„Kwaliteit onderwijs mag met aangetast Nieuw politie bureau Eerste paal nieuwbouw van Rijnlands Lyceum leidse agenda B W Leiderdorp voor ondertunneling Rw 4 Oegstgeester bevolking „vergrijst" WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 In Voorschoten VOOSCHOTEN - Het loopt de spuigaten uit met de speelau tomaten in Voorschoten", bevestigde de groepscom mandant van de rijkspolitie gisteravond tegenover de le den van de commissie voor algemene zaken. Nadere in formatie over deze speelau tomaten kreeg de commissie echter niet. In antwoord op vragen van H. van Wijk (PPV) deelde burgemeester Van dei- Haar mee, dat hij de kran tenberichten over dit onder werp nog niet had gelezen. Ook op vragen over het poli tiebeleid in het algemeen kregen de commissieleden nauwelijks een afdoend ant woord. Burgemeester Van der Haar haalde er zelfs een wetboek bij om de commissie er van te overtuigen dat hij, hoewel hoofd van de politie, maar weinig te zeggen heeft in een gemeente met rijkspo litie. Van Wijk nam daar geen genoegen mee. Hij bleef bij zijn standpunt dat een bur gemeester ook dan best een beleid kan uitstippelen. In antwoord op een vraag van VVD-er Begeer kon de bur gemeester meedelen, dat met de districtscommandant wordt gesproken over de bouw van een nieuw poli tiebureau eventueel in de wijk Bijdorp I. Ganzen De burgemeester moest ook zijn beleid ten aanzien van de ganzen aan de Korte Vliet verdedigen. Naar aanleiding van klachten oveeereover overlast door deze beesten veroorzaakt waren de ganzen gevangen genomen. Vier werden er na enige tijd terug geplaatst, tien werden er ge slacht en één kwam terecht in een particuliere tuin. Volgens de burgemeester was het ge meentebestuur bevoegd (vol gens artikel 640 van het bur- gelijk wetboek) om deze die ren, die aan niemand toebe hoorden, als eigendom te be schouwen. Dit, nadat maan denlang was geprobeerd om een eventuele eigenaar op te sporen. Omdat het om zoge naamde boerenganzen ging betrof het geen beschermde diersoort. Scholen in Voorhof worden gebouwd; gymnastieklokaal komt -voorlopig- niet Leiderdorp privé-antennes mogen blij ven LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp zal geen gebruik ma ken van filters om degenen die geen aansluiting op de kabeltele visie willen van de ontvangst daarvan te verschonen. De kos ten van een dergelijk filter zijn groot. Alleen het apparaatje zelf kost al 130 gulden. Bovendien is het weer gemakkelijk te verwij deren. waardoor eep effectieve controle op al dan niet „stiekem" kijken onmogelijk wordt. Om de mensen niet te veroordelen tot alles (alle programma's van de kabeltelevisie) of niets, mag men zijn eigen antenne blijven ge bruiken. Ook tegen het blijven bestaan van een gemeen schappelijke antenne-inrichting wordt geen bezwaar gemaakt, evenmin als tegen het plaatsen antennes. Y 'W p» LEIDERDORP - Zo ging iedereen na de raadsvergadering tevreden naar huis. De vertegenwoordigers van liet pro testants-christelijk en van het openbaar onderwijs, om dat hen was toegezegd dat de tweede school in Voorhof in elk geval onmiddellijk na de eerste gebouwd zou worden. Slechts over de grootte ervan zou nog tot aan de zomervakantie ge discussieerd kunnen worden. Dit, om de laatste gegevens over de ontwikkeling van het leerlin gental bij de besluitvorming te kunnen betrekken. Maar ook het gemeentebestuur van Leider dorp betoonde zich verheugd met het bereikte resultaat. Een gymnastieklokaal zou er voorlo pig niet komen, al werd de moge lijkheid open gehouden om het in een later stadium alsnog neer te zetten. En wat betreft de bouw