Russische diplomaten spioneerden in Canada Israël wil voortzetting van mditaire besprekingen Nu niet rillen van uw stook kosten Zal Margaret Thatcher het nog redden? Elf moeten het land uit hun zorg? Verstandig met aardgas. Er is alle reden voor. Mobilisatie in Somalië VASTENAKTiE □850 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 ADVERTENTIE OTTOWA (AP/REUTER) - De Canadese minister van buitenlandse zaken Don Jamieson heeft gisteren in het parlement verklaard dat elf Russische ambas sadefunctionarissen op dracht hebben gekregen het land te verlaten van wege hun pogingen een lid van de koninklijke bere den politie (RCMP) bij spionage-activiteiten te betrekken. Jamieson zei in het Lagerhuis dat twee andere Russische functio narissen die momenteel in het buitenland verblijven Canada niet meer in mogen. Elf functio narissen die nog in Canada zijn moeten onmiddellijk vertrekken, zo heeft Jamieson ambassadeur Alexander Yakovlev gisteren meegedeeld. Zij hebben zich schuldig gemaakt "aan ongeoorloofde activiteiten, die in strijd waren met de wet op de officiële geheimen en hun di plomatieke status", aldus Ja mieson, die eraan toevoegde dat de spionage poging "de ernstige zorg" van de regering had ge wekt. Microfilm De betrokken hoge officier van de RCMP had "een onbeperkte som gelds" aangeboden gekregen om voor de Sovjet-Unie te spioneren, aldus Jamieson. De Russische spionage-activiteiten in Canada bestonden uit het doorgeven van microfilm en boodschappen in sigarettenpakjes en in een uitge holde wandelstok. Sinds 1958 zijn zes diplomaten van Het Oostblok, vier van de Russi sche ambassade, een Poolse at taché en een Hongaarse di plomaat, Canada wegens spio nage of andere verdachte activi teit uitgewezen. In 1971 gooide Engeland 90 Sovjet- functionarissen het land uit en verbood de terugkeer van 15 an deren, allen wegens spionage. Ongeveer in dezelfde tijd wees België 33 Russische diplomaten uit wegens spionage, begin vorig jaar moesten zes Russen Noor wegen om dezelfde reden verla ten. Winnie Mandela voorwaardelijk veroordeeld BLOEMFONTEIN (Reuter) - De zwarte Winnie Mandela, de 43-ja- rige echtgenote van de zich in ge vangenschap bevindende zwarte nationalistische leider Nelson Mandela, is gisteren in het Zuidafrikaanse Bloemfontein tot een voorwaardelijke gevangenis straf van tweemaal zes maanden met een proeftijd van vier jaar veroordeeld. Dit wegens het tweemaal overtre den van een bepaling die het haar onder meer verbiedt zonder toe stemming mensen te ontmoeten en aan onwettige sociale bijeen komsten deel te nemen. Als verzachtende omstandigheid merkte de rechter aan dat de overtredingen zich hadden voor gedaan kort nadat zij in mei vorig jaar naar Oranje Vrijstaat was ge zonden en zich daar toen nog vreemd kon voelen. Tegen uitspraak en veroordeling zal beroep worden aangetekend. ADVERTENTIE LOS ANGELES - De dieven die in 1974 deze Ferrari stalen hebben weinig plezier gehad van han buit De auto die was ingegraven in een achtertuin in Los Angeles, werd gisteren ontdekt door spelende kinderen. Of de bewoners iets met de diefstal van doen hadden vermeldt de historie niet. Hoe kouder het is, des te harder moet uw verwarming branden om het in huis lekker behaaglijk te krijgen. En des te hoger lopen uw stookkosten op. Vooral nu is het van belang uw aardgas verbruik in de hand te houden. Dat kan, door de tips op te volgen. Dat scheelt u niets in behaaglijkheid, maar wel een stuk in de kosten. Zó kunt u op aardgas besparen: 1 Geen ramen en deuren openlaten. 2 Sluit 's avonds uw overgordijnen. 3 Eén uur voor u naar bed gaat uw verwar ming instellen op nachttemperatuur (15°C). 4 Niet stoken in lege kamers. Draai de radiator dicht (maar denk wel om bevriezing). Staat er een gevelkachel, zet die dan op de waakvlam. 5 Houd de zon niet tegen als deze uw huis binnenschijnt. 6 Tochtkieren en naden afdichten (maar denk om frisse lucht voor verbrandingstoestellen). 