Dan zien we ze nooit meer terug Je wordt niet zomaar blind van contactlenzen De vitamine C in wintergroente De lente begint in Bovenkarspel Leclame v< vitamine- tabletten verboden WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 Er zijn mensen blind geworden van het dragen van contact lenzen. Dit alarmerende bericht kwam onlangs in het nieuws na pu- blikaties in Koopkracht (het blad van Konsumenten Kon- takt) en in Welzijn (een huis- aan-huis verspreide uitgave van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen). Beide bladen gaven de schuld aan de beunhazen onder de con tactlensverkopers, de mannen die, zonder het diploma „con tactlensspecialist'' op zak, len zen slijten aan ieder die ze maar wil hebben. Want dat mag. Er is geen wet in Nederland die dat verbiedt. Er is er wel een op komst, de nieuwe opticiens- wet, maar het zal nog wel even duren voordat die van kracht is. „Er is een nieuwe minister en wat die ermee gaat doen weten we niet", zegt het ministerie van volksgezondheid. Maar intussen. Al die con tactlensdragers zijn natuurlijk verschrikkelijk geschrokken. Want wat kan er dan precies fout gaan met die lenzen? Wat is er gebeurd met de mensen die blind zijn geworden? En hoeveel zijn dat er dan wel niet? Koopkracht heeft het over „de gevallen". Dat zijn er dus meer dan een. Maar de contactlens- verkopers zeggen: „Wij ken nen maar een geval". We bellen Konsumenten Kon- takt. „Wij hebben ons verhaal van Welzijn", zegt directeur B. Donia, „Vraag daar maar hoe het zit." Goed, dan maar bij Welzijn geïnformeerd. Welzijn blijkt zijn informatie te hebben van een onlangs in Gent gehouden congres van de Europese Ver eniging van oogartsen, gespe cialiseerd in contactlenzen. „Daar kwam een aantal fatale ongelukken ter sprake", schrijft het blad. Dit congres is dus uiteindelijk de bron van de alarmerende be richten. De secretaris van deze verenigde Europese oogartsen is een Nederlander, de War- mondse oogarts J. Kiewit de Jonge. Hij verschaft ons ten slotte opheldering over wat er nou precies aan de hand is. Het blijkt in alle gevallen, zeven over heel Europa verspreid, te gaan over ongelukken met „permanent wear"-lenzen. Dat zijn „glaasjes" die dag en nacht in de ogen blijven zitten, maar die niet op grote schaal worden gedragen. Vrijwel iedereen heeft lenzen die je 's nachts uit moet doen. Door zulke lenzen kunnen ook wel oogproblemen ontstaan, maar er is nog nooit iemand blind van geworden. Lenzendragers hoeven zich dus door al die verhalen over blind worden niet te laten afschrik ken. Maar door al het gekrakeel over contactlenzen zijn overigens wel de gediplomeerde con tactlensverkopers in actie ge komen. „Wij zijn betrouwbaar" zeggen ze, ,je kunt ons herken nen aan ons vignet". Als deze mannen gaan praten blijkt hoe verweven alle belangen liggen. Sommige lenzenverkopers hebben zich heel dicht by een oogarts genesteld, in een ziekenhuis bijvoorbeeld en dat maakt opticiens huiverig om hun klanten naar de oogarts te sturen. Want dan gaat die klant natuurlijk ook naar de lezen- verkoper die dicht bij de oog arts zit. Dat ervaren ze als veilig. Op deze pagina kunt u lezen wat de oogarts en de len zenverkopers erover te zeggen hebben. Omgaan met contactlenzen kan in het begin wel eens moeilijk zijn. In de ANVC-voorlich- tingsboekjes staat hoe het moet. Dat wordt op luchtige manier uitgelegd. De opticiens die een speciale op leiding tot contactlensspecialist hebben gekregen zijn verenigd in de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlensspe cialisten (ANVC). Zij vinden het natuurlijk zeer vervelend als er ongelukken met contactlenzen gebeuren want dat is anti-pro- paganda. Ze zeggen daarom dat mensen die contactlenzen wil len hebben erop moeten letten dat ze die kopen bij een gedi plomeerde contactlensspe- Kun je zomaar blind worden van contactlenzen? „Nee" zegt oogarts Kiewit de Jonge. „Bij die zeven ongeluk ken, waarover is gerapporteerd op ons Europese congres, ging het in alle gevallen om de zogehe ten „permanent wear"-lenzen, lenzen dus, die je dag