Clerc laat zich niet intimideren door toverkunsten Wiersin a Jan Geenjaar: ledental Leiden moet in vijf jaar verdubbelen Wim Suurbier uitgeleend aan Bay e rn München Tweekamp start met remise FRANKRIJK DWINGT ITALIË REMISE AF DONDKRDAG 9FKBRUARI 1978 AMSTERDAM -Harm Wiersma, altijd wel in voor een stuntje, begon gisteren aan z'n match met Rob Clerc in goochelaarskostuum. De wereldkampioen had zich voor deze bijzondere gelegenheid gekleed in een zwart jaquet compleet met hoge hoed en handschoenen en zwaaide met z'n toverstokje over de schijven. NAPELS - De voetbalelftallen van Italië en Frankrijk, die bij het aanstaande wereldkampioen schap in dezelfde groep zijn inge deeld, hebben gisteren in Napels een vriendschappelijke interland met een 2-2 gelijkspel afgesloten Italië bepaalde het spelbeeld voor rust en nam door doelpunten van Francesco Graziani een 2-0 voor sprong. De Italiaanse spitsspeler benutte in de 14de minuut een strafschop en scoorde in de 22ste minuut nogmaals, dit keer met een schitterende kopbal. In de tweede helft nam Frankrijk het initiatief echter geheel over. Onder aanvoering van midden velder Michel Platini, de Franse voetballer van het jaar, werd de Van Emmerick breekt met BBN DEN HAAG - Tae kwon-do bond- strainer Ad van Emmerick (Den Bosch) heeft zijn ontslag aange boden. Hij vindt dat hij onvol doende wordt gekend in de be leidsbeslissingen van deze sectie van de Budo Bond Nederland. Wel zal hij de nationale ploeg ko mende zaterdag in de wedstrijd tegen West Duitsland in Hengelo nog coachen. Italiaanse achterhoede onder zware druk gezet. In de 51ste minuut kopte Domini que Bathenay de bal uiteen hoek schop langs doelman Dino Zoff en in de 80ste minuut zorgde Platini met een vrije trap voor de gelijk maker. De Italianen mochten nog van ge luk spreken dat zij niet met een nederlaag naar de kleedkamer werden gestuurd. In de 62ste mi nuut had. Platini namelijk al uit een schitterende vrije trap ge scoord. Dit doelpunt werd echter door de Spaanse scheidsrechter Marlines afgekeurd omdat hij nog geen fluitsignaal had gege ven ten teken dat het spel kon worden hervat. Bij Frankrijk waren Platini en aanvoerder Marius Tresor de uitblinkers. De Italianen hadden hun beste man in Romeo Benetti, die in de ploeg was opgenomen nadat Renati Zaccarelli gebles seerd was geraakt. Het Nederlands voetbalelftal zal op 5 april een oefenwedstrijd spelen in en tegen Tunesië. Ne derland zal dus in ieder geval nog vijf wedstrijden spelen, namelijk op 22 februari in Israel.op 5 april m Tunesië,op 16 en 18 mei in een toernooi in Parijs en op 20 mei te V/enen tegen Oostenrijk AMSTERDAM - Wim Suurbier zal door zijn huidige ver eniging, Schalke '04, voor de rest van dit seizoen worden uitgeleend aan Bayern München. Het bestuur van de populaire club uit Gelsenkirchen heeft andermaal verklaard dat Suurbier tot op heden zeker niet heeft gefaald, maar door een samenloop van omstandigheden buiten het basisteam is gebleven. Omdat het ook in de Bundesliga niet is toegestaan om met meer dan twee buitenlanders per team uit te komen. Maya Suurbier is vandaag samen met echtgenoot Wim naar passende woonruimte aan het kijken in de hoofdstad van Beieren. De drievoudige Europa Cup-winnaar Bayern, nog steeds in degradatiezorgen, kampt met een chronisch gebrek aan verdedigers en kan Suurbier goed ge bruiken. Voor de rechtervleugelverdediger van Oranje komt deze ver huizing ook niet slecht uit, want de vroegere Ajacied vreesde dermate vormverlies, dat hij voor de WK in Argentinië wel eens gepasseerd zou kunnen worden. Happel De onderhandelingen tussen Feyenoord en Ernst Happel zitten muurvast. "Niet alleen financieel", zegt adjunct-directeur Peter Stephan, „maar in velerlei opzichten. De terugkomst van Happel naar Feyenoord lijkt me in dit stadium niet haalbaar, sterker, zoals de zaken er nu voorstaan gaat het niet door". Op verzoek van Feyenoords spelersraad heeft Peter Stephan inmiddels ook contact opgenomen met PSV's Ben van Gelder en FC Twente's Ton van Dalen om te informeren naar de respectievelijke trainers Kees Rij vers en Spitz Kohn. Beide managers lieten Stephan evenwel weten dat hun trainers voorlopig nog voor twee jaar contractueel aan hun club verbonden zijn. 