Kamerleden ontkennen polis-beschuldigingen Auto wijs... Belasting-inspecteurs beschikken niet over bewijzen Protest advocaten tegen isolatie van RAF-leden Weinig profijt van laatste koop sommen Uit in de Randstad DONDERDAG 9 FEBRUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 WEERSELO (SP) - De Vereniging van Inspecteurs van 's Rijks belastingen beschikt niet over keiharde bewijzen dat Kamerleden en ministers zich schuldig hebben gemaakt aan kwa lijke praktijken. "Het kan niet aan ons zijn om iets te bewijzen", zegt secretaris J.A. Wolt van de vereniging op de opmerking van CDA-leider Aantjes dat degenen die de beschuldigingen hebben geuit aan zet zijn. Alle tot nu toe ondervraagde politici hebben laten weten geen koopsom polissen te hebben aangeschaft op het moment dat dit nog net veel profijt opleverde. In een brief aan Kamervoorzitter Anne Vondeling had de Vereniging van be lastinginspecteurs gewezen op een artikel in Het Parool van vorig jaar september waarin 38 Kamerleden en acht bewindslieden er van werden beticht een dergelijke polis te hebben aangeschaft. De Vereniging zelf beschikt echter over geen enkel gegeven dat de 46 politici zich daar inderdaad aan schuldig zouden hebben gemaakt. Secretaris Wolt van de inspecteurs vereniging; "Het is prachtig dat nu in grote aantallen de politici ontkennen een koopsompolis te hebben aange schaft. Dan kan zonder veel angst voor de gevolgen een onderzoek wor den ingesteld". "Overigens hebben wij niemand be schuldigd", merkt de heer Wolt op. "Op het artikel in Het Parool kwam geen enkele reactie. Wij vonden dat op een dergelijke ernstige zaak - poli tici die proberen door de mazen te glippen - een reactie niet mocht uit blijven. Daarom hebben wij per brief Kamervoorzitter Vondeling verzocht een pnderzoek te laten instellen. De secretaris van de Vereniging van Be lastinginspecteurs bestrijdt dat uit de ruime tijd die verstreek tussen de publicatie van het artikel en de brief aan Vondeling, mag worden gecon cludeerd dat de Vereniging wel ge probeerd zal hebben bewijzen te ver zamelen. Secretaris Wolt: "Die tijd hebben wij gebruikt voor intern overleg, nadat wij eerst een maand hadden gewacht of iemand zou reageren op het artikel. Toen dat niet gebeurde hebben wij op 20 januari de brief geschreven". Wolt zegt dat hij opgelucht zou zijn als zou blijken uit een onderzoek dat niemand zich schuldig heeft gemaakt aan laakbare praktijken. "Maar dat moet dan wel een serieus onderzoek geweest zijn. En niet even rondvragen van, jongens wie heeft er zo'n polis gekocht. Dat is geen serieus onder zoek. Het is ons er niet om begonnen mensen aan de kaak te stellen. Aan tjes heeft dinsdag voor de televisie verklaard dat er een onderzoek moet komen. Daar rekenen we nu op". Oud-bewindsman Van Rooijen: DEN HAAG (SP) - Het CDA- kamerlid Van Rooijen be strijdt dat op het nippertje af gesloten koopsompolissen erg veel opleveren. Door verzekeringexperts is de oud-staatssecretaris van be lastingen (in het kabinet-Den Uyl) er van beticht te luchtig te denken over de "koopsom-, polissen-affaire". Van Rooijen deed het - Volgens de verzekeringsdeskundigen ten onrechte - voorkomen alsof koopsompolissen die op de valreep afgesloten werden nauwelijks nog gunstige be lastingvoordelen opleverden. Dwars tegen de opvatting van die deskundigen houdt hij echter vol dat door de wets wijziging die een einde maakte aan de praktijken met de koopsommen "het ver wachte voordeel vrijwel ge heel ontnomen is". Deze wetswijziging - vorig jaar september door