HET ZEISTER SLOT "ZOETEBOUWERS" IN 858» -fSSSEEBSS)- Delen in Christus' leven Honderdveertig kerken van suikerklontjes KERKDIENSTEN Natuurlijk moet je dit niet beoordelen met de maatstaf van de kunst. Als iemand niet verder komt dan dit, pleit dat zeker niet voor zijn cultureel-artistieke be langstelling. Maar het is wel ver duveld kunstig. En wat de kinde ren betreft zou je het een brug kunnen noemen naar hun cul turele vorming". Hoven geneert zich ook niet om zoiets binnen zijn hoogwaardige Slot te halen. Het is juist zijn stijl, door exclusieve tentoonstellin gen dit centrum van kunst en cul tuur te populariseren. „Je moet de mogelijkheden om het bij de mensen te brengen niet la ten liggen. Wie hier, om wat voor reden dan ook, ééns is geweest, kan terugkomen. Ik haal niet zo graag dingen hierheen die op an dere plaatsen al hebben ge draaid". Dat „publiek-gerichte" beleid legt het Slot van Zeist geen windeie ren. Zo trok de tentoonstelling „Betovergrootmoeder te koop" (van spulletjes uit die roemwaar dige tijd) 17.000 bezoekers, „Oud speelgoed" 25.000, „Glas" 17.000, „Werk van Anton Pieck" 12.000, „Utrechtse Kastelen" 4250, „Iko- nen" 4000 en „Monumentale or gels" 13.000. En daartussendoor kwamen dan toch maar 15.000 mensen naar schilderijen van Breitner en Appel kijken (Johannes 6:32: Jezus zei tot hen: Voorwaar, Ik zeg u, niet Mozes heeft u het brood uit de hemel gegeven, maar mijn Vader geeft u het ware brood uit de hemel.) In het evangelie naar Johannes noemt Christus zich het ware brood des levens. Deze woorden staan in de toelichtende woor den bij het verhaal van de won derbare spijziging. Het won derverhaal van de spijziging van vijfduizend mensen met twee broden is de evangelist door de traditie aangereikt. Hij zal stellig in de historiciteit er van hebben geloofd, maar hij weet ook heel goed: aan de his toriciteit alleen heb je nog niet zo veel. Dit verhaal moet vooral op zijn diepere betekenis wor den onderzocht. In zijn toelichting doet Johannes iets wat op het ogenblik in ker kelijk Nederland als een van de ergste fouten geldt: hij ver geestelijkt een kcmkreet mate rieel verhaal. Het is in de ker ken gangbaaromtezeggen: Wij moeten uit het Oude Testament leren dat het God om aardse ge rechtigheid gaat, en het is onze taak om aan die gerechtigheid (konkreet: dat iedereen vol doende te eten heeft) te werken. Ik ben het met deze geluiden on eens, al besef ik heel goed dat ze op zichzelf waar zijn. Natuur- lijk zullen we aan gerechtig heid moeten werken, maar dat is niet onze christenplicht, dat is onze gewone mensenplicht. We komen niet in de kerk om aan onze mensenplicht te wor den herinnerd, maar om ons af te vragen, wat christen zijn in houdt nadat we onze men senplicht hebben gedaan. Persoon Men zou dit kunnen vergelijken met het beklimmen van een ladder: de onderste sport is de gewone mensenplicht, maar daarna volgt er nog meer. Wel zullen we de onderste sport ge passeerd moeten zijn willen we de ladder verder beklimmen. Willen wij aan het verhaal van de wonderbare spijziging iets hebben, dan zullen we het in het voetspoor van Johannes moeten vergeestelijken. Een bepaalde vergeestelijking van het konk reet lichamelijke is in die tijd ook al in het jodendom te vin den. Sommige schriftgeleerden zeiden dat het ware Manna uit de hemel de door Mozes gegeven wet is. Hiertegenover plaatst Johannes de gedachte dat het leven van Jezus het ware door God geschonken brood is. De wet is bedoeld als een weg ten leven, maar de wet kan iets be klemmends en benauwends krijgen. Als we zeggen dat de persoon van Jezus de openbaring van God is, dan bedoelen we daarmee: God openbaart zich niet in iets aan ons, in een wet of in