Sadat nu weer vastbesloten Joan Little staat er weer alleen voor HiTOUDEJAAR OPNIEUW BELEEFD NAAST HET NIEUWS JAN van den BROEK Ethiopië roept op tot overgave autobanden Na bezoek aan Verenigde Staten WAPENSTILSTAND IN LIBANON TREKHAKEN DONDERDAG 9 FEBRUARI 1978 BUITENLAND Feministen interesseren zich niet meer voor meisje dat bewaker doodde NEW YORK (SP) - Joan Little is vorige week in alle stilte op borgtocht vrijgelaten uit de gevangenis in New York. In 1975 liepen de Amerikaanse radicalen en feministen te hoop rond het moordproces tegen de jonge zwarte vrouw, dit keer kreeg het nieuws van haar vrijlating weinig aan dacht en de groepen die haar indertijd steunden hielden zich merkwaardig stil. Toch is ze nog mijlenver ver wijderd van de vrijheid, evenver als toen zij een ge vangenisbewaarder doodstak die haar wilde aanranden, ruim drie jaar geleden. Nu moet ze opnieuw voorko men omdat ze ontsnapt is uit een gevangenis in Noord-Ca- rolina en de gouverneur van die staat probeert haar uitge leverd te krijgen. Als dat ge beurd moet ze alsnog verder haar zware straf van zeven tot tien jaar uitzitten die ze in 1974 kreeg wegens inbraak. Joan Little zat de eerste 81 da gen van die straf uit in een kleine gevangenis in het zui den, die er alleen maar op be rekend was gevangenen voor de nacht te huisvesten. Ze had er geen enkele privacy ten opzichte van haar man nelijke bewakers en volgens haar eigen verklaring drong een 62-jarige blanke bewaar der op een nacht haar cel bin nen en dwong haar onder be dreiging met een ijspriem tot gemeenschap. Ze greep de ijspriem, stak enkele keren toe en vluchtte door de openstaande deur. Enkele Politiek gezien had het moordproces tegen Joan Little alles wat je maar wilde. Het vond plaats op een mo ment dat feministen probeer den aan te tonen dat een vrouw het recht heeft zonodig te doden om zichzelf tegen verkrachting te verdedigen. Radicalen zagen er een kans in om de justitie in het zuiden - vaak nog steeds vooringe nomen tegen zwarten - zelf in de beklaagdenbank te plaat sen. En er lijkt geen twijfel over de bestaan dat de com munistische partij de zaak gebruikte om racistische hartstochten aan te wakke- Er werd i dan 750.000 gul den ingezameld voor de ver dediging van Joan, die dan ook zeer uitgebreid en suc cesvol werd. Het proces werd een nationaal gebeuren en toen ze vrijgesproken werd juichten de activisten die de rechtszaal hadden gevuld dat de zaak hun gelijk had aange toond. Ze gingen naar huis met hun Joan Little-shirts nog aan en Joan zelf keerde terug naar de vrouwengevangenis in Ra leigh (Noord-Carolina) om de rest van haar gevangenisstraf voor de inbraak uit te zitten. Het schijnt niet bij haar aan hangers opgekomen te zijn dat ze geen beste tijd zou hebben in de gevangenis, overgeleverd aan bewakers van wie zij een collega had gedood. Naar Joan nu vertelt werd ze behandeld alsof ze veroordeeld was voor de moord. Alle normale voor rechten werden haar gewei gerd. Als ze ziek was kreeg ze geen medische hulp. In oktober ontsnapte ze en vluchtte naar New York. Na enkele weken vrijheid werd ze weer opgepakt. De twee maanden arrest in afwachting van een borgtochtbeslissing waren voor haar naar haar zeggen een verblijf in een ho tel vergeleken met dat in de gevangenis in Raleigh. tiaar advocaat in New York be strijdt het uitleverings verzoek op de grond van het feit dat ze geen leven zal heb ben als ze terug moet naar Noord-Carolina. Een woordvoerder van de bun deling van New Yorkse femi nistische groepen zegt "Eer lijk gezegd hebben we de zaak Joan Little de laatste tijd niet meer zo gevolgd. Toendertijd was het een duidelijke zaak van sexuele- en rassendisc riminatie, nu zijn er andere problemen". En bij de burgerrechtenorgani satie die indertijd als eerste aandacht voor Joan Little vroeg zegt een functionaris: "We zijn er niet meer bij be trokken geweest sinds ze werd vrijgesproken. We heb- ben de indruk dat ze vol doende bijgestaan