U KUNTZE NU KOPEN. Kerken draaiden C 180 graden om nen in Antwerpen aan de kop MACHT Werkgroep wil uitsluiting Zuidafrikanen STAATSLOTEN? Pierre Stevenaart weg bij IJsselmeervogels Pr. Fiolet„Je kunt niet blijven dromen over oecumene FATALE KLAP... DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 Dominee A. Vos, directeur van het Gereformeerd Zen dingscentrum in ons land, heeft het maar al te vaak meegemaakt dat als christe nen met elkaar praten over hun verhouding tot aanhan gers van andere godsdien sten, zij elkaar gaan be strijden over het meest we zenlijke van de christelijke boodschap: de nederigheid. Als één godsdienst de men sen zou moeten leren, nede rig te zijn, dan wel het chris tendom. En toch stuit je tel kens op het tegendeel. Ds. Vos in het gereformeerd- hervormde zendingsblad „Vandaar": „Wat doen chris tenen dikwijls mee aan machtsstrijd. Niet alleen in de politiek, maar ook in de discussies binnen de ge meente van Christus zelf'. Ook al gaat het de kerk in ons land niet zo naar den vleze - er is immers afbrokkeling en polarisatie; hele groepen worden door de kerk niet meer bereikt; ze is een kerk voor de middenklasse ge worden - toch handelt en spreekt zij vaak nog vanuit een meerderheidspositie, zo constateerde ds. Vos. Gevecht Nu is die er in zekere zin ook nog. De meerderheid van de bevolking zegt nog tot een kerk te behoren. We horen de stem van de christenen dage lijks: door radio, tv en krant, via de christelijke organisa ties en (nu aarzel ik even) de christelijke politieke par tijen. We menen te mogen meedoen in het gevecht om de macht. Dat is redeneren vanuit een meerderheids gevoel". Ds. Vos vraagt zich af of we mensen uit andere landen juist zo moeilijk begrijpen omdat die leven in een min derheidspositie. Dat heeft nogal konsekwenties voor je optreden naar buiten. Het evangelie is geschreven vanuit een minderheidsposi tie. Ook Jezus stond daarin. Daarom is zijn boodschap er een van nederigheid, van de minste willen zijn en de voe ten van de ander willen was- Sacrament Ds. Vos is wel eens bang dat de christenen dat elementaire van het evangelie uit het oog zijn gaan verliezen in hun verlangen naar „winnen van anderen". „O ja, dat gebeurt vaak onder de meest vrome uitspraken en met de beste bedoelingen, maar intussen moeten we ons wel afvragen of we de essentie van de boodschap niet voorbij gaan". Waarom is de voetwassing eigenlijk geen sacrament in de kerken geworden? Zo vraagt ds. Vos. „Je kunt de grote woorden van de bijvel nooit waarachtig uitspreken vanuit de mentaliteit van een machtige meerderheid". iJJUUllUIAU^ÉI De secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, dr. H. Fiolet, lanceert in het laatste nummer van het blad "Saamhorig", het publiciteitsorgaan van deze raad, het idee van plaatselijke kerkenconferenties, "omdat de oecumene vooral gestalte krijgt tussen de plaatselijke geloofsgemeenschappen". Gemeenten en parochies zouden intensief moe ten gaan verkennen, hoe zij samen in de concrete situatie van hun stad of dorp kerk van Jezus Christus kunnen zijn. Avondmeditatie. Vorige week donderdag is de Leidse studen- tenekklesia begonnen met een wekelijkse avondmeditatie in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat. Elke donderdag avond zal deze korte oecumeni sche dienst van kwart over 7 tot even voor 8 uur, hier worden ge houden. Dominee N. Bouhuijs en pastor H. van Breukelen in hun aankondi ging: "Er wordt gezongen, gemuciseerd en gebeden, het gelezen bijbel gedeelte wordt uitgelegd en er zijn ook momenten van stilte. De meditaties zijn niet alleen be doeld voor mensen