"Nederland moet verdediging ter zee handhaven" Afbraak installatie gaswinning geëist Politie in Drente verwacht actie van Molukkers Groeiende interesse voorde natuurgeneeskunde Eis Antillen na onafhankelijkheid: Autokraker doodgeschoten Rietkerk (VVD): Onjuist dat CDA neutronenbom zonder overleg afwijst Schaefer toch PvdA- lijsttrekker Amsterdam Astrada Door aantal inwoners van Bergen JL: DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - De Neder- landse vereniging voor gezond leven en natuurgeneeskunde viert op 18 februari in Naarden haar vijftigjarig bestaan. De ver eniging telt op het ogenblik 4000 leden, voornamelijk "leken", maar ook - steeds meer - artsen, voedingsdeskundigen en andere mensen /net een beroepsmatige belangstelling voor haar streven. Voorzitter drs. P. Delvaux zei giste ren op een persconferentie in Utrecht, dat de organisatie ja renlang "een roepende in de woestijn" is geweest (in landen als Duitsland en Zwitserland hadden de natuurgeneeswijzen veel meer aanhangers), maar dat daar nu enige kentering in komt. De voorstanders van de natuurge neeswijzen hebben bezwaren te gen de passieve manier waarop patiënten de huidige gangbare, universitaire geneesmethoden ondergaan. Zij willen de mensen meer bij hun eigen gezondheid en genezing betrekken. Acuts ziektesymptonen zien ze niet als de eigenlijke kwaal, maar als een poging van het lichaam om zich tegen een dreigende ziekte te verweren. In deze zienswijze is het onjuist die symptonen ogen blikkelijk met allerlei far maceutische preparaten te on derdrukken. De dieettherapie speelt een grote rol in de natuurgeneeswijzen, evenals dagelijkse "beweging" in - liefst zo zuiver mogelijke - buitenlucht. Een natuurlijke voeding en een natuurlijk leven kunnen de gezondheid bevorde ren. Ook water-, licht- of fysische therapie, het gebruik van krui den, acupunctuur en dergelijke wel "alternatief' genoemde ge neeswijzen passen in dit beeld. De vereniging staat sympathiek te genover de zogenaamde "prak- tizijns", maar zelf heeft ze voor namelijk banden met artsen die zich na de "gewone" universi taire studie verder in natuurge neeswijzen hebben verdiept. De heer Delvaux verwacht overi gens, dat er binnenkort een af zonderlijke vereniging van "na- tuurartsen" wordt opgericht. De leden van de jubilerende ver eniging sluiten in beginsel de toepassing van de gangbare me thoden niet uit. Maar ze hebben wel bezwaar tegen het "alleen vertoningsrecht" ervan. Aanko mende artsen zouden volgens de heer Delvaux op z'n minst op de universiteit iets over de alter natieve geneeswijzen te horen moeten krijgen. Op de persconferentie werd nog meegedeeld dat "natuurartsen" in een herstellingsoord op het ogenblik een experiment uitvoe ren met hun eigen methoden. Dat gebeurt met toestemming van het gemeentebestuur en de pa tiënten kunnen er op vrijwillige basis aan meedoen. De patiënten helpen ook mee in de keuken, zo dat ze, als ze weer thuis zijn, zelf ook "gezonde" maaltijden kun nen klaarmaken. Om welke ge meente het gaat wilde men nog niet zeggen, aangezien het ex periment nog maar net is begon- DEN HAAG (SP, ANP) - De Nederlandse marine moet zes eilanden van de Antillen ook na de onafhankelijkheid blijven verdedigen. Dit is een van de meest-omstreden garanties die de Antilliaanse re gering van Nederland eist als voorwaarde voor de onafhan kelijkheid van de eilandengroep, het laatste overzeese konink- rijksdeel. De landsverdediging - nu in han den van een paar honderd Ne derlandse mariniers - willen de Antillianen zelf wel overnemen. Maar voor de verdediging ter zee moet Nederland (eventueel sa men met enkele andere NAVO- landen) ook na de onafhankelijk heid zorg blijven dragen, zo maakte premier Rozendal van de