Yoorstellen voor verbetering van peuterspeelzalen K&G 50 JAAR Toezeggingen van kleine kampjes niet nagekomen Lezers schrijven Brand aan Bakkersteeg Verdeeldheid binnen Leidse kantongerecht PAGINA 12 DINSDAG 14 FEBRUARI 1978 LEIDEN - Het PPR/D'66-gemeenteraadslid Frits van Oos ten heeft de uitdaging van wethouder Tesselaar om met voorstellen voor een verbetering van het peuterwerk te komen, aangepakt en de wethouder dezer dagen schrifte lijk een serie onderbouwde suggesties aan de hand ge daan. Van Oosten stelt voor om zijn ideeën te bespreken in de werkgroep die onlangs door de wethouder is inge steld om de problemen van het peuterwerk aan te pakken. categorieën overgenomen. Bij het bepalen van de bijdrage die de ouders moeten leveren, wil hij de inkomenspositie mee laten spelen en om deze zaak wat te versimpelen, hanteert hij de ach terstand van de wijk waarin de betrokkenen wonen, als norm. De laagste categorie betaalt dan vier gulden per morgen, de mid delste vijf en de hoogste zes gul den. Op die wijze zou meer lijn in de ouderbijdrage kunnen wor den gebracht en zouden de on derlinge verschillen minder groot zijn dan nu het geval is. Het raadslid ziet voor deze werk groep een drietal taken. Alle reerst dient een gemeentelijke verordening te worden opge steld, daarna moet een overzicht worden gemaakt van de achter standen in het peuterwerk en vervolgens moet een subsi dieverdelingsplan worden vast gesteld. In de gemeentelijke ver ordening zouden de voorwaar den moeten worden vastgelegd, waaraan een peuterspeelzaal die gesubsidieerd wil worden moet voldoen. Uitgangspunten daarbij zijn dat de zaal gedurende 44 we ken per jaar, vijf ochtenden per week open moet zijn, dat de ouders naar draagkracht een ver goeding wordt gevraagd en dat de ruimte waarin de zaal is ge huisvest aan bepaalde kwaliteits- en veiligheidseisen voldoet. Van Oosten wijst er op dat een uitge werkt voorstel voor zo n veror dening al gereed ligt bij de Werk gemeenschap Kindercentra Lei den (WKL), het overkoepelend orgaan voor kinderopvang in de stad. Hij raadt de wethouder aan deze verordening over te nemen. Voor de verdeling van de subsidie over de verschillende peuterza len, heeft Van Oosten aankno pingspunten gezocht in het door de Leidse Jeugd Aktie opge stelde "Sociaal-Cultureel Plan" In dit plan worden alle welzijns voorzieningen in de stad op een rijtje gezet, de tekorten en tevelen aangegeven en worden de wijken in de stad naar achterstanden on derverdeeld in vier categorieën. Van Oosten heeft dit systeem van LEIDEN - Van de beloften om kleine regionale woonwagen kampjes te stichten door de Leidse regio-gemeenten is na twee jaar nog niets'waargemaakt. Desondanks heeft de actie van de bezetting van het stadhuisplein door woonwagenbewoners twee jaar geleden een kentering te weeg gebracht. Andere eisen die aanleiding waren voor de bezetting van het plein werden wel gehonoreerd, zoals het maken van tijdelijke voorzie ningen en het verbeteren van voorzieningen van het inmiddels negentig wagens tellende cen trum. Dat was de conclusie die leerlingen van het Lok (school voor so ciaal-agogische beroepen), sta fleden en bewoners van het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein en een enkel raadslid, Corry Kramp (CDA) gis teren trokken tijdens een discus siedag over de bezetting van het stadhuisplein. Een actie die zes weken duurde. Enkele randgemeenten, waaronder Leiderdorp en Oegstgeest, meld den zich na de actie vrijwillig aan om kleine woonwagencentra te maken voor de opvang van woonwagenbewoners. Twee jaar later staat er nergens nog een paal voor een woonwagenkampje in de