IF voor rechter Lent voor Geleen; winst voor Lions.... Langlaufen niet alleen voor ouden van dagen Zelfs een bronzen medaille geen goed alibi voor houding Van Helden „WIJ ADVISEREN SLECHTS" LOTTO EN TOTO SPORT r Ton Smits: aanleiding kort geding LEIDEN - Ze vertoefden met hun gedachten blijkbaar al bij het na derende carnaval, de ijshockey spelers va:i Zuid-Limburg. Het schijnt in die streken lachen troef te zijn tijdens die dagen, dus om, alvast in die sfeer te geraken, is het maar het beste om gepast te beginnen. Zelfs een 9-2 neder laag, ook voor ijshockeybe- gnppen toch een forse score, te gen het team van Ton Menken kon de gezichten van de voorma lige Smoke Eaters niet doen ver trekken. Na het laatste fluitsig naal schaarden de heren zich vrolijk rond doelman Michielsen en waren de vreugdekreten niet van de lucht. Zo van: dat zit erop, nu de beuk erin. Eigenlijk was hun opgetogenheid niet eens onterecht, zij waren Zondag a.s. 14.00 uur De bekerwedstrijd Lugdunum- Blauw Zwart Sportpark aan de Oegstgeest- weg. Leden en donateurs aeen gratis toegang. nog goed weggekomen uit Leiden. Uitgezonderd het laatste deel van de tweede pe riode wensten de mannen van trainer/speler Jean Martin zich namelijk niet erg druk te maken. Toen eenmaal een ruime voor sprong bewerkstelligd was de den de Lions verder geen moeite de stemming voor de gasten te bederven. Dat "even acceleren" was een reactie op de enige Lim burgse treffer, een daad die door Martin hoogstpersoonlijk ge wroken moest worden. Hij had zich namelijk vergist in de da dendrang van de Limburger Vo- satko, die via de stick van doelman Mark Dobbelaar de stand op 4-1 kon brengen. Door treffers van Harry Wielheesen, Frank Dobbelaar (2) en Rudy Bakker was Leiden eerst al vlot op die voorsprong gekomen. Na die treffer van Vosatko "flitste" Leiden onder aanvoering van Jean Martin en vooral oók de te ruggekeerde Wielheesen in een mum van tijd naar 8-1. Bij die vier goals zaten twee juweeltjes, één van Wielheesen en één van wede rom Dobbelaar. Martin en John van Sloun passeerden eveneens de Limburgse doelman. Een te- gengoal van Battu in de laatste periode kon Leiden niet opnieuw inspireren. Alleen Bakker zorgde nog voor tegenwicht. Wat Leiden betrof was het feest afgelopen. Hans van Helden was in Oslo de grote verliezer. Een twaalfde plaats is al niet riant,als je als de beste Nederlander mag worden beschouwd,maar bovendien eindigde hij achter Piet Kleine (9) en Hilbert van der Duim (11) die ook al allerminst imponeerden. Maar het verlies van Hans van Helden was dubbel groot, omdat hij zichzelf buiten de kernploeg geplaatst had en gemeend had het wel op zijn eigen houtje te kunnen klaren. Zoiets wordt, zelfs als het om de allerindividueelste van de individuele sporten gaat, niet gauw vergeven Is dat redelijk? Nee,dat is niet redelijk, maar wel menselijk. De individuele topsporter mag veel vergeven wor den, dus ook zijn humeuren, zijn onaangepaste gedrag, zijn ir ritaties,zijn on collegialiteitzijn maar die vergevingsgezindheid gaat dan altijd gepaard met de opmerking, dat je van een man die topprestaties levert niet ook nog hartelijkheid, meegaand heid, souplesse in de omgang, en geduld, mag verwachtenZo n man is eenzelvig, gericht op zijn topprestatie, die moet je zijn gang laten gaan. Maar hier geldt dat andere oud-vaderlandse gezegde: „voor wat hoort wat". Zodra de topsporter niet meer „presteert"zodra hij als twaalfde eindigt