POLITICI IN OPSPRAAK Inspecteurs belasting eisen diepgaand onderzoek Nederlandse Volksunie is in gevangenissen geëist strijd met de openbare orde Philip Agee moet land uit Koopsompolis: kans ontwijken belasting De griep blijft zich uitbreiden Meer personeel in de WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 BINNENLAND VAN ROOIJEN VINDT DRUKTE OVERBODIG DEN HAAG (SP) - Veel drukte om de 'koopsompolissen-af faire' is overbodig volgens het CDA-kamerlid Van Rooijen, staatssecretaris van belastin gen in het kabinet-den Uyl. Door middel van een wetswijzi ging is vorig jaar september een einde gemaakt aan de grote belastingvoordelen die koopsompolissen oplever den. Op de valreep zouden verscheidene Kamerleden en oud-bewindsleden dit soort polissen hebben afgesloten om zodoende op het laatste moment hiervan de vruchten te plukken. Volgens Van Rooijen (onder wiens bewind deze fiscale voordeeltjes werden afge schaft) kan dat niet. Want de wetswijziging is met terug werkende kracht tot 14 no vember 1975 ingevoerd. Met andere woorden: iemand die op het laatste moment een koopsompolis afsloot profi teert er niet van Dit stuitte destijds wel op grote weerstand in de Kamer, zo voegde Van Rooijen er aan toe. t Staatssecretaris DEN HAAG (SP) - Het afschaf fen van de koopsompolissen maakte een einde aan het op grote schaal ontwijken van belastingen. Een koopsompolis is een soort levensverzekering waar voor de totale premie ineens of in enkele grote bedragen (koop sommen) wordt betaald. Over de rente die men daarover ontvangt moet belasting worden betaald. De fiscus ging er daarbij vanuit dat dit maximaal vier procent zou zijn. De werkelijke rente lag echter veel hoger. Het belastingvoordeel kon nog worden vergroot door de koopsommen te betalen met geleend geld. De over het ge leende geld betaalde rente kan worden afgetrokken van de inkomstenbelasting. DEN HAAG (SP) - Het aantal grieppatienten in ons land is de laatste weken met forse sprongen omhoog gegaan. Hadden van de 10.000 landgenoten de laatste week van januari er 47 last van griep, volgens de voorlopige cij fers over de afgelopen week was het aantal al gestegen tot 75. Dat is al bijna twee maal zoveel als het hoogste griepcijfer van vorig jaar. In de tweede week van maart waren er toen 44 griepge vallen per 10.000 inwoners. De griep begint nu epidemische te nemen. De des- De PvdA heeft er voor gepleit "een drietal onafhankelijke, te goeder naam en faam bekend staande deskundigen" met het onderzoek te belasten. Het is volgens de so cialisten niet goed als de Kamer in dit geval als eigen rechter op treedt. Het CDA wil dat de Ka mercommissie voor financiën deze zaak tot op de bodem uit zoekt. De 38 Kamerleden (vrijwel allemaal van het CDA) en acht bewinds lieden uit het kabinet-Den Uyl (onder wie twee socialisten) zou den - vlak voordat er een stokje voor werd gestoken - nog even een fiscaal profijtelijke koop sompolis hebben afgesloten. DEN HAAG (SP) - Acht oud-bewindslieden en 38 Kamerleden worden verdacht van praktijken die op het randje van belastingontduiking balanceren. De vereniging van belastinginspecteurs heeft er gisteren bij de Tweede Kamer op aangedrongen een diepgravend onderzoek (een parlementaire enquête) in te stellen. In de tweede Kamer is de brief van de belastinginspecteurs als een bom ingeslagen. Alle partijen willen opheldering. Belastingdienst met 420 man uitgebreid DEN HAAG (SP) - De belas tingdienst wordt dit jaar met 420 man