'Gemeente wist dat het ff 1 in Gade Wetering ging bouwen" Kwart eeuw muziek en l praatje in zeehospitium Cees Vlieland jubileert met ziekenomroep "GEEN SPRAKE VAN PIRATERIJ MAAR TRIEST GEBEUREN" DINSDAG 14 FEBRUARI 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 17 Vóór Pasen beslissing over wie winkelcentrum gaat bezetten ALKEMADE - Vóór Pasen is bekend wie het winkelcentrum "De Meer- kreuk" in Oude Wetering mag gaan bemannen: Dirk van den Broek met een Digros-vestiging of de winkeliers uit Alkemade van wie er nu al een stuk of vijftien hebben gezegd wel "trek" te hebben in een nieuwe ruimte. De president van het Gerechtshof zal 23 maart arrest wijzen. Ondertussen heeft het winkelcentrum dan wél zo'n acht maanden leeg gestaan De controverse tussen Digros en de niddenstanders diende gisteren in hoger beroep. Half vorig jaar kregen de winkeliers uit Alke made het recht aan hun zijde toen de kantonrechter besliste dat zij en niet Digros de dienst mochten gaan uitmaken in de nieuwe win kelruimte. Van den Broek nam dit echter niet en ging in hoger beroep. Aanvechten Drie advocaten, Tunnissen voor De Joode (hij verkocht de grond zonder deze eerst aan te bieden aan de gemeente, zoals was be paald), Vermeulen voor het Cen traal Financierings Instituut (dit kocht de grond terwijl het op de hoogte zou zijn geweest van de gemeentelijke bepalingen) en Santen kwam op voor de belan gen van Digros, die, zoals hij stelde, "nergens van wist". De Het winkelcentrum heeft een rijke historie. Al vóór 1963 waren er plannen. Twee ketsten af omdat ze te duur zouden zijn voor üe dorpswinkeliers. Het derde, dat De Joode ontwikkelde in 1968, werd pas negen jaar later in uit voering genomen. Tunnissen (voor De Joode): "Het is maar de vraag of Digros uit Oude Wetering moet worden geweerd. Hiermee is zeker niet het alge meen belang gediend, maar wel dat van de middenstanders" Het winkelcentrum aan het Meerkreukplein: al moet dan wel rekening houden met wat a is overeengekomen met b) dat in het contract tussen de gemeente Alkemade met De Joode was vastgelegd. "De ge meente heeft de vrijheid om in te grijpen als zij dat wenst. Uit sluitend B. en W. kunnen beslis sen hoe één en ander moet wor den geregeld, in het belang van het publiek" Op de hoogte Tunnissen onthulde dat de ge meente altijd op de hoogte is ge weest van het feit dat het Centraal Financierings Instituut de grond van De Joode heeft overgeno men. "Men wist ook dat het CFI er ging bouwen. Het instituut heeft zelf een bouwvergunning aangevraagd en die ook gekre gen Vermeulen, die de belangen van het Centraal Financierings Insti tuut verdedigde, merkte "zo maar" op: "De gemeente Alke made kijkt wel uit om hier bij te zijn", toen de president hiernaar informeerde.De advocaat van het CFI haalde aan dat de gemeente raad van Alkemade vijftien jaar geleden besloot éénentwintig honderd vierkante meter grond aan De Joode te verkopen. Daar aan waren wel acht ontbindende en bijzondere voorwaarden ver bonden. "Welke gemeentesec retaris dit suk proza heeft ge schreven, is een geweldig iemand", aldus Vermeulen. "Steeds weer als ik het lees kan ik er iets anders van maken beer heer brak los toen de onder nemers bij het winkelcentrum plotseling het bord "Hier komt Digros" zagen staan. "Als er nu had gestaan dat er ene Pieterse zou komen, was er niets aan de hand geweest", zo dacht Ver meulen. "Maar Digros, nee dat kon niet, het hek was van de dam" Dagvaarding Toen het centrum praktisch klaar was, kwam de dagvaarding. Ge baseerd, volgens Vermeulen, op het "derde beding" Kritiek had de advocaat op de gemeente toen het contract over de grond- transactie werd getekend. Dat gebeurde in Amsterdam door burgemeester Smolders. "Hij ging daar heen om de belangen te behartigen van de gemeente en niet voor die van een groep inwo ners (middenstanders dus). De gemeente had hier moeten staan, maar zij heeft al laten weten zich er niet mee te bemoeien" Digros is de "grote onschuldige" hield advocaat Santen de presi dent voor. "Het gemeentebestuur heeft Van den Broek naar de be legger