Israël verkiest veiligheid boven ideologie CEZEQÖB vreest onrust in eendekooi bij bouw hoeve Kar-schetsen raken in trek Beslissing over steenkool moet snel worden genomen Filmapparatuur gaat "neus Lisse voorbij Hulp aan pro-Russisch Ethiopië DONDERDAG 9 FEBRUARI 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Dat de aanleg van de Schiphollijn de vrijwel absolute rust in de Warmondse eendenkooi gedurende ten minste een aantal jaren zou gaan verstoren, daar had kooiker en tevens pachter van dit 'eendenparadijs' Sassenheimer Reuzer, zich al bij neegelegd. heeft hij als argument aange dragen dat er buiten de kooi- cirkel nog twee andere ge schikte terreinen liggen. Bo vendien voorziet hij een Dat hij nu toch bitter is gestemd geeft als oorzaak dat niet al leen een grotere verstoring dreigt dan de Nederlandse Spoorwegen destijds hadden opgegeven, maar dat nu ook voor het eerst in het ruim drie eeuwen lange bestaan van de eendenkooi, sprake is van een bouwplan binnen de zoge naamde kooicirkel, het ge bied waarin rust een vereiste is om het kooigebeuren niet te ontregelen. Met die rust is het volgens kooi ker Reuzer gedaan als de Sas- senheimse veehouder Van der Plas van de gemeente toe stemming krijgt binnen de kooicirkel een nieuwe boerderij met bijgebouwen te gaan neerzetten. V.d. Plas moet wijken voor de Schiphollijn. Vlak in de buurt van zijn huidige bedrijf is voor hem door een door de NS in de armen genomen grondverwervingsbedrijf ge zocht naar een geschikt alter natief. Drie lokaties kwamen uiteindelijk in aanmerking. Eén daarvan is eigendom van de katholieke parochie in Sassenheim die zich bereid heeft verklaard de lap grond aan .v.d. Plas te verkopen. De veehouder heeft inmiddels bij het gemeentebestuur een bouwvergunning ingediend. Reuzer heeft daar protest te gen aangetekend. Gisteren is hij daarvoor door B W gehoord. Onder meer duidelijke teruggang komsten omdat volgens hem de verstoring door aanwezig heid van een boerderij zo goed als zeker ook het vangen van een geringer aantal (ver- koop)eenden tot gevolg zal hebben. Als natuurlijk rust gebied zou de Warmondse eendenkooi beduidend in be tekenis afnemen. Ook eendenkooi-eigenaresse Warmond heeft inmiddels protest aangetekend tegen de bouw van een boerderij daar. Men vindt het niet meer dan redelijk dat Sassenheim de kooicirkel eerbiedigt. De be zwaren zijn aangehoord. Bin nen een paar weken zal het gemeentebestuur nu haar standpunt bepalen. Indien de bezwaren ongegrond worden verklaard gaat deze kwestie op p ovinciaal niveau uitgevoch ten worden. Reuzer voorspelt in dat geval een voor de een denkooi negatief resultaat. 'De zaak komt dan in handen van mensen die weinig benul hebben van hoe het er aan gaat gaan in eendenkooi een- denkkoi. Dan is niet moeilijk te raden aan wiens kant ze zullen gaan staan', zegt hij. Kooiker Reuzer strijdt momen teel nog op een tweede front; in zijn eenden-koppel in Warmond. De kooiker vreest voor de rust i kooi-cirkel1 een boerderij wordt gebouwd, zoals het plan is. de geluidsoverlast. Voordat met de aanleg van de Schiphollijn werd begonnen kreeg hij van de NS een schema waarop stond aange geven in welke periode en in hoeveel dagen in de buurt van de eendenkooi geluidsover last zou zijn te verwachten. Van dat schema blijkt niet al teveel te kloppen. Een voor beeld. Voor het plaatsen van eén duiker en het daarmee gepaard gaande heiwerk stond in het schema ruim een dag aangegeven. Volgens Reuzer zijn dat er uiteindelijk veertien geworden. Als pachter van eendenkooi eendenkkoi heeft Reuzer de mogelijkheid om bij de NS een schadeclaim in te dienen omdat door alle spoorlijn werkzaamheden de inkom sten uit de kooi minder zullen zijn. Bij de bepaling van de grootte van de uitkeringen houdt de NS echter het des tijds opgestelde werkschema als leidraad. Van het schema klopt niet veel', zegt Reuzer, 'ik heb veel meer dagen last dan destijds met de natte vinger is gep land. Dus is het billijk dat ik mijn schadeclaim daarbij aan pas. De NS kan daar niet c deruit. Desnoods span ik e proces aan'. De kans dat Lisse een bioscoop krijgt is erg klein geworden nu de enig zakelijk geïnteresseerde, de heer Alders uitIJsselstein, heeft afgehaakt. Wat maanden geleden meldde hij zich enthousiast als gegadigde, nadat