die niet in staat zijn de zondagse diensten van de studentenekklesia - in de Hooglandse kerk - te bezoeken, maar ook voor ieder die midden in de week behoefte heeft aan een moment van gebed en bezinning. Ze worden voorbereid door de werkgroep "Avondmeditatie", in samenwerking met de pastores. Ver-EO-ing. Jan Wit, dichter- dominee, docent hymnologie aan het Instituut voor Liturgie weten schap te Groningen, in een inter view met Hervormd Nederland: "Toen ik er voor het eerst kwam, was het allemaal jij en jou tegen elkaar, en iedere student noemde zich marxist. Dat is allemaal an ders geworden. Er zijn weer nette studenten, en ook weer vrome studenten. Er is geen vertrossing gekomen, maar een ver-EO-ing. En daar houd ik niet zo van". Volgend jaar gaat ds. Wit, die ook medewerker was aan het Liedboek voor de kerken, aan de universiteit met pensioen. Voetbal Uit een commentaar in Her vormd Nederland over "Voetbal in Argentinië: "Een Nederlandse boycot van de wereldkampioenschappen? Het lijkt ons aanbevelenswaardig, maar gezien de verhoudingen in de Nederlandse sportwereld een bijkans onhaalbare kaart. Dat wil niet zeggen dat daarom moet worden nagelaten krachtig tegen dit evenement te proteste ren en feitenmateriaal erover te verspreiden. Wat namelijk wel mogelijk is, is van deze sport- ontmoeiing een omstreden zaak te maken. We kunnen onmogelijk generaal Videla en de reclame makers helemaal gladjes en on weersproken hun macabere gang laten gaan." Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Ermelo G. van den End Papendrecht, te Maas sluis en te Enter. D. Lucas Waar denburg, te 's Gravenmoer en te Zuid-Beijerland kandidaat C. van der Sluis Houten; aangeno men naar Den Burg vicaris H. Wisman Hoogeveen; bedankt voor De Bilt H. R. Smid Em- meloord. Geref. Kerken: aangenomen naar Opperdoes kandidaat J. van Op stal IJsselmuiden, naar Rot- terdam-Charlois J. Vlaardin- gerbroek Leeuwarden; beroepen te Middelburg S. van der Veen Krimpen aan de IJssel. Bap tistengemeenten: aangenomen naar Utrecht R. J. Vóórhaar Eindhoven. Zuid-Afrika. Dr. B. Sjollema van het anti-rascismefonds van de Wereldraad van Kerken heeft de indruk als zou de Wereldraad hebben gekozen voor geweld in Zuid-Afrika "volledig or\juist" genoemd. Buitenlandse bericht geving over het discussiedocu ment van de Wereldraad met be trekking tot Zuid-Afrika zou die indruk hebben gewekt. Wel stelt dit document het tot dus ver door de Wereldraad ingeno men standpunt ter discussie dat de raad zich niet uitspreekt over die slachtoffers van het rascisme die gedreven worden tot geweld als de enige mogelijkheid die voor hen is overgebleven. Vrouw en ambt. De oud-katho lieken blijven erbij, dat vrouwen niet tot het apostolische ambt ge roepen kunnen worden. Zondag is daarover in de oud-katholie ken kerken van ons land een aartsbisschoppelijke brief voor gelezen. In die brief staat dat God uit sluitend mannen kiest om diena ren van Christus het heil in woord en sacrament in de kerk door te geven. Er zijn sterke argumenten nodig om aan te tonen dat ook vrouwen tot het apostolische ambt geroepen kunnen worden. In ieder geval zullen de kerken met een katholieke traditie tot een gemeenschappelijk stand punt moeten zien te komen, zon der zich daarbij alleen door de tijdgeest te laten leiden. Wel zal in de kerken het mannelijk denkpatroon (macht) doorbro ken moeten worden. Daarom vindt de aartsbisschop de vraag belangrijker hoe men tot een« nieuwe visie op het ambt kan komen en hoe men die in praktijk kan brengen. ANTWERPEN - Na de ploegkoers over onbekende afstand van gisteren gaat Rene Pijnen met zijn Australische kop- pelgenoot Don Allan in de Zesdaagse van Antwerpen al leen aan de leiding. Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen. LEIDEN - De werkgroep Zuidelijk Afrika IJmond heeft bij het bondsbestuur van de Nederlandse bad- mintonbond geprotes teerd tegen de deelname van spelers en speelsters uit Zuid-Afrika aan de in ternationale Nederlandse kampioenschappen die op 11,12 en 13 februari in Be verwijk worden gehou den. In een vorige week donderdag ver zonden brief verzoekt de werk groep de Zuid-Afrikanen alsnog van deelname uit te sluiten. Zij BUENOS AIRES - De open ju niorenkampioene tennis van de Verenigde Staten, de Ar gentijnse Claudia Casa- bianca, is door haar vader stante pede gestraft voor een misser tijdens de finale van een toernooi in Buenos Aires. Toen zij de bal volkomen mis sloeg stormde haar vader de door 3000 toeschouwers om zoomde baan op en gaf haar een flinke draai om de oren. Claudia verliet huilend de baan, en hoewel zij later te rugkeerde was haar con centratie zo zwak geworden dat zij kansloos verloor. Dr. Fiolet, secretaris Raad van Kerken in Nederland. hereniging dichterbij (Tekening uit „Saamhorig") Fiolet, die zelf rooms-katholiek is, waarschuwt in zijn verhaal over verzoening tussen de kerken voor een onderwaardering van bepaalde oecumenische feiten, zoals de erkenning aan roomska- tholieke kant dat er één oecume nische beweging is waarin alle kerken zijn betrokken, en de rk erkenning van de andere ge loofsgemeenschappen als in strumenten waardoor de Geest van de Heer heil bewerkt. Wie, aldus Fiolet, de verdeeldheid voortdurend beklemtoont, mis kent de werking van de Geest in de oecumenische beweging. Stappen Bij de oprichting van de Raad van Kerken in Nederland, dit jaar tien jaar geleden, werd aanvankelijk voorgesteld, als grondslag te aanvaarden dat de leden-kerken zich in de raad zouden gaan ge dragen als herenigende kerken" Fiolet noemt dit nu een "gefor ceerd aanvalsplan". Het proces van de verzoening door beraad was nog niet begonnen. "Toch getuigde dit voorstel van moed en visie. Je kunt namelijk niet blijven dromen over de oecu- Op een aantal terreinen kunnen de kerken zich nog niet als "heren igd" gedragen, omdat sommige onderwerpen eenvoudig niet be spreekbaar zijn. Niemand ziet een mogelijkheid om tot een werkelijke overeenstemming te komen. Men kan deze situatie breed gaan uitmeten en de Raad van Kerken op grond van die onmacht af schrijven. Maar dan vergeet men, aldus Fiolet, dat elk beraad dat wél leidt tot verzoening in een bepaald geloofsaspect de hereni ging dichterbij heeft gebracht. Op die weg heeft de raad, in zijn betoogt dat de blanke Zuid-Afri kaanse badmintonbond in sep tember vorig jaar uitgesloten werd van de wereldkampioen schappen in Zweden. Tijdens een vergadering van de wereldbond deed Zuid-Afrika de toezegging dat binnen afzienbare tijd een geïntegreerde bond in het leven zou worden geroepen. De werk groep, gesteund door het San- Roe (Southafrican Nonracial Olympiccomitee) en de BOA (Boycot Outspan Actie), heeft sterke twijfels omtrent de realisa tie van deze integratie. Volgens hen is er niets dat erop wijst dat blanke badmintonclubs openge steld zouden zijn voor zwarte spelers. De laatste Zuid-Afri kaanse kampioenschappen wa ren dan ook een geheel blanke aangelegenheid. Als het bondsbestuur niet ingaat op het verzoek van de werkgroep Zuidelijk-Afrika, zal er op de eerste dag van het toernooi een demonstratieve bijeenkomst worden gehouden in Beverwijk. Men denkt daarbij onder meer aan een fakkeloptocht. Van de zijde van de badmintonbond werd gisteravond