de Tweede Kamer goedgekeurd - werd met terugwerkende kracht tot 15 november 1975 inge voerd. Iemand die op het laatste moment nog zo'n "po lis-truc" uithaalde, profi teerde er dus nauwelijks van, zo was de redenering van Van Rooijen. Volgens verzekeringsdes kundigen is deze voorstelling van zaken niet helemaal juist. In de tussentijd gold een "overgangsregeling", die de bezitters van koopsompolis sen toch nog aardige belas tingvoordeeltjes opleverden. Volgens experts heeft dit de schatkist honderden miljoe nen gekost. Maar Van Rooijen meent dat dit niet zo veel is als de verzeke ringsdeskundigen suggere ren. De overgangsregeling is volgens hem minder profij telijk. De koopsompolissen die na no vember '75 zijn afgesloten profiteerden tot 1 januari 1978 van de gunstige belastingre geling. Pas vanaf die datum zijn ze in het nieuwe hoge ta rief gevallen. Van Rooijen: "Die koopsom polis - een kortlopende le vensverzekering (meestal zes jaar) - had dus maar één jaar baat bij de voordelige rege ling. De overige vijfjaar moet het hoge belastingtarief wor den betaald. Ik heb dus vijf/zesde deel van het voor deel weggenomen. Deze po lishouders houden slechts een klein stukje voordeel over. Niet zoveel als verzeke ringsexperts suggereerden". Dat degenen die nog juist op de valreep een koopsom aange schaft hebben toch enige voordeeltjes plukken, dan ken ze niet aan ex-staatssec- retaris Van Rooijen, maar aan de Tweede Kamer. Tegen de plannen van de bewindsman om de polishouders op slag alle profijt te ontnemen be stond grote weerstand. Als compromis is toen in de wet vastgelegd dat de lopende koopsompolissen nog tot 1 januari van dit jaar van de gunstige regeling zoudep kunnen profiteren. Acht oud-bewindslieden en 38 Kamerleden worden er van verdacht een koopsompolis te hebben afgesloten, vlak voordat er een einde gemaakt werd aan het grote geldelijke gewin dat dit opleverde. DEN HAAG (SP) - Van geen enkel Tweede Kamerlid of (oud)-bewindsman is tot nu toe gebleken, dat hij een koopsompolis heeft afgesloten. Alleen het oud-CDA-kamerlid Van Eisen heeft toegegeven een der gelijke polis bij een verzeke ringsmaatschappij te hebben ge kocht. Dit sluit mogelijk aan bij In die berichten zouden 38 Kamer- het onderzoek van de verzeke- leden (volgens het Parool vooral heeft op grond van dit krantenar tikel om een diepgravend onder zoek gevraagd. ringsmaatschappij 'De stad Rot terdam', die in het verleden veel koopsompolissen heeft afgeslo ten. Daar heeft men vastgesteld, dat tenminste een kamerlid in ds periode van 1 tot en met 15 no vember 1975 een koopsompolis met die maatschappij heeft afge sloten. CDA'ers) en acht bewindslieden uit het kabinet-Den Uyl geprofi teerd hebben van fiscale voorde len, die het afsluiten van een koopsompolis met zich meeb rengt. Pas daarna zou de Kamer dit gat in de belastingwetgeving hebben gedicht. De vaste Kamercommissie v rfi- Openbaar PIETERB UREN - Mevrouw Lenie 't Hartf midden, voorste rij), beheerster van het zeehondenopvangcentrum i het Groningse Pieterburen heeft gisteren een cheque van 380.000 gulden ontvangen voor de bouw van een meui centrum. Het geldis een deel van de actie ['Geef om de natuur" die vorig jaar november werd gevoerden ongeveer 15 miljoen nanciën zal vandaag desondanks Minister-president Van Agt en gulden heeft opgeleverd. Van de opbrengst gaat 55 procent naar projecten in Nederland. Dankzij de actie kan A ^r~'J ■ÉÉHMaj' 1Êm J i kan het Leuvenumse bos worden aangekocht door de toch beslissen, dat er een onder zoek moet worden