Beatle-fai: „Gaatje in m'n hoofd.." Gasstank jaagt leerlingen uit muziekschool RIJNOORD „VOLLER" School gaat paar dagen dicht Weblijven aan de gang VROEG OVERLEG GEMEENTEN MET NZH BIJ NIEUWBOUW VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN - Beatle-fan zijn en geen Beatle-platen meer draaien... Maar wel elk vrij uurtje de benen onder je gat vandaan rennen om 250 lezers in het binnenland en 500 lezers in het buiten land trouw eens in de twee maanden een blad te bezorgen over de Beatles. Dan moet je wel een gaatje in je hoofd hebben. "En dat", vindt 25-jarige Alphenaar Erik Bakker, "heb ik dan eigenlijk ook wel". Voor het feit, dat hij de platen niet meer draait kan Erik nog wel een plausibele verklaring geven. "Je kent het allemaal en bovendien is er meer mooie muziek gemaakt. Op een gegeven moment ben je ook verzadigd. Nee, ik steek wel al mijn vrije tijd in de Beatles, maar ondertussen draai ik andere muziek". Veel moeilijker heeft Erik het met een verklaring te vinden voor het gegeven dat hij al zijn vrije uren in de Beatles stopt. Verder dan een, "nou ja, je doet het nou eenmaal", komt hij eigenlijk niet. Door Jan Uitzetter Erik Bakker, in het dagelijks le ven werkzaam in de over de hele wereld bekende spe ciaalzaak van zijn vader, een zaak voor de liefhebber op het terrein van de oude jazz tot 1950 aan de Alphense Stevin- straat 14, raakte eigenlijk maar toevallig verslingerd aan de Beatles en bovendien toen hij al op een leeftijd was gekomen, die lag boven de leeftijd van een gemiddelde fan. Erik ter verklaring: "Ik had het best allemaal mee kunnen maken. In 1964, toen het be gon, was ik elf. Maar dat is niet gebeurd. M'n vader was jazz-fan, ik dus ook. Ik lette toen niet zo op populaire mu ziek, dat deed ik pas toen ik geld ging verdienen". Medio 1971 leende Erik's broer van een vriend de bekende witte dubbel elpee van de Beatles (met ondermeer het nummer Revolution). "Die heb ik ook eens gedraaid en ik vond 'm erg goed. Ik heb toen die elpee zelf gekocht en ver der "Sgt. Peppers" en "Yellow Submarine". Daar bleef het voorlopig bij. Maar op 29 februari 1972 werd het ineens allemaal anders. Die dag was het Beatle-dag op Veronica, twintig uur aan één stuk de Beatles. "Ik ben wel's morgens vroeg begonnen, maar helemaal afgemaakt heb ik die dag niet. Maar het resultaat was wel, dat ik bin nen een maand alle platen van de Beatles in huis had. Verouderd Muziek die de volgende kwali ficaties van Erik meekrijgt. "Aan de elpee "Revolver", de voorloper van Sgt. Peppers" heb ik een half jaar moeten wennen, voordat ik 'm kon waarderen. Het oude werk vind ik toch wel goed, al draaide ik het nauwelijks. Het is me eigenlijk te eenvoudig, te verouderd. Maar eigenlijk heb ik het daarmee helemaal verkeerd gezegd, want het is Voor Erik speelt waarschijnlijk mee, dat hij in zijn beoorde ling de sensaties mist, die an deren, Beatle-fans van het eerste uur wel beleven bij het terughoren van die oude nummers uit de "yeah- yeah"-tijd. Toen ouders en leerkrachten nog schande spraken van naar voren ge kamde haartjes die nog cen timeters van de wenkbrau wen verwijderd bleven. Inmiddels heeft Erik alle mu ziek die door de Beatles is uit gegeven, ook die van John, Paul, George en Ringo, nadat die elk hun eigen weg gingen met meer en minder succes. Daarnaast verzamelt Erik alle drukwerk, dat hij over het viertal te pakken kan krijgen; heeft hij ettelijke planken van zijn met boeken en platen rijk gevulde kast moeten inrui men voor boeken over het eertijds zo illustere viertal. En daar houdt het niet mee op, want elke letter die, in bin nen- en buitenlandse show en muziekbladen die hij in handen krijgt, gewijd is aan de Beatles of één van de vier wordt uitgeknipt. Redactie. Vlak na Veronica's Beatle-dag, "die heel wat betekende voor het Beatle-wezen in Neder land", meent Erik, werd de Alphenaar lid van de Beatle Werk Groep (BWG). Die BWG gaf