Italiaanse communisten hoeven niet in regering Offensief Ethiopië in provincie O gaden Nieuwe bronnen voor heroinesmokkel 'Ontwikkelingen in Duitsland zijn zorgwekkend' Vergoeding voor 'verloren' eer Overleg in Belgrado verloopt moeizaam Record sneeuwval Guerrillastrijders moeten terug WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 Actie tegen proeven met bavianen ANN ARBOR (Renter) - Ame rikaanse dierenvrienden zijn fel in het geweer gekomen te gen proeven aan de universi teit van Michigan, waarbij bavianen worden gebruikt bij het nabootsen van auto-on gelukken. Technici van het instituut voor onderzoek op het gebied van de verkeersveiligheid zeggen dat de experimenten kunnen leiden tot het behoud van mensenlevens. Groepen voor de bescherming van dieren spreken echter van 'pure slachtpartijen". i die eerst irden verdoofd worden vastgezet in toestellen die op snelheid worden gebracht en vervol gens plotseling tot stilstand komen. Daardoor worden de dieren tegen een nagemaakte stuurwiel en een instrumen tenbord geworpen. Dit ge beurt met snelheden tot 65 km per uur. De verwondingen die de bavia nen oplopen, worden bestu deerd met het doel tot betere poppen te komen bij toekom stige proeven. De dieren wor den daarna afgemaakt, voor dat de verdoving is uitge werkt en zij pijn voelen, aldus dr John Melvyn van het ge noemde instituut. Volgens hem is er geen sprake van wreedheid. Tot dusver zijn ongeveer 20 bavianen voor dergelijke proeven ge bruikt. Dr. Melvyn wees er op dat auto-ongelukken de voornaamste doodsoorzaak vormen voor mensen tot 35 jaar. "Er vallen in de VS zo 40.000 doden per jaar - het is als een ziekte", aldus dr. Mei- Het hoofd van de federatie van verenigingen voor dieren bescherming, Kathy Flood, antwoordde hierop: "Het is inderdaad een ziekte maar wel door mensen veroorzaakt en bavianen worden er het slachtoffer van". Een woordvoerder van de uni versiteit in Ann Arbor heeft meegedeeld dat er geen plan nen bestaan om de experi menten als gevolg van de pro testen te staken. Het gaat om een onderzoekprogram van vier jaar, waarvoor de fede rale overheid de fondsen ver strekt. GENEVE (UPI Reuter) - Libanon, Afghanis tan en Pakistan staan op het punt de be langrijkste nieuwe bronnen van illegale opium en heroine op de wereldmarkt te worden, zo heeft de V.N.-raad voor toezicht op narcotica gisteren bekendgemaakt. Heroïne uit het Midden-Oosten, waar schijnlijk gemaakt van illegaal geprodu ceerde opium uit Afghanistan en Pakistan, is vorig jaar in kleine hoeveelheden op de illegale markten van West-Europa versche- De raad zegt in zijn jaarrapport dit een veront rustende nieuwe ontwikkeling te vinden en verzocht de regeringen en betrokken in stellingen de toestand scherp in het oog te houden. De raad die zetelt in Genève, zegt ongerust te zijn door hardnekkige geruchten over il legale opiumteelt in Libanon en de gele genheid die de Libanezen hebben om aan de handel in narcotica deel te nemen, ter wijl het land een grote leverancier is van hashiesj. Tekenen wijzen op verminderde illegale toe voer uit de traditionele landen, Birma, Thailand en Laos. Sinds 1976 zijn tabletten en poeder van mor- finesulfaat, gemaakt van opium uit Pakis tan, in enkele Westeuropese landen ver schenen. De V.S. krijgt steeds meer co caïne, voornamelijk uit Columbia, maar dat is voorlopig geen grote bedreiging door de hoge prijs. In 1976 werd in achttien landen veel heroine in beslag genomen, vorig jaar in vijftien, en in West-Europa werd beslag gelegd op grote hoeveelheden hasjiesj. De handel is tijdelijk gestoord geweest door dat vorig jaar enkele groepen van Chinese oorsprong uit Nederland zijn verwijderd, aldus het rapport. Deze kunnen zich elders echter hergroeperen en er zijn aanwijzingen dat koeriers