Toch renovatie in de Kooi van 52 woningen Leiden krijgt Alpha-hulp Stichting voor behoud van Leidse synagoge Reinwardt Academie dreigt doel voorbij te schieten Actief in vrije tijd Snoep verstandig kan niet opboksen tegen de reclame voor zoetigheid VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 LEIDEN LEIDEN - De Reinwardt Acade mie-de hogere beroepsopleiding voor museummedewerkers - dreigt haar doel voorbij te schie ten indien de rijksoverheid niet snel de helpende hand toesteekt. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de be heerscommissie van de academie waarbij een groot aantal knel punten op tafel kwam. De academie, die in 1976 van start ging om middenkader voor het museumwezen op te leiden, lijkt op het ogenblik meer de kant van een kunsthistorische opleiding te gaan dan die van een mu seumopleiding. Veel essentiële vakken op het gebied van de zg. verzamelgebieden, zoals ge schiedenis en archeologie, eth- nografie (volkerenbeschrijvipg), natuurlijke historie en techniek, kunnen binnen de huidige opzet niet worden gegeven als gevolg van onvoldoende medewerking van het rijk. Hierdoor komt de nadruk te liggen op het vak kunstgeschiedenis, dat volgens de directeur van de academie, drs. G. Dusee, door sommige leerlingen met tegenzin wordt gevolgd omdat ze - terecht - op een veelzijdiger onderwijsp rogramma hadden gerekend. Daar komt bij dat allerlei aanvra gen van de academie - via de ge meente Leiden - door het minis terie van onderwijs en weten schappen niet of bijzonder traag worden beantwoord. Dat geldt bijvoorbeeld voor de zg. taakuren die de academie nodig heeft. Vo rig jaar heeft de academie dankzij een gesprek op het ministerie 24 taakuren kunnen lospeuteren, hoewel het departement er aan vankelijk maar 12 wilde betalen. Op het ogenblik heeft de academie 38 taakuren nodig wil men goed projectonderwijs kunnen geven en allerlei administratieve- en staftaken kunnen vervullen. Het aantrekken van gastdocenten komt hierdoor ook in de knel. Of schoon de aanvraag voor extra taakuren al geruime tijd de deur uit is, heeft het ministerie nog steeds niet gereageerd. Een ander probleem is dat de aca demie in plaats van de hbo- rechtspositieregeling (voor het hoger beroepsonderwijs) de vwo-rechtspositieregeling (voor bereidend wetenschappelijk on derwijs) op zich krijgt toegepast. Hierdoor worden leerkrachten die een eerstegraads bevoegd heid zouden moeten hebben, soms als onbevoegd docent be taald. Verzoeken om hierin ver andering te brengen, worden op het ministerie niet of zeer traag behandeld. De academie dreigt hierdoor soms zeer goede leerkrachten te verliezen. In de commissie werd ervoor ge pleit om via het bevoegd gezag (de gemeente) audiëntie aan te vragen op het departement om de problemen snel opgelost te krijgen. Overigens gaat de academie, die straks zo'n 130 studenten zal tel len, volgend jaar het derde (laatste) jaar in. Vöör die tijd hoopt zij te kunnen verhuizen van de Oude Vest naar het voor malige mulo-gebouw aan de Van de Brandelerkade. DEALER VAN O A. BOUSSAC gordijnen pi hffï tapijt rLutu gordijnen BESOUW tapijt Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 De woningen aan de Driftstraat die nu gerenoveerd mogen worden. ADVERTENTIE De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Heropening eind maart LEIDEN - Deze week is in Leiden de stichting "Vrienden van de Leidse synagoge" opgericht. Voorzitter is de her vormde predikant van Oud Leiden De Afdeling Leiden van de NVV Vrouwenbond organiseert op maandag 13 februari een le denbijeenkomst. Op deze avond zal de heer D.v.d. Burg een inleiding houden over het onderwerp "Oud Leiden". De lezing zal worden toegelicht met dia's. De bijeenkomst wordt gehouden aan de Pieterskerkgracht 11 en be gint 'b avonds om acht uur. ABAL-verkoop Van 14 tot en met 16 februari organiseert de Stichting Af zetbevordering van Artikelen uit Landen in ontwikkeling een verkooptentoonstelling in het bejaardencentrum "Ro- senburch" aan de Vijf Meilaan 71. Op deze verkoop tentoonstelling zijn produk- ten te koop uit een twintigtal ontwikkelingslanden. De ver koop van de artikelen wordt verzorgd door