uitgebreid tot in totaal 5.980 Vorig jaar groeide deze dienst al met 570 man. De personeel suitbreiding is bestemd voor de afdelingen van de belastingen, die de aanslagen regelen en con troleren. In 1978 komen er vijftig inspecteurs bij, tachtig accountants, hon derdtien controleurs en hon derdtachtig commiezen. Geen onderzoek zwakke plekken in belastingen DEN HAAG (SP) - Er komt geen aparte inventarisatie van onder delen in de belastingwetgeving, die niet bevredigend zouden werken. Staatssecretaris Nooteboom van inkomstenbelasting, de vermo genbelasting en de vennoot schapsbelasting. heeft dit geantwoord op vragen van het - inmiddels ex - PvdA-Tweede Kamerlid De Kam. De Kam achtte deze inventarisatie met name nodig bij de loon- en inkomstenbelasting. Deze zou den moeten worden verbeterd, aldus De Kam. Staatssecretaris Nooteboom merkt op dat de mo gelijkheden om aan het onbevre digend werken van bepaalde be lastingen een eind te maken erg beperkt zijn. Na 30 jaar alsnog gratificatie voor ex-ambtenaar DEN HAAG (SP)- Eén in 1947- onterecht - ontslagen amb tenaar krijgt ruim dertig jaar later zeer waarschijnlijk als nog een financiële tege moetkoming. De commissie van verzoek schriften uit de Tweede Ka mer vindt dat de minister van Economische Zaken de ex- ambtenaar een tegemoetko ming moet uitkeren, die ge lijk is aan 4000 gulden per jaar over de periode van 1947 tot 1965 oftewel een bedrag van 68.000 gulden. De ambtenaar kreeg dertig jaar geleden ontslag wegens reorganisatie. Achteraf gaf de toenmalige minister van Economische Zaken toe, dat het ontslag incorrect was. De betrokkene richtte zich daarna tot de Tweede Kamer en vroeg rechtsherstel. De commissie uit de Kamer, die dit soort verzoeken moet on derzoeken, kreeg van de mi nister van Economische Za ken te horen, dat hij geen aanleiding zag tot zo n gratifi catie. Na onderzoek heeft de commissie echter wel vast gesteld dat de ex-ambtenaar in zijn recht staat en de tege moetkoming moet worden uitgkeerd. Gewin Door middel van dit soort polissen konden belastingplichtigen met een hoog inkomen (dankzij het progressieve tarief van de in komstenbelasting) in samen werking met verzekeringsmaat schappijen een groot geldelijk gewin behalen. Zij kregen op die manier belangrijke belas tingvoordelen, die tot duizenden guldens konden oplopen. Door een wijziging van de wet is in middels een einde aan deze prak tijken gemaakt. De namen van de Kamerleden en oud-bewindslieden die indertijd van dit "Lek" in de belastingwet hebben geprofiteerd zijn niet be kend. Gisteren heeft zich niemand gemeld. Het CDA-kamerlid Van Rooijen - staatssecretaris van belastingen in het kabinet-Den Uyl - zou een merkwaardige rol in de "koop sompolissen-affaire" gespeeld hebben. Weliswaar was hij de man die een stokje stak voor dit oneigenlijke gebruik, maar door ruimschoots van te voren aan te kondigen dat er een einde ge maakt zou worden aan deze be lastingvoordelen heeft de ex- staatssecretaris in feite collega's en Kamerleden "aangemoedigd" op de valreep nog even zo'n koopsompolis af te sluiten. Een onderzoekscommissie van drie belastingdeskundigen, die de PvdA-fractie wil instellen, zou een oordeel moeten geven of het aanvaardbaar is dat zowel bur gers als ambtsdragers gebruik maakten van mogelijkheden die de wet toen nog bood. Er zitten veel haken en ogen aan deze "koopsompolissen-affaire" Het is niet zo dat de Kamerleden een oud-bewindslieden de wet hebben overtreden. Destijds was het