Rijkssubsidie reconstructie Sumatrastraat Protest tegen Chileense kunst Ook geld voor twee bruggen 'Dries, ja die naam kennen we hier wel EERSTE PAAL lestu&H Vrijspraak gevraagd voor Leidenaar (23) BEJAARDEN OPGELICHT MET TRIEST VERHAAL Eerste lustrum Jongen bekent Geen behoefte 87 inbraken aan "inspraak" en diefstallen over inspraak Bambino' "ONDER INVLOED" DRAAD OVER WEG GESPANNEN Lustrum feesten op (jym Vijfde wagen bij viaduct LEIDEN/DEN HAAG - Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat heeft de gemeente Leiden rijkssubsidies toegezegd tot een totaal bedrag van ruim 1.7 miljoen gulden. Dat geld zal worden besteed aan de reconstructie van de Sumatrastraat en de bouw van een brug voor fietsers en voetgangers over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Catharinastraat. Tevens betekent de rijkssubsidie een bijdrage in de kosten van de inmiddels gebouwde Sumatrabrug. Deze brug, die de nieuwe verbin ding vormt tussen het industrie terrein De Waard en de Lage Rijndijk, is onlangs voor het ver keer opengesteld, wat leidde tot diverse protesten. Onder meer van de zijde van Leiderdorp om dat tegelijkertijd de Sumatra straat voor het doorgaand ver keer werd afgesloten en Leider dorp vreesde dat men veel meer verkeer te verwerken zou krijgen onder meer via de Zijldijk en de Van der Valk Bouwmanweg. De gemeente Leiden sloot de Su matrastraat voor het doorgaand verkeer af, omdat in de raad was vastgelegd dat deze weg eerst ge reconstrueerd moet worden. Het rijk heeft voor een dergelijke re constructie nu een financiële bij drage gegeven. De reconstructie omvat een asfaltering van de Sumatrastraat alsmede het ma ken van vrije fietspaden in die gedeelten van de weg waar dat mogelijk is. De wijkbewoners hebben destijds verzocht om op het kruispunt van de Sumatrastraat met de Suri- namestraat en de Paramaribo- straat een tunnel te maken voor fietsers en voetgangers maar een meerderheid in de Leidse raad besloot om die wens niet te ver vullen. De subsidie voor de fiets-voetgan- gers-brug over de Nieuwe Rijn betekent een belangrijke verbe tering voor de verbinding tussen het oostelijk en noordelijk deel van de stad. Fietsers en voetgan gers die van de omgeving van de Burggravenlaan-Hoge Rijndijk naar de Kooi moesten, konden tot dusver slechts gebruik maken van de Hoge Rijndijk en de drukke singel-route. Als de brug er straks ligt kan men via de Cat harinastraat, de nieuwe brug en het industrieterrein De Waard de Lage Rijndijk bereiken. Overigens ligt de gemeente Leiden met Bredero Vast Goed BV in de clinch over de vraag of de brug over de Nieuwe Rijn geen vol waardige brug voor alle verkeer moet worden. Volgens Bredero is een dergelijke toezegging gedaan toen destijds bedrijven werden geworven voor vestiging op De Waard. LEI DEN - "Het lijkt wel zomer", riep de parketwachter van het kantongerecht in Leiden gis termorgen even over tienen, geïnspireerd door de volle bak die de wekelijkse zitting dit maal trok. Zijn even tevoren als steekhoudend gelanceerde theorie dat slecht weer weinig belangstelling betekende viel daarmee in de zich buiten op het Rapenburg gestaag vor mende plassen regenwater. Een grote verscheidenheid aan handelingen, uitingen en voorvallen die zich de afgelo pen periode buiten het door het bevoegd gezag aangege ven rechte pad afspeelde pas seert bij zo'n opkomst de re vue. Dus niet langer ge treuzeld en van wal gestoken. Daar was allereerst de nog jeugdige J. die zich slechts mompelend en met de ogen naar het parket gericht tot de kantonrechter wendde. Vol gens opgave van de Neder landse Spoorwegen had hij zeker twintig keer zonder kaartje "gespoord"hoewel de overtreding "maar" in vier gevallen daadwerkelijk was vastgesteld. In die gevallen bleek hij een wisselend