ingesteld naar de beschuldigingen, die in een ar tikel in het Amsterdamse dag blad het Parool aan het adres van de Kamerleden en (oud)-be- windslieden zijn geuit. De ver eniging van belastinginspecteurs ADVERTENTIE Geen risico lopen. Op het A-1 embleem letten! Dan bent u zeker van 'n goede, gebruikte auto. Grondig geïnspecteerd. Van binnen en van buiten. Elk merk. Bij uw Ford-dealer Met garantie-bewijs. Auto-wijs zijn °EH EN/OF 10000 fractievoorzitter Aantjes hebben onder meer het Naardermeer in stand worden gehouden e persoonlijk de kwestie binnen vereniging tot behoud van natuurmonumenten. het CDA onderzocht Hun is ge- Op de foto naast mevrouw 't Hart nog enige steunpilaren van het zeehondencentrum in Pieterburen, opper- bleken, dat geen van de tot nu toe wachtmeester Wagenborg (links) en luchtmachtmajoor Loonen rechts). Op de voorgrond de zeehond "Jennifer". door hen benaderde CDA-be- windslieden of -kamerleden ge bruik heeft gemaakt van de ge wraakte 'koopsompolistruc'. Vijf CDA-kamerleden en enkele be windslieden zijn nog niet ge hoord, omdat zijn niet bereikbaar AMSTERDAM (SP) - De advoca ten van de drie in Nederland ge vangen gehouden RAF-leden noemen de veiligheidsmaa tregelen rond de drie veroor deelde Duitsers "abnormaal" en "overdreven" en zelfs "de doodstraf op termijn". Vijf raadslieden van Folkerts, Wac kernagel en Schneider zijn met name verbolgen over het feit dat hun cliënten volstrekt geïsoleerd worden van de buitenwereld en dat de RAF-leden na elk bezoek van hun advocaten grondig ge fouilleerd worden. Uit deze maat regel blijkt een fundamenteel wantrouwen van de kant van de justitie ten aanzien van ons, zo stellen de advocaten. En dat zou een ernstig gevaar voor de rechtsstaat betekenen. Zoals bekend zijn de drie RAF-le den op 1 februari voor onbe perkte duur in hongerstaking ge gaan als protest tegen hun isole ment in de gevangenis. Knut Folkerts en Christoph Wac- kernagel zitten in het hyper moderne huis van bewaring in Maastricht. Gert Schneider is inmiddels zo ver van zijn ver wondingen hersteld, dat hij vo rige week vrijdag van het peni- tentiair-ziekenhuis is overge bracht naar het huis van bewa ring in Scheveningen. Volgens de justitiële autoriteiten zal hij, in tegenstelling tot eerdere geruch ten, niet worden overgebracht naar Maastricht. Volgens mr. A. W. M. Willems uit Tiel, raadsman van Knut Fol kerts, wordt zijn cliënt nu al ruim vier maanden in volstrekte een zaamheid gevangen gehouden. Folkerts en ook Wackernagel worden in Maastricht elke week in een andere cel geplaatst en ook na elk bezoek van hun advocaat. Dagelijks wordt elk van hen in een soort van "tijgerkooi" en door zeven man bewaakt op het dak van het huis van bewaring gelucht. Intussen wordt zijn cel gecontroleerd, inclusief zijn dos sier, dat hij bijhoudt over de di verse processen. De RAF-leden worden voortdurend met onre gelmatige tussenperioden geobserveerd, ook 's nachts. Het licht blijft 24 uur per etmaal aan. Ze moeten zich na elk bezoek ge heel naakt uitkleden. Van buiten af horen zij nauwelijks enige ge luiden, behalve als de bewakers passeren. Zelfs als de glazenwas ser van buiten af de ramen schoonmaakt, komen twee be wakers in de cel om te beletten dat de gevangene op enigerlei wijze contact met hem heeft. De RAF-leden mogen uitsluitend bezoek ontvangen van hun raadslieden en hun ouders. Ver zoeken van vrienden en verloof den zijn geweigerd. Volgen: Willems is dat in strijd met de be staande gevangenis maatregelen Tijdens het bezoek zijn (je par tijen