Rob Clerc veegt Wiersma in tumultueuze partij van bord Tjeerd Scheffer:Bowlen is niet gemakkelijk arta-trainer kiest vrijwel zeker voor Ajax Amsterdammer voor dilemma Degradatie Nederland een feit VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 SPORT - PAGINA 17 LEIDEN - Na een onthullende verhandeling over het hoe en waarom van het zwanger ra ken van zijn hond Duff komt Tjeerd Scheffer in sneltrein vaart ter zake. Bowlen is het onderwerp, zijn fanatieke blik verraadt niets anders dan pure ernst. Daarom lijkt het ook niet verstandig, mede omdat hij heeft laten ontval len, dat hij zich, ter vermeer dering van de spierkracht op het taekwon-do geworpen heeft, vragen te stellen in de trant van: „wat heeft een een voudig gezinsspelletje als bowlen eigenlijk met sport te maken". Als hij wat verderop, tot grote opluchting, laat weten de Ja panse vechtsport pas een lut tel aantal weken te beoefenen komt het alsnog tot een discus sie. Hij zal het pleit in zijn voordeel beslissen, maar dat was afgesproken werk, sport Wat heet? Hints of aanmoedigingen heeft Tjeerd Scheffer niet nodig, zelfs vragen stellen lijkt over bodig. Afremmen, dat is af en toe noodzakelijk, want de Leidse bowling-kampioen draaft in de hoogste versnel ling soms zo enthousiast door, dat je door de pins de strikes niet meer ziel, om in termen te spreken. Alles praat mee als hij meent overtuigend te moe ten zijn, handen, voeten, ogen. En overtuigend wil hij zijn, want zo'n kans om zijn ge liefde bezigheid te kunnen uitdragen denkt hij niet gauw meer te krijgen. De aanleiding tot dit was het Leids kampioenschap, dat dit weekeinde op de banen van de Holiday Inn verspeeld wordt. Maar meer dan zichzelf als tweede te rangschikken aschter de man Marcel Hessels - die recentelijk de even zeld zame als fraaie game van 300 (twaalf strikes achtereen) op de recordlijsten liet bij schrijven, laat hij over de ti telstrijd niet los. Liever heeft zonder. Dat hij, i aantal bowlen i zichzelf "Over twee jaar zit ik bij de ab solute top van Nederland", is er zo één en de heilige ernst waarmee hij deze woorden uitspreekt doen het ergste vre zen. En ja hoor, want prompt daarop volgt: Het uiteinde lijke doel is de nationale titel en het zal me lukken ook om die te veroveren. De zaak is zorgvuldig gepland. Drie jaar geleden heb ik me dit voorgenomen, over twee jaar moet het zover zijn. Tot nu toe klopt het schema. Het eerste seizoen gooide ik 156 gemid deld, het jaar daarop 172 en momenteel zit ik tegen de 180. Die stijgende lijn zet zich voort. Tweehonderd gemid deld is hoog, maar het zal er toch van moeten komen". Nog één: "Van een ÜOO-game (het hoogst haalbare red.) lig ik niet wakker. Ik droom er wel eens van, meer ook niet. Het zal best een kick geven, tenslotte is het een uniek ge beuren, maar er zijn belang rijker dingen. Van mij mag iedereen een "volle bak" gooien. Laat mij die 200 ge middeld dan maar hebben" Het verschil tussen bijvoorbeeld het spelletje Mens-ergcr-je- niet en bowlen ligt volgens Tjeerd Scheffer voor de hand. "Dat heeft natuurlijk niks met sport te maken, is een kwestie van puur geluk dat door een dobbelsteen wordt bepaald. Bij bowlen bepaal je zelf wat er gebeurt, hoeveel pins je af gooit en hoeveel je er laat staan. Een heel klein beetje geluk heb je af en toe nodig, maar dat geldt natuurlijk voor alle sporten. Techniek is alles, concentratie en kracht zijn andere belang