Eenvoudiger modellen Vrouwenmishandeling uit verborgenheid VERPLANTEN KAN NU NOG TOEKOMST DAMESMODE Met de wagon van de keizer In een luxueus zevenkamer-ap partement in New York slaat een advocaat zijn vrouw voor haar hoofd en bewerkt haar met een mes, een schaar en een hak mes. In een buitenwijk van Dal las splijt een verkoper het hoofd van zijn vrouw open, breekt haar vingers en trekt de trouwring uit. In Atlanta ran selt een man de borsten van zijn in verwachting zijnde vrouw. Een socioloog van de universiteit van New Hampshire, dr. Murray Straus, getuigde tijdens hoorzit tingen van het Amerikaanse congres dat ongeveer 3,8 procent van alle Amerikaanse mannen vorig jaar hun vrouw hebben mishandeld. Met de opkomst van het feminisme komt de vrouwenmishandeling lang zaam maar zeker uit de verbor genheid. Geschat werd dat in de Verenigde Staten zo'n 1,5 miljoen mannen hun vrouwen op een hard handige manier het leven zuur maken. Het mishandelen van vrouwen komt drie keer zo vaak voor als verkrachtingen. Slechts een van de tien gevallen van vrouwenmishandeling komt aan het daglicht. Een advocaat uit Michigan ver klaarde dat 80 procent van de echtscheidingen uit zijn prak tijk te maken hebben met ge weld. In eei\ ziekenhuis in Bos ton is 70 procent van de slach toffers van aanrandingen vrou wen die door hun echtgenoten „onder handen zijn genomen". Kettingen Advocaten, psychologen en poli ticmensen zijn het erover eens dat dit probleem zich op grote schaal voordoet. Het gaat niet over kleine ruzies in gezinnen, maar over vrouwen met blauwe ogen, gebroken armen, messne- den en vrouwen die zijn gesla gen met kettingen. Het probleem doet zich niet alleen in de lagere sociale klassen voor. „Het afranselen van vrouwen komt in alle lagen van de bevol king voor. Alleen verbergen de rijken het beter, zij roepen de hulp in van een advocaat of een psycholoog en niet van een agent", aldus dr. Morton Bard, professor in de psychologie op de universiteit van New York. De redenen waarom vrouwen mishandeld worden zijn vaak onduidelijk. Een bankier die een therapie ondergaat zegt: „Om dat ik steeds als zij omkeek dacht dat ze naar een andere- vent loerde". Er lijkt verband te bestaan met het in verwachting zijn: 25 pro cent van de vrouwen die aan gifte doen van mishandeling zijn in verwachting. Een jonge vrouw: „Mijn man zei me dat we een goed leven had den voordat ik in verwachting was. Nu vindt hij dat ik eruit zie als een koe en hij is begon- leranter tegenover. Zij denken nen met slaan". dat geweld nu eenmaal deel Waarom pakken de vrouwen dan uitmaakt van het getrouwde le- niet hun boeltje en stappen op? ven". Psychologen die te maken heb- Een aantal psychologen meent dat ben met mishandelde vrouwen de arbeid van de man vaak leidt zeggen dat een complex van fak- toren kan leiden tot de beslis sing om toch maar te blijven. „In de eerste plaats is de vrouw bang om aangifte te doen of een echtscheiding door te zetten uit vrees dat haar man haar dan let terlijk zal doden", aldus de so cioloog Geiles. Vrouwen zonder baan zijn bovendien bang dat ze zonder inkomen komen te zitten. A1r»nfin1 „Zij die bij hun ouders thuis al het nodige geweld hebben meege- Een succesvol zakenman zegt dat maakt staan er wellicht wat to- alcohol de oorzaak is voor zijn tot het mishandelen van hun vrouwen. Vaak zijn de mannen gefrustreerd op hun werk en 's avonds „leven ze zich dan uit" op hun echtgenotes. Anderen menen dat mannen die als kin deren zijn afgerammeld, deze praktijk later zelf in het gezin gaan toepassen. uitbarstingen. „Ik houd echt van mijn vrouw, maar als ik drink, doe ik gekke dingen". Maat schappelijk werkers en poli tiemensen leggen vaak een ver band tussen alcohol en mishan deling. Richard Geiles, socioloog van de universiteit van Rhode Island, heeft samen met dr. Straus een onderzoek verricht naar geweld in gezinnen. Volgens hen wordt te sterk de nadruk gelegd op al cohol als oorzaak voor mishan deling. „Alcohol brengt niet het slaan van vrouwen