LEIDSCH DAGBLAD „Van luchtig Rooijen ten onrechte polis-zaak" over Weinig geld voor apo's f vm Mir y/andaag Volgens verzekeringen wel voordeel in overgangstijd Elizabeth Taylor wil diamant van Burton verkopen Morele kwestie Opnieuw vrachtauto tegen laag viaduct Aanbieding bontmantels VanEgmond Breestraat Bontmode 'NEDERLAND TE LANKMOEDIG' ÜEvanURK WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35470 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Kwikcitroen" BRUSSEL (AP) - Een vrouw heeft op het politiebureau van de Belgische plaats Heverlee in de omgeving van Leuven een met kwik besmette ci troen ingeleverd. Verschei dene artsen hebben de aan wezigheid van kwik in de gele zuidvrucht vastgesteld. De politie heeft nog niet willen meedelen uit welk land de ci troen afkomstig is maar heeft laten doorschemeren dat er nieuwe maatregelen op komst zijn om het geïmpor teerde fruit aan een scherpere controle te onderwerpen. In Nieuwe Pekela is een sinaas appel gevonden met acht kleine korreltjes kwik erin. De sinaasappel is voor onder zoek naar de provinciale keuringsdienst van waren in Groningen gebracht. Hij was zaterdag gekocht in Stadska naal. De politie in het Engelse Black burn, heeft meegedeeld dat twee „kwiksinaasappels" die daar bij een groentenwinkel waren gekocht, plaatselijk door een jongen waren vergif tigd. 30 PAGINA'S De Italiaanse communis tenleider Enrico Berlinguer is kabinetsformateur An- dreotti tegemoet gekomen. Hij heeft de eis tot rege ringsdeelname van de com munisten laten vallen. An- dreotti kan nu gaan werken aan een programma dat kan rekenen op de steun van Be- rlinguer... PAGINA 9 Duitsers verbaasd over Ne derlandse televisie... PAGINA 5 Griep nadert het punt van epidemie... PAGINA 7 Ivic neemt ontslag bij A jax... PAGINA 15 Geen akkoord over bouw- cao... PAGINA 25 Lichte vorst Weer melding van onlusten in Libanon BEIROET (Reuter) - Voor de tweede achtereenvolgende dag is het vandaag in Beiroet tot zware gevechten gekomen tussen Syri sche eenheden van de Arabische vredesmacht en troepen van het Libanese leger. Volgens ooggetuigen beschoten de Libanezen met mortieren en ra ketten een Syrische legerkazerne aan de oostkant van de stad, aan de hoofdweg naar Damascus. Zwaarbewapende Syrische mili tairen namen in de vroege mor gen posities in op de daken van de omliggende gebouwen. Giste ren waren bij de gevechten in hetzelfde gebied ruim twintig doden en ongeveer dertig ge wonden. Volgens onbevestigde berichten werden gisteren enkele Syrische militairen gevangen ge nomen en in de betrokken Liba nese kazernes opgesloten. Dit zou de aanleiding zijn tot de strijd. DEN HAAG (SP, ANP) - Volgens verzekerings experts doet het CDA-Tweede Kamerlid drs. M. J. van Rooijen ten onrechte erg luchtig over de zaak van de koopsom-polissen. De staatssec retaris van belastingen in het vorige kabinet wekte gisteravond de indruk alsof de politici die nog gauw een koopsom-polis afsloten voordat dit middels een wetswijziging verboden werd daar geen baat bij hebben gehad. Dit is volgens 'Ie verzekeringsexperts slechts ten dele waar. Volgens Van Rooijen werd de koopsom-polis van 100.000 wetswijziging in september 1977 met terugwerkende kracht tot 15 november 1975 ingevoerd. Met andere woorden: iemand die op de valreep nog zo'n fiscaal foefje uithaalde profiteerde daar niet van. De verzekeraars wijzen er echter op dat in de twee tus senliggende jaren een overgangs regeling heeft gegolden die toch nog "redelijk aantrekkelijk" was. Zelfs zo aantrekkelijk dat er nog voor honderden miljoenen gul dens van dit soort "overgangs polissen" zijn gesloten. Voor 15 november 1975 was het voor Nederlanders