Nederlandse Antillen gisteren bij de afsluiting van een bezoek aan ons land duidelijk. "De verdediging ter zee kunner: de Antillianen zelf onmogelijk op zich nemen. Een fregatschip kost meer dan het bedrag dat wij jaar lijks uitgeven", zo lichtte de An tilliaanse premier zijn eis toe. Het vorige Antilliaanse kabinet heeft ook al eens bij de Neder landse regering aangedrongen op een defensieverdrag, dat bij de onafhankelijkheid van de Ne derlandse Antillen van kracht zou moeten worden. Maar door de voormalige premier Den Uyl is dat altijd afgewezen. Het kabinet-Van Agt voelt er evenmin veel voor om de onaf hankelijke Antillen te blijven verdedigen. Nederland is aller- TELEFOONTJE DES CELLES HEERLEN (ANP) - De 29-jarige Wim des Celles die zit onderge doken omdat hij zondag op last van staatssecretaris mevrouw Haars van Justitie ons land had moeten verlaten, heeft gisteren telefonisch contact opgenomen met secretaris P. E. Koot van de stichting "Nu of Nooit", waarmee hij eerder had gebroken. In dat gesprek heeft hij de heer Koot gevraagd of deze zijn belan gen verder wil behartigen. Wim des Celles heeft volgens dé heer Koot geen vertrouwen meer in de bedoelingen van voorzitter van de stichting "Nu of Nooit", de heer Feisser. Des Celles had dat laten blijken in een brief die zijn huisbaas vond bij het doorzoeken van de pensionkamer van de voortvluchtige. In die brief schreef Des Celles dat de stich ting "Nu of Nooit", die zich al maandenlang fel verzet tegen te rugsturing naar Indonesië, ver der niet meer gemachtigd is om namens hem op te treden. Nu riep Des Celles in zijn telefoon gesprek alle Nederlanders op hem te helpen bij zijn streven in Nederland te mogen blijven. Des Celles, die volgens de heer Koot een zenuwachtige indruk maakte, gelooft stellig dat hij na alle publikaties van de laatste tijd zal worden opgepakt zodra hij in Indonesië arriveert. Kwiksinaasappels ROTTERDAM (ANP) - Bij twee scholieren in Rotterdam is het af gelopen weekeinde kwik in de maag gevonden. De scholieren hebben het kwik hoogstwaar schijnlijk binnen gekregen na het eten van met kwik vergiftigde si naasappels. Beide scholieren 16 en 17 jaar had den geen last van het kwik. De sinaasappels waren gekocht op een markt in Rotterdam-Zuid en in een winkel aan De Slinge. Voor het eerst is ook in Engeland een sinaasappel met kwik aange troffen. In Westminster werd meegedeeld dat de vrucht, uit Is raël afkomstig, vorige week was verkocht. gisch voor militaire verplichtin gen elders ter wereld - uit vrees dat het ongewild in een conflict betrokken raakt. De Nederlandse Antillen maken geen haast met de onafhan kelijkheid. "Wij zijn niet gebaat bij een vroegtijdige en overhaaste onafhankelijkheid", zei premier Rozendal. Eerst wil de eilan dengroep een hele reeks garan ties, zodat zij "met een gerust hart,' de onafhankelijkheid te gemoet kan gaan. Naast de eis dat Nederland voor de verdediging ter zee moet blijven zorgen, zijn de garanties die de Nederlandse Antillen in de aan looptijd naar de onafhankelijk heid willen: De economische weerbaarheid van de eilanden moet groter wor den. De afbakening van de zeegren- zen met Venezuela moet goed ge regeld worden. De ontwikkelingshulp van Ne derland moet op een nieuwe leest geschoeid worden (meer steun die de werkgelegenheid ver groot). Er moet zekerheid zijn dat de Nederlandse Antillen na de onaf hankelijkheid niet versplinteren. Daarom zullen de betrekkingen tussen de eilanden onderling herzien moeten worden, waar mee men hoopt te voorkomen dat Aruba zich van de rest afscheidt. Zolang al deze punten niet geregeld zijn, Weigeren de Nederlandse Antillen om een datum voor de onafhankelijkheid te noemen. Minister Van der Stee, die o.m. de Nederlands-Antilliaanse