Van wol naar wonen in Pancras Advies: geen vergunning voor flat Kaiserstraat Beiiniiazen plaag voor schoorsteenvegers Sloop van Zaalbergen Van Wijk is in zicht Actief in vrije tijd DONDERDAG 9 FEBRUARI 1978 LEIDEN Bouwrapport gemeentewerken Bedrijven LEIDEN - Directeur Vos van gemeentewerken heeft het college van B. en W. geadviseerd om voor de flat, die de Stichting Stu dentenhuisvesting in de Kaiserstraat wil laten bouwen, geen bouwver gunning^?ie geven. Dit blijkt uit het bouwrapport dat Hot House Voor jazz-zolder Hot Home nu ondergebracht in het Lehds Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66, treedt vrijdag avond het kwintet Peter Crimston/Joop Hendriks op. Het kwintet is Langzamer hand een vaste gast geworden van Hot House. Elk jaar tre den ze wel een keer met groot succes op in Leiden. De groep bestaat behalve uit Peter en Joop ook uit fenderpianist Wout Hendriks, fenderbas Mary Hehuat en drummer Ruud Pronk. Het concert be gint 'om 10 uur 's avonds. De Oude Maas De afdeling Leiden van de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging houdt morgenavond een bij eenkomst in het Rijksherba rium aan de Schelpenkade 6. de directeur dezer dagen heeft uitgebracht. Het college van B. en W. heeft wel over deze kwestie vergaderd, maar nog geen defini tief besluit genomen. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) zei gisteravond in de fractievergade ring van de PvdA dat hij de Stich ting Studentenhuisvesting nog steeds de mogelijkheid van bou wen op haar grond aan de Kaiser straat wil bieden, maar dan zoda nig dat het ook volgens de bouwverordening mag. De heer J. de Jong zal na een inleiding met dia's een film vertonen over De Oude Maas". De bijeenkomst begint om tien uur 's avonds. Volksdansen In het Leids Vrijetijdscentrum wordt zaterdag weer een volksdansinstuif gehouden. Vanaf acht uur kan er de hele avond non-stop gedanst wor den. Verder is er een speciale "folklore"-stand aanwezig in de zaal. Brandweer Ing. R. H. Esveld, hoofd van de afdeling preventieve dienst van de Haagse brandweer, houdt een lezing over de brandweer en de brandp reventie. Dat gebeurt vol gende week maandag op uil- nodiging van de afdeling Leiden van de Nederlandse Ingenieursvereniging NIRIA. De lezing wordt gehouden om 20.15 uur in een van de zalen van de Vredeskerk op de hoek van de Burggravenlaan en Van Vollenhovekade. De le zing is voor leden en belang stellenden toegankelijk. Als belangrijkste knelpunt noemde hij de lichtinval voor omringende bebouwing die bij uitvoering van het huidige plan (200 flatwonin gen) onvoldoende zou worden. Het bouwrapport van de direc teur gemeentewerken noemt meer bezwaren, "maar daar kun nen we wel uitkomen", aldus wethouder Waal. Ook de fractie van PPR/D'66 bleek gisteravond van mening te zijn dat Studentenhuisvesting wel aan de Kaiserstraat zou mogen bouwen maar alleen in een klein schaliger opzet. De gemeente raad moet nog een interpellatie van raadslid Beijen bespreken over de voorgenomen plannen. In zijn schriftelijke vragen heeft hij zich een tegenstander getoond van de huidige opzet. Ook de Projectgroep voor de binnenstad en buurtbewoners hebben zich tegenstander getoond van het plan om 200 flats te bouwen. De Stichting Studentenhuisves ting heeft steeds aangevoerd dat de uitvoering van het plan in een kleiner aantal woningen te kost baar zou worden, omdat dan de subsidie van het rijk in gevaar zou komen. ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Naast clubs zitten er in het Zaalbe rgcomplex ook bedrijven. Vesti gingen die hier onderdak kregen nadat ze elders in de binnenstad weg moesten. Eén ervan is meubelbedrijf Klinkenberg. Ook voor hem liep het huurcontract met de gemeente begin dit jaar af. Het bedrijf wil echter blijven en heeft - zo zegt eigenaar A.C. Klin kenberg - protest aangetekend bij de gemeente. "Wij willen hier blijven zitten, wij zitten toch niet in de weg. Het is een schandaal als de gemeente een kerngezond bedrijf zo maar weg haalt. Ja, ze bieden me wel een andere plaats aan, maar dan moet ik nieuw bouwen en dat kost zo een half miljoen. Dat kan ik toch niet betalen", aldus Klin kenberg. Naast het meubelbedrijf verliezen straks ook een veertiental stu denten huisvesting. In een deel van het complex hebben zij ka mers. Als onderhuurders van Klinkenberg zitten ze daar niet officieel en kunnen ze alleen maar afwachten. "We willen erg graag blijven, maar we kunnen niets ondernemen", aldus één van hen. Werkplaats Een bedrijf, waarvoor de gemeente al wel een oplossing heeft, is het eletrotechnisch bureau en im- portbedrijf (keramiek/sanitair) Langeraad Issinger. Deze firma zit met de werkplaats op het Zaal bergcomplex. Gemeente en bedrijf zijn nu verplaatsing van het complete bedrijf naar het industrieterrein De Waard over een gekomen. Woningen Het Zaalbergcomplex gaat tegen de vlakte om plaats te maken voor woningbouw. Op de vrijko mende ruimte denkt de ge meente sociale woningbouw te realiseren. Men denkt aan veertig a vijftig woningen. Voor het ont werpen van een plan wil de ge meente het Delftse bureau OD 205 aantrekken. Dit bureau diende in het verleden voor het gebied Herengracht-zijl singel aantrekkelijke plannen in, maar viel daar buiten de prijzen. Bij de afdeling stadsontwikke ling van de gemeente verwacht men dat binnenkort de beslissing LEIDEN - Het is een jaarlijks terugkerend probleem. Als de herfst inzet, de wind om het huis waait en de kachel weer wordt opgestookt, wordt al gauw de vraag gesteld: hoe lang is het ook al weer geleden dat de schoorsteen geveegd is? In veel gevallen is dat lang geleden, want de schoorsteen is nu eenmaal typisch zo'n karweitje dat er in veel Ne derlandse huizen bij inschiet. Het komt volgend jaar wel, wordt vaak besloten. Het is deze wat argeloze hou ding van veel mensen die het werkterrein heeft gecreërd voor beunhazen onder de schoorsteenvegers. Elk jaar weer komen er bij de politie klachten binnen over oplichting, diefstal en beun hazerij door mensen die zich voor schoorsteenveger uitge ven. De afgelopen week werd al 3x aangifte gedaan. Hun taktiek is vrij simpel. Juist omdat veel mensen nalaten de telefoon te pakken en een af spraak te maken met de schoorsteenveger, gaan zij langs de huizen, bellen aan en vragen of zij dit karweitje mogen opknappen. Vaak wordt daar aan toegevoegd dat de betrokken man hel ook doet voor de buren en dus toch Veel huisvrouwen, zich. bewust van hun nalatigheid en over tuigd van de noodzaak om de pijp van tijd tot tijdschoon te laten maken, trappen er in. Sommigen gaan daarin zelfs heel ver. Betalen vooraf en gaan intussen boodschappen doen, laten de onbekende ve ger rustig alleen in huis; an deren spreken niettevoren een prijs af en krijgen daar later prompt moeilijkheden over Er worden te hoge prijzen bere kend en in een nog ongun stiger geval gaat de schoor steenveger er met waarde volle bezittingen vandoor. Naam en adres van de man zijn nooit bekend en juist om die reden is het voor de politie moeilijk om de daders te ach terhalen. Gevest igde schoorsteenvegers hebben duidelijk overlast van deze ontwikkeling. "Het komt zelfs voor vertelt er een, "dat mensen zich voor mij uitgeven en zo binnen dringen. Een goeie schoorsteenveger heeft werk genoeg en hoeft echt met de huizen langs. Niemand nan mijn collega's doeh dat. We werken allemaal op af spraak. Ik zou de