de bewoners van het huis zelf. De Stichting Abal importeert artikelen van kleine produ centen uit de derde wereld. De openingstijden van de ten toonstelling zijn dagelijks van 10 tot 12 uur en 's mid dags van half drie tot 5 uur. Lezing astrologie Op dinsdag 14 februari om acht uur 's avonds zal een tweede lezing worden gehouden van een cyclus over astrologie. De bijeenkomst wordt gehouden in het nieuwe .gespreks- centrum aan de Vrouwen- kerkkoor straat 17 (achter het Praethuys). Op deze avond zal een inleiding gehouden worden door de heer F. Vol kers, astroloog in Den Haag onder de titel "De toepassin- yen der astrologie". Vrijwilligers-THD De Telefonische Hulpdienst in Leiden heeft binnenkort en kele nieuwe vrijwilligers no dig. Daarom zou de THD graag in contact komen met enkele mensen die voor dit werk voelen en tijd kunnen vrijmaken voor telefoon dienst 's avonds, in de week ends en soms in de nacht. Met kandidaten worden eerst openhartige gesprekken ge voerd. Wordt hij of zij aange nomen dan volgt een intro ductie-training en wordt de nieuweling vertrouwd ge maakt met de apparatuur en met de informatie waarover de dienst beschikt. Van de vrijwilligers wordt verwacht, dat zij tenminste twee jaar aan de THD verbonden blijven. Op dit moment is er voorkeur voor mannen, in verband met het streven om het aantal mannelijke en vrouwelijke vrijwilligers ge lijk te laten zijnMen kan zich wenden tot THD, Postbus 495, Leiden. LAK-declamptie Op 15 februari start de Lite raire Workshop een declama tiecursus die tien lessen van twee uur zal omvatten, die elk woensdagavond worden ge- geven. Inschrijven kan men lussen twee en vijf uur 's mid dags op het LAK-secreta- riaat, Levendaal 150. Zoeterwoude, ds. S. L. Schoch, secretaris-pen ningmeester mr. drs. D. J Bruinsma (Leiden). Verder zitten in het stichtingsbe stuur mevrouw drs. M. Th. C. van Rooijen-Langemeijer (Oegstgeest), de heer H. J. Maas (Leiden) en mr. J. A. H. de Bie (Amsterdam). Het doel van de stichting is bij te dragen aan de instandhouding van de synagoge als joods ge- beds- en leerhuis en als cultuur historisch monument. Ds. Schoch: "Dat betekent voorna melijk, de synagoge in de belang stelling van velen te houden en in de toekomst voldoende gelden bijeen te brengen tot instand houding van het gebouw. Het is een verantwoordelijkheid die de kleine joodse gemeente niet al leen kan dragen". De restauratie van de synagoge, die vorig jaar is begonnen, loopt in tussen ten einde. De officiële heropening is bepaald op 29 maart om half 2. Op vrijdag 31 maart en zaterdag 1 april zijn er diensten, waarin ook belangstel lenden welkom zijn, en op zon dag 2 april houdt de Israëlitische gemeente van 11 tot 4 uur open huis. Ieder die aan de restauratie financieel heeft bijgedragen - en dat zijn er velen - krijgt, ver de adressen bekend zijn, persoonlijke uitnodiging. Voor duizenden guldens aan antiek gestolen LEIDEN - Uit een woning aan de Vliststraat is gisteren voor een bedrag van acht- a negenduizend gulden aan antieke goederen ontvreemd. De insluipers namen onder meer een Friese staartklok, tinnen en koperen spullen mee. De bewo ners merkten de diefstal pas gis teravond bij thuiskomst op. Het is niet duidelijk hoe de daders zich de toegang tot de woning hebben verschaft. LEIDEN - De renovatie van 52 woningen in de Kooi kan toch doorgaan. Mi nister Beelaerts van Blokland (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) is alsnog ak koord gegaan met het plan voor deze woningen, het zg, complex III van woningbouwvereniging De Eendracht in de Drift- straat en Lombokstraat. De renovatie van deze uit 1923 date rende woningen werd door het ministerie eerder afgewezen, omdat ze te slecht voor verbete ring werden bevonden. Boven dien achtte de hoofdingenieur- directeur de kosten van verbete ring, die uit de slechte bouwtechnische staat van de woningen voortvloeiden, te hoog: 64.451 gulden per woning. Het overleg tussen ministerie en gemeente over deze woningen verkeerde lange tijd in een im passe. Die is gisteren doorbroken door het eerste gesprek dat wet houder Verboom met de nieuwe minister van volkshuisvesting had: Beelaerts van