Snelpost van PTT zonder ruchtbaarheid van start VVD laat zich niet provoceren door CDA dSESESZEB ELSEVIERS DONDERDAG 9 FEBRUARI 1978 PAGINA 17 Eeii tiveetcil cabaretiers,die mij voordien nog niet waren op gevallen, is een actie begon nen om te voorkomen dat Ne derland aan de wereld kampioenschappen voetbal deelneemt. Deze kampioen schappen zullen as. zomer in Argentinië worden gehouden. Wij Nederlanders zijn heel goed in voetballen,een viertal jaren geleden bleek zelfs dat wij de op één na beste van de wereld zijn. En daarom wil len de voetballers naar Ar gentinië, want de hartstocht van de op één na beste is na tuurlijk om de beste te wor den. Maar die actievoerders hebben iets tegen Argentinië. Het re giem dat daar heerst onder drukt mensen. Mensen wor den in de gevangenis gezet en gemarteld bmdat ze over be paalde dingen anders denken dan de mensen die de macht hebben. En daarom horen wij daar niet, aldus de actievoer ders. Religie Het is duidelijk dat deze actie voerders veel weerstand ont moeten. Want voetbal religie, het is heilig, de grootste voetballer, ene Cruyff, wordt daarom als "de zaligmakeraangeduid. Geen enkele woede gaat zo diep als de religieuze woede, dat ondeininden thans ook deze actievoerders. Voetbal mogeeen religie zijn, met poli tiek heeft het niets te maken. Zo zeggen tegenstanders. Dat is voor politici natuurlijk niet zo leuk om te horen. Want hoeveel gemeenteraadsleden hebben in het verleden niet gedacht dal sport en politiek alles met elkaar te maken hadden? Hun politieke steun, die leidde tot het bouwen van sporthallen, sportaccomoda- ties, het aanleggen van sport velden, wordt dus door de sportmensen niet op prijs ge steld. Zij willen niets met poli tiek te maken hebben, zij wen sen die zaken allemaal zelf te betalen. En toen de gebroeders Moolenaar, eigenaars van AZ'67, inclusief de levende have. de gemeente Alkmaar enkele tonnen vroegen, deden zijniet aan politiek,zij waren ordinaire bedelaars. Nee,zeggen nu de tegenstanders van onze actievoerders, dat bedoelen we helemaal niet. We bedoelen alleen maardatjeje tegenstanders niet mag kie zen op basis van de politieke kleur van het land van her komst. Je neemt geen enkele verantwoordelijkheid voor het regiem van je tegenstan der. En een volgeling van ene meneer Michels zei zelfs tegen me: wanneer je zoveel bezwa ren hebt tegen dat regiem, moet je ons er juist heenstu- ren, voetbal is oorlog weet je. Ik vind dat drogredenen. Want zoals het sportpark De Bloemerd een kroon is op het werk van het Leiderdorpse gemeentebestuur, zo zijn de stadions waarin straks in Ar gentinië wordt gespeeld het grote Babel dat het regiem al daar heeft gebouwd. En wie daarin speelt draagt bij aan de glorie van dat regiem, wie daar in speelt draagt ertoe bij dat de juichkreten vanaf de tribune de kreten van de ge- martelden in de gevangenis overstemmen. Men kan wel wensen dat men geen verantwoordelijkheid neemt, men neemt die in feite door te profiteren van de mo gelijkheden die dat regiem biedt. Maar daar sta ik buiten,zegt de gewone voetballer. Maar zou Door Mr. J. Ri'Ugi'brink fractieleider CDA Leiderdorp ik dan eens mogen weten, waarom die jongens daar in het oranje spelen? Is dat een willekeurige kleur, had het net zo goed rood kunnen zijn? En waarom dragen ze die ge borduurde leeuw op hun borst? Is dat een willekeurig dier, had het net zo goed een aap kunnen zijn? En waarom wordt daar eerst het Wilhelmus gespeeld? Is dat een willekeurig lieden had het net zo goed "ouwe taaie" kun nen zijn? Nee. die elf jongens pretenderen het Nederlands elftal te zijn. Niet elf jongens winnen een wedstrijd. Ne derland wint een match! Mo gen dan misschien sommige Nederlanders zeggen: als je maar weet dat ik daar niets mee te maken wil hebben? Mogen dan misschien som mige Nederlanders zeggen: jullie kunnen er misschien wel