Bewoners gaan samen optreden tegen Boogmij Voetpad langs Raaphorstlaan „Doorkruising van gemeentelijk woningbeleid" j-eidse agenda Veel interesse politie nieuwbouw schietelub „Een vreselijk en verbaal gedoe...' Wethouder Gordijn over verkoop premiehuurwoningen: VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 LEIDERDORP - "Wat hier gebeurt is een doorkruising van het gemeentelijk wo ningbeleid" zei wethouder Gordijn van Leiderdorp gistermiddag in een reactie op de verkoopplannen van ruim 60 pre miehuurwoningen aan de Splinterlaan, Dijkgravenlaan Heemraadlaan en de Gaardes door de eigenaar van de huizen "Huis en Haard bv". Deze plannen zijn, zoals bekend aan de bewoners meege deeld via een brief van 2 februari afkom stig van de Hilversumse beheers maat schappij van de huizen de Boogmij bv. De groep huizen waar het om gaat vindt wethouder Gordijn "nogal belangrijk" omdat ze nog voor een redelijke huur 250,-) te krijgen zijn. "In het kader van de doorstroming hebben ze dan ook veel waarde, het zijn immers goede woningen voor een billijke prijs. Aldus de wethouder, die de bedragen die nu voor de verkoop worden genoemd (rond de twee ton) een "krankzinnig be drag" noemt. "Het bedrag van twee ton staat in geen enkele verhouding met de werkelijke waarde. Op de onroerend goedbelas- ting-lijst zijn ze getaxeerd tussen de 100 en 125.000 gulden". Niet hopeloos Wethouder Gordijn wijst erop dat de be woners zeker niet in een hopeloze positie zijn terechtgekomen. Hij geeft aan dat "koop in ieder geval geen huur breekt". Hier doelt hij op de huurbescherming die iedere bewoner geniet, ook al kopen ze de huizen niet. Het zou een slepende kwestie worden en zeker driejaar duren alvorens de huurder de woning zou moe ten verlaten. Wethouder Gordijn die een gesprek met de Boogmij heeft gehad, weet niet wat ach ter deze verkoopplannen steekt. Hij denkt daarbij wel in een bepaalde rich ting: "Al die makelaars willen van hun bezit af. Niet alleen in Leiderdorp. Het is namelijk onrendabel bezit geworden, omdat ze van de minister niet de toe stemming gekregen hebben de huren te verhogen. De lasten worden in verhou ding tot de opbrengst verder doorge- Een woordvoerder van de Boogmij in Hil versum vindt dat er geen reden gezocht moet worden achter de verkoop van wo- ningen."De eigenaar gaat gewoon zijn huizen verkopen, zoals u een auto ver koopt", zegt hij. Verderop in het gesprek gaat ook hij nog eens in op de koppeling aan de overheidsvoorschriften met de huurprijzen. "Ten opzichte van de waarde ligt het rendement nu erg laag" aldus de zegsman van de beheersmaat- schappij. Op de verkoopprijs hoeven de huurders zich nog niet direct blind te staren, althans zo lijkt het. "Als de huurder een huis willen kopen, dan komen wij met de aanbieding. Die aanbieding is stukken goedkoper dan de twee ton die genoemd is", aldus de woordvoerder van de Boogmij. Zoals bekend wordt de gemeente Leider dorp nu ook nog geconfronteerd met verkoopplannen van huurwoningen in Adegeest. Daar heeft de beheersmaat- schappij Kok Makelaardij echter alleen maar de plannen geopperd om tot ver koop te komen, nadat diverse aanvragen van de huurders, om de huizen te kopen waren binnengekomen. Het verschil met de Boogmij is dat Kok de mogelijk heid opent om te kopen, wanneer men dat wenst. De Hilversumse be- heersmaatschappij zal daarentegen kost wat kost gaan verkopen. Artsen Verkoopplannen van premiehuurwoningen in Leiderdorp vallen slecht Lelden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur voorm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen: wijk 1 (Mor- swegkwartier. Noordbinnenstad, Noorderkwartieren Groenoord)H. G. M. Aelbers, Noordeindseplein 2a, tel. 122268; wijk 2 (Kooi en Merenwijk) P. J Derchant, Hooigracht 61, tel. 123752; wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk, zuidbinnenstad) J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538. wyk 4 (Zuid-West en Haag- wegkwartier) zaterdag: W. Schellekens, Paganinistr. 