7 Verspil geen warm water. Publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) en N V. Nederlandse Gasunie. Correspondentie-adres: 'Verstandig met aardgas', postbus 19 te Groningen, waar u ook gratis het boekje 'Warm wonen" kunt krijgen. LONDEN (SP) - Deze week is het drie jaar geleden dat Mar garet Thatcher leidster werd van de Conservatieven. De vraag van toen is onveran derd actueel: wordt zij de eerste vrouwelijke premier van Engeland?. Een indruk wekkende reeks van opiniepeilingen hebben ten aanzien daarvan steeds een wisselend antwoord gegeven. Op het ogenblik is het zo dat de aanvankelijk ruime voor sprong, die de Conservatie ven volgens deze opiniepei lingen op de regerende La- bourpartij van premier James Callaghan hadden, volledig is tenietgedaan. De verwachtingen zijn nog steeds dat de Engelse kiezer dit jaar naar ie stembus gaat Aangenomen wordt dat de datum daarvoor omstreeks het najaar zal worden vast gesteld. Al houdt men in het politieke centrum van West minster inmiddels ook ter dege rekening met de moge lijkheid dat premier Cal laghan veel eerder zal willen toeslaan en de maand juni uitkiest voor de grote con frontatie met mevrouw That cher en haar Conservatieven. Als reden daarvoor geldt het toenemende succes dat pre mier Callaghan en de zijnen boeken in hun scherpe loon politiek. De ene vakbond na de ander schaart zich in het gareel en nu ook de machtige mijnwerkersbond heeft be sloten om zich neer te leggen bij de limiet van tien procent, verkeert James Callaghan in een betere positie dan ooit te voren om zijn verkiezings strategie uit te stippelen. Als de Labourregering er straks ook in slaagt om het per soneel van de spoorwegen en de elektriciteitscentrales on der de duim te houden, is er sprake van een uitermate be langrijke overwinning, waarin premier Callaghan het bewijs kan zien dat zijn strin gent doorgevoerde bestrij ding van de inflatie wel dege lijk aanspreekt. Temeer daar die inflatie nu inderdaad krachtig wordt teruggedron gen. Het zijn deze ontwikke lingen die de derde veijaar- dag van Margaret Thatchers leiderschap over de Tories wel degelijk beïnvloeden. Zij werd destijds na een stor machtige partijrevolutie ge kozen als de opvolgster van Edward Heath, tot op de dag van vandaag erkend als een bekwaam leider en politicus. Een unieke koersverandering van de Conservatieven, die in haar een nieuw en vooral ag ressief leiderschap zagen, waarmee de meerderheid van de kiezers kon worden terug gewonnen. Toen de eerste kruitdampen waren opge trokken en de onttroonde Edward Heath zich verbitterd en ook wel ontgoocheld op de achterbanken van het Lage rhuis had teruggetrokken leek de keuze alleszins ge rechtvaardigd. Onberispelijk De vrouw met de harde blauwe ogen, het altijd onberispelijk verzorgde hoge kapsel en de degelijke, meestal blauwe mantelpakjes, ontpopte zich direct als een echte strenge 'bazin met haren op d'r stan den'. Zij begon onmiddelijk stad en land af te reizen, voerde het werktempo van haar naaste politieke mede werkers op naar een absoluut maximum en toonde zich met haar ietwat lijzige, monotome stem vol venijn een geduchte tegenstandster in elk debat. Het land was aan een diepe eco nomische crisis ten prooi en de geldschieters van het In ternationale Monetaire Fonds hadden de meest strenge ei sen gesteld. Het waren de da gen dat de Labour-regering nadrukkelijk ih de verdedi ging werd gedrongen, bij tus sentijdse verkiezingen voor het Lagerhuis gevoelige ver liezen leed tegen de Con servatieven en ten slotte wel gedwongen was met de libe ralen een overeenkomst te sluiten om in het zadel te kunnen blijven. Door Haye Thomas Door dit pact hebben de so cialisten inderdaad vele boze stormen kunnen uitzingen en voldoende adem gekregen om hun benarde positie te verbeteren. De hoop van mevrouw Thatcher en haar Conservatieven op een ver rassende overrompeling van de regering-Callaghan, is langzaam maar zeker geslon ken. Met lede ogen zagen zij toe hoe de Labour-regering telkens weer haar aanzienlijk betere verhoudingen met de vakbeweging omzette in drastische loonbeperkingen, hoe 's lands hoge inflatie in derdaad werd teruggedron gen en hoe de invloed van de Noordzee-olie-exploitatie ten slotte een duidelijke ver betering te zien gaf in de lange tijd zo zorgelijke betalings