sluitingstijd bepalen Spoorlijn naar Schiphol niet ondermijnd door bredere RW 4" Werkloosheid iels gedaald Protest van Alphen LEIMUIDEN EXPERIMENTEERT tegen 'nat vee' plan Cafés mogen zelf hun Konijnenburg neemt Gebr. Yan Eeden over WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 STREEK PAGINA 21 Koos Reugcbrink, gastschrijver verlaat de Leiderdorpse raad LEIDERDORP - "Ik heb nu acht jaar in de Leiderdorpse raad gezeten, dat is lang genoeg geweest. Na zo'n tijd loop je het risico datje een soort van instituut wordt". Ontspannen, een sigaar in de mond, Datje aangesproken kan worden zit Koos Reugebrink in zijn stoel, een leren fauteuil in de onver moed grote woonkamer aan het Munnikenpark, Een overrom pelend verteller, zijn volle stem geluid vult de hele kamer. Koos Reugebrink (47) bekend om zijn gloedvolle betogen voor "de armsten der armen" ("met die bevolkingsgroep wil ik solidair zijn, dat beschouw ik als de meest wezenlijke taak van de over heid") kwam in 1972 in de raad. Als AR-lid maakte hij deel uit van de Protestants-Christelijke Groepering (PCG), een lijst- verbinding van ARP en CHU. Na vier jaar raadslidmaatschap werd hij wethouder van sociale zaken, volkshuisvesting en midden standsaangelegenheden. Tot juli 1976. Toen verruilde hij, wegens drukke werkzaamheden - hij was benoemd tot raadsheer plaatsvervanger bij de belas tingkamer van het Amsterdamse gerechtshof - zijn wethouders zetel weer voor een plaatsje in de raad. Maar ook daaraan komt na de verkiezingen een einde. De belangrijkste reden: Het samen gaan van KVP, CHU en ARP in één CDA, dit jaar ook in de Leiderdorpse raad. Boodschap "Ik ben er altijd een voorstander van geweest om één Christelijke partij te vormen, maar het CDA is niet wezenlijk Christelijk. De es sentie van een Christelijke partij is voor mij, dat het Christendom je uitgangspunt is. op je Christelijke beginselen, zoals je een socialist kan aan spreken op zijn socialistische overtuiging. Maar zo ligt het niet bij het CDA. Als je CDA'ers op hun beleid aanvalt met het ver wijt dat ze niet Christelijk han delen mogen ze zeggen: daar heb ik geen boodschap aan. Aantjes wilde dat anders. Hij wilde dat je elkaar binnen het CDA op het Christelijke uitgangspunt kon aanspreken. Maar Aantjes verloor die strijd. Dat is mijn be zwaar tegen het CDA. Niet, dat het geen Christelijke partij zou zijn, maar dat de leden van deze partij niet-Christelijk zijn. Uit dit standpunt moet ik mijn con sequenties trekken. Ben ik tegen een CDA op landelijk niveau, dan moet ik het ook op plaatselijk ni veau zijn, anders ben je niet ge loofwaardig meer" Streng, bijna bezwerend: "Maar zolang er een ARP bestaat blijf ik lid van die partij". Over de verstandhouding AR- PvdA: "Als je alles bij elkaar op telt, het zuiver politiek be schouwt, spreekt het socialiscti- sche begrip gerechtigheid AR- leden meer aan dan de vrijheid van de liberalen. Ten diepste komt dat. doordat hun begrip van vrijheid is gebaseerd op per soonlijke verantwoordelijkheid. Dat past niet binnen de mens beschouwing van de ARP. Ver antwoordelijk zijn betekent ant woord geven. Persoonlijke ver antwoordelijkheid houdt in, dat je jezelf antwoord geeft, maar het gaat er juist om, dat een ander moet antwoorden". Hardop denkend, alsof hij er nog helemaal niet uit is hoe dat mo gelijk is: "Eigenlijk is het vreemd. Als je lid bent van de AR, of van een van de twee andere bij het CDA aangesloten partijen, wordt je automatisch lid van het CDA. En dat voor de partij die altijd de soevereiniteit in eigen kring heeft beleden". Journalistiek Reugebrink hoeft er niet bang voor te zijn dat hij na zijn vertrek uit de raad niets meer om handen zal hebben. Politieke ambities, bij voorbeeld de wens om actief deel te nemen aan de landelijke poli- BTW