Groot tekort aan munitie Geldboeten komen sneller in de bus BUITENOM Zeer grote illegale stokerij opgespoord Veertig procent van de schietoefeningen vervalt dit jaar Hevige strijd om het behoud Enka Emmen Dringend... BINNENDOOR ZATERDAG 4 FEBRUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 VOERENDAAL (SP) - De afdeling douanerecherche van de fiscale inlich tingen- en opsporingsdienst (FIOD) heeft gisteren bij een inval in een boerderij in het Limburgse plaatsje Voerendaal een klandestiene jene verstokerij opgerold. De stokerij, die zich in de varkensstal bevond, is een van de grootste, die tot nu toe werden opgespoord. Tijdens de inval was de stokerij in vol bedrijf. De stokers waren echter verdwenen. Veertien kuipen met in totaal 28.000 liter jenever stonden er te gisten. De 55-jarige boer beweerde van niets te weten. Hij zei dat hij de schuur aan onbekenden had verhuurd. Na verhoor heeft de politie hem laten gaan. Volgens de bij de inval aanwezige officier van justitie Mr. J. H. Reijntjens uit Maastricht, zou de Nederlandse justitie over meer mogelijkheden moeten kunnen beschikken bij de strijd tegen illegale jeneverstokerijen. Op grond van de huidige wetgeving kan iemand die van illegale sto kerspraktijken wordt verdacht niet in voorarrest worden gehouden. De aangetroffen installatie, die inmiddels is vernietigd, vertegenwoor digde een waarde van ruim een ton. Er kon zeer zuivere jenever mee worden gemaakt. Per week zette de illegale stokerij ongeveer zesdui zend liter jenever af. Dat betekende een ontduiking aan accijns van circa 120.000 gulden. Sinds 1970 zijn nu in totaal 29 klandestiene stokerijen opgerold. De meeste stokerijen zijn nabij de Belgische grens ontdekt. Het zou de FIOD niet verbazen, wanneer clandestiene jeneverstokers nu hun operatieterrein verleggen naar het noorden van het land. Leden van de douanerecherche bezig met het graven r zeer grote klandestiene jeneverstokerij werd opgerold. r pijpleidingen in het veld bij c „Rk -geloof gaat kapot aan mensen als Simonis UTRECHT (ANP) - Pastor Fred Keesen, priester van het bis dom Rotterdam en kon- taktman voor de beweging van basisgemeenschappen en kritische gemeenten in Ne derland, vreest dat "het beetje vitale geloof in ons landje dat er nog is", kapot gaat aan ge zagsdragers als mgr. Simonis, r.k. bisschop van Rotterdam. Hij hoopt, dat de bisschop eindelijk eens zijn valse ang sten loslaat. Dit schrijft hij in een open brief aan mgr. Simonis in weekblad De Bazuin van 3 februari. Aanleiding is het in terview, dat Elseviers Weekblad aan de vooravond van het landelijk pastoraal overleg had met mgr. Simo nis, die zich nogal somber uitliet over de ontwikkelin gen in de kerk welke - vooral vanwege het priestertekort - op instorten zou staan. Pastor Keesen, die de bisschop goed kent, stelt dat mgr. Si monis zijn bisschopsambt gebruikt om te veroordelen en uit te sluiten: "Niet meer katholiek, ongeschikt als do cent voor pastorale opleiding, geen echte eucharistie, enz. Je handelt niet als brug genbouwer, maar als brug- gensloper". Verbijsterend noemt hij Simo nis' uitspraak over de andere bisschoppen, die wel over tuigd zijn van een objectieve waarheid, maar deze niet meer kunnen verkopen en dus maar inspelen op het subjectieve gevoelen. Volgens Keesen heeft de ge loofsleer van vroeger, zij het met de beste bedoelingen, grote schade aangericht. Hij herinnert aan de angst voor zonden waar de mensen mee worden doordrongen. Over het radikalisme dat mgr. Si monis van de jongeren zou willen vragen, zegt Keesen in De Bazuin, dat dit niets an ders is dan het najagen van een blinde zekerheid en daarbij je eigen denken en voelen op sterk water zetten: "Uiteindelijk het kweken van befehl-ist-befehl- DEN HAAG (SP) - De schietoefeningen bij het Neder landse leger zijn drastisch beperkt om het tekort aan mu nitie niet nog groter te maken. Dit jaar vervalt maar liefst veertig procent van de schietoefeningen. Sinds 1974 wordt reeds ingeteerd op de