Commissie gaat snel aan 't werk Rotterdamse chauffeur ontvlucht Turkije Onderzoek naar rel rond koopsompolissen Molukkers ongerust over regeringsbeleid Wat helpt al jaren bil hoest? Waarschijnlijk minder nieuwe provincies STEMERDINK (PVDA): VOOR DEFENSIE IS MEER GELD NODIG beter wonen meubelen hillegom VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 It. Manusama middenpresident in ballingschap van de Vrije Repu- bliek der Zuid-Molukken (RMS) heeft gisteren een tegennota op het rege-j ringsrapport over Molukkers in Nederland gepresenteerd. Rechts van hem\ RMS-minister van buitenlandse zaken Usman Santi en links voorlichter Dolf Lïlipaly. CAPELLE A/D IJSSEL (ANP) - Als de Tweede Kamer akkoord gaat met het Molukken-beleid van de regering zullen de Zuidmolukkers in Nederland alle medewerking weigeren. Dat staat in een nota die de Zuidmo- lukse leider ir. J.A. Manusama gisteren heeft gepresenteerd. Het stuk is een tegennota op het rege ringsrapport over de Molukkers in Nederland. Manusama vindt dat de regering geen 'nee' had hoeven zeggen te gen de politieke idealen van de Zuidmolukkers in Nederland. Erkenning had hij ook niet ver wacht. 'Wij vragen om een open beleid dat aangepast kan worden op een moment dat zoiets haal baar is', aldus de president in ballingschap van de Vrije repu bliek der Zuid-Molukken. Als de Zuidmolukse leiders hun medewerking aan het regerings beleid opzeggen betekent dat niet dat ze allerlei acties zullen goedkeuren, zegt Manusama. Maar het is volgens hem moeilijk 'ontspoorde minderheden' in de hand te houden. Daarom neemt hij het de regering kwalijk dat die spreekt van een tweeslachtige houding van de Zuidmolukse leiders. Manu sama; 'Wii wiizen acties af, maar net als ieder ander burger hebben we het recht om bepaalde poli tieke verwachtingen te koeste ren'. Er is volgens Manusama in het verleden altijd aangestuurd op een dialoog met de regering om van jaar tot jaar met de Zuidmo lukse leiders te bekijken hoe de Nederlands-Indonesische relatie zich ontwikkelt. In schaarse ge sprekken die gevoerd zijn heb ben de Zuidmolukse leiders al leen gevraagd of de regering niet wil hameren op de politieke on haalbaarheid van het Zuidmo lukse ideaal Dit irriteert grote groepen Molukkers, zegt Manu- gen Als de regering echter haar 'pater nalistisch' beleid voortzet, zullen de Zuidmolukse leiders niet lan ger meewerken. De gevolgen zijn volgens Manusama; het repatriëringsbeleid komt lam te liggen: de dialoog tussen Zuidmoluk kers en Indonesië komt definitief tot een eind. sama. Bovendien is in de politiek niets onhaalbaar, vinat hij. 'In de tach tigjarige oorlog hebben de Ne derlanden ook een strijd gewon nen die aanvankelijk op een mislukking leek', aldus de RMS president. 'Wij zijn geen onrede lijke mensen', aldus Manusama, 'wij vragen van de Nederlandse regering geen onmogelijke din- DEN HAAG (SP) - Kamervoorzitter Vondeling heeft gisteravond twee mannen en een vrouw bereid gevonden zitting te nemen in de commissie die een onderzoek moet instellen naar de affaire van de koopsompolissen. De commissie bestaat uit de le vensverzekeringsexpert Erdb- rink (63), belasting-deskundige Hofstra (73) en de vrouwelijke minister van staat M. A. M. Klompé. De commissie zal zo snel mogelijk met haar werk be ginnen. Daarbij moet grondig worden onderzocht wat waar is van de beschuldiging dat politici koopsompolissen hebben aange schaft op het moment dat dit nog financieel voordeel opleverde. Erdbrink is op dit moment om budsman levensverzekeringen. Hofstra is adviseur van de minis ter van financien, ondermeer wat betreft belastingen. Hij is ook minister van financien geweest in het derde kabinet Drees. Mev rouw Klompé is minister van CRM geweest in de kabinetten Zijlstra en De Jong. De vaste commissie van financien in de Tweede Kamer heeft giste ren uren vergaderd