ver weer te hebben gevoerd, va riërend van "het kaartje aan het loket laten liggen' tot "verloren in de restauratie". Mr. Van Dijke werd door hem vergast op een nieuwe va riant: "Ik had een maanda- uunnement, maar dat was ik verloren en ik had geen zin om een nieuwe te kopen", meldde hij ditmaal. "Liften met de trein", noemde de officier van justitie zijn werkwijze en eiste honderd gulden boete of hech tenis. Ook de kantonrechter stelde hem voor die keus en hoewel een dergelijke beslissing meestal niet ter plekke wordt genomen, besloot J. direct om te "gaan zitten". Want, wat bleek het geval hij "zat" al ne gen maanden, moest nog drie weken en wilde er best een aantal dagen meteen aan vastknopen om maar overal vanaf te zijn. Echter onder voorwaarde dat hij de extra dagen direct kon blijven en nog niet eens opnieuw naar de cel hoefde terug te keren. Een voor geregelde bezoekers oude bekende uit Noordwij- kerhout werd gistermorgen wederom ter verantwoording geroepen, ditmaal wegens het rijden zonder rijbewijs. Hoewel reeds vaak veroor deeld, kon mr. Van Dijke con stateren dat dit nog nimmer om deze reden was gebeurd, vandaar een vonnis dat be perkt bleef tot f175, dat door de gedaagde zonder com mentaar werd aanvaard. "Ik zie vanmorgen alleen maar bekende gezichten", bege leidde Van Dijke de komst van een eveneens nog jonge recidivist. Voor de derde keer in '77 bleek hij gesnapt voor, ook al rijden zonder rijbewijs. De officier achtte hechtenis een mooie gelegenheid om al vast de theorie voor het rijexamen door te nemen. De jongeman verweerde zich met de mededeling dat hij pas ge trouwd was, dat het dus erg ongezellig voor zijn vrouw zou zijn en ook dat hij net weer een baan zou krijgen en daar kon hij dan wel naar fluiten. Argumenten evenwel die mr. Van Dijke uit zijn mond al eerder had vernomen. "Het spijt me verschrikkelijk, maar hechtenis is de enige manier om duidelijk te maken dat dit niet kan", zo zei hij. Drie weken, waarvan twee voorwaardelijk luidde het vonnis. Hopeloos leek het geval van de Marokkaan die door rood licht reed en aan de agent een verkeerde naam opgaf. Hardi noemde hij zich, terwijl hij Ghardi zou heten. De juiste spelling van beide namen werd tijdens de zitting niet duidelijk, terwijl ook de reden van de naamsverwisseling in het vage bleef. "Betekenen die namen in het Marokkaans soms hetzelfde", waagde mr. Van Dijk nog na vijf minuten ondervraging om achter de toedracht te komen. Nee, dat was niet zo, hij zou in de war geweest zijn. Zijn voornaam was in elk geval Dries. Mr. Van Dijke: "Ja, die naam kennen we in Holland wel. O, met een dubbele ss op het eind, nee dat is weer minder be kend". De hoop werd opgege ven, nadat de man betoogde slecht te kunnen zien een verwijskaart voor de oogarts werd als bewijs aangevoerd) en daardoor het rode licht over het hoofd te hebben ge zien. Dertig gulden boete moest het vonnis luiden. TON VAN BRUSSEL DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 LEIDEN - De eerste paal voor de nieuwbouwwoningen in de Sop- hiastraat en omgeving wordt op 6 maart geslagen. Deze medede ling deed wethouder Verboom gisteravond in de gemeente raadsvergadering. Hij reageerde daarmee op een brief van de bewonerscommissie van de zg. platte-dakenwoningen, waarin geklaagd werd over de trage voortgang van de werk zaamheden, die tot sloop van de bestaande en bouw van nieuwe woningen moeten leiden. Ver boom, net teruggekeerd van va kantie, zei: "Het is vaak zo dat het tempo mij ook erg langzaam voorkomt. Ik heb vanmorgen (maandag-red.) geprobeerd de zaak weer in beweging te krijgen". De wethouder sprak de hoop uit volgende keer van de bewoners commissie een brief "met vriendelijke groeten" te krijgen. Het schrijven dat nu bij de raadsleden op tafel