wordt door haar eigen advocaat". Kaping leidt tot protest van de DDR OOST-BERLIJN (Reuter) - De ka ping van een Tsjechoslowaaks verkeersvliegtuig (maandag) is de indirecte aanleiding van een verdere verslechtering in de toch al niet beste betrekkingen tussen de Duitse Democratische Repu bliek en de Duitse Bondsrepu bliek. In een in scherpe bewoor dingen gesteld protest heeft Oost-Berlijn gisteren geklaagd over de behandeling van de Oostduitsers aan boord van het vliegtuig in Frankfort, waarheen de Tsjechoslo waakse kaper de vlieger had gedwongen te vlie gen. Oost-Berlijn protesteert formeel bij West-Duitsland tegen, wat wordt genoemd, schending van inter nationale diplomatieks conven ties en overeenkomsten door te belemmeren dat Oostduitse di plomaten in Bonn in contact zouden treden met de passagiers. Er waren 33 Oostduitsers onder de 41 passagiers. Een Oostduits echtpaar vroeg met hun kind po litiek asiel. WASHINGTON (UPI/DPA/REUTER) - President Sadat heeft gisteren in Washington gezegd "ontmoedigd en terneergeslagen" naar Washington te zijn gegaan maar nu te vertrekken met nieuwe vastberadenheid voor het bereiken van vrede. Hij verwacht dat de Verenigde Sta ten meer zullen deelnemen aan zijn vredespogingen. Gisteravond is de Egyptische leider uit Amerika ver trokken. Volgens regeringsfunctionarissen is Sadat te kennen gegeven dat hij voor het eerst Amerikaanse wapens zal krijgen. Hij heeft ook de belofte gekregen dat de V.S. meer zullen deelnemen aan de onderhandelingen in het Mid den-Oosten. Wanneer het Congres wapen verkoop aan Egypte goedkeurt betekent dat een sterke ver schuiving in de Amerikaanse po litiek. De regering' heeft tot dus ver de verkoop van zogenaamde "dodelijke" wapens aan Arabi sche confrontatielanden verbo den. Waarschuwing De Israëlische premier, Menachem Begin, waarschuwde gisteren op een persconferentie in Genève tegen levering van Amerikaanse vliegtuigen aan Egypte. Dat zou een negatieve invloed hebben op de lopende vredespogingen, zei hij. Begin is twee dagen voor een par ticuliere geldinzameling bij Europese joodse leiders in Ge- Levering van de gevraagde vliegtuigen aan Egypte zou de bedreiging voor Israël vergroten. Begin zei dat er reden is te geloven dat de vredespogingen in het Midden-Oosten zullen worden voortgezet, maar ëen conflict dat 60 jaar geduurd heeft "kan niet in zes uren of zelfs zes dagen wor den bijgelegd". "Over alles moet met een zekere mate van geduld worden onderhandeld", aldus Begin. Hij zei dat er geen sprake van is dat hij binnenkort president Sadat, wanneer die na zijn bezoek aan de V.S. Europese hoofdsteden aan doet, zal ontmoeten. "Dat zou li chamelijk onmogelijk zijn", zei hij. Wat de joodse nederzettingen in de Sinai betreft zei hij dat "joden in het land van Israël het volste ADVERTENTIE /977, zonde om teveeoetea/ Het aanzien van 1977. Kompleet l'oto- overzicht van 1977. U haalt een heel jaar in huis, voor slechts 12,95 gtci ütiS bruna Boeken-Tijdschriften-Papeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 Premier Begin waarschuwde gister vliegtuigen aan Egypte. recht hebben zich er te vestigen" Hij zei niet te geloven dat de Amerikaanse openbare steun aan Israël door deze kwestie is ver minderd. Onwettig De Amerikaanse minister van persconferentie buitenlandse zaken, Cyrus Vance, noemde gisteren in het Congres de Israëlische nederzet tingen op de westelijke oever van de Jordaan onwettig zijn en zei dat ze een groot obstakel voor vrede tussen Egypte en Israël Op de foto een Syrische tank op weg naar een kazerne van het Liba nese leger in een buitenwijk van Beiroet. BEIROET - Het Libanese opper bevel van het leger en dat van de Arabische vredesstrijdmacht in Libanon zijn gisteravond een wapenstilstand overeengekomen in de sedert dinsdag aan houdende vuurgevechten tussen soldaten van de twee partijen. Volgens de christelijke radiozender van Beiroet werd ook na het van kracht worden van het bestand echter