nog toegestaan. Zij hebben slechts geprofiteerd van een "maas" in de belastingwet. "Ge legaliseerde belastingontdui king" werd dat gisteren in de Tweede Kamer genoemd. CDA-voorzitter Aantjes noemde deze praktijken gisteren "vol strekt ontoelaatbaar". Hij vroeg zich zelfs af of een Kamerlid die op deze manier belastingvoor delen wilde binnenhalen wel kon blijven zitten. Het doel van een enquête moet vol gens de belastinginspecteurs zijn de "ernstige verdachtmakingen jegens de politici" te ontzenuwen dan wel - als de beschuldigingen gegrond blijken - de ontoelaat baarheid van zulk soort praktijen te beklemtonen. "Deze stap is naar onze mening niet alleen nodig om een diep onbe hagen in de belastingdienst weg te nemen, maar ook om een ge vaarlijke stimulans voor iedere belastingplichtige zijn fiscale verplichtingen niet meer serieus te nemen te neutraliseren", schrijven mr. J. W. Schurer en mr. J. L. Hillenius, voorzitters van de verenigingen van inspec teurs en adjunct-inspecteurs van s rijks belastingen, in een brie! aan de Tweede Kamer kundigen spreken pas epidemie als één procent van de bevolking door de ziekte is ge troffen. Dat betekent dat onge veer 95 van elke 10.000 Neder landers griep zou hebben. De mensen, die nu griep hebben, zijn besmet met een virus van de vic- toriastam. De Russische griep is in ons land nog niet geconstateerd. Deze griepvorm komt wel steeds dich terbij. Het Westduitse pers bureau DPA meldde gisteren dat de Russische griep in de Bonds republiek voor het eerst is gesig naleerd. op het gezicht van prinses Beatrix tweede cutterzuiger 'Oranje' zouden dopen. Het schip HARDINXVELDIGIESSENDAM-Verbazing is af te lez en de andere aanwezigen op het podium vanwaar zij de gleed echter te vroeg van de helling. Het bijltje waarmee de prinses de laatste beletselen zou wegnemen hield zij dan ook ongebruikt in haar hand.Ook defies champagne arriveerde te laat tegen de voorsteven van het schip. De prinses wenste het schip desondanks een Onbehagen goede vaart. De Oranje is de eerste zelfvarende, volledige zeewaardige cutterzuiger die c ming Bos en Kalis in Papendrecht zal worden toegevoegd. i de vloot van de baggerondeme- Mist rond 'De Hoop' DEN HAAG (SP) - Nog steeds is onduidelijk wat er gaat gebeuren met het hospitaal-kerkschip "De Hoop". Ook tijdens de behande ling van de begroting van Land bouw en Visserij kon minister Van der Stee daar geen klaarheid over geven. "Ik wil daar nog ver der met de kamer over praten" was het enige concrete, dat de minister kwijt wilde. Namens de VVD diende de heer Waalkens een amendement op de begroting in, waarin wordt voor gesteld een bedrag van 578.000 gulden vrij te maken om voor dit jaar alsnog toe te kennen aan "De Hoop". De brief is een uiting van het onbe hagen dat al geruime tijd bij de belastinginspecteurs leeft over het belasting-gedrag van hoge- rgeplaatsten. De aanleiding voor het opzienbare verzoek van de belastingin specteurs om een parlementaire enquête zijn berichten in het Am sterdamse dagblad "Het Parool", die gegrond waren op uitlatingen van een CDA-minister uit het ka binet-Den Uyl. De "koopsompolissen-affaire" heeft in kringen van de belas tinginspecteurs - de bestrijders van belastingontduiking- veel beroering gewekt. "Als het in derdaad waar mocht zijn dat zelfs ministers en volksvertegen woordigers, in wier handen de wetgevende arbeid ligt, zich niet meer ontzien om in het zicht van een wetswijziging dergelijke constructies te eigen