van Eu ropese oorsprong steeds veelvuldiger worden gebruikt om geen verdenking te wekken. Er zijn ook aanwijzingen dat de illegale han delaren proberen grotere hoeveelheden onwettige opiaten en hasjiesj over zee en in zendingen handelswaar binnen te smok kelen. Zij beschouwen West-Europa duidelijk als een markt met een groot po tentieel. Nu het zelf een belangrijke com- sumptiemarkt voor de illegale handelaren wordt kan West-Europa zich ontpoppen als doorvoergebied voor narcotica die voor Noord-Amerika bestemd zijn, aldus het rapport. ROME (AP) - De Italiaanse communistische partij heeft gisteren haar eis voor regerings deelname laten vallen en gezegd dat zij de voor stellen van kabinetsformateur Giulio Andreotti in overweging zal nemen. Andreotti heeft de communisten een grotere zeggenschap in het regeringsbeleid beloofd. Communistenieider Enrico Berli- nguer verklaarde echter dat zijn partij zal blijven streven naar het verkrijgen van kabinetszetels. Hij noemde de christen-democ ratische weigering om de com munisten in een nationaal kabi net op te nemen "een vergissing" "Rekening houdend met de stand punten van andere partijen zijn wij bereid de mogelijkheid van een noodverbond in overweging te nemen", zo verklaarde Berli- nguer na een twee uur durend onderhoud met Andreotti. De Italiaanse regeringscrisis ont stond 24 dagen geleden toen de communisten een plaats in de re gering opeisten en hierin werden gesteund door de socialisten en republikeinen. Nieuwe ronde De ontmoeting tussen Andreotti en Berlinguer betekende het begin van een nieuwe ronde van be sprekingen welke moeten leiden tot een nieuwe regering. An dreotti heeft van zijn christen democratische partij toestem ming gekregen onderhandelin gen te voeren over een nieuwe en meer invloedrijke rol voor de communisten. Na afloop van het onderhoud ver klaarde Berlinguer: "Wij zijn be zig een grote stap vooruit te zet ten en zijn van mening dat op deze basis een oplossing gevon den kan worden". De socialisten, die de communisti sche eisen tot nu toe hebben ge steund, hebben Andreotti laten weten bereid te zijn deel te ne men aan de onderhandelingen bij de formatie van een nieuwe meerderheid in het parlement. Ruil geve ruil v zou Andreotti t het parlement een directe rol van het rege- i bij de uitvoe- Binnenkort Russel-tribunaal bij de opstelling ringsprogrammae ring daarvan. Socialistenleider Bettino Craxi. die na de communistische delegatie met Andreotti heeft gesproken, zei "deze onderhandelingen zijn gebaseerd op een regeringsprog ramma en op de politieke bindin gen die hieruit voortvloeien". Pier Luigi Romita, leider van de so ciaal-democraten, die gisteren als laatste door Andreotti werd ge consulteerd, zei dat hij tijdens het gesprek "een goede basis voor een positieve oplossing" voor de regeringscrisis zag. Romita's partij heeft zich krachtig verzet tegen directe regeringsdeelname van de communisten. BOSTON (UPI) - Het zes staten omvattende gebied van New Eng land in het noorden van de Ver enigde Staten heeft te kampen ge had met een sneeuwstorm die zorgde voor een record-sneeuwval en windstoten tot 160 km per uur Ofschoon de storm leek te luwen steeg het dodencijfer nog gestadig door het vinden van slachtoffers in auto's langs ingesneeuwde wegen. Gisteren werden zeker 35 doden als gevolg van de weersomstandig den geregistreerd. In Burrillvillein de noordu telijke hoek van Rhode Island, i sneeuw en in Boston 55 centimeter. In Massachusetts zaten tienduizen den mensen zonder elektrische stroon en moesten velen in het kust gebied hun huizen verlaten wegens een dreigende overstroming In destadNewYork en destaat Ma ryland waaide de sneeuw plaat selijk op tot een hoogte van 2,7 me ter. Op de foto ingesneeuwde auto's in de New Yorkse