'Ook Rinus Michels is niet vrij", weet Stephan. Na bemiddeling van Jack van Zanten en Herman Choufour is de KNVB in onderhandeling met Michels voor de functie van bondscoach na het WK in Argentinië. Vandaag legt Feyenoords directie de ledenraad een nieuwe lijst met na men voor waarop ook de naam Cor Brom voorkomt, die overigens een belangrijke kandidaat is bij FC VVV. "Voor mij hoeft Feyenoord echter niet meer", zei Brom gisteren, omdat zijn naam niet door de spelersraad was genoemd. "Bovendien komt Venlo veel beter voor mij uit". Stephan hierover: "Dat is het gevolg van inspraak. De openheid die wij voorstaan.kan zulke reacties veroorzaken. Maar voor mij is Brom nog steeds een van de kandidaten. We moeten trouwens snel zijn met onze beslissing, want de trainers staan tegenwoordig niet meer voor Feyenoord in de rij. Die tijd js ook voorbij". Vaclav Jezek is inmiddels in een vergevorderd stadium met Go Ahead Eagles, dat Feyenoord echter op de loer weet. De voorkeur bij Feyenoord blijft evenwel uitgaan naar een Nederlandse trainer en dan lijkt toch Cor Brom weer de belangrijkste kandidaat. "Een beetje flauw. Ik heb me er in elk geval niet door laten beïnv loeden," reageerde Clerc. "Wat glamour hoort erbij. Er moet de mensen meer worden geboden dan een dampartij alleen", re pliceerde Wiersma, die al eens het idee heeft geopperd om van dam- toernooien een soort zesdaags- circus te maken. Niet het enige verschil van opvat ting tussen beide grootmeesters. Er is onlangs een verwijdering tussen hen ontstaan, zodat het meer dan alleen maar toevallig leek dat Ton Sijbrands bij de openingsceremonie tussen hen in zat. Desondanks werden er wel handen geschud "Moet wel voor de fotograven," glimlachte Clerc wat geheimzinnig. En Wiersma: "Of die ruzie tussen ons een pu bliciteitsstunt is? Daar moet jij maar achter zien te komen". Het lijkt duidelijk genoeg Overigens bleken zijn toverkun sten net niet sterk genoeg. De "magiër" bereikte na schitterend creatief rechtdammen van beide kanten een gewonnen stand, maar rekende in de tijdnoodfase één zet niet ver genoeg en moest tenslotte in remise berusten. Verdienste schijnbaar psychologisch nadeel had geaccepteerd. Wiersma had aangekondigd op welke variant hij hoopte als hij met wit zou spelen, welnu hij lootte wit waarna Clerc zeer doelbewust de hem toegeworpen handschoen accepteerde. Het werd een wel zeer scherpe, principiële strijd, waarin Wiersma zowaar de kans kreeg een nieuwtje te introduce ren (14e zet: 36-31). Tot opluch ting van Ton Sijbrands die er voor het demonstratiebord bij kans een "thriller" van maakte. De oudwereldkampioen had de avond tevoren Wiersma's huis- vlijtvariant onder ogen gekregen, maar wilde die niet aan den volke tonen voordat die stand inder daad op het bord was versche nen. "Anders zou Clerc het te we ten komen, en kan Wiersma er dan geen gebruik meer van ma ken", motiveerde hij terecht. Clerc, die zich ook met trimmen in het Amsterdamse bos op de match heefl voorbereid, dacht over z'n antwoord een half uur na en besloot tenslotte de witte voorpost onder vuur te nemen. Het leverde hem geen nadeel, maar wel een achterstand in tijd van driekwartier op. Wat hem, toen de partij in de minstens zo boeiende tweede fase belandde bijna opbrak. r Wiersma als "magiër" achter het bord. Clerc liet zich door deze truc niet intimideren. n een stelling, die volgens Sijb rands ongeacht de kleur, door de sterkste speler zou worden ge wonnen, zette Clerc niet op z'n sterkst voort en bood in opperste nood z'n tegenstander maar schijfwinst aan. Ook de klok Wiersma tikte echter onverbid delijk verder, waardoor hij op de 41ste zet niet het winnende 39-33 maar 39-34 speelde. Uiteindelijk wikkelde hij combinatief af naar een eindspel, dat geen van beide