rijke factoren die meespelen. Veel trainen is voorwaarde om een vaste worp te krijgen. Dat is het wel zo'n beetje. Het lijkt makkelijk, elke huis- tuin-en-keuken-bowler gooit wel eens een strike. Maar het is moeilijk, probeer maar eens driemaal achter elkaar een split". Om z'n techniek bij te schaven is Tjeerd Scheffer praktisch elke dag op de baan te vinden, om aan kracht te winnen meldde hij zich aan bij sportschool Van der Luit waar hij zich tweemaal per week laat af beulen door, wat hij noemt, elastische wonderen. "Een schitterende -beheersing hebben sommigen daar. Het vechten zie ik niet zitten, maar de techniek is gran dioos. Geconcentreerd bij het bowlen ben ik altijd. Dit is geen geintje meer. voor mij is het een uiterst serieuze aan gelegenheid". Voor zover dat nog niet duide lijk is, blijkt het ook uit het feit dat Tsjeerd Scheffer, samen met vriendin Bennie, niet al leen in de Leidse maar ook in de Zuidhollandse en natio nale league speelt. Bovendien loopt hij ook nog een aantal toernooien af. zodat bepaald gesproken kan worden van een overvolle (bow- lingjagenda. Dat hij met zijn team Formule trouwens nog wekelijks ac teert in de Leidse competitie verbaast hem zelf zeer. De ba nen vindt hij slecht, en een aantal bestuursleden van de BBL kwalificeert hij als "compleet waardeloos". Zelf een functie aanvaarden om de boel dan maar wat "op te krikkenziet hij voorlopig niet zitten. Tjeerd Scheffer: "Ik heb een tijdje deel uitgemaakt van het bestuur, maar kreeg constant ruzie. Zelfs betichtte ene De Leeuw mij van het verduiste ren van bondsgelden. Die man maakt nu nog deel uit van het bestuur dus ik voel er momenteel weinig voor om met dit soort figuren op te houden. Misschien te zijner tijd, als ik een paar goede mensen kan strikken". Erg druk kan Tjeerd Scheffer zich er momenteel niet meer over maken. ZEgt hij: "Ik heb wel wat anders aan mijn hoofd. Een goede sponsor vin den voor ons team bijvoor beeld. Zouden we een goede trainer kunnen aantrekken, zou dat een enorme vooruit gang betekenen. Ja, en dan die kampioenschappen na tuurlijk. Ik blijf er bij, dat Hessels favoriet is. Al moet ik eerst nog zien of hij de kam pioen van vorig jaar ver slaat AD VAN KAAM ROTTERDAM - Cor Brom kiest vrijwel zeker voor Ajax. Hoewel Sparta's trainer pas het komende weekeinde uit sluitsel had willen geven over zijn beslissing, werd gister avond reeds duidelijk dat hij dit weekeinde een drie-jarig contract gaat afsluiten met de club, waar hij in de tijd van Rinus Michels als hulptrainer werkzaam was. Peter Stephan vroeg hem gisteravond alsnog een contract te tekenen bij Feyenoord. maar Cor Brom gaf de voorkeur aan Ajax. 'Ik had bij Feyenoord kunnen tekenen, maar ik heb geen zin om als de zoveelste trainer na Happel, Kohn, Rijvers en Michels in aanmerking te komen. Ik heb het gevoel gekregen van 'er is geen goede trainer meer, dus zullen we Brom maar nemen'. En mocht het straks mis lopen met Feyenoord, loop je de kans dat de spelers uitroepen dat het hun schuld niet is, omdat zij een andere trainer hadden voorgesteld'. Hoewel het Sparta bestuur zich pas maandag zou beraden over de voor stellen zoals Cor Brom die in een eerder gesprek bij penningmeester Floor Bouwer deponeerde, staat het besluit van Cor Brom welhaast vast. De contacten die hij met F.C. V.V.V. had, zegde hij af en gaf zijn woord aan Ajax. Feyenoord heeft de spelers inmiddels een nieuwe lijst met de namen van mogelijk nieuwe trainers voorgelegd. Op die lijst komen onder andere de namen voor van: Rob Baan. Jan Notermans, Tomislav Ivic, Anton Malatinsky, Pim van der Meent, Thijs Librechts, Vaclav Jezek en Jan Rab. 