LEIDSCH DAGBLAD Britse conservatieven sterk in de lift 7 aéen lenge Bekentenissen van leden heroinebende groot aantal inbraken in Arnhem op vandaag Door beloofde rem op immigratie kleurlingen Treinramp bij Cairo LUST WIJKT VOOR GEBED Luns: NAVO heeft al soort neutronenwapen MAANDAG 13 FEBRUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35474 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LONDEN (Reuter - De Britse conservatieven zitten sterk in de lift doordat hun partijleidster, Margaret Thatcher, de bevolking een rem op de immigratie van kleurlingen in het vooruitzicht heeft gesteld. Uit een vandaag door het dagblad „Daily Mail" gepu bliceerd opinieonderzoek blijkt, dat Thatchers „Tories" zich in de volksgunst een voorsprong van 11 procent heb ben verworven op de regerende Labourparty van premier Callaghan. Volgens een soortgelijk onderzoek dat een maand geleden plaats had had Labour toen nog een voorsprong van twee procent op de conservatieven. Maar op 30 januari blijkt het tij te zijn gekeerd door een felle rede van mevrouw Thatcher waarin zij zich sterk afzette tegen het huidige immigratiebeleid. Labour hoeft pas najaar 1979 nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Tot dusver werd echter rekening gehouden met een ver kiezingsdatum in de loop van dit jaar waarmee Callaghan en de zijnen de vruchten zouden willen plukken van de, na een lange en diepe recessie, weer veel rooskleuriger afgeschilderde economische situatie. Probleem Volgens het jongste opinieonder zoek echter lijkt mevrouw That cher goed garen te hebben ge sponnen bij haar stellingname in wat de Britten beginnen te voelen als een acuut rassenprobleem. Volgens de cijfers van de Daily Mail zouden de conservatieven mo menteel 50 procent van de stem- CAlRO - Bij ,een treinramp even buiten de egyptische hoofdstad Cairo zijn vanochtend zeker enige tientallen mensen om het leven gekomen. Het aantal ge wonden lag boven de honderd. De elektrische sneltreinen op het traject tussen Cairo en de indu striestad Hel wan 32 kilo meter ten zuiden van Cairo zijn meestal overvol. In de ochtendspits boorde zich eerst een sneltrein met forensen van achteren in een andere per sonentrein die als gevolg van een motorstoring was komen stil te staan. Vervolgens reed een derde snel trein, van Helwan naar Cairo op de ontspoorde wagons in. De ravage was enorm, reddings ploegen moesten de mensen uit de omgeslagen wagons trekken, ambulances reden af en aan. Volgens andere berichten begon de ramp met de ontsporing van een trein. men krijgen tegen 39 procent voor Labour, zeven procent voor de liberalen en een „reststem" van vier procent. Herhaald Mevrouw Thatcher herhaalde za terdag dat Engeland de huidige immigratie - jaarlijks 40.000 tot 50.000 immigranten van Aziati sche of Caraïbische origine - moet afremmen. Zij zegt daar niet bij hoe een con servatieve regering dat denkt te doen. Mevrouw Thatcher stelt dan ook een conservatieve rege ring haar verplichtingen tegen over „vreemdelingen'" met een Brits paspoort gestand zal doen. Labour beweert dat het huidige immigratiebeleid reeds derge lijke minima hanteert waardoor als nieuwkomers alleen de „U.K. citizens" plus de verwanten van de immigrantenlichtingen vóór 1973 worden toegelaten. Labour verwijt mevrouw Thatcher dan ook dat zij stemmenwinst probeert te behalen door op laak bare wijze in te spelen op de on derhuidse rassenspanningen in het land. Op de 54 miljoen blanke Britten is er thans een gekleurde minderheid van naar schatting 1.9 miljoen mensen aanwezig. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Weinig verandering Opklaringen, maar voornamelijk in de kustprovincies een lokale sneeuwbui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Minimumtempera turen van ongeveer min een graad in het zuidwesten tot omstreeks min 7 graden plaatselijk in het binnenland. Maximumtemperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 14 februari Zon op: 7.58 uur; onder: 17.51 uur, maan op: 11.02 uur; onder: 1.07 uur Hoogwater te Katwijk om 7.55 en 20.15 uur, laagwater te Katwijk om 3.35 en 16.02 uur. ARNHEM (ANP) - Na verhoren van de Arnhemse recherche heb ben twee mannen van 17 en 21 jaar uit Arnhem bekend in de af gelopen maanden bij zestien in braken in voornamelijk winkels in hun woonplaats, voor ruim honderdduizend gulden aan dure voorwerpen te hebben gestolen. Zo werd uit een juwelierszaak in Arnhem-zuid voor 30.000 aan sieraden meegenomen. Het twee tal liep tegen de lamp toen het enkele dagen geleden bij een derde bezoek aan dezelfde juwe lierswinkel door een omwonende werd gezien. De gewaarschuwde politie betrapte de mannen daarop op heterdaad. Van de to tale buit zijn slechts enkele siera den overgebleven. Een andere groep jonge inbrekers (van 16 tot 18 jaar) heeft de afge lopen weken een groot aantal in braken in woningen in Arnhem zuid gepleegd. De mannen had den het vooral voorzien op geld. Volgens de politie is voor vele tienduizenden guldens weg gehaald. Vanmorgen werd in deze zaak een nieuwe verdachte aangehouden toen hij terug kwam van vakantie. Vorige week arresteerde de politie de eerste twee verdachten en de verwach ting bestaat dat nog meer perso nen zullen worden aangehouden De gearresteerden komen allen uit Arnhem. Moment van onachtzaam heid werd Feyenoord tegen Ajax fataal (1-1) De standenlijst én het barre veld in acht genomen kon er bij Feyenoord-Ajax natuur lijk moeilijk gesproken worden van een echte top per. Niettemin bleken beide teams en Feyenoord in het bijzonder gisteren van plan een poging te wagen de wat dof geworden glans weer wat op te poetsen en gezegd mag worden dat men daar redelijk in slaagde. Het dit jaar zo matig voor de dag komende Feyenoord maakte tachtig minuten lang aan spraak op de volle winst, maar één moment van onop lettendheid werd de sta dion-club toch nog fataal. Ruud Geels, door Vak P in de Kuip geregeld uitgemaakt voor 'kale' mocht uiteinde lijk triomfantelijk naar zijn voorhoofd wijzen. Daarmee namelijk had de 'doelpun tenmaker van het jaar' voor de gelijkmaker gezorgd. Eric Heiden, de nu 2&-jarige Amerikaan die vorig jaar al les won wat er, op schaats- gebied dan, te winnen was, voldeed min of meer aan zijn verplichting door opnieuw de wereldélite op de sprint volledig af te troeven. In Lake Placid toonde hij zich voor de tweede maal 's we relds snelste op de korte af standen. Jos Valentijn kwam een fractie van een seconde tekort voor het brons. Die eer ti»Oest de Nederlander gun nen aan Johnny Granath. Bij de dames werd niet Beth Heiden, maar de Russin Satsjikova wereldkampioe ne. De Amerikaanse werd met geringe achterstand Eric Heiden Ook in Lake Placid onbe reikbaar 18 PAGINA'S tweede. Haitske Valentijn was de beste Nederlandse. De vrouw van Jos werd zes de. In de damtweekamp tussen Clerc en Wiersma maakte laatstgenoemde zijn achter stand in punten dit week einde goed. De wereld kampioen heeft nu weer alle vooruitzichten op een over winning in deze prestige- strijd. Het Europees kampioenschap bandstoten werd voor Hans Sundquest een daverende teleurstelling. De Neder lander eindigde puntloos op de laatste plaats. Raymond Ceulemans verzamelde in Zelzate zijn zoveelste titel PAGINA'S 9-14 PvdA in de aanval tegen mi nister Wiegel PAGINA 5 Israël boos op de Verenigde Staten PAGINA 7 HILLEGOM - De torenspits van de hervormde kerk aan het Kerk plein in Hillegom is vanmorgen ge heel uitgebrand. De brand brak even voor tien uur uit. De brand weerkorpsen van Hillegom en en kele omliggende gemeenten hadden de brand ruim een uur later onder controle. De toren was toen inmid dels in elkaar gestort. Hoe de brand precies is ontstaan was vanmorgen onduidelijk maar vermoedelijk zijn las-werkzaam- heden aan de kroon van de toren de oorzaak geweest. De toren staat al een halfjaar in de steigers omdat er restauratie-werkzaamheden wor den uitgevoerd. De Hillegomse be volking had in de afgelopen jaren via rommelmarkten en andere ac tiviteiten 80.000 gulden bijeenge bracht als bijdrage in de kosten van restauratie. Bovendien viel de toren van de her vormde