wijk Manhattan. DEN HAAG (ANP) - Van 29 maart tot en met 2 april zal in de West- duitse plaats Frankfort het eerste deel worden gehouden van het derde Russel-tribunaal. Dit tri bunaal zal zich in het bijzonder Frans-Duitse conferentie afgerond PARIJS (DPA) - De westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt en de Franse president Valery Giscard d'Estaing hebben giste ren in Parijs een topconferentie afgesloten. Op een ontmoeting met de pers verklaarden de beide leiders dat de sfeer uitstekend was geweest en dat op open wijze is overlegd. Van beide zijden gestaat, aldus Giscard, de wil om de samen werking op het gebied van (vo rige enquête verder te versterken en (vorige enquête het aantal ver sies van (vorige enquête pas sagiersvliegtuig Airbus uit te (vo rige enquête namens Schmidt sprak de Franse president zijn bezorgdheid uit over de Blitse visserijpolitiek. „Gevechten gevolg onderlinge wrijving" BEIROET (AP) - Volgens een of- ficieel communique van het Li banese leger was het gevecht tus sen een eenheid van het Libanese leger en Syrische militairen van de Arabische vredesmacht hei gevolg van "persoonlijke on enigheid". De respectievelijke commandan ten kondigden disciplinaire maartregelen aan tegen diegenen die verantwoordelijk zijn ge weest voor het incident bezighouden met de "berufs- verbote" in West-Duitsland, met de vraag of er censuur wordt uit geoefend en of er mensenrechten worden geschonden bij strafp rocessen in de Bondsrepubliek. Op een persconferentie gistermid dag in Den Haag verklaarde de Westberlijnse hoogleraar Uwe Wesel dat de situatie ten aanzien van deze punten in West-Duits land op het moment zorg wekkend is. Hij stelde echter met nadruk dat de Bondsrepubliek geen fascistische staat is. "Het uitgangspunt is dat West- Duitsland een democratisch land is. Daarom hebben wij ons ook voorgenomen het derde Russel- tribunaal in het land zelf te hou den", aldus Wesel. Volgens het Nederlandse onder steuningscomité van heh tribu naal is West-Duitsland als on derwerp gekozen op grond van een aantal verzoeken dat hierover is binnengekomen bij het inter nationale secretariaat van de Russel-stichting in Londen. De verzoeken waren in het bijzonder gericht op een objectiel' onder zoek van het "radikalenerlass" dat het mogelijk maakt mensen uit te sluiten van bepaalde beroe pen. Volgens een verklaring heeft de stichting na zorgvuldig onder zoek besloten de verzoeken in te willigen. Net als bij de twee vo rige Russel-tribunalen zal een in ternationale jury de beoordeling van de vragen op zich nemen. De Westduitse deelnemers aan de jury hebben een adviserende functie. Het tweede aspect is dat de democ ratie in de Bondsrepubliek nog erg jong is, en daarom hulp van buitenaf nodig heeft. De Nederlandse hoogleraar Lolle Nauta verklaarde gisteren dat de ontwikkelingen in West-Duits land ook voor Nederland interes sant zijn omdat bijvoorbeeld ons land in de jaren vijftig en begin zestig ook beroepsverboden kende "waar geen haan naar kraaide". „Marine van Sovjet-Unie veel sterker" MOSKOU (UPI) - Admiraal Sergei Gorsjkov, de opper bevelhebber van de Russi sche vloot, heeft in een vraag gesprek gezegd dat deze vloot in de loop van de tijd een "lange afstands strijdmacht is geworden in de volledige be tekenis van het woord". Deze vooruitgang is vooral te danken aan de moderne technologie op nucleair en computer gebied. "Ons land heeft een krachtige marine die de belangen van de staat op zee betrouwbaar kan be waken", aldus Gorsjkov te gen het dagblad Rode Ster. Volgens de Admiraal heeft de Russische marine voqral wat betreft de onderzeeboten een grote verandering ondergaan. Ook hier legde hij de nadruk op de nucleaire techniek en de computertechnologie. Westerse deskundigen menen dal