Laatste proefjaar toerisme op meao Bewoners Oostdwarsgracht willen na afbraak terug in Warmonds bebouwde kom Meer woningen Lezers schrijven Arrestaties in carnavalsmoord politiebureau LEIDEN - De raadscommissie voor interne organisatie en be heer is gisteravond akkoord ge gaan met het verlenen van een bedrag van driekwart miljoen gulden voor de bouw van een nieuw politiebureau. Het geld, vijf procent van de totale ge raamde bouwsom, zal worden besteed aan de voorbereidings- kosten voor de bouw. Een nieuw bureau zou, zo blijkt uit cijfers van andere, met Leiden verge lijkbare steden, zo'n vijftien mil joen gulden gaan kosten. Een werkgroep, bestaande uit afge vaardigden van politiekringen en bouwkundigen is bezig met het zoeken naar een geschikte plek voor het te bouwen bureau. Naar de wens van het PPR-raadslid Beijen zal de commissie daarbij zoveel mogelijk worden betrok ken. OPGELICHT DOOR SCHOOR STEENVEGER LEIDEN - Twee schoorsteenve gers hebben gisteren een be woonster van de Oosterstraat voor f200 opgelicht. De mannen hadden zich bij haar gemeld(met het verzoek de schoorsteen te mogen vegen. Zij zouden onder meereen kapje op het rookkanaal plaatsen. Bij controle bleek dat evenwel niet gebeurd te zijn. De rekening was toen al betaald. Ook een bewoonster van de Plan tage kreeg gisteren twee schoor steenvegers aan de deur, die ver telden dat ook bij de buren de schoorsteen werd geveegd en dat ze die van haar wel konden mee pakken. De vrouw gaf toestem ming, maar haar later thuisge komen echtgenoot had bezwa ren. De schoorsteenvegers kozen eieren voor hun geld en verdwe- Vrouw beroofd LEIDEN - Een 78-jarige vrouw is gisteren beroofd van haar hand tasje, waarin een portemonnee met een inhoud van 62,-. De vrouw wandelde op het pad langs de voetbalvelden tussen Bos- huizerlaan en Churchilllaan toen een passerende fietser van om streeks 17 jaar de tas uit haar hand griste DIEFSTALLEN LEIDEN - De gemeente Leiden heeft bij de politie aangifte ge daan van de diefstal van twee koelkasten, een kooktoestel en een afzuigkap uit twee wisselwo ningen aan de Willem Barentz- straat. De schade bedraagt twaalfhonderd gulden. Uit een woning aan de P. J. Blok- straat zijn een Friese staartklok en het uurwerk van een staand horloge gestolen. Binnengeko men werd door het forceren van de tuindeur. De diefstal werd in de nacht van maandag op dins dag gepleegd. De Oostdwarsgracht: bewoners willen terug. LEIDEN - De bewoners van de vijf huizen aan de Oostdwarsgracht, tussen Langegracht en Emma- straat en van de drie huizen aan de Emmastraat hebben er weinig problemen mee als hun huizen worden afgebroken. Als er maar wel woningen met betaalbare hu ren voor terug komen zodat ze weer naar dezelfde plaats terug kunnen. "Als we niet op deze plaats wilden wonen waren we allang weg ge weest. Want het is natuurlijk al niet meer om in te leven", aldus één van de bewoonsters gister avond tijdens de bijeenkomst die de gemeente over het gebied rond de Oostdwarsgracht had georganiseerd. De huren van de bedoelde huizen bedragen nu gemiddeld vijftig gulden per maand. Nieuwe hui zen zouden tegen de tijd dat ze er staan toch wel in de buurt van de vierhonderd gulden kale huur gaan opbrengen. De bewoners werden het er ook over eens dat het straatbeeld van de Oostdwarsgracht zoveel mo gelijk moet worden gehandhaafd in die zin dat de nieuwbouw moet worden afgestemd op de bebou wing van de overige drie delen van de Oostdwarsgracht De heer Schilder van de gemeente wees erop dat renovatie meer dan