van een tweede school in Voorhof onmiddellijk na de eerste: het gemeentebestuur had daar geen moeite mee. In feite verschilde deze oplossing nauwelijks van het door het gemeentebestuur voorgestelde gefaseerd te komen tot de bouw van een tweede school, afhankelijk van de laatste tellingen en de aanmeldingen. Met uitzondering van J. A. M. Gor dijn (PPR/D'66) kon eenieder zich uiteindelijk verenigen met het besluit de bouw van een gymnastieklokaal - voorlopig - niet door te laten gaan. De bespa ringen die hier het gevolg van zouden zijn (door de dan te ver wachten. leegstand in sportzaal Op Dreef zou de gemeente jaar lijks een bedrag van ongeveer 65.000 gulden aan huuropbrengst derven) bleken voldoende op te wegen tegen de aangevoerde be zwaren: de „lange" afstand van de Voorhofschool naar Op Dreef en het achterwege blijven van wat was aangekondigd als een voorziening van geheel Leider dorp. Kwaliteit Moelijker lag de bouw van de tweede school. Namens het pro testants-christelijk school bestuur sprak de heer Morgen stern de vrees uit dat uitstel van de bouw van de tweede school de kwaliteit van het onderwijs zou aantasten. Een bezorgdheid, die door de heer H. Verdier, spre kend namens de gehele CDA- fractie, bleek te worden gedeeld. „Als wij niet de garantie krijgen dat direct na de eerste school de tweede zal worden gebouwd zullen wij onze uit 1973 daterende rechten doen gelden, dan clai men wij de school", dreigde de heer Morgenstern. Verdier on dersteunde deze eis: „Het is on verantwoord het protestants- christelijk en het openbaar on derwijs te verplichten om langer dan een jaar van één school ge bruik te maken". Alle fracties drongen er op aan dat er nu zo spoedig mogelijk ge bouwd zou worden. „Liefst mor gen nog", vond Verdier. „Het college heeft al een jaar lang kun nen denken, nu moet tot daden worden overgegaan. De ouders zijn het pendelen naar andere scholen beu". „Vorig jaar zou al zijn begonnen met de bouw. Naar aanleiding van bezwaren van omwonenden werd vervolgens het slaan van de eerste paal in ja nuari uitgesteld. Nu moeten we niet langer meer wachten met de Wethouder annex loco-bur gemeester Drenth benadrukte, dat het college de kwaliteit van het onderwijs geenszins wilde aantasten. „Ook wij vinden het uitstel van de bouw bedroevend, maar we mogen onze kop niet in het zand steken. Het is onze ver antwoordelijkheid als gemeen tebestuur om de raad de nieuwe gegevens betreffende het terug lopende leerlingental voor te leg gen, opdat de raad kan beslissen wat er in deze nieuwe situatie moet gebeuren. We mogen onze ogen niet sluiten voor de finan ciële consequenties als we on verkort aan de oorspronkelijke plannen vasthouden" Wethouder Tichler verduidelijkte dit „Als we gebruik maken van de gymnastieklokalen in Op Dreef is dat minder optimaal, maar we bezuinigen er 99.060 gulden per jaar door. En wat be treft leegstand van schoolloka len: is dat van korte duur, in een groeiende gemeente, dan geeft het een rijk een uitkering. Maar niet als de leegstand chronisch is. Daarom moeten we er ook voor waken dat tengevolge van de scholen in Voorhof de scholen in Binnenhof niet leeglopen" Mevrouw Tichler wees er voorts op. dat het college zelf al van het oor spronkelijke plan was afgestapt om noodlokalen neer te zetten als er behoefte aan meer lokalen zou ontstaan. „Dan mis je bepaalde noodzakelijke voorzieningen" Inkrimping Het gemeentebestuur krijgt deze maand nog de tijd om te bekijken of aanpassingen in de bouw fi- nanciëel voordeel kunnen ople veren. Onder deze aanpassing mag echter niet een inkrimping van de