Tesselaars goede daden blijven niet ongestraft Happel mag zelf een begeleider gaan uitzoeken VRIJ-UIT In Spanje mogelijk 24 landen Zwartkruis wél positief Spelers zijn gepraat beu DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 PAGINA 9 komst, dooieeii ongunstige landelijke tendens die zich plaatselijk voortzet) dan be staat de kans dal Dick niet eens meer terugkeert als raadslid, laat staan als wethouder. Dus laat nu niemand me aan boord komen met "niet achter- uitstellen", want dat is even treurig als misleidend. Wat heeft het afdelingsbestuur dan eigenlijk tegen Dick? Ach, ik voei dat wel aan. Tesselaar mag dan in zijn hart overtuigd socialist zijn. hij loopt er zo weinig mee te koop. Staat niet in de eerste rij pal achter het vaandel als er voor een ferm doel gedemonstreerd moet wor den. Zwaait ook zelden of nooit met het rode boekje. Zo n man valt bij de partijman darijnen. die er op moeten let ten datje zuiver in de leer blijft natuurlijk niet zo bost in de pul. Omdat er in deze rubriek nog meer afgehandeld moet wor den, houd ik nu maar even op Jammerhoor, want het ging net zo lekker. Over de zaak-Tes- selaar heb ik overigens het laatste woord nog niet gespro ken. Nog lang niet. Argentinië De heer J. va n Wijk. Ma h lerst ra a t 94, Leiden schrijft mij een brief naar aanleiding van de rub riek van vorige week waarin ik een aantal notities over de boycot-actie "WK Argentinië" van Neerlands Hoop heb ge maakt. Ik zal zijn vragen en opmerkingen hier puntgewijs weergeven: 1) U zegt dat het u verwondert dat men in Nederland pas bij de wereldkampioenschappen voetbal in Argentinië een actie heeft ondernomen, maar over de WK-hockeydie (eerder) ook in Argentinië worden gehou den en waaraan Nederland eveneens mee doet, niets zegt Mijn vraag is: ais men actie had ondernomen bij het hockey team had u dan ook dit artikel (of een gelijkluidend) gepu bliceerd?" Door Ruud Paauw Antwoord: jazeker had ik dat ge daan. Ik maak in dit opzicht geen verschil tussen hockey en voetbal, zoals ik trouwens ook geschreven heb. Als er in Ar gentinië niet gespeeld mag worden, dan door geen enkele Nederlandse sportman. 2) "U zegt een topsporter heeft naar een bepaald doel of even ement toegeleefd. Waarvoor Voor de sport of het geld of voor de eventuele roem die hij ver gaart? Topsport is voor mij geen sport, maar een baan oj nevenfunctie (die men wel of 'niet met animo beoefent)". Antwoord: Uw opvatting over (top)sport dateert uit 1896. Toen kwam de Franse baron De Coubertin met soortgelijke op vattingen om de Olympische Gedach te gestalte te geven .Ach, en in die tijd kon het er wel mee door. Nu zullen we het er over eens zijn dat niets uit het leven van die tijd ongewijzigd is ge bleven: sociaal, cultureel, poli tiek. Het is allemaal aan de ge wijzigde omstandigheden aangepast. Wat ik maarniet begrijp is dat ti en velen met u- van de (topjsport wel eist dat ze nog de 18-ka ra a ts s i mpelheid van 1896 uitstraalt. Het is in uw ogen kennelijk banaal om met sport geld te verdienen enlof er roem mee te vergaren. In de mijne niet. 3) "U heeft in uw artikel over de Argentinië-boycot uw woorden we! gewikt maar zeker niet be schikt Waa rom niet? Was ook u bang dat het lezers zou kosten? Legde ook u daarom een rook gordijn zoals de Nederlandse politiciom het antwoord op de hamvraag (wel of niet naar Argentinië) te ontwijken Antwoord: lk heb alle gedachten die ik over vóór en tégen had naast elkaar gezet. Daarbij kwam ik niet op een mooi duidelijk ja of nee uit. Maar ik heb ook eerlijk gezegd dat ik "klem" zat. Dat heeft niets met angst voor abonneeverlies of rookgordijnen te maken. Alle argumenten die je hebt ter tafel brengen en er dan niet he lemaal uitkomen is naar mijn gevoel iets anders dan doodge- woon alle argumentatie ont wijken (zoals bijv. mej. H. van Leeuwen deed). Ik blijf bij mijn oordeel: ik voel weinig voor een incidentele boycot, tenzij je er het regime een enorme loer mee kunt draaien. Maar dan moet