Grote bezwaren tegen komst van brandweer Marokkanen sloegen en staken er op los In Noorderkwartier en Kooi Wasemkap moet binnen twee weken weg zijn DONDERDAG 9 FEBRUARI 1978 PAGINA 19 Valse briefjes van honderd in Nieuwkoop NIEUWKOOP - Ook in Nieuwkoop zijn valse brief jes van honderd gulden in omloop. Na Bodegraven is het de tweede gemeente in de Rijnstreek waar de bank biljetten zijn ontdekt. Met één honderdje werd er be taald in restaurant De Wa tergeus, het tweede ontving een jeugdige Nieuwkoper van een veehouder aan wie hij een bromfiets had ver kocht. De man wist niet waar hij dit biljet had ontvangen. Hij vermoedt op de één of andere veemarkt in het land. Beide valse honderdjes heeft de rijkspolitie in beslag ge- LEIDEN - De brandweer van Leiden gaat verhuizen naar het fabrieks complex van de Leidse Apparatenfabriek aan de Os- en Paardenlaan. "B en W gaan er vanuit dat als de gemeenteraad ermee akkoord gaat de verhuizing zo spoedig mogelijk zal plaatsvinden", aldus wethouder Ver boom (volkshuisvesting). Nieuw overleg nodig over kabeltelevisie LEIDEN - Het overleg tussen Lei den en een aantal omliggende gemeenten over het gemeen schappelijk beheer van kabelte levisie zal moeten worden her opend. Deze conclusie trok wet houder Van Aken gisteravond, nadat enkele raadsleden van de PvdA in de fractievergadering van deze partij hadden aange drongen op wijzigingen in de re geling die hij met de omliggende gemeenten is overeengekomen. De raadsleden willen dat Leiden meer te vertellen krijgt over het beheer van de centrale antenne inrichting, dan nu volgens de re geling het geval zou zijn. In de Algemene Raad van Beheer zou Leiden slechts zeven van de 25 zetels te bezetten krijgen, terwijl het wel ongeveer de helft van de kosten moet opbrengen. Ook willen de PvdA-raadsleden in de overeenkomst nog enkele redac tionele wijzigingen aanbrengen, waaruit in ieder geval moet blijken dat het regionaal lichaam niet de macht heeft om uitzen ding van bepaalde programma's tegen te houden. Volgens Van Aken bestaat die macht ook niet, maar de raadsleden willen dat duidelijker gesteld zien. Bij verschillende groepen bewo ners in de Kooi en Leiden-Noord leven grote bezwaren tegen de voorgenomen vestiging van de Leidse brandweer Die bezwaren richten zich vooral op de te ver wachten geluids- en verkeers overlast bij het uitrukken van de brandweer en de Eerste Hulp dienst. Het bestuur van de Paulusscholengemeenschap, gelegen aan de Surinamestraat hoek Kooilaan, zegt dat een ver ergering, van de nu al hinderlijke geluidsoverlast door het verkeer, zeer nadelig zal zijn voor het les geven en de rust in de school. In de verschillende reakties uit de wijken wordt erop gewezen dat het vestigen van een bedrijf als de brandweer in een deel van de stad, die nadrukkelijk, ook door de gemeente als woonwijk wor den aangeduid, niet in overeens temming is met de prioriteiten die voor beide woonwijken ge steld worden, te weten sociale woningbouw en openbare groenvoorzieningen. De situe ring van de brandweer zal naar de mening van de betrokkenen een negatieve invloed hebben op de woon- en leefsituatie in de wijk. Volgens het wijkcomité "Plan Noord" komt de in het prog ramma van Eisen voor het Be stemmingsplan Noorderk wartier, voorziene woonbe stemming op het terrein rondom "'t Spoortje" in de knel. Dit ter rein is volgens het wijkcomité dringend nodig voor vervang ende nieuwbouw omdat de eerstvolgende jaren renovaties en hernieuwbouwplannen leiden tot een groot verlies van woon eenheden. LEIDEN - De heer F. C. van Vliet van de Van Baerlestraat 2 moet over ongeveer twee weken, als de beschikking binnen is, zijn me chanische wasemkap verwij deren. Die uitspraak deed de commissie van beroepschriften gisteren naar aanleiding van een beroep dat de heer Van Vliet was aangegaan met B en W van Lei den. Die hadden hem middels een brief van bouw- en woning toezicht vorig jaar juli laten we ten dat de wasemkap verwijderd