over de zaak. Daarbij bleek men er weinig voor te voelen de commissie Donner die een onderzoek instelde naar de betrokkenheid van prins Bernhard bij de Lockheed-affaire i te schakelen. Dat zou te veel de De Partij specteurs hadden gevraagd. De voornaamste bezwaren zijn dat Kamerleden dan elkaar moeten gaan controleren en dat een der gelijk onderzoek nogal wat tijd in beslag zou nemen. "Wij willen snel nagaan of de Kamer zich van de blaam die op haar is geworpen, kan zuiveren" liet Joekes weten. i de Arbeid heeft i indruk wekken dat de koopsom polissen-affaire te maken heeft met het strafrecht. Geen enquête Voorzitter Joekes van sie van financien zei, dat niet is gekozen voor een parlementaire enquête zoals de belasting-in- DEN HAAG (SP) - Er komen waar schijnlijk minder nieuwe provin cies dan 24. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft dat gisteren in de Tweede Kamer laten door schemeren. Volgens de plannen van zijn voor ganger, De Gaay Fortman, zou Nederland in 24 provincies- nieuwe-stijl worden opgesplitst. CDA en VVD hebben zich van meet af aan op het standpunt ge steld dat dit te veel en te duur is. Over de herindelingsvoorstellen beraadt minister Wiegel zich nog. Binnenkort zal hij de Tweede Kamer laten weten wat er in de vorig jaar ingediende voorstellen gewijzigd wordt. Openlijk vroeg de minister zich gis teren in de Kahier af of het aantal Problemen in VVD-fractie over actie Bram en Freek provincies niet "wat aar de hoge kant" is. Een vingerwij zing volgens velen dat het ei minder dan 24 worden. Ook op andere punten denkt minis ter Wiegel er over de reorganisa tieplannen van zijn voorganger te Notenboom' middels verklaard dat een onder zoek heeft uitgewezen dat niemand van de leden van deze partij, die in 1975 lid waren van de PvdA-fractie, zich door de be schuldiging van de belastingin spectie aangesproken voelt. Geen van de betrokkenen of zelfs hun huisgenoten hebben een dergelijke polis afgesloten. Alle ondervraagden zijn bereid hun belasting-inspecteur te vragen een dergelijke verklaring te be vestigen. Slechts twee oud-Ka merleden waren niet bij het on derzoek betrokken omdat men hen niet bereiken kon. Het CDA-kamerlid Notenboom, die zich in het verleden al eerder met de koopsompolissen heeft beziggehouden, is erg kwaad op de belastinginspecteurs. Hij ver wijt ze ersntige beschuldigingen te uiten op grond van niet meer dan een krantenartikel en daarbij al te snel de nadruk te leggen op vermeende betrokkenheid van CDA-Kamerleden. partijgenoot Van Nederland wil niet meer betalen aan Apoera-spoorlijn DEN HAAG - Sympathise en gastarbeiders demonstree gistermiddag op het Haagse nenhof ten gunste van 182 illegaal »w"ij zullen Tri de PvdA-fractie DEN HAAG (SP) - Oud-minister Stemerdink van defensie vindt dat in de komende vier jaar meer geld voor de krijgsmacht be schikbaar moet komen. Hij zal daarover voorstellen indienen bij de PvdA-fractie in ds Tweede Kamer. Rond prinsjesdag dit jaar zullen de PvdA en Stemerdink openbaar maken hoeveel om te beginnen in 1979 defensie extra moet krijgen in vergelijking met de meerjarenraming van het vo rige kabinet. Basis voor de voorstellen van Ste merdink zal zijn een nota die hij nog als minister heeft aangebo den in juni 1977 aan de toenma lige kabinetsformateur. In deze nota wordt een reeks knelpunten opgesomd in de exploitatiesector van de diverse krijgsmachton derdelen. Als al deze knelpunten in een kabi netsperiode weggewerkt zouden worden zou in totaal een miljard gulden meer nodig zijn volgens de nota-Stemerdink. In een toe lichting liet Stemerdink gisteren uitdrukkelijk weten, dat hij zich niet heeft vastgelegd op deze ex tra uitgaven. Volgens hem is onder het kabinet Den Uyl al een begin gemaakt met het wegwerken van dit knel punt. land verblijvende Marok kaanse arbeiders die met uitwij zing worden