en nacht in het oog houdt. Dat zijn buiten gewoon riskante dingen, die al leen maar onder strenge medi sche controle gebruikt kunnen worden door mensen voor wie in feite geen andere oplossing be staat." Hij licht toe: „De ellende met dit soort lenzen is dat ze ge woon in de handel zijn en dat ze door iedereen die dat wil ook zo maar verkocht kunnen worden" „Om brillen te verkopen, hier in Nederland, moet je gedi plomeerd zijn, maar met con tactlenzen mag iedereen die er een boterham in ziet, zijn gang gaan. Daar komt binnenkort met de nieuwe opticienswet wel ver andering in, maar op het ogenblik bestaat er nog een zeer ongewen ste situatie. Je ziet overal con tactlensinstituten ver schijnen Ander soort De meeste mensen dragen toch een heel andere soort lenzen dan die permanent wear-lenzen„Men „Men schat dat er in Nederland zo'n 500.000 mannen en vrouwen contactlenzen dragen en die heb ben vrijwel allemaal harde of zachte lenzen, die 's nachts uit moeten. Daar zijn ook wel eens problemen mee, maar zulke ern stige gevolgen als met die zeven zijn daarbij nog nooit voorgeko- Bacterie De heer Kiewit de Jonge kent een geval in Nederland met fatale af loop. „Een mevrouw, tegen wie de oogarts had gezegd: „dat moet je niet doen", toen ze vroeg of ze permanent wear-lenzen mocht dragen. Ze heeft ze toch gekocht. Er is een bacterie achter de lens gekomen en binnen een dag ont stond een hele cultuur van bac teriën, waardoor het hoornvlies zeer ernstig werd beschadigd. Op een oog is nu een hoornvliestransplantatie uitge voerd en daarmee kan ze nu veertig procent zien. Moet u zich voorstellen. Een vrouw van der tig jaar, drie kinderen, niets aan de hand, ze draagt alleen een bril, en nu is ze zo goed als blind. Af schuwelijk Welke schade kunnen gewone len zen aanrichten? Zowel harde als zachte lenzen kunnen beschadigingen aan het hoornvlies geven, waar je niet bang voor hoeft te zijn, maar waar je natuurlijk wel mee moet uit kijken. Weet u, contactlenzen kunnen eigenlijk alleen worden gedragen door oplettende men sen, die zelf in de gaten hebben wanneer er iets aan de hand is. Die onmiddellijk doen wat moet, als hun ogen Geïrriteerd raken, namelijk lenzen uit en voor con trole naar de oogarts gaan ,Het is wel zo", zegt Kiewit de Jonge, „dat zachte lenzen op den duur toch meer problemen geven dan harde. Bij zachte lenzen zie je onder meer vaak „rode ogen", die kunnen ontstaan door zuurstof gebrek in het hoornvlies en waar iemand soms weken last van kan hebben. En dan moet toch de lens uit en de bril op". Tegen? Is hij als oogarts tegen lenzen? „O nee, helemaal niet. Ik vind het ook geen ij delheid om con tactlenzen te willen dragen. Je kunt er vaak beter mee zien en je hebt een breder gezichtsveld dan met een bril. En bij school kinderen komt het voor dat hun bijziendheid niet verder met sprongen achteruit gaat, als ze harde lenzen gaan dragen. Wat mij betreft draagt iedereen con tactlenzen. Maar je moet wel weten dat een lens iets heel an ders is dan een bril. Voordatje er aan begint moetje weten of je ogen in goede staat zijn. Dat moet door een oogarts bekeken worden Overbelast De in contactlenzen gespeciali seerde opticiens zeggen dat als je iedereen die contactlenzen wil, naar de oogarts zou sturen, de oogartsen overbelast zouden ra ken. „Toch is het noodzakelijk", zegt de heer Kiewit de Jonge. „Onlangs zag ik een patiente met afwij kingen aan het hoornvlies, waar van ik niet weet of ze er al waren voordat die mevrouw lenzen droeg, of dat ze daarna zijn ge komen. Dat moet natuurlijk niet voorkomen. Kijk, ik ben voor samenwerking tussen de oogarts en de opticiën-contactlensspe- cialist De oogarts kijkt of er niets aan het oog mankeert. De con tactlenss pecialist kan de lens aan meten. Ik ben ertegen (en daar zijn de opticiens, bang voor, voor concurrentie - red.), dat de oog arts die lenzen aan meet, ze ook verkoopt. Hij verkoopt ook geen brillen. Er zijn in Nederland ook niet veel oogartsen die lenzen le veren. Ik ken er maar twee of drie Maar hoe dan ook. een oogarts moet die ogen