moest worden omdat de boven buren over stank overlast hadden geklaagd. Mijnheer Van Vliet was echter van mening dat die stank (o.m. van spruitjes) werd veroor zaakt door een lek in de schoor steen en niet door zijn, al in '74 wasemkap. regel met voeten getreden, door een stuk grond van het spoorwe gemplacement, oorspronkelijk bedoeld voor de uitbreiding van de L.A.F. zonder meer over te nemen voor de brandweer-uit- rukroute. Het wijkcomité en de planbege leidingsgroep voor "De Kooi" noemen de vestiging van de brandweer in de Leidse Appara tenfabriek wéér een aanslag (na de Sumatrabrug en de funktie van de Kooilaan) op de leefbaar heid van hun wijk. Volgens de planbegeleidingsgroep wordt zowel voor "De Kooi" als voor "Noorderkwartier" weer een stuk afgeknabbeld van de stads vernieuwing. Van verschillende kanten wordt er op aangedrongen dat indien het college van B en W haar besluit toch wil gaan uitvoeren eerst een onderzoek wordt verricht naar de verkeers- en geluidsoverlast die het in aktie komen van de brandweer met zich meebrengt. Men vraagt verder om het verkrot tende effect van het L.A.F.-com- plex aan de zijde van de Os- en Paardenlaan te veranderen zodat een vriendelijker bebouwing ontstaat. Op de Kooilaan zouden verkeerlichtenvoorzieningen moeten komen die bediend wor den vanuit de kazerne. De sirenes hoeven dan pas na het verlaten van de Kooilaan in werking te treden. Er zouden geen in vals- en uitvalswegen moeten komen aan de kant van de Sophiastraat. Het wijkkommitee "Noord" vraagt ook om nu reeds een locatie aan te wijzen waarop, inplaats van op het terrein van de L.A.F., nieuwbouw geplaatst kan wor den. Wethouder Verboom deeld desge vraagd mede dat zoveel mogelijk tegemoet zal worden gekomen aan de bezwaren van de bewo ners. "Ik vind het van groot be lang om de rust in de wijk ts handhaven, daar zullen we al het mogelijke aan doen,. Als je vraagt of ik het jammer vind dat er nu geen woningen op het terrein van de L.A.F. worden gebouwd zeg ik ronduit "ja". Ik had liever sociale woningbouw gezien. Maar als je een groot probleem als d it op je af ziet komendan wordt het een kwestie van afwegen. En dan ben ik niet de enige die weegt. In dwingende situaties zijn er nu eenmaal stadsbelangen die boven het wijkbelang van woningbouw uitgaan. Ik ben ook verantwoordelijk voor wat er verder in de stad gebeurd. Natuurlijk moet er wel vervang ende nieuwbouw komen op een andere plaats in de stad, bijvoor beeld in het gebied langs de Zijl. Daar wil ik woningen neerzet ten", aldus wethouder Verboom. Op dinsdag 14 februari zal de zaak in de raadscommissie voor volkshuisvesting komen. Ver boom: "Wanneer de bewoners van Leiden-Noord en de Kooi daarna nog een nadere toelich ting willen op de plannen en dan kan dat zeker gebeuren", LEIDEN - Op het plein bij de Hooglandse Kerk aan de zijde van de Nieuw- straat is gisteren een begin gemaakt met de plaatsing van een vijftal leilinden. De bomen zijn oorspronkelijk afkomstig uit Aalteyi in de Achterhoek, waar ze tot voor enkele jaren een plaatsje hadden bij een boerderij. In de tussenliggende jaren hebben de bomen in een kwekerij gestaan. De lin den werden gisteren met vrachtwagens.met opleggers naar Leiden ge transporteerd. Rechter vonnist: 2 weken cel Twee commissieleden bleken zelf geconstateerd te hebben dat op de bovenverdieping de „geur van gekookt eten" was doorgedron gen, zo bleek gistermiddag. En dat was in strijd met artikel 367 lid 1 sub a van de bouwverorde ning: gebruikers van' een bouwwerk mogen een ander geen overlast bezorgen. De commissie was verder van me ning dat een afzuigkap in zo n woning, die van nature goed ge ventileerd zou zijn, geen nood zaak is. Inbraakje BODEGRAVEN - Uit een woning aan de Bodegraafse Heemraad laan zijn gisteravond een geld kistje (met onbekende inhoud), een gouden horloge plus een gi- robetaalpasje en betaalkaarten alsmede bankcheques gestolen. De dieven drongen binnen door een ruit