oorlogsvoorraad munitie. Dat is noodzakelijk omdat anders de opleiding van militairen zon der schietoefeningen zou moeten gebeuren. Defensie-minister Kruisinga heeft gisteren ter voorbereiding op de behandeling van zijn begroting de Tweede Kamer laten weten dat de eerstkomende jaren tekor ten zullen blijven bestaan. Het le ger zit met name krap in tank-, artillerie- en mortier-munitie. Volgens minister Kruisinga kun nen de tekorten slechts weg wor den gewerkt als extra geld ter be- 1 JGMT, JXJ t De industriebond CNV vindt dat de len in respectievelijk 1981 en 1982 uit de vaart genomen moeten worden omdat zij dan twintig jaar oud zijn. De industriebond CNV heeft giste ren in een telegram aan de minis terraad aangedrongen op een zeer snelle beslissing over de bouw van de twee onderzeeërs. De bond doet dat in verband met de "zorgwekkende situatie" in de Nederlandse scheepsbouwin- dustrie. De bouw van de twee duikboten zou gedurende vijf jaar aan zevenhonderd tot zeven honderdvijftig mensen werk ver schaffen. SCHIPHOL - Castagnetten-géklepper en boerenblaaskapel-tonen wa ren gistermiddag op Schiphol te horen waar danslustige Tilburgers en Spaanse flamencodanseressen zich opperbest vermaakten. Een groep van 130 Spanjaarden uit Fuengirola viert de komende dagen op uitnodiging van de carnavalsvereniging Tilburg het feest van de leut mee. schikking komt. Kruisinga heeft de Tweede Kamer gisteren ook meegedeeld, dat "op zeer korte termijn" beslist moet worden over de vervanging van de onderzeeboten Dolfijn en Zeehond. Deze onderzeeërs zul- DEN HAAG(SP) - De overheid gaat haast maken met het incasseren van boeten. Door het inschakelen van computers komt er voortaan rqinder tijd te zitten tussen het opleggen van een geldboete en de betaling. Per jaar worden er 400.000 geldboeten uitgedeeld. Door sneller te werken lijdt het rijk straks minder renteverlies. Om het boetenincassosysteem te automatiseren heeft het minis terie van justitie ter waarde van anderhalf miljoen gulden aan Philips comDuters besteld. De apparatuur wordt in de loop van dit jaar geïnstalleerd op de par ketten, maar wordt pas in ge bruik genomen nadat in de Staatscourant de wet op de pri vacyreglementen is gepu bliceerd. Daarin wordt geregeld welke soort (persoonlijke) gege vens in de computers moet wor den vastgelegd, en wie daartoe toegang heeft. De bestelling van justitie volgt op een besluit van de~belastingen om te automatiseren. Het minis- terie van financiën kocht name lijk bij Philips voor 8,5 miljoen gulden aan apparatuur. Ook de dienst va openbare volkshuisvesting valt, heeft computers aangeschaft. De ambtenarenbonden volgen deze ontwikkeling met argusogen vanwege mogelijk gevaar voor het aantasten van de werkgele genheid. Ondanks gerust stellende commentaren van de ministeries van financiën (belas ting), volkshuisvesting (kadaster) en justitie (boeten), vragen de ambtenarencentrales in ge sprekken met de departement sleiding grote aandacht voor het werkgelegenheidsaspect. Volkshuisvesting ontkent dat er door de automatisering van het kadaster functies overbodig worden. Bij justitie zegt men het "niet uitgesloten te achten" dat een deel van de geplande per soneelsuitbreiding bij de parket ten vanwege de computers niet hoeft door te gaan. Een woordvoerder van de Algemene Bond van Ambtenaren: "We kunnen automatiseren niet tegen houden. Maar we zijn alert op de nadelige ontwikkeling". Een zegsman van de Nederlands Christelijke Bond van Over heidspersoneel: '.'Afgezien van tasten van promotiekansen", het kadaster en de Per jaar laat justitie 400.000 geld- •egisters, dat onder boeten uitgaan. In de praktijk blijkt bij de inning een grote ver traging op te treden, terwijl bij het versturen van de aanmanin gen ook vaak tijdverlies optreedt. In september gaat de wet execu tie geldboetes in. Daardoor is het mogelijk dat meer overtredingen worden afgedaan met een geld boete, terwijl ook gemakkelijker beslag kan worden gelegd op de inkomsten (ook