mensen aanraden om telefonisch een afspraak te maken. Dan ken je de naam en het adres van degene die je in huis haalt en weet waar je heen moet als je niet tevreden bent. Een ander punt\is dat die mensen aan de deur rommelen met de prijzen. Of ze werken onder de prijs, omdat ze het zwart doen en minder kosten hebben, of ze vragen veel te veel" Dat laatste lijkt heh meest voor te komen. Voor schoorsteenve gers die zich aan de deur mel den worden soms bedragen betaald die boven de honderd gulden liggenterwijl later blijkt dat de schoorsteen niet goed. of helemaal niet is ge veegd. De Leidse schoorsteenvegers werken ongeveer met dezelfde tarieven. De gemiddelde schoorsteen kan binnen een minuut of twintig worden ge veegd en daarvoor wordt een bedrag van tussen de f15 en de f25 in rekening gebracht. Doen zich problemen voor en duurt het langer, dan is de klant uiteraard meer geld kwijt. Tenslotte nog een advies van de schoorsteenvegers: laat een Dan is de veiligheid gegaran deerd. Vergane glorie. De entree van de Zaalberg fabriek vaak gerommeld met de prijzen LEIDEN - De sloop van de oude fabriekscomplexen van Zaal berg en Van Wijk in de bin- nenstadswijk Pancras-Oost komt in zicht. De gemeente heeft gevorderde plannen om de beide fabrieken aan de Ves- testraat af te breken. De ver wachting is dat de sloop - kos ten bijna 1,2 miljoen - in de loop van dit jaar en volgend jaar wordt uitgevoerd. De gemeenteraad moet bin nenkort geld voor de sloop be schikbaar stellen. Leiden is daarvoor echter grotendeels afhankelijk van rijkssubsidie. Als de raad met sloop instemt, beslissen burgemeester en wethouders later in welke volgorde Zaalberg en Van Wijk tegen de grond gaan. De fabrieken moeten plaats ma ken voor woningen en moge lijk ook voor scholenbouw. In het vorig jaar verschenen ver beteringsplan Pancras-Oost is het terrein van Zaalberg aan gewezen voor woningbouw. Voor het vrijkomende terrein van Van Wijk wordt in de eerste plaats gedacht aan scholen. Als dat niet mogelijk is, moeten hier ook woningen komen. Sloop van beide fabrieken moet de aanzet zijn voor verbete ring van Pancras-Oost. Dit deel van de binnenstad heeft door de overheersing van be drijven een grote leegloop doorgemaakt en is sterk ver pauperd. Het versterken van de woonfunctie moet de wijk tussen Hooigracht en Heren gracht weer aantrekkelijk maken. Het verdwijnen van de fabrie ken heeft wel de nodige con sequenties. Beide complexen bieden onderdak aan vele ver enigingen en daarnaast ook aan kleine bedrijven. Vooral voor de verenigingen is ver vangende huisvesting erg moeilijk. De gemeente kan erg weinig aanbieden. Binnen een werkgroep-accommodaties worden de spaarzame moge lijkheden onderzocht. Het Zaalbergcomplex LEIDEN - Dwars over de smalle Vestestraat staat het nog met trotse letters. N.V. Koninklijke Fabriek van Wollen Dekens vh. J.C. Zaalberg en Zoon. Zaalberg zit er al lang niet meer en straks is ook de fabriek verdwenen. De neer gang van een belangrijk stuk 'Leidse Wol' heeft zich dan definitief voltrokken. Het verdwijnen van de fabriek il lustreert het einde van een tijd perk. Zaalberg staat' voor zo'n twee eeuwen nijverheid en indu striële voorspoed. In 1770 wordt de basis gelegd voor een bedrijf dat uitgroeit tot een vooraan staande wolfabrikant. De wollen dekens van Zaalberg worden een begrip. Leiden en Zaalberg raken onlosmakelijk verbonden. De opgang gaat gestaag. Het bedrijf groeit en breidt uit. In de jaren twintig van deze eeuw krijgt de fabriek het predikaat koninklijk en in de jaren vijftig viert men nog optimistisch het 180-jarig be staan. "In een wereld welke zon der ophouden verandert blijft Zaalberg een symbool van kwali