gewezen toen hij over hu ren van het winkelcentrum kwam praten. Digros is zeker niet tekortgeschoten, het is slach toffer. De schade die Van den Broek lijdt is groot. Alle voorbe reidingen waren al getroffen om een halfjaar geleden aan de slag te gaan. De schade van de plaat selijke middenstanders is nihil of te verwaarlozen. Koste wat het kost wil men Digros weren. Die middenstanders hebben het er zelfs het keicentrum te trekken. Als er straks iemand anders in zou gaan zitten wordt dat bepaald niet be treurd. Niemand heeft er enige behoefte aan om in een nieuwe omgeving te beginnen" Schijnbeweging Santen verweet het gemeentebe stuur "wat gebaren en schijnbe wegingen" en verder niets. "Dat is het enige dat de gemeente heeft gedaan. Ze is veel te bang haar handen vuil te maken. Alkemade heeft direct geweten wat er aan de hand was maar wilde zijn han den niet branden". Mr. Geelkerken (middenstanders) vertelde dat de winkeliers zelf een stichting in het leven hebben geroepen, zodat straks met éen rechtspersoon kan worden on derhandeld als het centrum is toegewezen. Bovendien is er een branche-commissie in het leven geroepen, die B. en W. bindende voorstellen zal doen. Die commissie is al tot de conclusie gekomen dat het centrum ge makkelijk kan worden bezet door plaatselijke ondernemers. De salniettemin dreigt er tóch over- bewinkeling. Daarom moeten de winkeliers die een oud pand ver laten, dit sluiten. Met de onder handelingen, die veertien dagen nadat de kantonrechter het von nis had gewezen begonnen, is men niet veel verder. Het CFI zit gebonden aan Digros. Misbruik Volgens Geelkerken heeft de ge meente Alkemade het steeds als een verplichting gezien dat de plaatselijke middenstanders in het winkelcentrum zouden ko men. "De Joode is daarmee ak koord gegaan. De gemeentesec retaris heeft deze gesprekken al lemaal meegemaakt", aldus de advocaat van de winkeliers. "Het Centraal Financierings Insti tuut", aldus mr. Geelkerken, "heeft het winkelcentrum il legaal gekocht terwijl De Joode niet het recht had ditte verkopen. Het CFI heeft misbruik gemaakt van de wanprestatie van De Joode" Over het verhuren van de ruimte aan Digros is in het geheel geen overleg met de gemeente Alke made geweest, zo verzekerde mr. Geelkerken. "Tegenover het ge meentebestuur deed het CFI net of dit de belangen van De Joode behartigde" De advocaat van de midden standers zei verder nog dat een deel van de winkeliers toe is aan het betrekken van een nieuw pand. "De schade voor hen, die er niet in kunnen trekken is, dat ze niet kunnen profiteren van de aantrekkingskracht die er van zo'n centrum uitgaat. Wat ze in zo'n centrum kunnen kopen, doen de consumenten. Daarvoor gaan ze niet naar een winkel er gens anders in het dorp". Slotopmerking van Geelkerken: "De winkeliers zullen het wel enige tijd uithouden als Digros komt. Maar ze zullen de strijd na verloop van tijd toch moeten op geven. Het is niet mogelijk om hier tegen te concurreren" d ,d- "Ik zie de toekomst van de ziekenomroep niet an zitten. Die heeft zijn tijd gehad. Hij heeft heel veel gedaan, of maar heeft geen toekomst meer. De ziekenomroep is I®1 dood. Er zijn op de radio al meer dan genoeg top-zoveel zai programma's, daar hoeven wij niet aan mee te doen. Ik zie ;n. meer iets in video. Als er iets in of bij het hospitium US gebeurt, kun je dat aan iedereen laten zien" Slingergrammofoon De heer Vlieland, die volgende maand vijftig wordt, kwam in 1949 in dienst van het zeehos pitium. Hij werd indertijd aange nomen als een soort Manusje van alles op het gebied van electrici- teit. Eén van zijn hobby's was de radio. In de zomer van 1953 kreeg hij de beschikking over een slin gergrammofoon, 16 platen en een oude radio als versterker. Dat was het schamele begin van de ziekenomroep die indertijd de enige afleiding van de dagelijkse sleur was voor de patiënten. 