met een hoog inkomen helemaal profijtelijk een zogenaamde kortlopende koopsom verzekering af te sluiten waarvan de premie niet in ter mijnen maar in één keer vooraf werd betaald. Vooral als die pre mie met geleend geld, bijvoor beeld met een hypotheek op het eigen huis werd betaald, was het fiscale voordeel groot. Zo'n koopsompolis was in wezen niets anders dan een gewone ka pitaalverzekering op het leven. Er was echter één verschil: de verzekering kwam niet twintig tot dertig jaar later tot uitkering maar al na vijf of zes jaar. Die uit kering bestaat uit de betaalde premie plus de daarop door de verzekeringsmaatschappij ge kweekte rente plus een eventueel winstaandeel. Dankzij een oude wet, die indertijd bedoeld was om het sparen via een levensverzeke ring aan te moedigen viel de ren tewinst niet onder het normale tarief van de inkomstenbelasting maar onder een speciaal uiterst vriendelijk regime. Omdat een kapitaalverzekering op het leven meestal voor pensioendoelein den werd gebruikt was hier sprake van een alleszins redelijke regeling. Totdat de verzekeringsmaat schappijen er achter kwamen dat de wet ook nog op de bovenge noemde, zij het legale manier, kon worden toegepast. Op die werd het mogelijk op een - Piano's »oor -2.715.. 2.435.. 2.715.- 2.795.- 4.255.. 2.945.- 7.895.- 5.400.- n.w) .5.340;. 3.995.- 4.705.- 3.595.- I» BECHNER (nieuw) 5.3407- 3.995.- Yamaha (nieuw) 4^95^ 3.560.- Aug. Förster* 4.480 - 3.640.- Alex.IRMBACH.TvWs:. 4.535.- Steinway Sons*13.3007-10.7 50.» TCHAI KA(nw)i.wv 2^50:- 5.595.- Heagele* 8.000:. 5.450.- Vleugels Ibach* 19^00:. 14.100.- Bösendorfer* .30.250:. 18.900.- Yamaha* 14,170.- 9.350.- Steinway&Sons 35.400;.20.900.- ESTON IA (nieuw)34rSOO.-21.940.- IBIüthner* 29^007- 18.300.- GrotrianSteinweg24.400r-14.900.- BECHNER(nw) Ü790.-10.990.- I Bechstein* 22.900.- 13.900.- zes jaar een schone winst van zon 23.000 te boeken zonder dat er sprake was geweest van een in vestering. Ook politici, onder wie zich acht oud-bewindslieden en 38 Kamerleden zouden bevinden, hebben van de koopsom-regeling gebruik gemaakt. Volgens een woordvoerder van de belasting-inspecteurs die de zaak aanhangig hebben gemaakt zijn de inspecteurs "niet over één nacht ijs gegaan". Hij zei dat de zaak eerst duchtig was bespro ken. Hij merkte verder nog op dat het er de inspecteurs niet om te doen is bepaalde Kamerleden aan de schandpaal te nagelen. "Waar het om gaat is of politici die als wetgevers een bepaald wettelijk misbruik willen tegen gaan zichzelf kort voor het sluiten van de markt aan dat misbruik hebben bezondigd" PvdA-voorman Den Uyl heeft gis teravond laat meegedeeld dat de PvdA-beWindslieden uit het vo rige kabinet geheel vrijuit gaan Hij heeft alle vroegere bewinds lieden over deze zaak benaderd. Op grond van pertinente navraag, aldus Den Uyl, is mij gebleken dat geen enkele bewindsman van de PvdA uit het vorige kabinet van de gewraakte constructie ge bruik heeft gemaakt. Ria Beckers, PPR-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, heeft van morgen gezegd dat ook de voor malige PPR-bewindslieden noch voor zichzelf noch voor hun ge zinsleden koopsom-polissen hebben aangeschaft. (Zie ook pagina 7) TOKIO (Reuter) - De filmster Elizabeth Taylor wil de zware diamant verkopen, die haar indertijd door haar gewezen echtgenoot, de filmacteur Ri chard Burton is geschonken, zo heeft een diamantfirma bekendgemaakt, die met de verkoop is belast. Volgens een woordvoerster van de firma zal de prijs van de diamant meer dan vier mil joen dollar zijn. Elizabeth Taylor, die thans ge huwd is met de gewezen Amerikaanse minister van marine John Warner, wil een deel van de opbrengst beste- den