, waarvan nog maar moet worden afgewacht of uitgerekend zij het onveranderd naar succes hunkerende Man chester United weer uit het slop kunnen halen. HAYETHOMAS ANTIBES - Jan Raas heeft gistermiddag in Antibes zijn eerste overwinning in het nog prille seizoen behaald. De TI Raleigh- coureur won in Frankrijk de grote prijs van Antibes in een koers over 138 kilometer. De Zeeuw legde de afstand af in 3 uur .35 minu ten en twee seconden. De Nederlanders hebben de twintigste editie van de grote prijs van Antibes beheerst. Op het parcours rond de Middellandse Zee, maakten de Nederlandse coureurs een voor treffelijke indruk. Vooral Joop Zoetemelk was actief. Tijdens de beklimming van de Col du Pilon, na 88 van de in totaal 138 kilometers, sprong hij voor de eerste maal weg, maar de rol van de in Franse dienst rijdende Nederlander was nog niet uitgespeeld. Vijfentwintig kilometer voor het einde leidde hij de beslissende demarrage in. De "Ripper" kreeg twee landgenoten Jan Raas en Hennie Kuiper en de ex-Frisolrenner Roger Rosiers aan zijn wiel. Een sterk kwartet, dat binnen enkele kilometers een voorsprong van meer dan één minuut opbouwde. De finale werd beheerst door de twee renners van Peter Post. Beurtelings probeerden zij te demarreren, op die wijze de krachten van Zoetemelk en Rosiers slopend. Enkele kilo meters voor de eindstreep was het Jan Raas. de renner die in het voorjaar tot zijn grootste prestaties komt, die definitief het gat sloeg. Met achttien seconden voorsprong ar riveerde hij aan de meet. De sprint van het drietal werd gewonnen door de Belg Rosiers voor Zoetemelk en Kuiper. Het peloton volgde op 1.17. Leo van Vliet, de neo-prof werd zevende, Johan van de Velde, zeventiende, Gerrie Knetemann zevenent wintigste en Henk Lubberding achtentwin tigste. AMSTERDAM - Een slecht voor bereide Harm Wiersma is nog al tijd beter dan een Rob Clerc. De wereldkampioen bewees dat op de valreep van de Tweekamp '78 ook in de totaalscore. Door een zeer fraaie winstpartij schreef hij na een aanvankelijke achter stand, de match met 7-5 op zijn naam. Wat hem niet alleen veel goodwill maar ook de som van 8000 gulden opleverde. Voor Rob Clerc resteerde de "troostprijs" van vijf mille èn opnieuw de be vestiging van zijn grootmees terschap. Een sensationele ontknoping van een tweekamp, die alleszins aan de hoog gespannen verwachtin gen heeft voldaan: een winst percentage van niet minder dan vijftig procent en een groot aan tal scherp opgezette, hoogst in teressante partijen. Het begin van de zesde en laatste ronde was al zeer spektakulair. Er kwam een reprise van hun partij uit het Suiker- damtoernooi op het bord en dat deed huisvlijt vermoeden van Wiersma, die in die onderlinge confrontatie toen zeer slecht uit de opening was gekomen. Hij week dan ook vrij snel af, liet nu schijf 21 op z'n plaats staan, maar maakte op de 22e zet toch duidelijk dat hij deze stelling thuis niet goed had voorbereid. Over een slagkeuze dacht hij liefst 46 minuten na. "Inderdaad, het was geen stu dievariant van me. Ik geloof zelfs dat deze opening beter is voor wit. Maar ja, ik wilde in elk geval spanningen", onthulde hij. Clerc nam even later min of meer gedwongen een ruil, waarna er een herhaling dreigde maandag, toen de partij na vankelijke spanningen in bloedeloze remise geëindigd. Clerc versmaadde echter op de 28e zet een grote al- ruil. "Ik speelde op de winst. Pas na Harms 34e zet besefte ik plot seling dat het wel eens mis zou kunnen gaan. Jammer. Maar van te voren heb ik al gezegd dat Wiersma de betere dammer is. Wel, het is in elk geval geen af gang voor me geworden", oor deelde hij nadat hij door z'n vriendin Jadranka Nizik - de Joegoslavische damkampioene - was getroost. Wiersma strafte die te optimisti sche taxatie schitterend af. On danks zijn onevenwichtige tijd verdeling, waardoor hij nog slechts tien minuten voor zes tien zetten over had, speelde hij de ene krachtzet na de andere. Clerc penetreerde in een wan hoopspoging nog wel diep in de linker vleugel van zijn tegen stander, maar het bood onvol doende tegenwicht voor Wiersma's offensief aan de an dere kant van het bord. Toen was het voor de vele toeschou wers wel duidelijk dat de match een beslissing zou krijgen. Clerc brak nog wel ten koste van twee schijven door richting damlijn, maar ook dat had Wiersma voorzien. Behendig realiseerde hij een vangstelling, waarna Clerc na vier uur spelen de strijd staakte. Ton Sijbrands, die elke dag op een bijzonder hoog niveau op het demonstratiebord met de schijven goochelde: "Een top prestatie van Wiersma. Eerst in de tweede partij achterkomen, dan in de vierde partij de score gelijk trekken en nu de match nog winnen. Ik denk dat dit één van de mooiste overwinningen uit z'n carrière is". FRED IVENS LAS VEGAS - "Ik word de nieuwe wereldkampioen, ik ben klaar voor alle vijftien ronden. Het wordt tijd dat Ali onttroond wordt." Krachtige taal van uitdager Leon Spinks, de 24-jarige ex-marineman die vanavond in Las Vegas tegen wereldkampioen in het zwaargewicht Mohammed Ali in de ring verschijnt. De wereldkampioen zelf maakte zich niet druk over deze woorden van Spinks. Ali (36) is volledig veran derd. Hij praat lang niet zoveel meer als vroeger en wenste zelfs geen woord te wisselen met de pers toen hij na een training de ring verliet. Voor de bookmakers is Ali nog altijd favoriet en ook voor de moeder van de veel jongere Spinks, die verklaarde: "Ik zal niet naar het gevecht kijken want Leon is geen enkele partij voor Ali. Ze hebben hem veel te vroeg naar de top gebracht." De uitdager kon zich niet opwinden over deze 'moederangst'. "Let op het wordt een soort straatgevecht. Maar ik ben degeen die aan het eind rustig de straat uitwandeld." M£/ N/CUT?/ B/AJ 7&CA/ B/AJ 3£kr£AJDE I A//£££B£AA/0£? 1 &TAKK&? W££r \/M /a£TBAii£AJ, A/FEAA 'r//£M MAAR A//£T MEA/EEJZ BRAJST- APP££

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13