gescheiden door een dgrote glazen plaat. Er wordt ge sproken via een microfoon. De twee aanwezige bewakers maken soms notities. Volgens mr. G. Sprong uit Den Haag, heeft men de gesprekken tussen zijn cliënt Christoph Wac kernagel en zijn ouders via me chanische apparatuur afge luisterd. De aldus vekregen in formatie zou doorgespeeld zijn aan de Duitse justitiële autoritei ten. Als bewijs hiervoor voert ad vocaat Sprong aan dat op basis van bepaalde informatie die uit gewisseld werd tussen Wac kernagel en zijn ouders, enige uren na het bezoek op een adres in Duitsland een inval werd ge daan, waarbij met name gezocht werd naar het in Maastricht be sproken materiaal. Inmiddels heeft de Maastrichtse gevang enisdirectie uitdrukkelijk ont kend dat zij dit soort informatie geeft aan Duitsland. "Zij zijn ook bereid alle medewer king te verlenen om een oordeel te kunnen vormen of hun verkla ringen wel of niet juist zijn", zei gisteravond CDA-fractievoorzit- ter Aantjes. Zij willen eventueel hun belastinggegevens openbaar maken als dit in het onderzoek noodzakelijk zou blijken te zijn. In de loop van vandaag zal Aantjes de koopsompoliskwestie ook voorleggen aan voormalige leden van de CDA-fractie die ook niet in de regering zitting hebben ge nomen. Van twaalf van de dertien CDA-bewindslieden uit het vo rige kabinet heeft Aantjes ver nomen, dat zijn geen koopsom polis hebben afgesloten. Tot dezelfde conclusie was oud premier en PvdA-fractievoorzit- ter Den Uyl al eerder - wat betreft de socialistische bewindslieden - gekomen. Vandaag zet de,PvdA- fractie het onderzoek binnen ei gen gelederen voort. Fractievoorzitter Terlouw van D'66 en Beckers van de PPR hebben gisteren in de loop van de dag eveneens verklaard dat geen zit tende of oud-kamerleden dan wel oud-bewindslieden van die partijen ooit een koopsompolis hebben afgesloten. Ontkenning De staatssecretaris van financiën uit het vorige kabinet, het huidige CD A-kamerlid Van Rooijen, die vorig jaar een eind maakte aan de fiscale voordelen van het afsluiten van een koop sompolis, heeft in een brief aan Kamervoorzitter Vondeling nog eens nadrukkelijk verklaard be windslieden en kamerleden nooit op het gat in onzs belastingwet geving te hebben gewezen, zodat zij nog voordat hij het gat dichtte - hun voordeel zouden kunnen halen. Hij ontkent dan ook per tinent een dubieuze rol in de koopsompolis-affaire te hebben gespeeld. Over deze beschuldiging aan het adres van Van Rooijen zei Aan tjes gisteren, dat 'geen enkel CDA-Kamerlid over bijzondere informatie beschikte, die niet voor iedereen toegankelijk zou zijn.' Onder ede De PvdA wil het onderzoek in deze affaire laten verrichten door een parlementaire enquêtecommis sie Dit is een nog niet eerder ge bruikt instrument, dat Kamerle den in staat stelt iedereen - dus ook collega-Kamerleden - onder ede in het openbaar te horen. Volgens de PvdA is zo'n onderzoek het meest wenselijke, omdat alles dan in het openbaar geschiedt (ook de verhoren zelf) en dat op deze wijze op korte termijn de zaak kan zijn opgeklaard. Men verwacht zelfs eind volgende week. In elk geval moet vandaag een beslissing vallen over het on derzoek, wat voor een dan ook, vindt de PvdA. Fractievoorzitter Aantjes hield het gisteren nog op een onderzoek van drie 'onafhankelijken'. Hij dacht dat bij de Algemene Re kenkamer wel mensen te vinden zouden zijn, die tegen deze zaak opgewassen zijn. Raadselachtige moord in Oss OSS (ANP) - "Een raadselachtige moord". Zo kwalificeert de poli tie van Oss de dood van de 63-ja- rige