grond. Corry Kramp over de beloftes van de regio-gemeenten: "Een heleboel voelden zich waar schijnlijk verplicht om zich aan te melden voor het maken van een kampje, maar deden dat kenne lijk toch niet van harte. Ze stellen er geen prioriteit aan". Roger Heeneman (voorheen De Ja ger), destijds één van de actie voerders over het resultaat van de actie: "De mensen zijn teleurge steld. Ze voeren zo n actie geen tweede keer. Het duurt ze alle maal veel te lang. Ze vinden: als je iets belooft moet je het ook me teen doen. Ik zeg niet dat die kampen er nooit zullen komen, maar de afgesproken termijn van twee jaar is in ieder geval al over schreden. Misschien moeten we de gemeenten in de toekomst via de rechter gaan dwingen om standplaatsen in te richten. We zullen ze op de strot gaan zitten om ze op hun destijds gedane beloften te wijzen". Eén vaste kracht per speelzaal is voor Van Oosten een noodzaak. De huidige praktijk is dat van de 24 Leidse peuterspeelzalen er 9 zonder vaste kracht werken en vier niet meer dan een parttimer voor handen hebben. In totaal werken in de 24 zalen 42 leidsters, waarvan 29 zijn aangetrokken in het kader van de wet Sociale Werkvoorziening of met behulp van de Interim Regeling Jeugdig Drie maanden voor Leidse inbreker (18) LEIDEN/DEN HAAG - Een 18- jarige Leidenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld wegens inbraken en diefstal. Het betrof onder meer diefstal van een radiotoestel, cassette-recor der, versterker en sieraden uit een woning aan de Alpenroos. Verder diefstal van twee gitaren uit een winkel aan de Haarlem merstraat en een krulset uit een winkel aan de Kopermolen. De Leidenaar bleek ook in het bezit te zijn van vuurwapens en muni tie. De rechtbank veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en toezicht van de re classering. Een 18-jarige schoonmaker uit Leiden heeft voor de Haagse rechtbank terecht gestaan we gens diefstal van sloffen sigaret ten uit een automaat aan de Boerhaavelaan. De rechtbank heeft de Leidenaar tot twee we ken gevangenisstraf veroordeeld met een proeftijd van twee jaar. en aftrek van voorarrest. Werklozen. In beide gevallen gaat het veelal om werkloze kleuter leidsters, die met steun van het Rijk kunnen worden aangesteld. Een aanstelling die overigens al tijd aan termijn is gebonden. Van Oosten wil voorts streven naar het opnemen van het peuterwerk in het buurt- en clubhuiswerk of in kleuterscholen. Op dit mo ment maken al negen zalen deel uit van dit werk. Niet alleen uit het oogpunt van kostenbeheer sing, maar ook om een goede doorstroming (peuterzaal- kleuterschool) mogelijk te ma ken acht Van Oosten een derge lijke opzet van belang. Frits van Oosten wijst in zijn voor stellen verder op de noodzaak om als eenmaal een goede opzet in de praktijk is uitgevoerd, ook extra middelen beschikbaar te stellen voor het peuterwerk in de wijken met een relatief grote sociale ach terstand. Daarbij zou, in de visie van Van Oosten, worden uitgegaan ne-indeling die in het Sociaal LEIDEN - Een woning aan de Bakkersteeg is vannacht rond kwart over twee totaal uitgebrand, vermoedelijk doordat de eigenaar, een 36-jarige student, een kaars had laten branden en na het drinken van een paar glazen cognac in slaap was gevallen. Hij schrok wakker toen een deel van in de visie zijn slaapkamer al vlam had gevat. ?r moeten De brandweer bestreed het vuur met drie lage- en één hoge-druk-straal.Na de catego- tien minuten kon het sein brand meester worden gegeven. Een belendend pand liep lichte water- en brandschade op. Cultureel Plan is vastgelegd. De eigenaar, die al voordat de brandweer arriveerde het pand