'al- Aan het wooi o *s de heer C. (Cees) Vlieland, de recreatieleider van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk, die al bijna 2-5 jaar de uitzendingen van de ziekenom roep van het hospitium verzorgt. Willekeurige programma's maken wil ik niet meer doen. Je moet de mensen zelf aan het woord laten. De programma's waarin bewo ners zelf een hoofdrol spelen doen het nog het beste. Praten met de ouders van de patiënten en de bewoners onderling trekt ze. Als ik hier alleen zit en platen draai luistert er geen kip". In de loop der jaren werd de ap paratuur verbeterd. De slin gergrammofoon werd al vrij vlot vervangen door een electrische en nog tijdens de jaren vijftig kreeg de "H.R.O." ("Kos Radio Omroep") de beschikking over een bandrecorder zodat het mo gelijk werd programma's te mon teren. Dat ging dan door knippen en plakken. De passage's die no dig waren voor het programma werden uit de band geknipt en achter elkaar geplakt. Door Rudolf Kleijn "Grote Broer" De ziekenomroep voorzag in een sterk levende behoefte van de toenmalige patiënten. "Vroeger bleven de patiënten altijd hier. Ze lagen naast elkaar en vroegen voor elkaar platen aan. Nu gaan de mensen meer naar huis. Bo vendien heeft vrijwel iedereen een eigen radio", aldus Vlieland. De ziekenomroep was toen de enige mogelijkheid voor de pa tiënten om contact met de buitenwereld te hebben. Dat kwam ook tot uiting in de prog ramma's die de heer Vlieland toen maakte: "Je gaat je grote broer, de echte omroep imite ren". De H.R.O. deed dat door rechtstreekse reportages, schakelprogramma's tussen strand en studio en in die tijd erg populaire quizzes als "Hersen gymnastiek" te brengen. Net als de "grote broer" bracht de H.R.O. sportverslagen en recht streekse reportages van even ementen. "Wedstrijden van Quick Boys rechtstreeks in de uitzending. Dat was vroeger. Dat zou ik nu niet meer doen. Met oude jaarsuitzendingen hadden we ook contacten, via radio Scheveningen, met schippers op Terwijl de heer Vlieland zijn kaar tenbak met daarin de catalogus van de in de loop der jaren be waarde banden doorloopt komen de hoogtepunten ter sprake. Het bezoek van prins Bernhard aan oefeningen van de reddingsbri gade in 1963, een schakelp rogramma waarvoor hij met een telefoon op het strand zat. Tij- dens de voorbereidingen, de avond voor de uitzending, werd hij door een toevallig passerende journalist op het strand aange troffen. De wakkere man moet het nieuws toen geroken hebben want de dag er na stond er prompt een foto van een in het donker op het strand telefone rende Cees Vlieland in het Leidsch Dagblad Spontaan Een ander onderdeel van de zieke nomroep waren de telefoonge sprekken met familieleden van patiënten. Naar oud Hilversums recept moesten die vooral spon taan zijn. Er werd van tevoren met de familie overlegd over het tijdstip waarop het gesprek moest plaatsvinden en over de onvermijdelijke verzoekplaat. Om toch een spontaan overko mend gesprek te krijgen, werden er instructies naar de betrokken personen gestuurd. Een citaat daaruit: "Het leukste zou zijn, dat u, wanneer u door ons wordt op gebeld erg verbaasd doet, als zou u van dit gesprek niets afweten" Vrijwilligers C. Vlieland zoals hij in 1963 al telefonerend op het strand werd aangetroffen. Behalve radioman is de heer Vlie land ook recreatieleider van het zeehospitium. Het accent van zijn werkzaamheden gaat zich dan ook steeds meer in de richting van die recreatie bewegen. De ra dio is een aflopende zaak aan het worden. Samen met vrijwilligers, waaronder nogal wat Katwijkse politiemensen, zorgt hij ervoor dat de twee busjes van het hos pitium blijven rijden, hetgeen de basis is voor een reeks steeds te rugkerende activiteiten. De amu sementsavonden, zoals recente lijk het carnaval, worden door hem samen met zijn vrijwilligers georganiseerd en onlangs is er een nieuwe mogelijkheid bij zijn werk gekomen, de video. Video Het zeehospitium heeft in decem ber een nieuwe video-installatie met camera en videocassettere corder gekregen. Die installatie is met carnaval goed ingewijd door een videoverslag van de festivi teiten te maken. Video lijkt de opvolger van de ziekenomroep te worden. Daarmee wordt dan ook het grootste knelpunt voor de huidige ziekenomroep omzeild: de concurrentie met de