Leiden wil geld voor de hofjes Driessen lijsttrekker van CDA Ongevallen bij viaduct „Ze lezen borden niet... Fietser krijgt n hemel op aarde Bosch en De Geus niet terug in raad Brief aan ministers Turfmarktbrug (bans in slopershanden WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 t.EIDEN LEIDEN - "Een heleboel vracht wagenchauffeurs rijden onacht zaam door het viaduct heen. Ze weten blijkbaar niet eens hoe hoog de auto die zij besturen eigenlijk is. En verder vind ik het triest dat zoveel mensen de bor den niet eens lezen en maar door- Aldus chef buitendienst Wilbers van bouwmaatschappij Articon BV, die zorgdraagt voor de re constructie van het viaduct aan de Willem de Zwijgerlaan ten be hoeve van de Schiphollijn. De voor de bouw ingestelde maximum-doorrijhoogte van drie meter tachtig heeft in de af gelopen weken zes vrachtwagen chauffeurs de das omgedaan (vanochtend de zesd!). Allen kwamen met auto tegen de be tonnen bint van het viaduct te recht. De reacties van de chauffeurs varieerden van "ik dacht dat ik het net zou redden" tol "ik heb geen bord gezien". De hoogte van de betrokken auto's varieerden van drie meter negen tig tot vier meter tien. van Leiden en Articon. Die ver ontrusting was zo groot dat beide partijen gisteren in een vergade ring besloten hebben nog meer maatregelen te treffen om de chauffeurs op de maximum- doorrijhoogte, die tijdelijk van vier meter naar drie meter tachtig is gegaan, te wijzen. Eergisteren werd bij dit gemeente lijke orgaan al gepraat over het plaatsen van een elektronisch oog dat zou oplichten als een auto, hoger dan 3.80 meter werd gesignaleerd. Een ander idee was, zo vond men bij Gemeente werken, het tijdelijk afsluiten van de Oegstgeesterweg. Dat wil niet zeggen dat Articon en Gemeentewerken de schuld van de ongelukken op zich willen nemen. De maatregelen dis die na de verlaging waren getroffen, zo benadrukken Articon en Ge meentewerken, waren "verant woord en voldoende". De bebor- ding voldeed aan de gestelde ei sen en het plaatsen van zoge naamde vooraanwijzingsborden is de enige verplichting die de gemeente heeft, zo zegt een woordvoerder van Gemeente werken. Geen van beide mogelijkheden werd gistermorgen overgeno men. In plaats daarvan kwam men tot de slotsom dat de porta len van het viaduct van rood witte planken worden voorzien, dat het bord waarop de maximum doorrijhoogte staat aangegeven zo snel mogelijk, dat wil zeggen binnen enkele dagen 's avonds goed verlicht zal zijn door een zwaailicht. Alle toe gangswegen naar het viaduct krijgen gele borden waarop te le zen staat dat de Oegstgeesterweg is afgesloten voor wagens die ho ger zijn dan de gewraakte 3.80 meter. Overigens werd de doorrijhoogte tijdelijk verlaagd om te voorko men dat vrachtwagens de bekis ting van het viaduct zouden be schadigen. Van het moment dat met de werkzaamheden werd be gonnen en de dag van verlaging (12 januari) waren er volgens de aannemer al zo'n zes wagens te gen de bekisting aangereden. "Als een wagen opwipt door een onregelmatigheid in de weg of een slappe vering zit 'ie zo tegen de bekisting, en dus tegen het be ton aan. Stoomleidingen zijn daar al door beschadigd," zo meent Wilbers. Articon hoopt half april met de werkzaamheden klaar te zijn. De maximum doorrijhoogte zal dan maar liefst vier meter en twaalf centimeter bedragen. ADVERTENTIE Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig Ven van de weinige keren dat de fietser niet in het nauw werd gebracht door de auto's: tijdens de autoloze zondag. LEIDEN - Het CDA gaat de komende gemeenteraadsverkie zingen in Leiden vrijwel zeker in met Helmuth Driessen als lijsttrekker. Die