Vijf ploegendienst: knelpunt bij cao-overleg Moskou graaft eigen graf ten koste van Afrika PUBLIEK corsowagens Warmondse smid begint aan zijn 25e jaar als bouwer van Haarlemmermeer voelt veel voor molenmeel Hillegomse klokken mogen weer luiden Leo de me me, zijn zoon beztg aan een paard van betonstaal knap tegen. Het is een kwes tie van aanvoelen en ook wel een beetje artistieke aanleg. Voor de voet op einden beto nijzer aan elkaar lassen is er echt niet bij". In de afgelopen kwart eeuw heeft De Nie de karkassen van ongeveer 300 praalwa gens in elkaar gezet. Va riërend van een sigaret tot een olifant. Enige leidraad daarbij waren de tekeningen (schaal 1 op 25) van Van Driel. Omdat het vaak om metershoge en ook erg brede constructies gaat worden de corsowagens in delen gebouwd en later, buiten de werkschuur, tot één geheel gesmeed. Naast een goede vormgeving is belang rijk dat de staven betonijzer ook een stevig geheel vor men. Niet alleen moeten ze een lading stro en bloemen kunnen torsen maar in veel gevallen ook groepen figu ranten. Geen van de door De Nie ver vaardigde wagens heeft het ooit tijdens de optocht laten afweten. "Elke keer maar weer ben je blij als het corso zonder brokken achter de rug is", zegt de Warmondse smid, "per slot van rekening rijdt je visitekaartje over straat". De wagens die in de optocht meerijden worden, voordat ze de straat op gaan, door de po litie gekeurd. Aan de kwart eeuw die Leo de Nie er nu als constructeur van corsowagens op heeft zitten komen er, als het aan hem ligt, nog wel wat bij. "Werken met betonstaal hoeft niet eentonig te zijn. Ik voel me soms meer kunstenaar dan smid. Mo menteel ben ik bijvoorbeeld bezig om een paar paarden te construeren. Volgende week pak ik weer een ander onder werp bij de kop. Noem dat maar eens saai. En als ik er een punt achter zet neemt mijn zoon van zestien het wel van mij over. Die heeft de smaak ook al te pakken" De klokken van de hervormde kerk in Hillegom mogen binnenkort weer worden geluid. Een paar jaar is daar een verbod op geweest omdat de betonnen constructie waarin de klokken hingen ern stig in verval was geraakt. Het gevaar bestond dat de klokken bij het luiden vanuit de toren spits omlaag zouden storten. Er is nu een houten klokkenstoel aangebracht, een kopie van die er in 1929 werd ingezet maar later is vervangen., DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Het bollenstreek-bloemencorso mag dan weliswaar pas over een maand of wat wederom zijn beslag vinden, achter de schermen is men al weer druk doende de noodzakelijke voorbereidingen te treffen. Het grootste karwei wordt ook dit jaar weer geklaard door de Warmondse smid Leo de Nie, die de bouw van ruim de helft van alle praalwagens voor zijn rekening neemt. Dat werk houdt in dat hij hoofdzakelijk met behulp van staven betonijzer het ge raamte vlecht van de cor sowagens zoals die door ont werper Van Driel op tekening zijn gezet. Leo de Nie is als smid nu zijn 25e corsojaar in gegaan. In dit jubileumjaar moet hij in totaal dertien wa gens afleveren. Alle corsowagens zijn het werk van slechts twee smeden: De Nie en Zilkenaar Heemskerk. "Een jaar of wat terug werd er door heel wat meer smeden aan gewerkt", zegt de War monger, "maar bijna allemaal hebben 'ze afgehaakt. Want het lijkt wel zo makkelijk maar in werkelijkheid valt 't De vijf warme bakkers van de Haarlemmermeer voelen er stuk voor stuk veel voor om brood te gaan gaan bakken van het meel dat in de nabije toekomst gemalen gaat wor den door de molen De Eerste ling. Zij hebben dat laten weten aan molenaar en te vens archiefambtenaar bij de gemeente Hoofddorp Dick Prins, die