aan de achterzijde van de woning te verbreken. BOSKOOP - Het onbenullige af pakken van iemands petje was aanleiding tot een fikse vecht partij. Een stuk hout en een mes golden daarbij als wapens om zich mee te verdedigen. Het speelde zich allemaal af tijdens een carnavalsfeest in Boskoop. Tegen Polklor JAN VAN RHENEN SPANT GEDING AAN LEIDEN - Voor de president van de Haagse rechtbank zal dinsdag a.s. een kort geding dienen, dat door de Leidse troubadour Jan van Rhenen is aangespannen te gen de platenmaatschappij Poli- dor. Inzet van dit geding is de stelling dat Polidor op onrecht matige wijze gebruik heeft ge maakt van de titel van het prog ramma en de eigen-beheerlp van Jan van Rhenen "Liedjes van de kouwe grond" voor een door deze maatschappij uitgebrachte vrijwel gelijknamige lp van Joost Prinsen, te weten "Liedjes van de koude grond" Twee Marokkanen, een zeven- entwintigjarige- en een twee- entwintigjarige draadwerker, beiden wonend in Boskoop, han teerden de "wapens". Zij moesten zich voor hun optreden verantwoorden voor de Haagse politierechter, die hen dit kwalijk nam. Zelf verklaarden de buitenlanders meer slachtoffer te zijn dan dader. In ieder geval was er wel één slachtoffer. Een car- navalsganger kreeg een klap met het stuk hout, zodat hij een her senschudding opliep en kreeg bovendien een steek met het mes in de borst. Er moest een tolk aan te pas komen om enige duidelijkheid in de zaak te brengen. Maar ook nu had de rechter daar de grootste moeite mee. Duidelijk werd wel dat de vechtpartij uitbrak, nadat een behoorlijke hoeveelheid drank was achterover geslagen. Hoewel de Marokkanen volhjelden dat ze zeker niet dronken waren op het moment dat er werd gevochten. Vier 'Zij waren met z'n vieren," ver klaarde de tolk, "en wij maar sa men". De Marokkanen beriepen zich op een verdedigingstoe stand. Enfin. Het slachtoffer moest naar een ziekenhuis wor den afgevoerd waar de wond in de borst met veertien hechtingen moest worden dichtgemaakt. "Het scheelde niet veel of de long van deze man was geraakt," ver weet de rechter de Marokkanen. Hij veroordeelde hen tot twaalf we ken gevangenisstraf waarvan tien voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van driehonderdvijftig gulden. "Dure" huizen op voormalige grond Eminent WADDINXVEEN - De grond waarop tot voor kort de Eminent orgelfabriek ip Waddinxveen stond (Dorpsstraat/Kerkweg) moet een bedrag opleveren van viereneenhalf miljoen gulden. De Exploitatie Vastgoed Holland gaat er zesendertig woningen bouwen in de vrije sector. De prijzen ervan bedragen rond de vierhonderdduizend gulden. Het is de bedoeling om op 1 mei met de bouw te beginnen. Nog deze maand krijgen de gega digden voor een dergelijke wo ning de nodige informatie. Volgende week woensdag moet de raad de grondverkoop goedkeu- Mr. Plantenga onderscheiden voor LUF-werk LEIDEN - Mr. P. Plantenga heeft gisteren bij zijn afscheid uit han den van mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, de zilveren legpenning van de Leidse universiteit gekregen voor zijn grote verdiensten als bestuurslid van de Stichting Leids Universiteits Fonds (LUF). Mr. Plantenga (70) maakte sinds 1946 deel uit van het bestuur van het LUF, waarvan de laatste vier jaar als voorzitter. Het LUF heeft zich tot doel gesteld de bloei van de Leidse universiteit te bevor deren. Dat gebeurt o.m. door het verstrekken van subsidies voor wetenschappelijk onderwijs en onderzoek en voor bijv. studen tenverenigingen en door het ves tigen van bijzondere leerstoelen, waarvan Leiden er nu achttien heeft. Mr. Plantenga was, voordat hij met pensioen ging, lid van de Raad van Bestuur van de Amro-Bank. PPR/D'66: drijvende bok voor Churchillbrug LEIDEN - De fractie van PPR/D'66 overweegt om de gemeenteraad voor te stellen de te bouwen Churchillbrug te voorzien van een zg. drijvende bok, als een tus senvorm van een vaste oeverver binding en een beweegbare brug. Afgelopen maandag deed het CDA