„Zo kan het niet langer" Cleyn Duin licht koploper beentje IKON hoeft niemand naar de ogen te zien Show van Neijman slaat felle reacties los Scorebord Schaakviertal LSG over naar tweede ronde bekerstrijd Topscorers Meteen spaardeposito van de Nutsspaarbank vangt U gemakkelijk 8%rente LEIDBE SPAARBANK E3I M E3I DINSDAG 14 FEBRUARI 1978 mtmilltUHJ PAGINA 11 De ergernis die IKON-uitzendin- gen onder kerkmensen kunnen veroorzaken is niet van vandaag of gisteren. Al meermalen heeft het programmabeleid van de kerkelijke zendgemachtigde, die namens negen kerken (waaronder ook de "gewone" ge reformeerde) en gemeenschap pen radio- en televisie-uitzen dingen verzorgt, aanleiding ge geven tot hooglopende inciden ten en scherpe verwijten. De "Geloof, Hoop en Liefde - show" van IKON-presentator Wim Neijman is de nieuwste kortsluiting. In deze show, die de IKON sinds een aantal weken op het scherm brengt, laat Neijman mensen openhartig praten over hun diepste levens ervaringen, waarbij al in enkele afleveringen vrijmoedig over de grenzen van de „gangbare mo- raal"werd heengestapt. De IKON heeft geen leden en hoeft dus niemand naar de ogen te zien. De kerken kregen gewoon zendtijd toegewezen en hebben de vulling daarvan aan een stichting opgedragen. Zij zijn daarin de deelnemers. Prijzen Zo kan deze omroep het zich ver oorloven, programma's te ma ken waarvan hij wel weet dat ze wat luister- en kijkdichtheid betreft minder hoge ogen zullen gooien. Niet het aantal luiste raars en kijkers is beslissend, maar de belangrijkheid van het onderwerp en de kwaliteit van de uitzending. Dat de eigen produkties van de IKON aan hoge kwaliteitsnor men voldoen, bewijzen wel de internationale prijzen waarmee ze werden gehonoreerd. Niet al leen voor technisch vakman schap, maar ook voor de keuze van onderwerpen, originaliteit en ideële aanpak. Een kenmerk van de IKON-prog- ramma's is dat ze man en paard noemen en doorstoten tot achter de feiten. Ze signaleren niet al leen misstanden, maar leggen ook de oorzaken ervan bloot. Het gaat in de verkondiging, de catechese en het pastoraat van de kerk zeker om persoonlijk heil maar niet minder om de praktische konsekwenties van het geloof. Heil, liefde en gerech tigheid verdragen geen alge mene, vrijblijvende uitspraken. IKON-programma's zijn be doeld om reacties teweeg te brengen en op te roepen tot een manier van leven die meer in overeenstemming is met het ge tuigenis van de bijbel. Voor de IKON-mensen is dat een uit gangspunt van de eerste orde. Nu kan niet gezegd worden dat de IKON alleen maar buiten de kerken hoge waarderingscijfers krijgt en dat de negen opdrachtgevers tegenover hun achterban niet geregeld het recht van deze omroep hebben verdedigd om in alle vrijheid en onafhankelijkheid zijn programma's te kiezen. Een feit is echter wel dat de kritiek die bij tijd en wijle boven de hoofden van de IKON-medewerkers losbarst juist uit kerkelijke kringen komt, waarbij men niet uit sluitend moet denken aan figuren voor wie zelfs de NCR V - ook al principieel "vermagerd" in hun ogen - heeft afge daan. Professor Velema uit Apeldoorn trok onlangs in de Marekerk in Leiden geweldig van leer tegen de IKON, vanwege de demorali serende show van Neijman, maar dat gebeurde dan ook op een wervingsavond van de Evangeli sche Omroep. Als een kerk - zoals de Christelijke Gereformeerde Kerken, waartoe prof. Velema behoort - met de IKON niets te maken wil hebben, doet de vraag of de kerken die dat wél willen langzamerhand niet met hun zendgemachtigde moeten bre- ken, nogal retorisch aan; de kri tiek ontaardt dan gauw in propa ganda voor de eigen zaak. Voor radio en televisie is in het Re formatorisch Dagblad geen plaats - van de lezers wordt ken nelijk verwacht, zoiets niet in huis te hebben - maar het bood prof. Velema wel twee volle ko lommen aan om de fiolen van zijn verontwaardiging over de IKON uit te gieten. Stoppen ermee De Zeister hervormde predikant Van Roon doet echter, als hij in het Hervormd Weekblad de in houd van bepaalde IKON-uit- zendingen op de korrel neemt, in felheid voor Velema niet onder Ronduit zegt hij, zich voor de IKON te schamen. Het Friese anti-IKON-comité, dat vorig jaar met een handtekenin- genaktie de noodklok begon te luiden, en de ganse hei-vormde kerkeraad van Waddinxveen zal hij zeker aan zijn kant vinden. De laatste schreef het IKON-bestuur vorige week een protestbrief naar aanleiding van Neijmans show. met het dringende verzoek ermee te stoppen. Het onbehagen van kerkmensen over het IKON-beleid komt vooral hieruit voort, dat men er zich niet meer in herkent. Zij zien deze omroep vooral als spreek buis van de kerken en als middel H Drs. Greven, IKON- directeur .„Jterken moeten veel inleveren tot directe evangelieverkondi ging, en daarom kunnen de ker ken voor bepaalde programma's en voor de ideeën die daarachter steken, nauwelijks nog verant woording dragen. De IKON zit natuurlijk met de moeilijkheid dat onder zijn op drachtgevers niet alleen kerke lijk en theologisch, maar ook maatschappelijk en politiek heel verschillend wordt gedacht. Van ultra rechts tot puur links. Ker kelijk zou het nooit lukken, al deze stromingen onder één dak te brengen. Het is dan ook het om roepbestel dat de kerken ver plicht tot samenwerken. De IKON is wel een "oecumenisch wonder" genoemd. Dat zou het zijn als de deelnemers bereid wa ren, eigen inzichten, tradities en gevoeligheden te relativeren. Wat de IKON laat horen en zien, hoeft niet perse gelijk te zijn aan wat kerkmensen gewend zijn. De om roep is hun kérk niet. Zijn op dracht reikt verder. Als dat inzicht in de Kerken meer doorbrak, zou er al veel gewon nen zijn. Botlek kinderspel Dat betekent intussen niet, dat de IKON in zijn pogingen om het evangelie in concrete situaties aan de orde te stellen en te verta len naar de mensen (en niet alleen kerkmensen) van nü, niet eens kan mistasten. Zo kan de vraag of bepaalde afleve ringen in de show van Neijman nu werkelijk op de weg van de IKON liggen, met reden gesteld worden. Mensen hun intiemste ervaringen laten vertellen, hoe afwijkend ook van het algemeen aanvaardbare, kan voor henzelf en anderen bevrijdend zijn, maar moet een omroep die de opdracht heeft de toets van het bijbels ge tuigenis te hanteren, het daarbij dan laten? Met nog het schaamrood op de ka ken laat dominee Van Roon zijn boosheid de vrije loop als hij schrijft: 'Hier is een milieuvervuiling aan de gang, waarbij Botlek en Hoog ovens nog maar kinderspel zijn. Een geestelijke milieuvervuiling, met ondermijning van bijbelse waarden en geboden. Met geen woord wordt op verhalen van mensen vanuit het Woord van God gereageerd. Het abnormale wordt zonder blikken of blozen als normaal voorgesteld. Ik ver oordeel niet de zondige mens, hoe zou ik, zelf zondaar zijnde, maar ik praat niét recht wat krom is. Ik schaam me diep dat mijn kerk hierin participeert". Van Roon wil aan het bestaan van de IKON op zichzelf niet tornen. "Wat een kansen en mogelijkheden liggen hier. Geen wonder dat kerken de handen ineengeslagen hebben en dit moeilijke werk samen willen doen. Dat kan ook beter overkomen bij het Neder landse volk: niet elke kerk spre kend voor eigen parochie, maar samen spreken over en getuigen van de zaak van de ene Heer". De manier echter waarop de zender van de kerken te werk gaat, brengt de Zeister predikant (bin nenkort in Katwijk) tot de vraag, "of de