voor de bouw van een ziekenhuis in Botswana. Richard Burton schonk de diamant in 1969 aan Taylor. De edelsteen bevindt zich thans in Parijs en ieder, die hem wil bekijken moet 2.500 dollar betalen. BOSTON -Inde haven van bos ton is gisteren als gevolg van de he vige storm het schip Peter Stuyve- santgekanteld en vervolgens ge zonken Ltr Claerijn jonge genever 11.95 Ltr Boompjes jonge genever 11.49 Ltr Henkes vieux 11.95 Ltr Hartevelt citroengenever 10.95 Scotch whisky White Label 11.95 Franse cognac Napoléon 11.95 Dry Gin Silvertop 10.95 Cinzano rood en wit 3.98 KENNEDYLAAN7 BEVRIJDINGSPLEIN 19 -LEIDEN KOPERMOLEN 36 J Aan de wijze waarop een aantal kamerleden zich, naar het ver moeden van de belastingin specteurs, via het systeem van koopsompolissen fiscaal voordeel heeft verschaftzit niets illegaals. Het is niet overbodig dat in het inmiddels opstekend lawaai nog eens nadrukkelijk vast te stellen. Vooropgesteld nogmaals dat het bericht op waarheid berust dan hebben de politici eenvoudig ge bruik gemaakt van een pnjuist- de Een strafrechtelijke kant aan de zaak zit er dus niet. Wel een ethi sche, een morele daar gaat het de in een steeds slechter fiscaal kli maat werkende inspecteurs na tuurlijk om) en een politieke. Want kamerleden fungeren als mede-wetgevers. Aan hen de taak aan bestaande en opgespoorde onrechtvaardigheden in de maatschappij een eind proberen temaken. En in dat licht bezien is het moeilijk te aanvaarden dat mensen, wier voornaamste ar beid er uit bestaat de dingen die krom zijn recht te buigen, in de slotfase nog even gauw profijt trekken van een door henzelf al als onrechtvaardig beschouwde regeling. Belastinginspecteurs staan niet be kend als onbesuisde lieden. Hun werk vereist nauwgezetheid en discretie. Ze treden zelden op deze wijze naar buiten. Men mag dus veilig aannemen dat hun ver moedens, neergelegd in de brief aan Kamervoorzitter Vondeling een breder draagvlak hebben dan het krante-artikel van september vorig jaar waarop zij doelen. Hun ambtsgeheim zal hun er toe hebben gebracht nadere gegevens achter te houden. De Tweede Ka mer zal er daarom goed aan doen de zaak grondig te laten uitzoe ken. Dat zou het bestf kunnen door een commissie van onafhan- kelijken. Kamercommissies zelf lijken daar in dit geval niet zo geschikt voor. Tot slot nog een re lativerende opmerking: voordat met afgrijzen naar het Binnenhof wordt gewezen, mogen wel wel bedenken dat er meer personen in dit land zijn die-waar het belas tingen betreft - een, laten we zeg gen, gróte soepelheid aan de dag leggen. DEN HAAG (SP)-Minister Albeda van sociale zaken is niet van plan grote bedragen beschikbaar te stellen voor het betalen van de arbeidsplaatsenovereenkomsten (apo's). De Federatie Neder landse Vakbeweging had de mi nister gevraagd 500 miljoen uit te trekken om dergelijke afspraken over werk en werkomstandighe den in bedrijven te financieren. De minister zei in het tv-pro- gramma Den Haag Vandaag eerst wel eens te willen weten wat de vakbonden precies wil len met de arbeidsplaatsenover eenkomst. 'Ik heb de indruk, dat er een aan- Zes ongevallen in ruim twee weken (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Voor de zesde maal in twee- ëneenhalve week is vanochtend rond tien uur weer een vrachtauto tegen de bint opgereden, die het verlaagde viaduct bij de Wil lem de Zwijgerlaan - Oegstgeesterweg markeert. Ditmaal werd de auto be stuurd door een 26-jarige chauffeur uit Reeuwijk. De ca bine van de auto werd grotendeels vernield en ook de eerste van de twee containers werd be schadigd. De chauffeur bleef on gedeerd. Bij name ting bleek dat de vrachtwagen met oplegger 3.90 meter hoog