verklaard dat men nog geen brief had ontvan gen. Wel werd duidelijk gemaakt dat een honorering van het ver zoek niet al te waarschijnlijk is. Voorts heeft de werkgroep B en W van Beverwijk verzocht af te zien van medewerking aan de wed strijden. De burgemeester zou aan het eind van het toerriooi de prijzen uitreiken. Na een gesprek met de werkgroep gisteren heb ben B en W toegezegd zich te zullen oriënteren waarbij de ar gumenten van de werkgroep zullen worden overwogen. Van daag zal dan een tweede gesprek plaats vinden. beoordeling, al belangrijke stap pen gedaan. Concilie De Raad van Kerken is geen natio naal concilie van de kerken in ons land. Toch krijgt het concilie in het leven van de kerken daar een beginnende gestalte, zo meent dr. Fiolet. Want door het samenko men en samenhandelen in de raad hebben de kerken zich 180 graden omgekeerd: van het ver leden van hun verdeeldheid naar de toekomst van hun eenheid. De kerken overschrijden hier gren zen die uit geloofsovertuiging eeuwenlang hermetisch gesloten werden gehouden, uit angst ook voor bedreigende import. In de raad en in zijn 7 secties en 26 werkgroepen zijn de kerken op vele terreinen gezamenlijk in be raad. Men kan niet zeggen dat zij het zich gemakkelijk maken door in de maandelijkse vergaderin gen van de raad ook kerk-verde- lende onderwerpen aan de orde te stellen, zoals: theologie van de doop, oecumenische catechese, intercommunie en ambt, het projekt "Geef rekenschap" als een eigentijds geloofsgetuigenis, oecumenisch huwelijkspasto raat, nieuwe levensstijl en de zorg van de kerken om bijbelse waar den centraal te stellen bij de so ciaal-economische en politieke knelpunten van onze samenle ving. In dit proces van groeiende verzoe ning op concrete punten veran deren de kerken zelf. Kerken die, terwille van de eenheid van heel de kerk, zich al gedeeltelijk heb ben verzoend, geven nu al een begin aan een concilie, dat, zo verwacht dr. Fiolet, ééns zal spreken voor alle kerken. Hun samenspreken en samenhande len in de raad vormen al een ker kelijke "méér-waarde", boven René Pijnen Frankrijk oefent met Italië en Roemenië PARIJS - In het kader van het oefenprogramma voor het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal in Ar gentinië heeft de Franse voetbal bond voor de komende maanden al vast twee oefenwedstrijden gepland. Morgen zal Frankrijk tegen Italië aantreden, terwijl Roemenie op 31 maart in Rouen tegenstander zal zijn. Bondscoach Michel Hidalgo heeft gisteren in Parijs het elftal be kendgemaakt, dat tegen Italië zal spelen: Rey, Janvion, Rio.Tresor, Boisis, Bathenay, Guillou, Pla- tini, Dalger, Lacombe, Cemmrich en Bertrand-Demanes. het spreken en handelen van de afzonderlijke, verdeelde kerken. Angst Fiolet onderkent het gevaar dat de kerken uit angst om iets van de eigen identiteit te moeten inleve ren, het beraad in de Raad van Kerken uithollen door vrijblij vendheid. Zeker, elke kerk moet in dit beraad het tegenspel van haar eigen traditie inbrengen, maar het kan oecumenisch niet aanvaardbaar zijn dat men pas kan instemmen met de resultaten van dit beraad als men daarin ook alle formuleringen van de eigen traditie terugvindt. Verzoening wordt onmogelijk gemaakt als er geen vér-gaande bereidheid is om zich door mede-kerken te laten corrigeren en verrijken. Het duo reed het complete veld op één of meer ronden. Het ging er gisteravond stevig aan toe. Rik van Linden, die rijdt met Sercu, smakte tegen de grond en moest een half uur lang verzorgd wor den. Hetzelfde overkwam de Amerikaan Burton. Herman Ponsteen heeft wegens ziekte de strijd moeten staken. Zijn