girotegoed en uitkeringen). Dat zal de hoeveel heid werk enorm doen toenemen, zo wordt verwacht. Het nieuwe computerboetenincas- sosysteem voorziet in het ad ministreren van zaken waarin een geldboete is opgelegd, het aanmaken van stortingsacceptgi rokaarten, het verzenden en het bewaken van de termijnen waar binnen betaald moet worden. Het systeem is ontwikkeld door de hoofdafdeling rechtelijke organi satie van justitie en het com putercentrum Limburg in Heer len. Vanuit 19 arrondissements hoofdplaatsen kunnen straks ge gevens in de computers worden gevoerd, terwijl het centraal be- heerkantoor in Almelo is gep land. ADVERTENTIE financiering van het project wel in eerste instantie moet drukken op de defensiebegroting. De bond is niet tegen een bijdrage uit het werkgelegenheidsfonds, maar men meent dat als de vol ledige bouwkosten van twee honderd miljoen gulden daaruit zouden worden betaald andere projecten ten behoeve van de werkgelegenheid in de knel ko men. De CDA-Kamerleden Beumer, Hermsen en Van Houwelingen hebben gisteren schriftelijke vragen gesteld over plannen de bouwkosten te financieren met gelden die beschikbaar zijn voor het bevorderen van werkgele genheid. De drie Kamerleden vinden dat de uitvoer van deze plannen het be grotingsbeleid ondoorzichtig zouden maken. Minister Kruisinga heeft de Tweede Kamer gisteren meege deeld dat zes verouderde fregat ten van de zogeheten Wolf-klasse in 1983 of 1984 uit de vaart geno men moeten worden. Aan de ver vanging van deze schepen wordt reeds gewerkt. Deze vervangende schepen zullen echter na 1984 ter beschikking komen van de marine. Om het gat te overbruggen zullen twee oude jagers in de Friesland-klasse lan ger in dienst worden gehouden. TRENTE - De justitie en de pos terijen hebben gisteren eindelijk Carlo Boninsegna welen te vinden. Boninsegna ontving en betaalde een be keuring van duizend lire we gens een verkeersovertreding op 27 april 1955. Het bonnetje dat 23 jaar geleden op de bus was gedaan, droeg het stem pel „zeer dringend" EMMEN (SP) - De strijd om Enka Emmen is in alle hevigheid ont brand. De vakbonden nemen geen genoegen met een aantal van 750 gedwongen ontslagen, die op stapel zouden staan. Ze hebben verdere maatregelen aangekondigd als de Enka-top opnieuw het mes zet in het be drijf. De gemeente Emmen gaat schriftelijk protesteren bij de raad van bestuur van Enka. Bur gemeester Beuzekamp van Em men wil ook dringend een beroep doen op de Tweede Kamer om alles in het werk te stellen ver dere afbouw bij het bedrijf te voorkomen. De Industriebond CNV verwacht dat de strijd om het behoud van de polyamide-afdeling in de Enka-bedrijven te Emmen en Barnen (Wuppertal) in het voor deel van Emmen zal uitvallen. CNV-bestuurder Bas Nieuwland baseert die verwachting op het feit dat de werkloosheid in Em men groter is (gemiddeld tien procent) dan in Wuppertal (vijf procent). Ook zegt hij dat het Duitse personeel gemakkelijker op andere produktielijnen kan worden ondergebracht. Op 11 april gaan de vakbonden met de Enka-leiding praten over de polyamideproblematiek. De In dustriebond N VV wil niet zo lang wachten. "Dat kunnen we onze leden niet aandoen", aldus een woordvoerder van die bond. De PvdA-Tweede-Kamerleden Knol en Ter Beek zullen minister Van Aardenne (Economische Zaken) mondelinge vragen stellen over de situatie bij Enka in Emmen. De economen van Enka hebben ge concludeerd dat óf in Emmen óf in het Westduitse Barmen de produktie van polyamide moet worden gestaakt. Daarmee zijn ongeveer 750 arbeidsplaatsen gemoeid. Sluiting van een van beide bedrijven zou Enka Glanz- stoff een besparing opleveren van 14 miljoen gulden. Het rapport van Enka Glanzstoff spreekt geen voorkeur uit voor het in bedrijf houden van één van beide fabrieken. Binnen niet al te lange tijd moet de raad van be stuur van deze Akzo-dochter hierover een beslissing nemen. bijna 1 miljoen mm prijzen Skol bierelke week een feestelijke prijs van 26 cartons 24 blikken Skol hopplger