een blad uit, waarvoor Erik een keer een stukje schreef. "Toen hebben ze me een keer gevraagd om te helpen. Ver volgens zorgde ik voor het in elkaar zetten, het drukken en het naar de post brengen. Maar op de inhoud had ik geen invloed, ik zat niet in de redactie". Ein 1974 kwam weer eens ter sprake een Engels-talige uit gave. Erik en Henk Hagen uit Utrecht begonnen toen onaf hankelijk van de BWG met de uitgave van Beatles Unlimi ted. Op 10 april 1975 kwam het eerste nummer uit en dat tweemaandelijkse nummer verschijnt nog steeds. Erik en Henk, eigenlijk niet zo tevreden met de inhoud van het BWG-blad, dat ze te fan- club-achtig vonden, maakten zich los van de overigens niet. door hen beconcurerende' BWG. Elke twee maanden kwam Beatles Unlimited uit, waarvoor Henk de meeste ar tikelen leverde. Niet alleen over de Beatles, maar ook over groepen en personen die op een of andere wijze wel met de succesvolle jongens van de Mersey-side in verband konden worden ge bracht, zoals Billy J. Cramer bijvoorbeeld, die met door Lennon en McCartney ge schreven nummers hoog op de diverse hitparades kwam, maar snel in de vergetelheid verdween toen hij eigen werk ging maken. Brazilië Beatles Unlimited, BU kortweg genoemd, vond moeizaam zijn weg over de hele wereld. "We hadden en hebben nauwelijks geld om te ad verteren, vandaar", aldus Erik. Het feit, dat BU ver kocht wordt in de Londense muziekwinkel Music Bouti que, trefpunt voor mu ziekliefhebbers in de hele we reld, levert het meest op. "In de reclame van die winkel wordt ook ons blad ge noemd", aldus Erik trots. De contacten bezorgden hem en zijn zeven vaste medewer kers bovendien abonnees over de hele wereld. Waarbij het dan dikwijls om zeer kleine aantallen gaat, zoals twee in Japan, vijf in Austra lië. Maar daar staan er dan weer twintig in Brazilië te genover. "Omdat we daar een enthousiaste correspondent hebben", verklaart Erik.. Beatles Unlimited, overigens sinds 1 januari vorig jaar sa men met de BWG is niet al leen een blad voor de lezers, maar ook door lezers. In de bladen worden dan ook met graagte artikelen van lezers opgenomen. Verder worden interviews gemaakt, krijgen de lezers de inhoud van show-programma's uit het verleden, worden de ver schillen tussen in ver schillende landen opgeno- genoemd. Allerlei nieuwtjes, her en der opgediept, zijn in het blad opgenomen. Ringo In zijn hoofd heeft Erik nog al lerlei specials. Tot nu toe kwam er maar één vanuit, gewijd aan drummer Ringo Starr. Erik had een interview met hem tijdens een bezoek aan Nederland. De twee an dere Beatles die Erik in lever den lijve heeft aanschouwd, Paul McCartney en George Harisson, leverden door ver legenheid en onhandigheid geen vraaggesprek op. Reden dat er tot nu toe niet meer speciale nummers zijn uitgekomen is niet het gebrek aan fantasie of kennis over één der onderwerpen, wel het gebrek aan geld ("dat moet er bij") en tijd. Met welgevallen zien Erik en zijn makkers de steeds weer opkomende belangstelling voor het fenomenale Liver- poolse viertal van de zestiger jaren. "Misschien krijgen wij daardoor telkens wat meer leden, zodat onze financiële armslag wat groter wordt". Dat die belangstelling telkens weer herleeft is volgens Eric helemaal niet zo verwonder lijk. "Eigenlijk zijn ze nooit weggeweest. Van tijd tot tijd besteden bovendien radio en tv speciale aandacht aan het Beatle-tijdperk, zoals bij voorbeeld de KRO met de tv- serie "All you need..." en de daarbij behorende radio programma's". Punk "En trouwens, wat heb je nu. Punk?! Als je een foto van John Lennon in het begin van zijn carrière naast Johnny Rotten van de Sex Pistols legt zie je nauwelijks verschil. En tussen de muziek van Lennon toen en Rotten nu is al hele maal geen verschil, nee, punk, dat hebben we allang gehad". KATWIJK - In afwachting van een ingrijpende verbouwing en de aanleg van een cv-in- stallatie wordt op dit moment de