zaken behartigt, krijgt volgende maand een zware dobber, als hij zijn po gingen doorzet om te bemiddelen tussen Curacao en Aruba. Van het Nederlandse kabinet heeft hij vrijdag de vrije hand gekregen om op de Antillen naar bevind van zaken te handelen. Van der Stee moet proberen de ver schillende klippen te omzeilen. Niet alleen moet hij het bij de Arubanen niet verbruien. Maar het gevaar dreigt ook dat de mi nister in botsing komt met de An tilliaanse regering, als hij teveel toegeeft aan de Arubaanse eisen. AMSTERDAM-Een politieagent ontfermt zich over de fiets van een 20-jarige Duitse jongen die gisteren in de namiddag in de Amsterdamse Beursstraat dodelijk werd getrof fen door een kogel uit een politie-re- volver. Het slachtoffer werd door een agent van het bureau Warmoesstraat op heterdaad betrapt terwijl hij met een metgezel bezig was een Duitse personenauto open te breken. Toen de agent, die in burger was, zich bekend maakte, griste de jongeman een tas met foto-apparatuur uit de kofferruimte van de auto en pro beerde zich op een fiets uit de voeten te maken. De agent sommeerde hem te stoppen en loste een waarschuwingsschot waarop niet werd gereageerd. Een tweede schot trof de jongen in de rug, waarna hij dodelijk gewond van zijn fiets viel. De andere auto kraker wist te ontkomen. Het slachtoffer was vermoedelijk aan heroine verslaafd. De papieren die hij op zak had bleken van de eigenaar van de auto te zijn. AMSTERDAM (ANP) - "Sedert de arrestatie van deze lieden zijn er voor het politiebureau Mosplein in Amsterdam rustige tijden aan gebroken". Zo beschreef officier van justitie mr. L. de Beaufort gisteren de antecedenten van een groep verdachten, die voor de rechtbank in Amsterdam moest verschijnen in verband met drie inbraken. De betrokkenen, van wie het merendeel nog een aan zienlijke serie andere kraken heeft toegegeven, komen allen uit Amsterdam-Noord. r De 33-jarige Bennie van L., con structielasser van beroep, wordt als de hoofdverdachte be schouwd. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf geëist. Sa men met Henk B. (32) en Symen W. (25) maakte hij op 14 april 1977 72.000 gulden buit bij een inbraak in een kantoor van de Rabobank Rustige tijden voor politie na arrestatie van inbrekers in Roelofarendsveen. De i drongen het kantoor, dat op het terrein van de plaatselijke bloemenveiling ligt, op klaar lichte dag binnen via een raam, dat zij tevoren aan het oog had den onttrokken door er een rij coniferen voor te planten. Tegen W. en B. werd eveneens een jaar geëist, waarvan echter vier maanden voorwaardelijk. De tenlastelegging tegen Van L. vermeldt verder een inbraak in een benzinestation in Mon- nickendam op 20 oktober (samen met Henk B.) en een dito in een machinefabriek in Amsterdam- Noord (samen met de 21-jarige Gerard H. en de 20-jarige Chris van S. Beide kraken werden niet voltooid, omdat de daders voort ijdig de benen moesten nemen. Tegen H. en Van S. werd res pectievelijk zes maanden en ne gen maanden geëist, waarvan een gedeelte voorwaardelijk. Van tientallen andere delicten, waaronder een juwelendiefstal in de Spaarndammerstraat (buit 60.000 gulden) en een postzegel diefstal in Den Helder (buit 20.000 gulden) worden de gearre steerde mannen dacht. GRONINGEN (ANP) - VVD-frac- tievoorzitter mr. Rietkerk vindt het bijzonder jammer dat de CDA-Kamerfractie zonder over leg nu al een standpunt ten aan zien van de neutronenbom heeft ingenomen. "Dat is niet de opti male wijze van samenwerking", zei hij gisteravond tijdens een politieke bijeenkomst in Gronin gen. Volgens Rietkerk wil de VVD zich samen met het CDA inzetten voor vier jaar goed kabinetsbeleid. "Wij zijn gelijkwaardige partners, bereid tot goede samenwerking, maar