CDA: 'Churchill brug breder en niet beweegbaar' Sloop LBF-complex aan Mare begonnen Actief in vrije Weer uitslagenavond in Stadsgehoorzaal Ruimte voor auto 's en niet voor rondvaartboot bepleit VOOR LEIDSE VERENIGINGEN Gebouwen genoeg Zes grote gevaren voor kinderen in en rond woning DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 LEIDEN In de gemeenteraad bleek gister avond dat het CDA in zijn stand punt dat de brug niet beweegbaar moet worden gesteund wordt door een minderheid in de PvdA-fractie. De socialisten ver werpen daarentegen unaniem de gedachte dat erop de brug plaats zou moeten zijn voor meer dan twee rijstroken voor auto's. Het standpunt van de andere partijen in de raad werd nog niet duide lijk, omdat de discussie gister avond niet werd afgerond. De vergadering zal volgende week woensdag worden voortgezet. CDA-woordvoerder Van Zijp re kende de raadsleden voor dat het ophalen van een beweegbare Churchillbrug de gemeenschap op ruim 3000 gulden per keer komt te staan. Hij ging er daarbij van uit dat het prijsverschil tus sen een vaste brug (zonder bij komende werken bedragen de kosten 3.2 miljoen) en een be weegbare brug (kosten 5.8 mil joen) 2.6 miljoen gulden be draagt. Omdat de berekening op basis van het prijspeil per 1 mei 1977 is ge daan, zal het werkelijke verschil groter zijn. Het bedrag van 2.6 miljoen resulteert jaarlijks in een renteverlies (9 procent) van 234.0000 gulden. Van Zijp telde daar 36.000 gulden aan kosten van onderhoud en bediening op Majorettes Twee Leid.se majorette-groepen "De Toekomst" en "The Little Stars" hebben afgelopen zon dag deelgenomen aan een grote carnavalsoptocht in Di- dam. Na afloop werd een feest bezocht. De leiding van de clubhuizen De Mirt en Het Honk was meegegaan om de majorettes na de carnaval soptocht te voorzien van car navalskleren. Theosofie De Theosofische Vereniging houdt vanavond een bijeen komst in het gebouw aan de Steenschuur 4-6 in Leiden. Onderwerp is" De bewuste samenwerking tussen mensen en engelen"Spreker is de heer M. Brandt. De bijeenkomst begint om acht uur. Europa Oud-staatssecretaris van buitenlandse zaken mr. L. J. Brinkhorst (nu weer tweede- kamerlid voor D'66) komt vanavond naar Leiden. Hij zal samen met de Groningse hoogleraar prof. mr. drs. J. Th. Degenkamp spreken over het onderwerp "Wat beteke nen de Europese gemeen schappen voor Nederland? Wat mag Nederland ervan verwachten? De bijeenkomst wordt gehouden in het Aca demiegebouw aan het Rapen burg 73 in Leiden. De bijeen komst begint om acht uur. In de Haven "Avifauna kan ook in de Haven te recht en hoeft niet per se van het Galgewater gebruik te maken", aldus Van Zijp. Hij meende dat ook de problemen waarmee woonboten te maken zouden krijgen bij een vaste brug, te ver helpen zijn. "Van de 35 boten hebben er maar zes een ijzeren bak die bij een scheepswerf on derhouden moet worden. Mis schien dat deze boten eerst een keer op kosten van de gemeente naar een werf kunnen worden ge sleept, waar ze dan van een be tonnen bak kunnen worden voorzien. Het is bekend dat boten met een betonnen bak ter plaatse kunnen worden onderhouden" aldus het CDA-raadslid. Van Zijp wees er verder op dat de doorvaart in Leidep toch al be perkt is door de bouw van de Pauwbrug en de Turfmarktbrug. Files Wanneer de brug slechts 17 V2 meter breed wordt en er dus geen ruimte voor vier rijstroken is, verwacht Van Zijp in de toe komst "rijen wachtende auto's. Gezien de prognoses neemt het verkeer alleen maar toe", aldus de CDA'er. "Dat zal zeker zo zijn, Hengelsport VOP'74 hield een viswedstrijd in de Ringvaart en in de Nieuwe Rijn. De uitslag was: l.H.v. d. Berg 1400 gram (21 stuks), 2. H. v. Houten 1040 (18), 3. M. Kerkvliet 1370(17), 4. A. v. d. Meij 