wist te verlaten, is na afloop op het politiebureau verhoord. De man bleek verze- TON VAN BRUSSEL kerd. LEIDEN - De Leidse drum-, pijper en trompetterkorpsen "K. G." bestaan dit jaar vijftig jaar. Het bestuur van het showkorps is al enkele maanden in touw om ge durende het jubileumjaar een groot aantal activiteiten te or ganiseren. Zo zal het korps nog in deze maand een derde lang speelplaat gaan opnemen in een piatenstudio. Op 27 mei is er voor de leden, ouders, donateurs en begunsti gers een muzikale avond in de Stadsgehoorzaal. Diezelfde dag maar dan 's middags organiseert het bestuur een matinee in de Stadsgehoorzaal, mede ten bate van het geestelijk gehandicapte kind. Er komt ook een reünis tendag met een aantrekkelijk programma. Onderdeel daarvan is een zogenaamde "afhaal-pa- rade". Werd K. G. in 1966 wereld kampioen tijdens het Wereld muziekconcours in Kerkrade, in het jubileumjaar zal K. G. weer meedoen aan dit concours, dat gehouden wordt op 8 of 9 juli. Bovendien is het jubile rende korps ook uitgenodigd om deel te nemen aan Taptoe Breda, opvolger van het militaire showfestijn Taptoe Delft. Dat gebeurt van 29 augustus tot en met 2 september. Op 29 september is er een receptie voor genodigden en op 1 oktober wordt er - waarschijnlijk in de Hooglandse Kerk - een officiële herdenkingsdienst gehouden met een sfeervol programma, waaraan K. G. muzikale me dewerking zal verlenen. Het jubileumprogramma van K. zg. vermeldt ook een sportweek voor Jong K. G., en een "open huis" voor Leidenaars gedu rende enkele dagen. Aan dit "open huis" zal tevens een ten toonstelling gekoppeld worden over de geschiedenis van K. G. Voorts wordt gedacht aan een voetbalfeest in samenwerking met een artiestenelftal. Een ander onderdeel van de jubi leumviering is een binnenkort uit te geven speciale jubileum pocket met veel fotomateriaal. Maanden en maanden zijn en kele K. G.'ers bezig geweest om de documentatie bij elkaar te brengen. Alle activiteiten zullen een flinke financiële aderlating betekenen voor de verenigingskas, vooral omdat dit jaar ook enkele kost bare instrumenten vervangen moeten worden en Jong K. G. in het nieuw gestoken moet worden. Om die uitgaven te kunnen dekken iser een speciaal jubileum-comite gevormd, dat een beroep gaat doen op het be drijfsleven in Leiden om steun te verlenen aan de jubileum-ac tiviteiten. De politie mijn beste vriend Niet voor wie vóór moet ko men. Die wil nogal snel verge ten dat hij zelf een fout heeft gemaakt, dat de politie dat slechts geconstateerd heeft en zijn werk gedaan: proces verbaal verbaal opmaken. Wie alleen uit onvrede met het feit dat hij niet aan het 'al ziend oog' van de politie is ontsnapt het politie-optreden hekelt kan zijn wrevel beter voor zich houden. Zeker tijdens de zitting van de Leidse kantonrechter, want de kans zit er dik in dat dit ook bij kantonrechter en of ficier van justitie wrevel op wekt. Maar ook wie echt ge gronde klachten over de poli tie heeft is bij de kantonrech ter aan het verkeerde adres. Hij moet naar de politie zelf toestappen en kan sinds kort ook terecht bij het justitieel klachtenbureau in Den Haag. Een vaak gehoorde klacht ter zitting van de kantonrechter is dat men bij verkeersover tredingen niet meteen wordt aangehouden maar later thuis wordt opgebeld of be zocht. Gistermiddag bijvoor beeld iemand die met onvol doende verlichting had gere den: 'Ik begrijp niet dat ze me zo hebben laten rijden, als ik dan een gevaar voor mezelf en voor mijn medeweg gebruikers was' En iemand die juist wel aange houden was omdat hij te hard reed: 'Het was zeer tactloos wat ze deden. Eerst kilometers achter