IMet dank, aan onze konkurrenten FORD RIJNLAND CDA tegen erfpacht voor eigen woning enegouwen De feiten: Vanaf f 11.210,- In verkiezingsprogramma Democratisering moet verdergaan Diefstallen STEEDS MEER KLANTEN KOPEN PHILIPS KLEURENTELEVISIE bij: Ford onweerstaanbaar in opmars! Fiesta Special Ford Fiesta: 300.000 km HACHMER DONDERDAG 9 FEBRUAR. 1978 LEIDEN - De ledenvergadering van het CDA heeft gisteravond als nieuw punt in het verkiezingsprogramma opgenomen dat de gemeente bij uitgifte van grond aan particu-' lieren voor de bouw van een eigen huis geen erfpacht mag toepassen. Dit betekent dat particulieren die op gemeentegrond een huis bouwen, die grond ook moeten kunnen verkopen. Bij erfpacht is er sprake van een soort huur voor lange termijn. Leidse hoogleraar in diesrede Met dit standpunt gaat het CDA gedeeltelijk in tegen de be staande situatie in Leiden. Sinds een aantal jaren is in de gemeente een beperkt erfpachtstelsel van kracht. Erfpacht wordt door de gemeente gehanteerd voor gron den in de binnenstad die men in eigendom heeft en voor gronden die als industrieterrein worden uitgegeven. De ledenvergadering van het CDA kwam in grote meerderheid tot de uitspraak dat voor eigen wo- ningbezit geen erfpacht mag gel den. Achtergrond van deze op vatting is dat men vindt dat de eigenaar van een eigen huis ook eigenaar van de grond moet zijn. "Anders heb je toch niet het ge voel dat je in een eigen huis woont", zei de indiener van dit standpunt. Afdelingsvoorzitter Bonda noemde het "een christen-democratische gedachte om het eigen woning- bezit te bevorderen". Volgens hem wordt dit beperkt als een ei gen huis op erfpachtgrond staat. Daar tegenover verdedigde raadslid Bleijie toepassing van erfpacht. Hij betoogde dat via erfpacht speculatie beter in de hand gehouden kan worden en de schaarse grond zo beter ver deeld kan worden. Een voorstel uit de vergadering om het erfpachtsysteem in zijn totali teit af te schaffen haalde het niet. Een grote meerderheid van de vergadering vond de toepassing van erfpacht voor gronden die de gemeente uitgeeft voor indu strieel gebruik een juist beleid. Het standpunt over de erfpacht was één van de weinige opvallende wijzigingen die de ledenvergade ring in het ontwerp-verkiezings- programma aanbracht. Op een aantal punten bleven belangrijke onderdelen van het programma overigens slechts op het nipper tje overeind. Zo kreeg een voorstel uit de verga dering om het Schuttersveld een zo ruim mogelijke parkeerfunctie te geven bijna een meerderheid. Fractievoorzitter Driessen - die het ontwerp-programma verde digde - wist een krappe meerder heid echter te overtuigen dat dit in strijd is met het uitgestippelde beleid voor het Schuttersveld. Hij bestreed daarnaast dat het CÖA niet voldoende par keergelegenheid in de bin nenstad op zou komen. Een krappe meerderheid hield ook de woonbestemming voor de bmnenstadswijk De Camp over eind. Vanuit de vergadering was het voorstel gedaan de verster king van de woonfunctie los te laten in het voordeel van par- keergebruik. Dit als voorziening voor het winkelgebied Haar lemmerstraat. Ook hier bleek de meerderheid gevoelig voor het argument dat dit dwars in gaat tegen beleid dat men met de bin nenstad voorstaat. LEIDEN - Verdergaande democ ratisering op allerlei gebied is wel degelijk gewenst, ook al omdat men mag aannemen dat onze parlementaire democratie haar levensvatbaarheid voor een be langrijk deel ontleent aan de op voeding in democratische geest en aan de nodige oefening in en ervaring met processen van be sluitvorming in het school-, werk- en verenigingsmilieu van de staatsburgers en de staatsbur- gers-in-spé. Tot deze stelling kwam gisteren prof. dr. C. J. Lammers, hoogle raar in de sociologie van de or ganisatie, bij het uitspreken van zijn diesrede in de Stadsgehoor zaal ter gelegenheid van de 430ste verjaardag van de Leidse univer siteit. Prof. Lammers had zijn rede de titel meegegeven van; "Van democraten en oligocra- ten". Democratisering, aldus de hoogle raar. houdt tot op zekere hoogte het inruilen in van oude nieuwe problemen. Toch is het zinvoller je in te zetten voor al lerlei problemen in het streven naar een democratischer samen leving dan te werken aan vraagstukken betreffende het functioneren van samenlevings verbanden op niet-democrati- sche basis. Prof. Lammers constateerde dat men vroeger het democratisch beginsel uitsluitend of vooral van toepassing vond op het staat kundig leven. Tegenwoordig menen de meeste Nederlanders dat niet alleen het politiek bestel, maar ook bedrijven en instellin- gen, overheidsdiensten en ver enigingen, onderwijs en gezins leven zoveel mogelijk op democ ratische leest geschoeid dienen te worden. De reikwijdte van het democra tisch normbesef is toegenomen. Van deze verschuiving sinds de Tweede Wereldoorlog is invloed Prof. Lammers: democrati sche geest. uitgegaan. De mogelijkheden voor de werknemer