een ton zou gaan kosten, waartegen het ministerie keihard nee zou zeggen. Nieuwbouw is goedko per. Maar daarbij zou wel reke ning gehouden kunnen worden met het straatbeeld. Dat is dan ook een punt dat in het prog ramma van eisen komt te staan. Ook zo'n punt is dat de nieutv te bouwen woningen voor de hplft woningwetwoningen moeten zijn en voor de helft pre miekoopwoningen. En als laatste conclusie van gisteravond: liever geen studentenhuisvesting op de hoek Oude Singel-Pelikaan straat. Dat laatste komt overeen met de wens van de gemeente. B. en W. hebben al een principebesluit genomen voor woningbouw op de hoek Pelikaanstraat-Lan- gegracht en een plan ontwikkeld voor half om half woningwet- en premiekoopwoningen. De wo ningwetwoningen zouden vol gens dat plan moeten bestaan uit vijftien tweekamerwoningen, vijftien drie- en vierkamerwo- ningen en vijf vijf- en zeskamer woningen. Bij dat plan zijn B. en W. er van uitgegaan dat de studen tenhuisvesting niet doorgaat. Reden is de geringe parkeer- mogelijkheid, het ontbreken van fietsenberging en de Pelikaanhof zo dichtbij. Bij de premiekoop woningen zou overdekte par keergelegenheid voor de bewo ners achter de huizen gereali seerd kunnen worden, terwijl voor de woningwetwoningen ge dacht w'ordt aan twintig parkeer plaatsen. Maar het zijn niet meer dan ideéen van de gemeente, de procedure die anderhalf jaar geleden begon met het toezeggen van een reha- bilitaiteplan dat nooit afkwam, is nu teruggedraaid. Het plan van Noorlander dat ineens uit de lucht kwam vallen is in een hoek gegooid waar het als het aan de gemeente ligt niet meer uit komt. Volgens de heren Schilder en Pi- Vertrouwen Naar aanleiding van uw gewaar deerd artikeltje over de EO- avond in Leiden waarop ook een stencil werd aangeboden over de Reformatorische Politieke Fede ratie zou ik toch nog iets willen verduidelijken. Het komt net over alsof de RPF-le- den zich een elite-groep voelen op het gebied van "bijbelge trouwheid". Niets is minder waar. Maar wij willen in alle een voud christelijke politiek voeren onder de vaste normen van Gods Woord, zoals die beleden worden in de drie "Formulieren van Enigheid" (de reformatorische belijdenisgeschriften) Wij willen de mensen proberen te ret gisteravond moet het blok tussen Langegracht, Pelikaan straat, Oude Singel en Oost dwarsgracht nu heel snel onder handen genomen worden, terwijl daarna ook de rest van het gebied moet worden uitgewerkt. Er werd gisteravond een werk groep samengesteld van amb tenaren, drie bewoners van Oost dwarsgracht en Emmastraat en één man die de hele wijk verte genwoordigt (iemand van het buurtcomité). Het is de bedoeling dat met een vertegenwoordiging van de wijk wordt doorgegaan met andere plannen, waaronder Glascom, waar nu ook beweging in zit, en Krantz. De resultaten van gisteravond ko men op 28 februari in de commis sie Volkshuisvesting. Zo snel mogelijk moet dan een prog ramma van eisen worden opge steld waarna een architect ge zocht kan worden om het schetsontwerp te maken. De hele procedure tot het slaan van de eerste paal zal als het allemaal zo snel gaat als nu wordt voorge steld anderhalfjaar in beslag ne men. WARMOND - Vooruitlopend op een bestemmingsplan voor de gehele bebouwde kom van War mond worden er nu in een ver hoogd tempo plannen gemaakt voor het saneren en reconstrue ren van het gebied tussen de Doprsstraat en de Leede. Het is de bedoeling dat de houthandel Van der Willik en twee agrarische bedrijven verdwijnen waardoor het Woningbestand kan'worden