tiek, heeft hij niet. "Maar hij trekt activiteiten aan en zal nooit een man worden met veel vrije tijd", zegt Chris, zijn vrouw, wat gela ten. Het was in 1957. Koos Reugebrink had de Rijks Belastingacademie doorlopen en werkte als douane-inspecteur. Liep met een pet op langs de grens, smok kelaars aanhouden die er nooit In die tijd vroeg iemand hem een bepaald zaakje uit te zoeken. Dat deed Reugebrink. De zaak ging hem zo interesseren dat hij zich er verder in ging verdiepen. Hij schreef er een artikel over in het weekblad voor fiscaal recht. Het gevolg: een telefoontje van het ministerie van financiën of hij daar niet wilde komen werken. In '58 verhuisde de familie Reuge brink naar Den Haag. Het laatste hooi dat Reugebrink op zijn vork heeft geladen is: eens in de maand een artikel produceren voor het Leidsch/Alphens Dag blad. "De journalistiek, dat is weer iets nieuws, ik houd van j dingen. Voorlopig heb ik ischoots voldoende ideeën om er het een en ander over op papier te zetten. Ik heb wel meer geschreven, maar dan was het voor mezelf. Misschien zit het ook een beetje in de familie:» een broer was journalist bij het Pa rool, in de oorlog. En wie weet waar die artikeltjes uiteindelijk toe zullen leiden Eén artikel heeft destijds mijn hele leven veranderd Een balletje kan vreemd rollen. Bij toeval verdiepte Reugebrink zich op het ministerie in een wat uit zonderlijke Franse belasting: de Taxe sur la Valeur Ajouté (TVA) onze latere BTW. Toen deze be lasting op een gegeven moment uit de Europese ijskast moest worden opgediept om in heel Europa te worden ingvoerd was Reugebrink de aangewezen per soon om de btw BTW het Neder landse belastingstelsel in te pas- Toen de wet aan den volke moest worden duidelijk gemaakt ver scheen Reugebrink iedere maandag van oktober '68 tot feb ruari '69 tien minuten lang, vóór Barend de Beer, op het televi siescherm. Zijn aan dit optreden ontleende bijnaam is gebeleven: de Barend de Beer voor de mid- .denstand. Tot 1970 bleef Reugebrink bij het ministerie van financiën, de laatste 5 jaar gecombineerd met een bijzonder lectoraat in het be lastingrecht aan de universiteit van Leiden. In 1970 werd hij ge woon lector. Vertrok van het mi nisterie van financiën met een loodzware, bij zijn afscheid ge kregen koffer. Maakte deze kof fer thuis open: eruit rolden alle stukken die hij de laatste jaren "niet had afgedaan". "Aan de grens" In dienst van de universiteit nog zijn doctoraal examen in het be lastingrecht gedaan. Steeds ui terst actief geweest op zijn vak gebied en alles wat daar omheen zit. Zo verschijnt binnenkort van zijn hand een boek over zijn oude vak: "Aan de grens", een inlei ding in het douanerecht. Maar ook daarbuiten heeft hij zich begeven. Al zeven jaar lang preekt Koos Reugebrink gere geld in gemeenten zonder domi nee, zo nu en dan ook in Leider dorp. "Theologie neemt de helft van mijn tijd en van de ruimte in mijn boekenkast in beslag. Ik ben er niet voor, om politieke stand punten vanaf de kansel uit te dra gen, maar ook dit werk heeft duidelijk politieke aspecten. Je moet de mensen het fundament aandragen, de palen in de grond steken, maar dan moeten ze zelf het metselwerk daarop verrich ten. In de praktijk van het leven moeten de mensen uiteindelijk zelf hun beslissingen nemen, maar dan moeten ze ze kunnen nemen ook". LEIDEN - Minister Tuijman (Verkeer en Waterstaat) vindt niet, dat de functie van de toekomstige Schipholspoorlijn en de Zoetermeerlijn ondermijnd wordt door een verbre ding van de Rijksweg 4 tussen Burgerveen en Voorburg. De bewindsman antwoordt dat op schriftelijke vragen Tuijnman het Tweede Kamerlid voor de PvdA Van der Doef. Volgens de minister zou ondermij ning alleen kunnen plaatsvinden wanneer de afwikkeling van het verkeer op de rijksweg