Verkeersborden hebben het in Leiden zwaar te verduren Lezers schrijven Ongelijk voor bewoners van Hoge Rijndijk Pijnen tweede in zesdaagse van Antwerpen BUITONI Ging K&O tijdig bij gemeente in beroep? Unieke caravan-show VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 LEIDEN PAGINA 21 Kunstenaars vragen deel Van Wijk- compex niet te slopen LEIDEN - Een viertal kun stenaars dat woont en werkt in een onderdeel van het Van Wijk-complex wil daar blijven wonen. Het viertal is van mening dat het onderdeel dat zij gebruiken - de hoek Vestestraat/Groenesteeg nog in goede staat is. Zij willen dan ook dat dit niet in de sloopplannen wordt betrok ken. Als woordvoerder van de vier deed Job Habold gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening een pleidooi voor behoud van dit deel van het Van Wijk-com plex. Wethouder Waal deed de toezegging dat de ge meente zal kijken of er moge lijkheden zijn voor behoud van dit deel. Bij de bespreking van de sloopplannen voor het Van Wijk- en Zaalbergcomplex kwam naar voren dat het be wuste deel wellicht buiten de sloop valt. Helemaal duidelijk was dit niet. De commissie gaf het college in ieder geval groen licht een sloopbijdrage bij het rijk aan te vragen. In een later stadium wordt dan beslist wanneer en in welke volgorde de beide complexen tegen de grond gaan. Kijkje in het oude fraaie pand van de stadstimmerwerf. Hier de stellingen waar allerlei borden liggen opgeslagen. LEIDEN - Verkeersregels en verkeersborden zijn er voor iedereen. Het gebeurt echter maar al te vaak dat men de regels de regels laat en de borden de borden. Waar maximum snelheden gelden van 50 km. per uur, drukken sommigen moeiteloos het gaspedaal tot grand-prix maat staven in. Waar levensgrote verkeersborden staan, sluiten ze zogenaamd even de ogen onder het motto: "mijn naam is Haas". Sommigen zijn zelfs in staat om borden die hen niet aanstaan spoorloos te laten verdwijnen. De heer Regeer, opzichter weg- bebakening van de Gemeente Leiden, kan er nog veel meer over vertellen. "Elke dag hebben we problemen, vooral na het weekeinde loopt het vaak de spuigaten uit. Als we op maandag het aantal vernielingen opnemen van het weekeinde, constateren we vaak dat er een Lelie BV wil verhuizen naar de Merenwijk LEIDEN - De groep van veertig bewoners van de Hoge Rijndijk en omgeving, die zich tegen uit breiding van het garagebedrijf Reijs keert is gisteren ook door de raadscommissie ruimtelijke or dening in het ongelijk gesteld. De commissie was het in meerder heid met het college eens dat de overlast die het bedrijf geeft geen reden moet zijn om dit bij de vaststelling van het nieuwe be stemmingsplan voor de Hoge Rijndijk uitbreidingsmogelijk heden te ontnemen. De bewoners hadden hierop in een bezwaarschrift bij de gemeente aangedrongen. In de commis sievergadering lichtten zij toe dat de overlast vooral bestaat uit een teveel aan geparkeerde auto's, die een normaal en veilig gebruik van het trottoir langs de drukke Hoge Rijndijk verhindert. Bij uitbreiding van de garage vreest men nog meer overlast. De commissieleden waren in Botsing bij Europaweg: file van 4 meerderheid van mening dat het verbieden van uitbreidingsmo gelijkheden voor het garagebe drijf een te grof middel is om dit probleem tegen te gaan. De be wonersdelegatie hoorde zijn be zwaren afwijzen, maar kreeg de toezegging dat de gemeente via aparte maatregelen de verkeers veiligheid zal regelen. De commissie was unaniem in zijn afwijzing van een bezwaarschrift van rijkswaterstaat. Deze had verzocht een groenstrook langs rijksweg 4 de bestemming van verkeersdoeleinden te geven. Hierdoor zou men de plannen voor