de Sovjet-Unie de laatste jaren een enorm onderzeeb- otenprogramma volgen en dat het land per jaar 10 tot 12 grote onderzeeërs bouwt. ADDIS ABEBA MADE- WEIN (AP) - De door So malië gesteunde gueril- lastrijders in de Ethiopi sche provincie de Ogaden hebben in de afgelopen 14 dagen enkele strategische stellingen langs de weg tussen de garnizoensstad Harrar en de stad Dire Dawa moeten prijsgeven onder druk van een ge coördineerd offensief van de Ethiopische lucht macht en artillerie. Een van de commandanten van de guerilla-strijdmacht, de 25-jarige Jama Ali, zei dat Ethiopië op zondag 22 januari een begin had gemaakt met de voorbereidingen voor het langverwachte tegenof fensief om de Ogaden, die voor ruim 90 procent onder controle van de rebellen staat, te herovë- vuur op stellingen van het West- Somalische bevrijdingsfront (WSLF) rond de Ethiopische ves tingstad Harrar. Harrar vormt het op een na laatste bolwerk dat het Ethiopische le ger na het rebellen-offensief had weten te behouden. Sinds no vember. toen de opmars van de WSFL-strijders tot staan was ge bracht, hebben de Ethiopiërs deze garnizoenstad. basis van de derde divisie voortdurend ver sterkt, hetgeen onder meer mo gelijk werd gemaakt door de massale Russische wapen lever anties. Volgens militaire waarnemers in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba, beperkt het Ethiopische tegenoffensief zich in de Ogaden voorlopig tot prik-acties door het leger, terwijl de luchtmacht het moreel ondermijnt door middel van zware bombardementen op andere Somalische stellingen in de woestijn. De luchtaanvallen zouden vooral gericht zijn op de bevoorradingsdepots van de guerillastrijders. Eén van de lede.n van de voorlopige militaire bestuursraad van Ethiopië tweede luitenant Tama- rat Ferede, zei dal Ethiopië alleen de- herovering van de Ogaden voor ogen heeft. Geruchten als zou Ethiopië in een succesvol te genoffensief willen doorstoten naar Somalisch grondgebied wees hij van de hand. "Ik kan u verzekeren dat Ethiopië Somalië niet zal binnenvallen". Ferede zei verder dat het Ethiopi sche leger zowel op het defen sieve als offensieve vlak militaire winst heeft behaald. De Ethiopische strijdkrachten in de provincie Ogaden bestaan naar schatiing uit ongeveer 10.000 man geregelde troepen en 60.000 man aan volksmilitie. Dit leger wordt gesteund door de luchtmacht met jachtvliegtuigen van zowel Russische als Ameri kaanse makelij. Vf - wordt het Ethiopische lege' Jviseerd en geholpen door nu ,r schatting 3000 Cubanen en 1000 Russen en volgens rapporten van ver schillende inlichtingendiensten komen er bijna dagelijks nog meer het land binnen. Voor wat betreft de militaire uitrus ting kan Ethiopië rekenen op uit gebreide wapenleveranties van de Sovjet-Unie. ATHENE (AP) - Wat is maag delijkheid vandaag de dag nog waard? In Griekenland zo'n twintigduizend gulden, De Griekse vrouwenbeweging heeft zich er zo kwaad over gemaakt, dat zy deze week een frontale aanval onder neemt op de wetgevers: het parlement moet nu snel de wet afschaffen die een schadevergoeding mogelijk maakt voor "onteerde" meisjes en er moet een eind komen aan het stelsel van bruidschatten, vinden zij. Die twintigduizend gulden was bestemd voor een meisje van zestien dat door haar leraar was verleid met valse huwe lijksbeloften. De rechtbank bepaalde dat zij "haar eer had verloren, en daardoor een schade had geleden die alleen financieel kan worden ge compenseerd". De hoogte van het bedrag bepaalden de rechters door de economi sche omstandigheden van de verleider te bekijken en een bruidschat te ramen die het meisje nodig zou hebben om een echtgenoot in dezelfde inkomensklasse te "kopen". De wet geldt alleen voor meisjes van zestien en jonger. In 1975 kwamen er volgens de statis