gasvoorziening in het hoofdgebouw van de gemeente lijke muziekschool in Katwijk verbeterd. De gemeente heeft daartoe samen met de gemeentebedrijven besloten na klachten over de gasvoorziening èn de kachels in het schoolgebouw. Het schijnt dat het alsmaar erger naar gas ging stinken in het pand. Die klachten leverden deze week een controle op van de brandweer. De controle had direct de maatregelen die nu worden getroffen tot gevolg. Er waren daarom vandaag en giste ren geen lessen in de school. Nu deze maatregelen worden ge troffen lijkt het erop dat de vorige directrice in ieder geval voor een deel het gelijk aan haar kant had, toen zij redenen noemde waarom ze niet meer bij de school wilde werken. Mevrouw G. T. van Blarcum-Weij stelde indertijd onder meer, dat de gasvoorzie ning in de school levensgevaar lijk zou zijn voor leerlingen en docenten. Ook na veel aandrang van haar, zo stelde zij toen, bracht de gemeente Katwijk echter geen verbetering in deze situatie. Zo wel crm-wethouder Haasnoot (PvdA) als directeur Riezebosch van gemeentebedrijven ver klaarden bij die gelegenheid dat er uit de rapporten over de school is gebleken dat de gasinstallatie niet gevaarlijk was en er daarom geen reden was om in actie te komen. Gaslucht De Katwijkse brandweercomman dant, Den Hartog, deelde desge vraagd mee, dat hij de gemeente deze week heeft geadviseerd om een gasinspectie te houden. „En dat heb ik natuurlijk niet voor niks gedaan. Ik had de indruk dat het in de school naar gas stonk" zo laat hij weten. Dwergwier woonerf? LEIDEN - Bewoners van de Dwergwier en de Purperwier in de Merenwijk, hebben aan B. en W. van Leiden het verzoek ge richt om van de Dwergwier een woonerf te maken. Vele kinderen, die woonachtig zijn in de Dwergwier en Purperwier, spelen dikwijls bij het nabijge legen scholencomplex Broeks plein Bij het naar huis lopen be staat er voor de kinderen een groot gevaar om te worden aan gereden. "De automobilisten rijden hier vaak onverantwoord hard en het trottoir ontbreekt ge deeltelijk", aldus de bewoners. Bovendien zal het gevaar voor aanrijdingen nog worden ver groot volgens de bewoners, wan neer het speelveld, grenzend aan het scholencomplex gereed is. BOKSEN - Jörg Eipel, de West- duitse beroepsbokser, die na een knock-out nederlaag wekenlang buiten bewustzijn was, herstelt zich goed. Eipel is de laatste tijd vier kilo aangekomen, maar mag nog geen bezoek ontvangen. VOETBAL - Het Nederlands mili taire elftal heeft gisteren in het sportcentrum van Zeist met 5-2 van de Uefa-junioren gewonnen, Ronnie van Poucke scoorde voor de militairen tweemaal. Wethouder Haasnoot reageert daar op met de mededeling, dat hij niets van dit advies van de com mandant afweet. De wethouder „Er werd inderdaad een gaslucht waargenomen en daar is terecht meteen werk van gemaakt. Er zit misschien ergens een lekje en daarom wilden we geen risico's nemen. Daarmee hadden we in derdaad veel haast. Het betreft hier namelijk een school en die heeft leerlingen. Je móet wel snel iets doen anders moeten die kin deren, die toch hun lesgeld heb ben betaald, naar huis worden gestuurd", aldus Haasnoot, die stelt dat deze zaak geheel los staat van de klachten die mevrouw Van Blarcum indertijd had. „Die zaak hebben we toen naar beho ren afgehandeld", aldus de wet houder. Ook Riezenbosch zegt desgevraagd niets van tussenkomst van de Katwijkse brandweer te weten. Hij vertelt dat de maatregelen die nu worden genomen een kwestie is van het zekere voor het onze kere nemen. „We willen per sé niet het aureool hebben dat we er ook maar enigszins met de pet naar zouden gooien", aldus de di recteur. Verlies vorig jaar „maar" f 800.000 ALPHEN AAN DEN RIJN - Dankzij een gunstige ontwik keling van de bedbezetting gedurende de laatste vijf maanden van het vorig jaar, is de gemiddelde bedbezet ting van het Ziekenhuis Rijnoord in Alphen vorig jaar terecht gekomen op een