winstkansen bood: remise na 52 zetten en even vier uur spelen. Ton Sijbrands; "Mensen even ee applaus.'Het was van beiden ee ontzettend mooie party". FRED IVENS LEIDEN - Het leek eigenlijk niet meer dan een formali teit. De simpele pennestreek, die Leiden-praeses Bert de Graaf gisteravond onder het hem door aannemersbedrijf Huurman voorgelegde con tract krabbelde. Een soort afsluiting van een onvoor stelbaar aantal uren denk werk, overleg en planning. In feite echter betekende die handtekening voor de voetbalvereniging Leiden in dubbel opzicht een nieuw begin. Een start, waar het de bouw van de kantine en kleedkamers op het nieuwe Morscomplex betreft en nog meer de aanzet tot een koerswijziging in het ver- enigingsbeleid. Want waar Leiden voorheen zich hoofd zakelijk beperkte tot het rec reatieve aspect van de voetbalsport, daar moet de verhuizing naar de Mors bij die club een periode inlui den, waarin vooral de pres tatie op de voorgrond zal staan. Of zoals Leiden's erevoorzitter Jan Geenjaar het gister avond, daar in het kantoor van eerder genoemd aanne mersbedrijf uitdrukte: 'Na een verblijf van 25 jaar op 'Pomona' hebben we, nu we naar de Mors gaan verhui zen, de kans op het zater dagvoetbal in Leiden te ontwikkelen. We willen pro beren om in de toekomst in deze stad goed zater- t De maquette dagvoetbal te gaan brengen. Want in vergelijking met het zondagvoetbal staat dat nu op een laag pitje. We gokken daarbij vooral op een grote ledenaanwas vanuit bet Morskwartier. Leiden heeft nu bijna 300 leden; de bedoe ling is, dat dit totaal binnen vijf jaar zal zijn verdubbeld. Daar streven wij naar. Van daar ook, dat er in het ont werp zes kleedkamers zijn geprojecteerd'. Bouwcommissiepen ningmeester Nico Jansen: 'Van gemeentewege is ons 350.000 gulden voor de bouw van vier kleedkamers be schikbaar gesteld. We heb ben de gemeente meege deeld, dat het ons met dat bedrag mogelijk is om zes kleedkamers te bouwen'. Wat volgens het Leiden-be- stuur voornamelijk is moge lijk gemaakt door een niet te onderschatten dosis zelf werkzaamheid bij de leden, die de bestrating, het schilder- en vlechtwerk, alsmede het tegelwerk in de keuken, portaal en toiletten voor hun rekening zullen nemen. Daardoor is het to tale kostenpakket van dit project van de aanvankelijk begrote achtenhaive ton te ruggebracht tot 785.000 gul den. Dit bedrag zal behalve door de bovenvermelde 350.000 gul den van gemeentewege, mede worden gedekt door een gemeentegarantie van twee ton, terwijl er ook - zij bet officieus - mag worden gerekend op een NSF-subsi- die van 40.000 gulden. Het restant zal met een eigen lening van 40.000 gulden en een lening bij een brouwerij worden gefinancierd. Nico Jansen: 'We zitten nu nog met een tekort van om en nabij de ton. Maar er zijn be paalde procedures in wer- king getreden, die het zullen bevorderen, dat die ton er zal komen. Het is alleen nog te vroeg om te kunnen medede len, wat die procedures exact voorstellen'. De uit de geldleningen voort vloeiende jaarlasten zullen met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid voor de leden een contributieverho ging impliceren. Jansen: 'Daar valt moeilijk aan te ontkomen. We zullen dat de leden ook voorstellen. En ik heb er vertrouwen In, dat ze hiermee zullen instemmen. Tenslotte moeten ze nu op een accommodatie spelen, die ze niets te bieden heeft, terwijl ze straks op een com plex komen met alle denk bare voorzieningen'. 'Het Leiden-honk' zal behalve met zes kleedkamers ook nog met een kantine (met bar) en keuken (Jansen: 'Ik schat dat de inrichting van het geheel zo'n dertigduizend gulden gaat kosten. We hopen dat met obligaties te kunnen fi nancieren') zijn uitgerust. Leiden zal op het nieuwe Mors-complex (van vier vel den) op zaterdag permanent de beschikking over drie velden krijgen. Eén veld zal op die dag door ZLC in ge bruik worden genomen. De oplevering van het bouwproject wordt medio augustus verwacht. GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13