re inkomens n buikriem aanhalen Hog flink Haagse politieman verduisterde 40.000 gulden aan geïnde boetes KALK HAALT FOSFATEN UIT MEST Schaduwwolk boven bezoek van Juliana Experiment in Rotterdam: hulp voor slachtoffers misdrijven Inkomenswet bijna klaar Gaswinning mag niet zonder vergunning BINNENLAND rechtbank vastgesteld op 250 gulden per maaftd; de huur voor zijn gezin bedroeg 285 gulden per maand, zodat hij van zijn salaris van 1.100 gulden elke maand 535 gulden moest afdragen. Buiten dien meende hij ook nog allerlei andere rekeningen voor zijn ge zin te moeten betalen. Toen dit niet lukte, kwam hij in paniek en "leende" hij geld uit de kas van de parketgroep. Het tekort probeerde hij weer aan te zuiveren door een persoonlijke lening te sluiten maar toen hij de aflossingen hiervoor niet kon voldoen deed hij opnieuw een greep in de kas. Tot overmaat van ramp probeerde hij -uiteraard zonder succes- om de steeds gro ter wordende tekorten terug te winnen aan de roulettetafel. Dat de fraude zo veel jaren kon du ren, werd door verdachte gewe ten aan het gebrek aan controle. Procureur-generaal mr. F.J.G. baron Van Voorst tot Voorst zei hierover dat een politieman die te werk is gesteld in een ver trouwensfunctie zich voor het DEN HAAG (SP) - Niet alleen de midden-inkomens van 30 tot 50 a 60.000 gulden gaan er dit jaar op achteruit omdat hun koopkracht wordt aangetast, ook de hogere inko mensgroepen moeten de buikriem flink aanhalen. Een Indiaanse l hangt koningin Juliana ter begroeting een bloemenslinger om de schouders. PARAMARIBO (SP) - Met dc aankomst van koningin Ju liana is in Suriname de zon weer gaan schijnen en is het opgehouden met regenen. Maar dat betekent ,niet dat de atmosfeer, waarin Juliana's staatsbezoek aan de repu bliek Suriname verloopt, steeds helder is. De Koningin zelf kan weliswaar geen kwaad doen bij de Surina- mers, maar de rest van de Ne derlanders, die op bezoek zijn, worden scheef aangeke ken. Want die Nederlanders hebben kritiek op de manier, waarop de Surinaamse regering partij geeft in de ontwikkelingssa menwerking, die het land met Nederland heeft. "U zijt be moeizuchtige neo-kolonia- len," zo klinkt het verwijt. Dat is een bittere reactie op de ge beurtenissen, die vorige maand plaatsvonden in de Commissie Ontwikkelings samenwerking Nederland- Suriname (CONS), toen die in Paramaribo voor zijn driemaandelijks overleg bijeen was. De Nederlandse leden van de CONS stelden toen vast dat er geen basis meer was voor een behoorlijk overleg over de besteding van de 3500 miljoen gulden, die Nederland tot aan het eind van de jaren '80 voor de ontwikkeling van de repu bliek uitgeeft. De Surinaamse leden van de CONS liepen boos weg, roepend dat ze hun eigen boontjes wensten te doppen: "Wij hebben veel meer inzicht in de ontwik kelingsproblematiek van Su- dan jullie, Haagse he- Publicaties over die ruzie en commentaren erop reisden het bezoek van koningin Ju liana vooruit en vormden een schaduwwolk onder de oranje-zon, die hier dezer da gen zo uitbundig schijnt. De protocollaire gebeurtenissen in dit staatsbezoek verlopen vlekkeloos en de Koningin blijkt zeer bemind in het voormalige rijksdeel, maar je hoeft je maar even onder de omstanders te begeven om steeds hetzelfde gemor te ho ren: "Of de Nederlandse rege ring eigenlijk wel zo goed bij zijn hoofd is om juist nü het falende overleg ih de CONS aan de orde te stellen!" Even was er hoop gewekt door het feit dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw ook met de Koningin was aange komen in Paramaribo om het staatsbezoek een paar dagen mee te maken. Hij zou mis schien iets van de harde woorden, die uit Den Haag naar Zuid-Amerika waren gekomen, terug nemen Maar Van der Klaaüw onder streepte het nog eens zeer dik, toen hij terugkwam van een gesprek dat hij met de Suri naamse premier Arron had gevoerd: "De Nederlandse regering tegenover het par lement en het Nederlandse volk de verantwoordelijkheid om te weten wat er met het ontwikkelingsgeld gebeurt, dat naar Suriname gaat". Dus: de controle op bestedin gen en de toetsing van de projecten die Suriname wil