Blokland. De wethouder voerde in dat gesprek aan dat de verbeteringsplannen na twee jaar overleg tussen ge meente, woningbouwvereniging en bewoners tot stand zijn geko men. Afwijzing van de renovatie zou volgens de wethouder een ernstige verstoring betekenen van het gemeentelijk meerja renprogramma voor de stadsver nieuwing. Minister Beelaerts van Blokland heeft zich voor deze argumenta tie gevoelig getoond, maar ook medegedeeld dat zijn goedkeu ring voor de plannen van De Eendracht "bij wijze van hoge uitzondering" wordt gegeven. In de brief aan B en W, waarin hij dat bevestigt, schrijft de minister. J'lk dring er met klem op aan dat voor nagenoeg identieke com plexen voortaan vervangende nieuwbouw wordt ontwikkeld". Ook benadrukt hij dat voor reno vatie van kwalitatief nog goede complexen woningen meer so bere verbeteringsplannen moe ten worden ontwikkeld. Het complex zal na renovatie be staan uit 26 beneden- en 26 bo venwoningen. De benedenwo ningen zijn bestemd voor huis vesting van één- a twee personen en de bovenwoningen voor vier a vijf bewoners. De reclame voor snoepgoed wordt waarschijnlijk verder aan banden gelegd. Minister Ginjaar van Volksgezond heid liet dat woensdag ten minste doorschemeren in antwoorden die hij in de Tweede Kamer gaf. Hij zei dat op het ministerie de mogelijkheid om reclame op tv voor suikerhoudend snoepgoed verder te beperken of te verbieden onderzocht wordt. De zorgwekkende toe stand van de gebitten van jonge kinderen is daar vol gens de minister voldoende aanleiding toe. Het tan- denborsteltje bij de tv-re- clame helpt niet veel. Het le vert slechts een geringe bij drage aan de gezondheids voorlichting en -opvoeding, zegt de bewindsman. Veel mensen denken dat als ze maar goed hun tanden poet sen er niets aan de hand is. Er is wel wat aan de hand. De Stichting ter bevordering van de jeugdtandverzorging in de Rijn- Aar- en Veenstreek in Alphen aan de Rijn, waarbij sinds de fusie van 23 maart vorig jaar ook de school- tandverzorging voor Leiden is ondergebracht, houdt de gaatjes en getrokken kiezen van achttien gemeenten in Zuid-Holland zorgvuldig bij. De heer P. B. Sips is dirigerend tandarts van de Stichting. Hij zegt: "Het is erg bedroevend gesteld met de kindergebitten. Het komt vrij vaak voor dat bij een kind van zes jaar, dat net op school komt het melk- gebit er al zo slecht aan toe is dat het met vullingen niet meer kan worden behouden, zodat we moeten trekken". Dat blijkt ook wel uit de cijfers. In de regio Alphen bijvoor beeld werd in het schooljaar 1976 1977 van 8560 kinderen 1694 keer getrokken en 6657 keer gevuld in melkgebitten In blijvende gebitten werd 226 keer getrokken en 20.829 keer gevuld. In Leiden werd dat schooljaar in blijvende gebitten hele maal niet getrokken. Vergelijkingen zijn het beste mogelijk aan de hand van het verrichtingsgetal, dat is het gemiddelde aantal verrich tingen per kind per school jaar. De verschillende soorten verrichtingen zoals één- twee- of drievlaksvullingen krijgen voor de berekening een ver schillend aantal puntenhoe meer er gedaan moet worden, hoe hoger het aantal punten. Dat getal was voor '75-76 voor de regio Alphen 3,13 voor Leiden 2,56. Voor 76-'77 voor de regio Alphen 3,38 en voor Leiden 2.60. De heer Sips: "Uiteraard ben ik voor anti-propaganda voor snoepgoed. En ik geloof dat de voorlichting op scholen toch al geholpen heeft, er wordt nu in elk geval op verjaardagen al veel minder op snoep getrac- teerd. Ook de fluoridetabletjes die we sinds november vorig jaar mogen voorschrijven helpen zeker. Het is alleen jammer dat het gebruik van fluor aan de mensen zelf wordt overgelaten. Een ver gelijkend onderzoek tussen Tiel, waar het drinkwater al twintig jaar fluor bevat en een plaats waar dat niet zo is, heeft aangetoond dat de tandbederfreductie door fluor zeker 45 tot 50 procent be draagt". "Van dat tandeborsteltje bij de tv-reklame voor snoepgoed dacht ik toen het een paar jaar geleden werd ingesteld: dat is een zeer zinnige zaak. Maar nu geloof ik dat het toch niet het juiste effect heeft. Het is ook zo klein hé? Iets dat wel zou helpen denk ik is als er net zoveel accijns op