bate te ge bruiken, doemt de vraag op waarom de belastingdienst zijn strijd tegen de voortdurende da ling van de fiscale-moraal eigen lijk nog steeds voortset", menen de verenigingen van belastingin specteurs. Zij vinden dit "demo raliserend" voor de strijd tegen belastingontduiking, fraude, on eigenlijk gebruik en praktijken die daar dicht tegen aan liggen. Het verwondert de belastingin specteurs dat er door Kamerle den zelf van meet af aan niet is aangedrongen op een grondig onderzoek. Daarom hebben zij het initiatief genomen. DEN HAAG (SP) - De voormalige CIA-agent Philip Agee krijgt niet de kans om tegen zijn uitwijzing in beroep te gaan bij de Raad van State. Met een krappe meerderheid (76 om 68 Kamerleden) verwierp de Tweede Kamer gisteren een voorstel van de PvdA om de Amerikaan alsnog deze gelegen heid te geven. Voor de motie stemden het gehele linkse blok, de VVD'ers Kappeyne van de Coppello, Keja, Ginjaar, Vrijland endeCDA'ersFaberen Scholten. In Den Haag al 70 valse honderdjes DEN HAAG (SP)- In Den Haag zijn in anderhalve week reeds 70 valse briefjes van honderd gulden ont dekt, zo heeft de politie bekend gemaakt. Alleen al de afgelopen week hebben zich 45 gedupeer den bij de recherche gemeld. De valse honderdjes zijn boven wa ter gekomen bij controles op banken en in postkantoren. Daar zijn de goed nagemaakte biljetten hoofdzakelijk ontvangen van middenstanders. Staatssecretaris Haars van justitie nam vorige maand het besluit Agee niet langer in ons land toe te laten op een moment, dat het voor Agee onmogelijk maakte te gen dit besluit officieel bezwaar aan te tekenen. Als justitie één dag met de beslissing had ge wacht, dan zou hij zondermeer in beroep hebben kunnen gaan, omdat hij dan inmiddels lang ge noeg in ons land verbleef. De VVD vindt dat vreemdelingen in ons land in principe dit be- roepsrecht moeten hebben. Maar de toezegging van staatssecreta ris Haars om een wijziging van de vreemdelingenwet, die dit be- roepsrecht zal regelen, met voor rang in de Kamer te brengen, weerhield de meerderheid van de VVD-fractie ervan voor Agee nu een uitzonderingspositie te ma ken. Ook het CDA vindt dat Philip Agee geen voorrang verdient boven "al die andere vreemdelingen, die op een uitspraak van de Raad van State wachten". Men neemt het hierbij vooral op voor de 182 il legale Marokkaanse gastarbei ders, die tegen hun uitwijzing in beroep zijn gegaan bij de Raad van State. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag uitgesproken vooreen definitieve verschuiving van de datum van dehuu rverhogmg van 1 april naa r 1 juli. Op de foto neemt staatssecretaris Brokx van volkshuis vesting (links) na deze uitspraak de felicitaties in ontvangst van de CD A-Kamerleden Scholten (midden) en Wester terp.'Het uitstel was voor gesteld door de regeringspartij CDA, de andere regeringspartij (VVD) stemde overigens tegen. 99 99 Jongen op kermis verongelukt TILBURG (SP) - Een 13-jarige jongen is gisteren op de kermis in zijn woonplaats Tilburg dodelijk verongelukt. De jongen viel uit een stoeltje van een zogenaamde calypso-draaimolen en kwam tussen de constructie terecht. De arbeidsinspectie zal een onder zoek instellen naar de oorzaak van het ongeluk. AMSTERDAM (SP) - De civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank zal op woensdag 8 maart bekend maken of de Ne derlandse Volksunie (NVU) van de Hagenaar Joop Glimmerveen al of niet ontbonden moet wor den. De Amsterdamse officier van justi