voorgestelde grootte (iets boven de rijksnorm) van de lo kalen worden verstaan. Over het handenarbeidlokaal geen on duidelijkheid: dat moet er ko- Ook zal bekeken worden, wie de kosten van het pendelen van en naar school door de ouders voor zijn rekening moet nemen, nu de scholen in augustus nog niet klaar zullen zijn. De openbare lagere school „De Vogel weid" aan de Vronkenlaan wordt afgebouwd. Inplaats daarvan zullen de leerlingen over enige tijd, als de scholen in Voorhof zijn gebouwd, in de nieuwe school in Voorhof worden ondergebracht. WASSENAAR - In aanwezigheid van een groot aantal genodigden onder wie wethouder mr. C.G. van Dijk en begeleid door drommen zingende leerlingen is gistermiddag de eerste paal geslagen van de uitbreiding van het Rijnlands Lyceum aan de Backershagenlaan in Wassenaar. Eind november van dit jaar moet dit gebouw, dat 4,5 miljoen gaat kosten, klaar zijn. De uitbreiding is verdeeld in twee afdelingen (zie maquette). De eerste omvat een ruime aula compleet met toneel, kleedkamer en een keuken. In de tweede (op de voorgrond van de maquette) vindt men, verdeeld over twee verdiepingen, zestien lokalen. Daaronder zijn vier practicum-lokalen voor schei- en natuurkunde en zeven lokalen voor talenpracticum. LEIDERDORP - Het gemeentebestuur van Leiderdorp heeft zijn voor keur uitgesproken voor een verbreding van Rijksweg 4 (Leidschen- dam-Burgerveen) door middel van een zo veel mogelijk overdekte tunnel. Deze tunnel zou dan door moeten lopen tot voorbij de kruising van de rijksweg met de Ericalaan. Ook rijkswaterstaat had dit als een van de mogelijkheden aangegeven. In het voorstel van rijkswater staat zou de weg echter alweer halverwege de Oranjewijk boven gronds komen. Als voordelen van een verder doortrekken van de tunnel noemt het Leiderdorpse college dat de geluidsoverlast dan meer in de hand kan woiden gehouden en dat de luchtvervuiling vermindert. Voorts zal met deze oplossing de minste ruimte zijn gemoeid, omdat de aanleg van een talud langs de rijksweg dan niet nodig is. Visueel heelt een tunnel het voordeel, dat het oude dorp niet in twee delen wordt verdeeld. Het gemeentebestuur vindt, dat reeds nu de aanslag van de rijksweg op het woonmilieu onaanvaardbaar groot is. Daarom wordt een verbre ding van het zandlichaam waar op de weg ligt afgewezen. De weg zou daardoor dichter bij de bebouwing komen te liggen. Ook omleiding van de rijksweg door Zoeterwoude wordt niet aan vaardbaar geacht, omdat dan de problemen worden verplaatst naar Zoeterwoude. Bovendien daalt bij omleiding de waarde van het toe komstige recreatiegebied de Does zienderogen. De bereikbaarheid van de Doeshaven neemt af. Het gemeentebestuur van Leiderdorp verlangt nog wel meer gegevans van Rijkswaterstaat die de noodzaak van verbreding overtuigend moeten aantonen. De vraag wordt gesteld of het openbaar vervoer niet een groter deel van de verwachte verkeerstoename voor zijn rekening kan nemen. Orgelfondsen Veel muziek de komende tijd. Allereerst staat er weer een concert in de Leiderdorpse Dorpskerk voor de deur, ten behoeve van de orgelfondsen van Dorpskerk en Scheppingskerk. Vrijdag avond, aanvang 20.15 uur. con certeren Ben Hurrelbrinck en (piano) en Froukje Wiebenga (fluit). Ditmaal een romantisch concert met ondermeer werken van Jëan-Louis Tulou, Franz Liszt en Philippe Gaubert. Huismuziek De Vereniging van Huismuziek in Wassenaar heeft bekend ge maakt dat al wie een blaas- of strijkinstrumenten bespeelt van harte welkom is bij de ver eniging. Er is een A-groep voor kinderen toten met 10 jaar, een B-groep voor kinderen tot en