met zich mee", zegt Geiles, „alcohol is voor een man die zijn vrouw slaat alleen een manier om zijn verantwoordelijkheid te ontlo pen. Drank is een ex cuus, geen oorzaak". Het heeft volgens Geiles ook te maken met cultuurpatronen. „Vrouwen hebben geleerd om te blijven, ze zijn verantwoorde lijk voor het huwelijk. Als ze vertrekken is het hun fout". Vrouwen die met hun klachten naar de politie gaan worden daar vaak niet helemaal serieus genomen. ,De eerste keer als ze komt met het verhaal dat ze ge slagen is, zeggen ze haar dat ze naar huis moet gaan en de zaak bespreken. De tiende keer zeg gen ze dat ze alles al zo lang ge pikt heeft, dat ze het waar schijnlijk niet eens zo erg vindt", zo meent de advocaat- John Corwin. Een jonge vrouw, Jane, herinnert zich nog het voorval toen haar man een deur uit de muur van hun flat haalde en haar daarmee te lijf ging. „De politiemensen fleurden me wat op, ze klopten me op de schouders en zeiden dat alles wel weer op zijn poot jes terecht zou komen. Als hij het nog eens doet, sluiten we hem op voor een miljoen jaar". Toen zij het politiebureau wilde verlaten, keek zij nog even om naar haar man die met dezelfde politie-agent stond te praten. „De agent klopte hem op zijn schouder en zei: wij weten dat vrouwen wel eens lastig kunnen zijn: Als ik mijn vrouw sla, be taalt ze me misschien met gelij ke munt terug". Een tendens naar kledingstukken van eenvoudi ger model, waarbij meer nadruk wordt gelegd op de stof als mode-element. Dat is een van de punten uit een rapport dat deskundigen op het gebied van de damesmode hebben opgesteld en waarin zij hun visie geven op de ontwikkelingen in hun branche in de komende tien jaar. De groep deskundigen was samen gesteld uit topontwerpers, mode-adviseurs, fabrikanten, de taillisten en modejournalisten uit Frankrijk, Duitsland, Italië en Engeland. In het rapport getiteld: Fashion Marketing - The Next Decade" is een groot aantal on derwerpen behandeld. Kort jurkje van katoen, elastiek in de taille een tendens naar betere kwali- teitskleding waarvoor men be reid is meer geld te betalen. Men verwacht dat bij een beperkter aantal grote stukken van goede kwaliteit meer kleine artikelen gekocht zullen worden om te kunnen varieren en te vernieuwen. de wens van de consument, van de industrie en van de detaillist naar meer produktinformatie en, speciaal wat handel en indu strie betreft, meer technische en marketinggegevens. het gevoel dat specialisatie (met een grotere samenwerking tus sen de diverse sectoren van de industrie) en het opereren op meer internationale markten, de beste strategie voor sue-, ces zal zijn. en dan de tendens naar een voudiger modellen. Deze prognoses zullen uiteraard aanzienlijke gevolgen hebben. De tendens naar eenvoudiger modellen bijvoorbeeld zal de stijging van produktiekosten in belangrijke mate afremmen. Wat de verkoop van de modearti kelen betreft verwacht men dat boetieks, warenhuizen met een beter assortiment, de speciaalza ken en de zelfstandige detaillist de belangrijkste plaats zullen in nemen. Niettemin zullen facto ren zoals de ontwikkeling naar eenvoudiger modellen, de stij gende distributiekosten en de Bü geroosterde vis en vlees geeft men graag in plaats van de obligate sausen en sausjes een samengesteld botertje. Een lek ker gemaakt stukje boter dus. Wanneer u dergelijke botertjes in potjes op tafel zet zullen uw gas ten er graag war van op het stok brood smeren. Bedenk echter wel dat deze botertjes wel tot de po tentiële dikmakers behoren. De beste manier om dergelijke bo- ters te maken is op basis van ge welde boter. Het eerste recept dat u hierbij vermeld ziet kunt u dus als die basis voor tal van lekkere botertjes beschouwen. Inplaats van roomboter kan men voor samengestelde boter ook halvarine gebruiken. Die mag men niet tevoren wellen. Het ef fect is dan ook wat minder en wanneer men geen roomboter wil gebruiken omdat die zovel vet bevat dan kan men eigenlijk be ter uitwijken naar een kalorie- arme