me aan rijden en dan op het laatste moment voor ik afsla mijn gezin in gevaar brengen door ons rakelings te snijden en tot stoppen te dwingen" Inderdaad houdt de politie niet iedereen direct aan,met name niet als dat te gevaarlijk is op dat moment. Maar dat gaat tot het verleden behoren, want sinds vorige week is een deel van de politie-auto's uitge rust met het woord 'Stop' in spiegelschrift op de voorbum per. Als dat woord verlicht is, en een automobilist het in zijn achteruitkijkspiegel ziet, moet hij stoppen. De politie-auto hoeft dus niet meer te passeren terwijl ook het gebruikelijke stopteken niet meer nodig is. Het is de bedoeling dat binnen af zienbare tijd alle politie-au to's zo worden uitgerust. Rechter Van Dijke sprak twee weken geleden iemand vrij die in verwarring was ge bracht door twee verkeers borden in Oegstgeest, te we ten: aan het begin van de ge meente een bord maximaal dertig kilometer per uur en aan het einde een bord einde maximum snelheid van vijftig kilometer per uur. Het eerste bord is vorig jaar april geplaatst in verband met slecht wegdek, maar staat er nu nog. De officier van Justi tie zei toen te betwijfelen of hiermee de verkeersveiligheid is gediend. Voor rechter De Koning stond gisteren iemand voor een zelfde overtreding. Hij had het knipseltje uit deze krant van twee weken geleden bij zich. De officier van justitie, een andere, had echter uit zichzelf al overleg gepleegd met zijn collega, en was het volkomen eens met de ver dachte en met de uitspraak van rechter Van Dijke, dat het een erg verwarrende situatie is met die borden. Deze ver dachte kon echter niet worden vrijgesproken omdat hij niet alleen harder dan dertig maar ook harder dan vijftig had gereden. Maar de officier vond het niet nodig hem een boete op te leggen. Als de verdachte nu dacht dat hij er goed vanaf kwam, had hij het toch mis. want rechter De Koningh trok zich van al die eensgezindheid niets aan. Hij zei: 'ïk ben het geenszins eens met u of de officier. Ik acht u wel degelijk schuldig en zal u een boete geven van 51- zodat u in hoger beroep kunt gaan bij de rechtbank' Daar kon verdachte het mee doen. Nog even wat jurisprudentie tot slot: aan de verweren van foutparkeerders zijn er giste ren nog twee toegevoegd. Evenals de meeste anderen verweren waren ze voor rech ter noch officier aanleiding om de gebruikelijke boete (nu veertig gulden)te verlagen. s dat van een jonge vrouw die ten tijde van de overtredingen het waren er drie) zwanger was en om niet met zware bood schappentassen te hoeven sjouwen haar auto voor de deur had gezet. Het tweede verweer kwam van een leraar die gedurende twee weken vijf boiinen had gekre gen omdat hij in die tijd bij stukje en beetje aan het ver huizen was naar de bin nenstad. Hij verkeerde nog in 'de optimistische veronder stelling dat het wonen in de binnenstad op zich recht geeft op een parkeerontheffing. De officier van justitie: 'U moet die boete van 150r- voor de belasting maar opvoeren als verhuiskosten' MARGA WUIS GEVALLEN Ruiten ingegooid LEIDEN - Een 34-jarige man uit Leidschendam is gistermiddag tijdens werkzaamheden in de Groenoordhallen van een ladder gevallen. Hij liep daarbij een open-beenbreuk op en moest door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis worden ver voerd. LEIDEN - Een 37-j-arige Leidenaar is vannacht door de politie aan gehouden, nadat hij bij een hotel aan de Herengracht enkele ruiten had ingegooid. De man werd op het politiebureau ingesloten. Omtrent zijn motieven was van morgen nog niets bekend. Alph a-hulp Hier volgt een reactie op het artikel 'Leiden krijgt Alpha-hulp' dat vrijdag 