verdubbeling van de rijksweg in de toekomst mak kelijker uit kunnen voeren. Niemand van de commissieleden voelde ervoor rijkswaterstaat zo een opening voor deze omstreden verdubbeling te geven. Van meerdere kanten kwam al naar voren dat men helemaal niets voor de verdubbeling voelt. De commissie spreekt begin vol gende maand officieel over deze plannen van rijkswaterstaat. heel spoor van vernielingen loopt over de Breestraat, Haarlemmer straat en Stationsweg. Elke week hebben we wel voor een paar duizend gulden schade. Een ver keersbord, mét paal en plaatsing komt ongeveer op 230 gulden. Je kunt wel nagaan dat alleen de borden al een probleem op zich zelf vormen. Het is gewoonweg belachelijk dat mensen zomaar hun eigen veiligheid en die van anderen in gevaar brengen door het vernielen of negeren van ver keersborden". De heer Regeer, geconfronteerd met de vraag of Leiden met zijn uitgebreide binnenstad niet wat 'al te nadrukkelijk is beplant met verkeersborden, antwoordt na enig denkwerk: "Dat valt wel mee. Leiden steekt echt niet uit boven andere steden wat betreft het aantal borden. Ik ben vorige week in Haarlem geweest en daar staan er in verhouding dacht ik LEIDEN - Heeft meer dan in Leiden. Ze zouden sluit daar zelfs gemakkelijk een aantal borden kunnen ruimen. Ook in Leiden staan wel eens overbo dige borden, maar dat is onver mijdelijk. Door wijzigingen in verkeersmaatregelen blijkt vaak pas achteraf dat een bepaald bord overbodig is". bord "verboden te parkeren" te plaatsen, komt het wel eens voor dat iemand naar ons toekomt en woedend opmerkt "Hoe kunnen jullie nu in hemelsnaam hier een dergelijk bord neerzetten? Jullie zijn toch niet op je achterhoofd gevallen? Waar moet ik nu mijn auto kwijt?" 'Parkeermeters, ook zoiets. Som mige mensen proberen uit alle macht zo n ding uit de grond te rukken of slaan de meterruitjes aan diggelen. Ze slopen een au tomaat van zeker 500 gulden met de bedoeling enkele kwartjes te besparen. De mensen denken dat wij constant bezig zijn hen te pes- BH ten. Ze schijnen maar niet goed in de gaten te hebben dat wij bezig zijn om het verkeer zo goed mo gelijk te leiden". Medewerking De medewerking van de burger valt tegen? Regeer "Inderdaad, een meer posi tieve houding van met name de automobilisten zou besüst geen kwaad kunnen. Wanneer de mensen zien dat bepaalde borden zomaar verdwenen zijn of dat er aan het "straatmeubilair" ver nielingen zijn aangericht kunnen ze gerust contact met ons opne- Kennis Over het gebrek a treft de betekenis van bepaalde borden zegt Regeer "Daar gelo ven wij niet in. Alleen het verschil tussen stopverboden en parkeer verboden blijkt in de praktijk nogal eens problemen op te leve ren. Voor de rest is vrijwel iede reen wel op de hoogte met de be tekenis van de borden. Maar dat wil nog niet zeggen dat men zich er voldoende aan houdt. Het is geen onwetendheid, veel eerder een kwestie van negeren. Wan neer wij bezig zijn om ergens een begrotingsbe de gemeenteraad recht- swaarde op het moment dat de gemeenteraad het besluit neemt of is dat pas het geval als Gedepu teerde Staten dat besluit goedkeurt. Deze vraag stond gis termorgen centraal tijdens een zitting van de Raad van State waar het beroep aan de orde kwam dat volksuniversiteit K en O heeft aangespannen tegen de gemeente Leiden, kennis wat be- Dat beroep werd aangegaan, omdat K en O van mening is dat de ge meenteraad een foute procedure heeft gevolgd bij de behandeling van bezwaren die K en O eind '76 indiende tegen een begrotings- besluit van de gemeenteraad. Dat besluit behelsde de toekenning van subsidie over het jaar '76. t en O kreeg destijds van de ge meente