normloosheid zomaar ver der kan worden gepresenteerd" 'Zijn we dan inderdaad op de weg van de mens der wetteloosheid naar de wetteloze mens? Is daar nu werkelijk niets aan te doen? Of staan wij als kerkmensen, als gewone gemeenteleden en ge wone dominees, eenvoudig voor het blok? Kun je alleen maar privé in je eigen huis de knop omdraaien? Bij wie moeten we zijn met onze klachten? De een verwijst naar de ander de hon den blaffen, maar de karavaan trekt verder. Kunnen wij als Hervormde Kerk bij de IKON blijven, maar hoé dan? Nu alsjeblieft weer geen dikke rapporten over beleidsom buiging of zo. Alleen: zó kan en mag het niet langer" Andere visie Afgesproken is, dat de IKON te genover de deelnemende kerken om de twee jaar verantwoording over het programmabeleid aflegt. De eerste beleidsnota is pas klaar en zal in maart al in de gerefor meerde synode worden behan deld. IKON-directeur drs. J. Greven in het blad „Kerkinformatie" van de Gereformeerde Kerken: „Zelden of nooit was er een gesprek op niveau over het beleid van de interkerkelijke omroep. Het ging altijd over incidenten. We hopen nu op een goed gesprek over wat de kerken met hun zendmachti ging willen". Blijkens de beleidsnota gaat de IKON ervan uit, dat de bood schap van Christus moet door klinken in het verhaal van dege nen die van de kerk een opdracht hebben gekregen, prs. Greven: „Als mensen echter juist de boodschap van Christus niet herkennen in onze uitzen dingen, dan hebben ze kennelijk een andere visie op wat die bood schap moet zijn. Bij ons zijn pro blemen en misverstanden altijd heftiger omdat wat wij doén door iedereen gehoord en gezien kan worden. Radio en televisie stellen bepaalde eisen, vooral ook aan de programmamakers". „Er is nu een ploeg in Chili. Straks maken zij de kijkers deelgenoot van hun belevenissen. Maar hun persoonlijke emoties volledig overbrengen, dat zal ze niet luk ken. Er blijft, zoals overal in de omroep, altijd een kloof tussen de maker, die de hitte van de dag heeft gedragen, en de kijker die thuis is gebleven. Voor een deel is die situatie verantwoordelijk voor de kritiek die we soms ho ren. Het is een kwestie van vak manschap, die kloof zoveel mo gelijk te overbruggen, en wat ons betreft ook een kwestie van communicatie met de opdracht gevers. We lopen wat dit betreft hetzelfde gevaar als de theoloog die zó kan praten dat het gemeen telid hem niet meer begrijpt" Niet uitdrukkelijk Over het verwijt dat de uitdruk kelijke geloofsmotivatie aan de IKON-programma's ontbreekt, zegt Greven: ,Als ik op grond van mijn chris WIM NEIJMAN, presentator van de Geloofhoop en liefde - show". telijke levensovertuiging kies voor een bepaald gedrag, kan het toch vreemd overkomen wan neer ik mijn motivatie steeds maar weer erbij noem. Dat kan natuurlijk wel eens, maar het is niet noodzakelijk. De IKON werkt aan bewustmaking. De motivering gebeurt dan niet uit drukkelijk, maar zit er gewoon in, bijvoorbeeld door de keuze van de mensen met wie we spreken" De IKON, die een kleine groep vaste kijkers heeft en nogal wat toevallige, is al enige tijd in ge sprek over een goed theologisch tv-programma. Maar dat is niet eenvoudig. Theologie is vrijwel altijd „ergens over praten". Dat kan op de radio - en dat gebeurt ook regelmatig -, maar op televi sie is dat veel moeilijker. Toch zijn de IKON-mensen er nog steeds over bezig. Geloof en welzijn Drs. Greven is zich ervan bewust, dat een oecumenische stichting als de IKON voor de kerken spanningen meebrengt. ,Ze moeten veel inleveren zonder dat ze zich willen uitleveren aan iets dat geheel vreemd aan ze is. De structuur van de IKON heeft dus nadelen, maar vooral dit voordeel dat we zonder ophou den met de