Sundquest nu al totaal kansloos Nederlanders zijn veel te eerlijk Biljarttitel voor Landzicht Rome zwicht alleen voor voldongen feiten Hervormd-gereformeerde volk „dankbaar object" Schaakteam Alphen met nog ronde te spelen kampioen LSB Figurant in EK-bandstoten LOTTO VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 Een rooms-katholieke aartsbisschop moet onlangs gezegd hebben: "Rome zwicht alleen! voor voldongen feiten. Wanneer een stuk of drie kerkprovincies het zouden kunnen opbrengen, Rome te zeggen dat zij bepaalde voorschriften niet meer willen opvolgen, maar toch in de kerk willen blijven dan zou het zo bekeken zijn." Dat vertelde de Belgische theoloog-socioloog professor dr. J. Kerkhofs onlangs tijdens een discussie na een paar referaten voor de tienjarige theologische faculteit in Tilburg. Een van deze referaten kwam van de Zwitserse theoloog Hans Küng, hoogleraar aan de universiteit van Tübingen (West-Duitsland), die een sa menvatting gaf van zijn nieuwste boek ("Bestaat God"), dat bin nenkort in München verschijnt. Professor Kerkhofs lanceerde het meer naar anarchie dan naar hiërarchie zwemende citaat, toen het in de discussie ging over het verlies van goede leerkrachten aan de theologische faculteiten als gevolg van huwelijk van priester-docenten. Topje Ijsberg In tal van landen wordt over deze gang van zaken, die ook gevolgen heeft voor de kwaliteit van het onderwijs, geklaagd. Volgens de dekaan van de Tilburgse facul teit, dr. L. Smits, is het onmoge lijk in Rome op dit punt een doorbraak tot stand te brengen. Het verlies van leraren zal men gewoon moeten nemen. Professor Kerkhofs - internatio naal goed geïnformeerd - zei, dat met mane Frankrijk en Canada met dezelfde problemen van kwaliteitsvermindering zitten als gevolg van gedwongen vertrek van huwende priester-docenten. Overigens noemde hij deze kwestie maar het topje van een ijsberg. "Het gaat in feite om de hele hou ding van de rooms-katholieke kerk tegenover de seksualiteit". Op dat moment haalde professor Kerkhofs de aartsbisschop aan met wie hij bevriend is maar wiens naam hij veiligheidshalve niet noemde. Voor de Nederlanders zag hij nog wel een paar mazen in het ker kelijke keurslijf waar zij zonder al te veel kleerscheuren doorheen kunnen glippen. De Neder landers, zei hij, zijn veel te eerlijk. "Elders doet men precies het zelfde als hier, maar niet zo open lijk, en het wordt geaccepteerd" Ter sprake Tegen de achtergrond van het in Tilburg gesignaleerde probleem kan het van belang zijn dat de kwestie van de gehuwde priester waarschijnlijk dit voorjaar ter sprake komt in een besloten ver gadering van de pastorale raad van het bisdom Rotterdam Sac- rementele functies van gehuw den zijn weliswaar onmogelijk, maar er zijn andere vormen van kerkwerk waarvoor de ambts bevoegdheid geen noodzakelijke voorwaarde is. De bisdomraad heeft dit punt op zijn agenda gezet naar aanleiding van problemen in Voorburg en Voorschoten. Bisschop Simonis is geen voorstander van een openbare discussie. De gehuwde priesters die bij de raad betrok ken zijn zal zelfs worden ge vraagd, de vergadering niet bij te wonen. Manus-van-alles De Westduitse theoloog Küng, naar wie in Tilburg ook de emeritus aartsbisschop Alfrink en de bis schoppen Bluyssen en Ernst luisterden, constateerde in zijn rede, dat het geloof in God voor veel gelovigen niet meer van zelfsprekend is, zoals voor veel a-theïsten de ontkenning van God dat ook niet meer is. Er is niet alleen twijfel, maar ook twijfel aan de twijfel. Het oude beeld van God als een soort manus-van-alles is hope loos de mist ingegaan. Toch is de vraag naar God, volgens Küng, in ons nieuwe wereldbeeld aller minst achterhaald. Een positieve