het ook iets zijn, waardoor de zaak volledig in het honderd loopt. Dat zie ik met gewoon weg blijven niet gebeuren. In 1956 gingen we niet naar de Olympische Spelen von Mel bourne vanwege de Russische inval in Hongarije. Het bleef een gebaar zonder gevolgen. En twee maanden later schaatsten we al weer vrolijk tegen de Rus sen Toen was de Beer kennelijk weer goed. Nee, zo moet het met meer. Schrik De ontwikkeling van de laatste week stijft me in de overtuiging dat we naar Argentinië toe moeten. Maar .met de ogen wijd open en verder kijken dan het net waar de bal inmoet.Wat dat betreft ligt er voor de journalistiek een dubbele taak. Het regime schrikt nu^al hevig van de negatieve publiciteit die het oogst. Daarom moeten weer zeker op het vitale moment bij zijn. We zouden het de militaire kliek wel erg gemakkelijk ma ken door weg te blijven. Het zou een lastpost minder zijn. Schamel Ik heb het in deze rubriek al eer der geschreven: de Lëidse wet houder van sport en onderwijs, Dick Tesselaar PvdA), is geen gemakkelijk heerschap. Hij zal onprettige mededelingen niet van een mooi lintje voorzien en hij maakt niet meer woorden over een zaak vuil dan er vol gens hem noodzakelijk zijn. En dat zijn er soms maar heel weinig. Autoritaire trekjes kun je hem ook niet ontzeggen. Dick heeft een weerbarstig karakter. Maar in de vier jaar van zijn be wind heeft hij een sportbeleid gepresenteerd én uitgevoerd dat er zijn mag. Weinig praten en veel dóen,daar kwam het bij hem op neer. Goed, hij had het financiële klimaat mee, ik weet het. Maar hij benutte het ook volledig. Zelfs in politiek vijandige kringen oogstte hij er lof voor. Dezer dagen heeft het bestuur van de PvdA-Leiden de kandida tenlijst samengesteld voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. Een wethouder, die een helder,succesvol beleid over het voetlicht heeft gebracht, verwacht je dan uiteraard in een hoge klassering temg te vinden. Naar mijn gevoel had Dick zelfs een heel goede kans als lijst trekker te gaan fungeren .Bijna had ik daar ook een wedden schap op aangegaan.Omdat ik mijpi Leidse pappenheimers ken, heb ik dat toch maar na gelaten. En hoe juist bleek dat Want de alom geprezen Tes selaar prijkte, toen het rook gordijn was opgetrokken slechts op de schamele der tiende plaats. Dat wil zeggen, helemaal aan destaart van alle socialistische prominenten. Jk was er even stil van. Daarna heb ik spontaan vijf minuten lang beurtelings lava en vi triool staan spuwen. Ach. aan de kop had-ie niet ge hoeven .Ik besef heel goed dat er in Leiden meer aan de orde is dan een goed sportbeleid. Maar Dick Tesselaar dertiende De partijvergade ring kan er nog wel verande ring in brengen, maar voorlo pig is Tesselaar uit de eerste gelederen gewipt- Een goed beleid blijft nooit onge straft, zeg ik maar Toe nou Die lage notering wil het PvdA- bestuur niet zien uitgelegd als achteruitstellingzo lees ik. Voorzitter Leendert Jonker: "Aan de exacte plaats moet je niet zoveel waa rde hech tenHet betekent beslist niet dat de la ger geplaatste wethouders minder aanvaardbaar zijn" Ik zal het wel mishebben, maar ik proef uit deze regels dat hier iemand met een zeer slecht ge weten het woord voert. Dit ge looft u toch zeker zelf niet, hoog geachte Leendert De PvdA heeft op dit moment 15 zetels. Als de gemeente raadsverkiezingen nu eens slecht voor de socialisten zou den uitvallen (door slechte op Babe" was de titel van de film die gisteren door de TROS-tv werd vertoond. Het was het levensverhaal van de Amerikaanse Mildred Babe" Didrikson-Zahariasde grootste sportvrouw al ler tijden. Ze werd, 19 jaar oud, in Los Angeles - 1932 Olympisch kampioene speerwerpen en 8Om horden. Bij het hoogspringen had ze ook een goede kans op het goud,maar de jury keurde haar laatste sprong om onduidelijke redenen af. Daarom werd het op dat onderdeel zilver. Babe had nog heel wat meer nummers kunnen winnen, maar in die dagen mocht een meisje nu eenmaal aan niet meer dan drie