teit, vooruitgang en traditie', heet het dan. Onverwacht De neergang komt onverwacht. De groeiende malaise in de textiel laat ook Zaalberg niet onge moeid. In het begin van de jaren zestig verdwijnt de fabriek uit de binnenstad, de dekenproduktie loopt al terug. Geleidelijk aan wordt de Zaalbergdeken een verliesgevend produkt. In '76 leidt dat tenslotte tot verkoop van de merknaam, de Koninklijke Zaalberg wordt gewoon 'Wol spinnerij Ede NV' Het is een grauwe gigant, het fab- riekscómplex van Zaalberg aan de Vestestraat. Als somber pro dukt van de industriële revolutie drukt het een zwaar stempel op de omgeving. De omringende bebouwing steekt nietig af bij de fabriekskolos: in de Vestestraat lijkt de bebouwing haast weg gedrukt. Licht en lucht zijn er spaarzaam. Boven een houten poortje naar de fabriek staat nog in steen uitge houwen: "Ingang fabriek". De steen is groen uitgeslagen, een roestig restant van een lamp herinnert aan beter tijden. Op de poort zit nog wel een naam, zoals overal bij de toegangen van het complex. Het zijn de namen van de tegenwoordige gebruikers. Voor daklozen Sinds het leegkomen van de fab riek is het Zaalberg-complex een onderkomen geworden voor da kloze verenigingen en kleine be drijven. De grote fabrieksruimten bieden - hoewel niet aanlokkelijk - voor vele mogelijkheden. Clubs, ver enigingen en bedrijven zitten nu met het probleem van andere huisvesting. En die is spaarzaam in Leiden. Een vijftal duivenclubs voelt al enige tijd het naderende einde. Sinds januari is het huurcontract beëindigd. "Het Oosten', 'De Snelvlieger, LPC, 'Columba' en 'De Blauwkras' zullen er over en kele maanden uit moeten maar een alternatief ontbreekt nog. Een bestuurslid: "De ene wethou der zegt, je had er al uit moeten wezen, de ander zegt je zit er nog wel een jaar en van een amb tenaar hoor je datje er al over en kele maanden uit moet". Contact over andere huisvesting leverde tot nu toe niets op. Een van de clubs - 'De Blauwkras' - denkt al aan een zelf te bouwen clubhuis, hoe duur en onmogelijk dat ook lijkt. Kolossale ruimten. Een deel van het Van Wijkcomplex valt om ODT in te schakelen. De voorbereiding van de plannen wordt op anderhalf jaar geschat. Van Wijk In het verlengde van het Zaalbe rgcomplex ligt tussen Veste straat en Uiterstegracht het Van Wijkcomplex. Van Wijk staat voor Van Wijk en Heringa. Ook de neergang van deze wolfabriek voltrok zich in het begin van de jaren zestig nadat de produktie in buitenlandse handen was over gegaan. Aan de gevel hangt een licht reclame, mikrotheater Imperium staat erop. Binnen hangt, een sterke chocoladelucht. Slechts enkele ruimten zijn nog in gebruik. Op de trap hangt een tekst van Arabische tekens, die verwijst naar een moskee waar toe een van de zalen is ingericht. Het verhaal van Van Wijk is gelijk aan dat van Zaalberg. Ook hier moeten de huurders weg, wan neer precies is nog niet duidelijk, maar de huurcontracten zijn al afgelopen. Vervangende huisves ting heeft nog niemand. Imperium heeft - vertelt voorzitter Visser - van de gemeente al en kele ruimten aangeboden gekre gen, maar die waren voor hem met geschikt. De moskee- van de Marokkaanse gemeenschap in Leiden - zit er nog maar kort. De gemeente stond een jaar geleden ruimte af voor het vieren van de Ramadan. Sindsdien is er veel opgeknapt. Men is eigenlijk nog niet aan het zoeken van andere huisvesting toe. De onzekerheden blijven voorlo pig. Wanneer de gemeente kan slopen blijft afhankelijk van de rijkssubsidie en in welke vol gende - eerst Van Wijk of eerst Zaalberg - er gesloopt wordt moet bij de gemeente nog uitgemaakt worden. KEES VAN DER MALEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3