lag, was on dertekend "met niet zo vriende lijke groeten". De raadscommis sie voor volkshuisvesting zal op verzoek van Duivesteijn (PvdA) nog eens op de hele kwestie te rugkomen. Aan de Vrije Universiteit in Am sterdam is R. Admiraal (Hil- legom) geslaagd voor het doc toraal examen rechtsgeleerd heid. Aan de Universiteit van Am sterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen J.L. Schippers (Warmond), doctoraal Duits H. J.M. Smout (Leiden), doctoraal klassieke talen R. A. Tijbout (Lei den) cum laude en doctoraal geologie H.C.J. Wieringa (Oegstgeest). Poging schoonvader omver te rijden DEN HAAG/LEIDEN - De procu reur-generaal bij het Haagse ge rechtshof heeft vrijspraak ge vraagd voor een 23-jarige Leide naar. De Leidenaar was bij het gerechtshof in hoger beroep ge gaan tegen de uitspraak van de rechtbank in Den Haag, waar hij LEIDEN - Bij een bejaard echtpaar in de Grevenstraat belde zater dagmiddag een man aan die zich uitgaf iemand ieand die vroeger met een broer van de bejaarde man had samenwerkt. Hij ver telde een verhaal over zijn moeder die op sterven zou liggen in Winterswijk en wist hierna de bejaarde mensen 30 aan reis geld uit de portemonnee te pra ten. Hij beloofde het geld de vol gende dag terug te komen bren gen. Die belofte kwam hij uiter aard niet na. Bij de politie zijn al enkele aangif ten van soortgelijke gevallen van oplichterij binnengekomen. Het gaat om een man van omstreeks zestig jaar, ongeveer één meter tachtig lang met kortgeknipt blond haar en een vol gezicht. De man spreekt met een licht Leids accent. Hij was gekleed in een grijs colbert met daaronder een overhemd met openstaande kraag. Bijtende honden LEIDEN - Een man die gister avond op de Oude Singel wan delde werd daar door een grote hond in zijn rechterbeen gebeten. Hij moest voor behandeling naar het AZL worden gebracht. De eigenaar van de hond is nog niet bekend. In de Hugo de Grootstraat werd een vrouw in haar arm gebeten door een hond die in een geparkeerde auto zat. Het beest beet naar alles wat bewoog. Dit ondervond ook de vrouw die langs de auto liep. Ze liep slechts een klein wondje op. Ook de eigenaar van deze hond is niet bekend. maanden hechtenis twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar veroordeeld was. De man werd ervan verdacht dat hij zijn schoonvader met zijn auto omver had willen rijden. De schoonvader stond op de stoeprand van de Leeghwater- straat met enkele personen te praten toen zijn schoonzoon ra kelings langs hem heen gereden zou zijn. "Dat heeft hij wel tien keer gedaan en geprobeerd me omver te rijden", aldus de schoonvader. Maar de procureur generaal con stateerde dat er in deze zaak tel kens zodanig wisselende verkla ringen zijn afgelegd, dat er on voldoende bewijs tegen ver dachte is. De verdediger, mr. Kalkman, meende dat het allemaal door de schoonvader is overdreven te neinde zijn inmiddels ex-schoon- zoon veroordeeld te laten wor den. Op 17 februari is het arrest in het gerechtshof. Brief aan Leidse raad LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gistermiddag in de Vredeskerk koninklijke onderscheidingen uitgereikt aan de dames Burghoorn en Kohlenbergdie afscheid hebben genomen van de stichting Interkruis. Mevrouw M.C. Burghoorn (op de foto midden) die 44 jaar in de wijkverpleging werkzaam is geweest, kreeg de ere-medaille in zilver. Ook haar collega mevrouw A.E. Kohlenberg op de foto rechts) kreeg deze medaille. Zij werkte 35 jaar als wijkverpleegster. LEIDEN - De Stichting voor Poli tieke Bewustwording en de Stichting Oud-Strijders Legioen, beide gevestigd in Schiedam hebben zich in een brief tot de leden van de Leidse gemeente raad gewend met het verzoek om geen toestemming te verlenen voor het maken van wat genoemd wordt "Chileense politieke