graag heen willen vanwege de "poen und de punkte" maar wij willen niet dat jullie het doen voorkomen dat jullie daar namens en voor ons spe len? Wie de maatstaven aanlegt van de actievoerders kan bijna niet meer in het buitenland spelen, zei iemand, daarbij met zijn vinger nadrukkelijk in oostelijke richting zwaai end. Ik vind inderdaad dat de actievoerders zich te gemak kelijk van dat argument af maken. Ik stem met hen in, wanneer ze betogen dat de landen achter het ijzeren gordijn nimmer hebben laten blijken tot de westerse familie te willen be horen. Dat is met Argentinië anders. En familieleden tik je eerder op de vingers dan buitenstaanders. Maar toch zit er wel wat in dat argument van die tegenstanders, alleen rijst dan de vraag wanneer een vasthoudende actie van Amnesty International kan bewerkstelligen dat één of twee dissidenten over het ijzeren gordijn worden gezet, zou dan een weigering om aan sportevenementen deel te nemen ook niet enkele mensen ruimer kunnen doen adem halen? Waarom zouden wij dat niet eens proberen? Of hechten wij niet zozeer aan de bevrijding van een paar mensen? Ik denk dat onbewust de tegenstan ders van onze cabaretiers het regiem in Argentinië eigen- lijkhelemaal niet zo erg vin den. Ik denk dat vele mensen het eigenlijk helerpaal niet zo ter harte gaat dat anderen, Tegen Je moet er zijn geweest, anders kun je niet oordelen" zegt men. Welnu ik ben er geweest. Ik liep er op zondagmorgen in Buenos Aires te zoeken naar een gereformeerde kerk. Waarachtig die is daar. Ik heb het een politieman gevraagd. Ik ben op het politiebureau beland, omdat ze na wensten te gaan, wat dat voor een or ganisatie was, de gerefor meerde kerk. Men vreesde dat het een ondergrondse bewe ging was. Ik heb de kerk nim mer gezien, maar ik hoop dat de vrees van de politie ge rechtvaardigd is. Ik ben er tégen dat we naar Ar gentinië gaan. En als we één Rus kunnen verlossen uit een concentratiekamp vind ik dat we ook niet naar Rusland moeten gaan. Ik ga zaterdags wel naar RCL. Daar zie je ook voetbal,en het regiem is er ook te harden. Of wou iemand in deze regio misschien beweren dat RCL niet voetballen kan, en dat er daar niets valt te genieten? Ga dan maar eens kijken. DEN HAAG (SP) - De PTT moet zich beperken in haar reclame voor haar jongste vorm van dienstverlening: de stadssnelpost. Hierop heeft staatssecretaris mevrouw Smit-Kroese van Verkeer en Waterstaat, waaronder de PTT valt, aangedrongen, na klachten van de particuliere besteldiensten dat de PTT concurrentievervalsend zou werken door haar diensten beneden de kostprijs aan te bieden en bovendien het particuliere initiatief zou aantas ten. De stadssnelpost van de PTT is daarom vrijwel ongemerkt van start 'gegaan. De PIT verleent deze nieuwe service voorlopig op proef in de steden Den Haag, Rot terdam en Amsterdam. Het pu bliek en het bedrijfsleven kun nen door middel van een telefo nische bestelling brieven en pak ketjes binnen drie uur in dezelfde stad laten bezorgen. De voorbereiding van <jle reclame campagne in dagbladen en op de postkantoren voor de snelpost was vrijwel afgerond, toen de PTT van het verbod te horen kreeg. De voorbereidingskosten hiervoor, die geraamd worden op minstens enige tienduizenden gulden, kan de PTT nu groten deels als verliespost afschrijven. "We beginnen nu maar heel kalm aan met de snelpost", geeft sec retaris A. H. Ekker van de hoofd directie post van de PTT toe. "De eerste dagen voor de snel- postdienst zijn dan ook tamelijk rustig verlopen", aldus de heer A. van der Kwaak van het post- district Den Haag. "We hebben wel veel vragen gehad van geïnteresseerden", voegt hij er hoopvol aan toe. De PTT snelpostdienst heeft voor lopig zes auto's, uitgerust met mobilofoon, in elk van de drie steden paraat staan, terwijl men in Amsterdam bovendien be schikt over motoren. Als het ex