op verzoek van het gemeentebestuur nagaat hoe de molen het best geëxploiteerd kan worden. Zoals bekend is De Eersteling de enige molen die de droog gelegde Haarlemmermeer rijk is. Vorig jaar is de tot dan als pakhuis in gebruik zijnde graanmaler volledig gerestaureerd, na eerst van de kern van Hoofddorp ver plaatst te zijn bovenop een heuvel naast de nieuwbouwwijk. A.s. zater dag is de officiële inge bruikneming. Er is al een paar weken proef mee gedraaid. Steeds op vrijdag en zaterdag. Op die dagen is onder de molenste nen mais en gerst tot vee voeder gemalen. Ook na de ingebruikname blijft dat nog even zo. Het is echter de be doeling om over te stappen op het malen van (inlandse) tarwe en dan zal de molen waarschijnlijk ook alle werkdagen van de week in actie komen. Berekend is dat De Eersteling dan voldoende zou kunnen produceren om er doorlo pend twintig warme bakkers mee te bevoorraden. Door meel aan bakkerijen te gaan verkopen en eventueel ook aan particulieren (verkoop aan de molen) kan een aan zienlijk bedrag van de totale restauratiekosten (rond een half miljoen) worden terug verdiend. Het is niet louter het financiële aspect dat er toe heeft geleid dat de 121 jaar oude molen meel gaat malen zo als vroeger. De koers van nu is men gaan varen mede door de sterke aandrang van het Nederlandse gilde van am bachtelijke bakkerijen en het gilde van ambachtelijke molenaars. Streven van beide gildes is om zoveel mogelijk graanmo lens in Nederland weer meel voor de bakkerijen te laten produceren. Momenteel komt bijna alle meel uit de fabriek. Langzaam maar ze ker komt het "molenmeel" er weer in, al zal, ook in het ge val alle graanmolens in Ne derland "operationeel" worden, het fabrieksmeel in hoeveelheid de toon aan blijven geven. De produktie- capaciteit van de molens is namelijk vrij gering. In Nederland zijn er inmiddels acht graanmalers die alle werkdagen in bedrijf zijn. Een stuk of wat draaien een gedeelte van de week. Wat is anders aan molenmeel? Vol gens molenaar Dick Prins is het brood dat er van gebak ken wordt, smakelijker en gezonder, vooral omdat er meer zemelen in voorkomen. Archief ambtenaar Prins inspecteert "zijn" molen. Vijfploegendienst in plaats van vierploegendienst; een van de meest knellende zaken in de lopende cao-onderhande lingen, vooral in het Waterweggebied met zijn grote aantal continubedrijven. Wat houdt vijfploegendienst in en wat zit er aan vast? Waarom zijn de werkgevers er zo fel op tegen, hoewel het voor sommige, juist in dit gebied, qua kosten weinig meer uitmaakt? Door Jan de Groot Actiecomité In heel wat bedrijven en instellin gen in ons land wordt, om uit eenlopende redenen, ploegen dienst gedraaid. Dat maakt het mogelijk om langer dan de nor male 8-urige werkdag in bedrijf- te zijn. In die industrie werken circa 125.000 mensen in een of andere ploegendienst. Omdat ook echt genoten en kinderen te maken hebben met de werktijden van de man is het aantal mensen betrok ken is bij het het ploegenwerk- rooster 3 a 4 keer zo groot, een half miljoen dus bijna. Dat is al leen de industrie. Maar ook in andere sectoren wordt ploegendienst verricht. Bij poli tie en brandweer, bijvoorbeeld, en bij de PTT. de energiecen trales en vooral ook in de ge zondheidszorg (ziekenhuis personeel, apotheken, artsen. Daar komen bepaalde transport bedrijven nog bij, container- terminals, ertsoverslagbedrijven en - in minder zware roosters - de hele stukgoedsector van de ha- Continu Hét conflict dat momenteel speelt spitst zich toe op de vierploegen dienst: vier ploegen werken daarbij elk acht uur per dag (40 uur per week), zodat het bedrijf continu