spotprenten". Zoals bekend heeft een groep Chilenen inmid dels een dergelijk werkstuk ver vaardigd op één van de wanden van de mensa van de universiteit aan de Kaiserstraat. De beide stichtingen verzetten zich tegen deze Chileense kunst om dat op de prenten "de kwaaie pier" wordt voorzien van sterren en strepen, als die van de Ameri kaanse vlag. "De Verenigde Sta ten zijn onze bondgenoten in de NAVO en een bevriende natie. Het gedogen van deze spotpren ten is dus tevens een belediging LEIDEN - Wethouder Hans van Dam heeft geen reacties ontvan gen op het door zijn werkgroep "Inspraak" uitgebrachte boekje "Afspraak over inspraak". In dit boekje worden voorstellen ge daan over de wijze waarop de gemeente in de toekomst aan de bevolking inspraak wil verlenen. Tal van betrokkenen kregen het boekje vorig jaar toegestuurd met de vraag om commentaar te geven op de voorstellen van de werkgroep. Eind van de vorige maand sloot de termijn waarbin nen inspraak over het werkje ge geven werd. Nu reacties zijn uitgebleven zullen eerst B en W en vervolgens de le den van betrokken raadscom missies een oordeel geven, alvo rens in de gemeenteraad tot vast stelling wordt overgegaan. DEN HAAG (ANP) - Een 17-jarige Haagse jongen zonder beroep heeft bij de politie 70 win keldiefstallen, zeven inbraken in bouwketen in Den Haag en tien inbraken in woningen in Leiden en Hallum (Fr) bekend. Schade volgens de Haagse recherche 22.500 gulden. Al deze delicten pleegde hij in vier weken tijd. Hij werd vorige week betrapt bij een diefstal in een groot warenhuis. Eind vorige week zijn ook aange houden de 31-jarige B.M., zonder beroep, die medeplichtig bij twee inbraken geweest zou zijn en de 29-jarige chauffeur N.L.V., die van heling wordt verdacht. Bei den zijn Hagenaars. In de huurkamer van de jongen heeft de politie veel goederen die waren gestolen in beslag geno men. Toen die naar het bureau waren gebracht, stond er alleen nog maar een bed in de kamer. WINTERSWIJK - Al is er deze winter nauwelijks sprake van ijspret, schaatsen of sneeuw, sommige dingen blijven zoals ze waren. Bijvoorbeeld de boerenkool die er in het oosten van het land goed bijstaat. WASSENAAR - De rooms-katho- heke Montessori-kleuterschool "Bambino" in het Wassenaarse Van Polanenpark heeft vorige week het eerste lustrum gevierd. Ook de kleuters uit de depen dance in de St. Jan Baptistschool waren daarbij aanwezig. Omdat het lustrum samenviel met carnaval was carnaval tot het thema van de feestviering ge maakt. Het feest werd besloten met een op treden van het poppentheater "Ronzebons". Namens de ouders kreeg de school een dia-projector aangeboden. Zelfverbranding LÜBECK (DPA) - Een 15-jarige scholiere heeft zich in Bad Schwartau bij Liibeck (Slees- wijk-Holstein) uit angst voor school met benzine overgoten en verbrand. Zij is dit weekeinde in een ziekenhuis overleden. De scholiere was al anderhalf jaar niet op school verschenen en de autoriteiten hadden gedreigd haar in een opvoedingsinstituut onder te brengen. Nadat zij zich in een park bij de stad had aangestoken probeerde zij het vuur in een nabijgelegen bron te doven, rukte de brandende kleding van haar lijf en rende naar een hotel in de nabijheid. Maar hulp kwam te laat omdat al 80 procent van de huid verbrand ALKMAAR (ANP) - De Alkmaar- ders J.D. (21) en J. van K. (18) hebben zondagavond tegenover de politie bekend schuldig te zijn aan de dood van de Alkmaarse taxichauffeur C. Marees (44). Op 6 november 1977 spanden D. en K. een nylon reddingslijn over de Tesselsebrug waardoor brom fietser Marees de draad met grote kracht tegen zijn hais kreeg. Hij overleed ten gevolge van een sla gaderlijke bloeding. Na intensief speurwerk heeft de politie het duo zaterdagavond aangehouden waarop zondag avond