bedreigd. Ten aanzien van 35 Pakistaanse politieke vluchtelingen heeft staats secretaris Haars van justitie in middels beslist dat zij ons land moe ten verlaten. Twee of drie van hen zijn al teruggevlogen naar Pakis tan, de rest wordt binnenkort op het vliegtuig gezet. Volgens het minis terie van justitie vallen de Pakista- nen niet binnen de termen die voor politieke vluchtelingen worden ge hanteerd. gaan hoe volgens ons deze knel punten kunnen worden opgelost. Daarna kunnen wij aangeven hoeveel er meer nodig is", zei Stemerdink. wijzigen: wordt de positie van de gemeen ten door de provinciale herinde ling niet te veel verzwakt? stoot het rijk niet te weinig taken en bevoegdheden af -aan de pro vincies en gemeenten? moet de nieuwe bestuurlijke in deling van Nederland in één klap of stap voor stap worden inge voerd? moet er niet wat meer lijn worden aangebracht in de herindeling van de gemeenten (die vooral neerkomt op opheffing van de kleintjes)? Een bijna onoverkomelijk knel punt bij de bestuurlijke herinde ling zijn de grote kosten. De plannen kosten in de aanlooppe riode minstens 1,4 miljard gulden en daarna jaarlijks minstens 400 miljoen, zo deelde staatssecreta ris Koning mee. Eén van de belangrijkste bedoelin gen van de provinciale en ge meentelijke herindeling is de af stoting van rijkstaken naar pro vincies en gemeenten (decen tralisatie). Een voorwaarde daar voor is dat de lagere bestuursor ganen in staat moeten zijn om ta ken die nu door de rijksoverheid vervuld worden uit te voeren. De bestuurlijke reorganisatie beoogt dan ook sterke gemeenten en provincies te maken. Minister Wiegel beloofde de Tweede Kamer er zorgvuldig op toe te zien dat de Haagse depar tementen niet te veel macht en bevoegdheden (ten kosten van de lagere organen) naar zich toe trekken. Rooyen (oud-staatssecretaris i financiën) is erg boos omdat de indruk is gewekt dat hij als tip gever heeft gefungeerd voor de Kamerleden, die op het laatste moment via een koopsompolis een belasting voordeeltje hebben vergaard. DEN HAAG (ANP) - Nederland wil niet meer betalen aan de Apoeraspoorlijn in West-Suri- name dan de 150 miljoen die wa ren afgesproken. De voorlich tingsdienst ontwikkelingssa menwerking heeft dat desge vraagd bevestigd. Begin 1976 heeft de commissie Ontwikkelingssamenwerking Nederland-Suriname (Cons) vastgesteld, dat Nederland 150 „TrrN milincn 7nn hiidrappn aan He inmiddels hebben de VVD-Kamer- aanleg van een spoorlijn van het ^den Kappeyne van de Coppello en dorp Apoera naar het Bakhuys- Nijpels mevrouw Haars gevraagd gebergte, waar Suriname bauxiet haar ™9atieve beslissing op de De oud-minister had wilde ontginnen. Suriname zelf van e Po-kista- 6en maar een ar e 42 miljoen bijdragen. Maar De oud-minister zonderde de post investeringen voor defensiema- térieel uitdrukkelijk uit. Deze komt ook in zijn knelpuntennota niet voor. Op het punt van inves teringen staat Nederland volgens Stemerdink vrijwel aan de top in het rijtje NAVO-landen. Stemer dink wil dan ook geen extra geld voor nieuw materiëel. "Ik kies ervoor om te snoeien in de aan tallen als door prijsstijgingen het investeringsbudget overschre ven dreigt te worden", zei hij. die zijn er niet. Als pogingen van Suriname om aan de afgesproken 42 miljoen te ko men op niets uitlopen is het evenwel niet uitgesloten dat de situatie nader wordt bekeken. heroverweging te Beide Kamerleden vragen zich af of de uitwijzing wel in overeenstem ming is met de gedragslijn die tus sen de directie vreemdelingenzaken en de stichting vluchtelingenwerk Nederland gebruikelijk is. zijn zeg- in zijn knelpuntennota opgenomen: 40 miljoen gulden meer voor de aan stelling van burgerpersoneel bij de krijgsmacht. Er is 1500 man burgerpersoneel meer nodig. "Daar is sprake van onderbezet ting. Die moet worden opgehe ven", oordeelde Stemerdink. DEN HAAG (SP) - Binnen de WD-fractie in de Tweede Ka mer zijn problemen ontstaan over de ondertekening van een brief aan de KNVB over de we reldkampioenschappen voetbal in Argentinië door twee liberale kamerleden. Na een fractiever gadering werd gisteravond ver klaard dat de beide onderteke naars de brief "op persoonlijke ti tel" hebben ondertekend. De rest van de fractie voelt er niets voor om de actie van de cabere- tiers Bram Vermeulen en Freek de Jonge tegen deelname van het Nederlands elftal aan de WK, te steunen. "Wij hebben er geen be hoefte aa de KNVB aanwijzingen te geven omtrent het gedrag van de deelnemers. Dit dient aan de m KNVB en de deelnemers zelf AMSTERDAM (SP)-Een 29-jange overgelaten te worden", aldus de Agent verdacht van corruptie ROTTERDAM (ANP) - De van sigarettensmokkel verdachte vrachtwagenchauffeur W. A. Plinck uit Rotterdam, die meer dan drie maanden in Turkije werd vastgehouden, is woensdag naar Grieken land gevlucht. Het Rot terdamse transportbedrijf Furness, waarvoor de heer Plinck werkte, heeft dit ver nomen van het ministerie van buitenlandse zaken. De ge vluchte chauffeur had vanuit een Griekse grensplaats con tact opgenomen met de con sulaire vertegenwoordiging van Nederland in Grieken land. De consul had het mi nisterie ingelicht. Het ministerie zal er voor zor gen dat de heer Plinck zo snel mogelijk kan beschikken over de vereiste papieren om zijn terugreis naar Nederland te aanvaarden. Een verte genwoordiger van het trans portbedrijf is onderweg naar Tessaloniki in Griekenland om de chauffeur daar op te vangen. Een woordvoerder van Furness verwacht dat de heer Plinck binnen enkele dagen thuis kan zijn. Woensdag meldde de chauffeur zich bij de douane in Griekenland. Hij had geen paspoort of andere papieren bij zich omdat deze hem in Turkije waren afgenomen. Met zijn bedrijf in Rotterdam heeft hij nog geen contact ge had, zodat de directie van Furness verder geen details kan verstrekken. Het minis terie van buitenlandse zaken wilde voorlopig geen nadere gegevens verstrekken. Op 25 oktober vorig jaar kwam de heer Plinck met een lading sigaretten, bestemd voor het Turkse staatsmonopolie, bij de grens van dit land aan. Een collega vervoerde eenzelfde hoeveelheid sigaretten. Beide chauffeurs hadden volgens het Rotterdamse transport- fracti everklaring De conflictsituatie in de fractie was het gevolg van de ondertekening door Erica Verkerk-Terpstra en Wim Keja van een brief aan de KNVB, die ze samen hebben op gesteld met leden van de PQVDAi CDA en D'66. Daarin wordt de bond gevraagd in Ar gentinië niet mee te doen aan ha- nifestaties, die dienen ter meer dere eer en glorie van het Ar gentijnse regime. Amsterdamse hoofdagent het bureau Warmoesstraat is gearresteerd op verdenking van corruptie. Hij zou een win keldievegge hebben laten gaan in ruil voor 1000 dollar. De politie sluit niet uit dat de vrouw het geld heeft gegeven om te voorkomen dat de recherche een onderzoek in zou stellen naar vermeende handel in narcotica door haar man, die inmiddels is gearresteerd. Hij was in het bezit van hasj en 15.000 dollar. Wat kost deze riante zithoek...? Kijk op pag. bedrijf alle vereiste papieren bij zich. Het staatsmonopolie beweerde echter de sigaretten die de heer Plinck vervoerde nooit besteld te hebben. Terwijl zijn collega zijn weg mocht vervolgen werd de Rot terdamse chauffeur door de douane vastgehouden onder verdenking van smokkel. Furness houdt vol, dat hier sprake is van een misverstand en dat de heer Plinck volko men onschuldig is. Hij voerde het transport uit in opdracht van het Rotterdamse trans portbedrijf dat al twee jaar bij regelmaat sigaretteh naar Turkije bracht. Er zijn vol gens het bedrijf nimmer moeilijkheden geweest. De vrachtwagen met de lading sigaretten bevindt zich nog steeds op een douaneterrein aap de grens. Dit betekent voor