500 (12), 5. A. Segijn 520 (11), 6. F. Reijken 570(8),7H.A. v. Kampen 500 (6), 8. F. Veltman 390 (9), 9. J. v. d. Kaay 400 (4), 10. R. v. d. Zeeuw 300 (5). Anthroposofie De afdeling Leiden van de Anthroposofische Vereniging houdt morgenavond om acht uur bijeenkomst in de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 in Leiden Zuid-West. De heer F. Storm zal die avond spreken over meditatie. Expositie Gedurende de maand februari zijn werken van de Leidse fijnschilder Fred Hansen te bezichtigen in het gespreks- centrum aan de Vrouwen kerkkoor straat 17. De exposi tie is te bezichtigen tijdens de activiteiten in het centrum en iedere woensdagavond. De toegang is vrij. Carnaval De Leidse muziekvereniging Concordiaheeft de afgelo pen twee dagen meegewerkt aan carnavalsvieringen in West-Duitsland. Zo werdemde optochten in Oberhausen, Hamborn en Solingen door de Leïdenaars muzikaal opge luisterd. Overnacht werd in een fraai kasteel in Hamm. Zowel het senioren- als het jeugdkorps maakten de Duitse trip mee. lige LBF-complex gesloopt worden. Nog geen akkoord Kavel BV met gemeente LEIDEN - Op het terrein grenzend aan Korte Mare en Rijnsburgersingel is gisteren een begin ge maakt met de sloop van het complex van de voor malige Leidse Brood Fab riek (LBF). Het terrein dat na de sloop braak zal ko men te liggen, is eigendom van Kavel BV uit Waterin gen. was aanvankelijk van plan om er flats en winkels te bouwen. De gemeente weigerde hiervoor ech ter een bouwvergunning te ver strekken. Tegen deze beslissing ging Kavel BV in beroep bij de Kroon. De Raad van State heeft in dit geschil tussen gemeente en eigenaar nog geen uitspraak ge daan. Onderhandelingen Op het ogenblik zijn de beide par tijen weer met elkaar in onder handeling om te proberen om met elkaar overeenstemming te LEIDEN - Het college van B en W is van plan om op 29 maart en 31 mei in verband met de verkiezingen voor respectievelijk Provinciale Staten en de Gemeenteraad uitslagenavonden te organiseren in de Stadsge hoorzaal. Bij de jongste kamerverkiezingen werd voor het eerst, met veel succes, een dergelijke bijeenkomst in de gehoorzaal gehouden. Daarbij werd gebruik gemaakt van een groot projectiescherm, waarop de beelden die de NOS op de televisie bracht konden worden overgenomen. Ooi nu zal een dergelijk scherm weer op het toneel van de Stadsgehoorzaal worden geplaatst. Over de verdere vormgeving van de avond zal door het college nog contact worden opgenomen met de plaatselijke afde lingen van politieke partijen en zal ook nog in de betrokken raadscommissies overleg worden gevoerd. De gemeentelijke afdeling voorlichting zal er voorts bij de NOS op aandringen om voor de avond van de gemeenteraadsverkiezingen te worden opgenomen op de lijst van gemeenten die medewerking ver lenen aan de avonduitzending van de NOS over de uitslagen. bereiken. Daarom is aan de Raad van State verzocht de zaak op te schorten. Kavel BV liet bij monde van directeur H.D. Krouwel weten dat de zoge naamde exploitatie-overeen komst al geruime tijd het hete hangijzer is in die onderhande lingen. Een dergelijke overeenkomst houdt in dat de bouwer (in dit ge val Kavel BV) bepaalde kosten vergoedt die de gemeente moet maken voor de aanleg van riole ringen naar de nieuwe woningen, de aanleg van parkeervoorzie ningen en meer van dergelijke gemeenschappelijke voorzienin gen. De gemeente eist van Kavel BV dat het een dergelijke overeenkomst tekent; Kavel BV daarentegen betwist het recht van de ge meente om een dergelijke ex ploitatie-overeenkomst te eisen. Flatbouw Krouwel: "Het is vrijwel zeker, dat op het voormalige LBF-terrein aangepaste flatbouw zal ver schijnen. Het al of niet sluiten van een exploitatie-overeenkomst zal bepalen