een leer, maar in een persoon. Als we met die van God vervulde persoon geconfronteerd wor den, dan kunnen we geestelijk groeien en op een hoger niveau getild worden. Ons niveau van leven is een leven in welvaart, waardoor de vraag naar God wordt verstikt. Door Jezus kunnen we ons laten gezeggen: Het leven met God staat op een hoger peil dan dat het je goed gaat, dat je vol doende te-eten en te drinken hebt, het staat zelfs op een hoger peil dan dat je ervoor zorgt (voor zover ons mensen dat ge geven is) dat anderen op deze wereld voldoende te eten en te; drinken hebben. Het leven met God ervaar je als je in Christus' leven wilt delen, want zijn leven is vervuld van de levende God. E.P. MEIJERING ZATERDAG 4 FEBRUARI 1978 ZEIST - Dat christenen, willen ze althans hun Heer navol gen, meer zout dan suiker moeten zijn (Jezus: „Gij zijt het zout der aarde"), hoeft nog niet te betekenen dat het bou wen van godshuizen van suikerklontjes geen aardige be zigheid is. Het moet zelfs een heel plezant tijdverdrijf zijn. Dat hebben de honderdveertig bouwers die tot 19 februari vier zalen van het Slot te Zeist met hun zoete creaties vullen wel on dervonden. Anders hadden ze het ook nooit volgehouden. Als nu al een gewone bezoeker van deze hoogst merkwaardige ten toonstelling op een schoolbord bij de uitgang schrijft, dat hij het woord „suiker" niet meer over de lippen kan krijgen, en een andere bezoeker diagonaal over het hele bord de kreet neerkalkt dat hij „nooit geen suiker" meer eet, wat moet die 35-jarige meneer Over- goor in Badhoevedorp dan wel gevoeld hebben, toen zijn fan tasie-kathedraal na 95 uren stug werken eindelijk klaar was. En dan beschikte hij, als tweede kok van een bejaardenoord, nog over de nodige vaai'digheid. Over zijn 62 kilo wegende kerk, waarin hij 6100 suikerklontjes, 15 kilo poedersuiker en 13 lichtpunten verwerkte, deed hij, met vier volle dagen, even lang (of kort) als de inzender Van Hemessen met zijn drie kinderen uit Leiden die voor zijn kerkje van Woubrugge maar 700 klontjes nodig had. Massaal bezoek Toch is er geen enkele maker die met een gevoel van afkeer op zijn suikerwerk neerziet. Het beste bewijs is wel dat ze allemaal hun kerk terug willen als de tentoon stelling is afgelopen. Wanneer dat precies is, valt nu nog niet te zeggen. Zaterdag- en zon dagmiddag verdrongen zich zo veel kijklustigen bij de weidse slotpoort, dat Jan Hoven, bu reauchef culturele zaken van de gemeente Zeist, inderhaast een regeling moest treffen. Er moch ten niet meer dan 400 mensen te gelijk in de vier zalen zijn, en pas als er 50 waren vertrokken wer den er weer 50 toegelaten. Op het royale voorplein vormde zich een tientallen meters lange rij wach tenden. En het opmerkelijke was dat niemand mopperde of weg ging. De combinatie kerk en suiker schept een stemming van geduld en mildheid. Toen Hoven zondagmiddag veel la ter dan 5 uur - het officiële sluitingstijdstip - met zijn as sistenten nog even zat uit te bla zen op z'n kamer, waren er meer dan 2600 kaartjes verkocht. Hij houdt er dan ook rekening mee, dat de tentoonstelling „Kerken in miniatuur" langer moet duren. "Kerkepad" De suikerkerken in het Zeister Slot - sinds negen jaar broedplaats van de gemeentelijke stichting Kunst en Cultuur - zijn een uit vloeisel van de NCRV-televi- sieserie „Kerkepad" die vorig jaar zomer duizenden mensen op de been bracht De kijkers kregen midden in de week op het scherm een route te zien waarlangs men met een aan tal historisch-karakteristieke kerken kon kennismaken. De za terdag daarop zouden al deze ge bouwen een groot deel van de dag open staan voor bezoek. Kosters en kerkbesturen hebben het ge weten. Er kwamen veel meer mensen dan