die bereidheid zal wel van beide kanten moeten komen". Temeer vindt de VVD-fractievoor- zitter de afwijzing van de neutro nenbom door het CDA erg jam mer omdat het hier gaat om een belangrijke bondgenoot schappelijke zaak waarover, naar de mening van de VVD, ook na der overleg met de Navo-partners is vereist. Ook uitlatingen van oud-minister van sociale zaken en CDA-Ka- merlid drs. Boersma waren Rietkerk in het verkeerde keelgat geschoten. Als "De Volkskrant" van maandagochtend gelijk heeft zou dit kabinet alleen de hoofd lijnen van het vorige kabinet en van het CDA-program moeten uitvoeren. Boersma wil, aldus Rietkerk, kennelijk nog steeds niet aanvaarden dat VVD en CDA een ander regeerakkoord geslo ten hebben. "Zijn keuze voor Den Uyl is genoegzaam bekend. Dit kabinet volgt een andere, eigen koers die gebaseerd is op de programma's van zowel het CDA als de VVD. Die zullen op gelijk waardige wijze tot hun recht moeten komen. Dat is de af spraak en daar houden wij zowel het CDA als de regering aan". ASSEN (ANP) - De rijkspolitie in Drente verwacht 'mogelijk' een Zuidmolukse actie. De commandant in Drente kolo nel L.P. Bergsma zei gisteren dat hij over informatie be schikt dat 'redelijke gronden aanwezig zijn' voor deze ver wachting. Hij wilde verder geen commentaar leveren. terie van justitie dat op het departement (de rijkspolitie valt onder justitie) niets be kend is over aanwijzingen van een Molukse actie. Ook bij de spoorwegen wist men van niets: "Er is geen contact geweest met Drente", aldus de woordvoerder. In samenwerking met de ge meentepolitie is Assen en Smilde zijn daar maatregelen genomen, aldus mededelin gen van kolonel Bergsma. HJj zei dat in beide steden extra wordt gesurveilleerd en dat op de scholen, waar geen kro kusvakantie wordt gehou den, 's-nachts de lichten blijven branden. De ver hoogde staat van paraatheid geldt sinds zondagavond. Zoals bekend, bestaat in Mo lukse kringen onenigheid over de reis van vijf vooraan staande Zuidmolukkers naar Indonesië. Voorstanders spreken over 'oriëntatiereis', tegenstanders van 'indoc- trinatiereis'. De vijf vertrokken zaterdag van Schiphol, inclusief de vorige week zondagavond bij een aanslag gewonde heer Ku- huwael. Bij een andere deel nemer, de heer Mantouw, werd enige tijd geleden op zijn huis geschoten en een steen met een waarschuwing niet te gaan, naar binnen ge worpen. Excellente sherry Met garantiezegel Vijf types. Spaanse botteling. Hoge kwaliteit laaggeprijsd. Te koop bij 600 "DELCAVE" slijters en wijnhandelaren. herkenbaar a vignet op de deur. AMSTERDAM (ANP) - Oud staatssecretaris Jan Schaefer wordt waarschijnlijk toch de PvdA-lijsttrekker in Amsterdam bij de gemeenteraadsverkiezin gen in mei. Vandaag zou de frac tie van de PvdA in de Tweede Kamer beslissen of zij Schaefer eventueel uit het parlement wil laten vertrekken. Volgens de secretaris van het Am sterdamse gewestbestuur, Bart Riezouw, is de fractie bereid Schaefer te laten gaan wanneer hij in Amsterdam wethouder wordt. In het (theoretische) geval, dat de oud-staatssecretaris ge woon raadslid wordt, zou de Ka merfractie hem twee dagen per week als Kamerlid voor het werk in Den Haag beschikbaar willen houden. Een en ander is het gevolg van druk van het gewestbestuur op het landelijk bestuur van de PvdA en de Kamerfractie, nadat bekend werd, dat lijsttreker Irene Vor- rink wegens ziekte tot 1 sep tember niet voor het werk in de DEN HAAG (SP) - De twee casino's in ons land - Zandvoort en Val kenburg - hebben in de periode 1 oktober 1976 tot 30 september 1977 in totaal ruim 36 miljoen gulden bruto geind. DEN HAAG (SP) - De president van de Haagse rechtbank mr. J.H. Blaauw moet beslissen of de pe- troleummaatschappij Amoco door kan gaan