gemiddelde van 74,5 procent. Dat is overigens nog altijd te laag om zonder verlies te kunnen werken, want dan moet die be dbezetting 82 procent zijn. Elk procent minder kost zo'n 110.000 gulden, zodat het verlies over 1977 ruim achthondduizend zal zijn. Ten opzichte van 1976 steeg de bedbezeting in 1977 met drie procent. Vooral de laatste vijf maanden van 1977 hebben voor het ziekenhuis veel goed gemaakt. In die laatste maanden werd een gemiddelde van 82,5 procent gehaald, tegen een gemiddelde van 68,8 procent gedurende de eerste zeven maanden. Helemaal vergelijk baar zijn de periodes, afgezien van het verschil in maanden niet, omdat in de eerste periode van zeven maanden relatief een gro tere vakantieperiode zit. De cijfers voor de laatste maanden zagen er als volgt uit: augustus 78,72 procent, september 85,48 procent; oktober 88,90 procent; november 85,02 procent, decem ber 74,42 procent en januari 87 procent. Werkzaamheden aan Voorhoutse spoorwegovergang VOORHOUT - De spoorwegover gang tussen de Herenstraat en de Jacoba van Beierenweg in Voor hout zal het komende weekeinde 's nachts voor het verkeer geslo ten blijven. Dit is nodig in verband met de ver nieuwing van de rails. In de nacht van zaterdag op zondag en in de nacht van zondag op maandag blijven de spoorbomen van 23.30 tot 7 uur-dicht Er zal voor de afvoer van de oude rails gebruik worden gemaakt van speciale kranen die over de rails rijden. Het wegverkeer naar Voorhout zal via de Nagelbrug het dorp kunnen blijven berei ken. BODEGRAVEN - "We kunnen niet aan de gang blijven", merkte de officier van Justitie bij de Haagse politierechter op toen hij vroeg de strafzaak tegen een 24-jarige straatmaker uit Bodegraven aan te houden. De man moest te rechtstaan, omdat hij op de rijksweg ter hoogte van zijn woonplaats in zijn auto reed ter wijl hij een behoorlijke hoeveel heid alcohol naar binnen had ge werkt. De bloedproef gaf een promillage van 2.43 procent te Bovendien was de Bodegraver niet ïn wijd.6n in het bezit van een rijbewijs, omdat dit voor negen maanden was ingenomen. Dit vanwege het feit dat de man ook toen onder invloed de wagen had bestuurd. De straatmaker verscheen niet op de zitting. Het voorstel van de rechtbank om de zaak aan te houden viel bij de officier van Justitie niet in goede aarde. De rechter vond het wenselijk een rapport over de Bodegraver in te Besloten werd bij de volgende be handeling bevel te geven tot meebrengen van de verdachte. Geen BB-post TER AAR - Onder het politiebureau in Ter Aar zal geen BB-post worden inge richt. De kosten hiervan zijn zo hoog dat burgemeester en wethouders van die plannen zijn afgestapt. De gedachte van het gemeente bestuur was om die hele post maar te laten voor wat zij was. Maar daar waren de gemeen teraadsleden het gisteravond niet mee eens. Ze gaven het college de opdracht om te zien naar andere mogelijk heden. "Al moet het jaren du ren", motiveerde de raad zijn beslissing, "voor het eenmaal zover is, toch moeten we alles onderzoeken". VOETBAL - FC. Twente en Fc. Groningen zijn voorlopig over eengekomen dat Sip Bloemberg, middenvelder, voor vier maan den naar Groningen gaat. Bloemberg komt daardoor weer bij zijn oude club terug, nadat hij bij RWDM en FC Twente geen vaste plaats in het eerste elftal wist te bemachtigen. "De verdachte moest kennelijk zijn nieuwe auto inwijden", veron derstelde de officier bij de Haagse politierechter. Dat betrof een drieëndertigjarige directeur uit Bodegraven die zijn auto be stuurde terwijl hij wat had ge dronken. De bloedproef gaf een alcoholpromillage aan van 0.67. "We krijgen hogere promillages", zei de officier. Hij eiste een geld boete van driehonderdvijftig gulden, omdat de man nooit eer der was veroordeeld. Daar was de rechter het mee eens. Oplegger brandt uit OEGSTGEEST - Op uitnodiging van de commissie voor verkeer en vervoer van de Oegstgeester gemeenteraad hield gisteravond