beantwoording van die vraag maakt zinnige antwoorden mo gelijk op de basisvragen van de mens: wie is hij, vanwaar hij komt en waarheen hij gaat. Omdat deze vragen universeel zijn, Dr. Hans Küng dient de gehele wetenschap zich ermee bezig te houden, niet al leen de theologische. God mag daarvoor niet taboe blijven. Geen tak van wetenschap zou zijn ei gen basisvragen op etisch-reli- .Twijfel aan de twijfel gieus gebied moeten verdringen. Küng acht dit mogelijk, nu de oude tegenstelling tussen geloof en wetenschap is verdwenen. Deze discussie moet echter wel in volle vrijheid gebeuren. Anti-kraak wet. Met 11 tegen 4 stemmen besloot de Raad van Kerken deze week, de re gering dringend te vragen de "anti-kraakwet" opnieuw in overweging te nemen, en de Eerste Kamer te verzoeken dit wetsontwerp voorlopig niet op de agenda te zetten. De raad meent, op grond van contacten met deskundigen en krakers, dat het ontwerp ten onrechte één bepaald as pect van een veel bredere problematiek afzonderlijk wil aanpakken. "De totale pro blematiek is te omschrijven als een combinatie van schrijnende woningnood en het langdurig leegstaan van bewoonbare panden." De Raad van Kerken vindt het niet juist, dat het gedrag van krakers naar het strafrecht wordt overgeheveld, dit al leen om de politie, die wel de kant van de eigenaars moet kiezen (ook van speculanten), in staat te stellen snel en ef fectief op te treden. De ruimte voor gesprek en bemiddeling zal zo komen te vervallen. "Laster" Roermond. Het was te ver wachten, dat het bisdom Roermond zou reageren op de kritiek van de kant van de landelijke Vastenaktie op het feit dat bisschop Gijsen een eigen aktie voert. Roermond zegt nu, dat "Zeist" in feite niets met het enige en of ficiële missiebureau in Lim burg te maken wilde hebben, en wèl met in deze provincie gevestigde organisaties die Waarschuwing voor ^reorganisatiedrifT VAN DER GRAAF wenst zich niet r te schikken. Ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gere formeerde Bond in de Hervormde Kerk, heeft er zeker begrip voor, dat de zogehe ten "gereformeerde gezindte" in ons land zich aan het reorganiseren is. Immers het gaat daarbij om het positief-christelijke karakter van de christelijke organisatie. Maar hij ziet in dat streven toch ook het gevaar van de "vanzelfsprekendheid". Zoals vroeger de christelijke organisatie te vanzelfsprekend werd. Aan die brede reorganisatie van nü doen, zo signaleert Van der Graaf in het blad "De Waarheidsvriend", zelfs vleugels van de gereformeerde gezindte mee die voorheen van geen christelijke organisatie wilden weten en (bijvoorbeeld) voor de openbare school bleven kiezen omdat men "liever turks dan paaps" was. Waarschuwing De organisatiedrift van een Abraham Kuijper en diens nazaten zou, zo vreest de secretaris van de Geref. Bond, in de vorm van een reorganisatiedrift wel eens kun nen overslaan op de gereformeerde ge zindte in de breedste zin, met het onher roepelijke gevolg dat de beïnvloeding van het Nederlandse volk met het evangelie opnieuw wordt versmald tot dat stuk van het christelijke volksdeel dat zich "gere formeerd" acht in de zin van de belijdenis. Dat is voor Van der Graaf aanleiding een waarschuwing te laten horen in de rich ting van de reformatorische scholen, nieuwe christelijke partijen, de Evangeli sche Omroep en het Reformatorisch Dag blad. Hij zegt niet, dat deze organen er niet hadden moeten komen, maar "ze kunnen nooit doel in zichzelf zijn, en bovendien is de keuze voor een bepaalde christelijke organisatie een zaak van christelijke vrij heid, en niet van plicht". Het gereformeerde geluid blijft ook nodig in die verbanden, "waarin het beleid wat de confessionele achtergrond betreft, meer