periment slaagt, wil de PTT de snelpost uitbreiden. Tweede keer Het is al de tweede keer binnen korte tijd dat de PIT belemmerd wordt in haar reclame-activitei ten voor bepaalde commerciële diensten aan het publiek. On langs moest de PTT ook al de re clame aan banden leggep voorde zogenaamde commerciële ad,- viesdiensten ten behoeve van de Rijkspostspaarbank en de Post giro op 172 postkantoren. Het ging hierbij om via een huis- aan-huis reclamecampagne het publiek op de mogelijkheden te wijzen over sparen, betalen, le nen en hypotheken via de post kantoren. De banken kwamen daarachter en maakten bezwaar tegen deze ac tie omdat deze in strijd zou zijn met de afspraken voor de via de Nederlandse Bank opgelegde kredietbeperkingsmaatregelen. Groeimarkt De markt voor koeriersbesteldien sten, waarop de PTT zich nu ook werpt, is de laatste jarén zeer snel gegroeid. Sinds h'et einde van de jaren zestig zijn tientallen van dit soort bedrijfjes opgericht, de meeste aanvankelijk in Am sterdam. l'/irecteur E. W. Krijgsman van één van de grootste besteldiensten. City Courier, met vestigingen in negen Nederlandse steden, is ui teraard niet zo te spreken over de nieuwe activiteiten van de PTT op dit gebied. 'De PTT laat eerst de particuliere bedrijven de spits afbijten, mark tonderzoeken verrichten en alle aanloopproblemen oplossen. Als dan blijkt dat deze dienstverle ning succesvol is, dan springt de PTT als staatsbedrijf er ook in. De PTT heeft natuurlijk het recht om bepaalde diensten te verlenen, wij mogen evenwel ook nooit een brief vervoeren, terwijl de PTT zich wel met ons soort pakketjes, mag bezighouden". Bovendien is de PTT vrijgesteld van BTW, waardoor ze sowieso al 18 pro cent onder de prijs kan werken" Illustrerend voor de groei van dit soort besteldiensten is het feit dat City Courier zijn omzet sinds 1975 verdubbeld heeft. Directeur Krijgsman schat de omvang van de hele markt op zo'n 15 a 20 mil joen gulden. Zijn eigen bedrijf maakt deel uit van het Ameri kaanse concern Purolator, één van de allergrootste op dit gebied in de wereld. "De ontwikkeling is enigszins vergelijkbaar met de groei van de uitzendbureaus in ons land", aldus de heer Krijgsman. Zo zijn er de laatste jaren ook tientallen besteldien sten opgericht en weer afgeval len". Nu zijn er twaalf overgeble ven, waarvan acht in het meest lucratieve deel van Nederland, dat is Amsterdam". Een nieuwe vorm van dienstverlening van de PTT: snelpost. Blijkbaar zijn er nog een aantal CDA-ers die er maar niet aan kunnen wennen dat er nu een CDA-WD regering is. Destijds, toen de heer Van Agt aan zijn fractie het groene licht vroeg om met de VVD in zee te gaan op ba sis van het gesloten akkoord, wilde een groep van rond acht CDA-ers dat groene licht niet zonder meer geven. Zij kondig den aan het kabinet kritisch doch loyaal te volgen. Vandaar hun- benaming: loyalisten. Een van hen is de heer Van Houwe- lingen, CDA-woord voerder bij het ultra-centrifugedebat. Hoewel hij zich aanvankelijk veel scherper tegen de plannen van de regering had willen opstellen, heeft hij zich als vertolker van het fractie-standpunt flink moeten matigen. Het uiteindelijk resul taat was dat dat hij twee moties indiende, maar dan wel samen met de VVD. In die moties werd nog eens duidelijk uitgesproken dat er een deugdelijke overeen komst met Brazilië moet worden gesloten om misbruik van splijt stof te voorkomen, alvorens ver rijkt uranium aan dat land kan worden geleverd. De VVD had geen behoefte aan die moties. Wij hadden de regering het voeren van de onderhande lingen ook zo wel toevertrouwd. Maar het CDA stond er op, en zo zijn uit het overleg tussen beide fracties die twee moties voortge komen. Er kan echter niet de ge ringste twijfel over bestaan dat de Tweede Kamer de uitbreiding van het UCN-bedrijf te Almelo wil laten doorgaan. De heer Van