doordraait. Er wordt ook in de weekeinden doorgewerkt. Om te voorkomen dat bepaalde mensen altijd 's nachts werken en altijd in de weekeinden dienst hebben bestaan er schema's, waarin de werkuren en vrije da gen steeds opschuiven. Tegen deze vierploegendiensten (waarin in de industrie circa 30.000 man deelnemen in ons land) bestaan ernstige bezwaren, zowel uit gezondheidsoogpunt als uit sociale overwegingen (ge broken gezinsleven, pro blemen met recreatie, enz.). De vakbonden proberen deze na delen te verzachten door arbeid stijdverkorting: men werkt dan nog maar 33,6 uur per week in plaats van 40. Men heeft dan meer vrije tijd op normale uren. Een consequentie ervaq is wel, dat dit alleen mogelijk is wanneer extra mensen die vrije uren opvullen. Dat kan door het instellen van een vijfde ploeg. Daarmee is te gelijk de werkgelegenheid ge baat, zeggen de bonden. Maar dat gaat ons te veel geld kosten, vin den de werkgevers. Staken Enkele honderden kaderleden van de Industriebond NVV m het Wa terweggebied willen desnoods staken voor de vijfploegendienst. De vijfploegendienst zit in het eisenpakket voor de cao's van dit jaar. De bonden zijn bereid om er een stukje loon voor op te offeren. Maar zolang de werkgevers op het standpunt blijven staan dat de mensen in de vierploegen dienst zoveel van hun ploegen- toeslag moeten inleveren dat daarvan de vijfde ploeg betaald kan worden zit het con flict muurvast. In de lange en harde onderhande lingen die na de stakingen van februari vorig jaar op gang kwa men hebben de bonden bij ver schillende chemische bedrijven belangrijke verbeteringen afge dwongen. Het Landelijk Actiecomité 5- ploegendienst heeft berekend dat de vijfde ploeg in de chemie maar iets meer dan een procent kost van de totale productiekos ten. Op het eerste gezicht kost de uitbreiding van vier naar vijf ploegen 25 procent meer. Maar de loonkosten vormen maar lij 10 deel van de totale produktiekos- ten. Dat komt dus neer op 2,5 procent voor de vijfde ploeg. Bo vendien werkt maar 1/10 helft van een bedrijf in ploegendienst, dus kan je die 2,5 procent nog eens halveren, aldus het comité. Als de extra kosten voor de chemi sche bedrijven in het Water weggebied zo gering zijn, waarom riskeren ze dan stakin gen? Volgens Piet Scheele van de Industriebond NVV zijn binnen het werkgeversverbond VNO af spraken gemaakt dat niemand door de knieen gaat, want dan zou de rest niet meer te houden- zijn. De argumenten van het VNO zijn: ten eerste is het te duur. We moe ten tenslotte internationaal con curreren. Ten tweede: we kunnen nu al niet genoeg mensen krijgen voor de vierploegendienst, laat staan als we er, voor vijf ploegen, nog meer nodig hebben. En ten derde: als bepaalde groepen mensen nog maar 33,6 uur per dag werken, dan zullen de ande ren ook korter willen werken. Met dit derde punt wordt de ver onderstelling van Scheele dus bevestigd. Niet te krijgen Scheele vindt het een schijnheilig argument dat er niet genoeg mensen te krijgen zouden zijn: ten eerste kan je de onwil om in vierploegendienst te draaien niet bij voorbaat ook toepassen op de vijfploegendienst met zijn 33,6- urige werkweek. Ten tweede ge beurt de omscholing en opleiding in de bedrijven zelf. Door hun bedrijfsscholen te vergroten hebben ze zelf het aanbod in de hand. Het aantal werklozen is groot. Volgens drs. J. Hoogendoorn van de Interfaculteit bedrijfskunde. die de arbeidsmarkt op dit gebied bestudeerd heeft, ligt het echter wat minder eenvoudig dan de heer Scheele en de werkgevers het voorstellen. Van alle werklozen in ons land ko men er slechts 500 a 600 in aan merking om direct mee te draaien in (vijf-)ploegendiensten. De be drijven selecteren echter zo streng, dat ze er daarvan hooguit 50 zouden aannemen. Maar voor totale invoering in een keer van vijfploegendienst in heel Nederland rijn' wei 5000 mensen extra nodig. Dat kan dus onmogelijk. De oplossing is: omscholing. Het moet mogelijk zijn om per jaar 2500 mensen om te scholen als er hard aan getrokken wordt. Dan kan binnen twee jaar de vierploegendienst tot het verle den behoren. „Maar dan moet er wel nu met die omscholing begonnen worden, anders zullen de werkgevers tot in lengte van jaren het argument kunnen blijven gebruiken dat de benodigde mensen niet te krijgen zijn". LONDEN - Nu de barbaarse veld slag in de Hoorn van Afrika op gang lijkt te komen, hebben de westerse mogendheden gekozen voor een beleid van handenwrin gend toezien en hopen dat ande ren de ramp kunnen afwenden of beperken. Dat is, naar het schijnt in Washington te voorschijn ge komen, toen de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk, West- Duitsland en Italië bespraken welke rol zij zouden kunnen spelen in het conflict tussen Ethiopië, Somalië en Eritrea. Zij spraken af niet militair betrok ken te raken bij het conflict, zelfs niet indirect door Somalië wa pens te leveren als tegenwicht voor de 2,5 miljard gulden aan materieel die Rusland de afgelo pen zes weken naar Ethiopië heeft gestuurd. Weinigen zullen beweren dat het Westen zich wel militair in de strijd moet werpen dooreen con frontatie aan te gaan met de Rus sen in de Hoorn van Afrika. Maar waarom wordt het Sovjet-blok er in de Veiligheidsraad niet van be schuldigd dat het de wereldvrede in gevaar brengt? Het wordt zelfs tienduizend r en kan doden. In Washington besloot het Westen er bij de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) op aan te dringen krachtiger naar een wa penstilstand te streven. Maar het Westen moet weten dat slechts een wonder een Afrikaans ini tiatief kan laten slagen, omdat Ethiopië alleen maar wil praten als eerst alle Somaliërs uit de Ogaden-woestijn zijn verdwe nen: voor Somalië een onaan vaardbare eis. Maar zelfs als de Somaliërs die voorwaarde slikten, dan zou dat toch geen invloed hebben op het tweede oorlogsfront in Ethiopië de noordelijke provincie Eritrea langs de Rode Zee. Hier vechten twee vastberaden bevrijdings bewegingen vastberaden voor de onafhankelijkheid, die dit gebied 25 jaar geleden verloor. Het Westen wil het echter ook niet tot een openlijke diplomatieke confrontatie met Oost-Europa en Cuba laten komen door een re solutie in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in te dienen. Een debat over de Hoorn van Afrika zou de Afrikaanse wereld verdelen en tijdelijk de relaties met het Westen vertroebelen. De meeste Afrikaanse leiders geven er de voorkeur aan het conflict onderling te regelen binnen de OAE en via hun eigen kanalen met Moskou en Havana, ook al blijkt nu duidelijk dat die kana len niet hebben kunnen verhin deren dat de crisis tot het huidige gevaarlijke stadium is uitge groeid. De Russen negeren, in tegenstel ling tot het Westen, vrijmoedig de internationale (en ook Afri kaanse) opinie. Zij zijn bereid enorme risico's te nemen om hun tussenkomst in Ethiopië te laten slagen en zij brengen stromen vliegtuigen, wapens, tanks en ra ketten binnen; geld- speelt geen rol. Enig inzicht in hun betrokkenheid kan men krijgen als men bedenkt dat zij twaalf procent van hun to tale militaire transportvloot bij de luchtbrug naar Ethiopië heb ben ingezet. Los daarvan gebrui ken ze zowel hun eigen als Bul gaarse schepen om voorraden Door Colin Legum Geconfronteerd met de sterk con trasterende uitgangspunten van Rusland