ondernemen, blijft onveran derd streng. En ook zal Suri name zich moeten houden aan de afspraak die werd ge maakt in 1975 bij de voorbe reiding van de onafhan kelijkheid, dat de gelden worden besteed volgens de verdeelsleutel van 50 procent voor produktieve projecten, 25 procent voor sociaal-edu catieve projecten en 25 pro cent voor de infra-structuur. Het is met name bij die infra structuur, dat Suriname te overdadig in de weer is, vin den de Nederlandse deskun digen. En dan wordt gewezen op de bosontsluiting en de aanleg van de peperdure spoorlijn in West-Suriname. Premier Arron, die maar zelden te zien is bij de plechtigheden van het staatsbezoek en de Nederlandse journalisten helemaal mijdt alsof die er de schuld van hebben dat het allemaal niet zo lukt met de ontwikkeling van Suriname, heeft via een regerings woordvoerder laten weten dat hij zeer verbaasd is over de opstelling van minister Van der Klaauw. En voor hij er op reageert, moet hij eerst nog eens nagaan of de woor den van de Nederlandse ex cellentie wel juist zijn weer gegeven. Maar al dat geruzie wordt bui ten gehoor gehouden van ko ningin Juliana, die haar be zoek aan Suriname schijnt te beleven als een van de pret tigste uitstapjes in haar re giem. Gisteren reisde zij het bos in, naar de Brownsberg, 70 kilo meter zuidelijk van Parama ribo, waar de Stichting Na tuurbeheer Suriname (Sti- nasu) zijn mooiste troetelkind heeft. De Koningin zag hier de verscheidenheid van bo men waaruit een tropisch re genwoud bestaat en hoorde ook de geluiden van talloze beschermde dieren. Zij maakte een wandeling over de dam van het Broko- pondo-stuwmeer, daarna reisde ze nog verder door het district Brokopondo om een bezoek te brengen aan de palmoliefabriek Victoria. Deze fabriek, die een van de weinige voorbeelden is van de zo gewilde produktieve projecten in Suriname, wer ken 400 mensen. Daarvan zijn er 100 als gastarbeiders in Guyana en Haiti aangewor- Vervuiling oppervlaktewater kan drastisch worden beperkt DINSDAG 14 FEBRUARI 1978 DEN HAAG (SP) - De procureur- generaal bij het Haagse gerechts hof heeft gisteren bevestiging geëist van het rechtbankvonnis - een jaar gevangenisstraf met af trek - in de zaak tegen de 46-ja- rige ex-kassier van de Haagse parketpolitie die in de periode 1974 tot april 1977 voor een to taalbedrag van ongeveer 40.000 gulden aan geinde boetes had verduisterd. De geschorste politieman die een volledige bekentenis heeft afge legd verklaarde in appèl te zijn gegaan omdat hij de straf te hoog vindt. Hij zei tot het plegen van de verduisteringen te zijn gekomen uit financiële nood omdat hij de alimentatie en de huishuur niet kon betalen voor zijn vrouw en kinderen. In 1973 was de alimentatie door de Kerken zeggen nee tegen neutronenbom AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken in Neder land is tegen de neutronen bom. In een brief aan premier Van Agt zegt de raad, dat er een eind moet komen aan "de waanzinnige wedloop die de vernietiging van Gods schepping naderbij brengt". De kerken weten, aldus de brief dat de deskundigen verdeeld zijn over invoering van de neutronenbom. Boven deze discussie staat het feit dat het wapen een nieuwe stap is op de atoomladder. Die ontwik keling betekent volgens de Raad van Kerken dat vrede en veiligheidin groter gevaar komen. "Met de meeste aandrang" ver zoeken de kerken premier Van Agt de neutronenbom niet op te nemen in de Nederlandse verdediging. De regering moet ook streven naar een in ternationaal verbod voor de nieuwe bom, aldus de brief. Minder alcohol DEN HAAG (ANP) - Bij bedrijven bestaat duidelijk de neiging om met een lager alcoholgehalte in gedistilleerde dranken te werken ter versterking van de concurren tiepositie. Dit concludeert de keuringsdienst van waren in het gebied Zutphen na onderzoek van alcohol monsters, waarvan een groot aan tal een iets lager alcoholgehalte bevatten dan vereist is. DEN HAAG (SP) - Zolang er geen hinderwetvergunning is, mag de petroleummaatschappij Amoco in het Noordhollandse plaatsje Bergen geen gas winnen. De president van de Haagse recht bank mr. J. H. Blauw heeft dat