tieken 117 gevallen voor waarin een schadevergoeding werd toegekend. Daarnaast kregen 107 veroordeelden ook nog een gevangenisstraf. Volgens Virginia Tsouderou, een feministisch parlements lid, zouden mannen die min derjarigen met huwelijks beloften het bed in lokken hooguit voor fraude moeten worden vervolgd en niet voor de verloren eer Want dat laatste ziet zij als "een sociaal en gerechtelijk schandaal", dat "de persoonlijkheid van de vrouw ondergeschikt maakt aan een simpel geld bedrag. Het is. meent zij, ty pisch een uitvloeisel van het door mannen gedomineerde, conservatieve rechtstelsel. e vrouwenbeweging wil voorts af van de bruidschat, die in Griekenland nog vaak wordt gevraagd. Het betekent in de praktijk maar al te vaak dat een dochter financieel ge- alleen maar een blok aan de fen het been i Een derde punt nisten is de macht van de va der. Voor de Griekse wet zijn de ouders niet gelijk: alleen de vader heeft het wettelijke recht te beslissen over de leefwijze en de schooloplei ding van zijn kinderen. Als een vrouw met haar kind het land uit wil, moet zij toe stemming van de man heb ben. En bij onenigheid over onechte kinderen trekken de mannen voor de rechter altijd aan het langste eind, evenals bij voogdijzaken na echt scheidingen. Ook vorig jaar wilde de vrouwenbeweging al een aan tal hervormingen bepleiten bij het parlement, maar toen zei het ministerie van justitie zelf al aan het werk te zijn. Daarvan is sedertdien echter niets meer gehoort.' Moezorewa wijst plannen Owen af SALISBURY (DPA) - De drie ge- matigde zwarte Rhodesische na tionalistenleiders hebben de Brits-Amerikaanse voorstellen voor een oplossing van de kwes tie Rhodesië eensgezind afgewe- Een woordvoerder van bisschop Moezorewa zei gisteren dat de onlangs op de conferentie op Malta uitgewerkte voorstellen "gekomen en gegaan" zijn. De leiders van het "Patriottisch Front" waren het daar met de Engelse minister David Owen en de Amerikaanse VN-ambassa- deur Adrcw Young eens gewor den over toezicht op verkiezin- ger ii te heidsregering in Rhode- ïrder DEN HAAG (ANP) - In Belgrado, waar sinds oktober vorig jaar wordt nagegaan in hoeverre de aanbevelingen van de conferen tie over Europese Veiligheid en Samenwerking (CEVS) van Hel sinki in de praktijk zijn gebracht, is de laatste weken nauwelijks voortgang gemaakt. Het Tweede-Kamerlid Hans Gualtherie van Wee/el (CDA) die enkele dagen geleden in Bel grado een gesprek had met de leider van de Amerikaanse dele gatie, Arthur Goldberg, kreeg de indruk dat men er rekening mee houdt dat de conferentie voor Pa sen (eind maart) zal zijn afgelo pen. De slotverklaring zou een weinigzeggend stuk worden in de geest van "men is bijeen gewee; heeft gesproken en komt dan daar weer bijeen". De Sovjet-Unii geleden een umweip voor slotverklaring ingediend dat n de opvatting van talrijke u telijke en neutrale landen d< zijn beknopt- en niets/egge heid bijzonder teleurstellend Sinds vorige1 ^eken neutrale landen, dat naar Neder landse opvatting eventueel een bruikbaar uitgangspunt voor het opnieuw op gang brengen van de discussie zou kunnen vormen. De westelijke landen, zo wordt in Den Haag gezegd, blijven cchtc; jn op een realistische van het verloop van de andn pla •rklai culee ontwerp-slo gesprekken van de aanbevelingen van t ikt.' van Helsinki en oi voorstellen die zijn gedaan uitvoering te verbeteren. Maar een korte en feitelijke slotverkla ring verdient naar Nederlandse opvatting nog altijd de voorkeur boven een document dat de in- et wekken dat alles roze- naneschijn is. Dit neemt dat Nederland het bij- •leurstellend zou vinden als het onmogeli jk blijkt een ver klaring op te stellen die verdere druk m geur er niet wi nuleerl.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9