nog geschoten. Zo meldde het hoofdkwartier van de rechtse nationale liberale partij in de avond dat het werd aangevalle door Syrische strijdkrachten van de vredesmacht. Vijf Syriërs werden gedood en in het gebouw viel een dode alvorens een staakt het vuren werd overeengekomen. Het leek er gisteren op dat het tot een rechtstreekse oorlog zou komen tussen Syrië en rechts Libanon. Officiële cijfers over slachtoffers ontbreken nog. maar dinsdag zouden zeker 22 doden zijn ge vallen en gisteren waren dat er al minstens 18. NEPDRUG Een groot Amerikaans postorderbedrijf biedt sinds kort in ad vertenties in Amerikaanse bladen hasjiesj en heroïne-surrogaat aan vervaardigd uit "wilde slabladeren". Quality Service uit New York zegt dat de sladrugs een uitstekend vervangingsmiddel zijn voor zowel de hasjiesj als de opium. Het produkt "lettusstoned" (wat zoiets als stoned van sla betekent) kost respectievelijk 6 en 5 dollar voor drie gram opium of hasj. Als lang niet gekke bijwerking noemt de advertentie dat de nepd- rug een echte vrouwenlokker is. "Probeer het, en u zult niet meer doorgaan haar in te palmen met alcohol, en u zult zelfs stoppen met het gebruik van dure en potentieel gevaarlijke drugs". Wel wordt er de waarschuwing aan verbonden dat het goedje gevaar lijke bijwerkingen heeft voor automobilisten. Die zouden min stens vier uur duren. RUSTIG IN RIÜ Behalve in Recife, waar een poging werd gedaan het duurrecord te breken, is in Brazilië gisteren het carnaval tot een einde geko men. Volgens de politie is het dit jaar betrekkelijk rustig geweest. Gedurende de vier feestdagen werden in Rio de Janeiro bij het lijkenhuis 162 stoffelijke overschotten binnengebracht, op 24 na allen slachtoffers van verkeersongelukken. Een woordvoerder verklaarde dat dit aantal lager lag dan in de voorgaande jaren en zelfs onder het dagelijks gemiddelde tijdens de rest van het jaar. Luchthavens, busstations en verkeerswegen waren gisteren ver stopt door de duizenden Braziliaanse en buitenlandse toeristen die Rio verlieten. WESTMINSTER ABBEY SLECHT JAAR De kerkvoogden van de historische Westminster Abbey in Londen maken zich zorgen over de slijtage waaraan de grafstenen blootstaan als gevolg van het rondlopen van circa 3,5 miljoen toeristen per jaar. Herdenkingsstenen die al ernstig geleden hebben, liggen onder meer in de zogenoemde "dichtershoek" waar tal van bekende Engelse schrijvers begraven liggen. Ook de steen voor de be kende Engelse astronoom van Duitse afkomst Sir William Her schel is zwaar geschonden. Deze hofsterrenkundige van koning George de derde ontdekte in 1781 de planeet Uranus. Voor het herstel van de voorgevel van de 900 jaar oude kerk zijn al ettelijke miljoenen guldens uitgetrokken. De kerkvoogden heb ben nu ook steun gevraagd voor het herstel van de gedenkstenen. "Wij hebben al lang ge zegd, al voor deze regering, dat dat zo is", zei hij. "Dit is één van de sleutelvraagstukken die moe ten worden opgelost. Daar moe ten beide partijen zich aan wijden", aldus Vance. 'Geen enkele zwarte in thuisland nog Zuid-Afrikaan' KAAPSTAD (Reuter) - Geen en kele zwarte zal nog over het Zuidafrikaanse staatsburger schap beschikken als het thuislandenbeleid van de rege ring volledig ten uitvoer is ge bracht. Dit heeft de minister van Bantoe-administratie Connie Mulder gisteren in het parlement verklaard. Verscheidene leden van de Zuidaf rikaanse oppositie vielen fel uit naar Mulder in verband met deze opmerking. Volgens opposi tieleider Colin Eglin kan niets een grotere bedreiging vormen voor de stabiliteit en veiligheid van het land dan "deze gevaar lijke droom". Mulder zei dat het niet aan Zuid- Afrika is om de zwarten een poli tiek dak boven het hoofd te bie den als het thuislandenbeleid af gerond is. Hij zei dit feit niet te willen verber gen. "Dat is het mandaat dat wij hebben". Mulder deed zijn uitlatingen in een debat over een amendement op de wet op de thuislanden. Vol gens dit amendement