in de gemeenteraadsvergadering de suggestie om, in afwijking van het voorstel van B en W, van de Churchillbrug een vast oever verbinding te maken, omdat dit 2,6 miljoen gulden goedkoper is. B en W willen een beweegbare brug opdat mogelijk blijft dat grotere boten (zoals de rond vaartboot van Avifauna) het Gal gewater kunnen bereiken. De kosten van een brug met een drij vende bok, zoals PPR/D'66 voor ogen heeft, komen naar schatting op 3,8 miljoen. Wanneer de raad voor een dergelijke constructie zou kiezen, dan blijft het moge lijk om zonodig van de Chur chillbrug later een beweegbare oeververbinding te maken. De raadsleden van PPR/D'66 spra ken in hun fractieberaad gister avond de wens uit dat vervoer smogelijkheden over water waar dat kan, gehandhaafd moeten blijven. Van Oosten noemde als voorbeeld de bouw van de bo- tenloods van roeivereniging Die Leithe: "Dat zou veel lastiger zijn geweest als het transport van het materiaal niet over water zou hebben gekund". Ook een deel van de PvdA-fractie is, zoals maandagavond bleek, niet voor een vaste oeververbin ding op de plaats van de Chur chillbrug, die Zuid-west en Morskwartier met elkaar zal ver binden. Zowel PvdA als PPR/D'66 zijn wel tegen het voorstel van het CDA om de brug niet 17 maar 21 meter breed te maken. De bouw van de Churchillbrug komt volgende week woensdag weer in de gemeenteraad ter sprake. Cees Zandbergen, (70), organisator in hart en nieren, 60 jaar koorzanger Geboren in Zoeterwoude, als zoon van goed katholieke ouders - 'zelf was ik nooit zo'n hele brave ka tholiek' - werd Cees, tien jaar oud, lid van het jongenskoor van de r.k. kerk in Zoeterwoude. Tot zijn stemwisseling een hoge sop raan, daarna een 'behoorlijke te nor', en nu 'dankzij het vele roken en drinken een diepe bas'. Terwijl Cees Zandbergen zijn ver haal vertelt, van herinnering op herinnering, loopt een zwart witte kater monotoon-knorrend door de kamer, die vol met kleine, kleurrijke snuisterijtjes staat. 'Tom Poes van der Meer' stelt Zandbergen het beest voor. 'Af- LEIDERDORP - Binnenkort, om precies te zijn op 20 feb ruari, wordt Cornelis Zandbergen, Cees in het dagelijks leven, 70 jaar. Het is echter niet het enige jubileum dat de Leiderdorper die dag viert: hij is dan tevens 60 jaar koor zanger. t de pianist Van der Tabakshandel De kat vleit zich voor de deur, in afwachting van zijn dagelijkse portie hart, terwijl Zandbergen levendig vertellend het verleden induikt. Na de eerste wereldoor log verhuisde het gezin Zandber gen naar Leiderdorp. Vader Zandbergen had zijn kruide nierszaakje eraan moeten geven en kwam terecht bij de PTT. Cees moest zo snel mogelijk aan het werk om het gezinbudget te ver lichten. Bij tabakshandel Houthof, aan de Herengracht te Leiden, werd hij vertegenwoor diger. Maar Cees hield zich niet bij wer ken alleen. Hij was organisator, in hart en nieren. ('Ik ben een vis. Als mensen 'neen' zeggen pro beer ik langs een andere weg te krijgen wat ik hebben wil In 1936 richtte hij het Alma Mater koor op in Leiden. Vernoemd naar de Leidse universiteit en naar de aanleiding tot de oprich ting: de Algemene Leidse Missie actie, kortweg de Alma. Een groots opgezette internationale missietentoonstelling in de Leidse Stadsgehoorzaal. Na een eerste optreden met een gelegenheidskoor tijdens deze tentoonstelling bleek de wens om een eigen koor te hebben bij ve len te leven. Zandbergen liet het niet bij wensen alleen: hij richtte het Alma Mater-Koor op, werd de voorzitter en bleef dat op een on derbreking van 10 jaar na. Requiem Het koor bleef repeteren, ook in de oorlog, al was het verboden. Zong bijvoorbeeld het Requiem van Mozart: eigenlijk al een verkapte dodenherdenking. Zandbergen organiseerde ook andere activi teiten op cultureel gebied: to neelvoorstellingen, lezingen. Al werd hij hierin tijdens de oorlog wel beperkt, want lid van de Kul tuurkamer worden, dat deed hij niet. Integendeel, hij ging in hel verzet. 