onderdelen deelnemen. Babe was een pionierster: ze koos vooreen (sport)carrière in een tijd dat meisjes alleen nog in het huishouden hun heil zochten. Daar kreeg ze het dan moeilijk genoeg door. Maar ze was werkelijk tot de nok toe gevuld met sporttalent. In alles was ze goed, of het nu basketbal, zwemmen, duiken, tennis, honkbal of biljarten was. Wat dat betreft bood de film zeker geen overdreven beeld van haar leven. Haar arootste triomfen boekte ze met golf. Haar laatste jaren waren inderdaad zeer tragisch. Ze had kanker, maar was zo hard als een beul voor zichzelf. In de film speelden Susan Clarke en Alex Karras resp. Babe Didrikson en George Zaharias. Hierboven een opname van de echte George Zaharias en de echte Babe vlak voor haar dood. ZEIST - Voor Ernst Happel staat het licht op groen. De interim-bondscoach van de KNVB. die nog steeds onder contract staat bij het Belgische Club Brugge en die het Nederlands elftal mag prepareren op en leiden in Argentinië tijdens de WK, mag zelf zijn begeleider gaan uitzoeken. Dag Jack van Zanten, dag Leo van der Kroft, dag Ted Troost. Wie zal er uit de hoge hoed van Ernst Happel rollen? 'Wij hebben ons in ieder geval van deze zaak gedis tantieerd'. zo zei Ruud Krol giste ren in Zeist. 'We moeten nu lang- ZURICH - De internationale voetbal federatie (Fifa) overweegt het aantal deel nemers aan de eindronden van het wereldkampioen schap voetbal in 1982 in Spanje op 24 te brengen in plaats van het huidige aan- Het organisatiecomité van de WK 1982 zal, na overleg met officials van de Spaanse voetbalbond die in Argenti nië aanwezig zullen zijn, het plan aan het dagelijks be stuur van de Fifa voorleg gen. Dit staat in een artikel, dat in het officiële maande lijkse nieuws-bulletin van de Fifa is gepubliceerd. De president van de Fifa, Joao Havelange, heeft in een in terview in november vorig jaar reeds gezegd te geloven, dat er in 1982 24 landen in Spanje zullen deelnemen. Het toernooi zou dan drie dagen langer moeten duren. Europa zou volgens Have lange dan 12 plaatsen in de eindronden krijgen, Zuid- Amerika drie, Afrika twee, Azië twee, Noord- en Mid- den-Amerika en het Cari- bisch gebied twee, Oceanic één, plus de boekhouder en het organiserende land. zamerhand maar eens uit de pro blemen geraken. We kopen niks meer voor negatieve berichten in de pers. De keus is aan Happel. Wij gaan met hem mee, ook al kennen we de naam niet van de man die hij in het hoofd heeft' Omwenteling Deze grote omwenteling in de boezem van de spelersgroep kwam gisteren in het Zeister bos duidelijk aan de oppervlakte. Ruim 25 van de30 aangeschreven spelers waren op het KNVB- sportcentrum aanwezig om met het WK-comité en de bege leidingsgroep te praten over alle netelige zaken die nog leven in de aanloop naar Argentinië. Vooral de knieval van de spelers tegen over het WK-bestuur (Hogewo- ning-Zwikstra-Choufour) kwam enigszins vreemd over. Het is duidelijk dat de Nederlands elf tal-groep het gepraat beu is. Van hun kant willen ze rust. Niet zo zeer om de voorbereiding zo vlekkeloos mogelijk te laten verlopen, maar wel om de moge lijke sponsors in slaap te sussen. Rond het Nederlands elftal moet rust komen. Ruud Krol, de enige spreekbuis van Oranje, voelde deze ommezwaai van zijn teamgenoten niet als een steek in de rug. Weken lang had hij zich samen met Wim Rijsbergen en Wim van Hanegem, uit wie de Oranjeraad bestaat, warm ge maakt voor een sterke bege leider. En nu deze rigoreuze ge- dachtenverandering. Hoe kan dat? Krol: 'Ja, kijk eens. We kun nen de rest van de groep natuur lijk niet onze wil opleggen. Meer dan de helft, zeg maar tweederde, wenste de zaak over te hevelen naar Happel. Dan kunnen we niets anders. Tenslotte leven we hier in éen democratisch land'. Gemompel Gemompel met name uit de hoek waar Freek de Jonge, cabaretier van huis uit en in Zeist aanwezig als woordvoerder van het actie comité 'Boycot Argentinië', zich geposteerd had. Ja dat kun je Jacques Hogewoning hier zeggen, maar daar niet', sprak hij hardop. Voor voorzitter Jaques Hogewoning was dat aanleiding om de Jonge te cor rigeren. 