was. Tien cen timeter meer dan volgens de borden mogelijk is om on gestoord het viaduct te kunnen passeren. De bestuurder ver klaarde de waar schuwingsborden wel te hebben ge zien, en ook vaart te hebben verminderd. Bij het naderen van de bint dacht hij echter, dat de auto zonder brokken te maken zou kunnen passeren. De botsing met de bint verliep met een dermate grote kracht dat de stel lage omver gewor pen werd. Het ver keer moest vanoch tend geruime tijd worden omgeleid, omdat de vrachtauto verwijderd moest worden en de bint hersteld. De Reeuwijkse Chauffeur schatte de schade op ongeveer 15.000 gulden. (zie ook pagina Lei den) tal zaken bij ondergebracht wordt, waarvoor wij allang potjes hebben', aldus de bewindsman. In dat verband dacht hij aan kwali teit van arbeid, om-, her- en bij scholing, arbeidstijdverkorting en aanpassing van bedrijfs takken. Overheidsgeld steken in zaken als de overschakeling van 4 naar 5 ploegendiensten, zoals onder meer bij Hoogovens is bepleit, is voor de minister van sociale za ken geen haalbare kaart. Behalve de al bestaande potjes heeft de regering niet veel meèr dan «nkele tientallen miljoenen over voor nieuwe experimenten in het kader van arbeidsplaat senovereenkomsten, zo voor spelde de minister. Povertjes Een woordvoerder van de FNV zei vanmorgen dat de uitlatingen van Albeda 'uiterst povertjes' af steken tegen de verwachting die indertijd is gewekt. Een oordeel over de enkele tientallen miljoe nen die de minister heeft ge noemd is pas echt mogelijk als vaststaat voor welke maatregelen in het kader van de werkgelegen heid dan de rest van de anderhalf miljard gulden wordt gebruikt die het vorige kabinet in oktober r dit doel reserveerde. Modellen uit onze show-kollektie nü met hoge kortingen. Breestraat 173, Leiden 071-123337 r maandags gesloten. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 210221. Tegen Arabische boycot van Israël In het algemeen veel bewolking en plaatselijk sneeuw. Overwegend lichte vorst met maximum temperaturen van omstreeks min één graad. Zon op: 8.07 uur, onder: 17.42 uui Maan op: 8.44 uur, onder: 20.28 u Hoogwater te Katwijk om 4.22 en uur, laagwater om 0.15 en 12.37 i Rotterdam S|W?1898 Westersingel 42, tel. (010)363500 Dagelijks geopend van 9-17.30 uur Vrijdag koopavond van 19-21 uur. Rechtstreeks van importeur: Estonia, Steinway, Irmbach, Tchaika, Bechner, Cherny, Rich.Weber. DEN HAAG (ANP) - Nergens in de westerse wereld neemt de over heid zo'n lankmoedige houding aan tegen de Arabische boycot van Israël als in Nederland. Dat staat in een zwartboek van het centrum voor informatie en do cumentatie Israël (Cidi) over de boycot en het effect daarvan op de Nederlandse samenleving. Op één maatregel na heeft de Ne derlandse regering er niets tegen ondernomen. Dat was in 1977, toen minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken, in af wachting van een definitieve re geling, de afgifte verbood van verklaringen omtrent iemands godsdienst. Het ging hierbij vooral om de zogenaamde niet- jood-verklaringen. In andere landen (Frankrijk, En geland, Canada en Amerika) be staat inmiddels een anti boycot-wetgeving of zijn daartoe procedures op gang. Het zwart boek somt dertien gevallen op waarin Nederlandse bedrijven en de Nederlandse regering toege ven aan de Arabische boycotei- sen ten aanzien van Israël uit angst op de Arabische zwarte lijst te komen. De boycotregels worden opzette lijk vaag gehouden opdat be drijven, die zaken doen met Ara bische landen, klakkeloos opvol gen wat ze wordt gevraagd zoals het tekenen van verklaringen dat zij geen zaken zullen doen met Is-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1