kerken in gesprek blijven". Voor de positie van de IKON als stem van de kerken, zowel naar buiten als naar binnen, en voor de verstandhouding met zijn opdrachtgevers is het van vitaal belang, dit gesprek niet te be perken tot toevalligheden en „ontsporingen". Incidenten blokkeren het zicht op al het goede dat er toch ook is. Het gaat ten diepste om de vraag hoé de relatie tussen geloof en menselijk welzijn zichtbaar kan worden gemaakt. „In het verleden kreeg de kerk de hemel en de politiek de aarde toegewezen", zegt de IKON- nota. Deze omroep doet nu po gingen, die twee bijeen te hou den. Pogingen hebben ruimte nodig en vragen moed. Om nieuwe gedachten en inzichten te verstaan en uit te werken. S. J. DE GROOT Uitslagen: Cleyn Duin-Glasbergen de B. Godyla Glasb. Oegstgeest Swift Zwaanv. Van der P. Cleyn Duin 13 10 2 1 22 58-24 13 9 2 2 20 55-33 12 9 1 2 19 52-34 13 7 2 4 16 51-33 14 4 3 7 11 36-44 14 5 1 8 11 34-52 13 3 2 8 8 36-44 13 3 0 10 6 43-48 13 1 3 9 5 25-67 WIELRENNEN - Bij de neutralisa tie op maandagavond in de zes daagse van Milaan had het Ita liaans/Belgische duo Giuseppe Saronni/Patrick Sercu de leiding met 102 punten voor de West duitsers Peffgen/Fritz en de Ita liaans/Australische combinatie Gimondi/Allan. Pijnen, die een koppel vormt met Moser neemt met een ronde achterstand de vierde plaats in. Piet Gubler/Swift Piet Haasnoot/G. de B. Jan van der Plas/Van der P. LEIDEN - Cleyn Duin heeft gister avond in de zaalvoetbalcompeti tie het huzarenstukje uitgehaald koploper Glasbergen de Best een ruime (en verdiende) 4-1 neder laag toe te brengen. Godyla Vt Minimum inleg F'1.000; 2,3.4of 5jaar vast Sop bepaalde voorwaarden vervroegde terugbetaling mogelijk Voor méér rente er even opuit naar de deeluitmakende van de Nutsspaarbank maakte dankbaar gebruik van de misstap van de Rijnsburgers, door de wedstrijd tegen Zwaan vogels met een 6-0 overwinning af te sluiten. Van der Plas-BMW ver sloeg Van Gerven de Jong met 3-2. Cleyn Duin-Glasbergen de B. 4-1 (1-0). Door deze overwinning hebben de Katwijkers zich prak tisch verzekerd van prolongatie van het hoofdklassersschap. De zege van Cleyn Duin was volko men verdiend. G. de B. mocht dan het meest aanvallend optre den, de slimme uitvallen van Cleyn Duin waren veel gevaar lijker. In de beginfase van de wedstrijd kreeg Jan van der Plas twee unieke kansen om Cleyn Duin aan een voorsprong te hel pen. Wil Groenendijk was voor de Rijnsburgse ploeg eveneens dicht bij een treffer. Diens schot spatte echter op het houtwerk uiteen. In de 18de minuut kwam Cleyn Duin aan de leiding. Ter wijl langs de kant de Katwijker Freek Rienks een twee minuten- straf uitzat, wist Wim Guyt de Rijnsburgse goalie Sam de Mooy met een harde schuiver te passe- Enkele seconden later kogelde de weer in het veld gekomen Freek Rienks tegen de paal. Na de doelwisseling probeerde G. de B. via een stormachtig offensief de gelijkmaker te forceren. De kan sen waren echter voor de Kat wijkers. Een uitstekende com binatie met Arnold Boers en 'Freek Rienks werd door laatstgenoemde doeltreffend af gerond. Wim Guyt I tilde de score, nadat Amerik van Duiven voorde even daarvoor het houtwerk al had geraakt schitte rend naar 3-0. De tegenstander kwam via Piet Haasnoot nog tot 3-1 terug, maar Wim Guyt I maakte kort voor tijd met zijn derde doelpunt aan alle onzeker heid een einde: 4-1. Freek Rienks Godyla Vt-Zwaanvogels 6-0 (2-0). Pas in de tweede helft maakte de Lisser ploeg haar koppositie in de hoofdklasse volledig waar. Vóór de doelwisseling hadden Harry van der Zwet en Johan Elfering voor een 2-0 stand gezorgd. Met vaak uitstekend zaalvoetbal overspeelde de thuisclub het arme Zwaanvogels, dat totaal niets meer