10 februari in dit Dagblad stond. In dat artikel staat dat de Stichting Gezinsverzorging Leiden deze maanden de omstreden Alpha- hulp gaat invoeren. Omstreden, zeg dat wel. Helaas wordt in het Wij begrijpen best dat de stichtin- artikel alleen vermeld hoe het al- gen met de handen in het haar Naast de aantasting van de werk gelegenheid is het ook nog eens een aantasting van goede wel zijnsvoorzieningen. Immers, deze maatregelen betekenen te vens voor de instelling dat men weinig inhoud meer kan geven aan het begeleiden van de gezin nen en de helpsters. Voor de cliënten betekent het minder psycho-sociale hulp van de help sters. 3) voldoende tijd, ruimte en men- Sen' Namens: P. S. P. Vrouwen Nederlandse Vrouwenbeweging Vrouwenbond N. V. V. F. N. V. Vrouwengroep Rooie Vrouwen Hanneke Kallenberg Levendaal 131 Leiden Hond (1) lemaal zo gekomen is en wat een alpha-hulp is, maar niet wat de nadelen-en de consequenties er van zijn. Die willen wij graag op een rijtje zetten. Er is een tekort aan personeel. C. R. M. wil niet meer geld beschikbaar stellen. Er moet bezuinigd wor den. Wat doet men? Men voert Alpha-hulpen in, goedkope ar beidskrachten die huishoudelijk werk doen in de hulpvragende gezinnen. De Alpha-helpster mag niet meer dan twee dagen per week werken. Tevens bete kent het een ernstige verzwak king van haar rechtspositie, zij heeft bijvoorbeeld nauwelijks recht op sociale voorzieningen. Zij is ook niet meer in dienst van de Stichting Gezinsverzorging. De Stichting treedt op deze ma nier slechts op als een soort uit zendbureau voor huishoudelijke hulpen. Het werk van gezinshelpster wordt op deze manier omgevormd tot puur schoonmaakwerk. Weer wordt er een aanslag gedaan op- zinvolle werkgelegenheid voor vrouwen. Een minachting voor de arbeid van vrouwen spreekt uit deze bezuinigingen. zitten vanwege het tekort aan ar beidskrachten en dat daar dus maatregelen voor genomen moe ten worden. Maar dat mag na tuurlijk nooit ten koste gaan van zinvolle arbeid van vrouwen en van de kwaliteit van de hulp verlening!! Om die redenen ondersteunen wij ook de eisen die tijdens massale acties vanuit de gezi jaardenzorg op 7 mei en 22 no vember van het afgelopen jaar naar voren zijn gekomen, n. 1. Geen alpha-hulp ter vervanging van de bestaande hulpverlening. Geen invoering van de vacatures top. Uitbreiding van de formatie uren-hulp naar behoefte. Betaalbare hulp voor iedereen, geen verhoging van de eigen bij drage. Geen bezuinigingen in de t Drie voorwaarden voor alp hulp: 1) goede rechtspositieregeling 2) retributieregeling voor de hulpvrager Zuid-Afrika Enigzins geschrokken van het in gezonden stuk in deze krant van 2 februari j.l. van het G.P.V. Rijns burg, zou ik allen die het met het G.P.V. eens zijn, het volgende ter overweging willen geven. Het G.P.V. stelt in haar betoog dat "Ieder mens zich moet onder werpen aan de overheden die bo ven hem staan. Want er is geen overheid dan door God, en die er zijn, zijn door God gesteld", be- Dat dit een stukje zeer kortzichtige politiek bedrijven is, zal elke le zer duidelijk zijn. Ook stelt men dat Zuid-Afrika een rechtsstaat is. Wel een kromme redenering van het begrip rechtsstaat. Zuid-Afrika: Het land waar een meerderheid wordt geregeerd door een minderheid met hand having en desnoods met geweld toe te passen, van door die min derheid opgestelde "rechtsre gels". de Met uw standpunt G.P.V. zal zelfs het schrikbewind van Amin Oeganda, de junta's in Chili en andere Zuid-Amerikaanse lan den etc. goed gepraat kunnen worden. Frank de Haas Decimastraat 11 Leiden Het tragische bericht "Hond bijt baby dood", dat vrijdag 3 februari