pils. Thuis bezorgd door Skol Brouwerijen N.V. Breda. Skol bieruit en thuisI t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Ria Beckers vraagt meer openbaarheid over Molukse zaak DEN HAAG (SP) - Het PPR-Ka- merlid mevrouw Beckers-De Bruijn vraagt minister Wiegel van Binnenlandse Zaken rege ringsstukken uit 1950 en 1951 over de Molukse kwestie openbaar te maken. Mevrouw Beckers verwijst naar het bericht, dat zelfs de commissie- Kobben geen inzage heeft in deze stukken. De comnjissie stelt in opdracht van de regering een on derzoek in naar de gebeurtenis sen die voorafgingen aan de komst van de Molukkers naar Voorlichting AMERSFOORT (ANP) - In de Raad van Kerken komt woensdag 8 februari een voorstel aan de orde om sportjournalisten en voetbalsupporters die voor de wereldkampioenschappen voetbal naar Argentinië gaan. te informeren over de voortdurende schending van ten in dat land. Tunnel (1) Eerbaarheid^ 1) In Rotterdam is deze week een tentoonstelling geopend met de naam "Droom van een tunnel". Het is het lange ver haal om het Europese vaste land eindelijk eens uit zyn isolement te halen. Een tun nel onder het Kanaal, van Do ver naar Calais. Eindelijk niet meer zeeziek naast de bril kotsen op de veerboot, of dringen in de tax-freeshop en achteraf merken dat de whisky in de discount aan de wal evenveel kost. Een vaste oeververbinding tus sen het Verenigd Koninkrijk en het barbaarse vasteland houdt de geesten al zo lang bezig dat genoeg pseudo-re- deneringen zich hebben kun nen ontwikkelen om er vóór of - wat heel wat meer voor komt - er tégen te zijn. De Ne derlandse vice-voorzitter van het Europese Parlement, mr. Berkhouwer ("Boeren- Kees"), groot voorstander, zei bij de opening van de exposi tie: "dit spreekt de Europea nen meer aan dan bijvoor beeld de monetaire slang". Maar dat zegt natuurlijk niet zo verschrikkelijk veel, wan neer men bedenkt dat een meerderheid van die Euro peanen zeker meent te weten dat de monetaire slang een geducht reptiel is dat hoog nodig eens door een in Afrika filmend echtpaar op het cel luloid dient te worden vast- Tunnel (2) Vooral de Britten hebben zich door de jaren heen in menige bocht moeten wringen om te gen zo'n tunnel onder het Ka naal te zijn. In de vorige eeuw waarschuwden hoge militai ren voor de strategische kwetsuren die de tunnel het hooghartige Albion zou kun nen aanbrengen. Bovendien zou het halverwege van dat gedrang geven als de bereden cavalerie een charge zou uit voeren. En zo'n ding onder water zetten, vond men zonde. De plannen die er ter tafel kwamen maakten zelfs van een Jules Verne een weinig fantasierijke baas. Er was een Fransman die een stalen buis op de bodem van de zee wilde leggen en waarbij de ventila tie werd ondernomen door op geregelde afstanden aan het wateroppervlak gotische bouwwerken te plaatsen die tevens dienst zouden kunnen doen als uitkijktoren. De 19de eeuw, die optimistisch van aard was en de overtui ging koesterde dat het de mens naar de geest en naar den vleze steeds beter zou gaan, omdat immers de Vooruitgang geen grenzen kende, werd gevolgd door de twintigste eeuw die tot op he den wat minder stralend uit de ogen kijkt. Maar de tun nelplannen bleven zich on vermoeibaar aandienen, zij het dat de frequentie wat la ger werd. Nu niet langer de mens die alles vermag het kernthema, maar groepeerden voor- en tegenstanders zich rond het gewin of het bankroet dat er in het vooruitzicht schemerde. Steeds weer slaagden snelle bekken erin. poen voor een Kanaal-onder neming los te praten. Maar de kosten stegen navenant In 1973 zijn die nog eens ge raamd op zes miljard gulden. Dat is een hoop geld, maar minder dan straks een beetje bezuinigingsoperatie van het kabinet-Van Agt zal moeten opleveren. Ik bedoel maar: geld is, wanneer het om de Kanaaltunnel gaat alleen Veel genoegen beleef ik aan de uitspraak van de Am sterdamse rechtbank in de zaak rond de film "Deep Throat", een ranzig por- nowerk, zoals iedereen reeds op vele