op een Europees Kampioenschapverspeelt hij zijn vrijbrief om onsolidair te zijn, een JEinzelganger"„a lone woolf'. Oke, hij is erg lastig, en af en toe knap onbeschoften ook hoogst onredelijk, maar daar staat tegenover dat hij twaalfde is geworden bij de Europese kampioenschappendat kan natuurlijk met. Zelfs een bronzen medaille is geen alibi meer. Het is winnen (en dan is alles vergeven en vergeten), of het is verliezen dan is het afnokken geblazen). Voordeel? Bij Ajax-NAC viel mijn oog op de volgende speelsceneIk zal me nu beperken tot functies. Een half speler dreigt op de rechterflank met de bal door de verdedigingslinie van de tegenpartij heen te bre ken. Hij wordt door de linkerverdediger ondersteboven geschopt, een handeling goed voor een directe vrije schopDe bal stuit echter naar het midden, waar een partijgenoot van de omver geschopte zich erover ontfermt. De scheidsrechter besluit niet voor een vrije schop te fluitenomdat de gedupeerde partij in balbezit blijft. De man met de bal ziet dat zijn midvoor zwaar wordt afgedekt, zwenkt naar rechts om de bal af te kunnen geven naar de mee opgekomen half speler (want zo wil het spelpa troon het, zo wordt het ingestudeerd op de training), maar die ligt nog steeds ver kreukeld op de grond. De balbezitter weet er nu zo gauw geen raad mee, en passt rechtstreeks in de voeten van een tegenstan der... Hinderlijk De scheidsrechter heeft in dit geval volkomen correct gehandelt.Hij paste de voordeelregel perfect toe. Althans volgens de heersende begrippen. Toch had ik, als ik scheidsrechter was geweest, op het moment dat die speler de bal uit arren moede maar naar een tegenstander schoof omdat de opkomende medespeler die h ij ver wachtte geen acte de presence gaf, alsnog voor free-kick hebben gefloten tegen die eerste man, de middenvelder. Want wat is een voordeelregel waard, als er alleen maar nadeel uit voortvloeit voor de onschuldige partij? In het huidige systeemvoetbal, waarin zo nadrukkelijk op balbezit wordt gespeeld, kan je geen man uit het spelpatroon missen, want bij het in- en uitschuiven van de linies heeft iedere speler zijn eigen taak. In dit geval kon de op de grond liggende speler niet gemist worden .door hem ontbrak een schakel, en daardoor verloor de niet-overtredende partij uit eindelijk de bal. Op dat moment kon men van Jiinderlijk free- kick" spreken (als we, in navolging van de volksmond'onder free-kick" de overtreding verstaan en niet de straf die op de overtreding volgt), en was er alle aanleiding om alsnog te flui ten voor die overtreding. Bram en Freek Wilt u van mij misschien ook nog weten of we naar Argentinië moeten gaan of niet? Ik vind van wel. Ik ben een voorstander van haalbare acties en een tegenstander van onhaalbarewant als die mislukken roepen de boosdoeners: haha,zieje welde mensen zijn het meer met ons eens dan met jullie zoiets moet je natuurlijk tot elke prijs zien te voorkomen. Abe Lenstra liep ook nooit op on haalbare ballen. Een en ander wil niet zeggen dat ik een tegen stander ben van de actie van Freek en BramintegendeelTijdens een eerste bijeenkomst van een aantal sportredacteuren waarop zij hun plannen voor een actie ontvouwden, heb ik nog voorge steld dat de kranten alle berichten over Argentijnse politieke gevangenen, martelingen en vermissingen tot juni op de sportpa gina zouden zetten. Als „geheugensteuntje"Publiciteit over en tegen het fascistische generaalsregime in Argentinië