'Gewoonlijk ben ik niet zo'n vechtjas, maar ik word nu eenmaal vreselijk kwaad als mensen onrecht wordt aange daan. Ik werd er helemaal ellendig van als ik op straat kinderen zag, huilend van de honger. Toen hebben we, in de hongerwinter, de HABO opgericht, Hulp Aan Burgerbe volking in Oorlogstijd. In totaal hebben we, in de verwarmde Stadsgehoorzaal, zo'n 50.000 por ties warm eten weten te verschaf fen aan de meest behoeftigen. Waar dat eten vandaan kwam? De één had nog wat staan, de ander wist wat te staan en een derde wist hoe en wat er te verdon keremanen viel'. Daarnaast wist Zandbergen het klaar te spelen in het R.K. Mili taire Tehuis aan de Mare een noodziekenhuisje voor babies in te richten. 'Daar werden kinde ren binnengebracht, een jaar oud, die wogen nog geen zes pond. -Kinderen die anders absoluut waren doodgegaan. Maar nu zijn ze allemaal blijven leven Peinzend pakt Zandbergen een plakboek op, knipoogt dan: 'Als je oud bent bestaat je roem uit plakboeken. Ik heb er alleen niet zo veel van Haalt er een foto uit. 'Hier, twee van die kinderen. Dat jongetje werd 'de vuurpijl' genoemd, was helemaal rood toen hij hier binnenkwam. Rood haar, rode ogen. Als je er nu aan terugdenkt Eigenlijk is het een wonder dat ik de oorlog heb overleefd. Een ze gen van boven? Ja, dat zou je kunnen zeggen, maar ik zeg het liever gewoon: Ik heb mazzel ge had'. Joris In huis slaat een deur. Zoon Joris (9) komt thuis van school. 'Ja, die naam daar is de zangeres Jo Vin cent schuldig aan. Zo'n jaar of 10, 15 geleden leek ik op de to neelspeler Joris Diels. Zo sterk zelfs, dat Jo me met hem ver warde. 'Wat'? zei ze, 'heet je Cees? Dat vind ik een rotnaam. En sindsdien was ik Joris voor haar. Later hebben we toen onze zoon maar zo genoemd'. Tevreden grijnzend: 'Laatst liep ik met Joris een speelgoedwinkel binnen, komt er zo'n ver koopstertje: profiteer er maar van dat je met opa uit bent. Ik vind het wel .leuk als ze dat denken. Ik heb altijd graag kleinkinderen willen hebben, nu heb ik er zelf maar één gemaakt'. Zijn baan, als vertegenwoordiger, die hij er tijdens de oorlog aan had gegeven ('er viel toch niets te verkopen alleen op de zwarte markt') pakte Zandbergen na de oorlog weer op. Nu bij deken- fabriek Zaalberg, bij wie hij tij dens de oorlog ondergedoken had gezeten. Daarnaast bleef hij organiseren: de eerste doden herdenking in Nederland na de oorlog, in de Pieterskerk, met Alma Mater-koor als middel punt. Nog steeds verzorgt Zandbergen herdenkingsbijeenkomsten, maar nu in de Marekerk. Ont roerd: 'Voor mij is het belangrijk deze periode zo lang mogelijk te herdenken. De generatie die de oorlog heeft meegemaakt is nog niet uitgestorven. Maar als er geen belangstelling meer voor is Joris): "Het moet eigenlijk een soort scheid ik er mee uit'. Ook op muziekgebied sloeg Zand bergen zijn vleugels verder uit. In 1947 richtte hij het Nederlands Madrigaalkoor op, een kamer koor naast het Alma Mater. In 1963 verscheen de naam Zand bergen wederom in een oprich tingsakte. ditmaal in die van de Volksmuziekschool. die later zou opgaan in de Leidse Muziek school Toonkunst. Eremedaille Vijf jaar geleden, bij het 25-jarige bestaan van het Nederlands Mad rigaalkoor en zijn even langdu rige voorzitterschap ervan, kreeg Zandbergen de eremedaille in goud in de Orde van Oranje Na- Op 18 februari zal wederom een mijlpaal worden bereikt: Ter ge legenheid van de veijaardag van hun beider voorzitter treden dan het Alma Mater- en het Mad rigaalkoor, merkwaardig genoeg voor het eerst, gezamelijk op. En wel bij de Eucharistieviering in de Bischoppelijke Nijverheids school aan de Leidse Vaart in Voorhout. 'Maar dat plechtige gedeelte van m'n verjaardag duurt niet lang', verheugt Zand bergen zich vol verwachting naar de 18e uitkijkend. 'Daarna drin ken we met elkaar een glas wijn. Het moet die zaterdag eigenlijk een soort van happening worden, dat lijkt me het leukste'.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19