gisteren bepaald in zijn vonnis van het kort geding dat tien ge zinnen uit Bergen hadden aange spannen. De omwonenden kregen daarmee voof het grootste deel hun zin. Rechtbank-president Blauw vond het echter te ver gaan om de Man (41) steekt zichzelf in brand ALMELO (ANP) - In het brand wondencentrum in Beverwijk is een 41-jarige Italiaan opgeno men, die zich voor het gebouw van de Almelose rechtbank giste ren in brand heeft gestoken. Hij overgoot zichzelf met benzine en stak zich aan. De man, die in Hengelo woont, vindt dat zijn kinderen ten onrechte zijn toe gewezen aan zijn vrouw, van wie hij gescheiden is. Dit blijkt uit het voorontwerp voor een raamwet op de inkomens vorming, dat vrijwel klaar is. De ministerraad probeert nog deze maand over deze plannen tot een eensluidend standpunt te ko men. Maar nu staat al vast dat van degenen die een inkomen heb ben van vier mille of meer per maand "extra offers" zullen wor den gevraagd. Een woordvoerder van het minis terie van sociale zaken beves tigde dat er "keihard wordt ge werkt" aan regelingen tot "mati ging van de hogere inkomens categorieën". De kans op verder gaande nivellering lijkt groot Met nadruk wordt in het voor ontwerp raamwet inkomens vorming uitgegaan van de verde ling van de netto-inkomsten om dat die maatgevend zijn voor de bestedingsmogelijkheden en de manier waarop men zijn bestaan kan inrichten. De Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel (120.000 leden) vrees dat het voorontwerp de "hoger betaalden" opscheept met een onredelijk grote lastenverzwa ring. MHP-woordvoerder Van de Schalie; "Wij zijn al ernstig teleurgesteld door de kabinets maatregelen van afgelopen week waaruit blijkt dat de koopkracht alleen tot en met het modale in komen van ca. 30 mille wordt ge handhaafd. Maar nu ziet het er naar uit dat minister Albeda de lijn-Boersma verder doortrekt en ons wederom de dupe laat wor den." Hoewel het bedrijfsleven nog moet worden gehoord over de ge plande extra bijdragen van de hogere inkomens, wil met name het CDA dit plan met kracht doorvoeren, tegen de zin van de VVD in. Volgens het CDA kan de noodzakelijk geachte "geleide lijker inkomensvorming" in ons land alleen plaatsvinden als de regering beschikt over een pak ket van op elkaar afgestemde in aanbouw zijnde installatie af te laten breken of de bouw stop te zetten. Dat zou een te grote schadepost voor Amoco opleve- De president verbood het in wer king stellen van de installatie, die praktisch in de achtertuinen van de bewoners staat, ondermeer uit veiligheidsoverwegingen. Eerst zal het bedrijf een hinderwet vergunning moeten aanvragen. Stelt het bedrijf de gaswinningsin stallatie toch in werking, dan kost dat het bedrijf 50.000 gulden per dag, zo bepaalde mr. Blauw. Unieke plant UTRECHT (SP) - Onder zoekers van provinciale wa terstaat hebben bij Soest een zeer zeldzaam plantje gevon den. Voor zover bekend groeit dat plantje - de klimopachtige waterranonkel - nog maar op vijf plaatsen in Nederland. De ranonkel groeit alleen daar waar het milieu zuiver is. Het staat dan langs de oevers van slootjes en beekjes. maatregelen. Daartoe behoren niet alleen het (al gepubliceerde) wetsontwerp tot beheersing van niet-cao-inkomens, en het wets ontwerp openbaarheid van in komens, maar ook de eerder genoemde raamwet op de inko mensvorming. De in het vooruit zicht gestelde vermogensaan- wasdeling moet dit geheel afron den. De "extra offers" van de hogere in komensgroepen worden door so ciale zaken "logisch" genoemd, omdat ook van de lager-betaal- den inkomensmatiging wordt verwacht. Bovendien neemt de omvang van de rijksuitgaven en van de sociale zekerheid snel toe, waar tot op heden te weinig bezuinigingen op ander gebied tegenover staan. Knoop wordt niet vervolgd AMSTERDAM - Er wordt geen strafvervolging ingesteld tegen de ex-hoofdredacteur van het weekblad „Accent" Hans Knoop naar aanleiding van een klacht van de echtgenote van de wegens oorlogsmisdaden tot 15 jaar ver oordeelde Blaricumse miljonair en kunstverzamelaar Pieter Men- ten. De Amsterdamse officier van justi tie mr. H. E. van Renesse heeft dit aan