de staats burger, de cliënt en de leerling om tenminste nog enige invloed uit te oefenen op bestuur en be leid, zijn verruimd. In de praktijk heeft vooral het per soneel van allerlei organisatori sche verbanden geprofiteerd van de invloed winst. Voor de leiding van een organisatie is het nu veel minder gemakkelijk dan vroeger om maatregelen of beslissingen te nemen die tegen de zin van het personeel zijn. Prof. Lammers noemde dit een toename van "negatieve medezeggenschap": via diverse vormen van verte genwoordigend overleg kunnen beleids- en bestuursdaden wor den geblokkeerd als deze daden het personeel onwelgevallig zfjn. Een aantal problemen is door het democratiseringsproces veroor zaakt, of verergerd dan wel aan het licht gekomen, aldus de hoogleraar. Prof. Kuenen eredoctor van Dundee LEIDEN - Prof. dr. D.J. Kuenen, rector magnificus van de Leidse universiteit, krijgt op 14 juli een eredoctoraat in de rechts geleerdheid van de universiteit van Dundee in Schotland. De va der van prof. Kuenen was van 1895 tot 1907 hoogleraar in de fy sica aan deze universiteit. Prof. Kuenen was sinds 1969 tot aan zijn benoeming tot rector mag nificus buitengewoon hoogleraar in de milieubiologie aan de Leidse universiteit. Ook was hij directeur van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer in Arnhem. Daarvoor had hij als hoogleraar verschillende leeropdrachten. Hij begon met experimentele dierkunde, kreeg later algemene dierkunde en eindigde met mi lieubiologie. Van 1964 tot 1965 was Kuenen eveneens rector magnificus in Leiden. LEIDEN - Bij V en D is een zak met vijftig muziek-cassettes gestolen. De waarde van het geheel is on geveer duizend gulden. De zak stond op een bureau achter de discobar. Een blauw Peugeot, type 504, werd gisternacht gestolen vanaf de Nieuwe Beestenmarkt. Ken teken: 72-76-RM. Waarde: 4000.-. Het afegelopen weekeinde ver dween uit een schuur achter een woning aan de Rijndijk een buitenboordmotor ter waarde van 3000.-. Al was het alléén maar om de service! Geen voorrijkosten, geen plaatsingskosten, geen afregelkosten. Inruil van uw oude apparaat tegen gunstige voorwaarden. U BETAALT MAAR DE HELFT bij plaatsing. De andere helft in 6 maanden, zonder rente of kosten! Aalmarkt 12-14-15-16 - Telefoon 121782 - Leiden ELKE I donderdagavond ■BK I koopavond Iss I tot 9 uur ■eSSI Ford Rijnland Dat is degelijk Ford Rijnland Ford Rijnland 0 Sj De Ford Fiësta heeft veel aart z'n konkurrenten te danken. Alvorens het definitieve ontwerp tot stand kwam werden alle voor- en nadelen van mogelijke konkurrenten zorgvuldig bestudeerd. Zodoende werd de Ford Fiësta een technisch perfekte auto, veelzijdig als geen ander in z'n klasse. rsSL Incl. BTW, rijklaar met volle tank. De Fiësta biedt de sportieve rijder een alles wat hij nodig heeft. Met name de Fiësta 1.3 S is sensatie bij het alle daagse rijden Ford levert de Fiësta 950L en 1100L tijdelijk met een aantal extra's, die u tegen een zeer speciale prijs krijgt (4 spakig stuurwiel, hoofd steunen, console plus klok, wielversieringen etc De waarde van het pakket is 886,-- en u krijgt er een kor ting op van liefst f. 378,--. Maar liefst 134 dagen en nachten heeft een normale Ford Fiësta 1100 L gereden op de auto bahnen Keulen - Munchen - Hamburg - Keulen. Er werd een afstand van 300.000 km afgelegd met een snelheid van 106 km/uur. De 53 pk motor verbruikte 1 liter benzine voor elke 13.9 km. De Fiesta kreeg tijdens de rit de normale ser vice-beurten en liep tijdens deze monsterrit probleemloos. De Fiesta is met z'n handige derde deur, de komfortabele binnen ruimte en onbesproken rijgedrag, een ideale gezinsauto. Leiden Leiderdorp Katwijk Lammenschansplein 6 v.d. Valk Boumanweg 71 Kon. Wilhelminastraat 16 Tel. 071 767206 767207 Tel 071 899301 Tel 01718 73607 Ford Rijnland Dat is degelijk Leiden Vijf Meilaan 7 Tel. 071-124647 Ford Rijnland SERVICE Oegstgeest Dahlialaan 2 Tel. 071-152476 Dat is degelijk OPRUIMING BIJ Aardewerk slabak 8,95 nu3,95 Aardewerk bloempotten 10 cm 4,10 nu2,95 12 cm 5,25 nu3,95 14 cm 7.50 nu4,95 Holly-hobby keuken kalender 9.95 nu 4,95 Emaille fonduestel compleet 42,50 nu 29,50 7-delige whiskyset 6 glazen en 1 karaf 12,50 r 8,95 Tijdens de opruiming BRABANTIA ARTIKELEN 10% KORTING Aardewerk plantenhangers 9,95 nu 6-delig houten lepelrek 11,50 nu3,95 goed sluitende voorraadbus 8.95 nu Uiensnijder, met glazen pot 2.95 nu1,50 6 houten eierdopjes op rekje 9.95 nu 4,95 Emaille schalen 14 cm 2,95 nu 16 cm 3,50 nu 18 cm 3,95 nu 20 cm 4.75 nu 1,75 1,95 2.25 2,75 Verzilverd bonbonschaaltje 18.95 nu 61 delig porseleinen tafelservies, keuze uit 2 decors 395,- nu 175, Relax-fauteuil met 10 cm dikke vlokkenkussens 79,50 5 delige terrasset, bestaande uit 4 stapelbare terrasstoelen met kussens en opvouwbare tafel 275,- nu199,50 Kom ook koopjes halen bij: HACHMER Huish.-luxe art. Lederwaren 5 meiplein 96 Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16