24, tel. 764035. zondag A. A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797. Leiderdorp - J. van de Beek en J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539. zater dag en zondag spreekuur van 12.30 tot 13 Oegstgeest - E. J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - Zaterdag: W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960. zondag: F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel. 6352. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01711-10030. Apotheken De bewoners gisteravond bijeen in de Scheppingskerk in Leiderdorp. Achter de tafel onder andere wethouder Gordijn en CDA'er Reugebrink. Vertegenwoordigers van de Boogmij waren niet aanwezig. "Wij hebben geen uitnodiging gehad", zo zei ons een woordvoerder van de Boogmij gistermiddag. LEIDERDORP - "We moeten ons gezamenlijk opstellen tegenover Boogmij, wanneer we indi vidueel reageren op die brief worden we één voor één gepakt". Aldus de reaktie van één der bewo ners van de 65 woningen aan de Splinterlaan in Leiderdorp en omgeving, die op de nominatie staan verkocht te worden. In de bewuste brief heeft Boogmij, de beheerder van de woningen, de bewoners meegedeeld dat de eigenaar Huis en Haard van plan is de huizen te verkopen. De vraagprijs van de woningen in bewoonde staat bedraagt plm. 145.000, bij vrije verkoop zou deze prijs ongeveer 217.000 gul den bedragen. Het bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft op verzoek van het inderhaast opgerichte aktie- kommité een taxatie verricht. De prijs die daaruit naar voren kwam lag 15.000 a 20.000 gulden lager dan de vraagprijs van Boogmij, terwijl er nog verschil is naar de oppervlakte van de grond en de aanwezigheid van centrale ver warming. Bemiddelaar Het Bouwfonds verklaarde zich gisteravond bereid als bemidde laar op te treden tussen Boogmij en de huurders; men heeft name lijk ervaring met dit soort specu latieve verkoop van huizen, o.a. in Apeldoorn, waar men in een vergelijkbare situatie de koopprijs van de huizen tot 73.000 wist te drukken. De vertegenwoordiger van het Bouwfonds drong wel aan op de oprichting van een huurders vereniging, omdat men dan een sterkere onderhandelingspositie heeft tegenover de verkoper. Tijdens de bijeenkomst vormden de aanwezigen een kommissie die voorlopig de belangen van de bewoners zal behartigen. Zij hebben zich al verzekerd van de steun van het Raadslid Reuge brink (CDA), die zich bereid ver klaarde hen met raad en daad ter zijde te zullen staan. Hij merkte op: "Het gaat er om de wijk te laten funktioneren zoals het nu gaat; de bewoners moeten in eerste instantie een huurders vereniging zijn, maar men mag elkaar er niet op aankijken wan neer de één overgaat tot koop en de ander niet". Redelijke prijs Tijdens de vergadering bleek dat verscheidene bewoners er wel voor voelden hun huis te kopen voor een redelijke prijs, terwijl anderen in ieder geval wilden blijven huren. De heer Van der Zwan, aktievoerder van het eerste uur en lid van de huurderskommissie: "In prin cipe wil iedereen blijven zitten waar hij zit, daar moeten we van uitgaan, het is daarom belangrijk dat niemand op eigen houtje reageert op het aanbod van Boogmij, omdat hij dan zijn eigen positie verzwakt. De kommissie zal Boogmij in een brief namens alle