is namelijk wel haalbaar, en ook wel degelijk effectief. Ik hoorde juist weer, hoe effectief een van die kaartenacties van Amnesty Internatio nal was geweest. Een Joegoslavische politieke gevangene kreeg dankzij een van die periodieke Amnesty-acties op een dag 300 kaarten. Hij kreeg ze niet te zien, maar een bewaker vertelde het hem. De volgende dag waren het er 400. ,Maar van wie dan allemaal?" vroeg de gevangene. „Van je vrienden uit de hele wereld", zei de bewaker geïmponeerd. Er kwamen in totaal een stuk of duizend kaarten binnen, en de gevangene iverd naar een betere cel overgeplaatst, hij mocht nu boeken lezen, en twee maanden later was hij met een toeristenvisum in Londen. Waar gebeurd verhaal. Je w.erpt geen heel regime omver met een kaar tenactie, maar continue publiciteit kan wel de druppel zijn die de steen uitholt. Ook wat Argentinië betreft. PAGINA 9 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1978 LEIDEN - Even doordenken. Het Noorse "Lqijpe" betekent, ten minste in langlauf-kringen, "tra ject". Een afstand dus. Kan je op verschillende manieren over bruggen. Lopend bijvoorbeeld. Het hoeft geen betoog, dat de Skandinavische uitdrukking in die richting wijst, om een derge lijke verwantschap aan te tonen behoef je niet per sé vergelij kende taalwetenschap gestu deerd te hebben. Maar langlaufen heeft te maken met skiën dus de lange latten moeten er wel bijge- dacht worden. Skiën, is momen teel in, reisbureaus vergewissen u hier gaarne van, tenslotte zijn zij beter op de hoogte van uw be hoeften dan u dat zelf bent. Maar u bent al van gevorderde leeftijd, maar wilt toch genieten van spor tief sneeuwplezier met alles erop en eraan? Uiteraard, dat kan. Speciaal voor u is er het langlau fen, er is best een aardige Lqijpe te vinden. Leeftijd is niet belang rijk en lopen is gezond. Dé sport van de toekomst. Hannie van Dieten is licht gepi keerd. Begrijpelijk, want om door te gaan voor Nederlands kampioene in een tak van sport die, volgens sommige reisbu reaus dan, op het lijf geschreven is van de kwieke grijsaard, geeft weinig reliëf aan je prestatie. Ui teraard is ze verheugd haar hobby tot in lengte van dagen te kunnen beoefenen, maar dat wil volgens haar nog niet zeggen, dat langlaufen uitsluitend een ideaal tijdverdrijf is voor hen die om wille van zoetjesaan verstijvende ledematen het op het oog zwaar der lijkende Alpine-werk niet meer aandurven. Manier Afstand nemend van al die slogans zegt de in Voorburg wonende, maar in Leiden werkzame kers verse titelhoudsten "Langlaufen kan je, evenals het veel toeris- tischer ingestelde Alpine-skiën, op twee manieren beoefenen. Puur recreatief bezig zijn naast prestatief de sport beleven. Na tuurlijk, op het oog lijkt lauglau- fen vrij gemakkelijk en inder daad zijn de grondbeginselen binnen redelijk korte tijd aan te leren. Gevaarlijk is het allemaal niet en vandaar dat ook oudere mensen veel plezier aan het langlaufen kunnen beleven. Maar ga je praten over steeds harder, steeds sneller, het verleggen van de grenzen, ja dan wordt het an ders. Dan ga je eisen stellen op technisch en conditioneel terrein en dan is het langlaufen een aan gelegenheid voor jongeren. Die reisbureaus creëren een verkeerd image. Dat vind ik een beetje jammer". Volgens de laboratorium-as sistente farmacologie is het langlaufen voor sport en plezier ontstaan uit het oer-skiën, het zich noodgedwongen voortbe wegen op latten als manier om af