beslissing is genomen door het bestuur van het CDA-verband in Leiden. De ledenvergadering moet het besluit binnenkort goedkeuren. Bij de keuze is men afgeweken van de volgorde die de afdeling Leiden van de KVP voor haar kandidaten had bepaald. De KVP-le- denvergadering besliste vorige week dat Jan van Zijp kan didaat nummer één was en kende Driessen een derde plaats toe na Margreet van Akkeren. De keuze van Driessen als lijstaanvoerder is afwijkend, maar wel volgens de regels die binnen het CDA gelden. Daarin is vastgelegd dat het CDA-bestuur mag bepalen wie de lijs taanvoerder is. Daarbij is men niet gebonden aan de vol gorde die door de ledenvergaderingen van KVP, ARP en CHU zijn bepaald. Driessen maakt al geruime tijd deel uit van de Leidse raad en is fractievoorzitter van het CDA. De tweede plaats op de CDA-kandidatenlijst wordt ingeno men door de CHÜ'er Vink, terwijl een derde plaats is gere serveerd voor Corrie Kramp-Heitink, de vertegenwoordig ster van de ARP. Op de vierde plaats komt weer een KVP'er, namélijk Jan van Zijp. Vijfde kandidaat is CHU'er Wim Bleijie en zesde is het KVP-raadslid Margreet van Akkeren-Straathof. Voor de eerste maal zal in de fractie van het CDA een kan didaat zijn intrede doen, die geen lid is van de drie confes sionele partijen maar van alleen van hét CDA. Deze recht streekse CDA-kandidaat zal worden aangewezen tijdens een CDA-ledenvergadering die op donderdag 16 februari zal worden gehouden. Bij de eerste twintig kandidaten zijn in totaal drie plaatsen gereserveerd voor rechtstreekse CDA-leden. van Dee (CHU). Van de zittende CD A-raadsleden zullen er in elk geval twee niet terugkeren. Dat zijn de heren Bosch en De Geus. Beiden hebben in verband met drukke werk zaamheden te kennen gegeven niet voor herverkiezing in aanmerking te willen komen. Het CDA is in de huidige Leidse raad vertegenwoordigd met negen leden. Daarom zal het afhankelijk zijn van de ver kiezingsuitslag of het zittende raadslid en oud-wethouder Ham terugkeert. Die mogelijkheid is aanwezig gezien het feit, dat het aantal raadsleden in Leiden zal worden uitge breid van 37 tot 39. Een uitbreiding die verband houdt met het feit, dat Leiden weer meer dan 100.000 inwoners heeft. Het CDA-verband Leiden houdt vanavond een algemene le denvergadering in de Stadsgehoorzaal. Fractievoorzitter mr. Driessen zal een toelichting geven op het concept-ver kiezingsprogramma voor de komende verkiezingen. Bo vendien zal er gestemd worden over de ingediende amen dementen. LEIDEN - Nederland is een fietsersland bij uitstek, zo blijkt uit gegevens die door de Amsterdamse RAI zijn ver zameld. Op een bevolking van dertien miljoen zijn hier 9.5 miljoen fietsen. Elk gezin heeft er wel één, meer dan een kwart twee en één procent heeft er zelfs zeven in de schuur staan. 11 meerite heeft deze nadrukkelijk buiten de afbraak gehouden. De leuningen worden na een op knapbeurt op de stadstim- merwerf als stijlvol element op de nieuwe Turfmarktbrug ge plaatst. De sloop van de oude brug voltrekt zich in enkele dagen. De sloper verwacht het karwei nog deze week helemaal te klaren. Bij gun stige omstandigheden kan de .bouwer - Larenco uit Alphen - begin volgende week een begin maken met de aanleg van de damwanden voor de pijler- constructie van de nieuwe brug. De nieuwe Turfmarktbrug moet in september gereed zijn. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft bij het rijk aange drongen op duidelijkheid over de bedragen die men uit "Den Haag" kan verwachten bij de verbetering en res tauratie van een groot aantal Leidse hofjes. De aanpak van deze hofjes is alleen mogelijk met aanzienlijke bij dragen van het rijk. Burgemeester en wethouders heb ben de ministers van volkshuis- vesting'/ruimtelijke ordening en erm de planning voor de res tauratie en verbetering van de Leidse hofjes voorgelegd. Het streven is om de zesentwintig hofjes die aan verbetering en res tauratie toe zijn tussen nu en 1983 aan te pakken. Voor de uitvoering van dit schema zijn gemeente en particuliere eigenaars van de hofjes helemaal afhankelijk van de medewerking van het rijk. Zolang Leiden niet weet hoe groot de bedragen zijn die Den Haag beschikbaar stelt, kan men met de eigenaren van de hofjes - in de meeste gevallen re gentencolleges - niet in onder handeling treden over een aan pak. De gemeente heeft globaal bere kend dat voor de aanpak van de zesentwintig hofjes - waarvan enkele overigens al klaar of onder handen zijn - een kleine 27 mil joen gulden nodig is. Gezien deze hoge kosten en de beperkte mid delen van de regentencolleges is restauratie en verbetering in de praktijk alleen maar mogelijk met steun van het rijk. De brief van de gemeente is in feite bedoeld om de ministers be leidsuitspraken te ontlokken hoeveel zij de komende jaren uit verschillende potjes als rijksbij drage voor de Leidse hofjes over hebben. Op deze basis weet men in Leiden ongeveer waar men op kan rekenen en kan men op lan gere termijn verder met het uit werken van plannen voor de hofjes. De gemeente wijst in de brief aan de ministers met nadruk op de monumentale waarde en de ka rakteristieke plaats die de hofjes in Leiden innemen,. Daarbij on derstreept men ook het belang die de hofjes in het stadsver nieuwingsproces innemen. Als alle hofjes opgeknapt zijn, bieden ze in ruime mate huisvesting, al dus de gemeente. In de brief is ook een globale stand van zaken opgenomen. Hieruit blijkt dat de gemeente bin nenkort kan gaan beginnen met de aanpak van het Jean Pesijn- hofje (Kloksteeg) en Tevelings- hofje (4e Binnenvestgracht) en Salvatorhofje (Steenstraat). In alle drie de gevallen heeft men aanzienlijke subsidie van volks huisvesting, maar wacht men nog op erm-subsidie. Het Pesijnhofje en Tevelingshofje stonden op de planning voor 1977, het Salvatorhofje op die van dit jaar. Verder delen B. en W. nog mee dat aan een plan wordt ge werkt voor het Mierennesthofje (Hooglandse Kerkgracht). Open weekend De Sterrewacht organiseert op 17,18 en 19 februari een open weekend op de oude Ster rewacht aan de Kaiserstraat. De bedoeling hiervan is be zoekers rond te leiden,films en dia's te vertonen en - bij hel der weer - één of meer objecten aan de hemel te bekijken met één van de telescopen. De openingstijden van dit open weekend zijn op vrijdag 17 februari van 19.00 tot 23.30 uur, op zaterdag 18 februari van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.30 uur en op zon dag 19 februari van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.30 uur. Zaterdag 11 februari van 13.00 tot 17.00 kan men gratis toe gangsbewijzen afhalen in de hal van de Oude Sterreivacht. Zonder toegangsbewijs is er een kans dal men door de grote toeloop teleurgesteld wordt.. Overigens is het - los van het open weekend - nog altijd mogelijk om in georga niseerde groepen de Ster rewacht te bezoeken. Vóóraf moet dan even contact wor den opgenomen met de heer MeyvogefSterrewachllaan 7. Teaser in LVC LEIDEN - Slopers hebben inmid dels hun tanden gezet in de Turf marktbrug. Met snijbranders wordt de verbinding tussen de Oude Vest en Oude Singel als het ware in grote moten gesneden. De slechte staat maakt de brug - die uit het einde van de vorige eeuw dateert - niet meer voor ander doel bruikbaar. Hij gaat nu gro tendeels naar de sloop. Alleen de karakteristieke