balans. En juist nu het uur van de waarheid nadert en 1978 wordt gezien als het jaar van de algemene verkiezin gen, heeft Margaret Thatcher besloten in het offensief te gaan. Zij koos daarvoor het oude stokpaard van de immigra tiepolitiek. Een uitermate omstreden en derhalve ge vaarlijke kwestie, "Link u with us" (Sluit je bij ons aan). Niettemin lijkt de vooi sprong die de Conservatieven op Labour hadden,nu teniet gedaan zowel Labour als de Con servatieven in het verleden al heel wat te stellen hebben ge had. Maar mevrouw Thatcher weet ook dat deze kwestie de doorsnee Engelsman wel de gelijk beroert en dat met name het extreem rechtse Na tionale Front er een sterke opleving aan te danken heeft. En dus verscheen zij, duidelijk de aanstaande verkiezingen voor ogen hebbende, voor de televisie met haar inmiddels uiterst controversiële verkla ring dat Engeland rond de eeuwwisseling overspoeld zal zijn met r dere cultuur'. En het was voor iedereen duidelijk dat zij daarmee doelde op de ge kleurde immigranten. Indruk Zonder precies aan te geven hoe, wekte zij de indruk dat de volgende Conservatieve regering de immigratie naar Engeland drastisch wil be perken. Een boodschap die vele Engel sen ongetwijfeld als muziek in de oren zal hebben geklon ken. De huidige omvang van de immigrantenbevolking in Engeland zou volgens of ficiële berekeningen 1,9 mil joen bedragen, inclusief de schatting dat ruim 100.000 daarvan illegaal in Engeland zouden verblijven. In totaal heeft dit betrekking op 3,5 procent van de totale bevol king van ongeveer 54 miljoen. Mevrouw Thatcher sprak overeen verdubbeling van dit aantal rond het jaar 2000, er vanuit gaande dat er jaarlijks tussen de 45 en 50.000 nieuwe, voor het merendeel ge kleurde immigranten Enge land binnenkomen. Cijfers overigens die nu door meer neutrale waarnemers krach tig worden aangevochten. De 53-jarige mevrouw Thatcher stelt nu dat zij van de im migratiepolitiek geen hoofd punt in de komende ver kiezingsstrijd wil maken, maar zelfs in haar naaste om geving zijn er genoeg te vin den die dat sterk betwijfelen. Vooral nu is uitgelekt dat de Conservatieven zelfs denken over plannen om precies vast te stellen wie er in Engeland wel en niet mag stemmen. Tot nu toe is het zo dat iedereen die in Engeland woont het recht om te stemmen kan krijgen. Een verandering in deze zin zou betekenen dat een kwart van de huidige immigrantenbe volking van 1,9 miljoen en naar schatting een miljoen Ie ren, die traditioneel vooral Labour stemmen, hun stem recht kunnen kwijtraken. In elk geval staat vast dat mev rouw Thatcher de knuppel in het hoenderhok heeft ge gooid. En echt niet alleen van de zijde van Labour wordt zij daarover aangevallen. Maar aangenomen mag worden dat zij dat tevoren heeft voorzien. Alle tekenen wijzen er op dat er sprake is van een zorgvuldig uitgestippelde taktiek, on geacht de uiterst gevaarlijke consequenties van ras senconflicten. Margaret Thatcher schijnt dit risico te willen nemen, ongeacht het feit dat er in Engeland al een omvangrijke gekleurde be- volkking leeft, die zich daar blijvend heeft gevestigd. Gunstiger Zij heeft plotseling haast ge kregen nu het tij voor de La bour-regering alsmaar gun stiger wordt. Ze weet maar al te goed dat haar grote rivaal James Callaghan zich ont wikkeld heeft als een uiterst slimme politicus, die zich steeds meer presenteert als de geschikte man om Engeland uit zijn diepe zorgen te halen. Maar mevrouw Thatcher, die er zo vast haar zinnen op heeft gezet om als de eerste vrouwelijk premier de his torische ambtswoning van no. 10 Downing Street binnen te gaan, beseft ook dat zij het aan haar positie als leidster van de oppositie is verplicht een zo gunstig mogelijke po sitie voor de aanstaande ver kiezingen in te nemen. Als zij daarvoor de al jarenlange on duidelijke immigratiepolitiek ter hand wil nemen, is dat po litiek gezien haar goed recht. Juist omdat daarover in brede kring van de Engelse bevol king grote onvrede heerst. Maar omdat zij tot nu toe heeft verzuimd om precies aan te geven wat ze met de immigra tie wil doen. is er sprake van een nare