standen in geaccidenteerd ter rein te overbruggen. Een metho diek die net na het lopen moet zijn uitgevonden in gebieden waar de sneeuw één van de oudste bewegingen ter wereld praktisch onmogelijk maakte. Lang heeft men gezocht om een passend Nederlands equivalent te vinden voor het Duitse lang laufen, maar alle pogingen strandden zodat, wil men een af doende verklaring voor dit ver schijnsel hebben, er weer een zware wissel getrokken moet worden op ons "aangeboren" taalgevoel. Hannie van Dieten heeft er geen problemen mee, zij weet wat het is, zij doet het al zo'n jaar of acht. "Eerst puur voor de lol", bekent 21, 'Tater wat meer bewust. Ik ben begonnen met wat tochten te maken, kreeg er plezier in en ging schaven aan de techniek. Van het een kwam het ander 's Zomers looptraining om de conditie op peil te houden, rolskiën om de armspieren te versterken en droogskiën op Duinrell bij de SBSN, de Stichting tot Bevorde ring van de Skisport in Neder land. Dat is pas van de laatste vier jaar. Met een groepje hebben we toen deelgenomen aan het Ne derlands kampioenschap. Dat duurt drie dagen en bestaat uit drie onderdelen: de vijf kilome ter, de estafette en de tien kilome ter. Jarenlang al maakt Ilja Keyzer, de bekende atlete, de dienst uit, maar dit jaar had ik geluk. Twee weken voor de titel strijd in Ramsau (Oostenrijk) werd ze ziek en kon daarom niet deelnemen. Niet leuk voor haar natuurlijk, maar ja, wat mij be treft kwam het goed uit. Schuifelde Onder het motto: "je rent gewoon zo snel mogelijk het hele par koers langs" schuifelde Hannie van Dieten al haar tegenstand sters er op overtuigende wijze uit. Toch is ze niet echt onderstebo ven van haar eigen prestaties. "Op nationaal niveau is het na tuurlijk allemaal wel aardig, maar getoest aan de internationale normen stelt het niet zo veel voor, dan komen we dus achteraan. De heren, dat zijn dan voornamelijk mariniers, hebben wel aanslui ting, maar wij zijn nog lang zo ver niet. Begrijpelijk, de omstandigheden zijn er bij ons niet naar om het langlaufen te kunnen beoefenen. En eerlijk gezegd hoeft dat hele fanatieke van mij nu ook weer niet. Ik vind het zo wel leuk. Geen topsport, maar desondanks soms vreselijk afzien. Op die 10 kilome ter bijvoorbeeld. Had ik ver keerde was onder mijn ski's ge daan zodat ik telkens teruggleed. Het was verschrikkelijk". Die Hannie van Dieten: "lk had geluk, dat llja Keyzer niet meedeed" was speelt een belangrijke rol bij het langlaufen. De natuurlijke gladheid van de sneeuw blijkt onvoldoende om een soepele loop/schuif-beweging te bewerk stelligen en daarom smeren de lopers de uiterst smalle latten in met allerhande glijmiddelen. "Een uiterst nauwkeurig werkje", weet Hannie van Die pen, "want je moet de omstan digheden goed in het oog hou den. Factoren die een rol spelen zijn ondermeer het terrein en de temperatuur. Drie of vier ver schillende lagen zijn soms nood zaak. Moetje precies kunnen uit reken, wanneer de eerste laag ge sleten moet zijn, om van een vol gende het meeste profijt te kun nen trekken. Omhoog lopen is nu eenmaal wat anders dan omlaag glijden". Trek Als Hannie van Dieten nu eerst verklaart geen trek te hebben er echt hard tegenaan te gaan en vervolgens ook nog eens zegt, de grootste lol van het langlaufen te betrekken van het ronddartelen in de onbezoedelde vrije natuur lijken de eerder zo verfoeide lok kers uit de folders van de agen tschappen in zon en sneeuw toch een