tie mr. J. H. C. Pieters diende daar in december van 1977 een ver zoek toe in bij de hoofdstedelijke rechtbank. Tijdens een besloten zitting werden gisteren door de rechtbank leider Glimmerveen, de vice-voorzitter en de secretaris van de partij ge hoord. Volgens de officier van justitie moet de NVU ontbonden worden omdat het volgens het burgerlijk wetboek verboden is dat het doel of het werk van een vereniging in strijd is met de openbare orde. Het is overigens volstrekt uniek dat in ons land gebruik gemaakt wordt van de mogelijkheid poli tieke partijen te laten ontbinden. De officier heeft in zijn verzoek schrift een aantal voorbeelden van de discriminerende activitei ten van de Nederlandse Volk sunie opgenomen, zoals ver- kiezingspamfietten en klachten over uitspraken van Glim merveen. De officier van justitie heeft zich verder beroepen op gerechtelijke uitspraken van de gerechtshoven in Amsterdam en Maastricht, waarbij Glimmerveen wegens rassendiscriminatie werd ver oordeeld tot respectievelijk een maand voorwaardelijk met een boete van duizend gulden en twee weken gevangenisstraf. Dit laatste vonnis liep hij vorig jaar op wegens het verspreiden van pamfletten tijdens de Tur- kenrellen in Schiedam in de zo mer van 1976. Het hoger beroep daarvan loopt nog. Als de Amsterdamse rechtbank op woensdag 8 maart uitspraak heeft gedaan kunnen zowel de Nederlandse Volksunie als de of ficier van justitie in beroep gaan bij het Amsterdamse Gerechts hof en daarna eventueel nog bij de Hoge Raad in Den Haag. ZWEMMEN - Bij de drielan- denzwemwedstnjden in Crystal Palace vervangt Nederland Oost-Duitsland. De drielan- denwedstrijd gaat nu tussen teams uit Italië, Nederland en Groot-Brittannie en Zweden de eigenlijke deelnemers, moesten afbaken uit geldgebrek. DEN HAAG (SP) - De vijf centrales van overheidspersoneel hebben het georganiseerd overleg over de personeelsbezetting in ge vangenissen opgeschort. De bonden vinden dat met de huidige bezetting de minimale werkzaamheden niet uitgevoerd kunnen worden. Zij eisen daarom meer personeel. De bonden weigeren het overleg te hervatten tot zij een gesprek ach ter de rug hebben met staatssec retaris Haars (justitie). Dat moet op korte termijn plaats vinden. Als het gesprek met de staatssec retaris geen resultaten zou ople- veieit, dan willen de vijf centrales dat de capaciteit van de gevang enissen wordt verminderd. Dat zou kunnen door het sluiten van vleugels in de inrichtingen. De bonden vinden dat 4418 mensen nodig zijn om het minimale werk te kunnen uitvoeren. Op de be groting van justitie is echter slechts ruimte voor 4332 per soneelsleden. at aantal van 4332 werknemers wordt echter op dit moment niet gehaald, omdat er voor acht pio- cent van de arbeidsplaatsen vaca tures bestaan. Door de onderbe zetting is volgens de bonden een zeer slecht werkklimaat ont- Enquête: winst PvdA en D'óó HILVERSUM (SP) - Winst West duitse PvdA en D'66, verlies voor CDA en VVD. Dat is het resultaat van een enquete van het bureau Lagendijk van drie weken geleden onder 1200 personen over de komende sta tenverkiezingen Op de AVRO- televisie werd dit gisteravond bekendgemaakt. Van de ondervraagden gaat 87 pro cent bestaat, woensdag 29 maart naar de stembus, 36.2 procent zou PvdA stemmen (vorig jaar mei 33.8). 30,7 procent CDA (vorig jaar 31,9), l(i.9 procent VVD (vo- i ig j.i.n 1i p orent D'»>0(vorig jaar 5.4) en 7,9 procent overige partijen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7