belangrijk verbeterd zou worden. "Op het ogenblik is de verkeersaf wikkeling nog alleszins redelijk en het is de bedoeling door een tijdelijke verbetering van de weg dit ook zo te houden", aldus Tuijnman. Op de vraag van Van der Doef op welke prognoses de voorgestelde verbreding is gebaseerd, zegt de minister dat gebruik is gemaakt van de resultaten van het provin ciale verkeers- en vervoersmo del. Daarbij is van de veronder stelling uitgegaan dat de Schiphollijn en de Zoetermeer lijn in bedrijf zijn en ook enkele op wegenplannen staande nieuwe verbindingen gereed zijn. Minister Tuijnman wijst er verder op dat in het in 1975 verschenen meerjarenplan personenvervoer "de rijksweg tussen Den Haag en Leiden,' al wordt genoemd als één van de acht projecten die in de periode 1976-1978 in uitvoe ring zijn en worden genomen. Verder is in 1977 als beleidsvoor nemen van het vorige kabinet aangekondigd, dat rekening wordt gehouden met een aan zienlijke verbreding (2x4 rij stroken) van het gedeelte van de rijksweg 4 tussen Den Haag en Leiden. Volgens de bewindsman zal bij de eerstvolgende herziening van het meerjarenplan de prioriteit van de verbreding opnieuw worden afgewogen. Vooralsnog vindt minister Tuijnman dat de rijksweg te zijner tijd verbreed zal moeten worden. DUIN- EN BOLLENSTREEK - De werkloosheid in de Duin en Bollenstreek is in de laatste maand iets afgeno men. Dat in tegenstelling tot vorig jaar. Toename van de bedrijvigheid in de bouw- en metaalsector waren mede debet aan deze gunstige ontwikkeling. Onder meer in de gemeenten Noordwijk, Noordwijkerhout en Lisse zijn enige woningbouwp rojecten (nieuwbouw) nu goed van de grond gekomen. Daarnaast begint, zoals vrijwel ieder jaar, de wer keloosheid in de landbouw wat te dalen als gevolg van het hervatten van de seizoenswerkzaamheden in de blocmbollenbedrijven. De werkloosheid onder vrouwen is in vergelijking met vorig jaar wat minder sterk gedaald. In de meeste beroepsgroepen bleef het aanbod gelijk. Ook voor vrouwen geldt dat in de sec tor landbouw de bedrijvig heid van bloembollenbe- drijven weer is toegenomen. Eind januari 1978 stonden 483 mannen geregistreerd als werkloos, in de maand daarvoor (dec. '77) waren dat er 497. In januari 1977 stonden 589 mannen te boek als zijnde zonder werk. De geregi streerde vraag in de afgelo pen maand bedroeg 235 ar beidskrachten. In de Duin en Bollenstreek waren in ja nuari 1978 194 vrouwen zon der werk, zes minder dan in de voorgaande maand. De geregistreerde vraag naar arbeidskrachten bedroeg in januari 55. ALPHEN AAN DEN RIJN - De meerderheid van de Alphense commissie voor ruimtelijke or dening en stadsontwikkeling is er voor geporteerd dat het ge meentebestuur in beroep gaat tegen de beslissing van Gedepu teerde Staten om Van Tol uit Ter Aar een ontgrondingsvergun ning te geven. Van Tol wil zoals bekend aan de Nieu wkoopseweg een viskwekerij beginnen. Het college van burgemeester en wethouders vindt dat een derge lijk bedrijf geen agrarisch be drijf is, de provincie is het te genovergestelde van mening. In een nogal lacherige discussie, waarbij H. van Steenis (Prog ressief Alphen) een viskwekerij betitelde als "natte veeteelt" was alleen deze bioloog tegen het college-voornemen. VVD'er Vis wilde nog eens met zijn frac tie overleggen alvorens een de finitief standpunt in te nemen. Uit de discussie bleek de be duchtheid, dat een eventuele viskwekerij wel eens zou kun nen uitgroeien tot een "klein Avifauna", dat er mogelijk rec- reatie-achtige toestanden ron dom zouden gaan ontstaan. Uit de discussie werd verder ook duidelijk waarom het gemeen tebestuur zo graag opheldering wil hebben over het strijdpunt tussen gemeente en provincie. Als de redenering van de pro vincie juist is, hetgeen Alphen dus bestrijdt, dan kan het