Houwelingcn heeft het daar blijkbaar toch wel moeilijk mee. In de Rode Haan ontkende hij ten stelligste dat de uitbreiding een vaststaand feit is. De zelfde avond liet hij echter weer een heel wat genuanceerder geluid horen in het journaal. Waarom- dit gedraai? Conflictstof Ook de heer Boersma heeft dit weekeinde van zich laten horen. Toen hij nog minister was in het kabinet Den Uyl zei hij eens te gen de heer Wiegel: „De hemel verhoedde dat U nog eens hier achter de regeringstafel komt te zitten". Welnu, de heer Wiegel zit nu achter de regeringstafel en nog wel als vice-premier. De heer Boersma is daar duidelijk nog niet overheen. In het programma Dingen van dp dag, zei hij zater dag met zoveel woorden dat het beleid van het kabinet Den Uyl in grote lijnen zou moeten worden voortgezet; zo niet, dan voorzag hij genoeg conflictstof om de rit van het kabinet Van Agt te bekor ten. Natuurlijk weet ook de heer Boersma wel dat dit een onmo gelijke eis is. Ook hier. waarom dan zo'n uitlating? Het antwoord ligt voor de hand. De loyalisten willen bewijzen dat zij inderdaad kritisch zijn. En men sen als Van Houwelingcn en Boersma menen dat op een der gelijke manier te moeten waar maken. Dat iedere overdrijving schaadt, hebben zij blijkbaar niet in de gaten. Als de heer Boersma bakzeil heeft moeten halen". Na tuurlijk - regeren in een coalitie betekent geven en nemen. Maar het is onzin om het te doen voor komen, alsof de VVD de partij is die uitsluitend zou toegeven. Vuurtje De VVD is veel te verstandig om zich door dergelijke taal te laten provoceren. Het moet natuurlek niet de spuigaten uit lopen, maar wij hebben er heus wel begrip voor dat een aantal loyalisten blijkbaar nog niet goed raad weet met zijn houding, zo kort na de ommezwaai naar de VVD. En al proberen allerlei PvdA-ers het vuurtje op te stoken (het was na tuurlijk geen toeval dat beide in terviews bij de VARA plaats: vonden), zij zullen niet zo mak kelijk slagen in hun opzet. Alleen - het gevaar dreigt natuurlijk wel dat wanneer deze CDA-ers zo doorgaan, hen vroeg of laat een confrontatie met hun eigen poli tieke leider, minister-president Van Agt te wachten staat. Door Pol de Beer Tweede Kamerlid voor de VVD bijvoorbeeld laat doorschemeren dat de grondpolitiek wel eens een struikelblok voor dit CDA-VVD kabinet zou kunnen worden, maakt hij niet alleen zichzelf, maar ook de gehele CD A-fractie ongeloofwaardig. Immers, diezelfde grondpolitiek veroor zaakte de val van het kabinet Den Uyl; en het CDA kan het niet ma ken om daar nu met de VVD op te breken. Bovendien is over de grondpolitiek heel duidelijk overeenstemming bereikt tussen VVD en CDA. In deze neiging tot overdrijven pas sen ook beweringen dat „de VVD grenzen heen. Waarom ze dat kwalijk nemen? Wat is er ver keerd aan? Als dit tot ongewenste toestanden leidt, moeten niet de multinationals maar de politici worden beschuldigd omdat ze te weinig tegenspel bieden". Het omslagartikel van Elsevier is deze week gewijd aan België, waar ingrijpende wijzigingen voor de deur staan. De regering- Tindemans werkt aan een nieuwe verdeling van het land. Jules de Schepenaere (als dat geen Belgi sche naam is) heeft er weinig ver trouwen in. Volgens hem zal het blijven botsen op de "spelbreker in het midden: Brussel". Hoofdredacteur dr. F. A. Hoogen- dijk maakt zich in Elsevier boos over "de provocaties van het CDA". Hoogendijk gelooft dat de christen-democraten blijkbaar vergeten dat met de VVD een an der regeerakkoord is afgesloten dan het CDA met de socialisten overeengekomen was. "De heer Aantjes is nooit een vriend van de VV D geweest. Maar als leider van de grootste regeringspartij zou hij moeten begrijpen dat de liefde in een regeringscoalitie niet van één kant kan komen". Verder in het gele katern, dat altijd in het midden van Elseviers Ma gazine te vinden is, een