kop- pelgenoot Fred Rompelberg zal waarschijnlijk gekoppeld wor den aan Gerben Karstens die al sinds zaterdagavond alleen rijdt (blessure van Schutz). Karstens staat op een achtste plaats op vier ronden. De stand: 1. Pijnen/Allan (Ned/Aus) 136, op één ronde: 2. Demeyer/Hermann (Bel/Wdl) 384, 3. Sercu/Van Lin den (Bel) 316, 4. Maartens/Clark (Bel/Aus) 203. In de Zesdaagse bij de amateurs gaat het Nederlands/Belgische koppel Gerrie Slot-Stan Tourne aan kop. Op één ronde gevolgd door Pirard-Koot. Aan de Zesdaagse van Milaan die wordt verreden van 11 tot en met 17 februari nemen 18 koppels uit 13 landen deel. Drie hunner wor den als favorieten beschouwd: de Westduitsers Dietrich Thurau en Gunter Hartiz, het Italiaans-Ne derlandse koppel Francesco Mo- ser en René Pijnen en het Ita liaans-Belgische duo. Felice Gi- mondi en Rick van Linden. Gisteren is bekendgemaakt dat er een prijzengeld beschikbaar is Fiolet spoort de kerken aan zich in hun eigen beleid mede te laten leiden door het oecumenische devies: "Samen waar reeds mo gelijk, afzonderlijk waar nog noodzakelijk". In de Raad van Kerken zouden de kerken ini tiatieven moeten ontwikkelen om deze conciliaire gemeen schap met elkaar te oefenen. De stichting "Mensen in nood - Caritas Neerlandica" in Den Bosch gaat drie miljoen gul den uitkeren. Eén miljoen voor de slachtoffers van de cy cloon in India, ruim an derhalf miljoen voor hulp aan de Sahellanden (Afrika) -en nog een half miljoen voor kleinere projecten in ver schillende landen. De hulp aan de Sahellanden be treft de aankoop, de opslag en het transport van voedsel, het maken van putten en akkers en de aanschaf van zaaigoed. Over de besteding van nog 2Vz miljoen wordt met de part ners van "Mensen in nood" in de Sahel overleg gepleegd. van 800 miljoen lire (880.000 dol lar) met inbegrip van twee auto'sr De Milanese Zesdaagse van ver leden jaar werd gewonnen door Gimondi en Van Linden, in 1976 waren de winnaars Moser en Pijnen. Patrick Sercu (België) rijdt dit jaar met de Italiaan Giuseppe Sa- ronni. Wat de Belgen en Neder landers betreft zijn Van Linden, Sercu en Pijnen dit jaar de enige deelnemers. SPAKENBURG - Pierre Steven aart, sinds acht jaar trainer van de succesvolle zaterdag-eersteklas ser IJsselmeervogels, gaat de Spakenburgse vereniging verla ten. Aanleiding daartoe is een verschil van mening tussen een deel van het bestuur en de trainer inzake de verjonging van het eerste elftal. Gevolg van een en ander is, dat drie oudere spelers. Jan Vedder (31), Aalt Kok (32) en Evert de Graaf (29) eveneens besloten hebben om het roemruchte IJsselmeer vogels aan het eind van het seizoen te verlaten. De spelers zijn het niet eens met de han delswijze van het bestuur die er volgens hen toe geleid heeft, dat Stevenaart niets anders te doen stond dan eieren voor zijn geld te kiezen en Üus op te stappen. Zij vinden dat hoofdonderwijzer Stevenaart een dergelijke be handeling niet verdiend heeft. De amateurvereniging Blyth Spartans heeft gisteravond in de vierde ronde van het toernooi om de FA-Cup voor een sensatie ge zorgd door de eerste divisieclub Stoke City op eigen terrein te ver slaan. De amateurs bereikten de volgende ronde dankzij twee tref fers in de laatste tien minuten. In de vijfde ronde ontmoeten zij de derde divisieclub Wrexham, dat eveneens voor een verrassing zorgde door het veel hoger Re- klasseerde Newcastle United met 4-1 te kloppen. In het duel tussen twee tweede-divisionisten, won Bolton Wanderers met 1-0 van Mansfield Town. De volgende ronde wordt afgewerk op 18 feb-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11