jl. in uw krant verscheen, heeft mij om de volgende redenen naar de pen doen grijpen: a. het bericht is van slechte kwali teit omdat het geen achtergron dinformatie geeft en had daarom beter niet gepubliceerd kunnen worden, of het zou bedoeld moe ten zijn als "sensatie" b. het kan alleen bijdragen tot het algemeen bekende vooroordeel ten opzichte van de herdershond. M.i. kan het nooit de hond verweten worden, maar is hier de mens de schuldige. Door een onverant woorde manier van fokken (hoofdzakelijk op uiterlijk) wor den er inderdaad wel eens hon den geboren met een gedefor meerd karakter (beslist niet al leen herdershonden!!). Het is dan ook zaak, dat men bij de aanschaffing van een hond zich goed oriënteert, of men al dan niet met een bonafide fokker te doen heeft. Bonafide zijn zij, die het goede karakter van de hond op de eerste plaats hebben staan. Die zijn er gelukkig nog. Wanneer men alleen op deze men sen afgaat, weet ik zeker, dat wij in de toekomst voor dergelijke trieste berichten bespaard kun nen blijven. Anneloes Bronsgeest-Timmerije, van Oldenbarneveltstraat 36, Leiden Hond (2) Naar aanleiding van uw artikel "Hond bijt kind", wilde ik er op wijzen dat door het vermelden van het ras dit de herder beslist niet ten goede komt, daar de her der bij veel mensen de indruk schijnt te wekken agressief en onbetrouwbaar te zijn. Ik hoop dat de herder hier niet de dupe van wordt, want deze hon den zijn net zo betrouwbaar als welk ras ook! Carla Schotmeyer Paul Krugerstraat 25 Leiden. Bram en Freek De inzending gelezen van de heer J. Reugebrink in uw blad van 9 feb ruari j.l. Met de inhoud ervan kan ik het niet eens zijn. Het is ver heugend dat er in Nederland kan worden geprotesteerd tegen al les, waarmee men het niet eens is. Toch zou ik de heer Reugebrink willen zeggen: Weet u wel wie hier zo hard protesteren? Bram en Freek, twee uiterst linkse ar tiesten die niet schromen in hun programma's mensen te beledi gen - o.a. ook leden van het ko ninklijk huis - te vloeken en de schunnigste taal uit te slaan. Kijk, van deze heren neem ik dat niet. Nog nooit is er door Bram en Freek geprotesteerd tegen de martelingen in Rusland, Indone sië, Griekenland, Spanje, Roemenie en ga zo maar door. Weet u dat de FIFA Argentinië heeft aangewezen als land waai de wereldkampioenschappen voetbal moeten worden gehou den? Daar had dus al jaren tegen moeten worden geprotesteerd. Als andere landen dat ook had den gedaan was er misschein nog iets aan te doen geweest. Maar nu niet, nu alle voorwedstrijden zijn gespeeld en alle voorbereidingen zijn gemaakt. Het zou ook unfair zijn tegenover de andere landen die graag Nederland erbij zien. Dat de jongens in het oranje spe len met een leeuw op de blouse is toch geen teken dat zij politiek bedrijven? Altijd maar weer erover gezeurd dat de voetballers geld verdie nen. Artiesten (en dat zijn de voetballers toch ook) verdienen toch ook veel als ze goed zijn? Dat u denkt dat Nederland het regime in Argentinië niet zo erg vindt, daar beledigt u ons mee. Ik veraf schuw elke dictatuur, Dus ook in Rusland enzovoorts. Ik zou de cabaretiers Bram en Freek willen aanraden zich te gaan inzetten voor Amnesty International. Een vertegenwoordigster hiervan heeft in een televisie-uitzending verteld over Argentinië, maar duidelijk gezegd dat Nederland wel naar Argentinië moet gaan. Zij wenste ons veel geluk. Niet de Nederlanders (en Ar gentijnen) hun voetbal afnemen, maar zelf iets doen om het lot van politieke gevangenen in de we reld te verbeteren. Dis. J.F. Boom J. van Stolberglaan 132 Leidschendam

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12