ge meentebestuur bouwvergun ningen nodig voor het maken van bassins en eventuele (bij)gebouwen nauwelijks meer weigeren. Dit steekt Alphen te meer, omdat van de plannen van Van Tol nauwelijks iets bekend is. (Tegenover ons verklaarde Van Tol daarover nog niets te willen zeggen in dit stadium, Red.). Los nog van dit alles maakte wet houder J. \V. Haanstra tenslotte ook nog duidelijk, dat het col lege weliswaar niets heeft tegen een viskwekerij, mits op een goede plaats en met voldoende inzicht in de plannen. Maar een viskwekerij op de door Van Tol beoogde plaats aan de Nieu wkoopseweg ziet het col lege niet zitten. Een verklaring over het waarom daarvan bleef achterwege, het college wil eerst opheldering over de vraag is een viskwekerij een agrarisch bedrijf of niet r Van der Kroft: experiment LEIMUIDEN - De vier caféhouders die Leimuiden rijk is, mogen zelf gaan bepalen wanneer zij de deur van hun bedrijf 's avonds of in de nachtelijke uren in het slot zullen laten vallen. Het experiment, dat een jaar duurt, gaat in zodra de gemeenteraad "ja" tegen het voornemen van burgemees ter en wethouders heeft gezegd. Als de raad, die morgenavond vergadert, een positief oordeel zou vellen, zijn de café's vrijdag avond vermoedelijk al langer open dan tot nu toe het geval was. Leimuiden volgt hiermee "buurman" Alke made die al eerder de plaatselijke horeca- mensen de vrije hand gaf om zelf het sluitingsuur uit te maken. De proef van een halfjaar, die nogal wat opzien baarde in heel het land (het dorp was de eerste gemeente die zoiets durfde te doen), slaagde glansrijk. De tijdelijke maatregel werd veranderd in een definitieve; de politieverordening werd hiervoor aangepast. Niet bevredigend De huidige situatie Cs avonds om twaalf uur dicht) werkte niet bevredigend. Dit was voor burgemeester Van der Kroft het sein om de café-exploitanten eens te polsen of zij voor een "vrj" sluitingstijdstip te porren waren. Maar eerst stak hij zijn licht op in Alkemade en liet zich goed op de hoogte brengen van alle voor- en nadelen. De poli tie kon ook niets anders dan gunstige gelui den laten horen. Toen besloot Van der Kroft de vier caféhouders te vragen wat zij van het plannetje dachten. Zij reageerden thousiast en het licht werd op „groen", ge zet. "Je moet ook de verantwoordelijkheid daar durven leggen waar zij hoort," zegt de bur gemeester. "Nee, we leggen de exploitanten geen beperkingen op. Zij zijn verantwoor delijk voor een goede gang van zaken. Eer lijk gezegd verwacht ik ook niet dat ze iedere nacht weer opnieuw tot verschrik kelijk laat open zullen blijven. Voor een goede bedrijfsvoering kan dat gewoon niet." Het gemeentebestuur van Leimuiden wacht nog even met het veranderen van de poli tieverordening. Van der Kroft: "We zullen eerst maar eens kijken hoe het expiriment verloopt en niet al te haastige stappen on dernemen. Wanneer alles naar wens gaat komt dit wel aan de orde,,' is zijn mening. Verruimd Vreest Van der Kroft geen "run" vanuit die plaatsen (met name de grotere steden) waar de café's wél aan een bepaalde sluitingstijd zijn gebonden? Die vrees wordt wel uitgesproken, maar ik geloof niet dat zij steekhoudend zijn. In het hele gebied zijn de openingstijden inmid dels al zoveel verruimd dat men daar zijn draai wel zal kunnen vinden. Bovendien zijn de horecamensen heus wel in staat om hun eigen boontjes te doppenDaar maak ik me niet zo druk over. En of er her rieschoppers naar het dorp zullen komen, ach, eerlijk gezegd verwacht ik dat niet. Gewoon omdat er voldoende uitgaansmo gelijkheden tot in de verre omgeving zijn. Als iemand eenmaal ergens een pilsje of een borrel drinkt zal die heus niet zo gauw op stappen om zijn vertier op een andere plaats te zoeken." Blijft nog het feit dat die late cafébezoekers wel eens