een bekentenis volgde. De twee hebben verteld de bewuste avond een aantal horecabe drijven in de stad te hebben be zocht waarna zij sterk onder in vloed op weg naar huis waren. Bij de Tesselsebrug gooide Van K. uit balorigheid de reddingslijn in het water D. heeft daarna de draad weer opgehaald en beves tigde deze aan de andere kant van de Helderseweg aan de brugleu ning. Van K. heeft nog getracht de draad los te maken, maar toen een auto naderde vluchtten beide. Vlak daarna moet de heer Marees tegen de draad aangere den zijn. Daarbij was geen enkele getuige aanwezig zodat het speurwerk van de politie geruime tijd in beslag nam. Gratieverzoek Ludwina J. JERUZALEM (SP) - Advocate Felicia Langer zal deze week een gratieverzoek voor het 24-jarige Bredase meisje Ludwina bij de Israëlische president Efraim Katzir in dienen. Over ongeveer twee maanden wordt een ant woord van de president ver wacht maar de kans of het verzoek wordt ingwilligd wordt al bij voorbaat zeer ge ring geacht. Het Israëlische hooggerechts hof had vorige week bij de uitspraak in beroep al be paald dat er in deze spionage zaak geen reden voor verla ging van de gevangenisstraf is aangezien de districts rechtbank van Tel Aviv bij de veroordeling tot zes jaar ge vangenisstraf al met verzach tende omstandigheden reke ning had gehouden. Wegens goed gedrag kan Ludwina voor vermindering van straf met eenderde in aanmerking komen. Ruim drie jaar geleden werden twee Leidse studentes, die voor hulp aan Arabische guerrillastrijders tot 3,5 maanden onvoorwaardelijk gevangenisstraf werden ver oordeeld, na twee maanden en een week op het vliegtuig naar Nederland gezet. aan het adres van de hier verblij vende Amerikanen en hun vrien den", aldus voorzitter P. J. G. A. Ego. Volgens de stichtingen is de stijl van de kunst duidelijk ontleend aan die welke klassiek werd bij het verheerlijken van Lenin, Sta lin en Arbeid in Sovjet-Rusland. "De eventuele kunstwaarde er van wordt overstemd door de geestelijke zwart-wit werking van het erin tot uiting gebrachte politieke gedram" zo staat in de brief. Verwezen wordt onder meer naar de prenten die zijn aangebracht op een muur bij het politiebureau in Utrecht. "Een prent, die kwetsend is voor anderen", aldus de stichtingen. LEIDEN - Het Stedelijk Gym nasium aan de Fruinlaan in Lei den viert van 8 tot en met 11 feb ruari haar 14de lustrum. Ter gele genheid daarvan worden door de leerlingenvereniging een groot aantal activiteiten georganiseerd. Het lustrum begint op woensdag 8 februari met een "spookdag" die in het teken zal staan van "alles wat maar eng en griezelig is", 's Avonds is er een ouderbijeen komst en een feest in de aula van de school. Donderdag 9 februari wordt een "winterkermisdag" georganiseerd. In de aula van het Rijnlandslyceum worden die avond twee éénakters opgevoerd door leerlingen van de school. In het eigen schoolgebouw wordt diezelfde avond een speelfilm vertoond en is er een café-chan- tant. Vrijdag 10 februari is er een "vos senjacht" (speurtocht) door de stad, en een land-art op het ter rein van Roomburg. Vrijdag avond is er ook een café-chantant en een filmvertoning. Zaterdag 11 februari tenslotte wordt een reünie georganiseerd voor oud leerlingen. Het 14de lustrum wordt die avond besloten meteen groot slotfeest waaraan meewer ken: Barrel House, Groupo Sportivo, en de Jolly Time s!-oot LEIDEN - Voor de vijfde maal reed gisterochtend een oplegger tegen de balk voor het viaduct op de Oegstgeesterweg. Die balk geelt de doorrijhoogte van drie meter tachtig aan. De oplegger van gisterochtend had een hoogte van 3,95 meter. De 21-jarige chauffeur uit Dode- waard reed de cabine tegen de ijzeren balk, zodat de cabine ver nield werd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14