minder geld dan ge vraagd was. Om die reden ging men bij de gemeentelijke com missie beroepschriften in beroep tegen het besluit van de gemeen teraad. Deze commissie evenwel ging niet inhoudelijk op de zaak in, omdat het beroep te laat zou zijn ingediend. Om een antwoord te krijgen op de vraag wanneer een besluit werkelijk rechts geldig is (de gemeenteraad nam het op eind '76, GS keurde najaar '77 goed) werd in beroep gegaan bij de Raad van State. Ook maakte K en O daar bezwaar tegen het feit dat de gemeente lijke commissie beroepschriften hen bij de behandeling van de be zwaren niet heeft gehoord. Vol gens K en O is dat in strijd met de wet. De gemeente verweerde zich gistermorgen bij monde van mr. De Jong met de opvatting dat het niet nodig was om K en O te ho ren, omdat de zaak niet inhoude lijk aan de orde is geweest, maar direct tot ongegrond verklaren werd overgegaan op strikt for mele gronden (men was te laat met de bezwaren). Binnen twee maanden volgt de uitspraak van de Raad van State. men. Overdag kunnen ze ten alle tijde opbellen naar de Stadstim merwerf aan het Kort-Galgewa- ter. Natuurlijk niet bellen wan neer u ziet dat iemand bezig is om vernielingen aan te richten. Wij zijn geen machtsorgaan. In dat geval kan men beter contact op nemen met de politie". Laat de samenwerking met de be woners duidelijk te wensen over, de samenwerking met de politie is ronduit goed te noemen. Regeer "Wij werken zeer nauw samen met de politie, dat gaat uitstekend. We krijgen alle me dewerking. Ook met de brand weer en de verschillende buson dernemingen onderhouden wij goede contacten. Minder verheu gend is dat wij nogal eens een be roep moeten doen op de Reini gingsdienst. Wanneer er weer eens zo'n lolbroek bezig is ge weest om overal stickers op te plakken, moet de reinigings dienst er aan te pas komen om de boel weer schoon te krijgen. Vaak tevergeefs. Met stickers vol geplakte verkeersborden zijn vrijwel niet meer te reinigen. Meestal moeten wij dergelijke borden vervangen". Hart en ziel Het valt dus niet mee ongehinderd en in goed har monie met alle betrokkenen te bebakenen? Regeer "Dat valt zeker niet mee. Elke dag leggen wij ons hele hart en ziel in het werk en van al die kritiek wordt je wel eens een beetje moedeloos. Toch is het niet zo dat werken ons onmogk- lijk wordt gemaakt. Zo erg is het nu ook weer niet. Het is leuk werk en we doen het met plezier. Soms is het een beetje druk, maar dat hoort erbij. Straks krijgen we de verkiezingen, dat betekent aan poten. Het inrichten van de stembureau's is namelijk ook een taak van ons. En de Tour de France, betekent ook een drukke tijd. Maar dat heeft natuurlijk ook z'n plezierige kanten. JAAP VISSER LEIDEN - De Lelie BV Gordijne nateliers is van plan om met het bedrijf dat nu gevestigd is aan de Langegracht te verhuizen naar de Merenwijk. Op het industrieter rein van deze nieuwe woonwijk gelegen in de buurt van de spoor lijn zal een nieuw bedrijf worden gebouwd. Een woordvoerder van het bedrijf zei te verwachten dat de overplaatsing binnen an- derhalf a twee jaar haar beslag zal krijgen. Op het ogenblik biedt het gordijne natelier werk aan ongeveer zestig mensen. Het bedrijf wil wel uit breiden maar ziet daarvoor in de huidige vestiging geen mogelijk heden. "Het jasje wordt ons veel te krap". Zodra het nieuwe be drijf in de Merenwijk klaar is verwacht men vijftien a twintig nieuwe arbeidsplaatsen te kun nen creëeren. Inmiddels is voor de bouw bij de gemeente aan verzoek ingediend voor de aankoop van een terrein van 1880 m2. B. en W. hebben daartegen geen bezwaren. Het atelier heeft ook nog een filiaal in Zaandam. Dat blijft