de Lissese huisvrouw Groenen 1700 handteke ningen had verzameld van dorpsbewoners die vinden dat er in Lisse hoognodig een bioscoop moet komen. Er is echter sindsdien vergeefs gezocht naar een geschikte ruimte. Bovendien was niet zeker of de initiatiefgroep aan de benodigde gelden zou kunnen komen indien een geschikte afdraailokatie gevonden zou zijn. Het gemeentebestuur voelde er in elk geval weinig voor het project financieel te ondersteunen. Het op poten zetten van een bioscoop, zo vond men, zou een louter particuliere aangelegenheid moeten zijn. De beschikbare filmapparatuur en de stoelen waren afkomstig uit het Noordwijkse Royaltheater(de voormalige bioscoop wordt nu gedeeltelijk bij het naastgelegen restaurant getrokken en op de plaats van de andere bioscoophelft komen hotelappartementen). Alders heeft Lisse laten vallen omdat het hem te lang ging duren. Hij probeert nu elders de apparatuur te slijten. In Amerika, Engeland en Frankrijk is een stijgende belangstelling voor de bouwtekeningen die de Was- senaarse fabrikant van trekhaken Swartjes als vrij etijdsbesteding maakt van postkoetsen, boerenkar ren en huifkarren. Hij is één van de weinige Neder landers die zich daarin heeft gespecialiseerd. Om aan de juiste maten van karren en koetsen te komen zoekt hij in Nederland en soms ook daarbuiten naar nog gave originele exempla ren die hij dan van A tot Z opmeet. Soms gaan daar per object dagen in zitten. Hij tekent ze volgens een schaal van 1 op 8. Wat Swartjes tekent, bouwt hij zelf ook vaak na. Maakt daarbij gebruik van drie soorten hout: eik, iep en es. Is het oorspronkelijke wagen wiel van eiken, dan is zijn miniatuur dat ook. Is de handrem van essenhout, de verkleinde uitgave dan net zo. Wat origineel van ijzer is maakt hij na in koper. Ge middeld vier per jaar komen er uit zijn handen. Van de tekeningen van Swar tjes, hij stamt uit een wa genmakersfamilie, gaan er veel over de grens. Hij wis selt er vooral uit met zijn Engelse vriend John Thomp son, die in zijn land veel be ter aan de bak komt met zijn tekeningen. "Nederland loopt niet zo erg warm voor deze vorm van modelbouw", zegt Swartjes. "Hier doen schepen het erg goed en auto's en treinen." Verkopen doet Swartjes zijn handwerk-karren niet. "Als ik ze zat ben schenk ik ze aan een museum". Zijn tekenin gen brengen wel geld in het laatje. Vele uren zijn er gaan zitten in het minutieus natekenen en nabouwen van postkoetsen en boerenkarren. De meeste onderdelen maakte Swartjes zelf JERUZALEM - De onthulling van minister Dajan over de militaire hulp die Israel al meer dan een jaar aan Ethiopië verleent, heeft politieke en militaire kringen in Jeruzalem verbijsterd. Zelfs collega-ministers waren verrast over Dajans opmerkelijke en onverwachte verklaring. in feite bevestigde Dajans berich ten die al geruime tijd in de buitenlandse pers circuleerden, maar in Israel tot dusver angst vallig geheim werden gehouden. Israëlische kranten mochten over de militaire contacten tus sen Jeruzalem en Addis Abeba alleen uit het buitenland afkom stige berichten citeren. Amerikaanse regeringskringen hadden tijdens het weekeinde al gezegd dat Israel wapens levert aan Ethiopië voor de strijd tegen opstandelingen in de noordelijke provincie Eritrea en Somalische strijdkrachten in het zuiden. Israel steunt Ethiopië samen met de Sovjet-Unie en Cuba en de ra dicale Arabische staten Libië en Zuid-Jemen. Somalië en het be vrijdingsfront van Eritrea wor den aan de andere kant door de gematigde Arabische staten Saoedi-Arabie en Egypte en door Perzie gesteund. Amerika en zijn westerse bondgenoten hebben tot nu toe geweigerd militaire hulp aan een van beide partijen te geven. Vorige maand moest de Westduitse ambassadeur uit Ethiopië vertrekken, nadat Bonn Somalië uit dankbaarheid voor de verleende hulp bij de bevrij dingsactie van het gekaapte Lufthansatoestel 30 miljoen gul den had uitgekeerd. Raketten Volgens enkele bronnen hebben de Israëliërs aan Ethiopië anti-tank en luchtdoelraketten, fragmenta- tiebommen, napalm, geweren, munitie, reserveonderdelen voor tanks en vliegtuigen, communi- catie-apparatuur, medisch mate riaal, tenten, slaapzakken en uni formen geleverd. Ethiopische militairen werden in Israel ver trouwd gemaakt met de Russi sche