kern van waarheid te bevat ten. Zegt zij treffend: "Je kan door het bos lopen en je kan ook door het bos rennen. "Ik loop hard". AD VAN KAAM DEN HAAG - Op 28 februari moet het bureau Inter Football (IF) voor de kantonrechter in Am sterdam verschijnen: het bureau van Cor Coster en Maarten de Vos wordt ervan verdacht de wet op de arbeidsbemiddeling, in het bijzonder artikel 43, te hebben overtreden. De rechtbank zal dan uitspraak doen over het karakter van de werkzaamheden van Inter Football. IF zelf beschouwt zich als advise rend bureau bij transfers van be taalde voetballers. Anderen zijn van mening dat IF aan arbeids bemiddeling doet en, omdat zij dit zonder vergunning doet, in strijd met de wet op de arbeids bemiddeling handelt. In artikel 43 van deze wet uit 1930 staat dat het uitoefenen van arbeids bemiddeling met winstoogmerk zonder vergunning van de minis ter van sociale zaken verboden is. IF-medewerker Jan Dee: "Wij doen niet aan arbeidsbemiddeling, wij adviseren slechts, maar wij heb ben inderdaad nooit een vergun ning aangevraagd. Wel hebben we een brief gestuurd naar het ministerie van social zaken, waarin we vroegen om een ge sprek om uit te leggen wat we aan het doen zijn. Dat gesprek is er ook geweest". Arbeidsbemiddeling wordt in juri dische termen omschreven als een voortdurende bemoeiing met het doel werkgevers en werk zoekenden bij het zoeken naar arbeidskrachten en arbeidsgele genheid behulpzaam te zijn. In de laatste woorden schuilt het moeilijke punt, want ook advise ren kan behulpzaam zijn bij het zoeken naar werk betekenen. Of tewel, de grote vraag op 28 feb ruari en het oude zeer tussen voor- en tegenstanders van IF. waar ligt de grens tussen advise ren en arbeidsbemiddeling? De aanleiding van de dagvaarding is de transfer van Tom Smits van NAC naar PSV, op de helft van het vorige seizoen. Ben van Gelder, manager van PSV: "We waren in bespreking met Smits en toen het zover was dat het con tract afgesloten zou worden, is Inter Football bij Tom Smits ge komen. Ze hebben aangeboden hem te begeleiden en te zorgen dat het best mogelijke contract er uit zou komen. Bij welke club dan ook". Dat is niet doorgegaan omdat PSV, volgens Van Gelder, "niet wil meewerken aan organi saties, die arbeidsbemiddeling verlenen". Jan Dee: "Het was geen arbeidsbemiddeling. Smits voetbalde namelijk gewoon bij NAC. Hij was geen werk zoekende". DEN HAAG - De toto noch lotto van het afgelopen weekeinde, nummer vier, heeft een winnaar opgeleverd. Zowel bij toto als lotto blijft een bedrag staan voor de eerste prijswinnaars van het komend weekeinde. LOTTO Inleg 3.669.725 gulden, beschikbaar prijzenbedrag 1.889.662,47 gul den. Eerste prijs: geen winnaars, viervijfde deel van de prijs wordt gelijkelijk verdeeld over de an dere rubrieken, één-vijfde deel naar de jack-pot van lotto num mer vijf. Tweede prijs: negen winnaars, bruto f36.182,10; derde prijs: 144 winnaars, bruto f 2866, 60; vierde prijs: 7901 winnaars: f 63,20; vijfde prijs: 12848 win naars: f 38,90. TOTO Inleg 773.798 gulden, prijzenbedrag 367.554,05 gulden. Eerste prijs: geen winnaars, één-derde deel van de prijs naar jack-pot num mer 5. twee-derde deel wordt ge lijkelijk verdeeld over de andere rebrieken. Tweede prijs: 5 win naars, bruto f 28.179,10 en derde prijs: 107 winnaars, bruto f 1660,20. APP/B IS A//ET ZO'M FEESTNEUS. MISSCH/EN SAAT-/E NU AL NAAF NU/S.. RAKUE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9