echter op die plaats gevestigd en staat buiten de verhuizing. India tien dagen de wegen centraal bii V D roed har- *-* LEIDEN - India staat van zaterdag 11 tot en met dinsdag 21 februari centraal in de filialen van Vroom en Dreesmann. Op de tweede etage van het Leidse warenhuis zal een In diastand worden inge richt. Daar kunnen liefhebbers van In diase sieraden van zilver en oud ivoor, kleding en gebruiksvoor werpen terecht. Zaterdagmiddag zullen van 15.00 tot 16.00 uur mo- deshowtjes van 20 minuten wor den gegeven door leden van een dansgroep. Op 11 en 18 februari is er bovendien een Indiase gas tvrouw in de Leidse stand aan wezig. Zij zal ondermeer kunnen laten zien hoe de vrouw zich in de traditionele sari - die ook te koop zal zijn - kan wikkelen. ADVERTENTIE kilometer LEIDEN - Een botsing tussen drie auto's was er vanmorgen de oor zaak van dat op de rijksweg 4, ter. hoogte van de Europaweg, file van ongeveer ontstond. Die file veer negen uur, twee uur nadat de botsing plaatsvond, weer opge lost. De botsing ontstond doordat een automobilist tijdens het inhalen van een andere wagen plotseling kwam te slippen. Beide auto's kwamen tegen de vangrail te recht. Een derde automobilist merkte, ook al tijdens het inha len, de stilstaande wagens te laat op en kwam ook tegen de wagens terecht. Twee wagens raakten to tal-loss. Een bestuurder en inzit tende liepen een hoofdwond en inwendige kneuzingen op, de an dere bestuurders kwamen met de schrik vrij. Veertien koop huizen aan Bruggestraat LEIDEN - De gemeente Leiden zal wanneer de gemeenteraad ermee akkoord gaat grond verkopen aan de Bruggestraat voor de bouw van 14 woningen in de ge subsidieerde koopsector, kilometer Met Bouw- en Handelsmaat- onge- schappij Grisé b.v. te Oegstgeest is intussen overeenstemming be reikt over de verkoopprijs van de grond. In de voorlopige koop overeenkomst zijn door bur gemeester en wethouders een aantal voorwaarden gesteld on der andere ten aanzien van het bouwrijp maken van de grond door de aannemer. In de over eenkomst is verder bepaald dat de woningen zullen worden ge realiseerd in de gesubsidieerde koop- en/of huursector tegen een in overleg met B en W vast te stellen koop- of huurprijs. De ge gadigden zullen eveneens in overleg met B en W worden aan gewezen. ANTWERPEN - De Belg Freddy Maertens en de Australiër Danny Clark hebben gisteravond de 39ste zesdaagse van Antwerpen gewonnen. Het winnende koppel werd op de voet gevolgd door het voor tijd sloot het Neder lands/Belgisch paar zich aan bij twee andere koppels (Sen- den/Spekt en Lerno/Colijn) die al eerder een ronde winst hadden genomen. Nederlands/Australische duo De eindstand in de toekomst- LEIDEN - In de Breestraat worden op het ogenblik voorbereidingen getroffen voor de komst van het verkeer in twee richtingen. Tweerichtingsverkeer is noodzakelijk omdat de marktenroute gedurende enige tijd zal worden afgesloten. De marktenroute zal worden gereconstrueerd terwijl de walkanten worden vernieuwd. In de Bree straat worden onder meer voorzieningen getroffen voor de wielrijders, terwijl er extra parkeermeters zullen worden geplaatst. druk, gearresteerd, gemarteld en vermoord worden. Namens het Chili Front Leiden Theo Faes, Kees Plus, Oude Vest 99, Leiden Sumatrabrug Muurschilderingen In deze krant verscheen op 7 feb ruari een bericht waarin gemeld werd dat een tweetal stichtingen zich tot de Leidse gemeenteraad hebben gewend, in verband met Chileens muurschilderingen in onze stad. De stichtingen vragen bij monde van hun voorzitter de heer Ego, het gemeentebestuur geen toestemming te verlenen voor het maken van een muur- De nogal belachelijke