saus. Gewelde boter 250 gram boter, wat zout en even tueel wat witte peper. Roer de boter week (dus niet te zacht) voeg er wat zout en even tueel wat peper aan toe. Giet er dan druppels gewijs al roerende zoveel water aan toe tot er een dikke, egale saus ontstaat. De saus lijkt dan enigzins op- mayonaise. Beurre maitre d'hotel 250 gram boter, wat zout, witte pe per uit de molen, 2 eetlepels ci troensap, enkele druppels Wor cestershire sauce, anderhalve eetlepel gehakte peterselie. Gewelde boter maken zoals hier boven staat beschreven. Gebruik inplaats van water het citroensap. Voeg er enkele druppels van de Engelse saus door. Proef aan dachtig breng het eventueel nog wat op smaak en roer er tenslotte de ragfijngehakte peterselie door. Vorm van de boter een rol en laat die in folie in de koelkast opstijven. Snijd de boter in plak jes van bijna een centimeter dik en serveer die zo koud mogelijk bij uw favoriete gerechten van- de grill. Op eenzelfde wijze kan men tal van andere botertjes maken. Ik geef u een aantal voorbeelden: Notenboter 100 gram boter, 50 gram geroos terde hazelnoten, walnoten of een combinatie hiervan. Stamp de noten fijn in een vijzel. Met een eetlepel water erbij gaat het wat gemakkelijker. Natuur lijk neemt uw keukenmachine - als u die heeft - u hierbij veel werk uit handen. Maak gewelde boter op de wijze zoals hiervoor werd beschreven. Roer er de notenpasta door en druk de nu verkregen sa menstelling door een heel fijne zeef. Vorm een rol, wikkel die in folie en laat het in de koelkast op stijven. Bij geroosterd kalfsvlees is zo'n notenbotertje heel bij zonder. Ansjovisboter 100 gram boter, 4 of 5 ansjovisfilets. Maak een gewelde boter. Gebruik daarbij echter geen zout want dat zijn uw filets al voldoende. Druk de filets door een fijne zeef en roer de puree door de boter. Maak er een rol van, wikkel het in folie en laat de boter in de koelkast op stijven. Cafe de Paris-boter Een heel beroemde boter waarvan men - om een goed resultaat te verkrijgen - een grote hoeveel heid dient te maken. Gelukkig kan men de samengestelde bo- ters een week of nog langer in de koelkast goed houden. 500 gram boter, 2 eetlepels tomaten ketchup, 1 theelepel mosterd, 1 volle theelepel gehakte peterselie, 1 volle theelepel kappertjes, 2 eet lepels gehakte sjalotjes, mespun tjes marjolein, dille, tijm, enkele dragonblaadjes, 1 uitgeperst teentje knoflook, 4 ansjovisfilets, 1 theelepel paprikapoeder (zachte), mespunt cayennepeper 2 theelepels citroensap, 2 theele pels cognac, 2 theelepels madeira. Met behulp van uw keukenap paraat bereidt u de saus als- volgt: Maak eerst een gewelde boter z< der peper of zout. Alle overige gredienten maalt ufijn en de nu ontstane puree drukt u door een zeef en dat vermengt u met de bo ter. Vroeger liet men eerst alle in grediënten (behalve de boter) licht gisten voordat men ze tot pu ree verwerkte. De licht gistende smaak wordt tegenwoordig nauwelijks meer op prijs gesteld. Dragonboter 100 gram boter, 50 gram verse dra gonblaadjes of een volle eetlepel dragonblaadjes uit een potje (op azijn). Wanneer u verse dragonblaadjes gebruikt, maak die dan schoon en leg ze in een vergiet. Giet er dan gedurende een minuut vers ko kend water over. Laat de blaad jes uitlekken en hak ze daarna ragfijn. Wanneer u de blaadjes uit het potje met de azijn ge bruikt, laat die dan ook uitlekken daarna hakt u ze ook ragfijn. Met de boter maakt u een gewelde boter en tegen het einde van de bereiding roert u er de groene massa door. Maak er een rol van, wikkel die in plastic- of alumi niumfolie en laat het in de koelkast opstijven. Garnalenboter 200 gram boter, 75 gram gepelde verse garnalen eventueel een theelepel gehakte peterselie en enkele druppels citroensap. Maak een gewelde boter. Hak de garnalen fijn en druk die door een zeef. Voeg de garnalenmassa aan de gewelde boter toe. Enkele drupjes citroensap en wat ge hakte peterselie mag u er best aan toevoegen. Smaakt voortreffelijk bij geroosterde tong of