uitgebreid. Bovendien wil men een aantal hui zen dat in een slechte staat ver keert afbreken of verbeteren. De houthandel Van der Willik moet volgens de plannen verhuizen naar het nieuwe industrieterrein in de Veerpolder. Onlangs stelde de gemeenteraad het bestem mingsplan Zuid vast waarvan dit terrein een onderdeel uitmaakt. Op het ogenblik zijn er met Van der Willik onderhandelingen gaande over de verkoop van het oude bedrijf aan de gemeente. Ook zal de gemeente voor de uit voering van het plan nog andere aankopen moeten doen. De drukkerij Van El burg is al ge ruime tijd geleden verplaatst naar het Oosteinde. Op de plaats van het vroegere bedrijf aan de Kerpsdam komen twee nieuwe huizen. De voormalige bedrijfs woning zal verbeterd worden. Voor zowel het verplaatsen van de bedrijven als het saneren van het woningbestand komt de ge meente in aanmerking voor sub sidie van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Bij het bouwen van de nieuwe woningen zal men zoveel mogelijk rekening houden met het dammenkarakter van het ge bied tussen de Dorpsstraat en de Warmonder Leede. Woonerven Hoe de inrichting van het gebied er precies uit gaat zien is nog niet bekend. In elk geval staat de woonfunctie voorop. Het is dan ook waarschijnlijk dat er woon erven komen. Verder denkt men aan groen- en speelvoorzienin- gen. Bovendien hoopt men aan de Leede een aantal visplaatsen en aanlegplaatsen voor kleine bootjes te maken. Een en ander is echter nog afhankelijk van de ontsluitingswijze van Kouden- hoorn. In de enquête die aan het eind van vorige jaar werd gehou den konden de inwoners onder meer kiezen voor een brug naar Koudenhoorn aan het eind van de Straat ter Leede. De leden van de commissie ruimtelijke ordening kregen gis teravond al wel enkele schetsjes te zien van de eventuele inrich ting van het gebied. Het aantal nieuwe woningen ramen de plannenmakers op 30 (in de so ciale sector). Aan de hand van de behoefte zal dat aantal worden verdeeld over eengezingswonin- gen en woningen voor al leenstaanden. De schetsjes tonen ook een aantal mogelijkheden voor het toegankelijk maken van het gebied. De drie dammen (Kerpsdam, Straat ter Leede en Scheepmakersdam) blijven be staan maar het is niet de bedoe ling dat alle drie toegankelijk zijn voor auto's. Tezijnertijd krijgen de inwoners van Warmond nog gelegenheid om invloed uit tc oefenen op de definitieve inrichting van het ge bied. Met de uitvoering daarvan zal op z'n vroegst in 1981 worden begonnen. Voor die tijd moet het gemeentebestuur talrijke onder handelingen voeren over de aan koop van huizen, bijgebouwen en de verschillende bedrijven. Bo vendien moet de overheid zich nog bereid verklaren om een flinke subsidie te verlenen voor de Warmondse plannen. zeggen: laten we samen terugke ren naar Hem met Wie we een eeuwig verbond hebben, naar nieuw vertrouwen in God en Zijn Woord. Dat is een moeilijke op gave in een tijd waarin we onszelf zo vooropstellen. Het betekent niet de mens dienen, maar God en met kracht van Hem dienstbaar zijn aan de naaste. Wij hunkeren niet naar socialisme of liberalisme. We zijn geen partij gebonden aan een kerk, maar mensen die eerlijke politiek wil len voeren met als vaste norm Gods woord. En die mensen ko men in vele kerken. Ook CHU- ers en ARP-ers van vroeger. C. W.Kistemaker Amethisthof 28, Leiden Churchillbrug In het uitstekende verslag van uw verslaggever over mijn betoog in de gemeenteraad van jl. maandag 7 februari ontbreekt echter een belangrijk element. Ik heb namens de