H. Draad uit Oss, die in de nacht van dinsdag op woensdag in de omgeving van zijn woning werd neergeslagen. Hij overleed later in een ziekenhuis. Tot nu toe is volgens de politie niet duidelijk wie de carnavalsvierder heeft overvallen en waarom. De man werd bewusteloos gevonden in een laantje achter het gemeen tehuis, waar hij zijn hondjes uit liet na afloop van het carnaval vieren. Hij droeg onder zijn overjas nog zijn boerenkiel, aldus de politie. Op de plaats waar het slachtoffer door een voorbijganger werd ge vonden, zijn sporen aangetroffen, die lijken te wijzen op een wor steling tussen Draad en zijn on bekende belager. Vast staat al leen, dat hij van voren is aange vallen en dat zijn schedel met een zwaar voorwerp isingeslagen. Een wapen is niet gevonden. De recherche, die met 25 man aan de zaak werkt, wilde nog niets zeggen over de uitslag van de sec tie. Man verdacht van dertig aanrandingen AMSTERDAM (SP) - Met de ar restatie van een 32-jarige Am sterdammer hoopt de hoofdste delijke recherche de man gevon den te hebben die de afgelopen maanden in de Stadionbuurt jonge meisjes dwong onzedelijke handelingen met hem te plegen. Volgens de'recherche gebeurde dit in veel gevallen onder bedreiging met een pistool. Er zijn in totaal dertig aangiften binnengeko men. De man werd gistermiddag betrapt toen hij zich tegenover een 13-jarig meisje aan exhibitio nisme schuldig maakte. Ouders nemen kind mee naar wintersport: boete van f 50 LEEUWARDEN (SP) - De recht bank in Leeuwarden heeft giste ren een echtpaar uit Sneek ver oordeeld tot ieder 50 gulden boete, omdat het in januari vorig jaar hun zoontje buiten de schoolvakantie op wintersport vakantie had genomen, zonder dat de school of de inspectie daarvoor toestemming had gege- De ouders overtraden hiermee de leerplichtwet. Kinderen kunnen alleen buiten de schoolvakanties vrij krijgen als er dringende re denen zijn. Een wintersport vakantie buiten de herfst- of kerstvakantie is dat niet. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 10 febr. 20.15 uur, Concertgebouwor kest o.l.v. Jean Fournet; 11 feb. 15.00 uur, Radio Kamer Orkest o.l.v. Ed Spanjaard; 11 feb. 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. David Atherton; 12 feb., 14.15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. Otto Ketting; 12 feb., 20.15 uur, Brabants Orkest o.l.v. Lucas Vis; 14 feb. 20.15 uur, Cipa en Misha Dichter, piano; 15 feb., 20.15 uur, Kon. Chr. Oratorium Ver. en het Utrechts Symfonie Orkest o.l.v. Martin Kamminga. Kleine zaal: 10 feb., 20.15 uur, Caio Pagano, piano; 11 feb., 20.15 uur, Smetana Kwartet; 12 feb., 20.15 uur, Jorma Hyn- ningen, bariton, Ralph Gotoniji, piano; 14 feb., 20.15 uur, Ian Par tridge, tenoren Jennifer Partridge, piano; 15 feb., 20.15 uur, Lasalle Kwartet m.m.v. Benita Valente, sopraan; 16 feb., 20.15 uur, Rosario Andino, piano. Stadsschouwburg: 10 en 11 febr., 20.00 uur, Publiektheater met "De rechtvaardigen" van Camus; 12 feb., 14.00 uur en 15 feb., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Hoffmans Erzahlungen" van Of fenbach; 14 feb., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Lulu" van Berg; 16 feb., 20.00 uur, Nationaal Ballet. Carré: 10 t/m 16 (beh. 13) feb., 20.15 uur, Henk Elsink met "Theater en thuis". De Brakke Grond: 10 en 11 feb., 20.30 uur, "Henri II" van Willem Jan Otten; 13 t/m 16 feb., 20.30 uur, "Jan Rap en z'n maat" van Yvonne Keuls. Centrum Bellevue: 11, 12, 15 en 16 feb., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Bikkelhard" van David Hare; 16 feb., 14.15 uur, Frans Halsema's One-Man-Show. Nieuwe de la Mar: 10 t/m 14 feb., 20.15 uur. Gerard Cox met "Niemand weet, niemand weet dat ik Repelsteeltje heet"; 15 en 16 feb., 20.15 uur, Wim Kan. Werktheater: 10 feb., 20.30 uur, het Werktheater met "Je moet ermee leven". Westerkerk: 12 feb., 19.30 uur, Westerkerkkoor en Bachorkest o.l.v. Simon C. Jansen. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 10 en 12 feb., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Een maand op het land" van Toergeipev; 11 en 16 feb., 20.15 uur en 12 feb., 14.15 uur Haagse Comedie met "Tweelicht" van Eric Schneider; 13 feb., 20.15 uur, toneelgroep Globe met "Burger Schippel" van Carl Sternheim; 14 feb., 20.15 uur, Publieksthcater roet "Met gesloten deuren" van Sartre en "De rechtvaardigen" van Appeltheater: 10, 11 en 16 feb., 19.30 uur, toneelgrQep de, Appel met "Oresteia" Aischylos. HOT-Theater: 10 feb., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Spoorloos" van Rob Bognar; 11, 12, 14 en 15 feb., 20.30 uur Haagse Comedie met ."De bultenaar" van Mrozek; 12 feb., 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de Padoedepoppelos"; 16 feb., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Elizabeth I" van Paul Foster. Diligentia: 10, 11 en 16 feb., Marijke en Sieto Hoving "Nieuwe be zems"; 12 feb., 14.30 uur, Vera Beths, viool en Stanley Hoogland, piano; 13 feb., 20.15 uur. Open podium avond; 14 feb., 20.15 uur, Melos Kwartet. Circustheater: 10 feb., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Hof fmanns Erzahlungen" van Offenbach; 11 feb., Ned. Opera Stich ting met "Lulu" van Berg; 12 feb., 14.00 uur, Hofstads Jeugd Or kest o.l.v. Lex Veelo; 13 feb., 20.15 uur, De Stem des Volks o.l.v. Cor Olthuis; 14 feb., 20.15 uur, Nationaal Ballet. Congresgebouw: 13 feb., 20.30 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. David Atherton. Theater in de Steeg: 10 en 11 feb.. 20.30 uur, Maijol Flore show; 13 feb., 20.30 uur, Ensemble Festoen. Theater Pepijn: 10 en 11 feb., 20.30 uur, Loeki Knol "Op goed geluk"; 12 leb., 14.30 uur, "Zo de ouden zongen 15 feb., 20.30 uur, Mark Kingsford, selectie uit programma's van Fons Jansen in de En gelse taal; 16 feb., 20.30 uur, Luk Bral "Stappen van Bang". LEIDEN Leidse Schouwburg: 10 feb., 20.15 uur, het Plezier 'Theater met "De verlegen versierder" met o.a. Johnny Kraaykamp sr. en jr.; 11 feb., 20.15 uur Toneelgroep Theater met "Man is man", van Bertold Brecht; 15 feb., 20.15 uur, Chris Hinze en friends, repertoire vari barok-muziek; 16 leb., 20.15 uur, "Volgend jaar, zelfde tijd", blijspel van Bernard Slade met Ton van Duinhoven en Ina van Faassen. LAK-Theater: 10 feb., 20.15 uur, Wannes van de Velde, volksmuziek; 11 lëb., 20.15 uur, "Ave you erad the one about Joey Baker", een Mickery produktie door Smith en Goody; 12 feb., l"5 00 uur kin dertheater; 12 en 16 feb., 20.15 uur. Gruppo Trutto Dramaticó met "Zal ik dan maar"; 14 feb., 19.00, 21.00 en 23.00 uur, LAK-Cinema "l'Etat de siège" van Costa Cavras. Stadsgehoorzaal: 11 feb., 20.15 uur, concert door het Residentie-Or kest, m.m.v. Miriam Fried, viool. K&O-gebouw: 10 feb., 20.15 uur, concert door het Havdn-Strijkk- wartet. Hartebrugkerk: 12 feb., 15.00 uur, concert door de organist van de kathedraal van Chartres: Philippe Lefebvre en Guy Touvron, trompet. Groene Kerkje, Oegstgeest: 12 feb.. 14.00 uur, Ned. Strijker sensemble o.l.v. Alexandru Lascae, m.m.v. Judith Jaimes, piano en Tjitte Weber, piano.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7