tarbot. Knoflookboter 100 gram boter, 75 gram schoon gemaakte teentjes knoflook. Maak, door hakken, stampen of in uw mixer de knoflooktenen tot moes. Maak een gewelde boter en roer er de knofiookmassa door. Druk dan het geheel door een fijne zeef. Liefhebbers voegen er nog graag een mespunt cayennepeper door. Peperboter 150 gram boter, een blikje (klein) groene pepers, 1 theelepel cognac. Maak een gewelde boter en voeg er de cognac aan toe. Leg de inhoud van een blikje groene pepers op een zeef en spoel de zachte korrels onder de waterkraan goed schoon, (groene pepers zitten in een sterke zoutoplossing) Druk of wrijf de pepers door de zeef en vermeng de massa met de boter. Zo'n botertje smaakt erg goed bij een mixed grill-gerecht. Wijnkopersboter 100 gram boter, 4 eetlepels rode wijn (bijvoorkeur een Bordeaux1 eetlepel gehakte sjalot, 1 eetlepel grof gehakte peterselie, 1 eetlepel zeer sterke runderbouillon of ont vette vleesjus. Kook de rode wijn met de bouillon of jus te samen met de sjalot en de peterselie tot op de helft in. Zeef het geurige vocht en laat het af koelen. Maak met de boter een gewelde boter. Gebruik in plaats van water het ingekookte vocht. Bij een geroosterde entrecote lijkt het op een van de lokale speciali teiten uit St. Emilion. Kaasboter 200 gram boter, 6 hardgekookte eidooiers, 75 gram belegen Goudse kaas, zout, peper, enkele druppels worcestershiresauce. Roer de boter zacht. Wrijf en zeef de eidooiers en roer die door de bo ter. Rasp de kaas zo fijn mogelijk en breng de boter op smaak met de saus, wat zout en peper. In plaats van belegen Goudse kunt u ook oude of zeer oude kaas gebruiken. Die kaas is veel zouter. Let daarop wanneer u er zout aan toe wilt voegen. Heel eenvoudig jurkje van Yves St. Laurent, fraaie bedrukte crepe- stof. tendens om minder tijd en in spanning aan aankopen te beste den, vooral de belangrijkheid van de boetieks enigszins verminde ren. Dezelfde factoren zullen de verkopen via postorderbedrijven, en super- en hypermarkten doen toenemen. In de gehele detailhandel zal men zich meer en meer beijveren om een presentatie te geven van mo debeelden in de vorm van „total looks". Men zal meer complete conbinaties gaan tonen in plaats van afzonderlijke kledingstuk ken. Over de modecycli liepen de me ningen van de deskundigen nogal uiteen. Een van de Franse deelnemers beweerde: „De mo decycli zullen van karakter ver anderen; voor bepaalde kledings tukken zoals mantels, pantalons en blazers zullen de cycli langer worden, maar daarnaast zal men snellere wisselingen zien in de kleinere kledingstukken en ac- Men verwacht weinig verandering in de huidige werkwijze van de Haute Couture, die tweemaal per jaar een nieuwe collectie presen teert. Bij de belangrijkste pret-a-porter-ontwerpers zal men er echter steeds meer naar stre ven om naast de traditionele grote shows, ook tussentijds kleinere collecties te presenteren en mogelijk zelfs tot een „continu creatie" te komen. Ook van con fectionairs wordt verwacht dat zij naar een „continu creatie" zullen streven om zo spel mogelijk op de modetrend te kunnen inhaken en aan de wensen van de klant te gemoet te komen. Ongeveer 75 procent van de panel-leden voor spelde dat de confectionairs meer dan twee collecties per jaar zullen gaan brengen. Vrouwen die volgens de laatste mode gekleed gaan worden vooral gevonden in de groep var. 20 tot 30 jaar, maar ook de oudere leeftijdsgroepen worden meer modebewust. Hoewel het jeugdig element minder belangrijk zal worden, heeft „de mode van de straat" nog steeds een belang rijke invloed op de ontwerpers, en de jongeren van» 15 tot 20 jaar zullen eerder belangrijk zijn al£ „makers" dan als „vol gers" van de mode. De studie leidde eveneens tot de conclusie dat de Haute Couture een steeds minder belangrijke rol zal spelen in de modewereld. Het accent heeft zich verplaatst en zal zich nog verder verleggen in de richting van de creatieve pret-a- porter-ontwerpers, zoals Kenzo, Yamamoto en Claude Montana en van de