televisie waartegen de H.O.S. het in de huidige situatie bij voorbaat moet afleggen. Met de laatste oudejaarsavond had de heer Vlieland daar nog handig op ingespeeld door via de H.O.S. Paul van Vliet zijn eigen prog ramma te laten aankondigen, maar onder normale omstan digheden kan de ziekenomroep nooit tegen de TV op. Boete (f. 2000) geëist NIEUWKOOP - De officier van Justitie bij de Haagse recht bank heeft gisteren een boete van twaalfhonderd gulden, vijf maanden voorwaarde lijke intrekking van het rij bewijs met een proeftijd van twee jaar geëist tegen een administrateur uit Uithoorn dodelijk ongeval op de pro vinciale weg in Nieuwkoop. De jeugdige marinier Noordzij overleed korte tijd na het ongeluk. De administrateur, diep onder de indruk van het gebeurde, reed in juni van het vorig jaar in de richting Alphen aan den Rijn toen hij op een kruispunt -ruiker. Hij est ennnde mini.-li ateur reed dezeauto in de flank aan waardoor zij te gen een boom botste. De inwoner van Uithoorn ver klaarde vrijwel iedere dag over het kruispunt te rijden en er mee bekend was dat goed opletten een eerste ver eiste was. Hij had de tweede auto, waarin het slachtoffer zat, niet opgemerkt, mogelijk doordat hij kort achter de an dere volgde en in een donkere plek reed hoewel de weers omstandigheden gunstig wa- "Het is een fout die chauffeurs vaker maken." merkte de of ficier van Justitie op "Wan neer men aan een auto vooi - rang heeft verleend, houdt men vaak te weinig rekening met de mogelijkheid dat daar MORSER NOORDWIJK - De politie ar resteerde een koopman (18) uit Raalte wegens bedreiging van de bedrijfsleider van een eetgelegenheid aan het Pala- ceplein. De jongeman had in de bad plaats enkele café s bezocht en kreeg in de snackbar woorden met het personeel, dat aanmerking maakte op zijn gemors met eten. Bij de daarop volgende ruzie trok de opgewonden eter een mes en dreigde de bedrijfsleider overhoop te zullen steken. Toen de Raaltenaar voortging met het uiten van dreigemen ten werd politie-assistentie ingeroepen. De jongeman, die reeds een respectabel aantal criminele zaken op z'n naam had staan, bleek door de politie in Den Helder wegens diefstal te worden gezocht. Hij werd naar de marinestad overge bracht. Jongens vernielden voor ruim f 120.000 LISSE - De Lissese politie is er na intensief onderzoek in geslaagd 14 jongens op te sporen die ervan worden verdacht tijdens de jaar wisseling voor meer dan f 20.000 schade te hebben aangericht. De jongens variëren in leeftijd van 16 tot 20 jaar. De rijkspolitie heeft in totaal 45 jongeren uit Lisse aan de tand gevoeld omtrent de vernielingen, die dit jaar aanzienlijk groter wa ren dan in voorgaande jaren. Het grootste deel van de 14 verdach ten is nog nooit met de politie in aanraking geweest. Aanvankelijk leek het in de nacht van 31 de cember op 1 januari vry rustig te zijn. 'Maar dat bleek later erg tegen te vallen", aldus de groepscom mandant Runhaar van het Lis sese korps rijkspolitie. Pas toen in de vroege ochtenduren van de eerste januari drie knapen wer den aangehouden, kreeg de poli tie een duidelijk beeld van de vernielingen. De aangehoudenen hebben bekend verschillende vernielingen te hebben gepleegd. Zij troffen elkaar toevallig op straat aan; er is geen sprake ge weest. aldus commandant Run haar van "georganiseerde" ver nielingen. "Eerst w;b er een die een rotje ach ter een lichttransparant gooide, en daarna volgden de anderen", zo meent de Lissese politieman. In totaal werden zeven reclame transparanten vernield; werden vier lantaarnpalen afgebroken en werd voor ruim tweeduizend gulden schade aangericht aan de bibliotheek. Dat is slechts een greep uit de vernielingen. De da ders worden deze keer niet voor geleid aan de officier van justitie. Wel zullen zij door de officier worden vervolgd en zullen de schadeclaims, die ongetwijfeld worden ingediend, moeten wor den afgewerkt. Dc Haarlemse of ficier heefl aangekondigd dat de betrokken knapen b:j eventuele hei haling wel zullen woiden voorgeleid

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17