meters afstand kan zien. Misverstanden uitgeslo ten. Er zijn mij in elk geval geen verhalen bekend van mensen die beklag kwamen doen dat ze Walt Disney's Sneeuwwitje hadden ver wacht, maar Linda Lovelace kregen te zien. De rechtbank in Amsterdam sprak de bioscoop die de film ver toonde vrij met de overwe ging dat het artikel uit het wetboek van strafrecht,, waarop de officier van justitie vervolgde weliswaar het ver spreiden van o.a. afbeeldin gen verbiedt die "aanstotelijk voor de eerbaarheid" zijn, maar dat de rechtbank geen aanwijzingen had gevonden dat een meerderheid van ons volk zich in zijn eerbaarheid gekwetst voelde. Daar moet je inderdaad wel mee beginnen. Ook wat de eerbaarheid be treft vertoont, zoals bekend, het geestesleven van de toen malige minister van justitie die opdracht tot vervolging gaf, geen modale trekjes. Eerbaarheid(2) Het aardige van het Am sterdamse vonnis is nu, dat de verantwoordelijkheid bij de omgang met pornografie, ge legd wordt bij de mensen zelf. En zo hoort het ook. Volwas sen Nederlanders moeten zelf bepalen, wat zij wensen te bekijken. Niet de procureur- generaal of de officier van jus titie. In mijn geheugen gegrift is nog die foto uit Maastricht met een aantal gewichtige, tevens opgewonden heren van de staande magistratuur (nomen est omen!) die juist tevoren "in het belang van het onderzoek" een bezoek aan "Deep Throat" hadden ge bracht. Zoals bekend is in het donkere Limburg destijds de bioscoop-eigenaar wél ver oordeeld, maar daar staat te genover dat ze daar tingeling, wat is dat voor een ding - car- renaval hebben. Eerbaarheid(3) Amsterdam heeft dus gelukkig weer eens via deze rechtelijke uitspraak zijn faam van tole rantie bevestigd en het doet me deugt om op deze plaats te signaleren dat men hiermee in de buurt komt van het standpunt van de commissie zedelijkheidswetgeving on der leiding van de Leidse hoogleraar Melai. Pornogra fie is niet strafbaar, tenzij het ongevraagd wordt aangebo den, opgedrongen. Zijn we hiermee nu eindelijk een stuk verder gekomen op de weg naar emancipatie en eigen keuzes? Ik ben bang van niet. Die kuise katholieke meneer Regout van rond de eeuwwisseling, die niet bloosde bij afge beulde kinderen in zijn aar dewerkfabriek, maar wel bij een blote bil,, of die vrome meneer Kuvper, die in Brus sel toch ook weer zo galant kon zijn, hebben hun navol gers tot nu toe. De eerbaar heid waarvan zij reppen, is hun eigen eerbaarheid. Hun streven is te missioneren met hun eigen deugd, een zen dingsdrift die bedenkelijk dichtbij hoovaardij ligt. De Britse regering haakte, toen ze al een heel eind op weg was met de Fransen, af. zoge naamd vanwege de kosten. Vergeet het maar. Men wilde niet om psychologische rede nen. En gelijk hadden ze. Tunnel (3) Want in de barre snel naderende tijden dat de Britten geen pin ten bier meer kunnen kopen maar halve liters, geen mijlen meer vergoed krijgen, hoogstens kilometers kunnen declareren, de apen van Gib raltar Spaans hebben leren spreken en de laatste fleg matieke eilandbewoner bij Tussaud staat, in die tijden dus, is zo'n nivellerende tun nel geen dreun meer, maar een doodsklap. Een sliert on der water, een navelstreng, jawel. Maar een navelstreng hoort bij het begin van het le ven, niet bij het einde ervan. Vissen Ooit was de aarde woest en le dig en misschien duurt het niet zo lang meer, of hij is weer even ver en dan is de cirkel gesloten. Het is my vreemd te moede, maar wat de zee betreft moet men uit de krantenberichten conclude ren dat de fauna reeds in zijn nadagen is. Zoals de bisons uit de savannen van het wilde westen verdwenen om er nimmer terug te keren, zo lijkt het erop dat de schol en tong nu ook hun agonie be gonnen zijn. De woede, waarmee de vissers in de spaarzame kraamka mers van het geschubde volkje blijven huishouden, doet denken aan de razernij, waarmee de middeleeuwer zich in het onheil stortte als de pest hem op de hielen zat. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7