de heer Van der Sluys, district chef van de NZHVM, een inléi- ding over het ontstaat van de nieuwe overlegregeling tussen gemeente en vervoersmaat schappij. Bij ministerieel besluit van decem ber van vorig jaar staan gemeen ten, die betrokken zijn bij het streekvervoer, in regelrecht overleg met de NZH. BODEGRAVEN - Vermoedelijk door een klapband en wrijving van het metaal op de straat is gis teravond een oplegger achter een vrachtwagen in brand geraakt. Het onderstel, waarop een contai ner was bevestigd met twintig ton zetmeel, werd volledig ver woest. Drie brandweerkorpsen (Bodegraven, Nieuwerbrug en Zwammerdam) moesten naar de rijksweg bij Bodegraven komen om het vuur te doven. Van der Sluys schetste de ontwik keling van dit interlocaal vervoer. Vroeger concentreerde de be bouwing in veel plaatsen zich in lintvorm langs de tramlijn. Voor iedereen was toen het vervoer dichtbij en dus snel te bereiken. Sinds de ontwikkeling van de plattelandsdorpen in nogal gril lige vorm, zo zei hij, werd het steeds moeilijker halteplaatsen op beloopbare afstanden op te richten. Het algemeen gebruik van de auto sinds de zestiger ia- ren deed het passagiersaanbod steeds verder teruglopen. In het begin van de jaren zeventig moest het toen nog particuliere bedrijf bij de overheid aanklop pen om raad en bijstand. Met het doel het streekvervoer weer ren dabel te maken stelde deze daarop het normeringsstelsel in. Dit houdt in dat elke lyn in een half-uurdienst en een bezet- tingsraad van slechts 8 mensen onrendabel wordt geacht. Voor veel kleinere plaatsen had dit nare gevolgen. Om het verlaagde aanbod van openbaar vervoer zo nuttig mogelijk te gebruiken is er nu dit permanente overleg met de gemeenten ingevoerd. Ook bij nieuw te bouwen wijken, in Oegstgeest bijvoorbeeld "Haas- wijk", kan dan in vroeg stadium met de NZH worden overlegd over de situering van b. v. bejaar denhuizen en scholen. De nieuwe bebouwing kan dan worden aan gepast aan de route van de bus. Zoals dat vroeger ook was, denk aan de ontwikkeling van Sas- senheim, Lisse en Hillegom in zogenaamde 'lintvorm', der Sluys sprak er zijn spijt over uit dat eertijds de 'vrije' baan van de tram zo gemakkelijk door de ver voersmaatschappij is prijsge geven. De nu veel breekwerk eisende aanleg van vrije busba nen komen er om een bepaalde rijtijd te kunnen garanderen. De passagier moet erop kunnen re kenen zijn aansluitende bus of trein op tijd te kunnen halen. Vanuit de publieke tribune daarop de vraag of in de dienstregeling dan ook niet de vertrektijden van aansluitende busdiensten kan worden opgenomen. Van der Sluys antwoordde dat dit tech nisch erg moeilijk is en dan ook in de toekomst niet is te verwach ten. Wel kon hij toezeggen dat de snel- büsdienst lijn 89, Den Haag-Am sterdam v.v., medio 1979 de dorpskern van Oegstgeest zal aandoen. Deze lijn realiseert bin nen een half uur een verbinding met het Surinameplein in Am sterdam. En vanaf mei dit jaar zal lijn 42 een directe verbinding vanuit Oegstgeest met het Leiderdorpse St. Elisabeth- ziekenhuis gaan verzorgen. De plaatsing van 2 overkappingen bij halteplaatsen, zogenaamde abri's, en 1 nieuwe halte met abri zal Oegstgeest 16.025 gaan kos ten. Over de bijdrage van de NZH hieraan zei districtschef Van der Sluys, dat de hoogte hiervan 6075) in 1974 door intergemeen telijk overleg overeengekomen was. Toen de NZH nog een par ticuliere onderneming was (nu zijn de meeste aandelen in han den van de N. S. kwamen de hieraan verbonden kosten geheel voor rekening van de gemeenten. De verscheidenheid in smaak voor de uitvoering van dit 'straatmeubilair", zoals Van der Sluys het noemde, noopt de NZH de aanleg en verzorging hiervan geheel en al aan de gemeenten over te laten. De raadscommissie besloot aan sluitend en eenstemmig zich met het desbetreffende raadsvoorstel van B en W te verenigen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25