argumenten die Ego aanvoert voor zijn ver zoek zullen we laten voor wat ze zijn: evenzovele bewijzen dat de man niet wordt gehinderd door kennis van zaken. Het verzoek aan de gemeenteraad is overigens mosterd na de maal tijd. Al in september vorig jaar werd door de brigade "El Frente" een muurschildering gemaakt op de bouwschutting van het stads kantoor aan de Langegracht - met toestemming van het ge- meentebestuu r Dezelfde schildersgroep be schilderde enkele weken geleden een (binnen-)muur van het ge bouw van de studentenvereni ging Catena. Veel mensen heb ben inmiddels een blik geworpen op de muurschilderingen en zo ver ons bekend heeft geen van hen die als kwetsend ervaren. Dat klopt natuurlijk want niet de af beeldingen zijn kwetsend maar de gebeurtenissen waar ze naar verwijzen. De gekwetsten zijn de Chilinen die sinds de staatsgreep van 11 september 1973 onder- Turfmarktbrug Graag wil ik hierbij mijn en thousiasme betuigen met het be sluit om de karakteristieke gietij zeren leunigen van de gesloopte Turfmarktbrug na een opknap beurt te gebruiken bij de nieuw te bouwen brug. Een zinvol besluit dat wellicht iets bewaart van de oude sfeer in onze goede stad. Alle waardering voor de ontwer pers die dit begrip hebben opge bracht. A.J. van der Lijke, Oude Singel 14. LEIDEN Nu de Sumatrabrug al maanden in gebruik is, is nu al gebleken dat het met de ver keersonveiligheid best meevalt. Het verkeer past zich hier zonder verkeerslichten zeer goed aan. 't 2. Pij: Pijnen-Allan die weliswaar dezelfde ronde finishten, maar een zeer grote puntenachterstand hadden De slotavond van de Antwerpse zesdaagse heeft de vele duizen dentoeschouwers veel spektakel gebracht. Vooral door toedoen van René Pijnen en Don Allan werd het alsnog een knetterend wielerfestival. De aanvallen van Pijnen en Allan werden echter razendknap gepareerd door Maertens en Clark. Maar al dat geweld van de sterkste koppels leverden voor de klein tjes' enorme problemen op. In de laatste uren van de zesdaagse werden zfj nog op vele ronden achterstand gezet. Voor de Ne derlanders Nico Been en Gerrie Gerwen was de overmacht zo groot, dat zij een uur voor de grote finale van de baan stapten. Hun achterstand was opgelopen tot 45 ronden. De eindstand van de zesdaagse is: 1. Maertens (Bel)/Clark (Aus) 609 (Ned)/Allan (Aus) 338. zesdaagse is: 1. Tourne (Bel)/Slot (Ned) 57 pnt, op drie ronden: 2. Caethoven/Caethoven (Bel) 68 pnt. op vier ronden: 3. Birges- sen/Persson (Den) 49 pnt. 4. Torfs/Toelen (Bel) 39 pnt, 5. Pi- rard/Koot (Ned) 33 pnt, ...10 Minneboo/Stander (Ned) 7 pnt. Is een mooie dure brug maar waar blijven de afritten vanaf de brug naar de Lage Rijndijk voor voetgangers en fietsers? Die zijn nog steeds niet voltooid. Fietsers en voetgangers moeten zich op de rijbaan begeven wat wel gevaar lijk is. Bovendien mag er wel iets 3.op één ronde: Demeyer (Bel)/Hcrmann (Liecht). 616. 4. Van Linden (Bel)/Karstens (Ned) 506. 5. Bracke (Bel)/De Bosscher (Bel) 385. Op twee ronden: Frank (Den)/Fritz (WdD 263. gebeuren aan de verlichting op De andere koppels hadden twintig de Admiraalsweg. De enige ver- tot eenendertig ronden achter lichting bestaat nu uit een paar stand. lantaarns van daar gevestigde Ger Slot en Stan Tourne hebben de bedrijven. amateurzesdaagse van Antwer- W. Bodrij, pen gewonnen. Ook in de laatste Van Huisweg 44, rit gisteravond werden zy als LEIDEN winnaar afgevlagd. Een kwartier aantal echte Italia zoals Melba Toast, Ravioli Macaroni en Spaghetti Daarn enkele produkten die Buiton Nederland importeert.zoals Pr Rode Zalm en Sunsip Vruchti limonade.Tezamen liefst tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21