'Mijnheer de Jonge, we zijn hier bezig met een persconfe rentie. Als u vragen heeft aan mij kunt na afloop bij me terecht' Maar Freek de Jonge gaf geen krimp. 'Nou dan vraag ik u nu De gebroeders Van de Kerkhof, Wim Rijsbergen en Ruud Krol luisteren aandachtig r de KNVB nog steeds niet geantwoord heeft op onze brief. Hogewoning op zijn beurt: 'Als we deze goed bestudeerd hebben, zullen we antwoord ge ven. U kunt alles van de KNVB zeggen, maar een correcte be handeling krijgt u. Zelfs van de KNVB'. i functie de man achter Ernst Happel. maar als mer éénkon gisteren als enige wél een positief Jan Zwartkruisin naam spreekbuis duidelijk ni geluid laten horen. Na de interland in Israël op 22 februari spelen we op 25 april een wed strijd in Kerkrade tegen Polen b, daarop volgt een oefenwedstrijd tegen Club Brugge, tussen 16 en 18 mei hebben we een toernooi in Parijs waaraan waarschijnlijk Polen, Paris Saint Germain en AC Milan dèel- nemen. De laatste oefenwedstrijd voor het vertrek is tegen Oostenrijk in Wenen. De datum 20 mei. Nee. de trip naar Tunesië gaat niet door. Waarom'.' Dan moet u niet bij mij zijn". Zijn glimlach was duidelijk. Jan Zwartkruis wenste zijn neus niet in andermans zaken testekenHet terrein van de centjes werd aangeboord, waarop schatbewaarder Ton Zwikstra sprak: "Tunesië kunnen we om financiële redenen uit het hoofd zetten. Ze vragen 25.000 dollar en de KNVB wil niet meer dan 20.000 dollar betalen. Het heeft geen zin om met geld te smijten". Circus Het Argentinië-spel begint meer op het 'circus-Hogewoning' te lijken. Niets wordt de KNVB be spaard. Zelfs Jacques Hogewo ning, de radde spreker, die juist in hachelijke situaties altijd de zaak weet te redden, ziet er geen gat meer in. Van alle kanten wordt de KNVB belaagd. Een kritische Nederlandse pers, ar tiesten die met een boycotactie bezig zijn, (een actie die zich als een olievlek over Europa uit breidt) en spelers die krakelen over een juiste begeleider. Jac ques Hogewoning, op zeer zachte toon: 'Waar zijn we nu toch mee bezig?. Waarom nou juist Ar gentinië. Wat moet ik er verder zeggen. Nu al praat Een middagje Zeist is nooit weg. Het circus op volle toeren, met als opperspreekstal meester Jacques Hogewoning. Het aantal clowns is bijna niet meer te tellen. Tony Boltini mochtzich wensen dat hij zoveel artiesten in dienst had. ficiële plichtplegingen mogen onderwerpen. Mensen, wat gaat daar dan wel gebeuren. Wie weet het. niemand weet het. Als we zo doorgaan kunnen we de Olympi sche spelen in 1980 in Moskou ook wel boycotten. Laten we nou eens zinnig al die problemen op lossen'. Duitse selectie voor WK hockey DUSSELDORP - De Westduitse bondstrainer Klaus Kleiter heeft de namen van zestien spelers be kendgemaakt, die mee zullen gaan naar het toernooi om de we reldbeker voor hockeyteams (he ren), dat van 18 maart tot en met 2 april in Buenos Aires wordt ge houden. Bij de selectie zijn geen verrassingen. "We hebben in het vorige jaar op alle plaatsen in het team vol doende geëxperimenteerd", al dus Kleiter. "Daarbij zijn steeds sterker bepaalde namen naar vo ren gekomen tot de huidige ploeg was bereikt. Als zich voor eind februari, wanneer we de defini tieve spelersopgave aan de Inte* nationale Hockey Federatie moe ten melden, nog onvoorziende omstandigheden voordoen, kun nen er nog wijzigingen optreden. Voor zo'n geval hou ik vijf spelers in reserve". De selectie voor Argentinië ziet er als volgt uit Franz Schweisz, Klaus Ludwiczak, Michael Peter. Hans-Gerd Bachmann. Reinhart Lange. Ul- rich Krause, Udo Quilitz, Werner Kaessmann, Volker Vestewig, Peter Caninenberg, Peter Trump, Hans Montag, Wolfgang Stroedter, Heiner Dopp. Rainer Seifert en Rolf Lauruschkat. Re serves zijn: Christian Bassemir, Joachim Montag, Tobias Be- hrens, Ulrich Haenel en Uwe Winzler.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9