T-54- en T-55-tanks, die Is rael in de oktoberoorlog in 1973 op Egypte en Syrië had vero verd. Onderhoudsdiensten voor de Ame rikaanse F 5-gevechtstoestellen van Ethiopië worden door Is raëlische technici uitgevoerd, terwijl Israel ook technische bij stand verleent bij het gebruik van Amerikaanse radarinstrumen ten. In Israel werd alleen ontkend dat Israëlische militairen deel zou den nemen aan de strijd tegen Somalië. Een twintigtal Israëli sche militaire instructeurs, dat in het verleden onder meer Ethiopi sche commandoeenheden zou hebben opgeleid, zou zich nog in Ethiopië bevinden. Een Ethiopi sche elite-eenheid is door Israel als persoonlijke lijfwacht van kolonel Mengistoe opgeleid. De Israelisch-Ethiopische samen werking dateert al van 1958, toen Ethiopië als een van de eerste Afrikaanse landen diplomatieke betrekkingen met de Joodse Door Rob Simons staat aanknoopte, die na de ok toberoorlog werden verbroken. Keizer Haile Selassie heeft na de verovering van zijn land door Mussolini een deel van zijn bal lingschap in Jeruzalem doorge bracht. Het Israëlische belang bij voortge zette hulpverlening aan en vriendschap met Ethiopië - de enige niet-Arabische staat aan de Rode Zee - is toegenomen na de onafhankelijkheid van Djiboeti, dat lid van de Arabische Liga werd. Deze voormalige Franse kolonie neemt een sleutelpositie in bij de Straat van Bab el Man- deb, die de Rode Zee als het ware afsluit-, Israëlische tankers met Perzische olie moeten op weg naar Israels zuidelijke havenstad Eilat door deze straat varen. De Hoorn van Afrika domineert deze zuidelijke toegang tot de Rode- Zee. Blunder Voor Jeruzalem zijn de strategische belangen belangrijker dan ideologische verschillen met het marxistisch georienteerde re giem van kolonel Mengistoe in Addis Abeba. Als de vrijheids strijders in de Ethiopische pro vincie Eritrea de uiteindelijke overwinning zouden behalen, zou de Rode Zee helemaal Ara bisch zijn. Door in het conflict partij te kiezen, houdt Israel ook rekening met de belangen van Ethiopie's buurstaat Kenia, dat territoriale aanspraken van So malië op het noordelijke grens district van Kenia vreest, indien de Somaliers het bezette gebied in het zuiden van Ethiopië in handen zouden houden. De opzienbarende mededeling van Dajan wordt door sommige Is raëlische commentatoren als een onverklaarbare blunder be schouwd. De merkwaardige si tuatie is ontstaan dat Israel indi rect de Sovjet-Unie steunt, tegen de Amerikaanse belangen in. De Egyptische president Sadat kan zich intussen opwerpen als bondgenoot van de Verenigde Staten en verdediger van de wes terse belangen in de Hoorn van Afrika tegenover de door de Sowjet-Unie em Cuba gesteunde dreiging van Ethiopië. In Was hington heeft Sadat deze positie al aangevoerd als reden voor het Egyptische verzoek voor levering van Amerikaanse wapens. Jeruzalem heeft Washington overi gens tot in bijzonderheden inge licht over de militaire hulp aan Ethiopië. De Verenigde Staten zouden niet ongelukkig zijn over de pro-Westerse invloed die Is rael in Addis Abeba blijkt uit te oefenen. Israel zou zijn hulp aan Ethiopië waarschijnlijk niet heb ben voortgezet als Washington- zich daar fel tegen had verzet. Door het vorig jaar ingestelde Ame rikaanse wapenembargo was Ethiopië 24 jaar lang voorname lijk van de levering van Ameri kaanse wapens afhankelijk. Ook bij het onderhoud van dit mate riaal komt de ervaren Israëlische hulp de Ethiopiers beter van pas dan een helpende hand van een Rus of Cubaan. ROTTERDAM - Steenkool zal, on danks de grote problemen, die er nu nog aan verbonden zijn. in de nabije toekomst een belangrijke energiedrager moeten worden. Maar ..De belangrijke energie- verbruikende landen nemen nog steeds niet de investeringsbeslis singen die nodig zijn om de beoogde geringe afhankelijkheid van geïmporteerde olie tegen 1985 te bereiken. Tenzij op korte termijn maatregelen worden ge nomen, wordt de tijd voer steen kool als alternatief erg krap" al dus een opmerking in een recente publicatie van Shell, „Steenkool als alternatief'. Steenkool is er nog in overvloed, een overvloed, die waarschijnlijk nog groter is dan vermoedt. Zo zijn bij olieboringen wel eens kolen voorraden aangetroffen, waarvan men het bestaan niet kende. Bovendien is in grote