of de woningen die er gebouwd zullen worden in de vrije sector of in de pre- miebouw-sector zullen vallen. Het staat in ieder geval vast, dat er geen winkels of kantoorruimte in het plan worden opgenomen." De sloopwerkzaamheden van de oude bakkerij en het distribu tiecentrum zullen ongeveer twee a drie weken in beslag nemen. Voor een dergelijke sloop is geen vergunning van de gemeente vereist. Voorgeschreven is alleen dat de gemeente daarvan in ken nis moet worden gesteld. LEIDEN - Er is in Leiden geen gebrek aan gebou wen om de diverse vereni gingen en clubs op cul tureel en maatschappelijk gebied te huisvesten. Het probleem is echter om de exploitatie van dat soort gebouwen sluitend te ma ken. Deze stelling deponeerde wethou der Tesselaar gisteravond op tafel in de vergadering van de gemeen teraad. Het raadslid Hoeven (CPN) had er bij de behandeling van het zg. plan actie voor de bin nenstad op aangedrongen om aandacht te schenken aan de ruimtenood, waarmee verschei dene verenigingen te kampen kunnen krijgen. Die problemen ontstaan met name als de voormalige complexen van Zaalberg en Van Wijk in de Ves- testraat worden afgebroken, evenals de voormalige zeevaart school aan het Noordeinde. Dat laatste complex heeft, aldus Tes selaar, aangetoond "hoe ontzet tend veel moeite het kost om van een groot gebouw de exploitatie rond te krijgen". Hoeven deed de suggestie dat in de toekomst wellicht één der pavil joens van het Academisch Ziekenhuis gebruikt zou kunnen worden. Wethouder Waal meende niet dat deze mogelijk heid "een reéele kans van slagen" heeft, gezien de plannen van zo wel het ziekenhuis als de univer siteit. J. van Zijp Gouden en Zilveren Per jaar komen er in Nederland 650 kinderen tot 15 jaar om het leve bij ongelukken in en om huis. Van alle ernstige, niet dodelijke ongevallen in en om huis gebeurt 54 procent bij kinderen. De trieste balans van het afge lopen Weekeinde: vier kinde ren, van 2, 3, 4, en 7 jaar, kwamen bij brand om het le ven. In één geval, waarbij twee kinderen omkwamen, was de oorzaak van de brand naar alle waarschijnlijkheid spelen met vuur. Een elfjarige jongen kwam met zijn fiets onder een auto en vond de dood. Misschien zijn er nog wel meer ongelukken gebeurd, zonder dodelijke afloopmaar die stonden niet in de krant. Anderhalf jaar geleden stelde de afdeling van het Veilig heidsinstituut in Amsterdam die zich bezig houdt met veiligheid in de privésfeer een onderzoek in naar de veilig heid van kinderen in en om huis. Er is een splitsing aan te brengen in twee leeftijds groepen. Bij kinderen tot zes jaar komen de vijf V's het meeste voor: verbranding, vallen, vergiftigingverstik king en verdrinking (van de laatste ongeveer 120 gevallen per jaar). In de leeftijdsgroep van zes tot twaalf jaar spelen die vijf nog wel mee, maar minder belangrijk. De zesde V komt daar opdoemen, ver keer. Het Veiligheidsinstituut heeft in aansluiting op dat onderzoek een vierjarenplan voor inten sieve voorlichting aan ouders opgesteld. Het eerste jaar was dat nog een interne gelegen heid, maar op 15 november vorig jaar kwam het met het uitbrengen van de kin derpostzegels in de openbaarheid. Met de Stich ting Nederlands Comité voor Kinderpostzegels was over eengekomen dat de zegels dat keer in het teken van de veiligheid van het kind zou den staan. Tegelijkertijd startte op de tv een film van OQ over het on derwerp en een grote ad vertentiecampagne van de Stichting Ideële Reclame (SIRE) in de Nederlandse kranten en bladen. Bij de ad vertenties zit een coupon voor het bestellen van twee voor lichtende folders bij het Veiligheidsinstituut. De heer Halsema van dat insti tuut: "Het is een veel groter succes geworden dan we ver wachtten, er komen een 800 