zal het in de toekomst niet zo zijn dat bij het afkondigen van een nieuw thuisland de zwarte die afziet van het staatsburgerschap van dit thuisland niet meer automatisch het Zuidafrikaanse staatsburger schap krijgt. LONDEN (Reuter/UPI/AP) - Ethiopië heeft gisteren de Soma lische strijdkrachten opgeroepen zich op vreedzame wijze over te geven of te worden vernietigd en 'massaal verwoest' in hun strijd om de Ogaden-woestijn. De op roep werd uitgevaardigd door het nationale revolutionaire opper bevel in Addis Abeba. De oproep wordt gepubliceerd op het moment dat de Ethiopiërs met land- en luchtstrijdkrachten, gesteund door Cubanen en Rus sen, een grootscheeps tegenof fensief in de Ogaden zijn begon nen. In de oproep wordt de So malische president Siad Barre ervan beschuldigd een fascist te zijn, wordt het verwijt geuit dat de Somalische heersers 'zichzelf hebben verkozen op een stam- menbasis' en wordt gesteld dat de massaslachting van Somali sche troepen in de strijd volledig voor verantwoording van de So malische leiders komt. 'Onze de fensieve oorlog is er niet op ge richt de onderdrukte massa van Somalië uit te moorden', aldus de oproep. 'Wij vertrouwen erop dat in deze strijd de overwinning aan ons is. Daarom, alvorens met massale verwoesting te worden geconfronteerd, geeft u zich op vreedzame wijze over'. Luchtaanvallen Volgens de Somalische staatsradio hebben Ethiopische jachtvlieg tuigen aanvallen uitgevoerd op de steden Harigeisa en Berbera, in het noorden van Somalië. Zes vliegtuigen van de Ethiopische luchtmacht zouden aan de luch taanvallen hebben deelgenomen. Vier Migs-21 zouden burgerdoe len hebben bestookt in Berbera, een voormalige Russische ma rine-basis. In geen'van de beide steden zouden slachtoffers zijn gevallen, aldus de radio-uitzen ding. Een woordvoerder van de Ethiopi sche regering heeft gisteren mee gedeeld dat ook het politieke ge weld in de hoofdstad Addis Abeba nog steeds voortduurt. Gemeld is dat al honderden men sen om het leven zijn gekomen. Volgens de regeringswoordvoer der gaat het om een 'gerechtvaar digde strijd' om de rechten van de meerderheid van de 30 miljoen Ethiopiërs te beschermen. Volgens berichten van westerse correspondenten is Addis Abeba door de strijd tussen pro- en con tra-regeringskrachten veranderd in een stad van de angst. Elke avond komen in de hoofdstad tussen de vijf en twintig mensen om het leven. Klassenstrijd De regeringswoordvoerder ver klaarde dat de onlusten waren uitgelokt door 'anti-revolutio naire elementen'. 'Hier is geen sprake van zomaar terreur hier wordt een klassenstrijd gevoerd', zo zei hij. Volgens waarnemers krijgen de regeringsgezinde krachten duidelijk de overhand in Addis Abeba. De Ethiopische regering zelf liet weten dat duizenden jongeren, die eerst op het verkeerde pad waren beland' door banden aan te knopen met de 'Revolutionaire Volkpartij', spijt hebben gekregen van hun daad en terug zijn gekeerd in het regeringskamp. De regerings woordvoerder verklaarde verder dat er niet alleen een fysieke strijd zal worden gevoerd tegen de 'Revolutionaire Volkspartij' maar ook een psychologische. Martelende Rhodesiërs niet vervolgd SALISBURGY (UPI) - De Rhode- sische militaire leiding heeft gis teren bekendgemaakt dat een aantal Rhodesische soldaten, die gruweldaden hebben gepleegd tegen de zwarte bevolking van Rhodesië, disciplinaire maatre gelen zullen worden opgelegd, maar dat zij niet vervolgd wor den. In september van het vorig jaar zou een militaire eenheid bruut geweld hebben gepleegd tegen zwarte mensen in Lupane in West-Rhodesië. Het commando, dat ondermeer een vrouw vastbond op een spiraal boven vuur, stond onder leiding van een Amerikaanse majoor, Mike Williams. Deze heeft Rho desië inmiddels verlaten. ADVERTENTIE inclusief btw montage bel eens voor de Netto Prijs IHDERDORP - Lijnbaan 11-071-891308 JK - Digroscentrum - 01719-73863 gjjjUïir

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9