en meer een aangevochten zaak is gewor den." "Al te gemakkelijk ontstaan soms reformatorische scholem, met het gevolg dat de bestaande school het moeilijker krijgt, zowel met het aantrekken van leer lingen als van positief personeel. Dat zelfde geldt op andere maatschappelijke terreinen". Twee kanten Van der Graaf wenst zich niet zomaar te schikken in zulke "separatietendenzen". "Het hervormd-gereformeerde volk is niet zelden een dankbaar object waarop men afstormt bij het ontstaan banden, ook al heeft men de zaak al in kannen en kruiken vóór men nog aan her vormd-gereformeerden een beleids- meebepalende stem heeft gegeven. Niet het orgaan waarin wij participeren is be palend maar de manier waarop zij onze bijdrage geven." Voor de Geref. Bond zijn er altijd twee kan ten aan zo'n zaakhet losraken van Schrift en belijdenis, waardoor christelijke reorganisatie nodig kan worden, en het gevaar van separatisme, dat "de hele kerk en het hele volk" uit het oog verliest. Van der Graaf geeft wel toe, dat de situatie wat betreft die gerichtheid op "heel de kerk en heel het volk" (uitgangspunt van dr. Ph. J. Hoedemaker in de vorige eeuw, toen vele christelijke organisaties ont stonden) nu heel wat moeilijker is dan toen dit aan het eind van de vorige eeuw zo voor het eerst werd gezegd. zowel door bisschop Gijsen als door de Heilige Stoel niet zijn erkend. "Berichten als zou Roermond gebroken hebben met de landelijke Vastenaktie zijn éven onwaar als dat het missiebureau al lang doende was met een ei gen aktie". Roermond noemt dat zonder meer "laster". Limburg is verdeeld tussen Roermond en Zeist. Een aan tal dekenaten heeft zich uit gesproken vóór de landelijke aktie. Honderd parochies zouden zich geschaard heb ben achter de eigen aktie van mgr. Gijsen. Kinderhulp. De Nederlandse stichting "Pax Christi Kin derhulp" zoekt gezinnen die bereid zijn een jongen of meisje uit West-Berlijn in de periode van 6 augustus tot 7 september onderdak te ver schaffen. Wat Leiden en om geving betreft kan de heer J. Beijer, Steenbakkerslaan 34, Leiderdorp, telefoon 071- 890129, alle inlichtingen daarover geven. Het gaat om kinderen die in deze verdeelde stad (van de Muur) duidelijk tekort ko men. West-Berlijn is niet ideaal om te wonen. De sa menleving, aldus Pax Christi Kinderhulp, is op een aantal punten zodanig ontwricht, dat in tienduizenden gezin nen problemen voorkomen. Het is de laatste jaren steeds gelukt, zo'n 1700 West- berlijnse kinderen bij Ne derlandse vakantie-ouders onder te brengen, maar het is zeer de vraag, gezien de va kantiespreiding, of dat ook dit jaar zal lukken. Daden Anti-racisme. In een bro chure roept de gereformeerde predikant J. van der Meulen te Rijswijk (ZH) zijn synode op haar besluit inzake het anti-racismefonds van de We reldraad van Kerken (voorlo pig geen aanbeveling meer tot steun) te herzien. Verwerping van racisme en apartheid, zegt hij, moet in daden wor den omgezet. Beroepingswerk. Geref. Kerken: bedankt voor Pa- pendrecht H. P. Mulder Nieuw-Buinen. Emeritaat: Aan de hervormde predikant D. van Heyst te Ommen, in breder kring bekend door zijn redactie van het "Kerk- blaadje" en de "Kring van vrienden van Kohlbrugge", is per 1 maart emeritaat ver leend. Binnenkort wordt hy 65. LEIDEN - Het schaakteam van Alphen is met nog één ronde te spelen kampioen van de Leidse schaakbond geworden. In de voorlaatste ronde wonnen de Al- phenaren met 6V2-3V2 van Phili- dor 5, terwijl concurrent Philidor 3 met 4V2-5V2 het onderspit moest delven tegen LSG 3, dat daarmee het degradatiegevaar aanmerke lijk zag verminderen. Leiderdorp heeft zich met behulp van de 6-4 zege op Philidor 4 ook enigszins uit de problemen weten te werken en deed