tot 1200 coupons per dag binnen. We werken nu met zes uit zendkrachten om die stroom te verwerken. Achter in die folders zit weer een coupon om een groot kinderveiligheids- boek te bestellen. Dat kost 24,50 de folders zijn gratis." Wat staat er nou in die folders en dat boek? Want iedereen weet toch wel zo ongeveer dat lucifers, het medicijnkastje en de waterkant voor kinderen gevaar inhouden. Halsema: "Dat valt tegen hoor. Bovendien is het voor elke leeftijd anders. Ouders moe ten op de hoogte zijn van de ontwikkeling van hun kind. Hoe ouder ze worden hoe meer je ze moet opvoeden met veilig gedrag. Bij heel kleine kinde ren kun je alleen nog maar be schermend handelen. Vanaf zo ongeveer het derde jaar moet je ze veilig gedrag bij gaan brengen en met het zesde jaar moet je ze al redelijk hun eigen gang kunnen laten gaan. Het gaat niet alleen om wat gevaarlijk is maar vooral om op welke leeftijd iets ge vaarlijk is." De voorlichting door middel van het boeken de folders aan de ouders vormt de hoofdmoot van de actie, daarnaast ko men er of zijn er al: spelen als een kwartetspel en een kien spel voor de kinderen zelf, ac tiviteiten via scholen en schooltelevisie en lezingen voor diverse verenigingen. De lezingen worden op aan vraag verzorgd door een re gionaal kader dat daarvoor een speciale cursus van het Veiligheidsinstituut volgt. Als na vier jaar blijkt dat het zin vol is de actie voort te zetten, zal dat zeker gebeuren. Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie- LEIDEN - De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad vindt dat de te bouwen Churchillbrug geen beweegbare, maar een vaste oeververbinding moet worden, omdat dat veel goedkoper is. Bovendien meent het CDA dat de brug dusdanig breed moet worden (2272 pieter) dat het mogelijk blijft om er in de toekomst vier rijstroken op aan te leggen. Volgens het voorstel van B. en W. zou de brug 1772 meter breed worden. De Churchillbrug zal straks - het is de bedoeling om in 1979 met de werkzaamheden te beginnen - de wijken Morskwartier en Zuid- West over de Oude Rijn met el kaar verbinden. De brug komt in het verlengde van de Chur- chilllaan en de Dr. Lelylaan. Bouw van de brug zou, met de vele bijkomende werkzaamhe den, een bedrag van ruim 16 mil joen gulden kosten in het geval van een beweegbare en ruim 12 miljoen in het geval van een vaste oeververbinding, aldus de ra ming van B. en W. Steun en kwam zo op een jaarlijks be drag van 270.000 gulden. Omdat de brug, aldus Van Zijp, in 1980 hooguit negentig keer open en dicht zal gaan, betekent dat deze handeling iedere keer 3000 gulden kosten. De schatting van negentig keer is gebaseerd op het aantal maal dat de rondvaartbo ten van Avifauna in 1976 de plaats van de Churchillbrug passeer den. De meeste recreatiebotén kunnen onder een vaste brug van 2.50 meter hoogte doorvaren. De rondvaartboten van Avifauna zijn te hoog: 5.30 m. als in de Stevenshofpolder wo- voor groen en bloembakken e.d. ningen komen. Ook het openbaar te reserveren, vervoer zal in de knel komen". Hij twijfelde er aan of het minis terie van verkeer en waterstaat wel geld zal geven voor de bouw van een brug die niet breder zal zijn dan 17Vz meter. Van Zijp deed het voorstel om de breedte op 22V2 meter te bepalen, voorlo pig met twee rijstroken te vol staan en de overblijvende ruimte Ranner wees deze laatste suggestie namens de PvdA-fractie van de hand. "We hadden liever een nog smallere brug dan 17V2 meter ge had. Meer rijbanen voor het auto verkeer betekent alleen maar dat andere weggebruikers in de ver drukking komen. Bovendien zouden er, wanneer de brug bre der wordt, bij het Dr. Lelyviaduct toch problemen ontstaan".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3