CDA-fractie duidelijk gesteld, dat wij zouden kunnen meegaan met het col lege-voorstel om de Churchill brug beweegbaar te maken, wanneer wethouder Waal ons duidelijk zou kunnen maken, waar de miljoenen, welke de ge meente Leiden voor die beweeg baarheid zou moeten betalen, vandaan zouden komen. Ver wacht wordt, dat deze uit de ex ploitatierekeningen van dc wijken Zuid-West en de Mors ge haald moeten worden. Ik heb hem gevraagd ons duidelijk te maken of dit niet zal gaan ten koste van andere voorzieningen, welke in die wijken dringend noodzakelijk zijn. Ook kan ge dacht worden dat dit bedrag ge vonden zou kunnen worden door verhoging van de grondprijs voor nog te bouwen woningen en ook daar wil mijn fractie niet aan. Niet voor niets heeft ook een aantal PvdA-rnadsleden bezwaren om dat een beweegbare brug een zware wissel trekt op de arm- Tussentijds rapport na een jaar experimenteren LEIDEN - "We hebben een voor lichtingsavond voor de toeris tische richting gehad. Daar zit ten dan zo'n 35 man, meest meisjes. Ik begin dan te zeggen dat meisjes die hostess willen worden of stewardess, niet bij ons moeten zijn. Dan stappen er zo'n twintig op. Er wordt vaak gedacht dat het bij die opleiding gaat om veel reizen en veel trekken. Maar dat is niet waar. De mensen die deze op leiding hebben gevolgd, zitten vaak op kantoor als andere mensen op hun rug in de zon liggen". Waarmee directeur C. E. van Oort van de Leidse meao-school maar wil zeggen dat de toeristi sche richting, die bij wijze van experiment aan zijn school verbonden is, allesbehalve de glamour uitstraalt die er wel licht van verwacht wordt. Het is een vrij zware richting, waarin net als bij de overige richtingen van de meao-school bijv. veel aandacht wordt be steed aan economie. Vrij veel leerlingen hebben zich daar het vorig schooljaar misschien een beetje in vergist. Want van de 21 leerlingen die de "differen tiatie" toerisme volgden, gin gen er slechts 12 over van de tweede naar de derde klas. Over het opzetten van een toeris tische opleiding in het middel baar beroepsonderwijs is de af gelopen jaren al veel te doen geweest. Aanvankelijk werd er gedacht aan een aparte school voor een dergelijke opleiding en Leiden vroeg er zelfs of ficieel één aan. Maar een in 1971 ingestelde Werkgroep Toeris tisch en Recreatief Onderwijs (WTRO) gaf de toenmalige be windslieden van onderwijs het advies deze aanvraag niet te honoreren, omdat er geen be hoefte zou bestaan aan aparte scholen, gericht op de toeristi sche en recreatieve sector. Dezelfde werkgroep adviseerde wel om aan de Leidse school voor middelbaar economisch en administratief onderwijs met ingang van 1975-'76 te be ginnen met een toeristische "differentiatie", als experiment tot en met 1978. De leerlingen zouden dan de normale meao- opleiding volgen met als kern vakken toerisme/recreatie en aardrijkskunde. Aanbevelingen Inmiddels is er over het experi ment een tussentijds rapport verschenen, dat onlangs werd aangeboden aan de staatssec retaris van onderwijs. Dat rap port werd gemaakt door mej. drs. M. Pouw, adjunct-direc trice van de meao-school en nauw betrokken bij de organi satie van de toeristische rich ting, en mevr. drs. A. de Jong, die speciaal voor de vakken toerisme/recreatie en aard rijkskunde werd aangetrok ken. In het rapport, dat tot stand kwam in samenspraak met een (landelijke) Bege- leidings Commissie Leiden, wordt een aantal aanbevelin gen gedaan otn de toeristische richting verder gestalte te ge- Zo wordt er gesteld dat het ex periment