Knoop bericht. Het onder zoek heeft onvoldoende feiten opgeleverd om tot vervolging over te gaan, aldus de officier. In mei vorig jaar had mevrouw Meta Menten-Pauw de klacht bij de justitie in Amsterdam inge diend naar aanleiding van de ge tuigenverklaring van de Am sterdamse freelance-fotograaf Guus de Jong in het proces tegen haar man. De Jong, als getuige door Mentens raadsman opgeroepen, had onder meer verklaard dat Knoop bezig was geweest met een plan om Menten te ontvoeren en dat hij contacten zou hebben gehad met mensen uit het verzet die van plan zouden zijn geweest Menten te liquideren. Voorts zei De Jong dat Knoop een pistool meenam toen hij op een avond in augustus 1976 met de fotograaf in diens auto naar het huis van Menten reed die toen volgens Knoop wilde ontvluchten. DEN HAAG (SP) - Een groep on derzoekers van de hoofdafdeling maatschappelijke technologie van TNO heeft in Apeldoorn een milieuvriendelijke manier ge vonden om fosfaten uit stalmest te halen. Uit het onderzoek bleek dat kalk een uitstekend middel is voor verwijdering van fosfaten uit de afvalstromen van de "in tensieve veehouderij". De nieuwe methode is op praktische schaal beproefd voor kal- verdrijfmest. Na een jaar bleek dat het fosfaatgehalte drastisch verminderde en dat de biologi sche afbraak van de mest kon worden verhoogd. Kalk is goedkoop, waardoor de kosten van de fosfaatverwijde ring laag kunnen blijven, boven dien is kalk milieuvriendelijk. Door de nieuwe vinding van TNO kan de vervuiling van het opper vlaktewaterdoor fosfaathoudend afval drastisch worden terugge bracht, daar de methode ook per spectieven biedt voor de zuive ring van andere mestsoorten. Landelijk Onttrekking van fosfaten aan het Nederlandse oppervlaktewater kan alleen effect hebben als het op landelijke schaal en met voortvarendheid gebeurd. Dat zegt de voorlopige centrale raad voor de milieuhygiëne in een ad vies "Fosfaten in oppervlaktewa plegen van malversaties niet kan beroepen op een gebrek aan con trole. Verdachte had zich volgens de pro cureur-generaal met zijn moei lijkheden moeten wenden tot zijn chef of tot het sociaal fonds van dc rijkspolitievereniging. In plaats daarvan heeft hij door zijn malversaties een smet geworpen ter" aan de minister van volks gezondheid en milieuhygiëne. De vervuiling van het Nederlandse oppervlaktewater met fosfaten is een alarmerende zaak, aldus de raad, die concludeert dat ef fectieve bestrijdingsmiddelen tot dusver zijn uitgebleven. Volgens een nota van de inter departementale coördina tiecommissie voor milieuhygiëne (ICMH) wordt ernaar gestreefd de gemiddelde jaarlijkse fosfaat belasting van het oppervlaktewa ter voor 1985 terug te brengen tot minder dan 1 gram fosfor per m2. Dit doel kan, volgens de centrale raad, alleen worden bereikt door een combinatie van maatregelen zoals de verwijdering van het fos op het korps van de parketpolitie: een verzwarende omstandigheid die alleen met een duidelijke straf beboet kan worden, aldus de pro cureur-generaal. Advocaat mr. D.J. de Brauw voerde aan dat gebrek aan controle wel iswaar niet verontschuldigt maar toch wel degelijk een omstandig heid is waarmee rekening moet worden gehouden. Want de gele genheid maakt de dief. Pleiter achtte de geëiste straf veel te zwaar voor iemand die door het verlies van zijn eer, functie en carrière al zo gestraft is. De gene rale preventie zou beter gediend zijn met een goed controlesys teem dan met een afschrik wekkende straf, aldus mr. De Brauw. Het hof zal vonnis wijzen op 27 feb- faat uit het (stedelijke) afvalwater (defosfatering) en vervanging van het fosfaat in de wasmidde len. Financiering De defosfatering moet zo spoedig mogelijk worden opgenomen in het "indicatief meerjarenp rogramma water" en tevens dient er een landelijk beleidsprog ramma te worden opgesteld dat ook de financiering omvat. Veel waterbeheerders, aldus de raad, aarzelen om tot defosfatering over te gaan vanwege de extra verhoging van de toch al niet ge ringe zuivei ingslasten. PAGINA 7 ROTTERDAM (SP) - Onder het motto „U staat er niet alleen voor" is gisteren in Rotterdam- Zuid een experiment