zien. Stel u voor, onlangs kwam er een meisje op het spreekuur met zachte lenzen en in een oog een moedervlekje Als zo'n vlekje Geïrriteerd wordt, en een lens kan dat doen, dan kan er een heel ernstige vorm van kanker ontstaan. Het is heel jammer voor dat meisje, maar zij kan nooit lenzen dragen. De opti cien bij wie ze ze gekocht had, wist dat niet Begrip De heer Kiewit de Jonge heeft wel begrip voor de opticiens. „Het vervelende is, dat door de grote interesse van het publiek voor contactlenzen, de gemiddelde opticien zich gedwongen voelt, lenzen te gaan verkopen. Anders verliest hij klanten. Want hoe gaat dat? Dochter wil lenzen, moeder komt mee, ziet een leuke zonnebril en die koopt ze ook nog. Dus wat doet die opticien? Die vraagt een jongeman met het diploma „contactlensspecialist" een of twee keer per week te ko men en de contactlensklanten te helpen. Op een gegeven moment houdt die jongen daar ineens mee op en dan moet de opticien maar zien dat hij een ander vindt. Een onbevredigende toestand. Daarom wordt het wel hoog tijd dat lenzen alleen nog maar mo gen worden verkocht door gedi plomeerde contactlensspecialis ten". Van 17 tot en met 26 februari wordt in Bovenkarspel de 45ste Westfriese Flora gehou den. Stond de vorige bloemententoonstelling in het teken van "200 jaar Ame rika", ditmaal is het motto de "Europese gedachte".Aan- leiding is dat 1978 het jaar is waarin de Europese verkie zingen worden gehouden. Meer dan 100.000 tulpen, hyacinten, narcissen en an dere vooijaarsbloemen zullen volgens de organisatoren ook zeggen: de lente begint in Bo venkarspel. Wat kost het Een doorlopende kaart kost 15 gulden. Van 17 tot en met 19 februari kost een dagtoe gangskaart 7.50 en van maan dag 20 februari tot en met de sluitingsdag bedraagt de eenmalige entree 6 gulden. Kinderen tot 14 jaar betalen 3 gulden voor een eenmalige toegangskaart. Hoftuin Wat eens begon als een plaatse lijke tentoonstelling is in de loop der jaren uitgegroeid tot een vermaarde expositie van bolbloemen die jaarlijks meer dan 100.000 bezoekers trekt. In een Europese hoftuin zullen de bezoekers tientallen soor ten planten en bloemen uit alle delen van Europa kunnen terugvinden. Openingstijden De Westfriese flora wordt ge houden in de vergrote veilinghallen van de CNB. Op 17 februari zijn de openings tijden van 14 uur tot 22 uur. Van de 18de tot en met de 25ste van 9 uur 's morgens tot ook 10 uur 's avonds en op laatste tentoonstellingsdag 26 februari sluit men om 6 uur 's avonds. VITAMINE C IN GROENTEN (per 100 gr. Radijs is tegenwoordig zowel in de zomer als in de winter te koop ,,Als de zon korter schijnt en uw gezin minder verse groenten krijgt, zorg dan zelf voor zon- vitamines" verkondigde de firma Chefaro via de televisiereclame om vitaminetabletten aan te prijzen. Het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen heeft daar bezwaar tegen gemaakt en nu mag het niet meer. Standpunt van het Centraal Bureau: je kunt tegenwoordig in de winter eigen lijk net zoveel groenten krijgen als in de zomer en bovendien zit er in bepaalde wintergroenten nog meer vitamine C dan in zo- - mergroenten. Geen gek figuur Het Centraal Bureau heeft lijst gegeven met behulp v we hebben uitgezocht hoeveel vi tamine C er nou precies in zomer en wintergroente zit. In dit over zicht kunt u zien dat de win tergroenten inderdaad geen gek figuur slaan. Spruiten spannen zelfs de kroon wat het C-gehalte betreft. Voor de volledigheid staat er van alle groenten in hoeveel C ze bevatten rauw en gekookt. Wat je het lekkerst vindt hangt natuurlijk van je voorkeur af. De een is gek op rauwe rooie kool en de ander lust het alleen maar gekookt. rauw qekookt rauw qekookt Paprika x 100 80 Spruiten 150 100 Bloemkool x 80 60 Boerenkool 100 30 Tuinbonen 80 30 Groenekool 80 30 Peulen 70 35 Rodekool 60 30 Doperwten 50 25 Savoie kool 40 20 Raapstelen 35 15 Witte kool 40 15 Ramenas 30 20 Veldsla 40 Tomaten x 25 12 Koolraap 35 25 Spinazie 25 8 Zuurkool 25 20 Radijs x 20 10 Prei 25 15 Postelein 20 4 Uien 10 5 Snijbonen 15 5 Witlof 5 1 