de len van de wereld zelfs nog nooit intensief naar steenkolen ge zocht. De totale wereldproduktie aan steenkool bedraagt ongeveer 2,5 miljard ton per jaar. Dit is, ver geleken met olie of aardgas, geen verbijsterend grote hoeveelheid. Een miljard ton steenkool per jaar komt neer op dertien miljoen barrels olie per dag, een produk- tie, die een land als Saoedi-Arabie zou kunnen halen. Die 2,5 miljard ton steenkool is overigens nog geen half procent van de econo misch winbare reserves, die nu bekend zijn. Problemen Een aanzienlijk groter verbruik van steenkool brengt grote proble men met zich mee, zowel organi satorisch als financieel. Eigenlijk moet dit worden aangepakt en Shell is er van overtuigd, dat al leen de grote oliemaatschappijen daartoe in staat zijn. Zij beschik ken over de kennis v^n de tech nieken voor winning en trans port. waarbij zij kunnen putten uit hun ervaringen met olie en gas. Die oliemaatschappijen kunnen het echter niet alleen. „Wil men een internationaal steenkool bedrijf opbouwen dat in staat is aan de verwachte vraag te voldoen, dan moeten spoedig aanzienlijke investeringen wor den gedaan in de mijnen, steen kool verwerkingsapparatuur. transportsystemen en - en dat is hoogst belangrijk - in toepassin gen die voldoen aan de mi lieunormen. Het is nodig dat zo wel regeringen als verbruikers op korte termijn laten zien dat ze be reid zijn, en willen blijven, steen kool te gebruiken om het voor po tentiële producenten aantrek kelijker te maken de nodige in vesteringen te doen", aldus de Shell-publicatie. Een miljoen ton. Deze oliemaatschappij is er overi gens al hard mee bezig. Thans verhandelt Shell per jaar een miljoen ton steenkool. Men ver wacht, dat die hoeveelheid in vijf jaar zal stijgen tot vijftien miljoen ton en in 1985 zelfs tot het dub bele daarvan. Naar het zich laat aanzien, zullen de steenkool-in vesteringen van dit bedrijf gedu rende de komende tien jaren ruim een miljard dollar bedragen. Die investeringen hebben dan niet alleen betrekking op win ning en transport, maar ook op research, omdat steenkool in de toekomst milieuvriendelijk- gebruikt moet worden. Maar - en dat met alle respect voor een bedrag van een miljard dollar - daar blijft het niet bij. In landen waar nieuwe kolenvoorraden moeten worden ontgonnen, zul len ook enorme investeringen moeten worden gedaan. Het duurt een jaar of acht voordat een kolenvoorraad in produktie kan worden gebracht. Er zullen ha vens moeten komen, vanwaar de kolen kunnen worden ver scheept en wegen van die havens naar de kolenvoorraden. In de ontvangende landen moeten terminals komen. Zo wordt er door diverse bedrijven gewerkt aan een gezamenlijke studie voor een grote kolenoverslag op de Rotterdamse Maasvlakte. Ook andere problemen moeten worden opgelost. Zo denkt men aan het gebruik van pijplei dingen voor het transport over land van de steenkool. Die zal dan enigszins vloeibaar moeten wor den gemaakt (slurry) door ver gruizing van de kolen en door toevoeging van water. Er moet dan tevens een methode komen om de kolenbrij weer te ontdoen van water en de ontwaterde steenkool op te werken. Emulsie Ook wordt onder andere gewerkt aan „colloil", een stabiele emul sie van fijngemalen steenkool en stookolie. Het kan bijna op de zelfde manier worden gebruikt als zware stookolie. Dit produkt kan dan worden gebruikt in hoogovens en elektriciteitscen trales. Vergassen en vloeibaar maken (tot olie verwerken) van steenkool zijn ook technieken. die in studie zijn, maar zij zullen waarschijnlijk pas na 1990 aan bod komen. Ook zoekt men naar nieuwe mijnbouwtechnieken, zoals hydraulische methoden met afstandsbediening. Onder grondse steenkoollagen worden daarbij gebroken door water stralen onder zeer hoge druk. Er ontstaat dan een brij, die naar de oppervlakte kan worden ge pompt. Deze methode maakt de aanwezigheid van personeel in de ondergrondse schachten over bodig. maar zij is alleen bruikbaar bij bepaalde geologi sche omstandigheden. Er zijn dus nog mogelijkheden ge noeg, maar de problemen zijn groot en de kosten hoog. Toch zullen de beslissingen snel moe ten worden genomen. Want als straks de oliestroom minder gaat vloeien, moeten er voldoende al ternatieven zijn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4