en het Westen is het nauwelijks verbazingwekkend dat de anti-Russische landen in het gebied - zoals Sacedi-Arabie Egypte, Iran en nu ook Somalië - zich door het Westen in de steek gelaten voelen. Een westers ini tiatief bij de VN zal ongetwijfeld sommige - maar beslist niet alle - Afrikaanse staten kwaad maken. Is dat echter voldoende reden om zich niet tegen de Russische mili taire interventie uit te spreken? Hoofd koel Is dit - juist nu er zo veel over de moraal wordt gepraat wanneer het buitenlandse politiek betreft - niet precies de zaak om een principieel standpunt in te ne men, liever dan door te gaan met doen alsof het probleem door de OAE opgelost kan worden? Ver dedigers van het westerse beleid zyn geneigd al deze facetten van niet-inmenging te rechtvaardi gen door aan te voeren dat Mos kou niet kan winnen. „We moe ten alleen maar het hoofd koel houden en toezien hoe de Russen in Ethiopië in het graf vallen dat ze zelf aan het graven zijn", zo zeggen ze. Zelfs als de Somaliërs schuld heb ben aan het conflict, wat dan te denken van de Eritreérs die bin nenkort de zwaarste strijd te ver duren krijgen en die tenslotte geen buitenlandse agressors zijn? En wat te denken van het argument dat de Russen uiteindelijk niet kunnen winnen? Dat is wellicht waar, maar voor dat einde is be reikt, zal een lange bloedige weg zijn afgelegd. Het is niet waar schijnlijk dat de Russen tenslotte zullen winnen, omdat zij vanuit hun marxistische denkwijze de werkelijke aard van de machten die in het conflict in de Hoorn meespelen, niet begrijpen. De Russen zijn in de Hoorn in een voornamelijk nationalistische oorlog terecht gekomen. Ten minste zes belangrijke nationa listische machten zijn betrokken bij het moeilijke proces om tot een nieuw politiek systeem te komen na de ineenstorting van het oude keizerlijke Ethiopië Deze zijn: Somalischnationalisme.dat leeft aan beide kanten van de grens van deSomalische republiek met Ethiopië 2 Eritrees O Eritrees dat is de strijd om het gebied te bevrijden van de overheersing door Addis Abeba. In 1952 vormde Eritrea een federatie met Ethiopië tien jaar later werd het ingelijfd. Afar nationalisme: de nomaden stam van de Danakil-vlakte en de Awash-vallei, die niet willen dat hun land is bezet door Somaliërs of Amharen; Tigris nationalisme: het volk in deze provincie in het noorden van Ethiopië wil het macht sevenwicht herstellen dat verlo ren is gegaan bij de nederlaag van het oude koninkrijk Gondar aan het eind van de vorige eeuw; Oromo nationalisme: de Oromos of Galla's z(jn de grootste op zich zelf staande groep Ethiopiers die het meeste van hun land hebben verloren toen de Amharen hun gebied uitbreidden. Shoa nationalisme: de Shoanen waren de overheersende groep tijdens de regering van wijlen keizer Haile Selassie en worden nu aan alle kanten bedreigd. Nu werken de Shoanen en de Oro mos nog samen in de Dergue, het militair-politiek bestuur van Ethiopië. Maar veel van de span ning en de periodieke opruiming binnen de Dergue is voorname lijk een gevolg van de strijd tus sen deze twee groepen. Het is vrij zeker dat de nationalistische krachten het op den duur zullen winnen van de verdeelde marx istische krachten. In de tus sentijd vervormt de Russische inmenging de nationalistische strijd en door een party moderne wapens te geven, draagt zij bij tot de massaslachting. Dat is de misdaad van Rusland in de Hoorn van Afrika. En wie dat inziet heeft de plicht de militaire interventie van de Sovjets af te keuren, net zo goed als de Ameri kaanse militaire interventie in Vietnam afkeuring verdiende.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4