Sperziebonen x 10 5 Rabarber 10 6 Komkommers x 10 4 Sla x 10 1 Andijvie x 10 1 Wortelen x 5 3 x Ook 's winte rs vaak te koop cialist, herkenbaar aan het vig net. Als hij in een winkel werkt, dan staat dat vignet in de eta lage. De ANVC vindt het niet noodzake lijk dat iedereen die contactlen zen wil gaan dragen per se eerst de oogarts raadpleegt. „Als wij iets afwijkends aan een oog zien", dan sturen we mensen uiteraard wel naar de oogarts. Maar iedereen doorsturen, nee.Oogartsen hebben het toch al zo verschrikkelijk druk. Ze zouden overbelast raken", zegt J. Th. M. Merkx, secreta ris van de ANVC. „Bovendien komt het voor, dat wij klanten, die we naar de oogarts sturen nooit meer terugzien. Er zijn oogartsen die zelf lenzen verkopen. En mensen die naar een oogarts in een oogzieken huis gaan, bijvoorbeeld in Utrecht, Rotterdam of Den Haag, komen vrijwel automa tisch terecht bij de firma Ocu- lenti, die contactlenzen aanmeet en verkoopt in het zieken huis. Afpakker Is Oculenti een „klantenaf- pakker"? De firma zelf voelt dat niet zo. „Wij zijn in het aller prilste begin van de contact lenzen gaan samenwerken met oogartsen die hun praktijk in een ziekenhuis hebben. Maar het is niet zo, dat die oogarts zijn pa- tienten naar ons stuurt. De pa tient is vrij om te gaan bij wie hij wil. De meeste van onze klan ten komen op eigen initiatief naar ons toe, omdat ze weten dat wij hun ogen altijd eerst door de oogarts laten bekijken". Veilig Een klant van Oculenti vertelde ons: „Je piekert er natuurlijk niet over om naar een opticien te gaan, want dat die firma daar in het ziekenhuis zo dicht bij de artsen zit, dat ervaar je als vei lig". Overigens is het aantal „con tactlensspecialisten" beperkt. De ANVC heeft 200 leden (naar schatting vijftien „specialisten" zijn geen lid) en van dit aantal zijn er 162 werkzaam in een bril lenwinkel. In totaal telt Neder land 1200 brillenwinkels. Op 400 adressen worden contactlenzen aangemeten. Conclusie: lang niet alle contactlensverkopers zijn gediplomeerd. Werknemer In een brillenwinkel kan de eige naar van de zaak „contactlens specialist" zijn, maar het hoeft niet. Het kan ook zijn dat een van zijn werknemers de gedi plomeerde is. En het kan ook nog voorkomen, bij zaken met een groot aantal vestigingen (bij voorbeeld de Brilmij of het Ne derlands Centrum voor Con tactlenzen), dat slechts twee of drie gediplomeerde con- tactlens-aanmeters in dienst zijn. Ook in zaken met het ANVC-vignet weet je dus nooit zeker of je door de echte „spe cialist" wordt geholpen. De ANVC zelf onderkent dit pro bleem. „We zoeken naar een op lossing daarvoor", aldus de heer Merkx. „Je kunt bijvoorbeeld denken aan een legitimatie zoals collectanten die ook wel bij zich hebben. Maar overigens is het nou ook weer niet zo dat alle handelingen bij het aanmeten van contactlenzen door de gedi plomeerde specialist moeten worden gedaan. Dat is bij een oogarts ook niet meer zo. Het kan je tegenwoordig overkomen dat je hem zelf niet meer ziet". Boekjes De ANVC geeft voorlich tingsboekjes over contactlenzen uit. Ze zijn binnenkort gratis te krijgen bij opticiens met het ANVC-vignet of bij antwoord nummer 45 in 4100VB Culem- borg. Op dit laatste adres kunt u ook een lijst met ANVC-leden (dus de contactlensspecialisten) aanvragen. Aan de hand daar van kunt u controleren wie ge diplomeerd is. Je kunt het verlies van vitamine beperken door groenten zo kort mogelijk en met zo weinig moge lijk water te koken. Overigens is het hoge vitaminege halte van rauwe groenten niet al leen zaligmakend: van gekookte rode kool eet je veel meer dan van rauwe. Dan krijg je dus meer bin nen. Vitamine C is natuurlyk niet het enige goede van groenten: ze leveren bovendien mineralen en een aantal B-vitaminen. Ook met B zouden de spruitjes bovenaan de lijst komen te staan. Den J Vanaf 15 mag via radio} televisie geen reclame meer worden tegen de reclame-bood schap bezwaar gemaakt bureau de gezin t enten ïjgt, zorg dan zelf voor zon vitamines, aldus de reclame.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19