snoep zou komen als op bijvoorbeeld al cohol en sigaretten". Ondanks bezwaren Centrale Raad voor Gezinszorg o LEIDEN - De Stichting Gezins verzorging Leiden staat nog deze maand de omstreden Alpha-hulp invoeren. Directeur Van der Meij heeft de plaatselijke huisartsen, de gemeente en een aantal be trokken dienstverlenende instel lingen per brief op de hoogte ge steld van zijn voornemen om op 20 februari de eerste Alpha-help- sters in te zetten. Het bestuur van de stichting heeft zich in principe met het plan akkoord verklaard, maar moet begin volgende week nog de formele goedkeuring ge- Ex-staatssecretaris Meyer van CRM voerde eind vorig jaar Al pha-hulp in als mogelijkheid om een einde te maken aan de per soneelstekorten in de gezinszorg. Gebleken was dat lang niet in alle gevallen de hulp nodig is van op geleide gezinsverzorgsters, maar dat vaak kan worden volstaan met het bieden van eenvoudige huishoudelijke hulp. Deze zou dan door ongeschoolde Alpha- helpsters gegeven kunnen wor den. Omdat de Alpha-helpsters maar een beperkt aantal uren per week aan het werk gaan, zou de normale sociale verzekering op hen niet van toepassing zijn. Al pha-hulp zou volgens de bereke ningen van het ministerie tachtig procent goedkoper zijn dan de traditionele gezinshulp. De Centrale Raad voor de Gezins verzorging, waarbij 260 instellin gen uit de gezinszorg zijn aange sloten, stemde met de plannen van Meijer in. Oud-minister Boersma van Sociale Zaken had echter grote bezwaren. Hij vond dat Alpha-helpsters precies zo als alle werknemers sociaal verze kerd moesten zijn. Meijer ging voor hem door de knieën en stelde zijn plannen bij. De Cen trale Raad evenwel kreeg nu be zwaren, omdat Alpha-hulp in dat geval nog maar maximaal 40 pet. goedkoper zou zijn. De raad achtte dit geen bevredigende be sparing en eiste van de staatssec retaris andere alternatieven om uit de moeilijkheden te komen. De staatssectetaris ging evenwel niet op de kritiek in en hand haafde zijn plannen, waarop 60 bij de Centrale Raad aangesloten instelüngen vorige week bij de Raad van State tegen de Alpna- hulp in beroep gingen. De Raad van State moet nog uitspraak doen. Directeur Van der Meij zei vorig jaar al niet direct van de invoe ring van Alpha-hulp te willen af zien. "De problemen in Leiden zijn zo groot", zo zei hij, "dat elke mogelijke oplossing serieus overwogen moet worden". De af gelopen maanden heeft men zich intern by de Stichting Gezins verzorging gebogen over de voor- en nadelen van Alpha-hulp en uiteindelijk besloten er toch mee te beginnen. Leiden heeft in het verleden regelmatig op het mi nisterie aan de bel getrokken, omdat de personeelstekorten er toe leiden dat veel hulpaanvra- gen niet konden worden beant woord. In '76 konden 128 urgente aanvragen helemaal niet behan deld worden, moest zestig pro cent van de hulpvragers langer dan een week wachten en kreeg een kwart pas na een maand ge zinshulp. Doordat het ministerie geen extra geld beschikbaar stelde, konden geen extra ge zinsverzorgsters worden aange trokken en leken bezuinigingen de enige oplossing. Dat gaat nu met de invoering van Alpha-hulp gebeuren, omdat met goedko pere krachten kan worden ge werkt en voor éénzelfde bedrag dus meer personeel kan worden aangetrokken. In tegenstelling tot de gewone ge zinsverzorgster is de Alpha-help ster niet in dienst van de Stich ting Gezinsverzorging maar werkt zij rechtstreeks voor de hulpvrager. Toch heeft de stich ting wel een aantal taken uit te voeren. De hulpvragen blijven bij gezinsverzorging binnen komen. Daar zal ook worden bepaald of iemand gezinshulp dan wel Al pha-hulp nodig heeft. De instruc tie van de Alpha-helpsters en de bemiddeling tussen hulpvrager en Allpha-helpster zijn ook taken van gezinsverzorging. Voorlopig is het aantal uren dat dit jaar aan Alpha-hulp beschikbaar wordt gesteld, door de stichting vastgesteld op 15.000. In totaal verleent gezinsverzorging jaar lijks ruim 300.000 uren gezins hulp. Het is de bedoeling dat in september van dit jaar bekeken zal worden of het werken met Al pha-helpsters aan de verwach tingen beantwoord.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3