bijsmaak. Er moet nog maar worden afgewacht of dit alles niet te maken heeft met een wanhoopsoffensief dat straks de Conservatieven in het algemeen en Margaret Thatcher in het bijzonder, aardig kan opbreken. JERUZALEM (Reuter/DPA/AP) - Israël zal mogelijk zijn delegatie naar het militaire overleg in Cairo terugtrekken als Egypte vast houdt aan het uitstellen van de hervatting daarvan. Dit heeft een regeringsfunctionaris in Jeruza lem gisteren meegedeeld. "Een kunstmatige vertragen van de besprekingen zoals Egypte doet is een gevaarlijke manoeuvre die het algehele vredesproces zou kunnen bedreigen". De Egyptische regering zei woensdag dat de militaire be sprekingen niet zouden worden hervat voordat voortgang is ge boekt bij de politieke onderhan delingen. Deze werden op 18 ja- MOGADISJOE (AFP/Reuter) - „Zeer binnenkort" zal er wellicht een algemene mobilisatie in So malië worden afgekondigd, zo heeft de Somalische minister van voorlichting, Abdoelkasim Salad Hassan, gisteren op een pers conferentie in Mogadisjoe be kendgemaakt. Hij zei dat de mogelijkheid niet moet worden uitgesloten, dat Somalië „rechtstreeks bij het conflict (in de Ogaden-woestijn) wordt betrokken". Tot dusver heeft de regering in Mogadisjoe steeds ontkend dat Somalische militairen aan de strijd deelne men. Volgens haar zijn het guerrillastrijders uit het omstre den gebied, die tegen Ethiopië in actie zijn gekomen. Volgens Ethiopië zijn er al lang Somali sche troepen bij het conflict be trokken. Minister Hassan beschuldigde Ethiopië er van dat het met steun van de Sovjet-Unie en Cuba een stuk van het Somalische kust gebied langs de Golf van Aden wil bezetten. De autoriteiten in Addis Abeba hebben op hun beurt bekend gemaakt dat er vrouwelijke mili tieleden zijn opgenomen bij de strijdkrachten die een algemeen offensief in de Ogaden zijn be gonnen. Op het Somalische leger in de Ogaden werd een beroep gedaan, zich onmiddellijk over te geven. nuari onderbroken toen presi dent Sadat plotseling de Egypti sche delegatie uit Jeruzalem te rugriep. De Israëlische regeringsfunctiona ris zei dat de Egyptische houding een ongezonde sfeer voor onder handelingen zou scheppen. Hij dacht dat deze bedoeld was om Israël te dwingen tot verdere concessies. "Egypte en alle be trokken partijen moeten be grijpen dat de druk op Israël geen werkelijke resultaten zal opleve- De Egyptische president Anwar Sadat kwam gistermiddag in Hamburg aan voor een kort be zoek aan de Bondsrepubliek. Sa dat kwam uit Londen waar hij uit Washington naar toe was gevlo gen. Sadat werd op het vliegveld van Hamburg verwelkomd door de Westduitse minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Ge- nscher en de Hamburgse bur gemeester Hans-Ulrich Klose. Na een kort gesprek met de Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt is de president door gevlogen naar München. Bij zijn vertrek uit Londen ver klaarde Sadat te hopen dat de onderhandelingen met Israel, die in een impasse verkeren, spoedig kunnen worden voortgezet. De Israëlische minister van buitenlandse zaken. Mosje Da- jan, heeft gisteren in New York verzekerd dat Israël tot oktober 1978 geen nieuwe vestigingen in bezette Arabische gebieden zal stichten. Tegen prominente le den van een overkoepelende ver eniging van belangrijke joodse organisaties in de V S. maakte hij echter de beperking dat deze verklaring slechts geldt voor ves-: tigingen "buiten militaire kam pen" Daarmee verwierp hij het Amerikaanse verwijt dat de Is raëlische regering een belofte schond door de vestiging van nieuwe nederzettingen binnen militaire kampen toe te staan. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO heeft gisteren aanval len van haar strijdkrachten op joodse nederzettingen in door Is rael bezet Arabisch gebied aan gekondigd. In een verklaring die werd uitgegeven ter gelegenheid van het bezoek van de Israelischt premier, Menachem Begin aan Genëve. werd gezegd dat deze nederzettingen een schending van het volkenrecht zijn en dat zij "militaire doelen" betreffen. DEEL HUN ZORCT DEEL MEE! GIRO/ UTRECHT

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9