bewoners antwoord geven, daarna kunnen we eventueel gaan onderhandelen". Van der Zwan vindt het begrijpelijk dat sommige mensen erover denken hun huis te kopen, omdat er veel verbouwd en geïnvesteerd is. In sommige gevallen loopt dat in de tienduizenden guldens en bij verkoop van het huis ben je dat allemaal kwijt. Het is echter be langrijk dat we een dam opwer pen tegen de huizenspekulanten, alleen gezamelijk zijn we daartoe in staat. Voorschotense wethouder over wetsontwerp Welzijnswerk' VOORSCHOTEN - "Een vreselijk en verbaal gedoe" zo noemde wethouder Marselis van Voor schoten gisteravond het wets ontwerp van CRM waarin ge sproken wordt over decentralisa tie van het welzijnswerk. Deze uitspraak lanceerde de Voor schotense wethouder van welzijn Sluipverkeer tegengaan ZOETERWOUDE - Verkeersbor den zijn tegenwoordig niet meer genoeg om het verkeer in woon wijken tot verantwoord rijden te manen. Dit kwam duidelijk naar voren, gisteravond tijdens de hoorzitting van de gemeente Zoeterwoude over de verkeers problemen in de woonwijk "Zuid" aan de Hoge Rijndijk. Deze zitting was georganiseerd om de mening van de bewoners van deze wijk te horen over het kruispunt Oranjelaan, Hoge Rijndijk en over het snelverkeer in de Nassaulaan. De bewoners droegen enkele sug gesties aan om het sluipverkeer in de Nassaulaan tegen te gaan. De bewoners zien liever ver keersdrempels of een snelheids beperking dan borden. De ge meente zoekt de oplossing liever in versmallingen, die volgens een landelijk onderzoek effectiever zijn. Ook wordt er gedacht aan verhoogde kruispunten. De aard van het probleem ligt in het feit dat er een middenweg ge vonden moet worden tussen de verkeersveiligheid in de woon wijk en het zo efficiënt mogelijk verwerken van het doorgaand en dienstverlenend verkeer. Vooral door de aanwezigheid van het in dustrieterrein en het binnenkort te voltooien multifunctionele centrum moet deze laatste factor niet uitgevlakt worden. tijdens een politieke vor mingsbijeenkomst die het CDA-Voorschoten gisteravond in "de Werf' hield. Het onder werp dat de belangstellenden kregen voorgelegd was de "De centralisatie in het Welzijn swerk" Volgens het ministerie van CRM zal in de toekomst het Welzijnswerk verlegd worden naar de lagere overheidsorganen. De regio of de gemeente gaat dan een welzijns- plan maken dat wordt ingediend bij het rijk. De uitspraak van wethouder Mar selis heeft met name betrekking op het uitblijven van de bereke ning van de kosten. Op zichzelf zijn er wel voordelen te noemen van decentralisatie, maar ieder moet zich hoeden voor valse hoop dat het allemaal beter of gemakkelijker zou gaan, zo drukte de wethouder zich uit. Het ministerie van CRM is volgens de wethouder vastgelopen in de hele welzijnsproblematiek. Het is moeilijk om centraal te bepalen wat er allèmaal moet gebeuren in deze sektor. Plaatselijk kent men de noden en wensen het best. Oefeningen op zolder verleden LEIDERDORP - De schiet vereniging "De Vrijheid" heeft de gemeente Leider dorp gevraagd garant te staan voor de bouwkosten van hun toekomstige schietac- commodatie. Dit werd in de vergadering van de commis sie financiën belastingen en planningen gisteravond be kend gemaakt. De schietvereniging moet al vijftien jaar haar schietoefe ningen en wedstrijden op de zolder van de koningin Ju- lianaschool in Leiderdorp houden. Volgens de huidige normen zijn echter de schiet banen daar te kort en te weinig in aantal. De toenemende populariteit van deze (vreedzame) schiet sport is voor de vereniging aanleiding geweest om een grotere schietaccommodatie te gaan bouwen. Niet alleen van burgerzijde is er veel