was voorzien. „De oude kerk" was op slag „in". Ook bij mensen die zo n kerk nog nooit van binnen hadden gezien. Een mevrouw uit Blokker werd op een van die tochten zo geestdrif tig over wat ze te zien en via toe lichtingen en omlijstend orgel spel te horen kreeg, dat ze thuis zomaar ging proberen een kerk na te maken. N iet van hout of van karton, nee, van suikerklontjes, omdat die qua vorm het dichtst bij het echte metselwerk komen. Toen ze haar kerk klaar had, stuurde ze die op naar de NCRV, met de suggestie of daar mis schien een wedstrijd in zou zit ten. En dat is dan gebeurd. Via de Gids, de radio en de tv werden alle creatieve enthousiastelingen aangespoord om mee te doen, met inachtneming van duidelijke richtlijnen betreffende het te ge bruiken materiaal, en het resul taat was: 140 inzendingen, waar onder 30 van beroepsmensen, de laatste buiten mededinging. De oproep wist zelfs een hele ker- keraad in IJsselmonde, de 51-ja- rige dominee J. Mettau incluis, aan 't bouwen te krijgen. Voor alle lagen Wat vindt kunstminnaar Jan Ho ven nu van zo'n explosie van knutselende scheppingsdrift. „Het is geweldig. Jong en oud - van 8 tot 70 jaar - heeft hierin z'n fan tasie kunnen uitleven. En dat moet je heel positief beoordelen. Makers en kijkers zijn laaiend en thousiast. Die paar kreten op het schoolbord moet je niet zo se rieus nemen. Het publiek is wer kelijk een en al bewondering voor wat kinderen, individueel of in gezins- of groepsverband, va ders en moeders, opa's en oma's hier hebben gepresteerd. Met veel geduld, fantasie en gevoel voor verhoudingen en detaille ring. Ieder is heel serieus bezig geweest om erachter te komen hoe zo'n gebouw in elkaar zit. Dit is een creativiteit gebleken die toegankelijk is voor- alle lagen van de bevolking. Hagelslag Waarom de NCRV het Zeister Slot voor de suikerkerken koos, weet Jan Hoven niet precies. Hij ver moedt, dat Monumentenzorg daarin een vinger heeft gehad. Deze rijksdienst was betrokken bij de serie „Kerkepad" en is bo vendien vlak bij het Slot geves tigd. De inzenders hebben het de profes sionele jury, die bestond uit men sen van de Zeister kunst stichting, een paar NCRV-me- dewerkers en iemand van de op leiding in het banketbakkersvak, niet gemakkelijk gemaakt. De beoordeling geschiedde naar leeftijd, originaliteit, vakkundig heid en monumentaliteit. Sommigen maakten een kerk zo maar uit eigen fantasie. Maar an deren reconstrueerden heel nauwkeurig hun echte kerk in dorp of stad, compleet met alle typische bijzonderheden die zich maar lieten namaken, zoals siertorentjes, raamtraceringen, muurankers, torenbekroningen, verlichting en gekleurd glas. Voor de hoeken en steunberen moesten de klontjes zelfs worden bijgeschaafd. De daken zijn meestal van karton, nu eens be smeerd met chocolade, dan weer bedekt met stukjes speculaas of wafeltjes. Het voegwerk tussen de klontjes is van eiwit vermengd met suikerpoeder. Bij één kerk zag ik in de omringende tuin ha gelslag als grint gebruikt. Boze reacties Er zijn ook wel boze reacties op deze massale aanslag op onze suikervoorraad losgekomen. „Kerkjes bouwen van suiker is geknoei met eten, en dat mag niet, zeker niet in een tijd waarin mensen nog honger lijden", schreef iemand. De heer J. Swart van de opleiding in het banketbakkersbedrijf komt daarvan niet onder de in druk. ,Wij maken elk jaar allerlei bouwwerken van suiker en ge bruiken het daarna altijd in de abrikozenmoes. Ook die kerkjes zijn na de wedstrijd nog heel goed in allerlei toetjes te gebruiken, bijvoorbeeld in caramelvla. Bo vendien is bouwen met suiker een creatief gebeuren". Zo denkt „slotvoogd" Jan Hoven er ook wel over, al presenteert hij zijn gasten netjes suiker