begonnen, dat de stichting centrum van vrijwilligers samen met de Maas- stedelijke politie heeft opgezet. Bedoeling is slachtoffers van ge weldmisdrijven zo spoedig mo gelijk nadat ze aangifte hebben gedaan, hulp te bieden, in welke vorm ook. „De daders worden meestal uitge breid op hun rechten gewezen maar de slachtoffers zijn meestal rechteloos. Zij staan vaak volko men in de kou en worden aan hun lot overgelaten", vindt hoofdin specteur G.H. Postma, chef van de recherche van het bureau Groot-IJsselmonde. Gisteren al kon hij de eerste folder, waain naar de hulpverleners wordt verwezen, uitreiken aan een man die het afgelopen week einde op straat werd beroofd en een flink pak slaag kreeg. Als hij dat wil kan hij een beroep doen op één van de tien beschikbare vrijwilligers, die hem op de mo gelijkheden voor een schadever goeding wijst en hem eventueel ook moreel tot steun kan zijn. „Mensen houden na een dergelijk voorval vaak zeer nare herinne ringen over", weet Hans van Duin, stafmedewerker van de stichting. „Vanzelfsprekend proberen we ook materieële steun te geven door gedupeerde mensen verder te verwijzen maar belangrijker is nog om een praat paal voor ze te zijn en ze te helpen er weer bovenop te komen". Aan het experiment dat een ini tiatief is van de Rotterdamse re- classeringsraad, ging een ruime periode van voorbereiding vooraf. De vrijwilligers die allen hun sporen al op ander gebied van hulpverlening hebben ver diend, kregen op drie instructie- avonden de nodige informatie over alle mogelijke problemen van een slachtoffer van eeri mis drijf. „We hebben ons in eerste instantie voornamelijk toegelegd op ge weldsmisdrijven, te meer omdat we niet te veel hooi op de vork willen nemen", aldus Van Duin, die er op laat volgen, dat op even tuele andere noodgevallen geen "nee" zal worden verkocht. In Rotterdam-Zuid, waar ongeveer 250.000 mensen wonen, worden naar verhouding veel gewel dsmisdrijven gepleegd. Vorig jaar registreerde de politie, die onder meer de wijk Katendrecht en de Afrikaanderbuurt onder haar hoede heeft, er 175 en dit jaar zijn het er al 25. Postma: „We zit ten in een stadsdeel met tamelijk veel agressie. Waar mensen nogal eens naar een mes willen grijpen. Het wordt hoog tijd dat ook aan de slachtoffers aandacht wordt besteed". Elke gedupeerde bewoner van Rot terdam-Zuid krijgt in het vervolg bij een aangifte van een gewel dsmisdrijf van de recherche een folder mee, waarin de nieuwe hulpverlening uit de doeken wordt gedaan. Reageert hij of zij positief dan komt binnen 48 uur een vrijwilliger op bezoek, die de hele zaak doorpraat. Van Duin: „Erg veel kosten zijn er aan deze proef niet verbonden, omdat we met vrijwilligers werken. Boven dien keren wij geen geld uit, maar wijzen de mensen op hun rechten en mogelijkheden." Eén van die mogelijkheden is het nationale schadefonds dat uitke ringen voor slachtoffers verzorgt. Van de zijde van de reclassering is daarop echter kritiek gerezen. Een woordvoerder: „Dit fonds werkt helemaal niet. Om een voorbeeld te geven: iemand die door zijn buik werd geschoten, heeft eerst twee jaar op zijn geld moeten wachten en kreeg toen uiteindelijk negenduizend gul den. We kunnen de mensen die onze hulp inroepen beslist geen financiële steun garanderen". Het experiment zal in elk geval een halfjaar duren. Daarna wordt be keken of deze nieuwe „EHBO" al dan niet aanslaat. Rotterdam is met deze proef één van de voor lopers in ons land. Alleen in Hoorn is men op een vergelijk bare wijze aan het werk. Het is volgens de raad wettelijk mogelijk fosfaten in wasmidde len te verbieden. Daar de wet telijke voorschriften oorspron kelijk niet bedoeld waren om za ken als deze te regelen, lijkt het de raad toch gewenst een bredere juridische basis te scheppen om aan allerlei produkten - niet al leen wasmiddelen - eisen te kun nen stellen in verband met de milieuhygiëne. Wanneer de vermindering van het fosfaat in de wasmiddelen niet snel genoeg verloopt, zou volgens de raad een heffing, alhankelijk van het fosfaatgehalte, kunnen worden overwogen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7