voor wat overlast (hard praten, zingen, draaiende motoren enz.) zouden kunnen zorgen. Van der Kroft blijft er nuchter onder. "Ik ge loof niet dut er enorme verschuivingen zullen plaats vinden. Kijk, er is al een feite lijke situatie (Alkemade). Daaraan hebben we ons kunnen spiegelen. Het is dus echt niet zo dat we ons op glad ijs wagen." Zuster Vink onderscheiden KATWIJK - Zuster M. Vink heeft gisteravond in haar functie als hoofd van de afdeling kinderre- validatie van het Rijnlands Zeeh ospitium in Katwijk een onder scheiding ontvangen. Dit gebeurde tijdens een door car navalsvereniging De Bierbengels van het marinevliegkamp Val kenburg georganiseerde feest avond in het Zeehospitium. Mev rouw Vink kreeg voor haar grote inzet "de ridderorde der Bierbengels". Prins Roef de Eerste en de Raad van Elf kregen een onderscheiding van de Bre dase Carnavalsvereniging voor de vele jaren dat zij nu al het car navalsfeest in het Zeehospitium organiseren. NOORDWIJK - Konijnenburg Mark B.V. heeft de Amerikaanse handel overgenomen van Gebr. van Eeden uit Noordwijkerhout. Directeur J. van der Mark deelde dit gisteravond mee tijdens de traditionele personeelsavond van het internationaal bekende Noord wijkse boll en bed rijf. Vorig jaar kwam deze onderneming herhaaldelijk in het nieuws door de verkoop van grond in het Vin- kenveld aan een tweetal aanne mersbedrijven als onderdeel van een reorganisatie. De heer Van der Mark gaf een uit eenzetting van de overwegingen, welke tot de overname hadden geleid. De broeierij-handel blijkt steeds moeilijker te worden. De bollenomzet van K M bestaat voor twintig procent uit droog- verkoop en de handel van de Gebr. Van Eeden was daarom passend. Daarbij kwam dat de In Noonlwijk Amerikaanse broeicrshandel tot praktisch nul was teruggelopen. Bovendien moest K M koste wat het kost compenserend werk vinden wilde het bedrijf als ge volg van de ingrijpende reorgani satie geen arbeidsplaatsen verlie zen. Hierin was'men geslaagd en zelfs meer dan dat. Zo waren na de overname enkele per soneelsleden van de Gebr. Van Eeden bij K M in dienst getre den. Dit jaar gebeurt de bol- lenpakkerij nog in de bedrijfs ruimten van Van Eeden aan de Gooweg, omdat K M zeil' nog niet over haar nieuwe accommo datie kan beschikken. /ervolgens werden een drietal ju bilarissen gehuldigd. Ben Steen voorden was veertig jaar in dienst van K M en hij behoorde tot de categorie ras-chauffeurs, die nooit brokken maken. Hij werd op de voet gevolgd door Cees Heemskerk, eveneens veertig jaar werkzaam bij het Noord- wijkse bollenbedrijf, in een ver scheidenheid van functies, maar verreweg het langst in de pakaf- deling. Ben Werkhoven sedert ja ren boekhouder, vierde zijn zilve ren jubileum. In feite vormden de Werkhoven's een K M-echt- paar want mevrouw Truus Werk hoven heeft ook een aantal jaren haar krachten aan het bedrijf ge geven. Directeur Van der Mark overhan digde cadeau's aan de jubilaris sen, terwijl de dames in de bloe men werden gezet. RUSSISCHE PIANIST IN ALPHEN de Oudshoornsekerk morgen wordt verzorgd door de Russi sche pianist Youri Egorov. De 23-jarige Rus, die zich in Neder land heeft gevestigd, studeerde aan het conservatorium in Mos kou bij Jakof Zak. Zeven jaar ge leden, viel hij op 17-jarige leef tijd in de prijzen op het Parijse Marguerite Longconcours. Enkele jaren later werd hij tweede op het Tsjaikovski-concours in Moskou en in 1975 behoorde hij tot de prijswinnaars op het Ko ningin Elisabeth-concours in Brussel. Youri Egorov heeft sinds hij in Nederland woont opgetreden met de belangrijkste orkesten in Nederland. Het concert in de Oudshoornse kerk morgenavond begint om 20.15 uur. van het Leirisch/Alphens Dagblad Barend de Beer voor de middenstand.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21