'Deze lijst hebben we overigens in alfabetische volgorde samengesteld', aldus directeur Guus Brox. Het wachten bij Feyenoord is nu op de reacties van de spelers, die echter uit deze lijst maar moeilijk tot een beslissing kunnen komen. Tot op heden vulde slechts een vijftal spelers de naam in van de trainer van hun voorkeur. 'Als de spelers er niet uitkomen', zegt Guus Brox' zal de directie tot besluitvorming moeten overgaan. PIET OCKS AMSTERDAM - Hoe merkwaardig het ook klinkt: voor Rob Clerc is de Tweekamp '78 er na zijn overwinning van gisteren niet eenvoudiger op geworden. De Amsterdamse damgrootmeester, die in de ouverture beslist niet over zijn remise mocht klagen, overrompelde Harm Wiersma na een ijzersterke partij, maar staat daardoor nu voor een moeilijke beslissing. Zijn dilemma: moet hij proberen zich in de vier resterende partijen via een behoudende speelwijze te verzekeren van de eerste prijs van acht mille en van prestige winst. Of moet hij de wereld kampioen net zo onbevangen en agressief tegemoet blijven treden als tot dusverre, met alle risico's van dien. Clerc weet het nog niet. "Daar moet ik eerst eens rustig een nacht over slapen", sprak hij peinzend. In derdaad, een erg lastige keuze. Hij heeft tevoren al gezegd dat hij Wiersma zonder al te grote pro blemen zes keer op remise kan houden. Dat heeft hij in het ver leden met een Russisch-achtige efficiënte stijl reeds enkele keren bewezen. Aan de andere kant be seft ook hij echter wel dat hij zich dan wel eens de gramschap van de pers op de hals zou kunnen halen, er staat tenslotte geen titel op het spel. Het damwereldje wordt toch niet al te zeer verwend met evenementen van dit kaliber. Sijbrands-Andreiko was in 1973 de laatste. Als deze tweekamp door een negatief optreden van Clerc zou worden afgekraakt, dan zou dat wel eens potentiële sponsors afschrikken. En zou Clerc der halve een dief worden van zijn ei gen portemonnee. protocol voor deze match de be paling opgenomen dat voor de 50ste zet geen remise mag wor den aangeboden. Strijdlust moet er zijn. Rob Clerc zal er dan ook het ver standigste aan doen de leuze te blijven hanteren. Temeer omdat hij steeds meer naar het niveau van Harm Wiersma (Clerc "Toch is hij de betere dammer") toe groeit. Ook hij is in staat te wer ken met strategieën waar de con touren nog niet of nauwelijks zichtbaar zijn, en dat is nu precies een eigenschap die grootmees ters van de mindere goden on derscheidt. Rob Clerc demonstreerde dat giste ren opnieuw. Na een zeer scherpe opening, waarin geen van beiden van een compromis wilde weten, werd Wiersma op de 18e zet tenslotte tot een verklaring ge dwongen. Er ontstond een ab stract stellingsbeeld, waarin Wiersma zijn opponent liefst der tien tempi ontwikkelings- voorsprong gunde. Per definitie koos de wereldkampioen voor de scherpste bestrijdingswijze en trachtte het opgerukte witte cen trum te omsingelen. Dammer Dat zou hem dan ook niet in dank worden afgenomen door de or ganiserende Vereniging tot Be langenbehartiging van betaalde Dammers (VeBeDa), die onder leiding van drs. Visser hard bezig is om de status van profdammer in alle opzichten meer inhoud te geven. Niet voor