de laatste plaats over aan het vijfde team van Philidor. De stand in de eerste klasse is: 1. en kampioen Alphen 5-10-31, 2. Philidor 3 6-8-37V2, ij. Katwijk 5-6-27, 4. LSG 35-6-25>/2, ce. Phi lidor 4 5-2-21V2, Leiderdorp 5-2-19, 7. Philidor 5 Ó-2-I8V2. Voor de bezetting van de drie on derste plaatsen zijn de wed strijden Philidor 4-LSRG 3 en Philidor 5-Leiderdorp in de laatste ronde beslissend. Oud-kampioen Ad van de Berg, volgens de gloednieuwe Neder landse rating-lijst de grote favo riet voor het persoonlijk kam pioenschap van de Leidse schaakbond, kwam de eerste ronde ongeschonden door, maar zal niettemin voor een aantal be langrijke outsiders moeten op passen. In de eerste van de zeven Tafeltennis Prom. Ereklasse Zaterdag 11 februari a.s. D0C0S 1-N0AD 1 Aanvang 17.30 uur 5e Groenesteeg 107 Toegang gratis Aangeboden door De Tapijtschuur Voorhout Katwijk Hillegom volgens het Zwitserse systeem te spelen rondes, startte Van de Berg overtuigend tegen club genoot Pols, die na een matige opening op subtiele wijze werd weggeschoven. Overigens is Ad van de Berg favoriet door de af wezigheid van titelverdediger Charles Kuypers, Joan Baart en John van der Wiel. Theo Piket zag Jan Bakker met een niet zo overtuigende openingsva riant starten en strafte dit met een geweldige koningsaanval af. Het duel tussen de oud-Leidse jeugdkampioenen Ruud Dob belaar en Peter Bosch eindigde in het voordeel van de eerste, omdat Bosch een pionenwinst iets te lichtzinnig opvatte. Leon Ko- nings had het niet gemakkelijk tegen zijn clubgenoot (LSG) Ab raham Kuiper, die pas de mist in ging, toen hij als eerste iets pro beerde te ondernemen: een grote hakpartij viel toen in zijn nadeel uit. Een kleine combinatie na de nodige routine-zetten Van Oei leverde deze in het "Philidor-duel" met Leo Barendse het volle pond op. Wim Heemskerk kwam tegen debutant Henk van de Poel niet in moeilijkheden, de dub- belvoudige pionwinst bleek vol doende te zijn voor de zege. Moon en Haasnoot braken af in een stelling waarin Haasnoot een to ren, loper en pion tegen een dame heeft, wat in dit geval goede winstkansen voor de Katwijker biedt. Joop Bakker creëerde tegen Wage naar met behulp van een dub- belpion een fraai stikmat. De partij Van de Wiel-Geertsma tenslotte werd afgebroken met een stelling waarin de laatstge noemde de betere kansen heeft. Uitslagen tweede klasse: Van de Berg-Revet V2-V2, Van de Broek-Van Es 1-0, Van de Aart-Groenendijk 1-0, Storms- Bey jr. 0-1, Oosterom-Verbiest 1-0, Koppers-Geyers V2-V2, De Jong-Freeke 1-0. RUUD DOBBELAAR ZELZATE - Na de eerste dag van het Europees kampioen schap bandstoten was Hans Sundquest direct al kansloos. Door twee nederlagen - tegen de Belg Dielis en de Oos tenrijker Scherz - werd hij verbannen naar de rijen der figuranten. Sundquest behoorde bij de start al niet tot de favorieten in dit toernooi, toch was zijn eerste internatio nale optreden sinds vele jaren een afknapper. k Hans Sundquest LEIDEN - Door een sterkere eindsprint heeft het eerste viertal van het Voorschotendse Land zicht zich verzekerd van de titel in de Leidse biljartbond. Twee maal achter elkaar boekten de Voorschotenaren een 8-0 zege, terwijl de dicht genaderde rivaal Rijnstreek er in totaal "slechts" 8 punten bij verzamelde. Dit had tot gevolg dat Landzicht op, een voorsprong van 12 punten kwam, en dat is, met nog één ronde te spelen, voor geen enkele ploeg meer goed te maken. De uitslagen in de eerste klasse, 12e en 13e ronde: Morspoort 1-Wa- pen van V. 2 8-0, Wapen van V. 2-Rijnstreek 1 6-2, UVS 1-Mor- spoort 1 6-2, Vriendschap 1-Wa- pen van V. 1 6-2, Vriendschap 2-Wapen van V. 2 4-4, Landzicht 1-Vriendschap 1 8-0, Rijnstreek 1-UVS 1 6-2. In de 2e klasse is