in een zakje bij de koffie. En daarom geeft hij graag nog eens de openingstijden door tot en met 19 februari, dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 5 en zaterdag en zondag van 2 tot 5 uur. Zijn volgende tentoonstelling, over Friese cultuur, begint pas enige weken later, zodat een verlenging altijd mogelijk is. ,Het bezoek aan een tentoon stelling is nooit van tevoren te peilen. Voor „Monumentale Or gels" dachten we zo'n 4000 men sen te krijgen, maar het werden er 13.000. Het zit er dik in, dat„Suiker" een topper wordt". S. J. DE GROOT "Dag, lieve medemens. Dit is het thema van een viering vanavond om 7 uur in de rk kerk aan de Herensingel in Leiden, waaraan de jongerengroep "The Lord's Folks" meewerkt. Zangdienst.Morgenavond om 5 uur houden de gezamenlijke ker ken in Leiden-Zuidwest in de rk Antoniuskerk aan de Vijfmeilaan een zangdienst met het Petra jeugdkoor als gast. Gift.Experimenteel kerkewerk van de Leidse hervormde ge meente heeft 1500,- kunnen overmaken voor de restauratie van de synogoge in Leiden. In de kerstnachtdienst in de Pieters kerk werd daarvoor gecol lecteerd. OEGSTGEEST- Christina (14), Marleen (11) en Dirkjan (8) de Ruyter hadden, geholpen door hun vader, drie dagen nodig om de gereformeerde kerk van Oegstgeest van de grond te krijgen. En dat waren heel lange dagen: één van *s morgens half 11 tot 's nachts 1 uur. Het gezin De Ruyter heeft die tijd uit het vuistje moeten eten, want toen de suikerkerk-in-aanbouw een keer voorzichtig werd opgepakt omdat moeder de tafel wilde dekken, stortten alle muren prompt in. Oegstgeest was de eerste kerk die de NCRV-studio werd binnengebracht, nog vóór oudjaar. Er zitten vier dozen klontjes van een kilo in plus de nodige bussen suikerpoeder. WOUBRUGGE - Zevenhonderd suikerklontjes gebruikte de heer J. van Hemessen (Leiden) met zijn zoons Hans van 15 en Joost van 6 om de oude kerk van Woubrugge na te maken. Werktijd; 96 uren. Een prentbriefkaart en een boekje met historische prenten hielpen hen bij de constructie. De daken zijn van chocolade. Van Hemessen is een kleinzoon van de veldwachter en archivarisnaar wie in Woubrugge een kade is genoemd. LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek (medewerking cantorij), 11.45 oec. studentend.. Marekerk 10 ds. Meters, 5 ds. Blenk Woubrugge, Mara- nathak. 10 ds. v. Achterberg, av.-maal, Merenwijk 9.30 en 11 ds. van Leeuwen, Bethl. kerk Driftstr. 10 dr. Lamping, Bevr. kerk ZW 9 ds. Boogert, av.-maal, Vredesk. 10 ds. Hemmes, Waalse k. 10.30 ds. Ribs, Acad. Z. 10 ds. Bakker, Diac. huis 10.30 ds. De Vos Katwyk, jeugdka- pel Vredesk. 10 dienst, psych. ziekenh. Endegeest 9 prot. dienst, 10 rk dienst, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Heule, 5 ds. Verdoorn, Petrakerk 10 en 5 ds. Hor- tensius, Oude Vest 10 ds. Koolstra, 5 ds. De Wit Lisse, Mar. kerk Morsweg 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Koolstra, Bevr. kerk 10.30 ds. Bovenberg, 5 zangd. in rk kerk, Groenh. 10 ds. Verdoorn, in alle diensten av.-maal, De Mirt 10 dhr. Wielinga, Mierennest 10 dhr. Venema, Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieterskerk- straat 1) 9 en 5 ds. Vreugdenhil Ede, Ge ref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steen- schuur 9) 10 en 5 stud. Jonkman, Geref. Gem. (N. Ryn) 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Happee, Remonstr. Doopsgez. Gem. (Pieters- kerkstr. 