niets is in het Krachtzetten Clerc speelde dit partijgedeelte echter op zijn sterkst. Met twee krachtzetten (34e en 35e zet) be wees hij het ongelijk van Wiersma's opzet maar helemaal duidelijk gewonnen was de stand nog niet. In razende tijdnood vlo gen de schijven over het bord, waarna - omdat beiden de notatie niet meer hadden kunnen bij houden - eerst op de 55e zet (het speeltempo is 50 zetten per twee t Rob Clerc: "eerst nog een nachtje rustig slapen.' ZWOLLE - De degradatie van de Nederlandse tafeltennisploeg uit de superdivisie van de Europese competitie is een feit. Gister avond behaalde het Nederlandse team tegen Tsjecho-Slowakije niet één winstpartij, sterker nog aan de positieve zijde van de ba lans stond na zeven partijen slechts één gams winst, die junior Ronald Rijsdorp behaalde tegen Jaroslav Kunz. Het Nederlandse team was duide lijk verzwakt door het ontbreken van Nico van Slobbe en Bert van der Helm, maar ook Bettine Vriesekoop haalde geen punt. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd, die voor 1200 toe schouwers in de Stilo-sporthal van Zwolle werd gespeeld, zijn: Ronald Rijsdorp-Jaroslav Kunz 18-21, 24-22. 18-21; Han Gootzen-Milan Orlowsky 13- 21, 16-21; Bettine Vriesekoop-Ilona Uhlikova 16-21. 15-21; Jaap van Spanje'Han Gootzen- Milan Orlowsky/Jindrich Pansky 10-21. 16-21; Bettine Vriesekoop Han Goot- zen-Dana Dubinova/Jindrich Pansky 14-21, 10-21; Ronald Rijsdorp-Milan Orlowsky 16-21, 14-21, Han Gootzen-Jaroslav Kunz 13-21, 12-21. uur) de rust terugkeerde. Voor het demonstratiebord verwon derde Ton Sijbrands zich er in tussen over dat beiden in die tu multueuze fase geen misgrepen hadden gedaan. Alleen Clerc's of fer op de 51e zet stond ter discus sie (36-31 in plaats van 38-32). üurieus deed het dan ook aan dat Wiersma ("ik wist wel dat mijn opzet riskant was, maar ik moest toch wat") in het eindspel tot twee keer toe faalde. Eerst haalde hij op het verkeerde veld dam (56e zet) en daarna liet hij op de 59e zet onnodig zijn dam pennen. Hij belandde uiteindelijk in een verloren stand, al liet Clerc het publiek wel erg lang in spanning. Ton Sijbrands had de fraaie, win nende finesse allang getoond, maar Clerc zag die pas "bij toe val" na een kwartier denken. FRED IVENS VOETBAL - Manchester United heeft 495.000 pond (2,17 miljoen) betaald voor Gordon McQueen, de centrale verdediger van Leeds United en Schotland. Het is de hoogste transfersom ooit tussen Britse clubs betaald. De transfer som van de Duitse club Ham burger SV, die daarmee Kevin Keegan binnenhaalde, leverde Liverpool bijna 2,5 mifjoen gul den op. Keegan in Engelse selectie LONDON - Ondanks zijn verzoek niet te worden geselecteerd is Ke vin Keegan toch opgenomen in de selectie voor het Engelse elftal, dat op 22 februari in Munchen uit komt tegen West-Duitsland. De Britse speler van Hamburger SV heeft een schorsing van acht we ken opgelopen wegens wange drag in een vriendschappelijke wedstrijd. De Engelse selectie bestaat uit: Ray Clemence, Emlyn Hughes, Ray Kennedy (Liverpool)Peter Shil- ton (Nottingham ForestTrevor Cherry (Leeds United), Dave Watson, Peter Barnes (Manches ter City), Billy Bonds, Trevor Brooking (West Ham United), hay Wilkins (Chelsea). Kevin Keegan (Hamburger SV), Steve Coppell, Stuart Pearson Man chester United), Bob Latch ford (Everton) en Trevor Francis (Birmingham City)

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17