moet worden uitge breid over andere mbo-scho- len, zoals scholen voor middel baar middenstands- en mid delbaar landbouwonderwijs. Verder wordt er geadviseerd de uitbreiding van de toeristische richting beperkt te houden in verband met de onzekerheid over de toekomstige werkgele genheid van de leerlingen. Die onzekerheid kwam al tot uit drukking tijdens de stages die de leerlingen vorig jaar op het einde van het schooljaar liepen bij verschillende bedrijven en instellingen in de toeristi sche/recreatieve sector (VVV's, reisbureau's e.d.). Daarbij bleek namelijk dat leerlingen zich niet thuisvoelen bij instel lingen die zich met research bezighouden. Verder konden ook bepaalde attractiepunten, zoals Flevohof, geen werk zaamheden bieden die goed aansloten op de schoolkennis van de leerling. Daarentegen waren de ervaringen met het bedrijfsleven in de toeristi sche/recreatieve sector - en vooral op administratief gebied - uitgesproken positief. Meao- ers zijn "doeners", erkent meao-directeur Van Oort. Vakken De toeristische richting, waar mee de Leidse meao-school op WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 het ogenblik als enige school in Nederland mag experimente ren, ziet er inmiddels als volgt uit. In het eerste jaar volgt de leerling het normale meao-on- derwijs. In het tweede jaar worden de kernvakken toe risme/recreatie en aardrijks kunde gegeven. En in het derde jaar krijgt de leerling behalve de "gangbare" meao-vakken eveneens toerisme en aard rijkskunde. Recreatie wordt in het tweede leerjaar afgesloten. Voor het eindexamen - na het derde jaar - resteren dan de kernvakken toerisme en aard rijkskunde, de verplichte vak ken Nederlands en twee vreemde talen, en het keuzevak commerciële economie of een derde vreemde taal. In de korte tijd dat het experi ment nu aan de gang is (sinds 1976), hebben de docenten van de meao-school een redelijk beeld gekregen van de wijze waarop de leerlingen binnen de toeristische richting functione ren. Zo blijken leerlingen met een vooropleiding leao de rich ting goed te kunnen volgen, terwijl sommige havo-leerlin gen, die bijvoorbeeld geen eco nomie in hun eindexamen pakket hebben, al snel dreigen te struikelen. De richting begon met 21 leerlin gen, onder wie 14 meisjes. Op het ogenblik volgen 27 leerlin gen het tweede leerjaar van de opleiding. Hebben ze de oplei ding afgesloten, dan kunnen de leerlingen eventueel door stromen naar het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme of de hogere ho telvakschool. De meesten zoe ken evenwel een baan in de toe ristische sector, hetzij via een baliefunctie, hetzij via een functie op een administratieve afdeling. De zes weken du rende stages aan het eind van het tweede leerjaar zullen ook dit jaar moeten uitwijzen waar ze het beste kunnen gedijen. 'De werkgelegenheid is één van de knelpunten", zegt Van Oort, "daarom willen we deze rich ting ook in Leiden nog beperkt houden, wat het leerlingenaan tal betreft. Misschien moeten we in de toekomst dan strenger gaan selecteren. Maar eerst moeten we het evaluatierap port over dit experiment maar afwachten, dat het komend najaar verschijnt". Leerlingen van de toeristische richting met reisfolders en -brochures in de hand. Het zijn artikelen waar ze tijdens de opleiding al veelvuldig mee in aanraking komen. Om nog maarniet te spreken van reisdocumenten, verzekeringen, vervoersproblemen, deviezen, accommodatieboekingen etc. Zoeken naar plaats voor PAGINA 11 BEST (SP) - De politie heeft giste ren een 17-jarige