in te brengen had. Het klasseverschil werd via treffers van Harry van der Zwet, en Ge rard van Beek in de 6-0 stand uit gedrukt. Van der Pias-Van Gerven de J. 3-2 (1-2). Een matige wedstrijd waarin de Katwijkse ploeg zich de minst slechte toonde. Jack van Ruyten opende de score voor de bezoekers. Remmelzwaal te kende voor de gelijkmaker. Vlak voor de doelwisseling zorgde Arie Pluimgraaff met een treffer in eigen doel voor de 1-2 voor sprong voor de Lissenaars. In de tweede rondgang toonde de Katwijkse ploeg zich wat agres siever wat via treffers van Arie Pluimgraaff en Jan van der Plas een 3-2 overwinning opleverde. Morgenavond is er geen zaal voetbal in de Groenoordhal. ROB ONDERWATER LEIDEN - De eerste ronde in de afvalrace om de nationale schaakbeker heeft een gedeelte lijk succes voor de Leidse ploe gen opgeleverd. Philidor ging als bekerhouder meteen over naar de tweede ronde, LSG wist zich te plaatsen, terwijl Voorschoten gewipt werd. Het viertal van LSG moest het in IJmuiden opnemen tegen het in de tweede klasse KNSB spelende Kijk-Uit. Ondanks het feit dat de Leidenaars hun zwaarste geschut in de strijd wierpen werd het geen gemakkelijke zege. Baart, Kuypers en Sikkel werden door openingsnieuwtjes verrast en Konings zette een riskante wild-west partij op. Een dreigend onheil werd echter gekeerd toen Baart zijn opponent met enkele offers volledig wist te overbluffen en Kuypers een kwaliteit cadeau kreeg. Sikkel kon hierna met gerust hart re mise schuiven om de winst veilig te stellen. Het werd tenslotte 1-3 in het voor deel van LSG, daar Konings zich uit een netwerk van dreigingen kon worstelen en na twee kleine combinaties in een remise-eind spel belandde. Voorschoten trof in deze eerste ronde het een klasse hoger spe lende Den Haag als tegenstander. Omdat kopman Huizer verstek moest laten gaan waren de ver wachtingen bij de Voorschotena ren niet al te hoog gespannen. Toch kwam men in Den Haag goed uit de startblokken, want Bongers zag een sterke opening, gecombineerd met een vernieti gend offer, resulteren in een overwinning op de gevaarlijke Hoorweg. Op de andere borden ging het ech ter mis. Thieme zette de opening weliswaar verdienstelijk op, maar kwam daarna niet meer aan de bak. Houweling verviel in zijn oude fout om teveel bedenktijd te gebruiken, en had daarom geen kans om goede manoeuvres in positieve zin af te ronden. Both moest gezien het ongunstige totaalbeeld "va-banque" spelen, iets dat zijn opponent bij het uit- vluggeren goed afstrafte, met als gevolg een 3-1 nederlaag voor Voorschoten. In de tweede ronde mag Philidor de nederlaag van zijn "zuiderburen" gaan wreken, want de Hagenaars komen in de Adler-kantine op bezoek. LSG ontvangt in eigen huis de Haarlemse hoofdklasser VHS. dat vorig jaar een sta in de weg voor de LSG-ers was. kamsteeg OEGSTGEEST LEIDERDORP VOORSCHOTEN KATWIJK Van Wijlie wint schaatsmarathon in rf-W O' i> HEERENVEEN ..Dolle" Dries van Wijhe uit Kerkdorp heeft gis teravond op de kunstijsbaan van Heerenveen een schaatsmara thon over 100 ronden gewonnen. Van Wijhe voerde de kopgroep van elf man aan, die een ronde voorsprong had op de overige schaatsers. In de laatste ronde versnelde hij om tenslotte met 50 meter voor sprong als eerste te eindigen voor Jos Pronk. Bij de dames, die 50 ronden moes ten afleggen, ging de overwin ning naar Atje Keulen-Deelstra. Zij bleef Sjoukje Kramer voor. Jant Santema finishte als derde. Uitlaat Golf compl incl. arb. loon en onderdelen v.a. 125,- Uitlaat VW kever v.a. 205,- Uitlaat VW bestelwagen v.a 240,- Deze aanbiedingen gelden tot 31 maart DIT IS WEER EEN GRATIS KAMSTEEG SERVICE kamsteeg

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11