interview met EG-commissaris Henk Vre- dellng. Wie hoopt dat de socialist met net zulke markante uitspra ken komt, als hij enkele jaren te- Volgende week verschijnt bij uit- rug deed in Vrij Nederland, komt geverij Van Gennep het boek bedrogen uit. Hij houdt het strikt "Dagboek van een onderhan- zakelijk. Over multinationals: delaar" van Ed van Thijn. Als het "Multinationals werken over de hele boek net zo lezenswaardig is als de voorpublicatie die deze week in Vrij Nederland staat dan is het zijn prijs van 18.50 dubbel en dwars waard. In het VN opge nomen fragment is de zetel verdeling tijdens de formatie van het tweede kabinet-Den Uyl aan de orde. Van Agt kondigt aan dat hij zich wil terugtrekken. Van Thijn staat perplex, schrijft hij. "Maar waarom word je dan geen fractievoorzitter? vraag ik. Daar deug ik niet voor, antwoordt Van Agt, trouwens ik deug niet voor de politiek". Op de voorpagina onthult VN dat Philips en de centrale pohtie-in- stantie in West-Du its land het Bundeskriminalamt werken aan de ontwikkeling van een systeem ï.alle stemmen zyn opge slagen van burgers die ooit in aanraking zijn geweest met de politie. Betrouwbaarder dan met passencontrole en vingerafdruk ken zou met behulp van het stemgeluid de identiteit van ver dachte burgers kunnen worden vastgesteld. Onder de kop Het Web start VN een artikelenreeks over duistere praktijken in omroepland. Deze week Veronica. Volgens Wim Wennekes "zijn de activiteiten behalve op het verzorgen van ra dio- en tv-programma's geheel gericht op de promotie en ver koop van platen en muziekcas- settes". Haagse Post schrijft over een an dere kleine zendgemachtigde: de IKON. En dat gebeurt aanmer kelijk positiever. Verslaggever Hansmaarten Tromp: "Wel is het even wennen aan de niet te stui ten vriendelijkheid. Maar nog voordat ik argwanend kan wor den ben ik getuige van een knet terende woordenwisseling. Dat lucht op. Men is gewoon erg aar dig bij één van de kleinste zend gemachtigden in Nederland". De befaamde filmregisseur Elia Kazan werd vorige week op de universiteit in Leuven een ere doctoraat in de letteren verleend. Kazan, die altijd een gelukkige keuze had met zijn acteurs (Mar lon Brando, James Dean en re centelijk Robert de Niro) praat daarover met HP: "Acteurs zijn te vergelijken met kinderen. Je moet heel zeker zijn in de dingen die je van ze wilt". Cocaïne is volgens Haagse Post op weg een nieuw statussymbool te worden. Een hasjhandelaar die het dealen van cocaïne er voor zijn plezier bij doet zegt "Je ziet het de laatste tijd overal opdui ken: modefotografen, reclame, toneel en die kliekjes van show biz en beroeps voetballerij. De sfeer ook die er om heen hangt, die opgefokte jet-set geur". De Tijd bericht over zenderkleu ring. waar men het in Hilversum na veel gepraat over eens is ge worden. In de toekomst zullen de vier radiozenders een eigen ka rakter krijgen. Het lijkt, meldt De Tijd alsof zich een revolutionaire doorbraak heeft voltrokken, maar het blijkt allesbehalve een vernieuwing. „Bij de vraag wat Nederland met acht landelijke zenders aan moet (daar kan men na 1980 technisch gesproken over beschikken) werd niet stil gestaan. En hoe al die zendtijd moet worden ingevuld, daar had men helemaal nog niet aan ge dacht". De Engelse schrijver Graham Greene was als lid van de Pana mese delegatie aanwezig bij de ondertekening van het verdrag, waarbij de VS het Panamakanaal aan dat land overdroegen. In het Grote Spektakelstuk, waarbij vele Zuidamerikaanse dictators aanwezig waren "was generaal Pinochet de grootste karak terspeler, de man die je met liefde haat". De behandeling van de demente bejaarden staat momenteel ter discussie. De Tijd signaleert twee standpunten die lynrecht tegen over elkaar staan: het medisch model contra het psychologisch model.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17