met het bouwen van een gaswinningsinstallatie in Bergen aan Zee, zonder dat daar voor reeds een vereiste vergun ning van de minister van econo mische zaken is verleend. In kort geding eiste gisteren een groepje bewoners en een eige naar van panden in de onmidde- lijke nabijheid van de installatie, dat de bouw direkt wordt gestopt of nog liever dat de reeds aange brachte installatie weer tot de grond toe wordt afgebroken, tot dat een vereiste hoorzitting is ge houden en de minister een beslis sing heeft genomen over de ver gunningaanvraag. De raadsman van de eisers, mr. N.B.J. Koeman, bracht naar vo ren, dat angst een grote rol speelt in dit geding. 'De bewoners zijn met name bang voor hun veilig heid'. Hij stelde dat de gasinstal latie aan nun achtertuin grenst, een installatie die straks onbe mand zal zijn en waar bij te hoge druk via een ontsnappingsme chanisme gas kan vrijkomen. Men dient rekening te houden met dreigende schade, in de vorm van aantasting van woongenot en gezondheid en vermindering van veiligheid'. De eigenaar van de panden vreest dat zijn bezit in waarde zal ver minderen. De advocaat meende, dat Amoco bewust lang heeft ge wacht met het aanvragen van de vergunning om de minister dan straks voor een voldongen feit te plaatsen. Daarom zou men de laatste maand ook met man en macht en zelfs bij nacht hebben doorgewerkt. De raadsman meende dan ook, dat het terug brengen in de oorspronkelijke staat het beste was, zodat men straks niet tegen de minister zou kunnen zeggen 'alles staat er al'. Dat alles er eigenlijk nu al staat, liet mr. W.C. van Manen, de advocaat van Amoco, bij het geding reeds horen. 'Het gaat nog om wat mon tage van leidingen, wat isolatie en afwerking. Dat is een zaak van zeven tot veertien dagen'. Hij bracht naar voren, dat in de prak tijk op zeer grote schaal gebouwd wordt in afwachting van een hin- dervergunning, nadat bouw- of aanlegvergunning is verkregen. Mr. van Manen liet weten, dat het hier niet om een uiterst gecom pliceerde. nieuwe of experimen tele installatie, ging waarvan er in Nederland ruim honderd al ja renlang rustig hun werk doen. Hij achtte het uitgesloten, dat er geen vergunning zou worden ver leend. 'Amoco zal niettemin niet met de winning beginnen voor dat de hindervergunning er is'. Uitspraak over een weck. Aanvankelijk keerde de partij in de hoofdstad zich tegen een com binatie van het Kamerlidmaat schap en het lidmaatschap van de Amsterdamse raad door Schae fer. Toen de Kamerfractie hem niet wilde laten gaan, zag de oud-staatssecretaris af van zijn kandidatuur voor de raad. Bij de voorverkiezingen in de partij werd hij door alle 16 afdelingen in de hoofdstad gesteund. Volgens gewestelijk secretaris Riezouw is het landelijk bestuur van de PvdA er nog steeds tegen, dat Schaefer tegelijk een zetel in de kamer en in de gemeenteraad inneemt. "Het landelijk bestuur heeft altijd gevonden, dat Schae fer naar Amsterdam moet", zei Riezouw. Hij zei, dat de hoofd stad behoefte heeft aan een goede wethouder voor stadsontwikke ling. De partij in Amsterdam acht Schaefer daarvoor de meest ge schikte kandidaat. PPR: samen doen DEN HAAG (SP) - Het partijbe stuur van de politieke partij radi- kalen wil dat de PPR samen met de PvdA gaat deelnemen aan de directe verkiezingen voor het Europese parlement. De PPR verwacht niet dat zij zelf standig een zetel in het Europese parlement zal kunnen bemachti gen. ADVERTENTIE kamsteeg OEGSTGEEST LEIDERDORP VOORSCHOTEN KATWIJK Uitlaat Golf compl incl. arb. loon en onderdelen V.a. 125,- Uitlaat VW kever V.a. 205,- Uitlaat VW bestelwagen v.a 240,- Deze aanbiedingen gelden tot 31 maart in x->. o' DIT IS WEER EEN GRATIS KAMSTEEG SERVICE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7