1) 10.30 dr. Meijering, Bap- tistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. gemeenschap (Middel stegracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zendings werk Middernachtsioep (Zoeterw. sin gel 21)5 nam. dhr. v.d. Keur, Evang. cen trum Zylsingel 2, zo. 10 en di. 8 dhr. Zijl stra, Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 nam. evang. Riekerk, Leger des Heils (Hooi gracht) 10en7.30, Nieuw Apost. Kerk(H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Soefie-beweging, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat) 10.30, RK Kerken merenwijk zat. 7, zo. 9.30 en 11, Haagweg zat. 7, zo. 9, 10.45, 12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo, 9, 10.30, 12 en 6, Haarl. str. zat. 7. zo. 9.30.10.45,12.15 en 6.30, Rijndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Ruitenberg Vianén. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. IC ds. Poot Nieuw-Loosdrecht, 7 ds. Wolt- haus, Geref. Kerk 10 ds. Fernhout Alp hen, 6.30 ds. v. Harmeien, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 7 ds. De Graaf Utrecht, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. A LPH EN A AN DEN RIJN - Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Hanemaayer, 5 ds. Droogers Bodegraven, Kruiskerk 10 ds. Stehouwer, Opst. kerk 10 ds. Honnef Leiderdorp, 6.30 ds. Vink Katwij, Kat wijk, 10 ds. Bogers, Rijnstroom 8 nam. ds. Oort, oec. dienst, G. H. Kerk 9 en 10.30 ds. Hoogendyk, De Bron 9 ds. v.d. Ree, 10 ds. Verheul, 10.30 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Verheul, Drieh. 7 ds. Hoogen- dijk, Ashramcollege 9,30 dr. v. Santen, Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 ds. Verploeg, 6.30 dhr. Kruithof Monster, Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. v. Harme ien, 6.30 dhr. Tenyenhuis, Salv. kerk 10 dhr. Tenyenhuis. 6.30 dr. Vlijm, Leiden, G. H. Kerk 6.30 dr. v. Santen, zie verder herv. gem., Geref. Kerk Vrijg. 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff, Geref. Kerk Vryg. Buiten V. 9.30 ds. v.d. Berg, br. ds. Knol, Chr. Geref Kerk 9.30 eri 4.30 en woe. 7.30 ds. Hamstra, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Baptistengem. 10 ds. Koekoek, 6.30 ds. Harkema, Noord (Sportlaan) 10 dhr. v. Barneveld, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr. v. Putten, Leger des Heils 10 en 6.30 uur. Corn, de Vla- mingstr., RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piuskerk zat. 7. zo. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 ds. v. Itterzon Gouda, 6 ds. De Jong Moerka- pelle, Geref. Gem. 9.30 leesd., 2.30 ds. Hor,koop Rdam. BODEGRAVEN - Herv Gem. Dorps kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 kand. v.d. Berg, Salv. kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Richter, Bethl. kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Broek, Vinkeveen, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. 't Hart. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Stel wagen, 6.30 ds. Heymans, De Stek 9.30 ds. Heymans, Geref. Kerk 9.30 ds. Dijk stra, 5 ds. Versluys H.woude, Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Langevelde, 4.30 ds. De Graaf 's Gravenzande, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.3Ó, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5 RK Kerken kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9 30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 10 ds. Versluys, 5 ds. Dijkstra Boskoop, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11 15, Bern. zo. 10 dorp zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HIL^EGOM - Heiv. Gem. 10 ds. Roth fuszl, 5 mevr. v.d. Kooi (H.gom), Geref. Kerk 10 ds. v. Andel Amsterdam, 5 zie herv., Chr. Geref. Kerk 10 en 5 stud. Nydam, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefk. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Teygeler, 6 ds. Gerritsen, De Lier, Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. v. Niel, Geref. Kerk 10 ds. De Vries, 5 ds. v. Halsema, Vliegkamp Valkenburg, 10.30 ds. Schepers, gezinsd., RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Van Hunnik, Rhoon, O. Kerk 10 ds. Boer, 6 ds. Vroegindewey, Ichtus 10 ds. Bouwman, 5 ds. Hovius, Pniélk. 9.30 ds. Vroegin dewey, 6 ds. Boer, Gr. v. P. sch. 10 ds. Vink. Hoekst. 10 dovendienst, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vr. kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. De Vries, Tr. kerk 10 ds. v. Halsema, 5 ds. Vrolyk, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 dienst, 3.30 ds. Hoff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. Roukema, 7 ds. v. Ommen Bunschoten, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5, Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. v.d. Linden, 7 dhr. Goedhart, Geref. Kerk 10 dr. Vlijm Leiden, 7 ds. Elgersma, Noordwjjk, jeugddienst. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, Hoofd- str. 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. Doeburg, zangd., Sch. kerk 9 en 10.30: ds. Geursen, 5 ds. Knorth, do. 9 febr. 7.30 oec. avond gebed in Dorpskerk, Baptistengem. 10 br. Lourens, av.-maal, 5 dhr. De Vries, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, av.-maal, Geref. Kerk 9.30 ds. Los, 7 ds. v.d. Heiden, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. gr. kerk 10 ds. Steenbeek 's Gravenzande, bevestiging ds. Van 't Hooft, 2.30 ds. Van 't Hooft, intrede, Geref. Kerk 10 dr. v.d. Meulen Scheveningen, 5 ds. Hartkamp, Geref. Kerk Vryg. 10.30 ds. Bosma, 4.30 dienst, Geref. Kerk Vryg. Buiten V. 10.45 en 5 ds. Schuurman, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dyken, Geref. Gem. 10 en 4 en woe. 7.30 ds. Hakkenberg, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3, in Marien burcht, ma. 8 evang. dienst, ds. Gravendeel, RK Ker ken Agatha zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Poelhuys zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariak. zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 5.30, En- gelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Boogert Leiden, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Nooteboon, av.-maal, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Kruyff, 6.30 drs. Kattenberg Voorscho ten, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 ds. Vree Alphen, 7 ds. Vree, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Den Harder, 7 ds. Kroes Haarlem, Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Noordegraaf Utrecht, 7 ds. Zoutendijk, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 dhr. Visser Den Haag, 7 ds. v.d. Hoorn, Soest, RK Kerk zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 en 7 dr. Jansen, Hoofdstr. 10 en 7 ds. Keuning, De Rank 10 ds. v. Eyk Gouda, 3.30 ds. Van Kooten Delft, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Warnink, 5 ds. Elgersma, Vinkenlaan 9.30 ds. Elgersma, 5 ds. War nink, Sole Mio 9 ds. Bosman, v.d. Bergh stichting 11 ds. Elgersma, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. mr. Hoevers Wassenaar, RK Kerken Zee 9 en 11, Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT-Herv Gem. 10 dienst, RK Kerk Jozefkerk zat. 7, zo. 10, 11.30 en 6, Viktorkerk zat. 7, zo. 9.30, 11 en 6. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 10.30 ds. Wagenvoorde, Pauluskerk 10 ds. Vegter, Gem. centr. 10.30 ds. Sasse, 7 prof. dr. Berkhof, Van Wyckerslooth4.30 ds. Perdok, gem. centr. 10.30 ds. Vink, jeugdkerk, Geref. Kerk 10 ds. Heemskerk, Geref. Kerk Vrijg. Bujteh V. 8.45 dhr. Vonk, 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk zat. 7. zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel zat. 6.30, zo. 9 en 11, Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. La lie man, Geref. Kerk 9.30 ds. De Wit Lisse, 5 ds. Omta Boskoop, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Remonstr. Gem. 10 dr. v. Goudoever Amstelveen. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerker P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Presentatie zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Reyenga L.dorp, 7 ds. De Kruijf, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel, Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v.d. Bogerd, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Baayen, 6.30 ds. Kersten Den Haag, Immanuelkerk 8.45 ds. Warnink, Noordwijk, 10.30 ds. Bosma R.dam, 5 dr. v. Oeveren, Mar. kerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Baayen, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10 dhr. v.d. Brink, RK Gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 6.30 dhr. Bakker Katwyk, Geref. Kerk 10 ds. v. Santen, 5 ds. v. Hall Zandvoort, Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Dyk Gouda, 5 ds. Rebel. Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Werner Wassenaar, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Lindenburg, Geref. Kerk 10 mr. Reuge- brink Leiderdorp, 6.30 dhr. v.d. Kraan Rotterdam, RK Kerk 9 en 12, Langeraar zat. 7, zo. 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Overgaauw, Geref. Kerk 9.30 ds. Bouma Noordwyk, 6.30 ds. Vrolijk, Ge ref. Kerk Vryg. 9.30 ds. Hoff, 2.45 ds. Joosse, Marine vliegkamp 10.30 ds. Schepers, gezinsdienst. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45 VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Meijering, 7 ds. Broekema Leiderdorp, aula NH 9.30 ds. De Zeeuw, kapel Rijndyk 10 ds. Van der Schoot, De Ark 10 jongerendienst, Geref. Kerk 10 I ds. De Zwart, 5 ds. De Zeeuw, Geref. Kerk Vrijg. 9.30 dienst, 3 ds. Geelhoed, j RK Kerken Laur. kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30, M. Godskerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Bethel kerk 9 ds. Hovius, 10.30 ds. Verboom, 5 j ds. Verboom, 6.30 ds. Verwelius, Hoekst. j 9.30 ds. Verwelius, 6.30 ds. Jongerden, Geref. Kerk Kruiskerk 10 ds. Modderaar, 4.30 ds. Huisman, Ontm. kerk 10 prof. dr. Diepenhorst, 5 ds. Modderaar, Oud Ge ref. Gem. 10 en 6.30, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle»Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, RK Kerk Vik- j torkerk 10, Ontmoetingskerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Van Veen, Den Haag, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v. Zanten. 4.30 ds. v. Vliet Papend- I recht, 7 ds. Wiersma Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. Steenstra, Dorpscentrum 9.30 ds. Post Arnemui- den, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Meynen Den Haag, Zuid 10 en 5 ds. v.d. Kamp, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Wery Rotterdam. WOUBRUGGE-Herv. Gem. 9.30en6.30 j ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 ds. Buiten huis Bodegraven, 6.30 ds. De Ruiter Alphen, Ned. Prot. Bond 7 nam. pater I Van Sasse van Ysselt en ds. Roos, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Nicolai, Geref. Kerk 9.30 dhr. Goedhart Nieuwkoop, 7 ds. Vegh Scheveningen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45 ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Stegenga Den Haag, RK Kerken Jans- kerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. Dienaarkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Rijndijk Meer burg zat. 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 ds. Mostert, 6.30 ds. Heijmans Boskoop, Ge ref. Kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Los.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4