met 13 jaar en een C-groep voor de oudere jeugd, en volwasse nen. Voorts een volwassenen- groep en een "blokfluiten- semble". Inlichtingen zijn te krijgen bij de heer L. Kohlen berg, Fresiaplein 8, Wassenaar. Tel: 16653. Haringhappen Carnaval stuiptrekt nog wat na. De Wassenaarse carnavals vereniging de De Deylknotsen organiseert vanavond in het Praethuys een haringhap- avond met medewerking van Zwiebels, Bastino's, Pauwen en wat dies meer zij. 30 sec. Liefde Nog even in de luchtige stem ming blijvend waarin we thans verkeren: de Leiderdorpse to neelvereniging Theater To- verlei brengt zaterdag 11 feb ruari een blijspel in drie be drijven: "30 seconden liefde". Het stuk is geschreven door Aldo de Benetti. Kaarten zijn reeds nu te verkrijgen bij Van Wielink, Beatrixstraat 27, tel. 894728; Van Iterson, Wiele waallaan 7. tel. 892471 en Ge nese, Gallaslaan 15. tel. 892188, allen te Leiderdorp. De voor stelling wordt in het Dorpshuis gehouden en begint om 20 uur. Oud-Zoeterwoude Vanavond wordt in Ons Huis te Zoeterwoude de jaarlijkse do nateursbijeenkomst van de stichting Oud-Zoeterwoude gehouden. Na het huishoude lijke gedeelte zal de heer H. van Ruiten spreken over antiek en sieraden, met name over goud, zilver, tin en koper. Wie zelf dergelijke voorwerpen heeft kan ze meenemen. De avond begint om 20.15 uur. Engelse tuinen Morgenochtend om 10 uur houdt mevrouw Desmarets een lezing met dia's over Engelse tuinen. De bijeenkomst in het KPB- gebouw te Wassenaar wordt georganiseerd door de Was senaarse afdeling van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen. Ook verkoop huurwoningen in A de geest LEIDERDORP - Nadat in de om geving van de Splinterlaan te Leiderdorp onrust is ontstaan over de voorgenomen verkoop van premiehuurwoningen dreigt nu ook een dergelijke situatie te ontstaan in Adegeest (de straat vlak achter de Splinterlaan). Gis teren ontvingen de bewoners van de huizen in deze straat een brief van de beheersmaatschappij Kok Beheer bv dat de woningen te koop waren voor ƒ200.000 gulden per stuk. Dit. terwijl ze bij de taxatie voor onroerend goed zijn ingeschaald op 115.000 gulden. "Het lijkt wel of we hier te maken hebben met een besmettelijke ziekte", constateerde wethouder C. Gordijn. Als de bewoners hun huizen niet willen of kunnen kopen mogen ze ze voorlopig echter nog blijven Woensdag Kennedy laan 11, Oegstgeest, in formatieavond Baha'i gem. 20.uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg.Ned. Invaliden- bond, do. van 9-11 uur; open huis bejaarden, do. van 14-16.30 uur. Witte Poort Kazerne. Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30. Vrijetijdscentrum, volksdansen, zeefdrukken, jazzballet, gitaarcur sus, goochelen, pottenbakken, te kenen en schilderen, 20 uur. 't Breehuys, gitaarclub, 15.30 uur, vegetaries eethuis, 18 uur, kreatieve werkavond, gespreks groep Praxi, 20.30 uur. Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, 14-17 en 21-24. Leidse Schouwburg, Hoofdstad Operette met "Wiener Blut" van Johan Strauss, 20.15. LAK-theater, gruppo Trutto Dra- matico met "Zal ik dan maar", 20.15 Stadsgehoorzaal, CDA-verband Leiden, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. voor onderwijs en maatsch. aange legenheden, 19.30 uur. Ons Huis, Zoeterwoude, bijeen komst stichting Oud-Zoeter woude, 20.15 uur. Gebouw Shelter, Leiderdorp, thema-avond over Cuba, 20 uur. Donderdag. Troef, voorlichtingsavond werk groep dienstweigeren, 20-21.30. Pieterskerkhof 19, architek- tenburo, gratis advies, 20-21 uur, tel 142771. Hooglandse Kerkgracht 32, ar- chitektenwinkel, vrij advies 19.30-21.30 uur. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep ho mofilie, open-café avond, 21-24 Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidse weg 33, Voorschoten, tel 01717— 3309, spreekuur Alg.Ned.Invali- denbond, 19-20 uur. Troef, nederlands voor buiten landers, 19.30; project Leiden; han denarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, sportcafé, to neelworkshop, gitaarcursus, Go, 20 't Breehuys, keramiekkursus, 19.30 uur, tapdansen; koffiebar, 20 uur. Leidse Schouwburg, Hoofdstad Operette met „Wiener Blut" van Johan Strauss, 20.15 uur. LAK-Theater, LESKO-concert o. I v. Benjamin Ashkenazy, 20.15 uur. Stadhuis, commissie Reinwardt- academie, 14 uur, cie. ruimtelijke ordening en openbare werken. 20 Bernardusschool, Zoeterwoude, h oorzitti ng verkeersproblematiek Nassaulaan 20.uur. De Werf, Voorschoten, CDA-bij- eenkomst, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest. cie.Verkeer en vervoer, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. fi- Café Het Gerecht, Lokhorststraat, viering terugkeer muziek, vanaf 17 Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 3 tot 10 februari door Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313. Apotheek van Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, tel. 890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met openb vervoer naar apotheek te komen dan uitsl. voor spoedrecepten via taxi tel. 122444. Wijkverpleging Leiden- Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp- Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest- Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten- Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641; Alg. Hulpverlening tel. 2141 tst. 35 (dag en nacht). Warmond- R. Koster, Helmstraat 43 Noorwijkerhout tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur OEGSTGEEST - Wethouder Thorn verraste gisteravond de leden van de raadscommissie voor financien en culturele zaken met dc me dedeling dat het inwonertal van Oegstgeest deze maand tot onder de 16.000 in gezakt. Om precies te zijn telt de gemeente nu 15.990 in woners waarvan relatief een groot deel oude ren. Daar er in Oegstgeest weinig of geen huisvestingsmogelijkheden voor jong gehuwden zijn trekken velen weg naar de Leidse Meren wijk en zelfs naar de Bijlmer meer. "Wij willen geen vergrijzing" zo zei Thorn en de commissieleden vielen hem hierin zonder voorbehoud by. Het voorge nomen uitbreidingsplan "Haaswijk" blijkt nu ook vanuit het oogpunt van een gezonde leeftijdsopbouw van de bevolking uiterst noodzakelijk. In deze nieuwbouwwijk zullen volgens plan 70% woningen in de sector so ciale woningbouw gerealiseerd worden. Juist voor de jongeren in Oegstgeest is er aan deze, voor hen betaalbare woningbouw, grote behoefte. De raadscommissie kon zich met instemming en lof verenigen met de voorgestelde beste ding van de winstuitkering van hel Energie bedrijf Rijnland. Het bedrag wordt onder an dere toegedacht aan het te bouwen overdekte zwembad, een extraatje voor de lagere- en kleuterscholen, verbetering van het riool en het ,verkeersleefbaarheidsfonds. Net als maandagavond de commissie voor openbare werken en sport, kon ook deze adviesraad met de plannen voor sportcomplex "de Vos- cuyl" instemmen. Het gevraagde 50.000,- voorbereidingskrediet werd zelfs toegekend met de hartelijke wens dat het mag voeren tot de aanleg van 3 inplaats van de oorspronke lijk gedachte 2 voetbalvelden. Dit kan dan weer een volkomen onafhankelijke ontwik keling van de beide Oegstgeester ^oetbal- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2