woonwagenbe woner uit Best gearresteerd in verband met de moord op de kas telein A. Netten. De caféhouder werd afgelopen weekeinde in zijn café gedood door kogels, die dwars door de toegangsdeur van zijn café werden afgevuurd. De jongeman verklaarde tegenover de politie niet betrokken te zijn bij de moord. Zondag heeft de political een echtpaar, afkomstig van hetzelfde woonwagenkamp, aangehouden. Beiden ontkenden iets met de moord te maken te hebben. Het onderzoek werd volgens de politie bemoeilijkt doordat vele mogelijke getuigen in verband met het carnaval onbereikbaar waren. Op het stoffelijk over schot van het slachtoffer is in middels sectie verricht. Hij wordt morgen begraven. Navo wil bij Rotterdamse haven betere bescherming BRUSSEL/DEN HAAG (SP) - De Navo wil een betere militaire be scherming van de havens van Rotterdam en Vlissingen tegen een mogelijke Russische aanval. De militaire staf van de Navo wil de belangrijkste havens van Neder land en België beter beschermen, omdat sinds het uitvallen van Frankrijk de Verenigde Staten hun troepen en aanvoerlijnen via de havens van Rotterdam, Vlis singen. Antwerpen en Zeebrugge wil laten lopen. Aan de ministers van defensie in de Navo zal worden voorgesteld rond de havens een reeks van luchtdoelraketten op te stellen. Dat gebeurt tijdens de eerstko mende bijeenkomst van Navo- ministers eind mei in Was hington. Uitvoering van het plan zal vele miljarden guldens gaan kosten. Surinamer worden om straf te ontlopen DEN HAAG (SP) - In de militaire strafinrichting Nieuwersluis zou de leiding daar gedetineerde Su rinaamse Nederlanders erop wijzen, dat zij van hun straf af kunnen komen door te tekenen voorde Surinaamse nationaliteit. De Tweede Kamerleden De Vries en Haas-Berger, beiden PvdA, willen van de ministers van de fensie, justitie en binnenlandse zaken weten of dit verhaal juist is en of op die manier al vijftien ge strafte rqilitairen hun straf wisten te ontlopen door voor de Suri naamse nationaliteit te tekenen. De Kamerleden vragen zich af of de keuze voor de Surinaamse natio naliteit onder deze omstandighe den wel "vrij" is te noemen, zoals op grond van het tussen Neder land en Suriname gesloten ver drag was afgesproken. SCHILDERING VERNIELD - Voor de vierde maal is een deel van de Chileense muurschilde ring op de schutting rond het binnenterrein van het Utrechtse hoofdbureau van politie vernield Ditmaal is er een brandende de ken over gehangen, waardoor de schutting gedeeltelijk zwart werd geblakerd. De deken, die was doordrenkt met een brandbare vloeistof, werd omstreeks half vier in de nacht van maandag op dinsdag opgemerkt door agen ten, aldus de Utrechtse politie. Een verslaggever van een Utrechtse krant werd even daarna opgebeld door een ano niem persoon, die zei dat de schildering was weggebrand door een groep, die zich "Rechts- verzet" noemt. TENNIS - Tom Okker heeft tijdens het internationale tennistoernooi van St. Louis in de eerste ronde van het herenenkelspel verloren van de Amerikaan Bill Scanion. 4-6, 7-5 en 4-6. lastige financiële positie van Lei den. Alleen wanneer wethouder Waal duidelijk zal maken dat deze meerdere miljoenen niet gaan ten koste van genoemde voorzienin gen dan zal de CDA-fractie het college-voorstel steunen om de Churchillbrug beweegbaar te bouwen. Want ook mijn fractie zal het jammer vinder wanneer het Galgewater niet meer voor grotere schepen bereikbaar zou zijn. J. van Zijp gemeenteraadslid CDA Spreeuwenplaats 1 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11