het Rotterdamse bedrijf een flinke verliespost. Fur ness kan nu al meer dan drie maanden niet beschikken over het transportmiddel dat 150.000 gulden waard is. Voorts heeft de onderneming al een zelfde bedrag uitgege ven aan verblijfskosten van haar chauffeur, bezoeken van zijn vrouw aan Turkije en rei zen van vertegenwoordigers van het bedrijf naar dit land, dagelijkse telefoonties enz. Bovendien heeft Furness sinds twee maanden al haar weg transporten via Turkije naar Iran en andere landen in het Midden-Oosten uit veilig heidsoverwegingen gestaakt. Hun goederen gaan nu per schip vanaf Rotterdam naar havens aan de Perzische golf. De kosten zijn ongeveer het- De naar Griekenland ge vluchte vrachtwagenchauffeur W. A. Plinck. zelfde, maar de goederen zijn veel langer onderweg De directie van het bedrijf heeft uit menselijk oogpunt alle begrip voor de vlucht van de chauffeur naar de vrijheid. In bedryfsopzicht juicht zij de stap van de heer Plinck niet toe. De directie vreest dat dit consequenties voor de on derneming zal hebben. Fur ness sluit eventuele repercus sies op het gehele Neder landse wegvervoer naar en via Turkije niet uit. Neder land heeft op transportgebied grote belangen in dit land. Het is overigens de vraag, of Furness de vrachtwagen en de sigaretten, welke laatste een bedrag vertegenwoordi gen van 600.000 gulden, terug zal krijgen. Consumentenmarkt DE MASSA-MARKT vraagt: administratieve kracht voor de middaguren voor ons filiaal LEIDEN haar/zijn taak zal bestaan uit administratieve bezigheden. Ervaring in administratieve werk zaamheden zijn vereist. flinke jongen voor 3 dagen in de week in ons filiaal WASSENAAR. Voor hem die van aanpakken weet. bieden wij een uitstekend salaris. Voor onze afdeling BLOEMEN EN PLANTEN te Leiden jongen of meisje die deze afdeling geheel kan „runnen". Enige ervaring in deze branche is gewenst doch niet vereist. Wegens pensionering van onze slijter die van zijn welverdiende rust gaat genieten na een enthousiaste werktijd bij onze slijterij in Leiden, vragen wij slijter met ólle benodigde papieren voor het „runnen" van onze 2 slijterijen in Leiden en Wassenaar. Voor deze zelfstandige en verantwoordelijke funktie stellen wij u een prima salaris in het vooruitzicht. Sollicitaties te richten aan: Consumentenmarkt De Massa-Markt Levendaal 150-152. Vragen naar dhr. J. Somers. Telefoon 071-140169. Kritiek op geheime overeenkomst tussen PPT en Z-Afrika DEN HAAG/UTRECHT (SP) - De PTT blijkt eind vorig jaar met Zuid-Afrika een overeenkomst gesloten te hebben die het moge lijk maakt dat Nederlanders op 35 postkantoren in dat land geld kunnen opnemen met blauwe gi robetaalkaarten. De PTT heeft daaraan nog geen ruchtbaarheid gegeven. Dit staat in het blad "Sociaal Eco nomisch Manegement" van de centrale van hoger personeel en de centrale van hogere functiona rissen bij overheid en onderwijs. "Binnen de PTT bestaat nogal wat weerstaand tegen een dergelijk akkoord met een land dat door zijn apartheid flink wat emoties loswoelt. Juist in een periode dat andere instellingen zoals banken hun relaties met Zuid-Afrika aan het inkrimpen zijn, gaat een staatsbedrijf als de PTT in dat land opereren", meldt het blad vinnig. Een woordvoerder van de PTT zegt dat dit bedrijf streeft naar een zo groot mogelijke klantenservice. Als er behoefte bestaat in Zuid- Afrika geld op te nemen, probeert de PTT dat mogelijk te maken. Hoe dat land politiek ligt, daar bemoeien we ons niet verder mee", aldus de woordvoerder. De PTT wil de overeenkomst met Zuid-Afrika pas officieel bekend maken als Zuid-Afrika medio maart wordt opgenomen in het lijstje van landen op de betaal kaarten, waar men geld kan op- Volgens het blad is het echter nu al mogelijk om in Zuid-Afrika met blauwe girobetaalkaarten geld op te nemen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7