Rijnstreek 2 bijna op gelijke hoogte gekomen met koploper Carambole 1. De uitslagen: TOG 1-De Waag 10-8, Rijnegom 1-Landzicht 2 6-2, Ca rambole 1-De Waag 1 2-6, TOP 1-Carambole 2 3-5, Between l-'t Zuid 1 6-2, 't Wachtje 1-Rijn- streek 2 4-4, Carambole 2-Be- tween 1 8-0, Landzicht 2-Caram- bole 1 4-4, TOG 1-TOG 1 4-4, t Zuid l-'t Wachtje 1 6-2. De Nederlandse kampioen had zich op dit toernooi intensief voorbe reid. Wekenlang getraind en zich dagelijks opgepept. Sundquest verwachtte veel van de Europese titelstrijd in het Belgische Zei- zate. Hij rekende in het land van de wereldcrack Ceulemans op ideale omstandigheden om een persoonlijke topprestatie te leve ren. Zelzate werd een grote teleurstelling voor hem. De wed strijdzaal werd opgebouwd in een sporthal, waarvan de ver warmingsinstallatie was uitge vallen. Aangezien het tegen Zeeuws Vlaanderen aangeplakte Zelzate in deze februarimaand gebukt gaat onder een ijskoude zeewind, was het in de speelzaal ook vre selijk koud. Het publiek hield de jassen aan, de spelers hielden met haast bevroren vingers de keu's vast. In allerijl werd een naar petroleum stinkend heteluchtkanon aange rukt, maar dat leverde nauwelijks warmte op en was zeker niet sfeerverhogend. Tot overmaat van ramp drong vanuit de aan grenzende en slechts door gor dijnen afgeschermde ruimte een kakafonie van kroeggeluiden door. Hier had Sundquest bepaald niet op gerekend. Hij kon onder deze omstandigheden zijn vooruit gang, sinds hij in november in Wychen met een gemiddelde van 7.61 de Nederlandse titel ver overde, niet demonstreren. Sundquest begon niet slecht. In de eerste ronde kon hij de Belg Ludo Dielis, die viermaal de Europese titel in het eenbands- spel veroverde, góed bijbenen. Hij verloor in veertien beurten, maar zijn gemiddelde van 10.21 mocht er beslist zijn. In de tweede ronde - tegen de Oos tenrijker Scherz - ging het mis. Na elf beurten had hij pas veertig caramboles. "In die kou en in die herrie kon ik niets". Pas toen Scherz de honderd was gepasseerd ging het even beter. Sundquest produceerde in drie beurten plotseling 84 caramboles en stond weer voor. Vanaf dat moment met weer winstkansen in handen ging het weer slecht en kon de eveneens niet in topvorm, maar veel koelere Scherz de partij na 28 beurten winnend af sluiten. De strijd om de titel zal in Zelzate waarschijnlijk uitsluitend gaan tussen de twee Belgen Ceule mans en Dielis. Zij bleven op de eerste dag ongeslagen. Naast hen hield zich alleen Scherz staande. maar deze Oostenrijkse veteraan heeft de strijd al verloren op ge middelde. Hij bezit - en dat is na de eerste dag al vaststaand - al leen nog titelkansen wanneer hij erin zou slagen in de komende drie dagen ongeslagen te blijven. De Duitser Dieter Müller lijkt ook geen gevaar voor het Belgische tandem. Op de eerste dag bleek dat Müller, die in het begin van het seizoen ongenaakbaar was in alle spelsoorten, over zijn top vorm heen is. Na een moeilijke winstpartij tegen de onbeteke nende Italiaan Oddo, verloor Müller in de tweede omloop van de Fransman Connesson, die zich knap herstelde van zijn ongeluk kige nederlaag in de eerste om loop tegen Scherz. De stand na de eerste dag is: 1. Ceulemans 4 83 15,38 2. Dielis 4 50 13.79 3. Scherz 4. Connesson 5. Müller 6. Sundquest 7. Arenaza 8. Oddo 4 46 7,14 2 61 9,26 2 57 8,71 0 33 7,30 0 17 4,32 0 24 4,00 DEN HAAG - Lotto vijf van het af gelopen weekeinde kent één winnaar van de eerste prijs, die bruto 666.666.67 ontvangt. Ook de tweede prijs, groot bruto 174.246.50, gaat naar één persoon. Voor de eerste prijs van toto vijf komt niemand in aanmerking. Er waren 46 deelnemers, die éen fout maakten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19