baanbrekende con fectionairs. De tuinbezitter is eigenlijk geen moment van het jaar rust .ge gund. Er is altijd wel wat te doen en eigenlijk alleen als het vriest kan enige rust geno ten worden. Alhoewel in die periode mooi het tuingereed schap eens onderhanden ge nomen kan worden. Ook is het een mooie tijd om de grasmaaimachine te laten slijpen en smeren. De be drijven die dat doen hebben het nu veel minder druk dan in het vooijaar, als iedereen ineens tot de ontdekking komt dat die machine wel eens een beurt verdient. Wat nu nog kan worden gedaan - mits het niet vriest - is het verplanten van blad verliezende heesters en bo men. Zo min mogelijk de wor tels beschadigen bij dit werkje. Zijn de bomen nog jong dan kunnen eventueel de wortels wel wat worden ingekort maar beter is het ze maar meteen met de kluit over te zetten. Wanneer com post wordt toegevoegd mag deze meststof niet met de wortels in aanraking komen. Dus de compost pas strooien als de boom of heester goed staat. Alhoewel het in de win termaanden bepaald niet de tijd is om meststoffen toe te dienen - met uitzondering van natuurmest of compost - is het voor een bepaalde meststof juist nu de tijd om het uit te strooien. Dat is dan landbouwkalk, waarvan zo eens in de vier of vijf jaar een gift mag worden toegediend aan gazon en border. Vooral voor zware gronden is dit een fijne meststof die duidelijk aanvulling geeft op wat nood zakelijk is om straks weer volop groen te geven. Echter, waar heide staat en ook Rododendrons en dergelijke planten - dus de planten die geen kalkhoudende grond verdragen - deze landbouw kalk strooien. Nog een werkje dat alvast kan worden gedaan is het in ge reedheid brengen van alles wat binnenkort alweer nodig is om de zomerbloeiers te zaaien. Kistjes, potten en al het andere materiaal dat daarbij nodig is kan nu het niet zo druk is met ander werk, schoon worden ge maakt. Neem daarvoor heet sodawater en spoel daarna met schoon water alles nog een keer na. Dan zijn oude ziektekiemen" wel verdwe- Ook voor veranderingen in de tuin is er nu tijd. Wanneer het niet vriest kan vast worden gespit. Bijvoorbeeld als men een tegenwoordig zo geliefd groentehoekje wil maken. Neem er wel het zonnigste plekje in de tuin voor. Bloe men kunnen nog wel tegen weinig zon maar groente en fruit hebben graag volop zon. Duitsland wil af van wegwerpfles De bier- en frisdranken fabrikan ten in Duitsland hebben de rege ring beloófd maatregelen te zul len nemen om het afvalprobleem van wegwerpverpakkingen terug te dringen. Dat wil men bereiken, zo lezen we in Het Levensmiddelenbedrijf, door meer eenheid te brengen in de flessen en het statiegeld hierop. Bovendien zal men zich beperken in het gebruik van kunststofflessen. Verwacht wordt dat de produktie van wegwerpflessen en blikjes tot 1980 niet zal toenemen. Ver houdingsgewijs zal het gebruik van flessen met statiegeld een groter aandeel krijgen. De glasindustrie zal bovendien het hergebruik van glas (recycling) jaarlijks met 20 procent opvoe ren. De blikindustrie zal er voor zorgen dat in 1980 de verwerking van blikafval zal zijn verdubbeld. De in 1911 voor Keizer Karei I ge bouwde hofsalonwagen van de Badener Bahn is gerestaureerd en nu beschikbaar voor toeris tisch gebruik. Elke donderdag kan je een rit met de spoorwagon maken van de Biedermeier kuurstad Baden naar Wenen. Een enkele rit kost 34 gulden. Het interieur van de oude wagon lijkt op een oud-Weens koffie- huis. Banketbakkers maken tegen woordig steeds meer gebruik van imitatie-slagroom, die niet van echte is te onderscheiden. De consument blijft echter in de waan dat hij echte „slagroom", kriiet. Slimme aanduidingen als "slagdroom'V'koffie met slag" en "ijs met slag" zijn zo verwarrend, dat er hiervoor duidelijke voor schriften moeten komen. Dit zegt de Keuringsdienst van Waren voor het gebied van 's-Hertogen- bosch in zijn onlangs verschenen jaarverslag. x 'S Samenstelling Henriette v.d. Hoeven

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16