be langstelling, ook de politie uit Leiden is geïnteresseerd. In een brief aan de schietvereni ging heeft de Leidse commis saris van politie de heer H. W. van Voorden laten blijken dat zij graag van de toekomstige schietaccommodatie gebruik willen maken. Dan zullen zij in ieder geval het gebouw voor twee dagen in de week huren. Rijkspolitie Ook de rijkspolitie heeft be langstelling om de leden van het korps in een nieuwe schietaccommodatie te trai nen. Primair geniet echter de schietvereniging voordeel van de nieuwbouw. De heer Van de Goot, voorzitter van de schietvereniging in Leiderdorp vertelt dat er tot nu toe bewust geen reclame voor hun vereniging "De Vrijheid" is geweest. "Wij hebben nu al zo'n dertig mensen op de wachtlijst staan. Bij eventuele reclame zouden er - helaas - teveel aanmeldingen binnen ko men. Eerst moet de nieuwe schiethal klaar zijn. Het le dental kan dan van 180 naar ongeveer 300 worden uitge breid. De oorzaak van dit en thousiasme komt denk ik doordat de antipathie voor wapens zo langzamerhand aan het verdwijnen is", aldus Van de Goot. Hij maakt wel duidelijk dat iemand niet zomaar lid kan worden van hun schietvere niging. "Er zijn strenge regels verbonden aan een lidmaat schap. Alvorens wij iemand toelaten moet hij een bewijs van goed gedrag kunnen to nen. Daarna echter kunnen onze leden altijd nog ge royeerd (uit de club gezet) worden. Dit gebeurt zonder meer wanneer een lid buiten de vereniging om, het wapen heeft gebruikt. Royatie wordt ook toegepast op leden die minder dan tien maal per jaar aan schietoefeningen mee doen", aldus de voorzitter. Tekeningen De vereniging "De Vrijheid" wil zo snel mogelijk beginnen met de bouw van hun nieuwe onderkomen. Er zijn bij gemeentewerken al enkele tekeningen gemaakt. Daarin is de behuizing voor de schietbanen in het sport en recreatiepark "De Bloemerd" geprojecteerd, niet ver ver wijderd van de ingang van het park.- Het niet zo fraaie gebouw, dat door de schietbanen een pij- pelavorm gaat krijgen zal van een ruime parkeergelegen heid worden -voorzien. Dit geheel zal worden "afge schut" met bomen, zodat het niet direct zichtbaar zal zijn. Volgens Van de Goot zal, als alles naar wens loopt, de eerste paal van de nieuwe schietaccommodatie in Leiderdorp rond september de grond in "geschoten" kunnen worden. Het wordt tijd dat er een wet komt die tegengaat dat mensen, louter om spekulatieve redenen, hun huis kunnen kwijtraken." Eén der aanwezigen suggereerde nog dat de gemeente, om te voorko men dat buitenstaanders zich in huizen gaan vestigen, de eis van ekonomische gebondenheid kan stellen. Wethouder Gordijn ant woordde hierop dat dat best eens zou kunnen gebeuren, hoewel het "in Leiderdorp nog nooit no dig is geweest. Voorlopig komt de huurders kommissie a.s. dinsdag bijeen om met advies van het Bouwfonds een brief aan Boogmij op te stel len, waarna het wachten is op de reaktie op Boogmij, die in ieder geval de huizen wil verkopen, aan wie dan ook. Zwemtoernooi In het sportfondsenbad in Was senaar is vanavond het jaar lijkse zwemtoernooi voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs in Wassenaar. Deze wedstrijden worden georgani seerd door de schoolsportcom missie. Er zijn zowel individuele wedstrijden als estafettes. Het toernooi begint om 19.00 uur. Ruilmiddag We blijven nog even in Wassenaar: morgenmiddag begint om 14.00 uur een ruilmiddag in het ont- moetingscentrüm aan de Broekweg. Dit ruilfestijn wordt voor de tweede keer dit seizoen georganiseerd door de buurtvereniging "Oostdorp en omgeving". Sigarenbandjes, foto's van het koninklijk huis, ansichtkaarten enzovoorts en zovoorts kan geruild worden. Open deur Een laatste allegaartje uit Was senaar is de eerste Open-deur- dienst die zondagavond van 19.00 uur tot 20.00 uur plaatsvindt in de plaatselijke dorpskerk. Het thema is die avond "Geef ik jou de ruimte?" of "Wonen". Voorganger is ds. Steenstra, de nieuwe predikant van deze Dorpskerk. Muzikale medewerking wordt verleend door Dorpskerk-organist Wim Landsman en door de "Revi val-Singers" die Engels en Ne derlandstalig repertoire laten horen. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 10 tot 17 februari door apotheek Tot hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717— 2525. Tevens op zaterdag tot 13 uur nam. Oegstgeestse apotheek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsl. voor spoedre- cepten gebruik maken van een taxi, tel. 122444. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 8, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7. tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverle ning, tel. 2141 tst 35 (dag en nacht) Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Haarlemmerstraat 133 tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerécht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dienstencentrum De Ver. van Nederlandse gemeen ten heeft inmiddels gezegd dat het wetontwerp onaanvaardbaar is. Beleid en financiering zijn moeilijk te scheiden. Een ge meente kan nog zo'n mooi plan indienen, wanneer het rijk geen gelden daarvoor heeft, gebeurt er gewoon niets. Als groot voordeel van een decen tralisatie van het welzijnsbeleid, een beleid waarbij de gemeente jaarlijks een plan moet indienen bij de centrale overheid, ziet de wethouder het gegeven dat een gemeente gedwongen wordt om bepaalde zaken door te praten, eventuele moeilijke knopen in het werk moeten ontward wor den. Er kan niets op de lange baan geschoven worden en dat is voor het welzijnsbeleid van groot belang. WASSENAAR - Het college van B en W van Wassenaar zal in de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad het voorstel doen langs de Raaphorstlaan een voetpad aan te leggen. Na het ge reedkomen van de bejaardenflat "Zomerland" nabij het Dieren park werden voor de smalle Raaphorstlaan enkele verkeers maatregelen genomen (onder meer eenrichtingsverkeer). De rijbaan van de Raaphorstlaan is op sommige plaatsen slechts drie meter en uit een enquête bij de bewoners bleek dat er grote be hoefte bestaat aan een voetpad. Dat geldt met name voor de be woners van "Zomerland", maar ook voor patiënten uit de Ursula- kliniek die daar wandelen. De moeilijkheid is echter dat de gemeente niet alle grond die voor een voetpad nodig is in eigendom heeft. Bovendien staan er in de voortuinen van de woningen langs de laan diverse zware bo men. Met enkele eigenaren zijn inmiddels onderhandelingen be gonnen over overname of ge bruik van de ontbrekende grond voor het voetpad. B en W willen echter de raad alvast voorstellen 25.500 gulden te vote ren voor de aanleg van gedeelten tussen Eikenhorstlaan en Eikenlaan en tussen "Zomer land" en het Dierenparjt. In dat bedrag zijn de kosten van even tuele aankoop van gronden niet inbegrepen. Tegelijkertijd stellen B en W voor de Eikenlaan te asfalteren. Het wegdek is bijzonder slecht en dat is schadelijk voor het vervoer per ambulance van patiënten (voor diegenen welke hersenletsel hebben) naar de Ursulakliniek. De kosten van het asfalteren worden op 88.400 gulden ge raamd. De kolossale bomen zullen nogal wat moeilijkheden opleveren voor de aanleg van het fietspad. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bh automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2