kerk onder monumen tenzorg. De schade aan de kerk als gevolg van de brand loopt waar schijnlijk in de honderdduizenden guldens. HANNOVER (ANP) - Door hardop te bidden heeft een 21-jarige Westduitse ver pleegster zich zaterdag enige aanranders van het lijf ge houden. De jonge vrouw werd zater dagavond in Asendorf (Ne- dersaksen) bij het verlaten van een dancing lastig geval len door een onguur type. Toen de jongeman zich aan haar wilde vergrijpen begon ze met luide stemme alle ge beden op te zeggen die haar te binnen wilden schieten. De aanrander schrok terug, maar waagde even later met twee kornuiten een nieuwe aanslag op de eerbaarheid van de verpleegster. Ook ge drieën konden de heren niet op tegen de kracht van haar door de straat schallende gebed. De politie heeft het trio gearre steerd. DEN HAAG (SP) - De acht mannen, die donderdag door het drugteam van de Haagse politie in verband met een forse herionehan- del zijn aangehouden, hebben gedeeltelijke be kentenissen afgelegd. De recherche wil hierover echter, in verband met het onderzoek, geen nadere mededelingen doen. Van de bendeleden zijn er van daag zes voorgeleid aan de officier van justitie. MINNEAPOLIS - Mevrouw Geri Joseph wordt de nieuwe Ameri kaanse ambassadrice in Neder land. Zij is de echtgenote van een Amerikaanse zakenmanheeft als journaliste en rubriekschrijfster gewerkt en hield zich voor de De mocratische Partij bezig met land bouwzaken. Mevrouw Joseph volgt Robert McCloskey op die naar Athene is overgeplaatst. Dood naast spoorweg BERGEN (AP) - De politie in het Belgische Bergen is een onder zoek begonnen naar de dood van een Nederlandse tekenaar die gisteren met verwondingen over het hele lichaam werd aangetrof fen langs de spoorlijn even buiten de stad op het traject Am sterdam-Parijs. Hij werd door-de politie geïdentifi ceerd als de 31-jarige Peter Laurentius Brockema, afkomstig uit Amsterdam. ken waren bij de invoer van 26 kilo heroine met een verkoop waarde van ongeveer 12 miljoen gulden, in de loop van vandaag in vrijheid zouden worden gesteld. Dit zijn een 41-jarige Fransman uit Parijs en een 30-jarige Hage naar, die als beroep directeur heeft opgegeven. In arrest zijn gebleven drie Hage naars, een 'inwoner van Voor burg, een van Papendrecht en een uit Schiedam. Het drugteam beschouwt van dit zestal een 27- jarige glazenwasser uit Den Haag en een 32-jarige man uit Voor burg, die zegt makelaar te zijn, als de hoofdverdachten van de bende. Het is politie overigens nog onduidelijk hoeveel de ver dachten hebben betaald voor de in Thailand gekochte hard-drugs, die vervolgens in houten beeldjes werden verborgen en op die wijze naar ons land werden vervoerd. Kleurling in tennisteam Zuid-Afrika JOHANNESBURG - In het Davis-Cupteam van Zuid- Afrika, dat op 17 maait de wedstrijd tegen de Verenigde Staten zal beginnen, zal voor de eerste keer een kleurling zijn opgenomen. Het is de 18-jarige Peter Lamb, één van de meestbelovende jonge spelers van Zuid- Afrika. Samen met een an derejunior, Robbie Venter, is Lamb bij het Zuidafrikaanse team gevoegd met de bedoe ling ervaring op te doen. De senioren in het Davis-Cup team van Zuid-Afrika zijn McMillan, Hewitt, Moore, Bertran en Mitton. Diverse groeperingen in de Verenigde Staten hebben reeds geprotesteerd tegen de komst van het Zuidaf rikaanse tennisteam naar Na shville. BADEN-BADEN (ANP) - "De NAVO heeft al een soort neutronenwa pen", heeft mr. J. Luns, secretaris-generaal van de NAVO, gisteren in Baden-Baden gezegd in een gesprek met de "Südwestfunk". Het gaat om een projectiel, zei hij, met een atoomkop waarvan de stra ling erg groot is en daardoor eveneens een gevaar voor de burgerbe volking vormt. Mr. Luns zei dat bij voor de produktie vai de geloofwaardigheid te garanderen va van het Atlantisch bondgenootschap. 4 weken lang hel LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS en voor half geld 1 Dagblad e Ik beslis metoen ei abonnee noteren e ik knjg dan de e Naam Adres Woonplaats

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1