gietij zeren leuningen de zogenaamde poppenleuningen) vallen niet onder de slopershamer. De ge- vrijdag 10 februari de Apel- doornse formatie Teaser op. Teaser is een hard-rock-groep die bestaat uit Adje van den Berg, solo-gitaarJos Veld huizen, zang, Peter van Eyk, bas, en Nico de Gooyer op drums. De formatie speelt hoofdzakelijk eigen composi ties. Wandeltocht Op zaterdag 11 februari wordt in Leiden weer een inter nationale molenwandeltocht gehouden over afstanden van tien en vijftien kilometer. Tussen 9 uur 's ochtends en 2 uur 's middags kan er voor deze tocht gestart worden bij het VVV-kantoor aan het Sta tionsplein 210 in Leiden. Elke deelnemer ontvangt ter her innering aan de tocht een te gel waarop een van de molens langs de route staat afge beeld. Hengelsport Visvereniging "De Sportvrien den" viste de 11de wedstrijd in de Nieuwe Rijn. De vangst was redelijk. Er werden 471 vissen gevangen met een to taal gewicht van 25.310 gram. De uitslag was: l.A. Doesburg 2800 gram (53 stuks), 2. W. Schouten sr. 2680 (43), 3. C. Schouten jr. 2600 (44), 4. D. Schouten 2210 (42), 5. Schouten 2190 (40), 6. C. Mooybroek 1940 (40), 7. T. Kneyber 1680 (34), 8. AHoge- rvorst 1650 (33), 9. H. Jansen 1580 (24). Een toch wel voor de hand lig gende conclusie mag uit deze gegevens evenwel niet worden getrokken en dat komt omdat de praktijk ons leert dat fiet sen zeker niet van alle geva ren ontbloot is. Dertig procent- van de bij het onderzoek on dervraagde fietsers vindt het gebruik zelfs een voortdu rende bron van ergernis, ge zien de grote onveiligheid op de weg. Fietsers zijn van me ning dat de overheid, on danks de stijgende populari teit van de tweewieler, het ac cent in het verkeersbeleid nog steeds te sterk legt op het ge motoriseerd verkeer. En dan gaat het bij die kritiek niet zo zeer om het tekort aan fiets paden in de vrije natuur, maar veel meer om het tekort aan goede fietsvoorziening en in de steden. Voor een antwoord op de vraag of er in de toekomst verbete ringen te verwachten zijn, be keken we de verkiezingsprog ramma's zoals die inmiddels door de politieke partijen voor de gemeenteraadsver kiezingen van eind mei zijn opgesteld. Want het hangt tenslotte van de bereidheid van de gemeenteraad af of er op dit gebied werkelijk iets staat te gebeuren. 'Bevordering van faciliteiten voor wielrijders"zo schrijft het CDA, "met name van een fietsenroutensysteem in de gehele stad. Gestreefd dient te worden naar een scheiding van gemotoriseerd en het ove rige verkeer". De PvdA is ook voor verbetering van het fiets wegennet, wil veilige fietsroutes in de bin nenstad, veilige over steekplaatsen en fietsbruggen en een uitbreiding van de stallingsmogelijkhedenOok de VVD pleit voor betere stal ling smogelijkheden en voor een verbetering van de over steek mogelijkheden op ver- keersintensieve trajecten. D'66 signaleert dat fietsers en voetgangers aandacht te kort zijn gekomen en dat in woon gebieden hoge prioriteit aan de voetganger en fietser gege ven moet worden. Veiligheid en bewegingsruimte van deze groepen moet worden gega randeerd, vindt deze partij. En tenslotte de PPR:. "De fiets kan het in de stad ruimschoots winnen van de auto, als er be tere voorzieningen komen. Éénrichtingsverkeer moet waar mogelijk niet voor fietsers gelden. Op drukke wegen moeten vrije fietspaden worden aange legd. De fietsenstalling aan het station moet verbeterd worden en ook het interlokale fietsverkeer kan worden be vorderd". Het is duidelijkals de huidige politieke partijen het voor het zeggen krijgen, wordt de fietser een hemel op aarde ge gund.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3